WEEKEND „Als je niet wilt winnen moet je niet beginnen" Scholieren uitverkoren voor internationale uitwisseling Zoetelief: ondernemen is topsport HORSZEL Herrie Film over het leven van Jezus Christus Collecte voor kinderen TC3 PAASSPECIAL -v ipi i mm1 BROEK IT VR|JDAG 27 MAART 1992 PAGINA 9 Iedereen heeft een hekel aan hard geluid, maar niet altijd en overal. Er gelden officiële, wetenschappelijke normen om vast te stellen hoe hard of vooral hoeveel te hard een be paald geluid is. Persoonlijke voor keur en gevoel spelen de voornaamste rol bij het ervaren van het geluidsniveau van muziek. De een wordt onmiddellijk knettergek van het kabaal van een lekker stam pende rockband, terwijl een ander uit zijn dak gaat bij een fortissimo tetterend fanfarecorps, en dat kan toch ook kei- en keihard zijn! Het is maar waar je van houdt. Het staat vast dat je het gehoor kunt verpesten met te lang te hard geluid. Op Texel zijn gelukkig ook zeer stille plekken met heel weinig decibels. Gierende straaljagersWeg ermee! B W stonden oog- en oorluikend Texel- pop toe in de De Koninghal, maar waarschuwden de omgeving voor mogelijke overlast. Verder willen zij een discotheek uit een woongebied verplaatsen naar de Groeneplaats: de weg is al vrij! Karakteristiek pand je? Slopen! Concentreer horeca en stappers in het hart van Den Burg, want dat is toch allang geen stiltege- bied meer. Is dit de juiste oplossing? That's the Question Door Wop Rienks Om donderdag 9 april wordt om 20.00 in Cinema Texel een film naar het evangelie van Lucas over het leven van Jezus Christus vertoond. De toegang is gratis. Het valt niet mee om het aardse leven van Jezus in een film weer te geven. Niet alleen Zijn woorden en daden, maar Zijn hele optreden moet zó anders zijn ge west, met een diepe betekenis, dat het bijna niet is uit te beelden. Niettemin is film ,fAlsof het gisteren gebeurde" zuiver en indrukwekkend geheel gewor den. Duidelijk wordt dat Hij niet zomaar een voorbeeld, een goed mens was, die het opnam voor armen en verdrukten. Hij maakte bekend wie zijn Zender, zijn Va der was. De film, die twee uur duurt, is een bijbelse weergave van het leven van Jezus, bedoeld voor jongeren (vanaf 12 jaar) en ouderen. Volgende week wordt gecollecteerd voor de kinderbescherming. Het Nationaal Fonds Kinderbescherming is ruim dertig jaar actief om kansarme kinderen in Ne derland hulp te bieden. Aangezien de subsidies van de overheid elk jaar krap per worden is veel geld nodig. Den Burg is een kledingmodezaak rijker. De winkel van Gerard en Ria Zoe telief in de Binnenburg is vandaag geopend. „Klavertje Vier" is de naam, „Esprit" het gevoerde merk, dat staat voor stijl vol en sportief. De Deense inrichting, uitgevoerd in metaal en blank hout, verraadt inderdaad stijl. Het lijkt een gok zich te begeven op het kleding- pad, dat in Den Burg al lijkt platgetreden. Bovendien is het echtpaar van oorsprong horeca-ondernemer. Branchevreemde handel hebben ze echter nooit geschuwd. Gerard: „We beschouwen onszelf als ondernemers, dan kan je alle kanten op en dat doen we dan ook." Horszei Omdat Gerard vroeger aardig een brom mertje in elkaar kon sleutelen en boven dien al twee broers thuis op de boerderij Buitenwijk werkten, koos hij voor het vak automonteur. Hij bracht het tot be drijfsleider van een Ford filiaal in Nijme gen. Texel bleef echter trekken. Hij leerde Doetinchemse Ria kennen. Zij was onderwijzeres en hij ging in de ma nege van zijn vader werken. „We hadden allebei prachtig werk, maar er was geen stuiver in te verdienen. We wilden iets voor onszelf doen." Het ondernemerschap lonkte. Ze woon- dën in een caravan en wilden een huis op het Oude Dijkje bouwen. Dat mocht alleen als dat gekoppeld was aan een be drijf. Gerard ging bloembollen verbou wen. Toen het huis stond, stopte hij onmiddellijk met de agrarische activitei ten. „De gemeente is wel een beetje boos geweest, maar ach, dat verwaterde weer. Het pension dat Ria tegelijktijd bouwde in De Koog ging onder het mom van een wat te groot uitgevallen huis. Ook daarvan zei de gemeente nader- Door Gerard Timmerman De organisatie American Field Service (AFS) heeft twee Texelse scholieren uit verkoren om mee te doen aan een inter- ationale studie-uitwisseling. Christa iakker (16) uit Den Burg vertrekt half augustus voor bijna een jaar naar Spanje en Afke van der Vis (16) uit Oosterend wordt opgenomen in een Amerikaans astgezin. Een vakantie-uitstapje wordt iel echter