Werk in de detailhandel wordt ondergewaardeerd Voor de leukste lunchbox hoefje „Johannes Passion" nu in complete uitvoering KORT TEXELS „Prominenten" op de bres voor winkeliers Twee optredens Rose Harmony Singers Kampeerschuur Gym instuif -HEMA De normaalste zaak van de wereld. Schadeclaim Eilandcompetitie tennis Voskuil piekt bij sneldammen „Maagdelijk" lood op torenspits 31 DINSDAG 7 APRIL 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 5 „Zelfs de haarversteviger voor mijn vrouw wist ik niet te vin den", verzuchtte Theo Zijm, die zich in de cosmetica-afdeling van drogisterij Mets gistermorgen af en toe geen raad meer wist. De verkooppraatjes die de arbeidsbureau-directeur bezigde vielen niettemin in de smaak bij het winkelend publiek. Het op treden van Zijm en een aantal andere prominente Texelaars maakte deel uit van de actie „Week van de winkel", waarin het werk in de detailhandel onder de aandacht wordt gebracht. Het werk in de detailhandel wordt ondergewaardeerd", meent Zijm, die op uitnodiging van de lokale winke liers een ochtend bijsprong. „Het is lang niet zo eenvoudig als ik had ge dacht. Het ging in het begin voor geen meter. Klanten die geïnteres seerd zijn in cosmetica-produkten, laat ik als het even kan zelf het arti kel aanwijzen. In noodgevallen wend Ik me tot één van de geroutineerde medewerksters hier, die precies we ten waar alles staat." De klantenk ring reageert soms hoofdschuddend. Mevrouw Slaman-Witte informeert voorzichtig naar de herkomst van de nieuwe verkoophulp, die ze niet direct kan thuisbrengen. Zijms nieuwe colle ga's dragen hun nieuwe medewerker echter op handen. „Voor iemand die hier net rondscharrelt doet hij het he lemaal niet slecht hoor, ga het zelf maar eens proberen", complimenteert drogiste Helga Betsema-Bruijn. Afwisselend Ze onderstreept nog eens dat het werk in de drogisterij haar prima be valt. „Het is een heel afwisselende baan, waarin je met veel mensen in contact komt. Bovendien zijn het arti kelen die me interesseren." Volgens eigenaar Willem Mets heeft het per soneel in een betrekkelijk kleine zaak als de zijne een grote verantwoorde lijkheid. „Ze zijn betrokken bij het werk, en hebben de vereiste diplo ma's op zak. Want de drogisterijbran che vereist specifieke kennis over het produkt. De werksfeer is minstens zo belangrijk als de vergoeding." Omdat veel vrouwen de verkoop van cosmetische artikelen aantrekkelijk werk vinden heeft hij weinig proble men met het aantrekken van perso neel. Anders ligt dat bij bedrijfstakken waarin het werk als niet zo aantrekkelijk wordt ervaren. Op het arbeidsbureau is dat goed te In de winkel maak je de mooiste dingen mee. Arbeidsbureau-directeur Theo Zijm haalt zijn neus niet op voor een tijdelijk bijbaantje in de drogisterij. Hier probeert hij mevrouw Slaman-Witte een potje Texelse crème aan te smeren. (Foto Gerard Timmerman) merken. Theo Zijm, die als arbeidsbe middelaar regelmatig bij bedrijven over de vloer komt, weet daar alles van: „De voorkeur gaat vaak uit naar een kledingboetiek of een ander sfeervol winkeltje. De animo voor werk in andere branches is lager." Momenteel werken er in de 178 win kels op het eiland 536 mensen. De vraag naar winkelpersoneel op Texel is in vijf jaar tijd echter driemaal zo groot geworden, éénderde meer dan in de horeca. Het wordt dus moeilij ker om aan de vraagnaar winkelper soneel te voldoen. „Voor de werkgelegenheid is dat natuurlijk gunstig." Texel telde eind maart 389 werklo zen, dat is vijftien minder dan een jaar geleden en liefst honderd minder dan vijf jaar geleden. Ondanks de ar beidsbemiddeling lukt het niet om al le werklozen onder te brengen. De oorzaken daarvoor zijn talrijk. Zijm: „Herintredende vrouwen willen het liefst een administratieve baan, soms in deeltijdverband, waarbij ze niet 's avonds hoeven te werken. Het ar beidsbureau speelt in op het perso neelsgebrek in de detailhandel. Bedrijven horen vacatures bij ons te melden. De gegevens verwerken we dan in een speciale werkkrant, die op het arbeidsbureau, de bibliotheek, de sociale dienst en andere punten ver krijgbaar is." Meisjes of jonge vrouwen, die hun werktijden wat flexibeler kunnen in