Voorstel artsenpost voor De Koog opnieuw in raad VOOH MET Rector Heetveld verlaat „Hogeberg" Mening tegenstemmers ongewijzigd van 11 en 12 april Kerkdiensten zondag 12 april GIDS PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 10 APRIL Het voorstel om te participeren in en garant te staan voor een medisch centrum in De Koog, werd vorig jaar met 8 tegen 7 stemmen door de raad verworpen. Het college van b en w wil het plan in de vergadering van mei opnieuw ongewijzigd aan de orde stellen. Maar de tegenstemmers van toen, PvdA, CDA en VVD hebben hun mening niet gewijzigd. Onafhankelijk raadslid Van Asselt wil de zaak eerst met zijn achterban bespreken. Hoewel Texel meer huisartsen heeft dan de landelijke norm voorschrijft (één arts op 2400 inwoners), ont staan in de zomermaanden proble men. Het artsenbestand is niet berekend op het grote aantal toe risten dat het eiland bezoekt. De artsenpost voor De Koog kwam er vorig jaar niet, omdat een meer derheid van de raad landelijke ont wikkelingen wilde afwachten. Per 1 juni werd namelijk vrije vestiging van huisartsen mogelijk, zonder gemeen telijke inmenging. In theorie zou zich dus een extra arts in De Koog kunnen vestigen. In de praktijk ligt dit niet zo eenvoudig. Artsen moeten een contract met de ziektekostenverzekeraar afsluiten en ziekenfonds NHN heeft aangegeven dat voor Texel geen extra contracten zullen worden aangegaan, aangezien het huidige huisartsenbestand al ruim voldoende is om de eilandbevolking te bedienen. Tijdelijk De oplossing die de gemeente in overleg met de artsen had bedacht was het opzetten van een tijdelijke artsenpost in De Koog. De gemeente zou hiervoor financieel garant moeten staan en de verantwoordelijkheid voor het centrum delen met de art sen. Uit exploitatieberekeningen bleek dat het risico voor de gemeente te verwaarlozen was. De fractie van het CDA, toen nog ge leid door Nel Eelman, stemde tegen. De partij wilde wel soepel zijn in het scheppen van voorwaarden voor een artsenpost, maar er niet actief aan deelnemen. Dit was ook de mening van het. onafhankelijke raadslid Jan van Asselt. Service De PvdA had eveneens bezwaren te gen de gemeentelijke participatie en achtte een eigen huisarts voor De Koog wenselijker. De VVD zag een medische post in het dorp als servi ceverlening, maar vreesde voor het werk dat een beherende stichting voor de gemeente met zich mee zou brengen. Groen Links en Texels Be lang waren vóór het plan. De beslissing werd een jaar opge schort. Dorpscommissie De Koog, Recreatiestichting Texel en het Texels Verbond van Ondernemers uitten hun bezorgdheid over dat besluit per brief. Dokter Eissen, die vijftien jaar lang in het seizoen spreekuur op camping Kogerstrand hield, besloot deze servi ce te staken. De discussie spitst zich toe op de verantwoordelijkheid in deze zaak. De artsen, het college en de vóórstem mers uit de raad vinden dat de ge meente het toerisme stimuleert en dus ook rrioet zorgen voor adequate voorzieningen, waartoe de volksge- HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 uur ds. J. ter Haar. Uitzending via De Lichtboei. De Waal: 9.30 uur dienst in De Koog. De Koog: 9.30 uur ds. J. Kok. Den Hoorn: 11.00 uur ds. J. Kok. Oosterend: 9.30 uur ds. H. K. Fibbe Oudeschild: 11.00 uur ds. H. K. Fibbe De Cocksdorp: 10.30 uur dhr. M. Kuiper (samen met Roomskath.) GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 uur drs. Ciska Stark uit Lexmond; 19.00 uur drs. J. J. N. Wilmink. Uitzending via De Lichtboei. Oosterend: 10.00 uur drs. J. J. N. Wilmink. 