allerminst voor het avontuur- jkeduo. Ze gaan er net zoals leeftijdge- oten gewoon naar school. AFS hoopt at ook op Texel gezinnen mee willen oen aan de studentenuitwisseling. Hoewel het initiatief tot de studiereis door de twee hartsvriëndinnen zelf is ge nomen, is Afke van der Vis niet het eerste amilielid dat een periode in een buiten lands gastgezin doorbrengt. In navolging jan haar moeder en zuster vond de I'jarige scholiere de tijd rijp voor een jaartje in het buitenland. „Ik zit in mijn ^amenjaar en weet nog niet welke stu- '0 ik wil volgen. In Amerika hoop ik j®el levenservaring op te doen, zodat ik [eter mijn keus kan bepalen." Vriendin nrista gaf er de voorkeur aan een jaar in Panje door te brengen. „Ik zie de toe- jstensector wel zitten. Maar ook wil ik le taal en de mensen daar leren ken- ,en- Haar kennis over het land kan ze in 'Pril al vergroten. Dan logeert een Op vrijdag 17 april verschijnt een 03 paasspecial. Deze bijzondere rant zal het kleinere formaat van e»oude" TC3 hebben en uitneem- ar uit de Texelse Courant zijn. Er worden extra exemplaren gedrukt le worden verspreid op campings on bungalowparken. Een unieke ge- egenheid voor bedrijven om adver- onties onder de aandacht te bren- 8en van een breed publiek, bestaan- oit Texelaars en toeristen. Infor- 'er naar de mogelijkheden bij 'geveld en de Rooij, telefoon u/41, Spaans meisje een week lang bij haar in huis. „Ze verblijft dit jaar bij een Neder lands gastgezin, maar mag één week er gens ander logeren." Zowel Afke als Christa weten nog niet in welke streek ze worden geplaatst. HEIMWEE Van heimwee verwachten ze tijdens tij dens hun verblijf in het buitenland geen last te hebben. „We bereiden ons goed voor." Ook AFS gaat niet over één nacht ijs. Tijdens een introductieweekend on langs in Egmond werd het tweetal uitvoe rig gescreend. Christa: „We werden apart genomen en ze vroegen ons het hemd van het lijf. De organisatie probeert door interviews passende gastgezinnen voor de kandidaten të vinden, waarin ideeën en gewoontes niet te veel uiteenlopen. „We hopen daarmee te voorkomen dat tijdens het verblijf in het buitenland spanningen optreden binnen het gezin", aldus Franca Veenendaal van de afdeling AFS-Noordholland. Kort voor vertrek volgt nog een kennismakingsweekend met andere scholieren, waarin ze alsnog kunnen besluiten van hun reis af te zien. „Ons besluit staat echter vast", verzeke ren ze volmondig. IDEALISTISCH Doelstelling van AFS, een idealistische organisatie die in de Eerste Wereldoorlog werd opgericht, is het kweken van we derzijds begrip. „De scholieren komen intensief met de mensen, hun cultuur, en IMS gewoontes in aanraking. Andersom geldt dat natuurlijk ook. Ze leren het land goed kennen. Bijkomend voordeel is dat de kinderen er zelfstandig door worden." Haar organisatie brengt jaarlijks 140 scholieren in 55 verschillende landen onder. „Bijzonder is dat enkele malen per jaar in het gastland bijeenkomsten worden georganiseerd, waarin studenten van verschillende nationaliteiten ervarin gen met elkaar uitwisselen." Het ASF zoekt ook Texelse families die bijna een jaar een buitenlandse student willen huisvesten. De gastgezinnen nemen zelf het primaire levensonderhoud van hun gast voor hun rekening. Zakgeld, kosten van de reis, verzekering en onderwijs ko men voor rekening van de ouders van het kind zelf. De scholieren zullen dagelijks lessen volgen op OSG „De Hogeberg", waar ze volgens rector H. Heetveld een aangepast leerprogramma krijgen. Inlichtingen 02285-13422. hand dat ze dat nooit meer zo wilden hebben." PAVILJOENS Gerards ondernemingszin heeft hem ze ven beroepen opgeleverd, die niet alle daags zijn. 's Winters ging hij skieën in Oostenrijk en goochelde daar de kost bij elkaar. „Ik deed een duivennummer. Fout. Je kunt beter met een koffertje bal len en kaarten op stap gaan." Na het bouwen van het huis kocht het echtpaar „Paviljoen Drie" op het Ko- gerstrand. Er werd flink geïnvesteerd. De modernste apparatuur werd aangeschaft en de ruimte werd vergroot. Binnen kwa men 100 en buiten een terras van 200 zitplaatsen. Ria haalde haar restaurant papieren. „Anders mag je het geen restaurant noemen. Dan heet je dus noodgedwongen eethuisje of eetcafé. Het liep als een trein en we zaten altijd vol. Collega's volgden en nu steekt Texel wat strandpaviljoens betreft er zeer gunstig bovenuit." Gerard en Ria kochten na drie jaar hun oude paviljoen, dat als Vliezicht nauwe lijks rendabel was, weer