Nico Dros: genomineerd voor Ako literatuurprijs VOOR G. Bakker: winkel dicht tijdens markt BEZORGER m Hoogelandt handen uit -Oost: zelf de mouwen van 4 en 5 april Kerkdiensten zondag 5 april Boos over kraam voor de deur Verkoop zomerzegels dinsdag van start Koffie-inloopochtend Haker vertoont dia'; op fietsvakantiebeu PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 3 APRILj v De roman „Noorderburen" van oud-Texelaar Nico Dros (36) uit Amsterdam is genomineerd voor de Ako literatuurprijs. Dat bete kent dat Dros met vijf andere auteurs meedingt naar deze eer. De Ako literatuurprijs (f50.000,-) wordt toegekend op dinsdag 12 mei. Dros is bijzonder blij en verrast met zijn nominatie. „Ik voel me zelfs ge rehabiliteerd", zegt hij. „Over het succes van mijn boek koesterde ik namelijk niet zoveel illusies omdat de landelijke kranten er nogal zuur en afbrekend over hadden geschreven. De regionale bladen brachten gunsti ge en zelfs zeer lovende recensies, maar landelijke kranten maken in het literaire wereldje nu eenmaal meer indruk". Over gebrek aan aandacht voor zijn boek had Nico niet te klagen. Er ver scheen een twaalftal recensies in dagbladen, er was een uitgebreid in terview in Vrij Nederland en Radio Stad Amsterdam, de VPRO en de re gionale Omroep Drente besteedden ook aandacht aan de historische ro man, die zich in de Franse tijd af speelt in een gehucht op Noordelijk Texel. Smaken verschillen De meningen van de recensenten waren op fundamentele punten te gengesteld. Hadden de regionale bla den over het algemeen veel waardering van het typische, archaï sche taalgebruik van Dros, de lande lijke bladen hadden daar geen goed woord voor over. Dagblad „Trouw" maakte het 't meest bont en was volgend Dros zelfs beledigend. In een recensie van een halve pagina werd „Noorderburen" radicaal afgebroken en vergeleken met een aflevering van de Bouquet-reeks! De gedachte dat hij voor een litera tuurprijs in aanmerking zou kunnen komen, was bij Nico Dros dan ook niet opgekomen. Het was dus een verrassing toen uitgever van Oor schot een maand geleden liet weten dat „Noorderburen" in de voorselec tie voor de Ako-prijs was doorgedron gen. Met 20 andere titels was het boek gekozen uit de 189 Nederlandse en Vlaamse titels die het afgelopen jaar op de markt kwamen. Dat was een eervolle zaak, maar zowel Nico als zijn uitgever hielden het hoofd koel. In publicitair opzicht was de vermelding op de „long list" (het re sultaat van de voorselectie) echter mooi meegenomen, want extra aan dacht kan nooit kwaad voor de verkoop. Skinhead Dinsdag j.l. echter was er alle aanlei ding om te juichen. Nico: „Bij de bu ren hadden ze lekkage. Overstroming. Bij ons was ook veel water naar bin nen gelopen. Ik was druk bezig te hozen en te dweilen, toen er werd gebeld. Er stond een soort skinhead voor de deur. Ik vroeg me af of ik hem wel binnen moest laten, maar het bleek een koerier te zijn met de uitslag van de definitieve nominatie. Mijn boek zat er dus bij. Ik ging gauw op zoek naar een knap colbert je want ik moest naar de Nieuwe Kerk op de Dam voor de officiële perspresentatie. Het was daar een enorme drukte. De voorzitter van de jury Wim Duisenberg - ja de presi dent van de Nederlandse Bank - las het juryrapport voor. Wat over mijn boek was vermeld, was nogal jui chend. De juryleden roemden de knappe opbouw, authentieke stijl en de krachtige symboolwerking. Ze HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 uur ds. W. L. van der Geer uit Veenendaal. De Waal: 9.30 uur ds. J. Kok. De Koog: 9.30 uur mevr. A. C. van Alphen uit Brakel. Den Hoorn: 11.00 uur ds. J. Kok. Oosterend: 9.30 uur ds. H. Wegge- mans uit Harderwijk. Uitzending via Radio Texel. Oudeschild: 11.00 uur mevr. A. C. van Alphen uit Brakel. De Cocksdorp: 11.00 uur ds. W. L. van der Geer uit Veenendaal. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 uur drs. H. van An- del uit Enkhuizen, m.m.v. Texels Chr. Mannenkoor; 19.00 uur drs. J. J. N. Wilmink. Thema: depressiviteit. Uit zending via De Lichtboei. Oosterend: 10.00 uur drs. J. J. N. Wilmink, m.m.v. G. Zuydweg (fluit); 19.30 uur ds. H. van Andel uit Enk huizen. GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend. 10.00 uur en 16.00 uur dienst. