mg Zondagmiddag cello-piano concert Texelse schoolkinderen winnen prijzen in poëziewedstrijd CRYPTOGRAM WEEKEND BERICHT UIT DE RUIMTE EB EN VLOED II Sn de serie Klif Klassiek: kampioenschap voor 55-plussers Klassieke matinee Door Nel Kant Maar liefst drie van de honderdvijftig uit te reiken prijzen in de poëziewedstrijd van de Stichting Werelddag voor kinderen en poëzie zijn op Texel terecht gekomen. De gelukkige winnaars zijn: de zevenjarige Lotte Schermer, leerlinge van de Sint Jozef school, de achtjarige Felicia Siebert, leerlinge van de Redmer IJskaschool en de combinatiegroep zeven-acht van de Bruinvis, waarin zesentwintig leerlingen zitten. De prijswinnaars namen op 21 maart hun prijzen in ontvangst, tijdens de feestelijke viering van de Werelddag van de poëzie in het Land van Ooit in Drunen. De Stichting Werelddag voor kinderen en poëzie wil door middel van deze wedstrijd kinderen meer bezig te laten zijn met, en zich te laten uiten in welke vorm van poëzie dan ook. Elk kind leeft volgens de stichting in zijn eigen wereld; een gedicht kan die wereld een beetje duidelijker, groter of gewoon vrolijker maken. De wedstrijd werd voor de twee de maal in Nederland gehouden. Inter nationaal is de stichting al veel langer bezig. De eerste Werelddag werd op 21 maart 1976 gehouden. Sindsdien hebben zich 54 landen aangesloten. Ook in Ne derland is een zelfstandige stichting in het leven geroepen, zodat het hier ook een jaarlijks terugkerend evenement zal worden. Unicef is de overkoepelende or ganisatie die de ideeën van de werelddag voor kinderen en poëzie ondersteunt. In het najaar van 1991 stuurde de stich ting een brief naar de basisscholen in Nederland, waarin de poëziewedstrijd werd aangekondigd. Men kon een infor matiepakket aanvragen dat lessuggesties bevatte over kinderen en poëzie. Het the ma was deze keer „Dromen". De Texelse scholen hebben enthousiast meegedaan. Op de Jozefschool namen de groepen drie en zeven deel aan de wedstrijd. Het onderwerp dromen werd zeer geschikt geacht, omdat het zo dicht bij de beleve- ningswereld van het kind staat. Op deze manier is poëzie een prikkel voor het taal- onderwijs, dat daardoor creatiever en doorleefder wordt. Lotte Schermer, uit de groep drie, was zelf zeer verrast door het bericht dat haar gedicht een van de prijzen had gewonnen. Lotte's gedicht: Ik wil een eenhoorn zijn met twee vleugels en dan wil ik helemaal wit zijn natuurlijk heb ik een horen daarmee kan ik heel goed boren Lotte mocht naar het Land van Ooit om haar prijs in ontvangst te nemen. Die dag heeft ze zich laten vergezellen door haar ouders, haar leerkracht en een vriendin netje. De jury bestond uit kinderen en volwassenen. Het viel niet mee om uit de 20.000 ingestuurde gedichten, die over het algemeen van een goed niveau wa ren, de 150 prijswinnaars te kiezen. Ook Felicia Siebert, kotweg Fee ge noemd, was heel trots op haar gewonnen prijs. Fee zit in groep vier van de Redmer IJskaschool in De Waal. In de groep werd samen met de juf gepraat over dromen. Er werd een woordveld gemaakt op het bord en verteld dat je niet alleen 's nachts kunt dromen, maar ook overdag, bijvoorbeeld als je in de klas zit. Fee ging met haar ouders, leerkracht en een vrien dinnetje naar de prijsuitreiking en ont ving daar een oorkonde en een boekenpakket. Het winnende gedicht van Fee: Als ik ga gapen dan moet ik meestal slapen misschien wel over schapen zouden zij ook gaan slapen en apen ook gaan slapen misschien dromen zij over schapen en over hun baby-apen en de schapen dromen over de baby-apen. Op de dag van de prijsuitreiking werden allerlei activiteiten georganiseerd in het Land van Ooit, 's morgens waren er workshops voorde oudste prijswinnaars, poppentheater en een clown voor de jongeren. Voor de volwassenen werd een voordracht gehouden, 's Middags wer den de prijzen uitgereikt. TWEE KEER Groep zeven-acht van de Bruinvisschool in Oudeschild viel zelfs al voor de twee de maal in de prijzen. In de groep wordt veel aandacht besteed aan poëzie, van daar dat deze wedstrijd met beide han den werd aangegrepen om aan mee te doen. De jury vond de totale inzending van de groep van