WEEKEND i. Sportvereniging De Cocksdorp viert 60-jarig bestaan 4 wee concerten door ensemble Bagatelle HORSZEL Rood OPLOSSING PAASPUZZEL Oliebollen en vis COMPROMIS MM Erik Karsemeyer houdt boventoonconcert Antoinette Habraken naar bijeenkomst Baha'is in Israël jvm# Op de jaarvergadering van 31 janau- ri 1969 waren 27 leden aanwezig. Het jaarverslag is deze keer door dokter Siebenga zelf geschreven en „dus" praktisch niette lezen. Puzze lend in het dokters hanepootje blijkt dat het jaar met een saldo van f316,86 wordt afgesloten. Horizontaal 1. Sparta; 7. lama; 9. droom; 11. poen; 14. do; 15 SM; 16. eik; 17. ob; 19. emg; 21. peer; 23. Ate; 24. snoer; 26. in; 27. brink; 29. koning; 31. breed; 33. ijver; 35. fier; 37. is; 38. esp; 40. kan; 42. Seine; 45. oa; 47. alp; 49. les; 50. been; 53. echolood; 54. pedant; 55. put; 57. giro; 58. fa; 59. besluit; 62. teen; 63. Po; 65. noodlottig; 68. duin; 70. NOP; 71. trek; 72. gene; 73. rad; 75. waan; 76. SER; 77. zager; 79. naam; 80. winst; 82. akelei; 84. al; 85. chroom; 86. tel; 87. berg; 89. sla; 90. tol; 91. Oudeschild; 94. base; 95. te. 96. veen; 97. reu; 99. ei; 100. weekblad; Vertikaal 2. plomp; 3. aam; 4. RM; 5. tapir; 6. ar; 8. ME; 9. domoor; 10. os; 12. ok; 13. no tie; 14. denken; 16. een; 18. bende; 20. gen; 22. eigeel; 23. Ares; 25. rif; 27. brie; 28. dijk; 30. nis; 32. spa; 34. vacht; 36. riem; 39. sonar; 41. blouson; 43. NS; 44. genoeg; 46. perfide; 47. Alpen; 48. pot lood; 50. bereik; 51. ed; 52. stroper; 54. pitten; 56. pil; 60. udp; 61. totaal; 64. mi rakel; 66. tram; 67. persoon; 69. nagel; 72. genot; 74. del; 75. waagstuk; 76. sir; 77. zat; 78. rebus; 80. whale; 81. TML; 83. iedere; 85. clivia; 88. re; 89. SH; 91. OAS; 92. ce; 93. dek; 98. Ee; 99. el. Zaterdagavond houdt Erik Karsemeyer een boventoonconcert in Den Burg. Erik Karsemeyer is musicus en klankhypno- therapeut. Rond zijn vijftiende jaar be gon hij zich bezig te houden met percussie-instrumenten uit verschillen de culturen. De meest boventoonrijke hiervan zijn ongetwijfeld de Nepalese en Tibetaanse klankschalen en de Chine se gongs. Na diverse leringen in de Jazz en onder- houdsmuziek werd hij zich steeds meer bewust van de helende werking van de „boventonen" in muziek en vooral die in de menselijke stem. Vanaf 1985 schoolde hij zich verder in het boventoonzingen en volgde een driejarige opleiding in muziekmeditatie bij Michael Vetter, een westerse meester in Zen-kunsten; Erik Karsemeyer geeft op 25 en 26 april ook een boventoonworkshop in het yogacen- trum. In de workshop kan men de tech niek van het boventoon-zingen leren onder leiding van Erik Karsemeyer. Het boventoonconcert wordt gehouden in het Yogacentrum, Weverstraat 54 te Den Burg. Het begint om 20.15 uur en de en tree is f12,50. Voor informatie of reserve ring omtrent de workshop of concert: Mirjam van Erkelens, tel. 19449. In Oosterend worden zaterdag vanaf 10.00 uur oliebollen en vis verkocht in het jeugdgebouw. Tevens is er koffie met cake. Kinderen kunnen er terecht voor li monade en spelletjes. De opbrengst van deze verkoping is voor het pinksterkamp van de Hervormde en Gereformeerde jeugdclubs van Ooster end. EIERLANDSCHE HUIS Eén van de belangrijkste gebeurtenissen in de geschiedenis van S.V.C. is de bouw van het Eierlandsche Huis dat in 1975 FEEST Op 2 oktober 1961 meldt de heer Jac. van Heerwaarden tijdens de ver gadering dat hij graag vangnetten achter het doel zou willen hebben, ondat hij op die plek kippen wil houden. De vergadering houdt de kippen in gedachten. werd geopend. In één keer was een groot aantal problemen opgelost. Bijna alle ac tiviteiten konden voortaan plaatsvinden Het drietal kijkt met plezier uit naar mor gen wanneer het grote feest zal plaatsvin den. Het programma luidt als volgt: 's middags van 13.30 tot 17.00 uur: feest programma op het voetbalterrein, ver zorgd door de Recreatiestichting