,y\/e zijn hier werkelijk van alle gemakken voorzien" Twaalfde milieuweekend alleen voor Texelaars ^Borstkankeronderzoek start volgende week Mediaperspektief valt bedrijven op Texel weer lastig Kraanvogel rust uit op Texel S; Schoonmaakactie wordt jaarlijks feest Kinderdagverblijf tevreden met nieuwe behuizing Evenementen in De Koog iSfepen? Goed. maar dan eerst nog even dat knoppie van de hondestaart naar binnen werken. Foto Margreet Berndi Tijdens het onderzoek worden van iedere borst twee foto's gemaakt in de mammobiel. Deze worden beke ken door speciaal opgeleide artsen. Na één tot twee weken krijgt iedere vrouw per post uitslag van het on derzoek. Uit de praktijk blijkt dat bij verreweg de meesten niets wordt ge vonden (98%). Maar als wel iets wordt ontdekt zal, in overleg met de huisarts, nader onderzoek plaatsvin den. De kans is groot dat het dan echter een goedaardige afwijking betreft. Wie vragen heeft over het borstkan keronderzoek kan bellen tussen 9.00 en 12.00 uur, telefoon 02230-55543. Voorbijgangers keken maandag op de Postweg met verbaasde blik naar een statig rondstappende kraanvogeldie in het land achter het bedrijf van familie Hoedjes zijn bivak heeft opgeslagen. De bijzon dere vogel, die door zijn lange po ten snel opvalt, is eerder al gesignaleerd in De Slufter. Kraanvogels trekken momenteel via Oost Nederland richting Zweden en Finland, waar zij broeden. Soms wordt in mei wel eens een ver- Voor de twaalfde maal zal Scouting Texel de Slufter een flinke opruim- beurt geven. Dit gebeurt komend weekend. Met name afval dat niet verrot zal worden verwijderd, zodat het natuurgebied er voor het broed- seizoen weer netjes bij ligt. Dit jaar zijn geen gasten van de over kant uitgenodigd voor de schoonmaa kactie. ,,We zaten al enige jaren in een vast stramien. Om dat te door- dwaald exemplaar op Texel aange troffen, maar deze tijd van het jaar is het echt een zeldzame ver schijning. De vogel, die bijzonder schuw is, voedt zich met plantaardig mate riaal, kikkers en waterinsecten. Ge rooid bieten- of aardappelland heeft zijn voorkeur. Volgens kenners be treft de vroege Texelganger een jong exemplaar, dat waarschijnlijk snel zijn trektocht naar het noor den hervat. breken hebben we besloten het nu voor eigen leden te houden en spe ciale activiteiten voor hen op touw te zetten", aldus Dirk de Haas, die me de met de organisatie is belast. Alle leeftijdsgroepen van de Jeroen- groep zullen hun beste beentje voor zetten. Er wordt gerekend op 75 kinderen en 21 personen als begelei ding. Creatief Het weekend start vrijdag om 18.00 uur voor de bovenbouw (van 11 tot en met 23 jaar) met een avond vol opdrachten die alleen kunnen worden uitgevoerd met een grote hoeveelheid creativiteit en lef. Zaterdagochtend komen de leden van de onderbouw ook en wordt het milieuweekend om 9.45 uur officieel geopend. Het opruimen wordt dit jaar gestart bij de opgang van de Oorsprongweg, waar na in zuidelijke richting naar de trap aan de Slufterweg wordt gewerkt. Daar wordt de lunch gebruikt, waar bij burgemeester Schipper aanwezig zal zijn. De firma Mediaperspektief uit Hoo- gezand heeft net als vorig jaar enke le Texelse bedrijven gepoogd geld uit de zak te kloppen. Op agressieve wijze worden de Texelse firma's schriftelijk of telefonisch gesom meerd een advertentie te betalen, die zij via Mediape rspektief zouden hebben geplaatst in vakbladen. In veel gevallen zijn de advertenties inderdaad verschenen, maar er is door de betrokkenen nooit opdracht tot plaatsing gegeven. Mediaperspek tief benadert de bedrijven met dreige menten over boetes als niet binnen een bepaalde (korte) tijd wordt geantwoord. De politie adviseert ondernemers ge lijk te reageren op de aanmaning. „Als