Cjvocn'wartsjexehin het harL, IB7I Heeft „Texelse Beurtman" recht op Texels tarief? Gemeente werkt mee bij terugvragen btw GS zien af van 30 ha bollengrond Den Hoorn Dinsdag kort geding VTB tegen Teso N loop reddingboot eden in Amsterdam Texelse automobilist rijdt in op toerist na woordenwisseling Unieke geboorte: blauwe lammetjes Toch „geallieerde" bij herdenking »«Benw willen fusie van voetbalclubs Den Burg w Schooivoetbalkampioenen Windmolen EeoMare tóch bij 't Horntje? Ooievaar trekt de aandacht sm „Geluidonderzoek wegen te kostbaar" Integrale wijziging plan buitengebied Raadhuis zes dagen dicht TEXELS E^COURANT Nu ook leges verschuldigd bij gemeentegarantie TEXELSE VRIJDAG 24 APRIL 1992 COURANT Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld en de Rooy b.v., Postbus 11, ,790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220-14111. Redactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. 02220-12741. Verschijning: dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs: f46,20 ps,half jaar; Los f1,30. Geen krant gehad?: Bel 02220-12741. Buiten kantoo-' uren: bel uw bezorger (of 14881 18542). Redactie buiten werktijd: Gerard jnmerman, Schoorwal 11, Den Burg, telefoon 02220-14687. Bet transportbedrijf VTB heeft tegen Teso een kort geding aan- jespannen om te bereiken dat zijn vrachtwagens voor het gere lateerde „Texelse" tarief met de boot mee mogen. Om te oldoen aan de voorwaarden die Teso stelt om voor deze tege- loetkoming in aanmerking te komen is er een stichting „De te Beurtman" in het leven geroepen, die gevestigd is op exel, een Texels bestuur heeft en beschikt over 35 aandelen ran de besloten vennootschap VTB, terwijl Beers Expeditie uit Vinkei er 15 heeft. )oor deze constructie is de VTB jeen dochter van het overkantse be- jiijf Beers Expeditie en meent daar om recht te hebben op het Texelse arief. Daarover zal de Alkmaarse echter zich dinsdagochtend buigen in onmiddellijk of enkele dagen later Btspraak doen. - Us de rechter de VTB in het gelijk lelt, kan dat verstrekkende conse- jienties hebben. Want dan kan elk ander bedrijf dat zijn hoofdvestiging p het vasteland heeft door middel ran een stichtingsconstructie in aan komen voor het Texels tarief. Sj de VTB wordt deze mening omdat men vindt dat het laag is op het Beursplein in Am- ifdam de nieuwe strandredding- •ot „Beursplein 5" van het V Idingstation De Cocksdorp ge- opt en overgedragen. De plechtig- j ld werd verricht door mevrouw f l-W. Baronesse van Ittersum-van Ven, echtgenote van de directeur de Amsterdamse Effectenbeurs. gebeurde met champagne, j 'ar niet op de gebruikelijke wijze f dat de aluminium romp bescha- j d zou raken als er een fles tegen lot zou worden geslagen. De impagne werd daarom uitgegoten de oranje rand van het vaartuig, de „Neeltje Jacoba" in 1930 is it tweede schip dat de Amster- e Effectenbeurs aan de redding- itschappij schenkt. De 4u'splein 5" is voor een groot deel la'd uit giften van ondernemin- ter gelegenheid van hun intro- I lie aan de Amsterdamse É#ctenbeurs; voor het eerst gebeur- P^dat in september 1987. Op initia- van het beursbestuur werd Jfant-beursvennootschappen ver fde toenmalige KNZHRM met 1 goederen of diensten te be ogen. Daarmee kwam een eind 'het gebruik dat ondernemingen de eerste notering de beurs een ctlenk aanbieden. Zo werd in con- f259.000,- geven en werd baarde van f105.000,- in natura aan diensten geschonken. |0.6p meter lange „Beursplein die in verband met de plechtig- dmet een dieplader naar het Ursplein was gebracht, is de twee been nieuwe generatie snelle "inium reddingboten van het type •ntijn. Ze kunnen zonodig met een C|ale bootwagen snel vanaf het and worden gelanceerd. De Volvo motoren van 380 pk drij- ltwee waterjets aan, die de boot haximum snelheid geven van *!rnaal 66 km r uur. de VTB ook dan niet in het gelijk zal worden gesteld en doet al het moge lijke om het zo te laten aflopen. De directie heeft Mr E. Wiggers van het