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 16.15 uur dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE zo. 10.00 uur ds. L. Knipscheer. Kerkbusje Den Hoorn. Uitzending via De Lichtboei. BAPTISTENGEMEENTE 10.00 uur ds. R. Meeuwsen uit Den Helder. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: za. 19.30 uur, heren koor. Uitzending via De Lichtboei. Zondag 10.00 uur Heilig Vormsel m.m.v. The Gospeltrain, crèche. Oudeschild: zo. 9.30 uur. JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19, Den Burg. 10.30 uur Openbare lezing: „De rol van religie in de wereldaangele genheden". 11.20 uur Wachttorenstudie: „De week die de wereld veranderde". Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Dokter R.A. van de Bent, Kikkertstraat 12, De Cocksdorp, telefoon 16234. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.00 en 10.00 uur. Zaterdag en zondag apotheek ge opend en spreekuur van 12.00-12.30 uur en van 17.00-17.30 uur, zonder afspraak. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundi ge hulp: raadpleeg de ingesproken boodschap op de praktijknummers 12270, 14727, 14669 of 13086. Gezinsverzorging In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur worden gebeld met mevrouw Nel Schuyl, tel. 11446. Nuttige adressen: *Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancever voer bellen: 06-11. 'Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222. 'Dierenartsen Praktijk: Keesom laan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen telefoon 12527. 'Kruisvereniging Texel: Voor drin gende hulp belt u 02230-27166. 'Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 16270. 'Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. 'Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. 'Kunstgebitreparatie: Tandtech- niek Van Kralingen (samenwerkend met het Tandheelkundig Centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (parti culiere praktijk), tel. 16441. 'Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd al leen voor spoedeisende gevallen. Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier op. De mensen wordt verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingela den. Komendé zaterdag wordt oud papier etc. opgehaald in de volgende straten: 1. Bernhardlaan, Lieuwstraat, Tjak- kerstraat en Wilsterstraat. De Cocksdorp Zaterdag wordt in De Cocksdorp en omgeving oud papier opgehaald door de ouders van leerlingen van o.b.s. Durperhonk. Men wordt verzocht het papier uiterlijk om 8.30 uur aan de weg te zetten. 's Middags wordt in de rest van de Eierlandse polder papier opgehaald door de Strijbosschool van 13.00 tot 15.00 uur. hadden het ook over een spannende climax en meeslepende verbeeldings kracht, perfecte phrasalogie en het fraaie Nederlands. De bevalling met complicaties aan het slot van het verhaal, symboliseerde volgens hen de moeilijke geboorte van de nieuwe tijd. Daar keek ik wel van op, want dat had ik er zelf nog niet in gezien, maar ik vind dat natuurlijk prima. Ik vermoedde dat ik het vooral aan jury lid Maarten 't Hart had te danken dat mijn boek was genomineerd. Toen ik het hem vroeg, zei hij dat hij zich in derdaad voor mijn boek sterk had ge maakt, maar dat zijn mening door anderen was gedeeld. Dat deed me natuurlijk wel goed, na dat geschrijf in die dagbladen". Met dat laatste doelt Dros in het bij zonder op de recensie die T. van Deel schreef in „Trouw" van 30 mei j.l. Hij noemde het debuut van Dros „het ul tieme sjablone van de historische ro man, een tot in details volgehouden herhalingsoefening. Een oneigener debuut is nauwelijks denkbaar". En: „Het heeft kraak nog smaak, alles er aan is namaak en wie er doorheen kijkt leest niets meer of minder dan een romannetje uit de Bouquet- reeks". „Wat kan iemand bezielen om als schrijver zo helemaal NIE MAND te willen zijn? Ligt hier een hoge opvatting van