met onder andere kindertheater, springkus sen en schminken. Voor de volwassenen en jeugd vanaf 13 jaar een zeskamp, 's Avonds biedt de toneelgroep S.V.C. een gevarieerd programma met sketches en liedjes, die betrekking hebben op de ge schiedenis van de vereniging. De toe gang is gratis. Om 21.30 uur is er een kinderdisco. De lente is er weer, compromis tussen winter en zomer. Een verstandig com promis is één van Texels grootste deugden. Zo is een lammetje een geslaagd compromis tussen vleesproducent en vertederend foto-object. Bloem en Bos blijkt een ideologische behuizing voor vredesgroepen èn een keihard functio nerend bungalowpark. Hoe een compromis compromitterend kan zijn. Het luchtruim is een compromis tussen vogels en F-16's. Texelse produkten zijn een compromis tussen een gat in de markt en de overkantse etiketten-industrie. De 1-2-3 regeling is een compromis tussen Frits Langeveld en Gerard Zoetelief. Le ven op Texel heb ik altijd een geslaagd compromis gevonden, 's Winters kon je naar elke auto zwaaien want er zat altijd wel een bekende in. De Koog was nog een dode stad en links of rechts rijden maakte nauwelijks iets uit. Zelfs het weer was recht voor zijn raap: kotters raakten vast in het ijs van de haven monding en Hans Jimmink trok je met zijn oude legerjeep los uit de sneeuw, 's Zomers wist je ook waar je aan toe was. De slager aan De Koog berekende weer drie prijzen: voor toeristen, Koogers en Texelaars. Alle uitersten kwamen bij elkaar in het compromis Texel. Dat is helaas verdwenen. Seizoenverbreding heeft ervoor gezorgd dat we het hele jaar door in Middeneierland kunnen zien of de stoplichten van de Pontweg groen zijn. Sneeuwen doet het sindsdien ook niet meer. D. WITTE ROEPER Een foto uit de oude doos van SVC: het voetbalteam van 1928 met Ar Alderlieste, Arie van 't Noordende, Jac. Eelman, Marius Reuvers, Cor Troost, Aad Verseput, Piet Boon Jzn., Jan Eelman, Jan Lampers, Cees Zuidema, Maarten Zuidema en Jan Reuvers. Door Ruud Nooy In de sfeervolle huiskamer van de familie Van der Bent zijn drie generaties bestuursleden bijeen: Adri Westdorp, Bieuwkje Monen en Mieke van der Bent. Ze kijken terug op zestig jaar sportvereniging De Cocksdorp. Namen, data, hoogte- en dieptepunten uit soms ver vervlogen tijden passeren de re vue. Anecdotes vooral. Zestig jaar S.V.C., de geschiedenis van een dorp. Je bent bijna tachtig jaar, kernge zond en presteert nog steeds als een jonge kerel. Toch maakt men zich zorgen over je en meent dat je maar moet gaan samenwonen, want dat biedt héél véél voordelen. Daarover doen we niet sentimenteel, dat moet je zakelijk bekijken. Welke krasse bejaarde bedoelen we? Het gaat over één van onze meest succesvolle sportverenigingen: S.V. Texel, bijna kampioen en actief op een behoor lijk niveau. De gemeente heeft hun voetbalvelden nodig als industrieter rein en stuurt daarom simpel een rapportje met de mededeling, dat men maar moet fuseren met de Texel se Boys. Eerdere pogingen van de clubs zelf hiertoe strandden in 1988. De leden hechten (te) sterk aan hun eigen, zeer verschillende identitei ten. Als argeloze buitenstaander denk je: Stop Tessels beste voetbal lers in één echt eiland elftal en je speelt in no time in de hoogste regionen. Weg met die aparte clubjes! Zo eenvoudig is het niet. Een voetbalvereniging is een stam, een clan met een eigen ge schiedenis, die je niet zomaar uit wist. Worden goedwillende sportlieden hier genadeloos getac keld door tactloze gemeente bestuurders? De scheidsrechter kan de rode kaart al trekken Horszei Op 15 juni 1932 werd SVC opgericht. Daarvoor waren in De Cocksdorp al twee sportverenigingen: een voetbalclub, D.V.S. „Door Volharding Sterk" en een korfbalclub, SEOLTO „Samenspel En Oe fening Leiden Tot Overwinning". Twee verenigingen vond men toentertijd wat te veel van het goede, dus werd besloten een fusie aan