Ontdekker van PCB's op Texel voor congres Muziek- en dansschool studeert op uitvoering Regenboog in De Koninghal Felle duels tijdens motorcross MAB Geen promotiekansen voor heren Tevoko Volop spanning bij zaalvoetbal Auto total loss na stuurcorrectie B en w: panden museum alsnog geheel overdragen Jexelstroom" alleen na vertrek Marsdiep Insluipers maken portefeuille buit Lubek en Haker zwemspektakel 1» 1 DINSDAG 7 APRIL 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 9 Professor Jensen bij de zeehonden die zo te lijden hebben van de PCB-vervuiling. /Foto Tessa de Graaft) Jolien Scholte te houden Het weer tijdens de tweede motor cross van de MAB, afgelopen zondag was goed, de rijders hadden er zin in. 'Liefst 24 inschrijvers waren van de par ti Zoals gewoonlijk werden er twee manches verreden. De 80cc en de 125cc jeugd startten gelijk. Bij de 80cc waren het Egbert van de Werf en Pablo Brandenburg die de eerste en tweede plaats bezetten. Ben Rentenaar was goed in vorm .en wist tweemaal een derde plaats te bemachtigen, terwijl Willem Johan Bakker deze keer Christi- Voortgetrokken door een marine sleepboot legde de veerboot het eer ste traject in de haven af. Na de doortocht door de Zeedoksluis tussen de oude haven en de buitenhaven ging kapitein Sietse Broersma op eigen kracht verder. Tijdens de tocht over het Marsdiep kregen hij en zijn bemanning escort van een sleepboot van rederij Waterweg, maar zonder problemen werd het schip in de veer haven 't Horntje afgemeerd. Oostelijk van de havenfuik wacht de „Mars diep" nu op een nieuwe eigenaar. IFoto Dirk Kuiter) aan Landman voorbleef. Bij de 125cc junioren won Sander Witte beide man ches. Siebrand Lups wist de eerste manche Stephano Siebeling voor te blijven, maar zag in de tweede manche toch zijn tweede plaats verloren gaan. De klasse 125cc senioren en de 250cc en hoger gaf een volle startlijn te zien met zestien rijders. Bloedstollende sprongen en felle duels a la „Eurosport life" zorgden voor een enthousiast pu bliek. Bij de 125cc senioren vochten Kees Pol en Ronald Zijm om de eerste twee plaatsen. Dit duel viel in het voor deel van Ronald uit. Ruud Keijzer reed naar een derde plaats. Nanning Kikkert en Remco de Beer konden het tempo (nog) niet volhouden. Bij de 250cc en hoger ontbrak Nico Bakker. Het werd zo een overkantse aangelegenheid, waarbij de top vier vlak bij elkaar bleef. Na frequent stuivertje wisselen wist Martin Hin nog net voor Eric Pater te eindigen. De volgende cross op 26 april - aanvang 14.00 uur op het MAB terrein tegenover Hoofdweg nr. 28. In formatie MAB club, tel. 13911. Het eerste herenteam van Tevoko heeft in de afgelopen week de kleine kans die er nog was op het kam pioenschap in de eerste klasse vol leybal verspeeld door met 3-1 van SVN te verliezen. SVN werd door dit resultaat kampioen en mag het het volgend seizoen in de Promotieklas se proberen. Tevoko was met een grote selectie afgereisd naar Winkel voor de beslis sende wedstrijd tegen medekoploper SVN. De eerste set ging gelijk op tot 6-6 in een gelijkwaardige strijd. Toen was het SVN dat met 12-9 en zelfs met 14-11 op voorsprong kwam. Te voko toonde veerkracht en kwam te rug tot 14-14, waarna de set toch nog met 14-16 werd gewonnen. In de tweede set was Tevoko een periode van zes punten niet bij de les en dat kostte de tweede set, 15-6. Tevoko moest nu nog twee sets winnen om kansen op het kampioenschap te houden. De derde set startte hoopvol en de Texelaars kwamen met 6-11 voor. Deze voorsprong ging echter vlot verloren door een reeks van on nodige fouten. SVN won deze set notabene met 15-11. Daarmee was het Kampioenschap voor SVN een feit. Om voor de tweede plaats in aanmerking te komen moest Tevoko toch nog proberen twee,punten uit deze wedstrijd te slepen. Ook de vierde set ging echter verdiend met 15-10 naar SVN. Uitspelen Op zaterdagmiddag moesten de he ren van Tevoko naar Tuitjenhorn om Professor Sören Jensen, verbonden aan de universiteit van Stockholm, was afgelopen week twee dagen op Texel. De ontdekker van de polych- loorbifenylen (PCB's) hield in