er een telefoontje komt, kap het af. Stuur een aangetekende brief dat nooit opdracht tot adverteren is ge geven. Geen reactie houdt namelijk voor Mediaperspektief in dat men ak koord is met de nota en dan kan via een civielrechtelijke procedure beta ling worden afgedwongen", aldus een politiewoordvoerder. Een kraanvogel is een omnivoor, hij eet zowel vlees als plantaardig voedsel. Alle Texelse vrouwen van 50 tot 70 aar hebben een uitnodiging gekre- |en om mee te doen aan een borst el kankeronderzoek, dat maandag op iet eiland van start gaat. Hiervoor norden twee „mammobiels" op ver lek; schillende plaatsen ingezet. Er zijn irigeen kosten aan deelname ver- londen. iidinfjet borstkankeronderzoek is een ini- ef van de GGD in samenwerking het het Integraal Kankercentrum Am- lerdam. De verrijdbare onderzoek- ieki leenheden, zogenaamde lammobiels, komen vandaag al naar wel. Eén blijft twee weken op de iroeneplaats in Den Burg, de tweede de I loet diverse plaatsen op het eiland buro an door de Wildbeheereenheid op 4 maart gehouden schoonmaakac- )epr|ie, wordt een jaarlijks terugkerend - aest. Volgend jaar wordt de schoon mak gehouden op 20 maart, op il grotere schaal en met inschake- lvan meerdere organisaties. actie van 14 maart was ook el- =5 6fs in het land een succes. Ruim pnderd wildbeheereenheden met mm 2800 vrijwilligers hebben een idhofPPervlakte van 700.000 ha natuur- rein van zwerfvuil ontdaan. Totaal e. Hi rerd 2000 m3 verzameld. Als deze per trein vervoerd zou worden, Men 80 goederenwagons nodig ijn. et bestuur van de Texelse wildbe- |ereenheid zal de komende maan- S-^n trachten ook andere organisaties jj de actie te betrekken, in de eerste 2^.aats natuurbeschermingsorganisa- s zoals IVN en Vogel werkgroep, aar °ok het voortgezet onderwijs, e sPortvissers en andere instellingen groeperingen waarvan medewer- 'ln9 wordt verwacht. Gehoopt wordt 'e^ bu^US 20vee' menskracht in het an® worden gebracht dat heel 1 .xe tan worden gereinigd. Het is 0^ "e bedoeling Scouting Texel (die r' .!die?S ^et iaarlijkse milieu weekend 2n6 «ufter schoon maakt) in de wie- ,e rijden. Wel wordt gehoopt dat in m°9elijk is de Scouting- °°nrnaak of de eerste fase daar- °P dezelfde dag te houden. Om de twee jaar krijgen vrouwen in de risicoleeftijdsgroep een oproep om mee toe doen aan het onderzoek. Te vens wordt een folder meegestuurd waarin het hoe en waarom wordt uit gelegd. Vrouwen die jonger dan 50 jaar zijn worden niet onderzocht, om dat bij hen de kans op borstkanker kleiner is. Genezing In Nederland is borstkanker de meest voorkomende vorm van deze ziekte bij vrouwen. Jaarlijks doen zich 7000 gevallen voor. Ongeveer in de helft van de gevallen is genezing mogelijk. Dat percentage is aanmerkelijk hoger als de ziekte eerder wordt ontdekt, vandaar dat het bevolkingsonderzoek wordt gehouden. Het duurt vele jaren voordat borst kanker als een knobbeltje in de borst voelbaar is. Op de foto's die tijdens het onderzoek worden gemaakt zijn afwijkingen te zien lang voordat ze voelbaar zijn. Daardoor is vaak een minder ingrijpende operatie mogelijk, waardoor de borst behouden kan blijven. Economie. De commissie economi sche zaken van Provinciale Staten brengt maandag 6 april een werkbe zoek aan Texel. Verscheidene bedrij ven op het eiland worden bezocht, terwijl de echt Texelse produkten speciaal onder aandacht worden ge bracht. Aanleiding voor het bezoek is de Texelse bezorgdheid over de een zijdige ontwikkeling van de werkgele genheid. Anti-discriminatie. B en w tonen zich bereid om de Werkgroep Anti- Discriminatie (WAD) voor 1993 een subsidie van 72.500,- te verstrekken. Dat is f300,- méér dan nu op de be groting staat. WAD wil het geld voor namelijk besteden aan