dermate hoog niveau dat hij in aanmerking kwam voor een groepsprijs. Helaas kon niet de hele groep van 26 leerlingen worden uitgeno digd op de poëziemanifestatie van 21 maart. Men mocht alleen een afvaardi ging van vijf personen sturen. Gezamen lijk werd besloten dan helemaal niet te gaan. Ze hebben gevraagd of een van de andere prijswinnaars hun prijs in ont vangst wilde nemen: f100,— aan boe- kenbonnen en een oorkonde. Een van de winnende gedichten van de Bruinvis, ge schreven door Alice Blom: Dromen Ik droom vaak over volleybal dan speel ik bij Avero We gaan naar Barcelona Ik droom vaak over volleybal We staan in de finale Zelfs Rusland kan ons niet verslaan Ik droom vaak over volleybal Dan speel ik bij Avero. Van de winnende gedichten is een bun del gemaakt, die vanaf de dag van de prijsuitreiking te koop is. De bundel wordt verfraaid door de vele kinderteke ningen die bij de gedichten horen. Ook is er een reizende tentoonstelling van het werk van de 150 prijswinnaars en van de mooiste geïllustreerde inzendingen. De Bruinvis in Oudeschild heeft de ten toonstelling aangevraagd en in septem ber van dit jaar komt hij deze kant op. Nadere data kunt u dan tegen die tijd in de krant lezen. Barbara Miller maakt ook deel uit van het Meerson Trio, samen met Semjon Meer- son (viool) en Sepp Grotenhuis (piano). Nu zal ze worden begeleid door ANNE HOOGEVEEN, een pianiste van Duitse herkomst, getrouwd met de Nederlandse musicus Hoogeveen. Ze is in Bielefeld geboren en studeerde van 1968 tot 1973 aan de Staatliche Hochschule für Musik in Hannover bij Professor Bernhard Ebert en daarna in Keulen bij A. Kontarsky. Sinds 1980 wonend in Nederland is zij voornamelijk bezig op het gebied van de kamermuziek en als begeleidster. PROGRAMMA Het programma omvat onder meer de volgende werken: Opus 102. Stücke im Volkston van R. Schumann, Sonata opus 38 in e van Johannes Brahms en van Prokofiev Sonata op. 119. Zondag 29 maart, 16.00 uur, Klif 12 Den Hoorn, Entree f 12,50, Vriendenprijs f 10,00. Tel. 19633. rem staat in de fik, schilder!; 7. Vast met meer TROS; 9. Die man is van de ver keerde kant en in de olie; 11. Verwissel geen griezelige; 12. Goddelijk, zo'n vuri ge vrouw!; 13. Minstens veertien dagen in het water laten staan; 16. De mot moet anders jongen. Door Cees Ribbens De vorige keer hebben we laten zien dat de Maan de motor is van de eb- en vloedbeweging in zee. Waar ook ter we reld, aan elke kust rijst en daalt de zeespiegel in een ritme dat precies twee maal zo hoog ligt als de beweging van de Maan aan de hemel. Dat wil zeggen dat twee tijdstippen van hoog water 12 uur en 25 minuten uit elkaar liggen. Ten minste, zo zou het moeten zijn. Maar het klopt niet helemaal. Het zou wèl netjes kloppen als de Maan in een cirkelbaan om de aarde draaide en altijd boven de evenaar stond maar dat is niet het geval. De Maanbaan is geen cirkel maar een ellips. Dat betekent dat de Maan zich in de ene helft van zijn omloop dichter bij de aarde bevindt dan in de andere helft. Het gevolg daarvan is dat hij niet altijd even snel langs de he mel beweegt: een beetje sneller bij de korte afstand en wat trager als de afstand groter is. De hierboven genoemde perio de van 12 uur en 25 min. is dan ook een gemiddelde over een lange periode. In werkelijkheid kan die tijdsduur variëren van ongeveer 11 uur en 20 min. tot onge veer 13 uur en 10 min. HOE HOOG? Hoog water komt niet altijd even hoog. Daarvoor zijn twee oorzaken aan te wij zen. De eerste oorzaak ligt weer bij de Maan. Zoals gezegd: de afstand van de Maan is niet constant en de kracht waar mee de Maan het water aantrekt dus ook niet. Bij korte afstand is de aantrekkings kracht groter en komt de getijgolf dus iets hoger. Omgekeerd, bij een grotere afstand hoort een zwakkere kracht en wordt de getijgolf bij gevolg minder hoog. Daar komt nog bij dat de Maanbaan scheef staat op het aardbaanvlak. Daar door staat de Maan de ene keer meer bo ven het Noordelijk halfrond, de andere keer staat hij meer boven het Zuidelijk halfrond. De top van de getijgolf volgt natuurlijk die beweging en dat betekent weer een iets hoger hoog water op plaat sen dicht bij die top. ZON