hotel Opduin een lezing voor het congres van ecotoxicologen, dat voor het vierde jaar op het eiland werd ge houden. In EcoMare woonde Jensen enige lezingen bij. In de jaren zestig raakte Jensen be trokken bij het onderzoek naar een onbekende stof, die was gesignaleerd bij verschillende diersoorten. Aange toond werd dat snoeken in zuidelijke delen van Zweden veel van de vreemde stof bevatten, terwijl die uit noordelijke, afgelegen delen van het land lage concentraties vertoonden. Dit deed Jensen vermoeden dat de stof te maken had met menselijke, vervuilende invloeden. Pesticiden „Om uit te sluiten dat de stof een nog twee afgebroken wedstrijden te spelen tegen respectievelijk Harpoen 2 en De Boemel 2. De eerste wed strijd tegen Harpoen (naaste concur rent voor de tweede plaats) begon bij een stand van 2-1 in drie sets en een 9-6 voorsprong in de vierde set voor Harpoen. Voor Tevoko leek er dus een kleine kans om deze wedstrijd nog te winnen, wat noodzakelijk was voor de tweede plaats die recht geeft op het spelen van promotiewedstrij den. In een nerveuze sfeer kwam Te voko echter heel snel op 9-9 zodat alles weer open was. Bij een 12-9 voorsprong voor Tevoko leken de kan sen gekeerd. Harpoen kreeg toen echter de geest en stoomde door naar een 14-12 voorsprong. Een time out van coach André v.d. Vliet hielp even en het werd 14-14. Uiteindelijk scoorde Harpoen de laatste twee punten bijna rechtstreeks uit services en won deze korte pot daardoor met 3-1. Tot hun eigen verbazing waren ze na dit resultaat onbereikbaar ge worden voor Tevoko dat dus na een goed seizoen alsnog met lege handen bleef staan. De 17-16 overwinning te gen de Boemel in een ralleypoint- vijfde set kon daaraan ook niets meer veranderen. Met twee punten uit drie wedstrijden in drie dagen kunnen de kansen snel keren. Tot af gelopen donderdag had Tevoko nog geen wedstrijd verloren. Snooker. Het tweede snooker- handicaptoernooi in het Snookercen trum werd gewonnen door Gerrit-Jan Booy. Tweede werd Ben Schabat Egal en derde Jan Duin. De eerste plaats in de verliezersronde was voor Pieter Duin,» terwijl Egal en Mark Prins met 18 punten de hoogste break noteer den. Het volgende handicap single- toernooi is op zaterdag 25 april. Met gemiddeld nog vier wedstrijden te spelen is het kampioenschap in de hoofdklasse van het Texelse zaal voetbal nog steeds niet beslist. Casi no behield één punt voorsprong op Gamma, door Mantje met 5-3 te verslaan. Gamma, dat nog twee wedstrijden moet inhalen, versloeg Jeileboog met 3-0. Hekkesluiter De Koog maakte het Texel erg moeilijk, maar moest uitein delijk toch met 3-2 het hoofd buigen. Opvallend in de reserve-hoofdklasse is het feit, dat alle wedstrijden in een gelijkspel eindigden. Koploper Klif 2 speelde gelijk tegen Gamma 2. Het op de tweede plaats staande Texel 2 kon van deze halve misstap niet pro fiteren en kwam tegen Jeileboog 2 niet verder dan 2-2. In de tweede klasse heeft Jeileboog 3, dankzij puntverlies van het op de tweede plaats staande De Koog 3 aan de volle winst in hun volgende wedstrijd genoeg om het kampioenschap bin nen tehalen. Een 56-jarige Duitser reed zijn auto vrijdag total loss, doordat hij bij De Waal de macht over het stuur was kwijtgeraakt. De man bleef zelf on gedeerd. Op de Laagwaalderweg, ter hoogte van de Polderweg, raakt de auto de rechterberm. De chauffeur stuurde daarop naar links, maar raakte in de slip en schoot met zijn wagen in de sloot rechts van de weg. Uiteindeljk kwam het voertuig, in omgekeerde richting zwaarbeschadigd op de rij baan tot stilstand. De gebouwen die de Stichting Texels Museum (STM) tot dusver beheert, zouden geheel in eigendom van de stichting moeten komen. B en w hebben dit standpunt ingenomen, naar aanleiding van kritische gelui den vanuit de gemeenteraad. Het college komt daarmee terug op afspraken, die zijn gemaakt bij de verzelfstandiging van de stichting, een jaar of twee geleden. Toen werd besloten dat alleen een economische overdracht zou plaatsvinden, zodat de gebouwen in bezit van de ge meente bleven. Bovendien konden dankzij deze