Cjroen 'warts jexels in het karL, Volgens mij is hij van eenzaamheid gestorven" Groen Links-senator in het geweer tegen defensieplan Vliehors Chauffeur lichtgewond na buiteling met auto Kangoeroe dood aangetroffen bij familie Kok Statenleden pleiten voor caracentrum s» Scouting haalt slaap in na opruimaktie „Week van de winkel" ook op Texel van start sw Nieuwe directeur voor CVO-school Franse auteur schrijft Texelse roman Na de zomervakantie één loket voor thuiszorg? Texelse jongens bekennen inbraken Niozmolen draait veel stiller Politieman brengt dolle koe tot rust Rottenberg naar Texel „ontvoerd" :rè£KSTT£xÉy AMBVtANti^ Kathy Kok """i achtertuin. de Rozendijk troffen de broodmagere kangoeroe vrijdagmorgen dood aan OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10670 DINSDAG 31 MAART 1992 iVoor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220-14111. ledactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-12741. ledactie buiten werktijd éssa de-Graaff, Pater Wittepleir 3, Den Burg, telefoon 02220-15639. Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ46,20 per halfjaar; Los ƒ1,30 Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buiten kantoor-uren: bel uw bezorger. Als die nigt bereikbaar is: tel. 14881 of 18542. Met de aanhouding van drie Texelse jongens van respectievelijk 17, 15 en 15 jaar, heeft de politie diverse ge vallen van diefstal, inbraak en joyri ding opgelost. De 17-jarige jongen stal in vier maanden duizenden gul dens uit een woning. Alle drie ver dachten waren betrokken bij inbraken in de strandkiosk bij paal 28. Een onderzoek naar de verdwijning van veel geld uit een woning bracht de zaak aan het rollen. De politie kwam op het spoor van de 17-jarige Texelaar, die sinds november f20.000,- had buitgemaakt. Drie kwart van dit bedrag kwam boven water. Oyer het resterende deel heeft de jongen met de gedupeerde een re geling getroffen. Uit het verhoor bleek dat de jongen nog meer op zijn kerfstok had. In juni vorig jaar pleeg de hij samen met een 15-jarige ei- landgenoot een inbraak in voornoemde kiosk. Toen de politie de betreffende knaap aan de tand voel de, kwamen er meer strafbare feiten boven water. De jongen bekende sa men met een andere 15-jarige Texe laar in dezelfde kiosk te hebben ingebroken. Ze maakten daarbij ge bruik van een gestolen auto, die na de daad weer op zijn plaats werd te ruggezet. Beide jongens bekenden vaker een auto te hebben „geleend" voor plezierritjes. De Niozmolen is weer hersteld en draait weer volop. Doordat de kap geheel is geïsoleerd, produceert de energie-opwekker veel minder la waai. „Binnen hoor je 'm niet meer", aldus „molenaar" Fen Schilling. De kop van de molen werd enige we ken geleden compleet verwijderd om dat er een nieuwe draaikrans in moest worden gezet. Tijdens de ta kelwerkzaamheden viel de kop uit de strop van de kraan, waardoor een wiektip beschadigd raakte. De tip werd vervangen. Met een week vertraging wegens harde wind werd de molenkop weer gemonteerd. De molen werd in de week erna nog maals stilgezet om de tip opnieuw af te stellen. Eerste kamerlid H. van Wijngaarden (Groen Links) stelt tijdens de defensiebegroting op 7 april in Den Haag de militaire activi teiten op de Vliehors aan de orde. Op uitnodiging van haar Texelse partijgenoten arriveerde de senator samen met enkele statenleden zaterdagmorgen voor een werkbezoek op het eiland. De delegatie concludeerde verder dat de relatienotaplannen van de overheid hier geen effect sorteren. „Er zijn betere manieren om tot natuurbouw te komen", vulde gastheer Peter Bakker aan. senator Van Wijngaarden kwamen zaterdag nog vijf leden van provinciale staten naar het eiland, waaronder fractievoorzitter Marius Ernsting. Direct na aankomst trok de Links-delegatie zich terug in let gemeentehuis voor overleg met ben w, waarbij met name de werkgelegenheids- en verkeerspro- imen rond de bootverbinding hoog op de agenda stonden. Oe statenleden veroordeelden de mili taire activiteiten op de Vliehors in scherpe bewoordingen. „Verplaatsing van vliegoefeningen van Terschelling naar Texel en de voorgenomen uit breiding van het oefenterrein met een luchtmobile brigade, zijn door de ge luidsoverlast strijdig met de status als stiltegebied", lichtte het eerste kamerlid toe. Van Wijngaarden heeft ook defensie in haar portefeuille. Ze wilde milieu-effecten van de militaire uitbreiding onderzocht zien. Werkgelegenheid Oe eenzijdige ontwikkeling van de economie vinden de statenle den geen goede zaak. Ernsting: „Qua irisme zit het eiland met 47.000 applaatsen aan het plafond. De Iruk wordt te groot." De politicus uitgerekend dat voor één ar beidsplaats 1700 overnachtingen no- zijn. „In veel gevallen gaat het lat ook nog om een tijdelijke vacatu- e, Op lange termijn is Texel niet ge laat bij te grote groei van toerisme." iroen Links voelt meer voor het ver boten van bestaande bedrijvigheid, liedoor hun specefieke eilandkarak- er perspectief bieden. Behalve de iroduktie van Texelse dekbedden, toedings- en genotsmiddelen, wees ledelegatie ook op het Nioz, dat meer toegepast onderzoek /erricht. )e statenleden kwamen ook zelf met Dankzij de zuivere lucht is iet eiland een ideale vestigingsplaats voormalige bereden politie man Bruno Reitsma niet alleen 9°ed met paarden kan opschie- {en bleek zondagochtend op de ■dorren weg. Bij het verplaatsen van de ene schuur naar de ande- re raakte zaterdagavond een koe 0verstuur en rukte zich los. De ei9enaar probeerde met assisten- 'e de hele avond het dier te van- 9eA maar de koe liet zich niet voor een kliniek voor carapatiënten", aldus één van hen. Het statenlid be loofde zijn proviciale invloed in te zetten. De problemen rond huisvesting van (tijdelijk) personeel speelden zich ken nelijk buiten het gezichtsveld van de delegatie af. Over woningbouw, met name in 't Zouteland in Den Hoorn, werd met geen woord gerept. Natuurbouw „Het heeft geen zin tijd, geld en energie te steken in een relatienota- beleid, dat toch praktisch niet uit voerbaar is op Texel. Uit produktie nemen van hoogwaardige (bol- lenjgrond, leidt tot een zwaardere be lasting van het resterende land", doceerde gastheer Peter Bakker zijn partijgenoten tijdens een bezoek aan de schapenhouderij van Piet Bakker op de Hogeberg. De agrariër, wiens landerijen zich deels in het beoogde relatienotagebied bevinden, verklaar de tegenover zijn gehoor door de la ge vergoedingen niets te zien in een beheersovereenkomst. „Pas als de overheid een acceptabel bedrag biedt, ga ik overstag. Op den duur la ten ze me toch geen keds", voorspel de de landbouwer, wiens bedrijf de beperkingen van het bestem mingsplan buitengebied ondervindt. Hij wordt daardoor met name uit gesloten van kamperen bij de boer. Door een verzuringsgevoelig gebied verderop kan hij wegens de ammoni- Brandweer en ambulance bieden hulp aan een Duitse chauffeur wiens auto in De Koog op z'n kop tot stilstand kwam. IFoto Gerard Timmerman) akrichtlijn uitbreiding van zijn scha penhouderij wel vergeten. „Mijn zoon, die het bedrijf wil opvolgen, ziet het nu niet meer zitten. En dat terwijl het hier zo'n prachtig gebied is." In navolging van Groen Links op Texel, verwijzen nu ook statenleden het relatienotaplan voor het eiland in grote lijnen naar de prullenmand. „Wat ons betreft natuurbouw tegen een reële vergoeding, maar dan wel op vrijwillige basis, met een flexibibe- le invulling op het eiland en niet toe gespitst op landbouwkundig waardevolle gebieden", aldus staten lid Ernsting. Milieu De kwestie of de windmolen die Eco- Mare op 't Horntje wil plaatsen er nu wel of niet moet komen werd door b en w tijdens het overleg met de sta tenleden niet aangeroerd.. De beeld bepalende molen kwam tijdens een bezoek van de statenleden aan het natuureducatiecentrum wel ter spra ke. „Natuurlijk moet dat plan door gaan", reageerde de delegatie unaniem. Een 72-jarige Duitse automobilist is gistermiddag aan het hoofd gewond geraakt doordat zijn auto in De Koog over de kop is geslagen. Vermoede lijk is de man na een klapband de macht over het stuur kwijtgeraakt. De auto liep onherstelbare schade op. Het slachtoffer reed met zijn wagen na het middaguur over de Dorpstraat richting het centrum van De Koog. Volgens getuigen begon zijn auto ter hoogte van de Boswachterij plotse ling te slingeren. Alvorens de wagen over de kop sloeg, reed hij een ver keersbord omver en schampte een boom. Doordat hij veiligheidsgordels droeg en in een solide auto reed, kwam de man er met een lichte hoofdwond vanaf. Een ambulance vervoerde het slachtoffer naar het ziekenhuis. Aanvankelijk liet het ongeval zich ern stiger aanzien. Omstanders, die ver moedden dat de chauffeur in het wrak bekneld zat, riepen daarom de hulp in van de brandweer. De bijdra ge van het brandweerkorps kon ech ter beperkt blijven tot het ontruimen van de weg, zodat het verkeer na enig oponthoud weer vrije doorgang kreeg. De technische recherche stelt een onderzoek in naar de juiste toedracht van het ongeval. De snelheid waar mee de