Bezorgdheid over bewaking duinen SBB: Natuur op voldoende peil Joop Kramer zet zijn pers stil Motorrijders MAB naar Anna Paulowna Recreantentoernooi voor volleyballers Boomplantdag CVO LAAT CARAPATIËNTEN NIET STIKKEN Giro 55055 2 DINSDAG 7 APRIL 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 3 Oe Texelse duinen lopen gevaar. Dat beweert de Werkgroep Landschaps zorg Texel (WLT), die vindt dat Staatsbosbeheer (SBB) niet meer in staat is om haar gebieden afdoende te beschermen. SBB-regiohoofd ir. J.B.M- de Vrieze is het daarmee niet eens: „Sinds door bezuinigingen bij het rijk fors is gesneden in ons bud get, vergt het meer creativiteit om hetzelfde resultaat te bereiken. We kunnen nu minder doen dan we zou den willen, maar dat is nog voldoen de om de natuur op een voldoende hoog peil te houden." Volgens de werkgroep heeft SBB op nieuw bezuinigd op het aantal duin bewakers. Landschapszorg heeft hiertegen bij de SBB-directie gepro testeerd. Tijdens een onderhoud over deze kwestie gaven de argumenten van de WLT geen aanleiding voor SBB om het beleid bij te stellen. De werkgroep wil haar bezorgdheid nu in bredere kring laten doorklinken. „Het toezicht in de natuurreservaten bereikt thans een minimaal niveau", aldus schrijft Landschapszorg in een persbericht. „Sommige terreinen wor- Na een dienstverband van ruim veertig jaar heeft Joop Kramer zijn werk bij drukkerij Langeveld de Rooij erop zitten. Per 1 april j.l. maakt hij gebruik van de vut regeling van de grafische bond. Jarenlang had Kramer een actief aandeel in de Texelse Cou rant, die hij hielp zetten en druk ken in de tijd dat de krant nog geheel in eigen huis werd ver vaardigd. Ook nam hij in Den Burg een bezorgerswijk voor zijn rekening. Met Joop Kramer (56) verdwijnt een bekend gezicht bij LenR. Hij kreeg het vak met de paplepel ingegoten. Als kind kwam hij al in de drukkerij over de vloer om te kijken hoe vader Jan Kramer de drukpers bediende. In novem ber 1950 kwam hij, slechts veer tien jaar oud, in de drukkerij werken. Temidden van ervaren collega's als Gerrit Logman en Rikus Kalis begon hij als handzet- ter, waarbij zijn vader als leer meester optrad. Daarnaast volgde Kramer een opleiding aan de grafische school in Alkmaar, die hij na vier jaar met een diplo ma voltooide. In die tijd werd de krant en het overige drukwerk in lood gezet (hoogdruk). Joop Kra mer stamt derhalve nog uit het -loden tijdperk", dat bij LenR ein digt in 1978. In dat jaar schakel de de drukkerij over op de moderne offset-techniek, als een van de eersten in Nederland. Als offset-drukker legde Kramer zich vanaf die tijd toe op handels- en familiedrukwerk en maakte in het laatste decennium een stormachtige groei van het orderpakket mee. Zowel binnen als buiten het be drijf stond Joop Kramer bekend als iemand bij wie je altijd te recht kon voor een praatje of een klosje tussendoor. Een deel van zijn bekendheid dankte hij aan zijn oproepen in de „Texelaartjes" voor sigarebandjes en postzegels I-Joop Kramer komt ze graag bij u afhalen"). In voor een geintje, roaar ook een kritische vakman. Drukwerk kon wat hem betrof oooit netjes genoeg worden af- jjewerkt. Met deze instelling was hii de jongeren in het bedrijf tot voorbeeld en was hij op zijn deurt de leermeester van Erik "fitte, die nu als drukker in zijn voetsporen treedt. Op 14 april s- neemt Kramer tijdens een besloten feestavond afscheid van het bedrijf. den in het broedseizoen niet meer dagelijks of de gehele dag bewaakt. Deze ontwikkeling heeft geleid tot een dieptepunt voor de Texelse na tuurbescherming. Sinds 1980 is het aantal uren waarop wordt gesurveil leerd, gedaald met 40 procent. Het aantal bezoekers van Texel