ambachtelijkheid aan ten grondslag". Tenslotte: „Het is voor de literatuur te hopen dat dit bloedeloze proza niet in zwang raakt". Galblaas Broer Jaap Dros uit Den Burg nam het voor Nico op door in Trouw een ingezonden stuk te publiceren, waar in hij trachtte aan te tonen dat de „beschimpingen" van Van Deel misplaatst zijn. Hij wees op enkele feitelijke onjuistheden en gaf Van Deel het advies zich aan zijn galblaas te laten opereren. „Noorderburen is een bloemrijk geschreven, historisch goed gefundeerde, meeslepende ro man en dat zeg ik niet omdat hij toe vallig geschreven is door mijn broer". Daarop bemoeide Gerrit Jan Zwier in zijn rubriek „Kokanje" in het Noord hollands Dagblad zich met de kwestie. Hij noemde Tom van Dëel „een literaire motvlinder, die alleen oog heeft voor. het. werk van^jn vriendjes". Kaps? Nico Dros acht de kans klein dat hij uiteindelijk de Ako-prijs in de wacht zal slepen. Het zou hem niet verba zen als de eer op 12 mei toevalt aan Margriet de Moor. „NOS-Laat" zal die dag uitgebreid aandacht besteden aan het literair spektakel. De bekend making wordt uitgezonden, evenals opnamen van het „tafelgesprek" van die middag. Daarin komen Dros en de andere genomineerden aan het woord. Nico Dros beschouwt het pu re feit dat hij tot dit gezelschap be hoort reeds als iets om dik tevreden mee te zijn. Of het hem zakelijk ge win zal opleveren valt te bezien. Op dit moment zijn van „Noorderburen" niet meer dan 1800 exemplaren ver kocht. Dat het boek voor de Ako-prijs is voorgedragen, betekent ongetwij feld reclame maar het effect daarvan kan erg tegenvallen. Bij vorige toe kenningen van de Ako-prijs bleek dat de vraag naar sommige genomineer de boeken plotseling flink steeg, ter wijl het voor andere boeken nauwelijks iets uitmaakte. Nico: „Het is allemaal wel spannend. De nacht na de nominatie deed ik geen oog dicht. Toch maar proberen rustig te blijven. Ik ben overigens al bezig met een tweede boek. Of dat ook een historische roman wordt, zeg ik niet, maar het heeft wel een historisch kantje". Vrijdag 3 april In Cinema Texel draait om 15.45 en 19.00 uur „De Johnsons" en om 21.15 uur „Frankie and Johnny". In theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn wordt om 20.00 uur de musical „Heerlijk duurt het langst" herhaald. Zaterdag 4 april Van 12.15 tot 18.30 uur wordt in „Ons genoegen" het Rabo turn- toernooi gehouden. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Asterix en de knallende ke tel", om 15.45 en 19.00 uur „De Johnsons" en om 21.15 uur „Frankie and Johnny". In theater-restaurant Klif 12 wordt de musical „Heerlijk duurt het langst" herhaald. Zondag 5 april De sportvissersclub Texel houdt een wedstrijd aan de dijk van Oudeschild, aanvang 8.00 uur. Om 14.00 uur begint op de crossbaan in Eierland een MAB- motorcross. In manege Akenburg wordt een cursus wedstrijdvoorbereiding voor ruiters gegeven. Aanvang 13.30 uur; toegang gratis. In „Ons Genoegen" wordt het Rabo turntoernooi voortgezet, van 9.15 tot 18.00 uur. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Asterix en de knallende ke tel", om 15.45 en 19.00 uur „De Johnsons" en om 21.15 uur „Frankie and Johnny". In theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn wordt de musical „Heerlijk duurt het langst" herhaald. Maandag 6 april In restaurant-café De Branding in Huisduinen is de voorjaarsverga dering van de Horecabond FNV, aanvang 19.30 uur. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „Frankie and Johnny". Dinsdag 7 april Om 14.00 uur begint in De Lin deboom een biertapwedstrijd in het kader van de nationale com- petitie van het Nederlands Brou werijkantoor. In Cinema Texel draait om 20.3( uur „Frankie en Johnny". Om 18.30 uur begint in sport- e- evenementenhal 't Stappelandi- De Koog het tennistoernooi vooi damesdubbels. In de kantine van sportvereniginjl De Koog houdt de KNVB de voorjaarsvergadering voor de Texelse veld- en zaalvoetbalvere nigingen, aanvang 19.30 uur. Hoogwater Oudeschild Vr. 3 09.44 en 13.45 uu Za. 4 10.15 en 22.24 Zo. 5 10.45 en 23.16 Ma. 6 10.47 en 