Bootdienst belemmerd door defect ventiel Winkelbouw tussengebied blijft onder controle Voorbereidingen voor verkeersplein zijn van start Patchwork en quilt -. van 28 en 29 maart Kerkdiensten zondag 29 maart" Postagentschap De Koog geopend Playbackshow in Den Hoorn ISII Badmeesters blijven in „Scholleboe" Dader meldt zich PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 27 MAART i Om te voorkomen dat de bouw van winkels in het zg. tussengebied in De Koog ongewenste vormen aan neemt, zullen b en w bij het ver strekken van bouwvergunningen werken krachtens een artikel 11 wij zigingsbevoegdheid. Daardoor wordt elke aanvraag door het college apart beoordeeld na het inwinnen van ad vies bij Economische Zaken en krijgt het publiek veertien dagen gelegen heid om bezwaren in te dienen. De provincie heeft het laatste woord. Bij voorbaat geldt voor de nieuwe de tailhandelsvestigingen een totale maximum oppervlakte van 1500 m2 en daarnaast voor horeca 1000 m2. Door een en ander wordt bereikt dat er niet meer winkels komen dan er in De Koog „nodig" zijn, wat tevens Texel B.V. is gestart met voorberei dende werkzaamheden voor de aan leg van een verkeersplein op de kruising Nieuwlanderweg/Ruigen- dijk/Postweg. Begin mei wordt gestart met wegwerkzaamheden. Aannemingsbedrijf Ranzijn uit Op meer begint maandag met het om leggen van een imposante hoeveelheid kabels en leidingen voor de gemeente en nutsbedrijven. Te vens moet een pompgemaal van het riool worden verplaatst. Hoewel dit wel enige hinder voor het verkeer zal opleveren, wordt de weg niet af gesloten. Dat zal wel gebeuren als het echte reconstructiewerk begint. Dat zal in fasen geschieden. Ge poogd wordt de overlast tot een mi nimum te beperken. Nadere informatie over de wegwerkzaamhe den volgen in een later stadium. waarborgen inhoudt wat betreft de aard en de gevarieerdheid van het wïnkelbestand. Het advies van EZ is voor het college niet bindend; er kan dus van worden afgeweken. De pro cedure betekent wel dat de behande ling van een bouwaanvraag enkele maanden langer duurt dan in normale gevallen. Tevreden? Door op genoemde wijze voorzichtig heid te betrachten bij het toelaten van nieuwe detailhandelsvestigingen denkt het college voldoende tege moet te komen aan de bezwaren die door de gemeenteraad en belangheb benden uit De Koog tegen de winkel plannen zijn ingebracht. Het voltallige college heeft zich achter dit stand punt geschaard. Ook wat betreft de belangrijkste „ga ten" in de Dorpsstraat hebben b en w een uitspraak gedaan. De open ruimte die eigendom is van F. Lange- veld en in het „natte" horecadeel van de straat ligt, zal een horeca- bestemming krijgen, terwijl het „gat Texelse patchworkers en quilters kun nen woensdag a.s. ervaringen uitwis selen. In het zaaltje bij de Doopsgezinde kerk in Den Burg wordt dan vanaf 19.30 uur een bij eenkomst gehouden. Doel is ken nismaken met elkaar en het vertellen over elkanders hobby. Riet de Ridder vertelt over de busreis die ze organi seert naar de tentoonstelling van het Quiltersgilde in Den Haag. Voor dit uitstapje zijn nog plaatsen vrij. De or ganisatie zou het leuk vinden als de belangstellenden woensdagavond een zelfgemaakt werkstuk meenemen. Dat mag ook iets zijn dat nog niet helemaal af is. Voor meer informatie: Astrid Wilkens, tel. 15775. HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 uur ds. J. ter Haar. Uitzending via De Lichtboei. De Waal: dienst in De Koog. De Koog: 9.30 uur ds. J. Kok. Den Hoorn: 11.00 uur ds. J. Kok. Oosterend: 10.00 uur drs. J. J. N. Wilmink, „Samen op weg!". Oudeschild: 11.00 uur dhr. B. Guiljam. De Cocksdorp: 11.00 uur mevrouw C. Vlaming uit Diemen. