(jroen ^wartsjexeh in het hart Moet gemeente tonnen btw terugbetalen? MILI Kopers van bouwgrond dienen claims in Texelse artsen kunnen elektrocardiogram voortaan zelf maken zakelijk Brief ministerie: asielzoekers weg amilie Albers namens Texel naar opening Tweede Kamer Geen vervolging VV V-directeur Dagje Texel voor milieu-activiste Isolatiemateriaal vloog in brand Restauratie van schilderijen Russische diplomaten voortaan gewoon met Teso naar Texel Heetveld gaat vroeg in de VUT r, Geen slaapplaats voor Herman Boks? Artsenpost De Koog opnieuw in discussie Fraaie vogelgids ten doop gehouden Molen Het Noorden doet het weer echt s» Nederlands leren voorkomt isolement TEXELSE^COURANT WIMMETS milieuspreekuur OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10673 VRIJDAG 10 APRIL 1992 foor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld en de Rooy b.v.. Postbus 11, ,790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220-14111. Redactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. 02220-12741. Verschijning: dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs: /46,20 per half jaar; Los /1,30. Geen krant gehad?: Bel 02220-12741. Buiten kantoo- bel uw bezorger (of 14881 18542). Redactie buiten werktijd: Harry de Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon 02220-17266. Moet de gemeente binnenkort aanzienlijke bedragen teruggeven aan particulieren, die bij de aankoop van bouwgrond ten onrech te btw hebben betaald? Volgens Mr P.W.M. Traudes uit Den Hoorn zou dat best eens kunnen. Hij vindt het de moeite waard ieder die van de gemeente bouwgrond heeft gekocht, na- t of er ten tijde van het passeren van de koopakte bij de no- sprake was van grond die al bouwrijp was. Zo niet dan too ten onrechte btw zijn betaald, die dus kan worden terugge jaagd. Het gaat om aanzienlijke bedragen, tij een gemiddelde grondtransactie is al gauw sprake van een btw- bedrag van f10.000,-. Er dient echter niet te vroeg worden gejuicht want ng niet alle gevallen is direct zekerheid te zeggen of de grond bouwrijp was of niet. De juridische discussie daarover is nog niet uitge- maar er liggen inmiddels wel enkele uitspraken waaraan betrokke nen enige hoop aan kunnen ontle- Info-avond Donderdag 23 april zal in dorpshuis d'Ouwe ULO een informatieavond worden gehouden, aanvang 20.00 uur. Iedere geïnteresseerde is daarbij welkom, in het bijzonder degenen die van de gemeente (of van een particu lier! grond hebben gekocht en zich afvragen of zij daarbij ten onrechte btw hebben betaald. Mr Traudes zal j ingaan op de criteria die be palen of grond al dan niet bouwrijp is en samen met belanghebbenden na- in welke gevallen er kans is op restitutie van de btw. Traudes laat zich bijstaan door zijn collega Mr Th. C van Schagen uit Haarlem. Veel claims van deze actie zijn de afgelopen en bij de gemeente al tientallen verzoeken om btw-restitutie binnen gekomen. De gemeente heeft deze claims allemaal van de hand gewe zen. „Bij nader onderzoek is ons ge ileken dat er geen redenen aanwezig zijn om btw-heffing te verrekenen. Het ministerie van WVC heeft per brief bevestigd dat de asielzoekers in De Koog per 1 juni worden overge plaatst naar opvangcentra aan de overkant. Het Texelse college is blij niet de steun die de bevolking van bet eiland aan de vluchtelingen heeft verleend. „De opvang is nagenoeg Probleemloos verlopen", aldus een woordvoerder. familie B.H. Albers uit De Koog mag Texel vertegenwoordigen bij de opening van de Tweede Kamer in I Haag op 28 april. Alle Neder landse gemeenten kregen onlangs verzoek twee personen af te vaardigen, bij voorkeur niet afkom- 5ll9 uit een speciale groepering en zonder politieke achtergrond, 'meerite trok daarop via de jomputer, volstrekt willekeurig, de omilie Albers uit het bevolkingsre gister. familie woont pas sinds december JP Texel en was dan ook behoorlijk GJrast door de uitnodiging. „Natuur- ""in we er op in", aldus