delen, geyen de voorkeur aan de de tailhandel en horeca. „Wellicht heeft dat ook met het opleidingsniveau van deze categorie te maken." Opvallend is dat slechts drie procent van het personeel in de detailhandel lid is van de vakbond. „Voor verschil lende branches van de detailhandel geldt geen CAO (Collectieve Arbeids Overeenkomst). Misschien zijn ook de kosten van het lidmaatschap aan de hoge kant", aldus Wim Mets. Ge durende de resterende „Week van de winkel" staan nog tal van activiteiten op het programma. Vandaag staat een open dag voor OSG „De Hoge- berg" op het programma en vindt er woensdagavond in De Koninghal een grote feestavond voor personeel plaats. Het omvangrijke koorwerk „Johan nes Passion" van de componist G. Telemann prijkt in de weken voor Pa sen weer op Texels culturele agenda. Nieuw is dat het koor The Rose Har mony Singers zich ditmaal waagt aan een uitvoering van de composi tie in zijn geheel. In voorgaande ja ren ontbraken enkele koorwerken, die in de komende twee concerten wel worden gezongen. De eerste uitvoering is' op 12 april (Palmzondag) in de RK kerk van Den Burg, de tweede vindt plaats op za terdag 18 april in de Ned. Hervormde kerk van Den Hoorn. Beide concerten beginnen om 20.00 uur. De toegang is vrij, maar na afloop is er een col lecte. Het koor wordt begeleid door een orkestje, bestaand uit Hans Ca- dee (fluit), Aad Bakker en Dick Schermer (basblokfluit), Gerard Smeenk (viool), Jan Everaerts (hobo) en Wim Luiken (piano). Moeilijk De „Johannes Passion" is zo onge veer het moeilijkste stuk op het re pertoire van The Rose Harmony Singers. De „Passie" is een muziek vorm, die in zekere zin valt te verge lijken met de opera, waarbij niet wordt geacteerd. De evangelist (ver teller) verbindt door zijn recitatieven de talrijke onderdelen die door koor en solisten worden gezongen, tot één geheel. Het Texelse koor trad in 1985 in Oosterend voor het eerst met de „Johannes Passion" voor het voet licht. Leidster Hanny Roos en haar koorleden hadden toen niet verwacht dat het stuk zeven jaar later nog op hun programma zou staan. Dat dit toch het geval is, ligt voor een be langrijk deel aan de grote publieke belangstelling voor de concerten in de afgelopen jaren. De meest recente uitvoering van de „Johannes Passi on" dateert van twee jaar geleden. Groei The Rose Harmony Singers is inmid dels uitgegroeid naar een koor van achttien leden. Vier leden ondergaan wat de „Johannes Passion" betreft deze maand de vuurdoop. Het instu deren van de complete compositie is voor hen een enorm karwei, waarop maandenlang is gestudeerd. Ook de routiniers in het gezelschap hebben aan het koorwerk echter steeds weer een hele kluif. De extra koorwerken die ditmaal ten gehore worden ge bracht, betekenen een verhoging van de moeilijkheidsgraad, waarop stevig is gerepeteerd. Om de duur van het omvangrijke werk te beperken, wor den wel de herhalingen van diverse aria's achterwege gelaten. VERVOLG VAN PAGINA 1 dat bestemmingsplan dan ook graag veranderd zien, maar heeft het colle ge nog niet voor deze visie kunnen »vinnen. Ook de belangenorganisatie voor exploitanten van groepsaccom- modaties „Groet" zit nog niet op de- te lijn en heeft het college negatief geadviseerd over Bloem en Bos. Roe per geeft toe dat de omstreden keu- kenbloks niet op de goedgekeurde bouwtekeningen stonden en wacht nog op de uiteindelijke collegebeslis sing hierover. Die beslissing is dus in aantocht en houdt vrijwel zeker in dat de keukens eruit moeten, zij het pas na het seizoen zodat de verhuur „units" deze zomer nog kan Boos Jan Knippenberg woont met zijn ge zin in de bedrijfswoning van „Bloem en Bos" omdat zijn vrouw acht jaar beheerster was van deze groepsac- lommodatie. Het beëindigen van haar lienstverband is met veel ongenoe- gepaard gegaan, zodat haar man zich niet geremd voelde bij het aan de kaak stellen van de illegale keu- jkenbloks. Die ontslagkwestie begon toen de 44-jarige Hanna Knippenberg nietaccoord ging met de veranderde salaris- en andere arbeidsomstandig heden, die het gevolg waren van de omschakeling van seizoenbedrijf naar jaarbedrijf. Van een fultime baan voor zeven maanden, zou worden overge- üoan