Uitvoering Muziekschool kort maar krachtig Voor Witte Donderdag 16 april en Goede Vrijdag 17 april Kerkdiensten Explosieve groei nieuwe paspoorten Donderdag uitslag kort geding Gemeente zal tekort Skiltje aanzuiveren Joyriding Bloem en Bos Bloem en Bos Gebroken arm na vechtpartij GIDS Bomenmarsmet matig resultaat Lindeboom-zaak weer verdaagd Volwassenenedj i 19.30 uur een „Captain ceer is de gered over het cultus j Lindeboomzaal: HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: vr. 9.30 uur, ds. J. ter Haar, ochtendgebed. 19.00 uur: ds. J. ter Haar, viering Heilig Avondmaal. De Waal: vr. 11.00 u. ds. J. Kok, vie ring Heilig Avondmaal. De Koog: vr. 19.00 u. ds. J. Kok, vie ring Heilig Avondmaal. Den Hoorn: vr. 20.30 u. ds. J. Kok, viering Heilig Avondmaal. Oosterend: do. 19.15 u. ds. H. K. Fibbe. Vr. 9.30 u. ds. H. K. Fibbe, viering Heilig Avondmaal. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: vr. 19.30 uur drs. J. J. N. Wilmink, viering Heilig Avondmaal. Oosterend: do. 19.30 u. drs. J. J. N. Wilmink, viering Heilig Avondmaal, m.m.v. Biem Vlaming en Rob Manse (zang). GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend. vr. 19.00 u. dienst. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: geen dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE vr. 19.30 u. ds. L. Knipscheer, vie ring Heilig Avondmaal. BAPTISTENGEMEENTE vr. 19.00 u. ds. Joh. Tensen. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: don. 20.00 u. da meskoor. Vr. 15.00 u. Kruisweg. 20.00 u. Plechtigheden, herenkoor. De Cocksdorp: vr. 15.00 u. Kruisweg. JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19, Den Burg. vr. 20.15 u.: gedachtenisviering. TEXELSE COURANT DINSDAG 14 APRIL ..Dag mam!" Even vallen enkele jonge ballerina's uit hun rol. Kort maar krachtig. Dat is een om schrijving die uitstekend past bij de uitvoering van de muziek- en dans school, afgelopen weekend in de Burgemeester de Koninghal. Het had allemaal best langer mogen duren dan krap een uur, want het gebode- ne was van een goed gehalte. „We zullen de muziek en dans voor zich laten spreken", beloofde muziek schooldirecteur Hendrik Jan Trooster aan het begin van de voorstelling. Hij kreeg volledig gelijk. Geheel in deze stijl werden de zeer verschillende dansnummers woordeloos aangekon digd door een raadselachtige tove naar. Het duurde even voordat het publiek de hints van de mysterieus uitgedoste Nisheeta Barnard als tove naar begreep. De uitvoering was een aaneenscha keling van wisselende optredens, die niets met elkaar te maken hadden. Speciale muziekensembles zorgden voor de begeleiding. Hoogtepunten Voor de musici was een klein podium gevormd, waardoor zij voor het pu bliek goed zichtbaar waren. De kwali teit van de muziek stond buiten kijf: stuk voor stuk toonden de groepen dat zij hun instrumenten beheersen en er op creatieve wijze mee om kunnen gaan. De muzikale hoogte punten waren dan ook niet van de lucht, al is er één die bijzondere aan dacht verdient. Jozef Smidt speelde op werkelijk weergaloze wijze een solo-pianostuk ter begeleiding van kleine clowns. De jonge danseresjes maakten van de originele choreogra fie een rom meltje, maar dat mocht de pret niet drukken. Het aantal aanvragen voor een nieuw paspoort ligt beduidend hoger dan normaal. In de eerste maanden van dit jaar heeft het bureau burger zaken van de gemeente liefst 70 procent meer paspoorten afgegeven. Desondanks kon het „klaar-terwijl-u- wacht"-systeem worden gehand haafd, behalve op de drukke maan dagochtend (markt). Texelaars die begin mei op vakantie willen, moe ten ermee rekening houden dat het gemeentehuis van koninginnedag tot en met mei is gesloten. Oorzaak van de massale toeloop is de regeling dat men voortaan niet meer binnen Europa kan reizen