Cjroen kwartsJexels in het harL, TCtJ „l/l/e moeten nieuwe patiënten w KORT TEXELS Radio Texel brengt 12 weken „Zomer 92" Fysiotherapeuten contra IMHN: Plan voor 36 nieuwe bungalows bij De Koog Goudschatis niet veel waard Kinderdagverblijf van alle gemakken voorzien Bedrijfsafval naar overkantse afnemer? Mark Jan Muider haalt tweede plaats s» Twaalfde milieuweekend schouting Texel "r> Kwijtschelding van gemeente belastingen nu in één keer rn-mm: „Licht van Troost" schijnt over Maritiem en Juttersmuseum OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - IMR 10669 j—1 VRIJDAG 27 MAART 1992 TEXELSE^COURANT \feor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld en de Rooy b.v.. Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220-14111. Redactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. 02220-12741. Verschijning: dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs: ƒ46,20 per half jaar; Los f\30. Geen krant gehad?: Bel 02220-12741. Buiten kantoo ruren: bel uw bezorger (of 14881 18542). Redactie buiten werktijd: Gerard Timmerman, Schoorwal 11, Den Burg, telefoon 02220-14687. met: schiedt. Zuthpen laat zich bij zijn plannen adviseren door adviesbureau B&M (Momberg). De initiatiefnemer hoopt na de bouw vak met de bouw van de eerste va kantiehuizen te kunnen starten. Of dat ook gebeurt is afhankelijk van de gemeenteraad en de provincie. B en w zijn inmiddels akkoord met de ver koop van de grond. Weerstand Bij de behandeling van dit onderwerp in de raadscommissie voor financieel, economisch en technisch beleid stuitten de plannen op weerstand bij Texels Belang. Woordvoerder Ger- brand Poster zei het plan om princi piële redenen te verwerpen. „Wij willen niet dat er nog meer kampeer plaatsen worden omgezet in bunga lows. Wat ons betreft komt er geen huisje meer bij." Ook Gerard van der Kooi (PvdA) vroeg zich af hoe het met het be houd van de slaapsoorten in dit ge bied ligt. Wethouder Terpstra meldde dat uitsluitend wordt gehandeld vol gens vastgesteld gemeentelijk beleid. Het CDA en de VVD hadden geen bezwaar tegen de plannen. Onafhan kelijk raadslid Jan van Asselt ontbrak tijdens de vergadering, tot ontstem ming van wethouder Terpstra zonder afbericht. Fiets weg. Uit de Zwaanstraat is in de nacht van zaterdag op zondag een blauwe afgesloten herenfiets van het merk Romein gestolen. Deze behoor de toe aan een 25-jarige inwoner van Den Burg. IM-ADVERTENTIE ZOMER '92 Wij gaan 28 en 29 maart de nieuwste kollektie zijden dames- en herenjacks in 7 modieuze kleuren showen bij hotel Dijk stra in De Koog. Deze kollektie wordt tegen onge lofelijke scherpe prijzen ver kocht. Jhcks van f325,- nü f 125,- Telefoon 02220-17357 (zaak) (privé 02240-17121) Hotel Dijkstra Nikadel 3, De Koog. Alleen vrijdag en zaterdag. Bij deze Texelse Courant is vandaag een folder toege voegd van A. V.D. VIS B.V. Deze is door het bezorgers korps bij alle op Texel wonende abonnees bezorgd. Volgens de twee therapeuten zullen zich, ook als geen ziekenfondspatiën ten meer kunnen worden behandeld, geen levensbedreigende situaties voordoen. Steenvoort: „In geval van nood wordt iemand in het ziekenhuis opgenomen." Gesprek Wethouder Tine Krijnen heeft ook een afschrift van de brief gekregen die de therapeuten aan de directie van NHN hebben gestuurd. „Het is een vervelende situatie. We zullen eerst de fysiotherapeuten uitnodigen voor een nader gesprek en dan con tact opnemen met NHN. We zijn na tuurlijk geen onderhandelaars, maar