is in de zelfde periode echter gestegen, de laatste jaren met tenminste tien pro cent per jaar." Resultaat Regiohoofd De Vrieze stelt dat het met de duinbewaking niet slechter is gesteld. Wel is de verhouding gewij zigd tussen het aantal mensen dat vast en tijdelijk in dienst is. „Wat uit eindelijk telt, is het resultaat. Hoe en met hoeveel personeel we dat berei ken, is onze zaak", zegt De Vrieze. Hij wijst erop dat SBB ook werkt aan de verhoging van de effectiviteit van de bewaking. Zo krijgen de meest kwetsbare gebieden de meeste aan dacht en wordt bekeken op welke wijze overtreders het beste kunnen worden aangepakt. Ook zijn c.q. wor den maatregelen getroffen om het publiek beter in goede banen te lei den. Het nieuwe observatiepunt aan de noordzijde van de Slufter, verwij zingsborden en informatiepanelen zijn daarvan voorbeelden. Paadjes De werkgroep vindt dat deze maatre gelen niet ver genoeg gaan. Zij ba seert dat op bepaalde signalen, zoals de toegenomen vernielingen aan o.m. afrasteringen en bebording en het groeiende aantal clandestiene paad jes. Vorig jaar werd in een terrein, waarin de bewaking met de helft was teruggebracht, brandgesticht en zou een paartje kiekendieven door re creanten zijn verstoord. Bovendien worden steeds vaker beschermde planten geplukt, uitgegraven of ge oogst, aldus Landschapszorg. SBB vindt dat echter onvoldoende bewijs. De natuurbeschermers moeten eerst maar eens getalsmatig bewijzen dat er schade ontstaat in de Texelse na tuur. „Uit tellingen die SBB zelf houdt, is vooralsnog geen neerwaart se spiraal zichtbaar", stelt De Vrieze. Hij erkent echter dat het lastig is om conclusies te trekken. Soms blijkt het met bepaalde soorten slecht te gaan, terwijl anderen juist goed gedijen. Afweging Landschapszorg zegt dat SBB haar belangrijkste taak -de bescherming van alle natuurwaarden in alle reservaten- niet meer goed uitoefent. De Vrieze bestrijdt dat: „Staatsbosbe heer heeft niet tot taak de natuur te maximaliseren. We maken een inge wikkelde afweging tussen natuurbe houd en recreatiebelangen. In bepaalde gebieden die een meer re creatieve functie hebben, stellen we ons toleranter op. Dat is een realisti scher benadering dan de werkgroep, hoewel ik voor hun standpunt wel begrip heb." Motorrijders van de MAB-club doen zondag mee aan eerftoerrit in Anna Paulowna. De rit, die wordt georgani seerd door motorclub MIOS, heeft een lengte van 180 kilometer. De ka ravaan onderbreekt de reis na 80 ki lometer voor een koffiepauze. De Texelse deelnemers vertrekken met de boot van 8.05 uur. De inschrijving vindt plaats tussen 9.00 en 11.00 uur. Het inschrijfgeld bedraagt f\0,-. Informatie J. de Waard. Volleybalclub Tevoko houdt zondag 26 april het vijfde recreantentoernooi in sporthal „Ons Genoegen". Afhan kelijk van het aantal deelnemende teams, begint het toernooi rond 10.30 uur en eindigt rond 17.00 uur. Inschrijving voor het sportevenement, waaraan zowel heren, dames als ge mengde teams (ook van de overkant) kunnen meedoen, kan tot 12 april. De kosten bedragen f 25,- per team. Formulieren voor inschrijving liggen klaar in de sporthal, of zijn verkrijg baar bij Willem van de Kamer (tel. 15194) of John Zoetelief, tel. 13870. Ook voor informatie kan men bij hen terecht. Als vervolg op het natuurfeest dat de CVO-school in het najaar van 1991 hield, worden vrijdag a.s. bomen ge plant bij het schoolgebouw, ledereen die op het natuurfeest een boom heeft gekocht, wordt verzocht hierbij aanwezig te zijn. De bomen worden in de grond gezet door de school jeugd. Aanvang van de planterij is 14.00 uur. Met grote droefheid, maar dank baar voor alles wat hij ons heeft gegeven, delen wij u mede dat, gesterkt