DETV draagt flink bij aan onderzoek haven HEMA: HALOGEEN 199.- Landelijke visserijtop in Oudeschild ode NIEUWS Mini-ei FAMILIEBERICHTE» "Voetbaluitslagen damesmode moerbeek Ingrid van Lubek geplaatst voor NK Programma zaalvoetbal Open dag Excelsior Klaverjassucces voor koppel Veeger Tafeltennissers weer ijzersterk SM IS DINSDAG 24 MAART 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 3 IM-ADVERTENTIE Texelse visserijvereniging DETV zal ƒ12.500,- bijdragen in de tosten van een onderzoek naar de verbetering van de Oudeschil- haven, DETV-voorzitter Bas van der Beek maakte dat zater dagochtend tijdens de jaarvergadering bekend. Gemeente, provincie en het regionale werkgelegenheidsproject „Koppen bij alkaar" nemen de rest van het totaal ƒ75.000,- vergende onder roek voor hun rekening. iks: Voor de drukbezochte jaarvergade ring was dorpshuis 't Skiltje omge- louwd tot een soort jongrescentrum. De bijeenkomst vond voor het eerst niet plaats in de irappe voorzaal, maar in de ruime jymzaal. De vele hooggeplaatste gasten hadden hierdoor een ruime T jtplaats. Tot de aanwezigen behoor den voorzitter Johan Nooitgedagt van de Nederlandse Vissersbond en diens collega Geert Meun van de an- lere nationale visserij-organisatie, de ;ederatie van Visserijverenigingen. )e DETV-leden maakten goed van Ie gelegenheid gebruik om de plaat- lelijke problematiek bij de landelijke visserij-kopstukken aan te kaarten. Van der Beek zelf gaf de landelijke overheid een veeg uit de pan. Hij verweet de minister een onduidelijk ieleid, waardoor de vissers in onze- kerheid worden gebracht. 501 let provinciale aandeel in de kosten van bovengenoemd onderzoek is op merkelijk. De provincie en „Koppen lij elkaar" dragen samen 750.000,- lij, Burgemeester Ton Schipper, voor van een regionale visserij werkgroep, legde zaterdag uit waar- i. „De visserijgemeenten Wierin- i, Den Helder en Texel bekijken jezamenlijk hoe ze hun havens kun- ier;fnen versterken. Voor de toekomst visserij in de noordkop is het vangroot belang dat we samen een list maken, zodat we ons in Neder lands en EG-verband kunnen handha- Schipper verklapte dat scheepsreparatie één van de activitei- is waarover wordt gesproken. DETV-voorman Van der Beek zei te hopen dat uitbreiding van de haven- capaciteit kan worden gerealiseerd door gebruikmaking van het „bassin" 00? Oc van Oj van de PEN-centrale, wanneer deze (in 1995) sluit. Goed jaar Voor de Texelse kust- en Noordzee visserij was 1991 in grote lijnen een goed jaar, concludeerde Van der Beek in zijn jaaroverzicht. „Vooral de be langrijkste pijler, de boomkorvisserij, kan tevreden zijn. Een ruim tongquo tum en beste scholprijzen zorgden voor een goede besomming. Onze garnalenvissers kenden een wisse lend jaar, met in het begin geringe vangsten met hoge prijzen en later heel grote vangsten met slechte prij zen. Toch was het jaar voor de Wad denzeevissers niet onbevredigend." Minder voor de wind ging het met de garnalenvissers die buitengaats hun boterham moeten verdienen. Ook de haringvisserij, die door zeven Texelse bedrijven als nevenactiviteit wordt uitgeoefend, kwam er in 1991 weer bekaaid af. „Deze visserij wordt al ja ren gekenmerkt door prijzen, die nau welijks kostendekkend zijn." Over de specifieke