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 uur ds. H. Wegge- mans uit Harderwijk. Uitzending via Radio Texel; 19.00 uur ds. H. Weg- gemans uit Harderwijk m.m.v. Sin gers of the Lord. Uitzending via De Lichtboei. Oosterend: 10.00 uur gezamenlijke dienst in Ned. Herv. Kerk te Ooster end; 19.00 uur drs. J. J. N. Wilmink (Geref. Kerk) GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend. 10.00 uur ds. J. M. Kleppe, bedie ning Heilig Avondmaal; 16.00 uur ds. J. M. Kleppe. Woensdag 1 april: 19.00 uur ds. J. M. Kleppe. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 16.15 uur dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Za. 19.30 uur zaterdagavond dienst. zo. 10.00 uur ds. L. Knipscheer. BAPTISTENGEMEENTE 10.00 uur ds. H. van Oene uit Huizen. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: za. 19.30 uur, The Gospeltrain. Uitzending via De Lichtboei. Zondag 10.45 uur herenkoor, kin- dernevendienst, crèche. Oosterend: zo. 9.30 uur. De Cocksdorp: 9.30 uur, woord communiedienst. JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19, Den Burg. 10.30 uur Openbare lezing: „Blijft groeien in uw verhouding tot God". 11.20 uur Wachttorenstudie: „Zult u op Jezus' liefde reageren?" Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Dokter W. Vos, Schilder end 38, Den Burg, tel. 12023. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundi ge hulp: raadpleeg de ingesproken boodschap op de praktijknummers 12270, 14727, 14669 of 13086. Gezinsverzorging In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur worden gebeld met mevrouw Boukje Dijkstra, tel. 18832. Nuttige adressen: *Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancever voer bellen: 06-11. *Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222. *Dierenartsen Praktijk: Keesom laan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen telefoon 12527. *Kruisvereniging Texel: Voor drin gende hulp belt u 02230-27166. *Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 16270. *Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. *Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. *Kunstgebitreparatie: Tandtech niek Van Kralingen (samenwerkend met het Tandheelkundig Centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (parti culiere praktijk), tel. 16441. *Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Te!. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd al leen voor spoedeisende gevallen. van Klok" in het rustige deel van de Dorpsstraat mag worden gebruikt voor recreatieappartementen. B en W zullen de bouw van nieuwe winkels in fasen toelaten, in eerste instantie 500 m2. Dat houdt in dat een supermarkt zoals T. Gieles die wil bouwen in het tussengebied, niet zou kunnen. Maar het is geen pro bleem als aan de bestaande super markt in de Dorpsstraat de winkelbestemming wordt ontnomen. De gemeente overweegt op de plaats van dit gebouw recreatieappartemen ten toe te staan in combinatie met kleine dagwinkels die samen een be perkte oppervlakte hebben. Het nieuwe postagentschap van De Koog heeft dinsdag zijn deuren ge opend. Het agentschap is onderge bracht in het gebouw van Verhuurbedrijf Bruining aan de Brink en zal het hele jaar open zijn: op werkdagen van 9.00 tot 12.00 en van 15.30 tot 17.30 uur en zater dags van 9.00 tot 12.30 uur. Mogelijk zullen deze openingstijden in de zomerperiode worden uitgebreid, maar dat hangt af van de ervaringen in de praktijk. Zoals bekend was het aanvankelijk Jan Hennink van de Re- kra aan de Badweg, die in De Koog een postagentschap exploiteerde, maar die stopte ermee omdat het niet met de rest van zijn bedrijf was te combineren en omdat er veel te weinig ruimte was om de klan- tenstroom behoorlijk te