misschien kunnen we bemiddelen. Ook huisarts Waverijn is ontstemd over de houding van het ziekenfonds. „Wij merken dat de wachttijden oplo pen, maar omdat er geen alternatief is, blijven we patiënten verwijzen." Het onderwerp zal binnenkort aan de orde komen in het overleg van alle Texelse huisartsen. „Ik steun de fysiotherapeuten in hun actie. Maar we moeten nog met alle artsen bespreken wat we aan het probleem gaan doen." Bij het hoofdkantoor van ziekenfonds NHN in Alkmaar was niemand be schikbaar voor een reactie. Radio Texel presenteert komende zo mer twaalf weken achtereen onder de naam „Zomer 92" een nieuw programma, dat vrijwel dagelijks valt te beluisteren. Totaal zijn 72 uitzen dingen gepland. Doel is de Texelse radio interessant te maken voor een breed publiek, met als gevolg hogere luister- en waarderingscijfers. De zomeruitzendingen worden gevuld met Texels nieuws, achtergronden en lichte muziek. Ze beginnen elke dag, behalve zaterdag, om 18.00 uur en duren een uur. „Horizontale program mering op prime time", om in radio jargon te spreken. De zg. doelgroepen-programma's die mo menteel om zes uur 's avonds te ho ren zijn, verschuiven naar een uur later. „Zomer 92" is voor het eerst te horen op 1 juni en voor het laatst op 23 augustus. Gezocht wordt nog naar mensen die aan de programma's willen meewer ken. Daartoe wordt dinsdag 5 mei een voorlichtingsavond gehouden, die tevens rechtstreeks de ether in gaat. Zowel medewerkers van Radio Texel als nieuwelingen kunnen zich aan melden. Zij worden geselecteerd op geschiktheid. Gewerkt wordt in dag teams van steeds drie medewerkers: presentator, verslaggever, studiotech- ncus Proefdraaien Deelnemers verplichten zich aan minstens zes uitzendingen mee te werken. In mei zullen de medewer kers proefdraaien met drie program ma's, waarvan de laatste, op zaterdag 23 mei, een marathonuit zending wordt. De programmamakers krijgen professionele ondersteuning van medewerkers van Radio Noord holland. Om de respons te meten zal Radio Texel een vergelijkend luisteronder zoek houden. In april worden tijdens de uitzendingen 500 Texelaars gebeld met de vraag: „Luistert u op dit mo ment naar Radio Texel?" Dit onder zoek wordt in juli herhaald, zodat de score kan worden vergeleken. Radio Texel is voor elke zomeruitzen- ding nog op zoek naar een sponsor, die aan het eind van het programma wordt genoemd. He: fysiotherapiecentrum in Den Burg kent lange wachttijden door de quotering van het ziekenfonds. Fysiotherapeuten krijgen sinds 1 januari 1991 van het zieken fonds een zg. „volume", dat is een maximum aantal behandelin gen dat zij in een jaar mogen verrichten. Door verschillende oorzaken valt dat voor Texel ongunstig uit. In de praktijk bete kent het dat de therapeuten die hun „quotum" hebben gehad, nieuwe ziekenfondspatiënten moeten weigeren. vraag naar fysiotherapie stijgt jaarlijks met zo'n vijf procent. „Dat komt voor een deel omdat mensen tegenwoordig sneller naar huis wor den gestuurd na een ziekenhuisopna me En de thuiszorg is ook nog een facet", aldus Joop Steenvoort, één van de therapeuten die tegen de on eerlijke situatie in het geweer is gekomen. Voor Texel pakt de volumeregeling irg ongunstig uit. Ank Nieuwenkamp heeft het eiland verlaten, maar bleef wel binnen de regio wonen. Daarom wil het ziekenfonds NHN geen nieuw volume aan Texel toekennen. „In de blijft het volume gelijk. Maar wij hebben die sloot erom heen. Het iomt er dus op neer dat NHN wil dat nensen