rondvis-visserij was Van der Beek pessimistisch. „Ik zie voor deze tak weinig toekomst perspectief. Gelukkig zijn er op Texel nauwelijks bedrijven die hierin gespe cialiseerd zijn." Als belangrijkste oor zaak hiervan noemde hij de slechte kabeljauw-stand. Investeringsdrang „Goede jaren worden gekenmerkt door investeringsdrang", stelde Van der Beek. Getuige de nieuwe TX 1 in december j.l. en de nieuwbouw van nog drie kotters (TX 14, 37 en 94) dit jaar heeft de Texelse vloot ver trouwen in de toekomst. Dat dit ook negatieve aspecten heeft, werd door vragensteller Cor de Wolf aan de kaak gesteld. Hij wees op het forse aantal opvarenden dat nu tijdelijk werkloos is. De concurrentie om bij andere bedrijven als „opstapper" mee te varen, is dus groot. „Er lopen nu 20 tot 25 opstappers rond, en dat is teveel. Het kan zijn dat mensen to taal niet aan de bak komen. Is het niet mogelijk een soort vacaturebank in te stellen? Het zou triest zijn als iemand twintig weken thuis moet lo pen", aldus De Wolf. Van der Beek antwoordde dat het bestuur nog geen oplossing in petto heeft, maar er binnenkort weer over vergadert. Geert Meun van de Fede ratie zei dat in andere Nederlandse havens de situatie eender is. In Urk, waar hij zijn thuishaven heeft, is er eveneens een overschot aan opstap pers, maar ook daar is geen oplos sing voorhanden. Uitkering? Meun stelde voor het probleem door te spelen naar het SFM (Sociaal Fonds Maatschapsvissers). „Mis schien dat zij een soort WW-uitkering willen verzorgen." Volgens Meun zal dat niet zo simpel liggen, omdat het SFM zich tot dusver alleen bezig houdt met ziekte en ongevallen. Een ander probleem in dit geval is dat jonge werkloze vissers voor de militaire dienst kunnen worden opge roepen. Wie jonger is dan 27 jaar en twaalf dertien weken niet heeft ge varen, loopt dit risico. Anton Roos van de Producenten Organisatie West deelde mee dat hierover deze week een bespreking wordt gevoerd met het ministerie van Defensie. Vangstrechten Investeringsdrang komt ook tot uiting in de aankoop van vangstrechten. Van der Beek zei dat het DETV- bestuur op zich blij is dat steeds meer Texelse reders zorgen voor vol doende quota. Hij stelde echter ook de vraag of het investeren in vangstrechten eigenlijk wel verstan dig is. „Deze vraag wordt ingegeven door de onzekerheid over het toe komstige visserijbeleid. De overheid treedt onduidelijk op." Complete set. Zwart of wit.. Aanbieding geldig t/'m 4-4 1992. Zo lang de voorraad strekt H92 301-24/3 Vermelde prijzen zijn adviesverkoopprijzen. Van der Beek somde een tiental stel lingen op, waarop een duidelijk ant woord zou moeten komen. Daarnaast verweet hij de overheid dat deze de oren teveel laat hangen naar milieu groeperingen. „Als vissers hebben wij ook belang bij een gezond zeemi lieu. Maar onze wegen scheiden zich als men grote gebieden wil sluiten voor de visserij. Vergeten dreigt te worden dat de mens per definitie in vloed heeft op het ecosysteem, al leen al door het feit dat hij er zelf deel van uitmaakt. De zogenaamde natuurmonumenten in ons land (doe lend op de Waddenzee, red.) zijn ook geen oorspronkelijke systemen, maar sterk door de mens beïnvloede waar devolle landschappen." Selectiever In plaats van sluiting vindt Van der Beek dat