naar een part time baan van 22 our gedurende het hele jaar voor het zelfde jaarsalaris. Hanna is echter van mening dat zij voor dit geld een veel te zware inspanning moet leveren. Zij weigerde het nieuwe arbeidscontract te ondertekenen, waaruit voortvloeide dat het gezin Knippenberg de woning moest verlaten. Hanna spande een kort geding aan om deze ontwikke ling te keren, maar dat verloor ze. Borden De stichting heeft inmiddels een nieuwe beheerster aangeworven en wil uiterlijk 1 mei over de woning be schikken. De familie Knippenberg voelt er niets voor om op te krassen omdat er geen andere woning is. Dat standpunt heeft Jan Knippenberg duidelijk gemaakt door een groot bord op de gevel te hangen, goed leesbaar vanaf de openbare weg: „Wij gaan er nooit uit!". Ook de rest van het huis is behangen met borden waarop het ongenoegen over de gang van zaken wordt geventileerd. Dat is het bestuur in het verkeerde keelgat geschoten, maar Knippenberg vindt dat hij het recht heeft om aldus zijn mening te uiten en heeft geen goed woord over voor het „publici- teitsverbod" dat het bestuur hem wil opleggen. Om ontruiming af te dwin gen is het bestuur inmiddels een kort geding begonnen, dat vrijdag dient in Alkmaar. Naast de eis om de woning uiterlijk 1 mei leeg op te leveren wordt de rechter ook gevraagd de borden op de gevels te verbieden. De jeugdraad van GVT houdt zondag een gym-instuif voor kinderen uit groep 1 en 2. ledereen is welkom van 14.30 tot 16.00 uur in de Bea- trixzaal. De toegang is gratis en alle deelnemertjes krijgen een traktatie. TA Mickey- of Minnie Mouse lunchbox met drinkbeker VERVOLG VAN PAGINA 1 braakliggende terrein een ideale loka- tie voor een seniorencomplex annex kantoorruimte zag. Hoewel de ge meenteraad de bezwaren vanuit de buurt onderkende, woog het sociale belang van de nieuwbouw toch zwaarder dan het uitzicht van de om wonenden. Besloten werd tot een compromis. Geen kantoorruimte, maar wel zeventien seniorenwonin gen. De provincie stemde na een arti kel 19-procedure in met de bestemmingswijziging voor het per ceel. De buurtbewoners schikten zich in hun lot. Misverstand Totdat in december de bouw van start ging. Eén van de buurtbewo ners, die uit een tekening had afge leid dat zijn uitzicht vrijwel ongeschonden bleef, ontdekte tot zijn schrik dat pal achter zijn woning ook fundamenten werden aangelegd. De Weijer: „Mijn cliënt is van mening dat de bouwtekening die ter inzage lag, niet overeenstemt met het huidige bouwplan." De juiste plantekening, zo menen getuigen, werd pas later tijdens de inzageperiode aan de stuk ken toegevoegd. „Dat zou betekenen dat door de gemeente een procedu refout is gemaakt, en dat is voldoen de aanleiding om bij de Raad van State schorsing van de bouw aan te vragen." Volgens wethouder Barendregt (rui- melijke ordening) berust het allemaal op een misverstand. „Het dossier dat tijdens de artikel-19 procedure ter in zage lag is een dik pakket, waardoor je een tekening snel over het hoofd ziet. De tekening die de bewoner heeft gezien is een schetsontwerp op schaal, waarop de juiste maten niet staan aangegeven. De juiste plante kening lag er echter wel degelijk tus sen. Bovendien heeft de gemeente geen enkele reden die tekening ach ter te houden." Planschade Toch is ook ten opzichte van het juiste ontwerp een verschuiving van het gebouw geconstateerd van 38 centimeter. „Maar gezien de omvang van het complex, is dat verschil te verwaarlozen en voor de rechter ze ker geen aanleiding de bouw onwet tig te verklaren", aldus Barendregt. Zondag 12 april Deuce: Rob Buitenweg-Dirk Panneman9.00 u. Ronald Biesboer-Jaap F. Jager 9.00 u. Heri Hodie: Hans Schraag-René Verduyn 9.00 u. Robert v.d. Bent-Jan Joosten 9.00 u. Chris Stolk-Henk Maas 19.00 u. Sander Stolk-John Zoetelief 19.00 u. Na overleg tussen buurtbewoners en de gemeente, besloot de bezwaarma ker geen verdere stappen te onderne men. „Ze vertelden me dat de hele artikel 19-procedure in sneltreinvaart is doorlopen. Om het gebouw in dit stadium nog aan te passen, moet de hele procedure weer opnieuw worden gevoerd, waardoor de woningcontin genten verloren gaan. Dat wil ik de Texelse gemeenschap