23.25 uu Di. 7 11.00 en 23.47 uu Wo. 8 11.24 en OO.OOuu Do. 09 00.20 en 12.20uu Vr. 10 01.15 en 13.20 u» Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. De zon komt 5 apri; op om 7.04 uur en gaat onder om 20.20 uur. 3 april nieuwe maan; 4 april springtij. Opticien en juwelier Gerard Bakker houdt voortaan op maandagochtend zijn winkel gesloten. Aanleiding is het besluit van b en w om meer standplaatsen toe te laten op de markt, waardoor voor het pand van Bakker een kraam komt te staan. Bakker vindt dat zijn winkel daardoor wordt geblokkeerd en weggestopt, wat hem klandizie kost. Hij is boos omdat de gemeente het belang van de markt kennelijk hoger acht dan dat van een gevestigde plaatselijke winkelier. Zijn vrouw veroordeelt in krasse ter men de gang van zaken. „Tijdens de markt mogen we er niet bijhoren. Door een kraam bij ons voor de deur te zetten strijkt de gemeente markt- geld op en dat is dan blijkbaar be langrijker dan een bedrijf waar zeven mensen hun brood in verdienen. We voelen er weinig voor om ons te er geren en sluiten de deur tijdens de markt". Bij de gemeente legt een ambtenaar uit dat het niet gaat om het markt- geld, maar om het aantrekkelijk ma ken van de markt als geheel door het toelaten van een zo groot mogelijk aantal kramen. Dat gebeurde mede naar aanleiding van klachten van de marktcommissie. Vroeger telde de markt wel 100 kramen, maar na de herinrichting van de Groeneplaats werd dat teruggebracht naar 86. In een stalletje in het postkantoor van Den Burg begint dinsdag weer de verkoop van zomerzegels, georga niseerd door de plaatselijke afdeling. De zegels hebben het thema Floriade, de fleurige tentoonstelling die dit jaar bij Zoetermeer wordt gehouden. Ook kunnen liefhebbers hier terecht voor maximumkaarten, wenskaarten, wensbrieven, prentbriefkaarten, post papier en dergelijke. Het Fonds Zo merzegels is een landelijke particuliere stichting met driehonderd plaatselijke afdelingen. De zomerze gels hebben een bijslag, die 50 pro cent van de normale frankeerwaarde (60, 70 en 80 cent) bedraagt. De op brengst uit de bijslag wordt in zijn to taliteit aan landelijke, regionale en plaatselijke goede doelen besteed. Dit zijn projecten op het gebied van cul tuur en maatschappelijk weizijn. Lan delijk werkzame instellingen kunnen een verzoek om een bijdrage richten aan het Fonds Zomerzegels, Postbus 11, 3980 CA Bunnik. Reginale en plaatselijk werkzame instellingen kun nen een dergelijk verzoek indienen bij de commissaris der koningin in hun provincie. Voor de koffie-inloopochtend van woensdag a.s. is Milly Nauta- Schuppers uitgenodigd. Zij is werk zaam als logopediste. Na een inlei ding over onder meer kinderspreektaal, ontwikkeling, stotte ren, articuleren, duimen en spenen, is er gelegenheid tot het stellen van vragen. De inloopochtend wordt van af 9.30 uur gehouden in het Kruisve renigingsgebouw aan de Wittekruislaan in Den Burg. Deelna me kost f2,- per persoon (met kind). Voor kinderen tot vier jaar is opvang aanwezig. Door wat de schuiven met het straatmeubilair, worden het er nu weer meer al is de oude bezetting onmogelijk. Vroeger stond bij Bakker ook een kraam voor de deur. Die werd op zijn verzoek verwijderd. Blij kens de regeling voor de „zomer- markten" (die a.s. maandag beginnen) laat het gemeentebestuur nu echter weer een kraam toe voor het pand van Bakker, met dien ver stande dat hier geen voor Bakker concurrerende handel mag worden gedreven. De gemeente meent dat op deze wijze het algemene belang van een zo aantrekkelijk mogelijke markt en het belang van Bakker rede lijk tegenover elkaar zijn afgewogen. Daar is Bakker uiteraard niet mee eens. Die zou zelf wel de plek voor zijn pand willen huren maar er géén kraam zetten, zodat zijn etalage en ingang in het zicht en in de loop blij ven. Daar voelt de gemeente natuur lijk niets voor, omdat het niet gaat om het verhuren van die plek maar om het daar hebben van een kraar Bakker: „Ze zullen daar heus i markt niet mee redden. De behoed aan een markt is lang niet meerz; groot als vroeger. Een