maar naar de overkant gaan om zich te laten behandelen. Terwijl ae wel grote advertenties plaatsen net teksten als: waarom laat je je in Maastricht opereren als je in Den leider woont.... Het alternatief is dat we met gigantische wachtlijsten te haken krijgen." Stoppen De Texelse fysiotherapeuten die mid- een contract met het zieken- onds aangesloten patiënten mogen lannemen, mogen jaarlijks zo'n 20.000 behandelingen verrichten. „Te weinig", is hun conclusie. Steenvoort: We hoorden vorig jaar september )as dat wij de behandelingen die we Ank Nieuwenkamp hadden over- De verhalen die in Den Burg de ronde doen over een „goud schat" die gevonden zou zijn in voormalige pand van C. Hoorn in de Weverstraat, zijn sterk overdreven. Bij het slopen van het gebouw in opdracht van de huidige eigenaar Hans Koop- Mans (die er inmiddels zijn damin-zaak heeft geopend) werd tussen de daksparren onder de Pannen een pakketje gevonden, waarin munten bleken te zitten. Het waren er niet meer dan en- e'e tientallen: centen, halve cen- ten en 2,5 cent-stukken van heenlopende jaren van voor de hrlog. Een eerste vluchtig on- en°ek door een muntenkenner aan de hand van een catalogus eerde dat de totale waarde in et allergunstigste geval een paar °nderd gulden is, waarschijnlijk veel minder omdat de meeste bonten vrij sterk zijn versleten. "Als ik straks wat meer tijd heb, lk Het precies uitzoeken, maar 'reken nergens op", aldus mpmans. genomen niet vergoed kregen. Dat was een aardige reden om ermee te stoppen, want we hadden iemand in loondienst genomen die dat werk deed. Maar op dat moment zie je de wachtlijst groeien. En al die mensen gaan bij de andere therapeuten aan kloppen, die er ook geen nieuwe pa tiënten bij kunnen hebben." Wachtlijst Het onderscheid tussen particulier verzekerde en ziekenfondspatiënt wordt door dit systeem schrijnend duidelijk. „Een particulier kan eigenlijk dezelfde dag dat hij belt terecht, maar een ziekenfondsklant wordt ge confronteerd met vier a vijf weken wachtlijst. Dat is stuitend." De stijgende vraag naar fysiotherapie en de gelijkblijvende volumes is een landelijk probleem. Maar door het verdwijnen van een volume van het eiland wegens verhuizing wordt Texel dubbel gepakt. „En ik denk zelfs ge talsmatig dubbel gepakt." Joop Steenvoort, Fred Krijnen en Freerk Broekstra van het Centrum voor fysiotherapie hebben een brief geschreven aan de directie van regio naal ziekenfonds NHN, waarin ze de situatie aankaarten. „We hebben in december al eens met meneer Snij ders van NHN gesproken, maar dat loste niets op. Zij bekijken het zuiver van de economische kant en ontken nen onze wachtlijsten. Dan zeggen ze: jullie moeten de mensen minder behandelen, je houdt ze te lang vast. Maar je gaat geen mensen behande len als dat niet nodig is, terwijl je een wachtlijst van vier a vijf weken hebt. We beperken ons al tot het hoogst noodzakelijke", vertelt Steen voort. Hij behandelt onder andere be woners van rusthuizen. „Daar zit geen einde aan. Om het cru uit te drukken: je gaat ermee door tot ze dood gaan. Het gaat om preventief werk en het geven van een stukje verlichting. Maar het ziekenfonds heeft daar geen boodschap aan." Frustrerend Freerk Broekstra, die halve dagen voor Steenvoort waarneemt, vertelt dat zich momenteel zeer frustrerende zaken voor de therapeuten aandie nen. „Als je het volume verdeelt over een jaar mag je per maand maar een beperkt aantal behandelingen verrich ten. Voor deze maand zitten we al ruim