te gaan. De naam van de nieuwe vereniging luidde: Sportvereni ging De Cocksdorp. De man die deze naam had verzonnen, Gerrit Bakker, kreeg als dank een fles cognac. De con tributie bedroeg vijftien cent per maand. In de loop der jaren heeft S.V.C. steeds verscheidene afdelingen gehad, onder andere handbal en damesvoetbal. Tegen woordig omvat de vereniging voetbal, gymnastiek, atletiek, damesconditietrai ning, volleybal en-toneel. Mieke van der Bent, sinds drie jaar voorzitter van S.V.C.: „Door de diversiteit is S.V.C. een krachti ge vereniging. De waarde voor de ge meenschap in De Cocksdorp en omgeving is zeer groot. S.V.C. heeft een belangrijke sociale functie in ons dorp." WESTDORP De naam „Westdorp" loopt als een rode draad door de geschiedenis van S.V.C. Adri Westdorp is inmiddels 75 jaar en ere-lid van de vereniging. Hij is, ver spreid over diverse periodes, zo'n tweeëntwintig;jaar bestuurslid geweest. Zijn vader was in het verleden voorzitter en zijn zoon is eveneens actief lid. Adri In de notulen van 1953 lezen we dat door de heer Zwart fel wordt gepleit voor schijnwerpers op het veld. Een ruwe schatting leert dat de kosten f697,35 zullen bedragen en het bestuur meent dan ook dat de kas daar niet op is berekend. Om aan geld te komen, besluit men bij een boer bieten te gaan rooien. Het po vere resultaat is een bedrag van f140,—. Westdorp was voor de oorlog te bewon deren als voetballer. „Ik stond links, dat weet ik nog wel. Maar verder mocht mijn aandeel niet zoveel naam hebben. Ik was zeker geen superster." Adri Westdorp heeft ieder hoogte- en dieptepunt in de vereniging meege maakt. Hij was jarenlang penning meester en stond bekend als een streng, doch rechtvaardig beheerder van de kas. Dat wel nodig ook, want de financiën waren een voortdurende bron van zorg. Adri Westdorp: „In 1952 werd ik pen ningmeester. De vereniging was vrijwel failliet, er was nog maar zes gulden in kas. Maar het bleek allemaal nog veel er ger te zijn, want er waren ook nog vele schuldeisers. Uiteindelijk bleek de schuld f2000,— te bedragen. De oplos sing kwam in de vorm van allerlei acties, zoals het bakken en verkopen van olie bollen op derde pinksterdag." Toen hij drie jaar later aftrad als penningmeester, bedroeg het positieve kassaldo f1500,—. BOEKJE Ter gelegenheid van het zestigjarig be staan van S.V.C. heeft Bieuwkje Monen een boekje samengesteld met de titel: „60 jaar S.V.C., De Cocksdorp 60 jaar in beweging". Het bevat grotendeels de bo- tulen van de afgelopen decenia en geeft op een verassende wijze een minutieus beeld van de historie. Zeer lezenswaar dig en zeker niet alleen voor de (ex-)le- den van S.V.C. Bieuwkje Monen: „Vanaf 1952 zijn er notulen bewaard gebleven. Het is ontzettend leuk om al die oude notulen door te lezen. Zaken die je al lang bent vergeten, komen weer boven drijven. Zo is er jarenlang een afdeling dameshand geweest. Er werd in een ei landcompetitie tegen zes andere clubs op Texel gespeeld. De dames speelden dan tegen dezelfde vereniging als de her envoetballers. Tijdens de rust van de voetbalwedstrijd speelden de dames- handbalsters de eerste helft van hun wedstrijd en na afloop van het voetballen de tweede helft. Maar nu komt het: de dames betaalden evenveel contributie als de heren, maar terwijl zij alle dorpen per fiets moesten bezoeken, kwamen de he ren later in een taxi achterop!" in deze accommodatie. Mieke van der Bent: „Het is een complex waar je kunt sporten, toneel kunt spelen of zomaar even aanwippen voor een gezellige bab bel. Allerlei initiatieven kunnen worden ontplooid. S.V.C. is een meersportenvere- niging met natuurlijk niet te vergeten de toneelgroep, een zeer hechte club men- Uit de notulen van 21 januari 1953: De financiële situatie is penibel. Als dan ook in de vergadering wordt ge klaagd dat er nog maar één bal be schikbaar is -de rest ligt kapot bij de