19.30 uur drs. Ciska Stark uit Lexmond. GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend. 10.00 uur en 16.00 uur dienst. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 16.15 uur dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE zo. 10.00 uur Palmpasen. Gemeen tezondag rriet de kinderen van de zondagsschool. BAPTISTENGEMEENTE 10.00 uur ds. J. Visser uit Almere. Uitzending via Radio Texel. 19.00 uur Arnold Rose (Russische zendeling) ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: za. 19.30 uur, dames koor. Uitzending via De Lichtboei. Zondag 10.45 uur herenkoor, Kin- dernevendienst, crèche. De Koog: zo. 9.30 uur Woordcom muniedienst. Oosterend: zo. 9.30 uur Woord communiedienst. De Cocksdorp: zo. 10.30 uur Oe cumenische Palmzondag-viering in de Ned. Herv. kerk. Sint Jan: zo. 9.30 uur. JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19, Den Burg. 10.30 uur Openbare lezing: „Zorg ervoor dat uw gehoor niet af stompt". 11.20 uur Wachttorenstudie: „De dag om te gedenken". Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Dokter K. Eissen, Julianastraat 9, Den Burg, tel. 12039. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.30 en 10.30 uur. Spreekuur op zaterdag en zondag van 11.30-12.00 uur en van 16.00-16.30 uur, zonder afspraak. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundi ge hulp: raadpleeg de ingesproken boodschap op de praktijknummers 12270, 14727, 14669 of 13086. Gezinsverzorging In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur worden gebeld met mevrouw Boukje Dijkstra, tel. 18832. Nuttige adressen: *Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancever voer bellen: 06-11. 'Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222. 'Dierenartsen Praktijk: Keesom laan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen telefoon 12527. 'Kruisvereniging Texel: Voor drin gende hulp belt u 02230-27166. 'Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 16270. 'Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. 'Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. 'Kunstgebitreparatie: Tandtech- niek Van Kralingen (samenwerkend met het Tandheelkundig Centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (parti culiere praktijk), tel. 16441. 'Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd al leen voor spoedeisende gevallen. zondheid ook moet worden gerekend. De tegenstemmers zien de huisartsen als ondernemers, die zelf, zonder ge meentelijke garantie, voor een oplos sing moeten zorgen. Maar de huisartsen hebben duidelijk te kennen gegeven geen financieel risico te wil len lopen. „De extra werkdruk in de zomer is een gevolg van de toe- ristenstroom die door de gemeente wordt gestimuleerd. Wij hebben niet om al die mensen gevraagd", aldus dokter Waverijn. Startsubsidie Door de gemeente is de mogelijkheid onderzocht of een startsubsidie kan worden gegeven, om op die wijze een medische post tot stand te bren gen. Dat zou echter een bedrag van 7175.000,- voor drie jaar vergen en daarmee vele malen duurder uitpak ken dan deelname in stichtingsver- band met gemeentegarantie. Vandaar dat het college het oude voorstel weer in de raad brengt. Dokter Eissen vindt het veel te laat. „Het seizoen begint nu al. Als het er door komt, heb ik geen tijd om alles te organiseren." Hij zegt weinig fidu cie te hebben in de behandeling door de raad. „Alle bewoners van het eiland snappen hoe deze zaak zit, maar de gemeenteraad niet. En dat terwijl ik de gemeente al