Belangrijker nog is de tweede oorzaak en die is de aanwezigheid van de zon. Ook de zon trekt aan het water van de oceaan. De kracht waarmee dat gebeurt is kleiner dan die van de Maan, nog niet de helft, maar wel merkbaar. In de tekening zien we vier verschillende situaties. a. Volle Maan. Zon en Maan trekken in tegengestelde richting. Maar er zijn altijd twee getijgolven dus ze versterken el- kaars werking. Gevolg: springtij, hoog water extra hoog en laag water is extra laag. b. Laatste kwartier. De zon trekt nu aan de plaats waar laag water en heerst, werkt de Maan dus tegen. Gevolg: dood tij, hoog- en laag water vertonen minder verschil. c. Nieuwe Maan. Zon en Maan werken weer samen: springtij. d. Eerste Kwartier. Zelfde situatie als bij Laatste Kwartier, dood tij dus. De vorige keer meldden we dat de in vloed van de Maan op het oceaanwater pas veel later merkbaar wordt aan onze kust; de vertraging bedraagt ongeveer tweeënhalve dag. Aan het optreden van springtij wordt dat mooi geïllustreerd Springtij aan onze kust is er namelijk niet bij Volle Maan en bij Nieuwe Maan, maar ongeveer tweeënhalve dag later. SAMENVATTEND De waterstand op een gegeven moment, bijvoorbeeld bij Oudeschild, wordt be paald door de plaatsen van Zon en Maan aan de hemel, op dat zelfde tijdstip. Die gegevens zijn door sterrenkundigen heel nauwkeurig te berekenen. Maar de stand van het water wordt méde bepaald door diepten en ondiepten in de omringende zeeën, door de vorm van kustlijnen in de buurt en de aanwezigheid van zeeëng- ten, nauwe doorgangen. En dat ligt heel wat ingewikkelder. Dat men desondanks in staat is het waterpeil, lang vooruit, voor elk tijdstip en voor elke plaats, te voorspellen is een knap staaltje van men selijk vernuft. Hoe dat voorspellen in zijn werk gaat? Het is bar ingewikkeld. Toch wil ik volgende keer proberen een tipje van de sluier op te lichten. ALS ELKE SECONDE TELT VRIJDAG 27 MAART 1992 Op zondag 29 maart om vier uur 's mid dags geeft de van oorsprong Amerikaan se BARBARA MILLER in Klif 12 in Den Hoorn een cello-concert waarbij ze op de piano begeleid zal worden door An ne Hoogeveen. Miller was jaren tweede solo-celliste van het Radio Filharmo nisch Orkest voor de Nederlandse om roepen, van 1978 tot 1991, en soleerde in deze periode dikwijls onder leiding van Jean Fournet en Sergiu Comissiona. In haar geboorteland studeerde zij aan de Yale University bij Bernhard Green house en het Guarneri Quartet. Zij gaat mog steeds regelmatig terug naar de Verenigde Staten om in Kamermuziek- Festivals te spelen. Kort geleden soleer de zij nog bij 'The Orchestra of St. Lu- de re Oti Alle Texelaars van 55 jaar en ouder kun- op 25 april deelnemen aan het Texels kampioenschap sjoelen. Strijdto neel is „De Buureton" aan de Mo lenstraat in Den Burg. Iedere deelnemer moet zijn kunnen tonen op tien verschil lende sjoelbakken. Aan het eind van de middag worden de scores bij elkaar op geteld; degene met de meeste punten is winnaar. Voor de kampioen stelt de ge meente een wisselbeker beschikbaar. De drie besten krijgen bovendien een trofee van de organisatie, de Stichting Welzijn Ouderen Texel (SWOT). De titelstrijd be gint 14.00 uur en neemt ongeveer twee uur in beslag. Voor informatie en opgave: Henk Snijders, projectleider SWOT (tel. 12696), of bij Frans Haarsma, voorzitter van de sjoelclub (el. 15168). InOe Kampanje te Den Helder is zondag om 15.00 uur een optreden van het Com- battimento Consort onder leiding van Jan Willem de Vriendt. Zij spelen werken van Vivaldi, Handel, Schmelzer en Biber. Een van de leden van het Consort is de bekende concertmeester Jaap van Zweden. Horizontaal De man en zijn bier; 3. Te kort komen '°or een vent om te draaien; 8. Gillende ^leidster; 10. De schakers eindigden in k tramstalling; 12. Vuurwapen; 14. U •anteert de eg verkeerd!; 15. De ontwer per van het buskaartje; 17.'Baronnen in een lade; 18. Stalen gedrochten. Vertikaal 1. Lokkaart; 2. Wat de eer van een priester waard is; 4. De beschermgoding van de ETA?; 5. Net van een rok; 6. De ke's" in het gigantische Town Hall Theatre, New York City.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 11