schoenmaker- zegt de penning meester dat hij niet van plan is weer dertig gulden uit te geven voor een nieuwe bal. Kees Zuidema gaat met de pet rond met als resultaat f27,26. sen. We hebben in het dorp nu redelijk veel jeugd. Dit betekent dat het pupillen- voetbal floreert en dat we ook een jeugd- volleybalploeg hebben. En wat prettig is, is dat je altijd bij dorpsgenoten kunt aan kloppen als er iets moet worden gere geld. Ook financieel hebben we het de laatste jaren wat ruimer gekregen-, met name doordat in het seizoen de kleedka mers verhuren als vakantiebungalows voor toeristen." Adri Westdorp herinnert zich de opmerking van de toenmalige wethouder Fridt Blanken ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van S.V.C. „De wethouder noemde in zijn speech S.V.C. de welzijnsstichting van het noorden van het eiland. Ik vond dat een groot compli ment." PAGINA 91 Habraken uit De Koog maakt U|t van een delegatie aanhangers Baha'i Geloof, die eind mei een in het Israëlische Bahjii zul- Voor de Baha'is begon op Heilig Jaar. aanhangers van het ge- het begin van het Heilig Jaar v aPril met een bijeenkomst in Be verwijk. Het Heilig Jaar is gecentreerd rond de honderste sterfdag van de stich ter van de jongste wereldgodsdienst, de in Perzië geboren Mirza Husayn Ali, die later de naam Baha'u'llah (heerlijkheid Gods) aannam. Hij is begraven in de Is raëlische plaats Bahji, waar in mei de grote bijeenkomst met duizenden ge loofsgenoten is. In het Heilig Jaar wordt ook een groot Baha'i wereldcongres ge houden in New York. In het Baha'i geloof wordt de mensheid als één geheel be schouwd. Er wordt gepleit voor gelijk waardigheid van man en vrouw, uitbanning, van armoede en de instelling van een wereldhulptaal. IIJDAG 24 APRIL 1992 an Astma-collecte c'ers- De Pr'kkels waarop men reageert verschillen. ial, &n 10 tot en met 16 mei wordt op Texel jus Ecollecteerd voor het Nationale Ast- "oe' van het Astma Fonds is deze lafonds. ziekte de wereld uit te helpen. Maar zo ver is het nog niet. Vandaar dat de in- r Werland telt 1,5 miljoen Carapatiën- spanningen er nu op zijn gericht dat zo rens si.Zij hebben last van aanvallen van be- veel mogelijk patiënten zo weinig moge- r- Buwdheid. De duur hiervan kan lijk last hebben van hun aandoening. Het toeren van enige minuten tot enkele Astma Fonds steunt onderzoek naar het bgen. Buiten de aanvallen om is aan de bestrijden van Cara en geeft voorlichting. Btiënten weinig te merken. 0ol< worcit hulp aan patiënten geboden. (S| en zijn er speciale groepsvakanties. liefst één op de tien Nederlanders ^ft Cara. De één is overgevoelig voor to de ander voor rook of weer iets an il ft Nieuwegeins Barok-ensemble „Ba- telle", met in de gelederen de Texelse iziekschooldocent Peter Smith, treedt het weekend twee keer op op Texel. telle richt zich op muziek uit de tijd Bach en Mozart. Sinds drie jaar •iaat de groep uit acht musici en de in- umenten blokfluit, hobo, viool, cello Klavecimbel. Behalve Smith zijn ook Diste Désiré Staverman en klavecim- Ispeler René Bouman geen onbeken- n op het eiland. Zij verzorgden elopen winter een concert in de opsgezinde kerk van Den Burg, in het jervan het Mozartjaar. Dat was niet al leen een leerzame avond, maar ook een kwalitatief hoogstaande. Bagatelle speelt zaterdag om 20.00 uur in het NH kerk van Oosterend en zondag om 16.00 uur in Klif 12 te Den Hoorn. Dit laatste optre den is enigszins aangepast aan jeugdige luisteraars onder de toeschouwers. Het programma luidt verder: Canzone over een Frans lied van S. Scheidt. Malle Sij- men, klavecimbelvariaties op een Hol lands Liedje door J.P. Sweelinck. Concerto in F majeur (RV 99) voor blok fluit, en orkest door A. Vivaldi. Symfonie in F majeur door F. Schwindel. Concerto in e mineur voor twee blokfluuiten en or kest door G. Ph. Telemann.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 9