advocatenkantoor Trenite Van Doorne uit Amsterdam ingeschakeld. De be langen van de VTB worden bepleit door Mr A.J.J. Sweens van het kan toor Knuwer en Creutzberg uit Den Helder. Teso zegt de kwestie te beschouwen als een ongewenste verstoring van de discussie over de tariefsharmoni satie. „Men dwingt ons aldus tot har monisatie, dus afschaffing van het voordelige tarief voor Texelse bedrij ven, zodat die straks samen zes ton méér per jaar betalen. Daar verzetten wij ons tegen hoewel het voor onze totale inkomsten niets uitmaakt", al dus hoofd administratie Herman P. Bakker. Enkele jaren geleden gold de VTB voor Teso nog als Texels bedrijf en betaalde dus een gereduceerd ver- voerstarief voor de vrachtauto's. Daaraan werd een eind gemaakt toen er sprake bleek te zijn van een doch ter van een overkants bedrijf. Sinds dien moet het volle pond worden betaald. Een bijkomende ontwikkeling was dat Beers Expeditie het trans portbedrijf Van Maldegem (dat als echt Texels bedrijf bij Teso te boek stond) overnam. De auto's werden toen allemaal op naam van Van Mal degem gezet, evenals de auto's van Van der Eijk, een andere dochter van Beers Expeditie. Toen Van Maldegem failliet ging, gingen de auto's weer naar VTB/Beers, waarop Teso rea geerde door deze wagens niet meer voor het Texelse tarief op de boot te laten. Lees verder pagina 7 weldegelijk als Texels bedrijf moet worden aangemerkt. Voor Teso, vrijwel zeker reden zijn om iet Texelse tarief helemaal af te schaffen. Om het zover niet te laten komen heeft Teso de voorwaarden om voor het Texels tarief inmiddels aangescherpt en uitgebreid. Aan de opsomming van personen, bedrijven etc. die niet voor het Texels tarief in eanmerking komen is toegevoegd: .Een tot een groep behorende rechtspersoon, waarin voor meer dan 50% van het geplaatste aandelenka pitaal wordt deelgenomen door een gclifrng of een andere rechtspersoon uitsluitend ten doel heeft het ilnemen in rechtspersonen of ven- Jtschappen of het beheer De VTB beroept zich echter op de voorwaarden en meent daaraan |u te voldoen. Teso heeft na het in- 'nnen van juridisch advies hoop dat De gemeente zal loyaal medewerking verlenen ais mensen die niet bouw rijpe grond hebben, de daarbij ten onrechte betaalde btw willen terug vorderen. De nodige informatie zal worden verstrekt bij het inventarise ren van grondpercelen die ten tijde van de ondertekening van de koo- pacte bij de notaris, mogelijk niet bouwrijp waren. Aldus werd gisteravond meegedeeld door de advocaten P. Traudes en Th. van Schagen tijdens een goed be zochte informatiebijeenkomst in dorpshuis d'Ouwe ULO. Beide juristen bieden hun diensten aan bij de juridi sche stappen die de belanghebben den moeten nemen om de btw terug te krijgen. Ze laten zich daarvoor uiteraard betalen, maar beloofden zo efficiënt en voordelig mogelijk te zul len werken. Verwacht wordt dat in veel gevallen de kosten van één pro cedure door meerdere belanghebben den die in dezelfde situatie verkeren, kunnen worden gedeeld. Wie met de juristen in zee wilde, kon een inschrijfformulier invullen en daarop aangeven welke werkzaamhe den er precies aan zijn of haar grond waren verricht op het moment van het passeren van de koopacte bij de notaris. Op basis daarvan zal voor Een 38-jarige Duitse voetganger liep zaterdag lichte verwondingen op toen hij werd geschampt door de auto van een 26-jarige Texelaar. De chauffeur was na een woordenwis seling met de toerist op de man in gereden. De Duitser, die met zijn dochtertje de Parkstraat overstak, ergerde zich aan het rijgedrag van de bestuurder, die te laat zou hebben afgeremd. De toe rist maande hem rustiger te rijden. De chauffeur stapte op zijn beurt uit de auto, waarna het tot een korte woordenwisseling kwam. Plotseling nam de Texelaar weer plaats achter het stuur en trapte het gaspedaal in. Hoewel de Duitser nog net opzij kon springen, schampte de auto hem. Hij kneusde daarbij zijn voet. Om niet te vallen zocht hij