voorlichting, bijvoorbeeld op scholen en via ten toonstellingen. Bromfiets weg. In de Parkstraat is tussen zaterdag en maandag een donkergrijze Peugeot bromfiets uit 1990 gestolen. Dat de brommer op slot stond heeft de dader kennelijk niet gehinderd. De nieuwwaarde van het vervoermidden is 75500,-. VRIJDAG 27 MAART 1992 TEXELSE COURANT Zo, en nu even niet door de plas sen rennen. Anders hebben we alles iveer nat", waarschuwt Ria Visch- Bianchi van Kinderdagverblijf Texel, terwijl ze drie peuters in hun jasje helpt. Eenmaal buiten blijkt de aan trekkingskracht van het opspetteren- is water sterker dan het verbod. Ben tweede waarschuwing brengt de kinderen tot een compromis. Wijdbeens, één valt er praktisch in de spagaat, balanceren ze nu over de randen van de plassen. „Nou ja, als het verkeerd gaat, hebben we een wasmachine en een droger. We zijn hier werkelijk van alle gemakken voorzien", merkt Ria Visch tevreden op. Als het echt begint te regenen, wordt het drietal binnengeroepen. „Nu wil ik", klinkt een aantal andere stemmetjes op. Met het antwoord dat straks, als het weer droog is, alle kinderen naar buiten mogen, wordt voorlopig genoegen genomen. Ondanks het donkere weer is het binnen vrij licht. De voormalige kleu terschool van de CVO in Den Burg blijkt met smaak te zijn omgetoverd tot een zeer huiselijk dagverblijf. Het is donderdagochtend, wat inhoudt dat er 14 kinderen in de peutergroep zitten en ongeveer acht in de baby- groep. „Dat is voor ons, met vier leidsters, het maximum", zegt Ria Visch. „Meer kun je eigenlijk niet be happen, we willen de kwaliteit vóór allies hoog houden. Met twee leidsters op 14 peuters heb je nog de mogelijkheid met de helft van de groep eens een poosje in een andere ruimte te gaan zitten. Voor de kinde ren zelf is het namelijk heel vermoei end steeds met z'n veertienen te zijn." Paassfeer De peuters van Irene zijn aan het bouwen, de groep van Ria zit houten legpuzzels te maken. Het dagverblijf beschikt over een ruime hoeveelheid puzzels, die in moeilijkheidsgraad nogal verschillen. „Oh nee, nee", roept een klein jongetje steeds ont steld als hij een stukje verkeerd in past. De andere kinderen zijn blijkbaar gewend aan zijn gevoel voor drama, ze kijken er niet van op. Het peuterverblijf is al in paassfeer. Er zijn verschillende vazen met felge le Forsythia-takken neergezet, waar aan tevens kleine eitjes zijn bevestigd. Eén zo'n vaas staat op een kastje waar de kinderen steeds rakelings langslopen. Het duurt nog een half uur eer hij tegen de grond smakt. De peuters kijken beduusd naar de natte plek. Tjonge, dat is toch wat. Uren later worden de op sokken lopende kinderen nog steeds aan het incident herinnerd. Achteruit lopend - met vies vertrokken gezich ten - stappen zij haastig op het „droge". Kring Rond tien uur wordt de boel opge ruimd en gaan de peuters in de mid denhal in een kring zitten. Ria, die vorige week metde kinderen graszaad 's Middags worden de padvinders op gedeeld in acht groepen die verschil lende instellingen en bedrijven zullen bezoeken op het eiland. Dat zijn Ra dio Texel (die tevens zondag een uit zending wijden aan het milieuweekend). Manege Akenburg, Snookercentrum De Lindeboom, de MAB-club, Restaurant Theodorahoe- ve, de Sportschool in Oudeschild, de Brandweer en drukkerij Brüggeman. Verrassing Er wordt 's avonds warm gegeten in het gebouw van de Jeroengroep aan de Bernhardlaan. Daarna wordt een bonte avond gehouden, die in het te ken staat van het milieu, met name het leefmilieu van de wezens die de grote gasbel onder Texel bewonen. Voor zondagochtend staat om 10.15 uur een verrassingsspektakel gepland. Het milieu weekend wordt om 12.00 uur besloten. In De Koog staan dit jaar weer veel activiteiten