constructie de kosten van juridische overdracht (notaris- kosten, btw, overdrachtsbelasting), geraamd op circa ƒ40.000,-, worden uitgespaard. Om de STM nu tege moet te komen, stellen b en w voor dit bedrag broederlijk te delen. In de betreffende panden zijn EcoMare, het Maritiem en Juttersmuseum en de Oudheidkamer ondergebracht. Teso-veerboot Marsdieplichtte gisterochtend het anker en liet de an dere enkeldekker „Texelstroom" al leen achter in de Helderse marinehaven. Voor het eerst in tien maanden maakte de Marsdiep iveer eens de overtocht tussen Den i Helder en Texel. Het oudje deed het j naar behoren. De motoren startten in één keer, wat niet zo verwonderlijk was, omdat het schip in de „stilligpe- node" aan regelmatige controlebeur ten werd onderworpen. meter vrije slag dames 35 jaar en ouder: ^sé Huisman 3.45.6; 2. Judy Witte 10 meter vrije slag heren 25-35 jaar: ™er Haker 2.25..2; 2. Mark Peter Graaf •"■o; 3. Adriaan Verkaart 2.35.8. meter wisselslag jongens onder 14 jaar: 'wen Zoon 1.29.4; 2. Merlijn Adema «•4; 3. Arjan Zwaneveld 1.42.4. meter wisselslag meisjes onder 14 jaar: jolien Ran 1.42.2; 2. Ilona Keijser 1.47.7 Monique Kuiper 1.53.7 "«meter vrije slag heren 16-25 jaar. fe.T de Konin9 2.27.2; 2. Robert Jan L°3 2.39.3; 3. Martijn Eelman 3.54.4 meter vrije slag meisjes onder 12 jaar: uura Witte 1.28.2; 2. Mireille Zijm 1.35.6; madeion den Brok 1.40.6. meter vrije slag jongens onder 12 jaar: e astman Ran 1.00.6; 2. Jefferson van Jq6" 2-05.7; 3. Robin Adema 2.06.5 meter schoolslag meisjes onder 10 jaar: =«3 Brugge 2.00.1; 2. Britta Fokker 3. Karin Zwaneveld 2.15.5 Wisselslag jongens onder 16 jaar: [We« Zoon 3.22.1 roeter vrije slag dames: ,_9Wvan Lubek 24.19.4; 2. Erna Kuip 3. Natascha van der Vis 25.41.8. 1 Pt,.meter vrije slag heren: 2217 g' ,aker 22.04.8; 2. Olivier de Koning 3: 3. Adrian Verkaart 23.13.4 gevolg was van het gebruik van mo derne pesticiden, heb ik veren van opgezette witstaartarenden van 1888 tot 1960 uit een natuurhistorisch mu seum bestudeerd. Na gebruik werden die veren trouwens keurig terug ge- plaats hoor", vertelt Jensen. De exemplaren vanaf 1933 vertoonden de ongeïdentificeerde stof. „De eer ste pesticiden werden echter pas in 1941 gebruikt, dus die mogelijkheid konden we uitsluiten." Door enkele dieren uit een voedselke ten te onderzoeken, zoals kleine vis sen, vogels en zeehonden, bleek dat de hoeveelheid van de vreemde stof toenam bij dieren die hoger in deze rij staan. Begin 1966 werd met behulp van een nieuw onderzoeksapparaat door professor Jensen ontdekt dat de het om PCB's ging. Jensen: „Maar de aanwezigheid van PCB's in een dier zegt op zich niets over de risico's van het spul. Uit grafieken viel wel af te leiden dat er een relatie was tus sen de hoeveelheid geboorten bij zee honden en de concentraties DDT en PCB's in die dieren. Tot die tijd werd afnemende geboorten echter toege schreven aan DDT." Om met zekerheid vast te stellen hoe schadelijk de PCB's waren, werd een experiment opgezet, waarbij enkele wezels werden gevoerd met toevoe ging van DDT, terwijl andere wezels voer met PCB's kregen. De dieren met de DDT kregen evenveel jongen als voorheen, terwijl de PCB-wezels nagenoeg geen nakomelingen meer ter wereld brachten. „Dat was een bijzondere ontdekking. Ik realiseerde me pas hóe bijzonder, toen de pers zich massaal op me stortte." Dennenaaiden Omdat hij weer terug werd verwacht in Stockholm, verliet Jensen woens dagochtend het eiland alweer. „Een kort bezoek, waar ik met plezier op terug kijk. Dit centrum (EcoMare-red) is veel groter dan ik me had voor gesteld. Ik wist niet dat hier ook zee honden werden gefokt", aldus de professor, die momenteel een wereld wijd onderzoek doet naar luchtvervui ling, waarbij belangrijke gegevens worden ontleend aan veranderingen in de waslaag van dennenaaiden. Onbekenden hebben uit de slaapka mer van een 78-jarige Cocksdorper spullen gestolen. De gedupeerde ont dekte de diefstal, nadat zijn bank merdde dat zijn geldpasje was gevon den. Via een openstaand dakraam verschaften de daders zich toegang tot het huis aan