moet worden gestreefd naar meer selectieve vangstmetho des, waarbij de natuurwaarden zo weinig mogelijk worden aangetast. Een onlangs gestart onderzoek in de ze richting wordt door DETV toege juicht. „Een dialoog met milieu-organisaties, met als uitgangs punt het handhaven van een econo misch verantwoorde visserij met aandacht voor milieu-aspecten, is al leszins de moeite waard. Initiatieven in die richting zijn welkom." In de rondvraag was er vooral veel aandacht voor nationale vraagstuk ken als de zeedagenregeling en de in voering van het vaarbewijs. Over dit laatste bestaat veel onduidelijkheid. De heer Meun verklaarde dat het cri terium is of een schip als „zeeschip" wordt aangemerkt. Wie in deze over een certificaat van deugdelijkheid be schikt, krijgt een ontheffing en heeft geen vaarbewijs nodig. VOORJAARSMODE UIT FINLAND JFINN Kdlclla in damesmode Moerbeek met een nieuwe voorjaarskollektie tot en met maat 50. Karelia is gemaakt van hoge kwaliteit polyester-katoen. Absoluut kreukvrij en u kunt Karelia-mode zelf wassen. Damesmode Moerbeek biedt u een mode-programma van BLAZERS - BODY WARMERS - ROKKEN - PANTALONS - BERMUDA'S - BLOUSES - JACKS en SKI PANTALONS. En uiteraard telt een aankoop van Karelia mee in de mode-aktie, waarmee u tijdens onze modeshow op 1 april a.s. /1750,- aan mode- kadobonnen kunt winnen. m PARKSTRAAT - DEN BURG - TELEFOON 02220 - 13393 - Zaterdag 21 maart: W.meer A2-Oosterend A1 (osterend B1-Dirkshorn B1 Sint Boys C1-Tex. Boys C1 WGW C2-Oosterend C1 C1-Schagen C2 BKC C2-Tex. Boys C2 JVC C3-Texel C2 lames: Zouaven-Tex. Boys 4-1 gest. afgel. afgel. Het eerste kievitsei op Texel is gevonden. Vrijdagmiddag om vijf uur raapte Hank Witte uit Den Burg het eitje op bouwland van Jaap Lap in de buurt van Den Hoorn. Door een speling van de natuur was het echter buitenge woon klein: nog geen drie centi- meter lang. Het bevat <e|,i waarschijnlijk geen dooier. Witte had nooit eerder een dergelijk ei gevonden, maar het verschijnsel lept is niet uniek. Ook kippen leggen wel eens een ondermaats ei. Witte vond kort daarop in de Westen kievitseieren van normaal formaat, zodat hij voor de foto het verschil goed kon laten zien. Hank Witte is sinds zijn prilste jeugd een enthousiast kievitseie- fenzoekerElk voorjaar trekt hij stop uit. „Maar alleen in het be gin want dan is het nog een sport". Hij en zijn gezinsleden sten de eieren altijd zelf op. „Het lekkerste dat er bestaat". Zondag 22 maart: Texel-Always Forward Meervogels 2-Texel 2 Flevo 2-Texel 3 JVC 4-Tex. Boys 2 Tex. Boys 3-LSVV 6 HRC 7-Oosterend 2 Junioren: BKC A1-Texel A1 LSVV A2-Texel A2 Recreatievoetbal: SVC-ZDH Texel-De Koog Oosterend-Tex. Boys 1-9 4-2 4-5 0-1 afgel. afgel. 4-0 Door een uitstekende tweede plaats tijdens een wedstrijd in Leeuwarden heeft Ingrid van Lubek zich gekwalifi ceerd voor het Nederlands Kampioen schap run-bike-run. De 20-jarige Van Lubek, die in Groningen studeert, vol bracht de 7 km lopen, 30 km fietsen en 314 km lopen onder barbaarse omstandigheden in 1 uur 48 minuten en 28 seconden. Ze finishte welis waar zes minuten na de noordelijk kampioene Jitske Cats, maar hield een sterk deelnemersveld achter zich. Sommige favorietes vielen met on- derkoelingsverschijnselen uit. Van Lu bek werd gaandeweg de