op het programma. De paashaas opent de rij met een be zoek aan de badplaats oo eerste paasdag. Alle kinderen kunnen die dag eieren zoeken. Ruim een maand later, 23 en 24 mei, staat „Back to the Sixties" op het programma. Het Concours Hippique vindt plaats op 8 juni (tweede pinksterdag), gevolgd door de Ronde om Texel, die dit jaar op 20 juni wordt gehouden. Traditiegetrouw kan iedere dinsdag de braderie worden bezocht: De eer ste is gepland op 7 juli, de laatste op 25 augustus. De opening van de kermis (15 t/m 19 juli) gaat gepaard met vuurwerk, in de letterlijke zin des woords. Liefheb bers kunnen op 11 en 28 augustus hun hart nog tweemaal ophalen. De Tally Ho kan op 27 juli worden bezocht. Donderdag 30 juli en 13 augustus worden op het strand zandkastelen en zandfiguren. gebouwd. Liefhebbers van ringsteken kunnen 4 augustus kijken hoe om de eer wordt gestreden. In de rij van evenementen ontbreekt uiteraard het circus niet, dat van 7 t/m 16 augustus in De Koog staat opgesteld. Op 13 augustus verzorgen de KNRM en de marine een demonstratie en van 28 t/m 30 augustus vindt het Tropical Sea Festival plaats. Na een vlooienmarkt op 20 oktober, wordt 1992 besloten met een kerstmarkt. Genoeg te doen dus, dit jaar in De Koog. Als de baby's in hun bedjes liggen te slapen, kan leidster Yvonne even uitgebreid de tijd nemen in een grote bak heeft gezaaid, vraagt ze de ogen dicht te doen. Als de bak in het midden is gezet, is het ,oh'geroep niet van de lucht. Veertien paar handjes strekken zich uit om het weelderig groeiende gras tussen de vingers door te laten glijden. „Weet je, het is nu lente", zegt een jongetje, terwijl de regen onafgebro ken op de dakvensters klettert. Het buiten spelen kan wel worden afge schreven. Dan maar verder werken aan een reusachtig ei, dat een huis voor de kuikentjes moet worden. Eerst vinden echter de door Irene ge schilde appels, sinaasappels en bana nen nog gretig aftrek. In vergelijking met de peutergroep is het op de baby-afdeling echt stil. On der toeziend oog van Yvonne en Ma rian spelen de kinderen in de box of op de vloer. Af en toe klinkt een te vreden getater op. Achter de speel ruimte bevinden zich twee kamers, waarin acht witte ledikantjes staan opgesteld. Het ziet er allemaal fris en verzorgd uit. „We zijn heel erg tevre den met het nieuwe onderkomen. In Oudeschild was het ook gezellig, maar daar waren we op het laatst compleet uitgegroeid", aldus Ria Visch. „Hier is veel meer mogelijk en daar maken we dankbaar gebruik van. Na de verhuizing is het aantal kinderen flink toegenomen. De och tenden zitten eigenlijk vol." Open dag Het kinderdagverblijf houdt 30 mei open dag. Diezelfde zaterdag wordt een fancy-fair georganiseerd. De op brengst komt deels ten goede aan Unicef. „Als je ziet hoe ze zich in sommige landen moeten behelpen. voor een peutertje van het kinderdagverblijf. Foto Margreet BerMsen) zijn we hier steenrijk. Dan durf je eigenlijk niets meer te wensen. Van daar dat we een deel aan Unicef wil len schenken. Maar toch blijven er altijd van die zaken waar je aan mis grijpt. Buiten zouden we bijvoorbeeld graag een klimrek willen hebben van het merk Quadro, bestaande uit losse elementen die je makkelijk op- en af bouwt. Een andere wens is het bezit van een eenvoudige computer. We zijn al aan het kijken naar een twee dehands apparaat. Nu nemen we dat soort werk maar mee naar huis, om daar nog eens aan de gang te gaan. En we blijven natuurlijk hopen op vol doende financiële armslag. Er blijken heel weinig bedrijven bereid een kind plaats te kopen. We hebben nu onze hoop gevestigd op sponsoring door bedrijven. Financieel moet het tenslotte wel uitkunnen."

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 13