verwerken. Bruining hoopt daar minder proble men mee te hebben. Zijn agentschap is in elk geval ruimer. Het gebouw aan de Brink, een voor malig woonhuis uit 1928, is vrij in grijpend verbouwd. De hele benedenverdieping is nu veranderd in postagentschap. In dezelfde ruimte (maar bij een andere balie) kan men terecht voor het huren van bolderwa gens, fietsen, tv's e.d. Daarvoor kan men de hele dag in het gebouw te recht, dus ook buiten de openingstij den van het agentschap. Dat geldt ook voor het verzilveren van girobe taalkaarten, geld wisselen en het ko pen van strippenkaarten en postzegels. Het gebouw is voorzien van een fraaie aluminium schuifpui, die bij mooi weer over een grote breedte kan worden open gezet. De bouw is uitgevoerd voor rekening van Hennink zelf. PTT Post zorgde voor de inrichting en installatie van het agentschap. Daartoe behoren drie openbare munttelefoons, waarvan er zich één buiten hét gebouw bevindt zodat deze dag en nacht beschikbaar is. Open balie Het Koger postagentschap is het eer ste dat is uitgerust met een open ba lie, dus zonder kogelvrij glas, wat een veel vriendelijker indruk maakt. Toch zal het voor criminelen niet eenvou dig zijn om zich de inhoud van de kluis toe te eigenen, want er wordt gewerkt met een ander, effectiever veiligheidssysteem. Onderdeel daar van is de tijdvertraging op het slot van de kluis in combinatie met een „verdwijnkluis". In het postagentschap wordt de scepter gezwaaid door Annelies Groenhof, die bij grote drukte door een extra kracht wordt bijgestaan. Het personeel van het agentschap krijgt een training van zes weken van de ervaren PTT-er Paul van Putten uit Den Burg. In Dorpshuis De Waldhoorn wordt zaterdag om 19.30 uur een play backshow voor de jeugd van Den Hoorn gehouden. Daarna is er disco. De feestelijkheden worden georgani seerd door de feestcommissie, in sa menwerking met jeugdclub De Duveltjes. Er is een jury bijeen ge zocht. Deze verzoekt de deelnemers vooral Nederlandse liedjes ten gehore te brengen. Na de playbackshow verzorgen de d.j.'s van Radio Action de jeugddisco. Familieleden en andere belangstellen den zijn welkom bij de show. De jeugd betaalt 71,- entree, de volwas senen 72,50. Den Burg: De Scouting haalt zater dag géén oud papier op in verband met het milieuweekend. De Waal In De Waal wordt zaterdag oud pa pier opgehaald. Leerlingen, ouders en leerkrachten van de Redmer IJska- school komen tussen 9.30 en 10.30 uur langs de huizen. Oud papier kan ook worden ingeleverd bij de scha- penboet in De Mars te Den Burg, naast het Kotex-gebouw (vóór 9.30 uur). Vrijdag 27 maart Om 15.45 en 19.00 uur draait in Cinema Texel „De Johnsons" en om 21.15 uur „Frankie and Johnny". Ter gelegenheid van de voltooiing van de orgelrestauratie verzorgt organist Jan Jongepier een con cert in de Hervormde kerk in Den Burg, aanvang 19.00 uur. Toe gang vrij voor ieder. De MAB-club houdt jaarvergade ring in het clubgebouw in Eier- land; 20.00 uur. Zaterdag 28 maart Om 7.00 uur begint bij Catharina-hoeve aan de Rozen- dijk een Vroege Vogel-excursie in De Dennen. Deelname is gratis voor ieder. In Het Eierlandsche Huis worden springwedstrijden gehouden. Van 9.00 tot 11.30 uur jeugd van 6-10 jaar en van 13.40 tot 16.30 uur jeugd van 10-16 jaar. Muziekvereniging Excelsior houdt open dag in het muziekcentrum in de Peperstraat te Oosterend, van 14.00 tot 17.00 uur. Van 13.00 tot 17.00 uur houdt de Vrije School (Gasthuisstraat te Den Burg) open huis. Vanaf 19.00 uur wordt in sport hal Ons Genoegen het Tatenhove-volleybaltoernooi ge houden. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „De reddertjes in kangoeroe- land", om 15.45 en 19.00 uur „The Johnsons" en om 21.15 uur „Frankie and Johnny". Om 19.30 uur begint in het Eier landsche Huis in De Cocksdorp de klaverjasmarathon „Nacht van Texel". Opgave bij N. Ooijevaar, telefoon 16507; kosten flO,— Vanaf 18.00 uur wordt een her ensquashtoernooi gehouden in sport- en evenementenhal 't Stappeland. Zondag 29 maart In Cinema Texel draait om 14.00 uur „De reddertjes in kangoeroe- land", om 15.45 en 19.00 uur „The Johnsons" en om 21.15 uur „Frankie and Johnny". Maandag 30 maart De Overkoepeling van Texelse Vrouwenorganisaties vergadert in het gebouw bij de Doopsgezinde kerk in Den Burg, aanvang 13.30 uur. In het zaaltje bij de Doopsgezin de kerk wordt een Leerhuis bijeenkomst gehouden. Mevrouw Chawa Rodrigues Pereira uit Ou derkerk ad Amstel houdt een in leiding over „De functie van de taal in Tenach". Iedere be langstellende is welkom; aanvang 20.00 uur. Dinsdag 31 maart De Vrouwenbond FNV heeft een bijeenkomst in De Buureton aan de Molenstraat in Den Burg. Har ry de Graaf houdt een dia-lezing over Nieuw-Guinea; 20.00 uur. In de kantine van de osg De Ho- geberg (voormalige LBO-kantine) hebben de Hervormde vrouwen groepen een ringavond met me dewerking van de heer Van Ingen van „Bartiméus". In Cinema Texel draait om 20.30 uur „Frankie and Johnny". Hoogwater Oudeschild Vr. 27 00.50 en 13.45 uur Za. 28 01.50 en 14.47 uur Zo. 29 04.05 en 17.20 uur Ma. 30 05.50 en 19.05 uur Di. 31 07.30 en 19.50 uur Wo. 1 08.1 5 en 20.25 uur Do. 2 08.55 en 21.05 u Vr. 3 09.44 en 21.55 u Aan het strand is het ongeveer een ui eerder hoog water. De zon komt 29 maart op om 7.20 u. en gaat onder om 20.07 u. 3 april nieuwe maan; 27 maar, doodtij. Een defect aan de aanleginrichting van 't Horntje veroorzaakte giste rochtend problemen bij de boot- dienst. Sluiting in een electrisch ventiel maakte het onmogelijk de brug in beweging te krijgen waar door normaal afmeren onmogelijk was en twee overtochten niet door gingen. Het mankement bleek toen de eerste boot om 6.05 uur van Texel zou ver trekken. De brug wilde niet zakken, waardoor geen auto's aan boord ge nomen konden worden. Teso- medewerkers slaagden er niet in het defekt op te sporen, zodat besloten werd een gespecialiseerde onder- hoiidsmonfteur van Rijkswaterstaat naar Texel te laten komen. De Schul- pengat nam toen voetgangers aan boord via een dienstingang aan de zijkant van het schip en vertrok rond 6.15 uur naar Den Helder. Daar kwam monteur Johan Beerepoot uit Zwaagdijk aan boord, die rond 7.30 uur op Texel begon met het opsporen van het defect. De boot kon afmeren en zijn lading lossen nadat de brug met handkracht naar beneden was aid. Kunstgreep Intussen was men al een eind gevor derd met het lokaliseren van het de fect en was het mogelijk om de brug electrisch te bedienen vanuit een der schakelkasten op de wal. Daardoor konden de wachtende auto's de boot oprijden, waarna het schip even na acht uur vertrok. Het vertrek van de boot van 9.05 uur werd opnieuw met een kunstgreep mogelijk ge maakt. Nog geen kwartier later werd de storing gevonden. In een elec trisch ventiel dat behoort tot het me chanisme dat de fietsklep bedient, had zich sluiting voorgedaan. Het was min of meer verbrand en daar door onbruikbaar geworden. Reserve ventielen waren bij de hand, zodat direct met het reparatiewerk kon worden begonnen. Tegen het middag uur functioneerde alles weer normaal. Ongerief Zoals altijd bij een onderbreking van de veerdienst ontstond nogal wat on gerief. Vrachtverkeer, een busreisje naar Zuid Limburg en een excursie naar een conservenfabriek werden vertraagd. Ook kwamen mensen die op Schiphol een bepaald vliegtuig moesten halen, in de problemen. Dagbladen arriveerden te laat op Texel. Veel kranten werden pas tegen de avond