ouderwets zellige markt komt nooit meer ten Sinds er in Den Burg ettelijke zake zijn bijgekomen met uiterst lage pi zen is op de markt een gulden daalder meer waard". Sluiten op maandagochtend be schouwt Bakker als de „meest vre; zame wijze" waarop hij op korte termijn kan reageren op het b en v besluit. Overigens blijft het daarbij niet, want hij is van plan Arob-berc aan te tekenen en heeft inmiddels nodige juridische adviezen inge wonnen. Dik Haker uit Den Burg werkt mes aan de Fietsvakantiebeurs die zate dag en zondag a.s. wordt gehoude in de Jaap Edenhal in Amsterdam. Hij vertoont er zaterdag van 13.00 tot 14.00 uur 80 dia's die hij heeft gemaakt van zijn fietsvakarfi naar Cuba onder het (niet door'he zelf bedachte) motto „Cuba, rum- ritme". Na afloop beantwoordt hij vragen uit het publiek. Ook anders fietsvakantiegangers zullen op dergelijke wijze verslag doen vanh ervaringen. „We vonden dat de kwaliteit van dit bungalowterrein wat moest worden opgetrokken. De wegen moesten worden opgeknapt, beplanting aan gevuld en gesnoeid en er moest openbare verlichting bij. We hebben besloten dat in eigen beheer uit de voeren, door vrijwilligers". Aldus Ni co S. Eelman uit Sint Pancras, secre taris van ,,'t Hoogelandt-Oost". Dat is de vereniging van eigenaars van recreatiewoningen de in de loop der jaren zijn gebouwd op het gelijkna mige terrein aan de Californiëweg. Zoals veel oudere „uitgeponde" bun galowterreinen die niet in één bouwstroom tot stand zijn gekomen, is de kwaliteit achtergebleven bij het niveau dat wordt geboden in de nieuwste parken. Dat wordt voor een deel ingehaald door het vervangen van verouderde huizen door nieuwe 4-sterren exem plaren, maar daarmee komt geen ver andering in de vaak wat provisorisch tot stand gekomen infrastructuur (wegen, verlichting, beplanting e.d.). Daar wordt door de leden-eigenaars in hun vrije tijd wat aan gedaan, zo als het afgelopen „werkweekend" bleek toen diverse leden enthousiast bezig waren, zelfs met inzet van gro te machines. Met asfalt werden de ontsluitingswegen opgeknapt, tal van lichtmasten werden geplaatst en aan gesloten vanuit naburige bungalows. De beplanting werd gesnoeid en de takken werden direct machinaal ver snipperd. Alles gebeurde volgens een door de secretaris opgesteld werk schema, dat was gepubliceerd in de periodiek die de leden regelmatig ont vangen. Er was een oproep aan ver bonden om mee te helpen. „Meldt u aan en zeg waar u goed in bent". Dat had het gewenste resultaat Het is een hele verbetering gewor den, die niet al te veel kost want dank zij de beroepsmatige contacten van diverse eigenaars met de vakwe reld gebeurde, het voor weinig of een beetje. Op het betreffende bungalowterrein staan 64 huizen in de meest uiteen lopende uitvoeringen, allemaal op er fpachtgrond van W. van der Werf. Het lidmaatschap van de verenigirc is vrijwillig. Ongeveer driekwart de eigenaars is aangesloten. Devs niging, bedoeld voor gezamenlijke langenbehartiging, vergadert twee keer per jaar. Het bestuur bestaat naast de genoemde secretaris uit voorzitter Arie van der Vis uit Den Burg, penningmeester Theo Hooge bosch uit 't Horntje en de leden G: rit van Marle uit Krommenie en Dn Treur uit Nunspeet. Een aardig bijkomend gevolg vanh werkweekend was de versterkte saamhorigheid. Mensen die elkaar ders nooit zagen, waren nu genoec lijk samen aan de slag. Wij zoeken een Wij zoeken iemand die per 1 ros 1992 voor ons de Texelse Cou®: wil bezorgen op de route: R. Keijserstraat, Wezenland, Zuid- )i haffel, Westergeest, Schansweg L Schilderweg, Hallerweg, Doolhof. Middellandseweg, De Zeshonderd. Hier wonen ongeveer 51 abonnees. Het bezorgen is het eenvoudig voor iemand die in deze omgevihS woont b.v. een scholier. De kranten kunnen dinsdag- en vr?- dagmiddag even na 15.00 uur in onic drukkerij aan de WarmoesstraS worden afgehaald. Geïnteresseerden kunnen voor ro dere inlichtingen terecht bij de receptie van de drukkerij. Parkstraat 10, I n Den Burg, Uy/K telefoon 12741. lOS

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 2