terug en ver pachtten Paviljoen drie. „Vliezicht draait nu weer goed. We regelen ook de kaart verkoop voor Sil Boons reizen naar Vlie land. De omzet stijgt jaarlijks," ONDERNEMEN probleem. Dit is trouwens niet het eindstation. Ze zullen nog meer activitei ten ondernemen. „Zo langzamerhand is ons beroep niet restaurant-, manegehou der of huisjesverhuurder, eigenlijk is ons beroep ondernemer. Niemand wordt ge boren als timmerman of metselaar. Het maakt geen verschil of je een auto ver koopt, een zak patat of een paar schoe nen. Je moet het gewoon goed doen." Ondernemen ziet het echtpaar als een voetbalwedstrijd. „Je wil winnen en zo nu en dan sta je wel eens op een achil lespees als de scheidsrechter het niet ziet. Concurrentie is competitie." De kledingzaak wordt Ria's afdeling, geassisteerd door Wil Beers en Carla Boeijen. Net als Gerard is Ria een dui zendpoot. De voormalige onderwijzeres werkte ook al bij sociale werkplaats De Bolder op kantoor en bij een notariaat, ze runt een verhuurbedrijf en is actief in de horecabedrijven. HORECA y-v Vier jaar geleden kocht de familie Zoete lief een boerderij met wat zomerhuisjes er omheen aan het Mienterglop. De ver huur van zomerhuisjes werd het derde bedrijf. „VW zijn zeventien jaar bij elkaar en hebben één winter niets gedaan. We renoveren de huisjes, hebben er als hob by wat paarden bij." Voor het vierde bedrijf hebben ze het voormalige CD-café gekocht. De naam is toepasselijk veranderd in: Klavertje Vier. De speciaalzaak biedt dames- en kinder kleding, tassen, riemen en schoenen. De verkoop daarvan is het echtpaar niet ge wend, maar dat vormt voor hen geen De brede zakelijke aanpak van Gerard Zoetelief is illustratief voor zijn hele maatschappelijke leven. Dat hij met zijn uitspraken menige achilleshiel treft deert hem niet. Zeg toch wat je denkt, ieder een wacht op de opinie van een ander. Over de horeca: „Ik vind dat de café's om twaalf uur moeten sluiten. Als je alle kroegen om twaalf uur sluit, word je pas een exclusief eiland. Niemand gaat lan ger dan vier uur uit en men geeft een be paald bedrag uit. Je bent een waardeloze ondernemer als je je geld tot twaalf uur kan verdienen en je doet het de hele nacht door. Personeel wordt bijzonder schaars daardoor, want welke gek gaat er werken tpt vijf uur 's nachts. Van acht tot twaalf zitten de disco's vol kinderen. Aan de drank. De hele drankwetgeving wordt door de voltallige horeca aan de laars gelapt. Zwak alcoholisch pas boven de zestien en onder de achttien geen sterke drank. Zo is het toch? Ik heb er geen goed woord voor over en ze snap pen er niets van. Als je de ouders vraagt, dan denkt toch ook 99%: moet dat nou zo? Maar ja, niemand kan achterblijven bij een ander. Het is de slapheid ten top. Ook dë gemeenteraad is in deze een slappe hap. Schijtlijsters zijn het. De ho reca is gewoon ziek, een asociale ben de." Reizen staat bij Gerard Zoetelief ook in het teken van ondernemen. Hij was in LEES VERDEER TC3 PAGINA 2 tuwelijks wachten om ai te reizen voor een jaar naar het buitenland. De winter is voorbij omdat de zomertijd dit weekend ingaat. Automatisch word ik herboren en krijg een gevoel van vernieuwing, van echtheid en au thenticiteit. Ook de natuur spreekt mij plotseling sterk aan. Nog net op tijd on derdruk ik een neiging tot trimmen. Wel bespreek ik een strandhuisje en zet tussen de buien door alvast de barbecue in de zitkuil. De oude cocon dient afgeworpen, een nieuwe aangeschaft. Tijd voor een verse spijkerbroek. Meestal noem ik in de winkel'het vereiste merk en de uit mijn hoofd geleerde afmetingen. De broek wordt mij dan aangereikt. Zo blijft de vernederende gang door een volle winkel in een niet sluitende broek mij bespaard. Deze keer wil ik echter mijn voorjaarsgevoelens in mijn nieuwe broek weerspiegeld zien. Een folder van een spijkerbroekenfabrikant, die zich liever „jeans- en hardwear label" noemt, biedt uitkomst. Hij streeft naar echtheid en bereikt dat door „het verwerken van onregelmatig gesponnen garens waardoor de stof een levendige ouderwets degelijke structuur krijgt." Door een alternatieve wassing krijgt de jeans „een gedragen en ruige optiek." Alles, zo belooft hij mij, „ademt een sfeer van echtheid en originaliteit." Dat bevalt mij wel. Samen met twee andere klanten in eenzelfde broek verlaat ik de winkel. Origineel, au thentiek en tevreden gaat ieder zijns weegs. D. WITTE ROEPER

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 9