aan onze tax, maar gisteren kwam er iemand met een kindje van een jaar oud met longproblemen. Daar kun je toch geen nee tegen zeggen?" Steenvoort haakt daar me teen op in: „En dit is dan maar één patiënt, maar nou komen er tien drin gende gevallen....wat dan?" Actie voeren is voor de therapeuten een probleem. Broekstra: „We kunnen niet staken of zoiets, want dan heb ben we de patiënten daarmee, die we juist willen helpen. Het blijft dus bij brieven schrijven en pratert met de verantwoordelijke instanties." C. Zutphen, eigenaar van de terrei nen „Dekkerskoog", „De Luwe Bos- hoek" en „Coogherveld" aan de Kamperfoelieweg, wil zijn campings kwalitatief verbeteren. Het is de be doeling 36 vakantiewoningen op een naastgelegen terrein te bouwen, dat voor dit doel van de gemeente moet worden aangekocht. Als onderdeel van de verkoop verplicht Zuthpen zich het totaal aantal slaapplaatsen in vier jaar tijd terug te brengen van circa 1000 naar 600. Ook zonder de nieuwbouw zou Zut phen zijn terrein moeten uitbreiden. Op de drie campings, waarvan de grootste („Coogherveld") is verpacht aan de familie N. Ruis, staan meer caravans dan de dertig die maximaal per hectare zijn toegestaan. Er was derhalve uitbreiding van de camping nodig om hetzelfde aantal caravans een plaatsje te kunnen geven. Bij ver scheidene andere Texelse kampeerter reinen is dat ook gebeurd. Zutphen: „Ik voelde echter weinig voor een grote investering in een nieuw stuk kampeerterrein. Huisjes zijn voor mij interessanter. Maar het is niet zo dat ik nu een rijk man word. De in komsten uit het bungalowterrein zijn nodig om het verlies aan slaapplaat sen op de campings op te vangen." Verkoop De uitbreiding betreft een gebied van 21/2 ha in het verlengde van „Coog herveld", de derde camping gezien vanaf de Dorpsstraat. De vakantiehui zen zullen worden verkocht en ver volgens uitgepond volgens het systeem naar voorbeeld van grote terrein zoals De Krim en het naburige Beachpark Livingstone. Volgens Zut phen zal de verhuur centraal worden geregeld. De bouw is afhankelijk van het tempo waarin de verkoop ge- Met een kraan van Willem Bakker werd „Het licht van Troost Met het huis van het oude „Licht van Troost" heeft het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild woensdag een opmerkelijke blikvan ger binnengehaald. Achter de ramen waar vroeger het licht knipperde, wordt voortaan een presentatie van het achterliggende museum getoond. woensdag in de voortuin van het Maritiem en Juttersmuseum geplaatst. IFoto Gerard Het „Licht van Troost" werd in 1912 op de Schilbolsnol neergezet, ter ver vanging van een kleinere toren. De naam dankt het opvallende bouwsel aan de familie Troost, die het licht destijds beheerde. Het rode huis, af komstig van een baken op Rottume- roog, werd pas in 1956 op de toren gezet. Na de vervanging in 1977 werd de 22-meter hoge lichtmast overgedragen aan de Stichting Jut tersmuseum. Vorig jaar werd het huis, dat veertien jaar lag opgeslagen op het terrein van Jan Uitgeest (Flo ra) aan de Pontweg, opgeknapt door museummedewerkers en werd een onderbouw door Smederij Boom in elkaar gelast. De fundering werd be langeloos door aannemer Daalder ge legd. Hoewel bij de gemeente twee bezwaarschriften werden ingediend, verleenden b en w vergunning voor het rode bouwsel. Woensdag takelde kraanmachinist René Hoogenbosch daarom het gevaarte met uiterste precisie in de voortuin van het mu seum.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1