jaren gele den heb gewaarschuwd." Dat het voorstel er deze keer door komt is twijfelachtig. De meeste te genstemmers van weleer zijn niet van mening veranderd. Gré Zegers (PvdA): „Ik vind het prima als er een artsenpost bij komt, maar dat moe ten de artsen onderling regelen. Ze nemen nu toch ook 's zomers een assistent aan?" Erna Eelman van de VVD blijft erbij dat het geen taak voor de gemeente is een medisch centrum te exploiteren. Zo redeneert ook CDA-er Gelein Jansen: „Als de artsen zeggen dat er nagenoeg geen financiële risico's zijn, waarom ne men ze dan de stap zelf niet?" m Vrijdag 10 april Van 17.00 tot 21.00 uur wordt in de aula van osg De Hogeberg bloed afgenomen door het Rode kruis. Donors van 18 tot 70 jaar zijn welkom. Om 18.45 en 21.15 uur draait in Cinema Texel „Captain Hook". Om 20.00 uur geeft musicalvere niging „Geen C te hoog" op nieuw een uitvoering van „Heerlijk duurt het langst" in theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn. In dorpshuis d'Ouwe ULO begint om 20.30 uur de oprichtingsver gadering van de triathlon-afdeling van de Wielervereniging Texel. Zaterdag 11 april Van 10.00 tot 15.30 uur wordt bij de Sint Jozefschool een grote bazaar gehouden. Thema: spe lend bouwen. Om 9.15 uur begint in manege Akenburg een onderlinge wed strijd van Waddenruiters en Klep- pertjes (dressuur en springen). In dorpshuis De Bijenkorf wordt van 14.00 tot 20.00 uur de ba zaar gehouden van de Hervorm de gemeente. Ds Fibbe verricht omstreeks 20.00 uur de trekking van de loterij. Vanaf 15.00 uur worden in hotel De Lindeboom de finales gehou den van het snooker duo- toernooi. In verband met de RTL4/Nationa- le Postcodeloterij speelt muziek korps DEK op verschillende plaatsen in Den Hoorn, van 16.00 tot 17.30 uur. In Cinema Texel draait om 14.00, 18.45 en 21.15 uur „Captain Hook". Musicalvereniging „Geen C te hoog" herhaalt in theater restaurant Klif 12 in Den Hoorn de musical „Heerlijk duurt het langst". De Muziek- en Dansschool geeft een grote uitvoering in de Burge meester De Koning-hal: „Voorbij de regenboog". Aanvang 19.30 uur. Zondag 12 april In meerdere dorpen wordt een Palmpaasoptocht gehouden. Zie voor het programma de TC3-weekendbijlage. Om 10.00 uur begint in manege Akenburg de menwedstrijd (dres suur en vaardigheidsproef) om de Jaap de Graaf-bokaal. Van 16.00 tot 18.00 uur maakt Radio Texel een rechtstreekse reportage in het kader van „Sportl'okaal". Van 10.00 tot 17.00 uur wordt in sporthal Ons Genoegen het Dik ke Mik Pilaar basketballtoernooi gehouden. Prijsuitreiking om 20.00 uur in café De Pilaar. De Muziek- en Dansschool her haalt de uitvoering „Voorbij de regenboog" in de Burgemeester De koning-hal; aanvang 14.00 uur. Van 12.30 tot 16.30 uur wordt in De Ferrever een Bulgaarse volks- dansdag gehouden, ledereen kan meedoen. Kosten f 15,- voor vol wassenen en f7,50 voor jeugd. SV Texel speelt om 14.30 uur thuis tegen DTS. Kans op het kampioenschap. In de Beatrixzaal in Den Burg wordt van 14.30 tot 16.00 uur gyminstuif gehouden (groepen 1 en 2). Toegang gratis. In Cinema Texel draait om 14.00, 18.45 en 21.15 uur „Captain Hook". In de Baptistenkerk aan de Julia nastraat vertelt zendeling Arnold Rose over zijn leven in de voor malige Sowjet Unie, aanvang 19.00 uur. Voor de laatste keer geeft de musicalvereniging „Geen c te hoog" een uitvoering van „Heer lijk duurt het langst" in theater restaurant Klif 12 in Den Hoorn aanvang 20.00 uur. De Rose Harmony Singers vertol ken de Johannes Passion van Ie lemann in de R.K. kerk in