race juist sterker en schoof steeds een plaatsje op. Het Nederlands Kampioenschap is op 12 april in Den Dungen (Noord brabant). Woensdag 25 maart: 17.15 u. Texel 4-Casino 4 (J) 18.00 u. De Koog-Oosterend 1 (J) 18.50 u. Klif-Casino 1 (D) 19.40 u. Casino 2-De Krim (D) 20.30 u. Gamma 2-De Koog 2 21.20 u. Oosterend 8-Casino 4 22.10 u. Mantje 2-Gamma 3 Zaaldienst: Oosterend Donderdag 26 maart: 17.15 u. Casino 4-Casino 3 (J) 18.00 u. Texel 3-Texel 1 (J) 18.50 u. Klif 6-Nioz 19.40 u. Texel 4-Gempo 20.30 u. Texel 2-Casino 2 21.20 u. Klif 5-Oosterend 5 22.10 u. Rab 2-Oosterend 7 Zaaldienst: Gamma Vrijdag 27 maart: 17.00 u. Texel 3-Casino 3 17.45 u. Klif 4-De Krim 2 18.35 u. Albert Heijn-Oosterend 4 19.25 u. Texel 2-De Koog 2 20.15 u. De Koog-Klif 21.05 u. Casino-De Krim 21.55 u. Klif 2-Jelleboog 2 22.45 u. Oosterend 3-Klif 3 Zaaldienst: Texel l.v.m. de bekerwedstrijd Gamma-Van Geelen in Schagen vervalt de wed strijd Gamma-Oosterend op vrijdag. Hiervoor in de plaats komt de wed strijd Texel 2-De Koog 2. Casino-Klif 3-2; Mantje-Gamma 5-7; De Koog- Oosterend 4-9; De Krim-Jelleboog 1-2; Rab- De Koog 2 3-5; Oosterend 3-Casino 2 5-2; De Koog-Oosterend 2 3-3; Texel 3-Mantje 2 2-4; Klif 4-Albert Heijn 3-6; Casino 4-De Koog 4 6-4; Texel 4-Oosterend 8 6-3; ZDH-Klif 5 5-5; De Koog 4-Casino 4 4-4; Jelleboog 3-Texel 4 4-1; Oosterend 8-De Koog 3 3-1; Nioz-Casino 5 4-2; De Koog 5-Jelleboog 4 12-1; Nioz-Casino 5 7-1; Klif 6-Oosterend 7 3-5. Muziekvereniging Excelsior houdt za terdag een open dag. ledereen kan van 14.00 tot 17.00 uur kennis ma ken met de werkzaamheden van het fanfarekorps in het muziekcentrum aan de Peperstraat te Oosterend. Er worden korte repetities gehouden en demonstraties van bepaalde instru menten of groepen. Ook is er infor matie over opleidingsmogelijkheden. Als extra attractie zullen oude instru menten worden verkocht. Deze zijn niet meer compleet of onbruikbaar in het orkest. De voorlaatste competitieavond van klaverjasclub Den Burg is voor het koppel Freek en Gerda Veeger suc cesvol verlopen. Met een score van 7437 punten werden zij winnaar van de avond en met dit resultaat vero verden ze de leiding in beide klasse menten. In de totaalstand verdrongen ze Geri van der Slikke en Jaap Witte van de eerste plaats. Het verschil tussen bei de koppels is echter maar 156 pun ten. Op de slotavond zal het dus spannend worden, want de kampioen staat nog niet van tevoren vast. De nummer drie op de ranglijst is ook nog kanshebber, doch de achterstand van dit koppel is aanmerkelijk groter. Het koppel An Bakker en Dini Win ters eindigde op deze avond als tweede met 6837 punten. Jelle Wiersma en Johan Vinke werden der de met 6815 punten en met een sco re van 6774 punten werden Jan Kloosterman en Antoon van Heer waarden vierde. Bernhard de Bloois sr. en jr. eindigden op een vijfde plaats met 6727 punten. In de derde periode, waarin Gerda en Freek Veeger nu aan de leiding gaan, zijn nog verschillende achtervolgers. Met een achterstand van 363 punten zijn Theo Witte en Henk van Loo de naaste concurrenten. Totaalstand na 96 partijen: 1. Echtp. F. Veeger 155330; 2. G. v.d. Slikke-J. Witte 155174; 3. B. de Bloois-B. de Bloois 153737; 4. J. Wiersma-J. Witte 153285; 5. Echtp. B. Ofrein 152592; 6. F. Hopman-R. de Ruwe 152293; 7. R. Caspers-K. v. Heerwaarden 151785; 8. J. Kloosterman-A. v. Heerw. 