op een paspoort of toeristenkaart die niet langer dan vijf jaar zijn verlopen. In alle Nederlandse gemeenten leidde dit tot een stormloop. Verwacht wordt dat de stijging zich het hele jaar doorzet. Bij de gemeente' Texel heeft het niet tot wachtlijsten geleid. Dankzij de geautomatiseerde verwer king, die vorig jaar juli werd geïntro duceerd, hoeft niemand te wachten. Problemen kan het wel geven in pe rioden met veel feestdagen, zoals in de week van 30 april tot en met 5 mei. Omdat dan tevens atv-dagen worden opgenomen, zal het gemeen tehuis die week gesloten zijn. Wie plannen heeft in die periode naar het buitenland met vakantie te gaan, doet er derhalve verstandig aan tijdig zijn of haar reisdocumenten na te kij ken op geldigheid. Het bureau burger zaken is elke ochtend van half negen tot half een geopend en vrijdagmid dag van twee tot vier uur. (Foto Tessa de Graaff) Ook van de overige dansen kan wor den gezegd dat de bewegingen inge nieus waren uitgedacht, maar dat de uitvoering naar gelang de leeftijd van de ballerina's verschilde van aan doenlijk, tot redelijk professioneel. Een compliment voor de kostumering en de decors is zeker op zijn plaats, met name de fraaie visualisering van de regenboog met plastic en de ge kleurde pakjes van de danseressen. Rustpunt tussen de zang- en dans- nummer door was het optreden van het kinderkoor onder leiding van Ton- neke Teilegen. T.d.G. Donderdagmiddag a.s. zal de Alk- maarse rechtbank uitspraak doen in het kort geding dat de Stichting Kampeerschuur Texel heeft aan gespannen om de bedrijfswoning van „Bloem en bos" in Gerritsland ontruimd te krijgen. De zaak werd vrijdag j.l. behandeld, waarbij onder meer het woord werd gevoerd door de FNV-advocaat me vrouw Van Hoorn, die de belangen van de voormalige beheerster Hanna Knippenberg behandelt en door M. de VVeïjer die optrad voor het bestuur van de stichting. Namens de stich ting was geëist dat de familie Knip penberg uiterlijk per 1 mei de woning verlaat en dat tevens een eind wordt gemaakt aan de ettelijke borden met leuzen die Jan Knippenberg op de gevels van het gebouw heeft aange bracht om zijn gram over de gang van zaken rond het ontslag en de dreigende woningontruiming te uiten. De familie Knippenberg zegt de wo ning niet te kunnen verlaten omdat er geen andere woonruimte is. De gemeente zal het gehele exploita tietekort over 1991 van de gymzaal bij dorpshuis 't Skiltje voor haar reke ning nemen. Tot vorige week zag het er nog naar uit dat de gemeente slechts /"12.000,- zou bijdragen, hoe wel het tekort f21.000,- bedroeg. Tij dens een zitting van de bezwaar- en beroepsschriftencommissie bleek echter dat er een misverstand in het spel was. De ƒ12.000,- was niet be doeld als eindafrekening (raamsubsi- die), maar was een voorschot op de exploitatiesubsidie. Het bedrag was gebaseerd op het boekjaar 1990, waarin de onderhoudskosten van de gymzaal veel lager waren en de huu rinkomsten hoger. Een man uit Den Hoorn meldde zon dag bij de politie dat de Suzuki van zijn vriendin, die met de sleutel erin op het erf stond, was verdwenen. Er voor in de plaats was een vermoede lijk van diefstal afkomstige fiets neergezet. Teso werd ingelicht, maar had de wa gen nog niet op de boot gesigna leerd. Vandaar dat een zoektocht op het eiland werd gehouden, waaraan ook de Hoornder meedeed. Hij kwam een kennis tegen, die hij naar de auto vroeg. Deze reageerde verbaasd, want de wagen stond onbeschadigd bij hem voor de deur, maar zonder de sleutel erin. Na het lezen van het artikel over de illegale bungalows op Bloem en Bos konden wij onze ogen niet geloven. Een Doopsgezinde groepering die via een kort geding een medewerkster aan de kant zet, die zoals iedereen weet, die daar ooit is geweest, met meer dan normale inzet en