Christie „Zo'n kans krijg je nooit eer- We gaan met de trein heen, J osten worden vergoed. We ma- *ner gewoon een gezellig dagje 3 Thuis zitten kun je altijd nog. e'de kinderen nemen we niet Mijn man en ik hebben ieder rsoonlijk een uitnodiging ontvan- dus dat zal ook de bedoeling nie' zijn." Mr Peter Traudes hoopt op medewerking van de gemeente bij het inventariseren van grond- transacties waarbij niet bouwrijpe grond is overgedragen. IFoto Harry de Graaf) Mitsdien wijzen wij uw verzoek om teruggaaf af", zo schreven b en w terug. Het college handelde daarbij conform advies dat zij hadden inge wonnen bij de Vereniging van Neder landse Gemeenten, de VNG. Het lijkt nu dat zij dat beter niet hadden kun nen doen, omdat er gevallen tussen zitten die wel degelijk recht op terug gaaf zouden kunnen hebben. Bij een onlangs gehouden symposium, waar aan werd meegewerkt door de VNG, het Ministerie van Financiën en de vereniging Eigen Huis en dat ook door vertegenwoordigers van de ge meente Texel werd bijgewoond, kwam naar voren dat deze aanvragen niet moeten worden afgewezen, maar bewaard moeten worden in afwach ting van meer juridische duidelijkheid. Er is nog tijd, want de zaak verjaart op 21 november 1995. Dat is vijf jaar na het zg. arrest Sint Oedenrode, dat is een uitspraak van de Hoge Raad, waaruit bleek dat pas van bouwrijpe grond mag worden gesproken (en dus btw mag worden geheven) als het perceel grond zélf is bewerkt en/of voorzieningen zijn getroffen die uitsluitend dienstbaar zijn aan dat perceel grond. Dat houdt in dat een terrein nog niet bouwrijp is als in de omgeving riolering, noodbestrating en straatverlichting is aangebracht, want dat zijn voorzieningen die voor de hele omgeving zijn bedoeld en niet voor dat ene perceel. Onzekerheid In principe kunnen de kopers van de grond de btw (thans 18,5%) terug vorderen omdat het onverschuldigd is betaald. Helemaal vast staat dat niet, want het arrest Sint Oedenrode heeft ook vragen opgeroepen, waarop de rechtspraak het antwoord moet ge ven. Van bouwrijp maken is vermoe delijk sprake als de grond is geëgaliseerd door het kappen van bo men, het verwijderen van wortels en het slopen van bestaande opstallen, wanneer een perceel flink is opge hoogd of afgegraven of wanneer er sloten op het perceel zijn gedempt. Dat moeten dan wel werkzaamheden zijn van enige omvang. Volgens de vereniging Eigen Huis is géén sprake van bouwrijp maken als de grond geen enkele bewerking heeft onder gaan, wanneer slechts riool, straat verlichting e.d. in de directe omgeving zijn aangelegd en wanneer - bij wei degrond - alleen maar de toplaag is verwijderd. Onzeker is de situatie als de grond is gesaneerd na ontdekking van bodem verontreiniging, wanneer van het hoofdriool een aftakking is gemaakt naar het perceel tot aan de perceels- grens, wanneer in de natte bodem drainage is gemaakt en wanneer op het perceel sleuven zijn gegraven voor fundering of riolering. Civiel Het terugvorderen van btw door een koper is een civiele procedure, waar bij hij de gemeente of andere verko- Voorbeeld van een perceel grond dat bij verkoop door de gemeente mogelijk niet bouwrijp was, zodat ten onrechte btw is betaald. Dit terrein ligt aan de Watermunt in De Koog en is eigendom van E. Zoer, die er inmiddels een woning heeft laten bouwen. Zoer's verzoek om teruggaaf van btw is door de gemeente afgewezen, maar hij legt zich daarbij niet neer. pende partij moet aanspreken. De gemeente op zijn beurt kan dan weer trachten het geld terug te halen bij de fiscus waaraan het immers is af gedragen, maar daar heeft de koper niets mee te maken, ook niet als de gemeente van de fiscus het geld niet zou terugkrijgen. Volgens Eigen Huis berust bij zo'n procedure de bewijslast bij de ge meente; die moet dus aantonen dat de btw wèl was verschuldigd als de koper daar anders over denkt. Het is echter verstandig zoveel mogelijk be wijsmateriaal te verzamelen, bijvoor beeld