ICENSIE Ook heerlijk avondje met tweede „cast" musical Maartenhuis: verdere uitbreidingen op til Jongen bekent diefstal uit kleedkamer sporthal Onthullingen over KGB bij Baptisten Jozefschool houdt bazar voor plein Uitzetten fazanten voor laatste keer Ecocar haalt meest op in buitendorpen Christelijk geloof belicht door cursus Hond bijt lammeren TEXELSE COURANT 7 APRIL 1S; Dinsdag 7 april Om 14.00 uur begint in hotel De Lindeboom de jaarlijkse biertap wedstrijd van het Centraal Brou werij Kantoor, meetellend voor het nationaal kampioenschap. Een tennistoernooi voor dames dubbels gaat om 18.30 uur van start in sport- en evenementen hal 't Stappeland in De Koog. De KNVB houdt in de kantine van sv De Koog de voorjaarsver gadering voor de Texelse zaal- en veldvoetbalverenigingen, aanvang 19.30 uur. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „Frankie and Johnny". „Heerlijk duurt het langst", aan vang 20.00 uur. Vrijdag 10 april Om 14.00 uur begint op het ter rein van de CVO-school in Den Burg een boomplant-evenement. De afdeling Oosterend van de ANBO heeft algemene vergade ring (gevolgd door bingo) in het jeugdgebouw aan de Oran jestraat, aanvang 15.00 uur. Van 17.00 tot 21.00 uur wordt bloedafnameavond gehouden door het Rode Kruis in de aula van osg De Hogeberg. Welkom zijn donors van 18 tot 70 jaar. In theater-restaurant Klif 12 wordt de musical „Heerlijk duurt het langst" herhaald; 20.00 uur. Een 13-jarige Texelaar heeft bekend totaal f 280,- uit de kleedkamers van sporthal „Ons Genoegen" te hebben gestolen. Drie Texelaars deden op 18 maart, 1 en 4 april aangifte dat geld was gestolen uit hun portemonnees die ze in de kleedkamer hadden ach tergelaten. Een tip bracht de politie op het spoor van de dader. De ouders van de jongen vergoeden de schade. In de Baptistenkerk aan de Julia- nastraat in Den Burg doet zondag avond de zendeling Arnold Rose een boekje open over het leven in de voormalige Sovjet Unie. Onder meer maakte Rose de praktijken van de geheime dienst KGB aan den lijve mee. Zwaaiend met bloemen neemt cast 2 het welverdiende applaus na afloop van hun première in ontvangst. De tweede spelersgroep („cast") van Geen C te hoog kan terugzien op een geslaagde première van de musical „Heerlijk duurt het langst". Nadat donderdagavond cast 7 al pri ma het spits had afgebeten (zie vori ge krant), zorgde cast 2 een avond later voor een vlotte show. In de breedte zit het dus wel goed met de Texelse musicalvereniging, maar het ontbreekt de club momenteel aan acteurs met bijzondere zangkwalitei ten waardoor de voorstellingen een extra dimensie krijgen. Voor wie een leuk avondje uit wil, heeft Geen C te hoog met de nieuwste musical (geschreven door Annie M.G. Schmidt) echter genoeg te bieden. Het is en blijft plezierig om mensen van eigen bodem te zien ac teren en zingen, vooral als dat wordt begeleid door een voortreffelijk or kestje en gebeurt met groot enthou siasme. Het Texelse publiek waardeert het initiatief en weet de weg naar de zaal al jaren goed te vinden. Ditmaal is het niet anders. Zes van de acht voorstellingen in het Van 10.00 tot 15.30 uur wordt zater dag op de Jozefschool een bazar ge houden onder de titel „Spelend bouwen". De opening wordt begeleid door een gelegenheids-schoolorkest. Om 10.30 uur is er een sponsorloop. Er is een veiling om 11.00 uur, waar op onder andere originele oude schoolplaten worden aangeboden. De opbrengst van de bazar is be doeld voor de herinrichting van het schoolplein. Het ontwerp daarvoor ligt klaar, maar de financiële midde len schieten tekort. Staatssecretaris Gabor van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij heeft besloten ook dit jaar nog het uitzetten van fazanten in jachtgebied toe te staan. Het is echter wel de laatste keer. Aanvankelijk zou in 1991 al een eind worden gemaakt aan het uitzetten. Dat besluit viel in 1986. In de vijf daarop volgende jaren zouden de jachthouders gelegenheid hebben een redelijke stand op te bouwen en de biotoop van hun jachtveld in te rich ten op duurzaam behoud van een fa zantenpopulatie. Omdat in de loop van 1992, wanneer de nota