houvast aan de da krand van de auto, waardoor hij snij- wonden opliep aan zijn vingers. Hij gaf het incident door aan de politie. De chauffeur reed door, maar meldde zich vergezeld van twee ooggetuigen later op het bureau. De politie heeft proces verbaal opgemaakt tegen de chauffeur. f50,- een persoonlijk advies worden gegeven. Wanneer naar aanleiding van dit advies besloten wordt te gaan procederen, zal dit bedrag in mindering worden gebracht op de uiteindelijke declaratie. Veel? Omdat nog niet precies vast staat wat onder „bouwrijp" moet worden volstaan, is er nog onzekerheid. Het is dan ook de bedoeling te beginnen met de gevallen waarin de zaken zeer duidelijk liggen. Die zaken leken er gisteravond voldoende te zijn. Een tiental aanwezigen stak de vinger op toen werd gevraagd of zij grondper celen hadden, waaraan nog niets was gebeurd op het moment van overdracht. „Succes kunnen we niet garanderen, maar we beginnen er al leen aan als er grote kans van slagen is", aldus Traudes. Minder kansrijke gevallen worden in eerste instantie opzij gelegd in afwachting van meer juridische duidelijkheid. Niet zo goed te zien op een zwart-wit foto. maar zijn kleindochter zijn echt blauwachtig van kleur. Blauwe lammetjes. Geen verlate 1 april grap, maar werkelijk te zien in een weiland langs de Pontweg. Bij zonder is het zeker, slechts eens in de twee a drie jaar doet het ver schijnsel zich voor. Maar uniek was vorige week de geboorte van een blauwe tweeling, bij Henk Smit op Zuid Haffel. De kleur wit overheerst bij het Texel se schapenras. Zo af en toe wordt wel eens een zwart lammetje gebo ren. Deze kan op latere leeftijd grijs achtig verkleuren. De zwarte kleur wordt door kenners „intermediair" of tussenkleur genoemd. Maar weinig mensen zijn op de hoogte van het fenomeen blauwe lammetjes. Deze dieren worden gebo ren met een diepblauwe vacht en de lammetjes op schoot van Henk Smit en (Foto Tessa de Graaft) een bijzondere witte aftekening op de kop, vergelijkbaar met die van een Toggenburger geit. Zeldzaam Bij Henk Smit werd zo'n twaalf jaar geleden al eens een blauw exemplaar geboren. „Maar van een tweeling had ik nooit gehoord. Een ooitje en een ram." Schapenkenner Piet Bakker van De Waddel vindt het opmerkelijk dat het tweetal uit witte ouders is gekomen. „Uiterst zeldzaam. Profes sor Hoogschagen heeft er indertijd onderzoek naar gedaan en een spe ciaal stamboek opgericht voor Texel se schapen met deze kleur." Volgens Bakker is het enige verschil met andere Texelse schapen de kleur. „Qua kwaliteit zijn ze precies hetzelf de. Alleen de vacht zal wel wat meer opleveren, door die opmerkelijke kleur." Smit is blij met zijn speciale tweetal, dat veel bekijks trekt. „Ik hou ze beslist." Bloembollengrond langs de binnen- duinrand bij Den Hoorn zal niet voor natuurontwikkeling worden aange wezen. Het betreft circa 30 hectare grond langs de Rommelpot, die aan vankelijk door de provincie was aan gewezen. Gedeputeerde Staten stellen voor om de 30 ha te ver plaatsen naar de Waddenzeekant, nabij natuurgebied De Schorren. GS maken hun gewijzigde standpunt bekend in een „Nota van wijzigin gen", die als discussiestuk zal dienen tijdens de gezamenlijke commissie vergadering over de tweede fase rela tienota op 15 mei in Haarlem. Ten aanzien van Texel doen GS verder in houdelijk nauwelijks water bij de wijn. Een tegemoetkoming is dat met de uitvoering van het plan in 1995 hoeft te worden gestart, in plaats van al volgend jaar. Ook tonen GS zich bereid te onderzoeken of op Texel een experiment met „randenbe- heer" kan worden gehouden. Bedoe ling is dan dat beheersovereenkomsten voor per- ceelsranden kunnen worden afgeslo ten. „Als dit experiment slaagt en als het randenbeheer kan woren voort gezet, zal dat van invloed zijn op de taakstelling die in de globale begren zing voor Texel is opgenomen. We gaan er vanuit dat het niet uitmaakt langs welke wegen het natuurdoel op Texel wordt bereikt", aldus stellen