foto's van het perceel en verklaringen van omwonenden. Omdat er nog veel onzekerheid is over deze problematiek loopt iemand die een procedure begint om de btw terug te krijgen, nogal wat risico. Wie in het ongelijk wordt gesteld moet niet alleen zijn eigen advocaat beta len maar ook die van de tegenpartij. Het risico kan worden beperkt door samenwerking tussen belanghebben den, die collectief een advocaat in schakelen Deze advocaat zal elk geval apart op haalbaarheid beoorde len, liefst in samenwerking met de gemeente. Een dergelijke aanpak staat Mr Traudes en zijn collega voor ogen en zal op 23 april onderwerp zijn van gesprek. Het spreekt vanzelf dat beide juristen scherp letten op de afloop van enkele zaken die elders in het land reeds zijn aangespannen. In veel gevallen zal de situatie per straat kunnen worden beoordeeld. Als bij één bepaald perceel recht op terug gaaf van btw blijkt te bestaan, zal dat ook gelden voor de overige per celen die onder dezelfde omstandig heden zijn ontstaan en in verkoop 9ebracht' Hoeveel? Zijn er op Texel veel grondtransacties geweest waarbij ten onrechte btw is betaald? Over deze vraag verschillen mr Traudes en de gemeente Texel sterk van mening. Volgens een woordvoerder van de afdeling grond zaken in het raadhuis is sprake van hooguit één geval. Traudes verwacht dat er veel meer aan het licht zullen komen, misschien wel tientallen. Hij denkt onder meer aan stukken van De Mars en het Pater Witteplein maar ook aan het Keidelplein in De Cocksdorp. „Als de gemeente tot overleg bereid is, zullen er niet veel processen nodig zijn", aldus Traudes, die van 12 tot 20 april niet is te con sulteren omdat hij dan met vakantie De Officier van Justitie te Alkmaar heeft besloten geen strafvervolging in te stellen tegen VVV-directeur J.W. Dekker wegens gebrek aan be wijs. Dekker werd ervan verdacht van Drukkerij Briigemann steekpenningen te hebben aanvaard in ruil voor het plaatsen van VVV drukorders bij dit bedrijf. Burgemeester Schipper deed daarvan aangifte nadat hij van een onbekende een tip had gekregen. Het onderzoek dat daarop van start ging, bracht echter geen bewijzen aan het licht, zodat het wat de officier be treft niet tot een strafzaak komt. Dekker, die de beschuldiging altijd heeft ontkend, voelt zich daarmee echter nog niet volledig gerehabili teerd, omdat gebrek aan bewijs niet inhoudt dat hij met steekpenningen niets van doen heeft gehad. Inzake eventuele juridische stappen van zijn kant voert hij nog overleg met zijn advocaat. tuurlijk diegenen die in verband met keuringen alleen maar voor een elek trocardiogram naar Den Helder moesten. Die kunnen zich de reis nu Sinds kort hebben Texelse huisartsen de mogelijkheid om een elektrocardi ogram te maken en per telefoonlijn door te zenden naar het Gemini- ziekenhuis, waar cardiologen zorg dragen voor de beoordeling. Het car diogram kan in de huisartsenpraktijk of bij de patiënt thuis worden ge maakt, mits daar telefoon in een storingsarme omgeving aanwezig is. A. Waverijn, woordvoerder van de Texelse huisartsen, is verheugd over de nieuwe ontwikkeling. „We zijn ruim acht jaar bezig geweest om dit voor elkaar te krijgen. Het liep echter steeds stuk op de financiën." De 10-jarige Fleurtje Meijer uit Apeldoorn komt dinsdag 21 april met haar ouders, broer en zus naar Texel om daar een genoeg lijk dagje door te brengen. De fa milie is uitgenodigd door het gemeentebestuur omdat Fleurtje op bijzondere wijze actie heeft gevoerd tegen de plannen om een stalen toren gevuld met bro den in de buurt van Texel in de Noordzee te laten zinken. Dit zou gebeuren bij wijze van kunstui ting door de groep Cargo, maar Rijkswaterstaat heeft er inmid dels een stokje voor gestoken omdat het dumpen van de bro den een onnodige belasting van het milieu werd gevonden. Fleurt je hoorde tot de mensen die zich ergerden aan het plan. Ze vond het niet alleen schadelijk voor het milieu, maar noemde