Jacht en Wildbeheer aan de tweede kamer wordt toegezonden, een besluit zal worden genomen over het beleid na deze overgangsperiode, heeft de staatssecretaris besloten de periode met één jaar te verlengen. Dit jaar zal dus voor het uitzetten van fazanten nog vergunning worden verleend. In terreinen waar toezicht door een jachtopziener wordt uitgeoefend geldt als norm dat anderhalve fazant per hectare geschikt leefgebied mag wor den uitgezet. Voor gebieden zonder dergelijk toezicht is de norm: één fa zant per hectare geschikt leefgebied. Een voor de fazant geschikt leefge bied bevat onder andere loofhout en/of naaldhout met een struiklaag van 10% of meer, of bestaat uit kleinschalig landbouwgebied met vol doende dekking in de vorm van hout wallen, heggen etc. Volgens een woordvoerder van de Wildbeheereenheid Texel is te ver wachten dat dit laatste jaar uitzetver- gunningen worden gevraagd en verleend voor de jachtterreinen ten noorden van het Jan Ayeslag en tus sen Badweg in Slufter. knusse Klif-theater zijn zo goed als uitverkocht. Alleen voor donderdag avond zijn nog kaarten verkrijgbaar, voor de overige avonden (vrijdag, za terdag en zondag) kan men slechts hopen nog een kaartje te bemachti gen. Een commercieel succes derhal ve voor de musicalvereniging, waarmee de opkomst in schouw burgzaal van De Lindeboom op zijn minst wordt geëvenaard. Uitstraling De hoofdrol in cast 2 is voor Magda Brommersma, een der meest gerouti neerde leden van Geen C te hoog. Deze ervaring blijkt uit de wijze waar op ze zich (in haar rol als Marian) uit netelige situaties redt (hoedje dat blijft haken, tegenspeler die een tekstregel vergeet). Haar stem heeft geen groot bereik, maar Magda weet met haar uitstraling veel te compen seren. In de ontroerende liedjes „Ik ben zo onafhankelijk" en ,,'t Is over", solo vóór op het podium, was ze op haar best. Het geboeid luisterende publiek onthaalde haar na het laatst genoemde nummer op een ovationeel applaus. Tegenspeler Wim Berkers was als haar man Ido een beduidend snellere manager als Fridt Blanken de avond ervoor. Berkers kracht zat 'm in de dialogen. Dankzij een goede timing wist hij, zeker in de eerste scènes, enkele grappen prima uit de verf te laten komen. Voorzien van een rede lijke zangstem bracht Berkers ook de liedjes waarin hij solo aan de bak moest tot een keurig einde. Geraffineerd Elsje Koorn maakte van de secreta resse Emma een geraffineerde fem me fatale, inclusief aanstellerige huilbuien om haar zin te krijgen bij baas Ido. In het solonummer „Emma dilemma" liet ze horen ook dat werk aan te kunnen. Dochter Pinkie was een volwassen rol van de jeugdige Mariëlle Hendriks. Evenals haar dub belgangster Louise Kortenhoeven uit cast 1 zette zij haar eerste schreden in de Texelse jeugdmusical „De Les" van twee jaar geleden. Haar verbluf fende timing, tekstvastheid en tempo waren een voorbeeld voor de ande ren. Aanstekelijk was het optreden van Joost Coutinho als buurman Ton. Met komische bekkentrekkerij had hij de lachers op zijn hand. Coutinho le verde een uitstekende acteerprestatie, wat opmerkelijk mag worden ge noemd, want slechts drie weken voor de voorstelling werd hij aangezocht als vervanger van Simon Dros. Kolderiek In de bijrollen kreeg de Turk weer de De ecocar beleefde gisteren een goe de dag. De opbrengst lag ongeveer 400 kg boven het gemiddelde. Totaal zorgden 208 Texelaars voor een op brengst van 1634 kg klein chemisch afval. Opvallend is dat de ecocar in de buitendorpen het meest ophaalt. Daar brachten 107 personen 1064 kg naar de kar, een gemiddelde van tien kilo. In Den Burg lag het gemiddelde op vijf kilo. Vermoed wordt dat de in woners van Den Burg hun verfresten, oude medicijnen en dergelijke vaker zelf naar het depot van gemeente werken brengen. De buitendorpers zien blijkbaar af van de rit naar Den Burg en wachten op de ecocar, die eens in de twee maanden langskomt. De eerstvolgende keer is maandag 1 juni. meeste bijval. De onherkenbaar geschminkte Menno Stam maakte een kolderiek hoogtepunt van zijn korte optreden. Minder uit de verf kwam Theo van der Slikke als Pin kies vriend