niet aandoen", aldus de buurtbewoner. Een aantal omwonenden die zich door de bouw voelen benadeeld, willen nu schade loos worden gesteld. Boliencontrole. Samen met de AID heeft de politie bij tien bollenbedrij- ven op het eiland een controle naar bestrijdingsmiddelen uitgevoerd. Twee agrariërs kregen het advies hun bestrijdingsmiddelenkast opnieuw in te richten. Er zijn geen bekeuringen uitgedeeld, wel werd een monster van een spoelbak genomen. Simavi. Op drie plaatsen op het eiland is gecollecteerd voor Simavi. In De Cocksdorp werd f178,45 opge haald, in Eierland f385,45 en in Oosterend f648,50. Buitengebied. Op 22 april presen teren b en w het herziene bestem mingsplan buitengebied in de raadscommissie ruimtelijke ordening. De raadsleden kunnen er dan voor het eerst hun mening over geven. Aansluitend start een inspraakproce dure, die loopt tot circa half mei. Bij d.e Noordhollandse kampioen schappen sneldammmen die zater dag in Purmerend werden gehouden, bewees jeugdspeler Victor Voskuil dat zijn top toch altijd weer tegen het einde van het seizoen ligt. Eind december had hij zich met moeite weten te plaatsen voor de titelstrijd bij de junioren, in tegenstelling tot Adriaan Bruin, die zonder grote pro blemen een plek wist af te dwingen. Zaterdag moest Bruin echter verstek laten gaan, zodat Voskuil de enige deelnemende Texelaar was. In de eerste drie rondes kreeg hij ge lijk al de twee doodgeverfde favorie ten voor z'n kiezen. Tegen de ene, Ivo de Jong uit Sbhagen, lukte het hem de partij in remise te houden. Maar de andere, Jasper Hengefeld uit Den Helder bleek in de tijdnoodfase toch de sterkste. Ook in de derde ronde speelde de tijd hem parten. Na een scherpe opening kwam hij één zet te kort voor partijwinst en tegen stander Nordin Aarse kon fluitend twee punten aan z'n totaal toevoe gen. De laatste vijf ronden bleef Vos kuil scherp spelen en ook aan geluk ontbrak het hem nu niet (één onver diende overwinning op de klok). Hier door eindigde hij op de derde plaats, op ruime afstand van kampioen Hen gefeld en nummer twee De Jong. Ook greep bij naast plaatsing voor het NK, maar de derde plaats was al een verrassing.. Niet minder dan 1400 kg lood is aangebracht op de houten torenspits van de Hervormde kerk van De Cocksdorp. Dat gebeurde in de werkplaats van aannemer Daalder aan de Lan- geveldstraat, waar een geheel nieuwe toren is gebouwd, die vanmiddag met een kraan weer op de kerk wordt gezet. De torenspits heeft een grillige vorm en dat maakte het aan brengen van het lood tot een omslachtig karwei. Sil Witte van de firma Oele („Ik heb het nog geleerd van Wim Lange- veld"), maakte er een mooi staaltje vakmanschap van, ge holpen door Rik Siersma. Er kwam heel wat geknip en ge- buig aan tepas. De drie milli meter dikke loodplaat werd nauwkeurig in de vorm geklopt waarbij naden werden gesol deerd of dubbel werden ge felst. Het gaat hier om zg. maagdelijk lood met een hoge zuiverheid en een gewicht van 35 kg per vierkante meter. De houten spits werd er water dicht mee ingepakt. Of het lood ook waterdicht zal blijven, hangt niet alleen af van het vakmanschap van Sil en Rik maar ook van de schietlustigen onder de Cocksdorpers. Geble ken is dat het lood van de oude spits tal van kogelgaten vertoonde, veroorzaakt door iemand die er met wind- of vuurbuks op heeft geschoten. De gemeentelijke opzichters hopen dat de onbekende schutter voortaan een ander doel kiest. Ook aan de rest van de toren is de afgelopen dagen de laat ste hand gelegd. De toren is veel groter dan men vanaf de grond zou zeggen: de construc tie heeft een totale hoogte van bijna 12 meter. Het gevaarte wordt vanmiddag in twee delen op zijn plaats gezet. De oude toren, daterend uit 1950, was grotendeels verrot. De nieuwe is getimmerd door Jouw Seep- ma, Dennis Brouwer, Liekele van der Veen en Piet de Bloois. Ze vonden het een leuk karwei. „Weer eens wat anders dan het seriewerk dat we door gaans maken. Hier moet je nog echt bij nadenken". Oosterend: Sven Amende-Leo Saai 9.00 U. Siersma en Witte bezig in de werkplaats van Daalder. Op de achtergrond de in lood verpakte torenspits

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 5