het ook immoreel om brood in het water te gooien terwijl op de aarde zo veel mensen honger lijden. Fleurtje begon met het verzame len van handtekeningen. Ze ging daarvoor de straat op, benaderde honderden mensen die allemaal tekenden. Toen ze in de publici teit kwam begon de sneeuwbal pas goed te rollen, zodat Fleurtje uiteindelijk niet minder dan 4600 handtekeningen binnen kreeg. Naar aanleiding van een verhaal daarover op de jeugdpagina „Zanzibar" in het dagblad „Trouw" kwam burgemeester Schipper van Texel op het idee om de jonge activiste uit te nodi gen voor een dagje Texel. Zij en de andere familieleden maken er graag gebruik van. Vijf jaar gele den was de milieubewuste fami lie („We hebben geen auto en gaan altijd met het openbaar ver voer of de fiets op vakantie") voor het laatst op het eiland. Het programma dat de gemeente aanbiedt staat in het teken van de zee. Onder andere wordt een bezoek gebracht aan EcoMare en er wordt een tochtje gemaakt met een boot van de Joost Dourleinkazerne. Dankzij bijdragen van het Regionaal Ziekenfonds Noord-Holland-Noord en Noord-Holland-Noord Ziektekostenver zekeringen kon het project uiteindelijk toch tot stand komen. Naast Texelse huisartsen doen ook artsen uit Wie- ringen, Callantsoog en 't Zand mee aan het 'cardiofonie-project'. Volgens Waverijn is het op Texel laten maken van een elektrocardiogram een voordeel voor mensen met ritme stoornissen aan het hart. „Als je hart 's avonds vreemd begint te doen, is het maken van een cardiogram in Den Helder weieens problematisch in verband met de laatste boot. Het gaat eigenlijk om de randgevallen, want mensen die je echt verdenkt van een hartinfarct, stuur je natuurlijk onmiddellijk door naar het Gemini. Het zijn in feite de patiënten met va ge klachten die voordeel van deze mogelijkheid kunnen hebben. En na- Woensdagmiddag tegen half zes ontstond brand op het platte dak van discotheek De Toekomst in de Dorpsstraat in De Koog. Met behulp van drie poederblussers konden de vlammen worden gedoofd voordat de brandweer arriveerde. Het dak van de discotheek wordt momenteel verbouwd waarbij lagen kunststofschuim worden aangebracht om tot een betere geluidsisolatie te komen. Loodgieters waren woensdag middag bezig met behulp van bran ders het dak dicht te plakken. Daarbij drong vuur door tot het isolatie- schuim waarmee de binnenkant van een der ventilatieopeningen was be kleed. Dit materiaal begon meteen fel te branden. Gelukkig waren genoeg mensen en blussers bij de hand om het kwaad in de kiem te sporen. Het college van b en w wil voor f21.726,- de collectie Bakels- schilderijen laten restaureren, inlijsten en tentoonstelling in de raadzaal. Te vens moet voor dit bedrag passende verlichting voor de kunstwerken wor den opgehangen. De raad zal worden gevraagd het bedrag beschikbaar te stellen. Oosteuropese diplomaten hoeven niet langer per helikopter of rjkspolitieboot naar Texel te worden vervoerd. Naar aanleiding van vragen van kamerlid Gerrit Valk (PvdA) heeft minister van Den Broek geantwoord dat Oosteuro pese diplomaten voortaan net als ieder ander gebruik mogen maken van de veerdienst. Verleden jaar kreeg een verzoek van de gemeente Texel in deze richting nog nul op het rekest. Volgende maand hoeven Russische diplomaten, op weg naar de jaarlijkse herden kingsbijeenkomst op de Georgische begraafplaats, de Helderse marineha ven voor het eerst niet meer te 'om zeilen'. IM-ADVERTENTIE IM-ADVERTENTIE Bij deze Texelse Courant is vandaag een folder gevoegd van Deze is door het bezorgers korps bij alle op Texel wonende abonnees bezorgd. EEIMS IN DE VIER WEKEN houdt de Pölitie tezamen met Milieubeheer een speciaal in het gemeentehuis. Voor het eerst op maandag 13 april a.s. van 9.00 tot 11.00 uur in het gemeentehuis. Vragen staat vrij, ook buiten spreekuren. Milieubeheer: tel. 62187 Rijkspolitie: tel. 12222 (geen alarm)

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1