de Molenlaan, waar na ze de woning doorzochten. Ze gingen er onder andere met een por temonnee (inhoud ca. ƒ10,-) vandoor. De aankleding is dit jaar verzorgd door Yildau Trooster. „Maar ik had het niet gered zonder alle hulp van moeders en andere vrijwilligers." In overleg met Jolien Scholte zijn er kostuums ontworpen, die niet alleen passen bij de dans, maar ook bij de totale uitvoering. Aan de uitvoering zitten de nodige kosten verbonden. De muziek- en dansschool kon echter rekenen op financiële steun van de Rabobank, „daar zijn we echt hardstikke blij mee. Anders hadden we nooit iets van dit formaat kunnen opzetten", aldus Trooster. Kaartjes voor de uitvoering zijn in voorverkoop verkrijgbaar bij het VVV- kantoor, Nauta-boek en de admi- nistratie van de muziek- en dans school. De toegang bedraagt ƒ5,-. Het publiek wordt een half uur voor aanvang in de LBO-kantine onthaald op koffie en een optreden van Jan Bakker op accordeon (zaterdag) of het accordeonorkest (zondag). a werd in Zwemparadijs Cailu- na het eerste Texelse zwemkam- pioenschap gehouden waarbij Ingrid van Lubek en Peter Haker als win- uit de bus kwamen. Zwem- en poloclub TX '71 zorgde voor de or- janisatie; Calluna stelde het zwem- )ad ter beschikking. foor een 70-hoofdig publiek werden iverse afstanden in verscheidene ieftijdscategoriën afgelegd, ledereen nerveus. Dat werd vooral duide- Moor de vele valse starts in het egin van de wedstrijd. Niemand rerd echter gediskwalificeerd. Een ompliment moet worden gemaakt an de zwemmers, die weinig tot ooit trainen, maar toch de strijd dur en aan te gaan. De olympische ge achte „meedoen is belangrijker dan 'innen" stond voor hen voorop. 'oor Dik Haker werden wisselbekers eschikbaar gesteld voor de winnaars an de 1500 meter vrije slag voor ames en heren. Bij dames won In- rid van Lubek. Bij de heren was het an spannende strijd. Tot enkele ba an voor het einde was het een nek- an-nek-race tussen Olivier de Koning n Peter Haker. Peter bleek uiteinde- k de langste adem te hebben, met al een geslaagd evenement at zeker een vervolg zal hebben, 'aarbij de organisatie hoopt dat er meer belangstelling voor deelna- le zal zijn. Buiten was het stralend voorjaars weer. Binnen, in de Burgemeester De Koninghal werd zaterdag de hele dag hard gerepeteerd voor de grote uitvoering van de muziek- en dans school, getiteld „Voorbij de regen boog". De première is zaterdag aanstaande om 19.30 uur, waarna zondag om 14.00 uur een tweede opvoering volgt. Balletdocente Jolien Scholte kijkt een beetje moedeloos naar het groepje giechelende meisjes, verkleed als werkstertjes. Ze staan onwennig op het grote toneel en laten zich hevig afleiden door de blazers van het or kest, die het plezier in hun hobby to nen met gekke danspasjes en rare sprongen. „We kunnen helaas niet vaker repeteren in deze zaal", vertelt muziekschooldirecteur Hendrik Jan Trooster. „We moeten ervoor betalen en we hebben een beperkt budget." Hij is het met de andere medewer kers aan de uitvoering eens dat De Koninghal behelpen blijft. „Wat je ook doet, het blijft een gymlokaal. Kan het vuurtje onder die actie voor een nieuwe podiumvoorziening niet weer wat worden opgestookt?" Samenvoeging Terwijl muziekdocenten Jan Kuhne en Betty Bakker proberen hun jeugdige musici in toom te houden, legt Trooster uit dat de uitvoering „Voorbij de regenboog" een aaneenschakeling van optredens is, die onder één titel is samengevoegd. „Vorig jaar heeft de muziek- en dansschool een inge wikkeld project gebracht. Zoiets kan niet elk jaar. Nu zijn we uitgegaan van verschillende dansen. Voor de begeleiding zijn muziekensembles met leerlingen en docenten samen gesteld. Het is absoluut geen preten tieus project, maar het is wel een hele klus." De losse optredens hebben allemaal op één of andere manier met elkaar te maken. Er is gebruik gemaakt van bestaande muziek en speciale arran gementen. In totaal doen zo'n 190 leerlingen mee. De artistieke leiding van het project is in handen van Jo lien Scholte en Betty Bakker.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 9