Den Burg, aanvang 20.00 uur. Toe gang vrij. Collecte na afloop. Maandag 13 april In Cinema Texel draait om 14.og 18.45 en 21.15 uur „Captain Hook". Om 19.00 uur begint bij zwem bad Molenkoog een natuurwan deling van het IVN. Langs de weggetjes van Hogeberg en Leemkuil worden kiemplantenb keken. Deelname staat open vo ieder. In het zaaltje bij de Doopsgezin de kerk wordt een leerhuisbijeer komst gehouden. Ds G.H. Cassuto uit Driebergen houdt een lezing over „Vergeving en ar dere begrippen sinds de tijd van Jezus". Aanvang 20.00 uur; ieder is welkom. Dinsdag 14 april De Federatie van Doopsgezinde Zusterkringen houdt in de Dor gezinde kerk de paasmaaltijd, aanvang 18.30 uur. Ook vrouwe- ||ani die geen lid zijn, zijn welkom. Medewerking wordt verleend door Biem Vlaming (zang). (aak De gemeenteraad komt om 19.30 uur in het raadhuis in openbare vergadering bijeen. De afdeling Stamboomonderzoel van de Historische Vereniging heeft om 20.00 uur een bijeen komst in dorpshuis d'Ouwe ULO Hoogwater Oudeschild 011 5 en 13.20 ul 02.07 en 14.35uu 03.35 en 16.10usi 05.20 en 17.45 06.25 en 18.45 07.50 en 19.44 08.55 en 20.54ui 09.55 en 21.45 ut Aan het strand is het ongeveer een uui eerder hoog water. De zon komt 12 op om 6.47 uur en gaat onder om 18.43 uur. 10 april eerste kwartier; li in, april doodtij. Vr. 10 Za. 11 Zo. 12 Ma. 13 Di. 14 Wo. 15 Do. 16 Vr. 17 nd\ egm Met ingang van het komende schooljaar verlaat rector Henk Heetveld de openbare scholengemeenschap De Hogeberg. Hij gaat in de VUT, gebruik makend van een speciale regeling die wordt toegepast bij fusie van scholen. Heetveld, die in augustus 57 jaar wordt, had liever nog wat lan ger gebleven maar dan was de kans groot dat de regeling niet meer van toepassing was en hij in functie zou moeten blijven tot de „normale" VUT-leeftijd. De mogelijkheid om extra vroeg uit te treden was er om fusie van scho len voor voortgezet onderwijs te ver gemakkelijken. Leerkrachten van 55 jaar of ouder die bij zo'n fusie over tollig werden, konden dan op voor hen aantrekkelijke wijze afvloeien. De regeling was van kracht tot 1 augustus 1991. Heetveld kwam daarvoor in aanmerking, maar hij vond het onbehoorlijk om weg te gaan op een moment dat de fusieo peratie en de nasleep daarvan nog niet waren afgerond. Met de directeur-generaal van het mi nisterie van onderwijs sprak hij in juni 1991 af wel van de regeling gebruik te zullen maken op een later tijdstip, echter vóór de toen geldende norma le VUT-leeftijd van 59 jaar. Een en ander werd voorgesteld in een brief aan de directeur-generaal, on dersteund door b en w van Texel en de medezeggenschapsraad van de scholengemeenschap. Op die brief werd niets vernomen, zodat werd aangenomen dat het aldus zou wor den geregeld. Heetveld: „Maar veer tien dagen geleden kreeg ik een telefoontje uit Zoetermeer met de waarschuwing dat het zeer twijfel- Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier op. De mensen wordt verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingela den. Komende zaterdag wordt oud papier etc. opgehaald in de volgende straten: 2. Beatrixlaan en Noordwester. achtig was dat de regeling ook nog na augustus 1992 zou gelden. Als ik op dat moment niet zou opstappen, liep ik de kans tot mijn 63e of 64e te moeten blijven, omdat de VUT- regeling bij het onderwijs een stuk minder aantrekkelijk wordt. Dat wilde ik niet riskeren. Ik doe mijn werk nu nog met veel plezier en zonder pro blemen, maar in die acht jaar kan dat heel anders worden en dan zou ik spijt krijgen