bij de abonnees bezorgd, omdat de schoolgaande bezorgers niet eerder tijd hadden. Passagiers klaagden over gebrek aan informatie op het opstelterrein terwijl later aan boord ook geen excuus of verklaring werd vernomen. Wel bood Teso de wachtenden in Den Helder een kopje koffie aan. Onzekerheid De laatste tijd doen zich vaker pro blemen voor met de fuikbrug op Texel, hoewel de passagiers daar meestal niets van merken. Bij het neerlaten of ophijsen valt soms een der motoren uit, waardoor de brug scheef wordt getrokken. Door nog eens te proberen doet de motor hei meestal weer, zonder dat duidelijk waardoor de hapering wordt veroor zaakt. Dat duurt nu al sinds 14 de cember. Ergens in de installatie mo; een onderdeel zitten dat het af en toe (en mogelijk op een gegeven m; ment definitief) laat afweten, maar tot dusver heeft Rijkswaterstaat hel niet kunnen localiseren, hoewel me; zich zeer inspant met gebruikmakin-: van geavanceerde registratieappara tuur. Toen zich gisterochtend de em stige storing voordeed die niet „vanzelf" herstelde, hoopte men d£ bron van het kwaad te ontdekken, Het defekt bleek echter van een he andere aard te zijn, zodat de oude fout er nog in zit. Bij Teso beschoui men dat als bedreigend voor de be drijfszekerheid van de verbinding. Daarom zal het zoeken maandag worden voortgezet, met inzet van een tweede technicus. De strandbewakers van het Utrech: Studenten Corps blijven gehuisvest in hoeve „Scholleboe" aan de Westerweg bij Den Burg. In het g bouw worden momenteel brandw rende voorzieningen aangebracht, waardoor het gebruik als overnach tingsruimte verantwoord is. Aanvankelijk voelde eigenaar Joh. Bakker weinig voor een kostbare v bouwing, zodat het er naar uitzag dat de gemeente voor de studenten een ander onderkomen moest zoe ken. Voor de „badmeesters" wasc een grote teleurstelling. Zij wilden graag blijven en waren bereid zelf b te dragen in de kosten van brandt rende voorzieningen. Bakker streek toen de hand over het hart en was bereid aanzienlijke investeringen te doen om het overnachtingsgebouw aan de gemeentelijke brandpreven tieeisen te laten voldoen. De ge meente verlangde onder meer een brandwerende wand tussen het stu dentenverblijf en de schuur, een vluchtweg met extra deur, verlichte bordjes „nooduitgang", rookmelders en poederblussers. Verder moest de onverharde vloer van tegels worden voorzien en kwamen er voorschriftejp wat betreft de onderlinge afstand tussen de bedden e.d. Al eerder we de gas- en elektriciteitsinstallatie t de keuken verbeterd. De situatie in „Scholleboe" kreeg afgelopen zomer gemeentelijke aai dacht na een brand, waarbij twee studenten vrij ernstig werden ge wond. De brandweercommandant sprak een afkeurend oordeel uit, maar de ruimte mocht de rest van het seizoen wel in gebruik blijven het treffen van de meest dringend; voorzieningen. Om blijvend als ove' nachtingsruimte te dienen, zou het gebouw moeten voldoen aan de eisen die tegenwoordig worden gesteld aan vergelijkbare onderko mens, zoals kampeerboerderijen. Daartoe is dus onlangs besloten. Onderhouds- en storingsmonteur Johan Beerepoot van Rijkswaterstaat zat even letterlijk met de handen in het haar, toen hij gisterochtend bezig was de oorzaak van het mankement op te spo ren. Teso-man Jan Bloem kijkt vol vertrouwen toe. (Foto Harry de Graaf) Een 52-jarige man uit Den Burg meldde bij de politie dat hij maand? avond in de Brouwerstraat een gap keerde auto had aangereden, maa' dat hij geen tijd had om te wachtf' tot de eigenaar kwam opdagen. D bleek een 22-jarige vrouw te zijn,' zich een dag later op het bureau w voegde. De schade zal onderling den geregeld.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 2