door het H. Sacrament der zieken, toch nog onverwacht is overleden mijn lieve man, onze vader en opa Petrus Johannes Zijm Hzn. echtgenoot van Annie Zijm-Noqy op de leeftijd van 71 jaar. A. Zijm-Nooy Arno en Ria jerry, yvo, sabina Hennie en Magreet herko, iemelda Marga en Dirk richard, miranda Cor Peter en Netteke chiel Henk Lida en Theo joerie, maida Siem-Jan en Annemiek wouter, judith Adrie en Nelie jordie, marlon Texel, 7 april 1992 Pater Witteplein 12, 1791 DR Den Burg. Gelegenheid tot condoleren donderdag 9 april van 19.30 tot 20.30 uur in „St. Jan" en na de begrafenis in de „Witte Burcht". De H. Eucharistieviering ten afscheid zal wor den gehouden op vrijdag 10 april om 10.30 uur in de parochiekerk van de H. Johannes de Doper te Den Burg, waarna de begrafenis op het R.K. kerkhof zal plaatsvinden. Zie mij voor U staan O, Jezus raak mij aan van U wil ik zijn. Vervuld van fijne herinneringen maar bedroefd om haar heengaan, geven wij kennis dat ge heel onverwacht op 34 jarige leeftijd van ons is heengegaan mijn lieve vrouw en onze zorgzame moeder Maria Elisabeth Ellen (Ria) echtgenote van Joop Hillen J. Hillen Martien Annette Guus Texel, 4 april 1992 Pontweg 37, 1797 SN Den Hoorn. Ria is opgebaard in het uitvaartcentrum „Texel", Bernhardlaan 147 te Den Burg. Gelegenheid tot condoleren en afscheid ne men woensdag 8 april van 19.30 tot 20.30 uur in het uitvaartcentrum. De rouwdienst zal worden gehouden op don derdag 9 april om 14.00 uur in de Hervormde kerk te Den Hoorn, waarna de begrafenis al daar zal plaatsvinden. Na de begrafenis is er nog gelegenheid de fa milie te condoleren in „Ons Huis". Doe mij recht, O God want Gij zijt de God van mijn toevlucht. Ps. 43 Wij zijn verdrietig en geschokt door het plot seling overlijden van onze lieve dochter, zuster, schoonzuster en nicht Ria Pappa en Mamma Guus Aris en Wietske Geert en Margriet Annemarie en Melle Al onze liefde gaat uit naar Joop, Martien, Annette en Guus. Uit de diepten roep ik tot U, Here Here, hoor naar mijn stem. Ps. 130 Diep bedroefd ben ik door het overlijden van mijn geliefde schoondochter Ria Moeder Hillen-Lamfers Mogen Joop, Martien, Annette en Guus troost en Gods kracht vinden in alle goede herinneringen aan Ria. Bedroefd zijn we, omdat geheel onverwacht uit onze familiekring is weggenomen, onze lie ve nicht Ria Hillen-Ellen Texel: Ome Arie Tante Jannie Buitenpost: Tante Geertje Ome Hidde nichten en neven We wensen Joop, de kinderen en verdere familie de kracht toe om dit grote verlies te dragen. April 1992 Voor al die fijne uren op Johanneshoeve, be dankt lieve tante Ria We zullen je missen maar nooit vergeten. Ferry, Cees, Marissa, Joris, Tristan, Myrthe Sprakeloos om het verdriet van mijn beste vrienden en familie met het verlies van Oosterend, 4 april 1992 Zelfs al ga ik door een dal van diepe duister nis, ik vrees geen kwaad, want gij zijt bij mij... Ps. 23: 9 Met verslagenheid namen wij kennis van het plotselinge overlijden van Wij wensen Joop en de kinderen de kracht toe om verder te kunnen. Rinus en Riety Kuiper en kinderen Geheel onverwacht is uit onze gymgroep weggenomen Ria Hillen-Ellen We wensen Joop en de kinderen veel sterkte om dit verlies te dragen José Ria Riet Jantien Joke Rineke Altine Riek Ria Tilly Brien Marjan Rita Annemarie Met grote verslagenheid namen wij kennis van het overlijden van onze buurvrouw Wij wensen Joop en de kinderen heel veel sterkte toe. De buren van de Pontweg Verbijsterd zijn wij, na het vernemen van het plotseling overlijden van Ria Hillen-Ellen echtgenote van ons koorlid Joop. Wij hopen en bidden voor Joop en de kinde ren dat zij de kracht zullen vinden dit grote verlies te dragen en te verwerken. Gospelgroep The Messengers Namens de geitenvereniging Texel betuigen wij onze deelneming bij het overlijden van ons bestuurslid Ria Wij wensen Joop en de kinderen veel sterkte met dit grote verlies. In vol vertrouwen is na een liefdevolle verple ging in het verpleeghuis „Texel" overleden onze onvergetelijke moeder, groot- en over grootmoeder Neeltje Eelman sinds 17 maart 1982 weduwe van Sijbrand Keijser. 