dat ik deze mogelijkheid voorbij heb laten gaan". Eerder dan de bedoeling was gaat Heetveld dus „afbouwen", nog geen jaar na de fusie van LBO en RSG waarbij hij een actieve rol heeft gespeeld. Gymleraar Henk Heetveld, afkomstig van een LBO in Steenwijk, trad in 1967 in dienst bij de toenmalige RijksHBS op Texel als opvolger van Van Metten. Toen in 1970 conrector J. Hennephof vertrok, werd hij conrector en twee jaar later plaatsvervangend rector. In 1980 volgde hij C. van der Eijk op als rector van de inmiddels (na samen voeging met de gemeentelijke ULO) tot stand gekomen Rijksscholenge meenschap. Na de fusie met het LBO werd hij ook „baas" van de openbare scholengemeenschap De Hogeberg. Die gecombineerde school telt mo menteel 816 leerlingen, een aantal dat blijkens prognoses de komende jaren gelijk zal blijven, wellicht iets zal groeien. Henk Heetveld zegt op zijn 25 Texel se jaren terug te zien als een zeer af wisselende en interessante periode. De school maakte ingrijpende veran deringen door maar dat geldt ook voor het voortgezet onderwijs in het algemeen. Er waren perioden van on zekerheid en tegenvallers. De discus sie over de middenschool, uiteindelijk de basisvorming. Veranderingen in de rechtspositie van de onderwijsgeven den, de extra kortingen op de salaris sen boven de gewone Rector Henk Heetveld: ,,Als ik nu niet opstap, krijg ik misschien spijt' ambtenarenkortingen, het terugdraai en van de VUT. Heetveld en zijn col lega's smaakten echter ook het ge noegen dat een stabiele school op Texel in stand kon blijven en dat de mogelijkheden voor onderwijsveran- dering voor een deel zelf konden worden ingevuld. Dat laatste blijkt onder meer uit het taakwerksysteem dat een beroep doet op de eigen ver antwoordelijkheid van de leerling en dat werd ingevoerd op initiatief van conrector Van Atteveld. voor de vogels van Te» Weg van Texel Het neerleggen van de functie bete kent op termijn ook het eind van het Texelaarschap van Henk Heetveld. Het stond al lang vast dat hij het eiland zou verlaten als zijn werk erop zat. „We hebben heel tevreden op Texel gewoond, maar ons hart trekt toch naar het vasteland. Daar wonen onze kinderen, andere familie en ken nissen. Ik denk dat we binnen enkele jaren zijn verhuisd naar het Oosten van het land. Mijn huis aan de Koger- weg is dus te koop". De gemeenteraad zal een nieuwe rec tor moeten benoemen. Er komt een open sollicitatieprocedure, maar Heet veld hoopt dat een van de mensen van het bestaande team in aanmer king zal komen. Na de wilde planten nu ook eenecf' Texelse vogelgids. Een prachtige gave die u niet mag missen. Alle so:' ten die geregeld op Texel voorkom* (liefst 174) zijn in kleur afgebeeld ife zijn met veel geduld en vakmansck iten/i geschilderd door Frits-Jan Maas, 'Pssi Johan Reydon en Peter van der Wc' P|a< Adriaan Dijksen schreef de tekst. G, t vert Bu Het boek is overzichtelijk int, bevat veel algemene, maar ook veelt pisch Texelse informatie. O.a. is uitgebreide lijst afgedrukt met Tes» |'g;S se namen. 'p,a: Kontekloppers, reegefluiters, dubbel- joi liesters, skorre, skijters en staan er allemaal in. tande Kooi Dankzij subsidies en een hoop wil hebben we de prijs laag kuni» houden. De paperback kost sleöj |ne: f 25,-. Een kleiner deel van de opl$ voorzien van een harde kaft. kosten iets meer (34,50) en zijn uit-' tend te koop in Het Open Boek. deelt. Uerdei nd( HET OPEN BOEK Binnenburg 3, tel. 1365' et A verhi Waar; natie lemee tamer

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 2