efficiëntie haar werk deed en haar dan als toe gift een soort publiciteitsverbod wil opleggen, kan dat allemaal zomaar? Een beheerster van wie het bestuur ooit zei dat „Ze niet zoveel voor de gasten moest doen, omdat een even tuele opvolger nooit meer kon waar maken wat zij allemaal deed." Komen er straks behalve die „publici- teitsgordel" nog meer bewegingsvrij- heidbeperkende maatregelen zoals een huisarrest, een spreekverbod, wordt het gezin in quarantaine gezet en Bloem en Bos tot besmet gebied verklaard? Dat laaste zou inderdaad nog de beste oplossing zijn. Simon Bos Rob Teunisse Castricum Toen ik vorige week in de Texelse Courant van de affaire op Bloem en Bos las, flitsten mij drie namen door het hoofd: Schopenhauer, ds. V.d. Sluis en Jan Vrijman. Eerst Schopen hauer. Sinds de middeleeuwen heb ben drie dramatische ontdekkingen het zelfvertrouwen van de westerse mens flink aangetast. Eerst kwam Copernicus erachter, dat de aarde niet het onbeweeglijk middelpunt van het heelal is, maar dat wij om de zon cirkelen. Nadat we op deze manier de ruimte waren ingeslingerd, ontdek ten we dankzij Darwin dat we van de apen moesten afstammen. Zo verlo ren we onze plaats van uitverkore nen, geschapen naar Gods evenbeeld. Tot overmaat van ramp liet Freud ons toen ook nog zien, dat het menselijk doen en laten groten deels door onbewuste troebele pro cessen wordt beheerst; het rationele ik, ons laatste houvast, bleek niet eens de baas over zichzelf, deze drievoudige onluistering van het menselijk zelfbeeld klinkt als een bas so continuo door in de gang van za ken rond Bloem en Bos, zoals die zich heeft ontwikkeld sinds medio vorig jaar, zoals we hebben kunnen lezen. En dan ook nog een1 publiciteitsver bod! Tot het begin van de vorige eeuw zijn godsdienst en filosofie uit gegaan van een goddelijke orde of van rationele principes in de wereld. Vergeefs; in de natuur ligt een heilsplan verscholen. Het lijden heeft dan ook - wat priesters, dominees en wijsgeren daar ook allemaal over hebben beweerd - geen zin. Te ver klaren is het wel. En er mag op wor den gewezen, neen, er móet op worden gewezen. In het groot (zie het tv-journaal) en ook in het klein Een vechtpartij waarvan de toe dracht nog niet duidelijk is, is er de oorzaak van dat een Belg in de nacht van zaterdag op zondag in het centrum van Den Burg een op twee plaatsen gebroken arm opliep. Een andere Belg had een hoofdwond. Het tweetal maakte deel uit van een groep, die een weekend op het eiland verbleef. Volgens hun versie van het verhaal werden ze in een discotheek getreiterd, wat op straat uitmondde in de knokpartij. De verwondingen werden hen toegebracht door een Texelaar. De politie verzoekt mensen die meer licht kunnen werpen op de ze zaak te bellen naar het bureau, te lefoon 12222. (in dit geval Bloem en Bos). Want wordt hier nu echt een gezinnetje met uitzetting bedreigd, als kroonstuk op een achtjarig dienstver band, door de beheerster met hart- verwarmde inzet gevuld? („De herberg waar geen plaats meer is" van Betlehem via „Noorderburen" naar „Gerritsland"?). Vervolgens dacht ik met weemoed aan Ds. V.d. Sluis, doopsgezind predikant op Texel in de vijftiger jaren, die het met de hel en de hemel niet zo nauw nam, maar ons met grote nadruk wees op het allesoverheersende belang van naastenliefde en medemenselijkheid. Het is me altijd bijgebleven. Tenslotte dacht ik aan de ci- neast/journailis Jan Vrijman, die uit sluitend met „schoongewassen ogen" naar de werkelijkheid wenst te kijken, zich voortdurend afvragend: is het waar wat ik zie, is het waar wat ik hoor? Wat dat laatste betreft, verkeer ik m.b.t. Bloem en Bos, eigendom van de Doopsgezinde Vredesgroepen, vooralsnog in het grootste ongeloof. Het gaat er bij mij eenvoudig niet in, dat bepaalde