automobilist heeft gereden kon gisteren nog niet worden vast gesteld. De nieuwe PvdA-voorzitter Felix Rottenberg was zaterdag op Texel. Niet om een of ander par tijbelang te behartigen, maar om middelpunt te zijn van een af scheidsfeestje dat op het eiland was georganiseerd door zijn col lega's van het Amsterdams thea tergezelschap „Balie", waar hij tot dusver werkte.t Met twee an deren, Bert Janssens en Simon Franke, die ook een nieuwe baan hebben aanvaard, werd hij met twee helikopters van Hilversum naar het vliegveld Texel gebracht, zonder te weten wat er ging ge beuren. Op het vliegveld speelde de boerenkapel van het Kon. Texels Fanfare en daar arriveer den even later ook alle andere medewerkers van De Balie en vrienden van het drietal voor een ludiek welkom. Met twee bussen ging het gezelschap naar paal 17 waar een strandwandeling werd gemaakt en er werd gegeten in de Catharina-hoeve. Op de foto Rottenberg na verlaten van de helikopter. IFoto Harry de Graal) Het was net of ze me mee het bos in lokte. Tientallen afbeeldingen, waarop de kangoeroe duidelijk is te onderscheiden bewijzen haar gelijk. Op een zeker moment werd het me te gek en ben ik maar naar huis ge gaan. Maar alsof ze wist waar ik woonde, zat ze de volgende morgen bij ons in de tuin. Ze keek me aan alsof ze iets wilde zeggen, maar ja, dieren kunnen niet praten. Wel tikte ze met haar voorpoot tegen haar snuit, 't was zo'n leuk gezicht. Ik mis haar nu al." Dagboek Vanaf die dag verscheen het dier steeds vaker op het erf van mevrouw Kok. Ze vond het zo'n aandoenlijk ta fereel, dat ze voor haar kleinkinderen in Zweden zelfs een boekje sa menstelde. „Ik heb het geschreven vanuit het oogpunt van de kangoe roe. Hoe het de vogels hoort zingen en mij de was ziet ophangen." Het is een soort dagboek, dat is versierd met foto's. Ook echtgenoot Piet zat niet stil. Hij ontdekte dat de kangoeroe, die een witte streep over de borst heeft, een Tasmaanse Bennet-wallabie moet zijn. Triest toeval dat hij, nog geen dag nadat ze haar boekje had voltooid, de kangoeroe dood aantrof in de tuin. Van kop tot en met de staart be draagt de lengte bijna anderhalve me ter. Zaterdag heeft Piet Kok het dier, met toestemming van de dierenarts en Frank Berkhout, in zijn achtertuin begraven. Tenslotte heeft Berkhout, die sinds kort is verhuisd naar hoeve Remem ber op 't Horntje, nog een blijde ge beurtenis te melden. „Een kangoeroe in mijn achtertuin heeft zojuist een jong ter wereld gebracht." De kangoeroe die de gemoederen op Texel nu al geruime tijd bezighoudt is dood. Piet en Kathie Kok troffen het broodmagere dier vrijdagmorgen le venloos aan achter hun huisje aan de rand van de Dennen. De laatste weken scharrelde het beestje vaak rond op het erf van mevrouw Kok, die zelfs een boekje heeft geschre ven over Kitty, zoals ze de kangoe roe is gaan noemen. „Volgens mij is ze van eenzaamheid gestorven." Bijna vier jaar geleden ontsnapte de moeder van deze kangoeroe op raad selachtige wijze van het terrein van Frank Berkhout (café De Parel van Tessel) uit Den Hoorn. „Ze had toen een jong in de buidel, maar dat heeft het destijds niet gehaald. Omdat kan- goeroe's dubbelgedekt zijn, bracht ze ruim twee jaar geleden dit dier ter wereld", aldus Berkhout. Het moe- derdier, dat twee jaar geleden nabij De Koog werd aangereden, staat sindsdien goed geconserveerd op de schoorsteenmantel van Berkhout. Na dien kwamen meldingen van mensen binnen die een tweede kangoeroe hadden waargenomen. Verdriet „Haar dood heeft ons veel verdriet gedaan, want je gaat aan zo'n dier hechten", vertelt Kathie Kok. „Steeds meer mensen vertelden ons de afge lopen maanden dat ze het bij ons huisje hadden zien rondhuppelen, maar aan mij liet ze zich nooit zien. Dat kon ik niet uitstaan", vertelt de vrouw des huizes. „Totdat ik drie we ken geleden naar huis fietste. Alsof het dier op me zat te wachten." Vlug haalt ze enkele foto's tevoorschijn om haar woorden kracht bij te zetten. „Toevallig had ik mijn toestel bij me. benaderen. Wel liet het zich in een weiland drijven, waar men het dier op advies van de politie een nachtje liet bijkomen. Reitsma, die de volgende och tend poolshoogte kwam nemen, trof de koe nog steeds overstuur aan. Door het dier toe te spreken en, naar eigen zeggen, diep in de ogen te kijken, kalmeerde het. De eigenaar durfde het echter nog niet aan om het beest aan een touw mee te nemen en wachtte de hulp van P. Kuip met een ver dovingsgeweer af....

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1