3 mei 1900 4 april 1992 Den Burg W. Keijser De Cocksdorp G. M. Langeveld-Keijser A. M. Langeveld Haren M. Keijser Den Burg J. S. Keijser M. Keijser-Dros Poeldijk I. Keijser klein- en achterkleinkinderen Correspondentie-adres: W. Keijser, Westerweg 20, 1791 PH Den Burg. De begrafenis heeft inmiddels plaatsgevonden. Bedroefd geven wij kennis van het overlijden van Tante Jetty Arie - Mandy André - Alie Ad Tinie - Jan Jitty - Frank Maarten Emmy - Jan en de kinderen. Isie - Jan Je wilde zo graag bij ons blijven en moedig vocht je er voor zo lang je kon Niemand weet hoe je hebt geleden omdat je dat niet zeggen kon Deze strijd was niet te winnen voor ons blijft slechts de vraag waarom Diep bedroefd maar dankbaar wat zij voor ons is geweest hebben wij toch nog onverwacht afscheid moeten nemen van mijrr lieve vrouw, onze zorgzame moeder en oma Jetske de Ridder-Robijn op de leeftijd van 62 jaar. Koos de Ridder Klaas en Lia ronald, martin, sander Ad Jeannette rian, bianca, fred To en Koert dennis, angela Jitty en Henk brigiete, jolanda, jacquelien Corry en Harry mariëlle, lisette Gerard De Cocksdorp, 6 april 1992 Kikkertstraat 56, 1795 AE. Gelegenheid tot condoleren en afscheid ne men woensdag 8 en donderdag 9 april van 19.30 tot 20.30 uur aan huis. Een korte rouwdienst zal thuis worden gehou den vrijdag 10 april om 14.00 uur, waarna de begrafenis op de begraafplaats te De Cocks dorp zal plaatsvinden. Rust nu maar uit Je hebt je strijd gestreden Je hebt het met veel moed gedaan Wie kon voelen, wat je hebt geleden en wie kon begrijpen wat je hebt doorstaan. Bedroefd geven we kennis van het overlijden van onze lieve zuster en schoonzuster Jetty Martje Alie en Arie Vreugde, liefde en altijd een luisterend oor heeft oma ons gegeven, haar hele leven door. Haar strijd was moedig, doch vergeefs. Bedankt voor wat U voor ons bent geweest. Ronald, Martin, Sander Rian, Bianca, Fred Dennis, Angela Brigiete, Jolanda, Jacquelien mariëlle, Lisette Rust zacht lieve Oma. 10 april 1947 10 april 1992 Het is alweer 45 jaar geleden dat W. Visser en T. C. Visser-Roeper in het huwelijk zijn getreden. Hartelijk gefeliciteerd van: Rennie, Ton, Thea, Joke en Dick. Riet, Henri, Jacob, Wiebe en Martin. Wij zijn heel blij dat wij een dochter en zusje hebben gekregen. We noemen haar Jaap, Tine en Peter Eelman Sluyscoog 36, 1791 WT Den Burg. Telefoon 02220-10092 Op 6 april 1992 om 3.36 uur is onze zoon Sebastiaan Frits Johannes geboren. We noemen hem Bas. Moeder en zoon rusten van 13.00 tot 16.00 uur. Anneke en Floris Mulder-van der Pijl Kogerstraat 56, 1791 ET Den Burg. Telefoon 02220-15490. Ik wil iedereen heel hartelijk bedanken voor de kaarten, bloemen, fruit en andere attenties, die ik mocht ontvangen in het ziekenhuis en bij mijn thuiskomst. Arie Dijker Den Hoorn Astma^?Fonds bank 70.70.70.120 Dankbaar en blij zijn we met de geboorte van onze zoon en broertje Cornelis roepnaam Kees Rietha en Jacob Lap Anneke Klaas Marieke Christa Den Hoorn, 5 april 1992 Hemmerkooi 20, 1797 RD Den Hoorn - Texel. Bedankt voor de kaarten, bloemen en alle andere attenties, tijdens mijn verblijf in het Gemini en de Gollards. Vanaf 6 april ben ik weer thuis. Graag even bellen voor bezoek. T. Zegel-van der Vis

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 3