GS. Het college ziet verder mogelijkheden om de nadelige werkgelegenheidsef fecten, zoals die uit het LEI-rapport blijken, kunnen worden verminderd door een verschuiving van reservaats naar beheersgebied mogelijk te ma ken. Verwacht wordt dat uitvoering van het plan een positief effect heeft op de kwaliteit van het Texelse land schap, en dus ook op de toeristische aantrekkelijkheid. „Ook levert de in richting en het beheer van natuuront wikkelingsprojecten werk op. Uitvoering van het beleid betekent bovendien dat financiën beschikbaar komen." Er zal toch een vertegenwoordiger van de landen die hebben deelgeno men aan de bevrijding van West- Europa, aanwezig zijn bij de Texelse 4 mei-herdenking. Het is Mr Browne van de Canadese ambassade, die voornemens is zowel de herdenking van de Georgische gesneuvelden als de algemene her denking bij te wonen. De afgelopen jaren nodigde de gemeente wel steeds vertegenwoordigers van de geallieerden voor de herdenking uit, maar er werd als regel niet op ge reageerd. De gemeentelijke afdeling ruimtelijke ordening heeft het uit 1977 dateren de bestemmingsplan buitengebied ge heel aangepast. Het concept ligt tot en met 15 mei ter inzage. Tot deze datum kunnen bezwaren bij het colle ge van b en w worden ingediend. Ook worden in mei hoorzittingen ge houden voor diverse groepen belang hebbenden. Woensdag 13 mei, aanvang 13.30 uur, is de agrarische sector aan de beurt, maandag 18 mei de recreatiesector, dinsdag 19 mei natuur en landschap en woensdag 20 mei (aanvang 19.30 uur) de overi ge sectoren. De bijeenkomsten vin den plaats in aanwezigheid van de raadscommissie voor ruimtelijke orde ning, die het gewijzigde plan woens dag voor het eerst doornam. De commissieleden beperkten zich tot het stellen van vragen en hielden hun kruit droog tot een later stadium. In een van de komende Texelse Couran ten zullen we uitgebreider ingaan op de voorgestelde wijzigingen. De gemeenteambtenaren krijgen op 1 en 4 mei vrij. In combinatie met Koninginnedag, het weekend en be vrijdingsdag onstaat zo een periode van zes achtereenvolgende dagen waarop het raadhuis is gesloten, dus van 30 april tot en met 5 mei. Voor dringende zaken kan men er op be paalde uren wel terecht. Hieraan geeft de gemeente nog bekendheid. IM-ADVERTENTIE GS spreken uit dat, wat de provincie betreft, van onteigening geen sprake zal zijn en dat bij de uitvoering verte genwoordigers van het eiland zelf worden betrokken. VVD Drie Statenleden van de VVD zullen vandaag over dit onderwerp op Texel worden geïnformeerd. Onder meer staat een bezoek aan het agrarisch gebied bij Den Hoorn op het pro gramma, een onderhoud met b en w en een gesprek met landbouwverte- genwoordigers. De VVD'ers hebben zitting in de statencommissie Natuur, Landschap en Openluchtrecreatie, die op 15 mei bij voornoemde vergade ring is betrokken. Als de gemeenteraad ermee accoord gaat, zullen mensen die bij aankoop van een nieuwe of gebruikte woning gemeentegarantie krijgen, leges moeten betalen: f110,- voor het ver krijgen van de garantie en f35,- voor het wijzigen of omzetten van een door de gemeente reeds gegaran deerde hypothecaire geldlening. De gemeente verwacht dat deze nieuwe inkomstenbron jaarlijks f8400,- zal opleveren. De legeshef fing is mogelijk geworden door het gedeeltelijk in werking treden van de nieuwe Woningwet. Volgens de oude regeling was alleen legesheffing mo gelijk voor bestaande woningen. Bij deze krant zijn vandaag twee folders gevoegd van Eurodrogist Wim Mets en Zwempark Molenkoog Deze zijn door het bezorgers korps bij alle op Texel wonende abonnees bezorgd. Laat gewerkt? Laat vergadert? Laat gezwommen? Laat getennist? Gezellig napraten in: Bistro De Taveerne Tel. 17585 - De Koog Keuken open tot 1.00 uur 's nachts met o.a.: Saté, shoarma plate, shaslick, entrecöte, tournedos, spare ribs Uniek op Texel! De Taveerne al 13 jaar een begrip op Texel

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1