praktijken in deze „Fa milie" de ruimte krijgen. Daar houd ik het voorlopig op. Mocht ik toch on gelijk krijgen, dat sta ik voor de op gave een vierde ontluistering te verwerken. K. Smidt Den Burg 18.45 en 21.15 uur „Captain Hook". Dinsdag 14 april Art Gallery 't Posthuys aan Brink in De Koog houdt van 15.00 tot 21.00 uur open In Cinema Texel draait om 14.00, 18.45 en 21.15 uur „Captain Hook". De Federatie van Doopsgezinde zusterkringen heeft in de Doops gezinde kerk de Paasmaaltijd, aanvang 18.30 uur. Met mede werking van Biem Vlaming (zang). Ook vrouwen die geen lid zijn, zijn welkom. De gemeenteraad komt om 19.30 uur in het raadhuis in openbare vergadering bijeen. De Vrouwenbond FNV heeft in De Buureton in de Molenstraat een bijeenkomst met informatie over het werk van het Hoog heemraadschap Uitwaterende Sluizen, aanvang 19.30 uur. De afdeling Stamboomonderzoek van de Historische Vereniging Texel komt bijeen in dorpshuis d'Ouwe ULO, aanvang 20.00 uur. Woensdag 15 april In Cinema Texel draait om 14.00, de (H; m voor de vogels van Tei Na de wilde planten nu ook eenetf t Texelse vogelgids. Een prachtigeu dt gave die u niet mag missen. Alleso gr ten die geregeld op Texel voorkom ju (liefst 174) zijn in kleur afgebeeld zijn met veel geduld en vakmansck j geschilderd door Frits-Jan Maas, Johan Reydon en Peter van der W: Adriaan Dijksen schreef de tekst ir Dankzij subsidies en een hoop gc< wil hebben we de prijs laag kuiw t houden. De paperback kost slee ƒ25,-. Een kleiner deel van de oplagt m voorzien van een harde kaft. I kosten iets meer (34,50) en zijn uit; w tend te koop in Het Open Boek. dt HET OPEN BOEK t Binnenburg 3, tel. 1365) k ten in het hele land. Een en an der werd begeleid door een gror. opgezet driedelig televisiepro gramma via RTL 4. Zoveel moge lijk deelnemende muziekkorpsen zouden zich zaterdagavond in d- programma presenteren en das' bij melding maken van de door hen gewonnen deelnemers. Voo' DEK was het te bezwaarlijk om naar de studio in Aalsmeer te gaan, zodat de envelop met de namen van de geworven deelne mers door een Helderse vereni ging werd meegenomen. Erg indrukwekkend was het resum niet, want uit Den Hoorn kwa men niet meer dan 26 aanmel dingen. Volgens de mensen var DEK was dat voornamelijk te ten aan de onbekendheid vandi actie. Het RTL 4 programma dat de mensen warm moest m< is in Den Hoorn alleen met schotel te ontvangen. De commissie catie heeft om 19.30 uur openbare vergadering in huis d'Ouwe ULO. In theater-restaurant Klif 12 gint om 20.30 uur een tie van de zangworkshop muziek. Toegang vrij voor Donderdag 16 april In Cinema Texel draait om 18.45 en 21.15 uur Hook". Aan het strand is het ongeveer eerder hoog water. De zon komt op om 06.32 uur en gaat onder om 20.43 uur. 17 april volle maan; 18 springtij. Het Hoornder muziekkorps DEK speelde zaterdagmiddag om vier uur op het pleintje bij Goënga de „Bomenmars" van Piebe Bakker. Op hetzelfde tijdstip gebeurde dat door honderden andere mu ziekverenigingen in Nederland, wat een vermelding betekende in het Guinness Book of Records. Dat was echter niet het hoofd doel van deze stunt. De bedoe ling was dat ieder muziekkorps vervolgens het dorp zou intrek ken om leden te werven voor de Nationale Postcodeloterij. Voor el ke nieuwe deelnemer geeft de Nationale Postcodeloterij zes gul den aan de Vereniging tot be houd van Natuurmonumenten ter ondersteuning van natuurprojec- Hoogwater Voor de derde keer is de telijke uitspraak over het gebruik van de de zaak tussen de RST en Sprr ger B.V. verdaagd. De uitspraak wordt nu verwacht op 15 mei. DL 14 Wo. 15 Do. 16 Vr. 17 Za. 18 Zo. 19 Ma. 20 Di. 21 06.25 en 1 07.50 en 1 08.55 en 09.55 en 21 10.35 en 11.00 en 11.10 en 11.37 en

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 2