150547; 9. C. Zijm-N. v.d. Veen 150019; 10. Th. Witte-H. v. Loo 149620. Derde periode na 30 partijen: 1. Echtp. F. Vee ger 49646; 2. Th. Witte-H. v. Loo 49283; 3. R. Caspers-K. v. Heerwaarden 49056; 4. G. v.d. Slikke-J. Witte 48830; 5. A. Vermuë-M. Timmerman 47751. Na vorige week met 6-4 van de kop loper te hebben gewonnen, blijven de tafeltennissers van Tetak er lek ker tegenaan gaan. Zaterdag werd gewonnen van TTV De Stolp. Het beloofde een spannende partij te worden, want in de uitwedstrijd werd met 5-5 gelijk gespeeld. Lieuwe van der Veen startte tegen de sterkste te genstander die De Stolp had meege nomen. Na een zwakke eerste set wist hij toch de partij in winst om te zetten. Ook Caecilia Strous en Cees van Houten wonnen hun partijen, waarop met spanning naar het dub belspel werd uitgekeken. In de uit wedstrijd zagen Strous en Van der Veen geen kans te winnen. Deze keer waren de rollen echter omgedraaid. In drie games werd de spannende partij in het voordeel van Tetak beslist. Strous verloor de rest van haar en kelspelen, Van der Veen en Van Hou ten wonnen, waardoor de eindstand 7-3 voor de Texelaars luidde. Met nog twee wedstrijden te gaan kan Tetak bijna niet meet van de tweede plaats worden geslagen. Het kampioenschap blijft echter buiten bereik. Verdrietig delen wij u mede dat is overleden mijn lieve vrouw, onze moeder en oma Akke van Wilsum-Hoekstra op de leeftijd van 64 jaar. Mam, bedankt voor je inzet en je moed. Den Burg Daan Gieten Hannie en Wolter Waldo Purmerend Truus en Ab Marieke Kees Ouderkerk a/d Amstel Henk en Irene Marthe Thomas Delft Martin en Suzanne Joost. Texel, 22 maart 1992 Vroonlant 16, 1791 WK Den Burg. Gelegenheid tot condoleren en afscheid ne men op woensdag 25 maart van 19.00 tot 20.00 uur en na de begrafenis in het uitvaart centrum Bernhardlaan 147, Den Burg. Een korte afscheidsdienst zal worden gehou den op donderdag 26 maart om 14.00 uur in het uitvaartcentrum waarna de begrafenis op de Algemene Begraafplaats zal plaatsvinden. Rust zacht Je was een vriendin en „oma" voor onze kinderen. We zullen je heel erg missen. Piet, Anna-Marie Marlou Nadieh Reiding Daan heel veel sterkte met dit verlies en onze deur staat altijd voor je open. Na ruim twee jaar 'n moedige strijd gestreden te hebben, is toch nog plotseling van ons heengegaan, onze vriendin, Akke van Wilsum Wij wensen Daan en de kinderen veel sterkte en kracht om dit verlies te dragen. Maaike en Berend Smits Kenna en Kees Terpstra Lia en Ben Nieboer Den Burg, 22 maart 1992 Bij het heengaan van Akke van Wilsum-Hoekstra 10 Jaar zong je met ons mee. Nu nam je afscheid van het leven. Wij zullen met elkaar bemerken dat je onzichtbaar bij ons bent gebleven. Zanggroep de Flierefluiters Ons bereikte het bericht van het overlijden van ons oud-lid Akke van Wilsum Vrouwenbond FNV afdeling Texel Heden hebben wij met droefheid kennis moe ten nemen van het overlijden van de echtge note van ons bestuurslid D. van Wilsum mevrouw A. van Wilsum-Hoekstra Wij wensen de heer van Wilsum en kinderen veel sterkte toe met dit verlies. Het bestuur en medewerkers van Stichting Bejaardenzorg Texel.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 3