Wim. Wellicht door de ze nuwen vergat hij duidelijk te spreken en maakte een gehaaste indruk. Op enkele momenten wist hij echter het publiek lachsalvo's te ontlokken. Dat Wim van der Gracht mooi kan zingen is bekend. Als groenteboer had hij niet zo'n succes als Gijs Verschoor de eerste avond, maar zijn optreden was zonder meer uitstekend, met als hoogtepunt het flitsende „Kom Kees", dat terecht als toegift nog eens dunnetjes werd overgedaan. F.H. Rose werd in de Oekraïne geboren als kind van Duitse voorouders. In 1972 werd hij met zijn vrouw en vier kinderen uitgewezen en vestigde zich in het Westduitse Bonn. Wegens zijn Duitse achtergrond en christelijke ge loofsovertuiging maakte Rose al vroeg kennis met werkkampen en de KGB. De familie Rose verbleef liefst 27 jaar in Siberië. In 1963 vertrok het gezin weer in westelijke richting en ging wonen in Riga (Letland). Daar werd hij voorganger van een niet-geregistreerde Baptistengemeen te. Opnieuw kwam hij in aanraking met de KGB. Over deze en andere vaak onvoorstelbare ervaringen zal Rose zondag vertellen, aanvang 19.00 uur. Een boekentafel is aanwe zig. Iedere belangstellende is welkom, de toegang is gratis. Hiddo Wessels laat het doek vallen en het koperen naambord „Brendaan" wordt zichtbaar. IFoto's Harry de Graaft Het Maartenhuis in De Koog zal vrij wel zeker binnen enkele jaren nog aanzienlijk uitbreiden. De bedoeling is dat er zes gesubsidieerde plaatsen bijkomen voor bewoners en tien plaatsen voor dagopvang. Daarmee samenhangend zal het bestaande gebouwencomplex worden uitge breid met onder meer een woonge bouw, werkplaats, boerderij, weverij, houtbewerking etc. In deze wordt nauw overleg gepleegd met „Noor derhaven" in Den Helder, dat een deel van zijn uitbreidingsmogelijkheid aan Texel zal afstaan. Het eerste nieuwe woongebouw staat er inmiddels en werd zondag onder grote belangstelling officieel in gebruik gesteld. Het tweede is reeds uitgezet en zal volgend jaar in ge bruik worden genomen; tegelijk zal het vlakbij de Ruyslaan gelegen afge keurde noodgebouw worden gesloopt. De combinatie van wonen en werken binnen hetzelfde complex is bijzonder in de gehandicaptenzorg. Voor het op antroposofische leest geschoeide, maar voor alle gezindten toegankelij ke Maartenhuis is het echter van zelfsprekend, evenals de letterlijk geringe afstand tussen pupillen en medewerkers. Alle bewoners trekken met elkaar op als een grote familie en het salaris van de medewerkers gaat voor een groot deel in een fonds, waarmee nieuwe investeringen worden mogelijk gemaakt. Tegelijk weet het bij de internationale Camp- hill beweging aangesloten instituut zich verzekerd van de steun van de overheid, die vertrouwen heeft in de kwaliteit van de opvang zodat de no dige subsidiegelden beschikbaar zijn. Onthulling Het nu in gebruik genomen gebouw met zijn fraaie „organische" stijl werd zondagmiddag geopend door Hiddo Wessels van de Camphill Beweging Nederland. Hij onthulde een koperen plaat waarin de naam was gedreven: Brendaan. Brendaan was een Ierse monnik die met veertien volgelingen naar het Westen voer, op zoek naar een paradijselijk eiland. De vrede die hij zocht is de bron waaruit iedereen kan putten die handelend in de we reld wil staan, hulp biedend aan an deren die dat niet zelfstandig kunnen. Medewerker Piet Hogenboom schetste in een uitgebreide toespraak de geschiedenis van het Maartenhuis op Texel en bracht met bloemen dank aan mensen die bij voorbereiding en uitvoering een bijzondere rol hebben gespeeld, zoals de architecten Piet Ruissenaars en Jan Pelgrim, de Tebo- mannen Piet Witte en Arie vd Vliet, het financiële brein Frans van Ros- sum, de kleurenadviseur Rob van Dongeren en in het bijzonder Nico Engelaer, hoofd van het Maartenhuis, die als coördinator fungeerde. Het Maartenhuis begon op Texel in 1980 als „wild" instituut dat pas in 1987 - na zeven magere jaren - door het rijk werd erkend en toen in aanmerking kwam voor gelden krachtens de Al gemene Wet Bijzondere Ziektekosten. Voor die tijd had men er al een stuk grond bijgekocht, waardoor de nu aan de orde zijnde uitbreidingen kon den worden verwezenlijkt. Boom Burgemeester Schipper werkte aan de openingsplechtigheid mee door het planten van een boom aan de andere kant van het gebouw. Daar mee volgde hij het voorbeeld van de bewoners van het Maartenhuis die de afgelopen dagen de omgeving van het nieuwe gebouw hebben „aange kleed" door er tientallen bomen te zetten. De plechtigheid werd afgeslo ten door de heer P. Haveman, Woensdag 8 april In het kruisgebouw aan de Wit- tekruislaan wordt een koffie- inloopochtend gehouden met lo gopediste Milly Nauta, aanvang 9.30 uur. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Asterix en de knallende ke tel", om 15.45 „De Johnsons" en om 20.30 uur „Frankie and Johnny". Donderdag 9 april In theater-restaurant Klif 12 her haalt de musicalvereniging V n Hoogwater Oudeschild b Di. 7 11.00 en 23.47 u. tE Wo. 8 11.24 en 00.00 u. Do. 9 00.20 en 12.20 u. Vi Vr. 10 01.15 en 13.20 u. s Za. 11 02.07 en 14.34 u. Zo. 12 03.35 en 16.10u. bi Ma. 13 05.20 en 17.45u. j Di. 14 06.25 en 18.45u. bi i3' Aan het strand is het ongeveer een uur pi eerder hoog water. De zon komt 12 april op om 06.47 uur en gaat onder om 20.31 uur. 10 april eerste kwartier; 12 april doodtij. De Baptisten Gemeente Texel begint binnenkort met een serie studies over de grondbeginselen van het Christelijke geloof. Deze studie is niet alleen bestemd voor Baptisten, maar voor iedereen die meer wil we ten over het geloof in Jezus Christus en in God is welkom. Enkele onderwerpen die aan de orde komen zijn: Wie is Jezus? Hoe kom je tot een relatie met God? Hoe ont vang je eeuwig leven? Hoe leer je omgaan met de bijbel? Hoe leer je bidden? Waarom is de kerk nodig? Wat betekenen doop en avondmaal? Hoe kan ik praktisch leren leven als christen? Hoe leer ik mijn geloof aan anderen te vertellen? De groep deel nemers zal niet te groot zijn, zodat de cursus op een persoonlijke manier kan worden gegeven. Het tempo van het behandelen van de stof kan aan de deelnemers worden aangepast. Naast de studiestof is er gelegenheid voor het behandelen van persoonlijke vragen. De cursus wordt waarschijn lijk 's avonds gegeven, eens in de twee weken en duurt ongeveer eer klein jaar. Plaats en tijd hangen van de deelnemers af. De kosten zijn f\,— per keer, bedoeld als vergoed: voor de onkosten. Voor meer infor- matie en opgave kunt u contact oj nemen met Johan Tensen, Tjakkerstraat 18, Den Burg, telefw 15313. Een loslopende hond heeft zaterdi middag in een weiland aan de Nieuwlanderweg een lam doodgeld ten en een tweede dier dusdanig verwond dat het lam moest woids afgemaakt. De hond is eigendom van een 45-jarige vrouw uit De Koog, dier; dier tijdens een fietstochtje los lie! lopen. De hond nam de benen en vergreep zich aan de lammeren va' een agrariër aan de Waalenburgeit De eigenaresse van de hond zal de schade vergoeden en moet het die voortaan aanlijnen. die namens de ouders een panorama foto overhandigde van het Maartenhuis-terrein voordat daar de nieuwbouw begon. In het Maartenhuis verblijven momen teel 40 personen, waaronder de 13 vaste medewerkers en hun gezinnen. Als er straks nieuwe plaatsen bijko men zal er over toeloop niet te kla gen zijn. Er is thans een „harde" wachtlijst van ca 12 personen. Het Maartenhuis is bedoeld voor minder zwaar gehandicapten, die geen per manente zorg nodig hebben en tot allerlei dingen (kleden, werken) zelfstandig in staat zijn. Willen de toekomstige uitbreidingen van het complex de kwaliteit krijgen diem voor ogen heeft, dan zal de financ ring het niet kunnen stellen zonder betrokkenheid van particulieren. Di stichting Camphillgemeenschap Maartenhuis (met Texelaar Wim Ee man in het bestuur) zal te zijner t< ook een beroep doen op de Texelaars. Hoewel voor het merendeel vandt ouders Texel een minder makkelijk bereikbare plaats is, zijn alle betrok kenen het erover eens dat het ins: tuut op het eiland uitstekend functioneert. Met name de integrs van de bewoners in de locale sarr leving wordt ideaal genoemd. De burgemeester voltooit het plantkarwei door het geven van een emmertje water. (Foto urn

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 2