Cjrocn 2 7wartsjexelsin het harL VV dreigt te breken net logiesverstrekkers „Jongeren Kogerstrand tussen andere gasten" Doopplechtigheid in eerbiedwaardige sfeer I IIUW 'anmïddag uitspraak kort geding tegen TVL-bestuur Jongeren bekennen mishandeling Belgen 'olitie gaat enuwslopend aar tegemoet B en w: integratie afdwingen Dokter Vos verhuist niet naar De Koog i «ril? Beursplein 5" morgen weer op Texel VERDER IN DIT NUMMER Nieuwe boot voor whipperploeg Olympische zwemster opent Molenkoog OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - MR 10677 DINSDAG 28 APRIL 1992 TEXELSE COURANT advertenties, abonnementen, etc. Id en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, jjfoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220-14111. dactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 120-12741. ■ten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, telefoon 02220-15472 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs 746,20 per half jaar; Los 71,30 Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buiten kantoor-uren: bel uw bezorger. Als die met bereikbaar is: tel. 14881 of 18542. aantal bestuursleden van de Texelse Vereniging voor Logies- rstrekkers (TVL) dreigt met opstappen indien een kort geding it drie TVL-leden hebben aangespannen, in het nadeel van het estuur uitvalt. „De gevolgen hiervan zijn ronduit desastreus, ovendien komt de bouw van het nieuwe VVV-kantoor (kosten 2,4 miljoen) in gevaar", waarschuwde de TVL-raadsman mr. W.M. Traudes tijdens de zitting gistermiddag. ichting VVV Texel Promotie heeft ngekondigd in dat geval de sa- enwerkingsovereenkomst met de VL te beëindigen. Vanmiddag doet chtbankpresident F.J.P. Veenhof Ispraak in het geschil. iet van het kort geding dat diende het gerechtshof in Alkmaar, is een atutenwijziging die een jaar geleden rd ingevoerd. Door een verande- ig in de statuten van TVL wijzigde stemverhouding. Hierdoor heeft lid één stem per f 100,- bijdrage, iteen maximum van 30 stemmen, «verstrekkers die méér eenheden mren en daardoor méér contribu- betalen hebben zodoende een jte invloed binnen TVL. De statu iwijziging kwam mede tot stand ir volmachten van eigenaren van antiehuizen op de Krim. Martin Twee Texelse jongens en één Haar lemmer hebben tegenover de Texelse pcftie toegegeven dat zij in de nacht vs 11 op 12 april twee Belgische i&ntiegangers in Den Burg hebben Khandeld. De Texelaars, een Ijarige inwoner van Oudeschild en an 19-jarige Oosterender, en de Ijarige jongeman uit Haarlem had geen verklaring voor hun agres- ieve optreden. Ze daagden de zonder reden uit en schopten gen op hen in. De twee zuid- rburen (21 en 22 jaar) liepen een ebroken arm en hoofdwonden op. gelopen weekend en gisteren hield politie de drie boosdoeners aan. a verhoor kregen ze een proces ver- lal en werden weer op vrije voeten esteld. Tezijnertijd zullen ze voor de echter verantwoording moeten afleg- reorganisatie van de politie zal ok de Texelse Hermandad niet on- emerkt voorbij gaan. Het lijkt erop at het korps op de huidige sterkte an zo'n twintig personen wordt ge- andhaafd, maar, zoals woordvoer- arMuus Smit gisteravond enadrukte in de vergadering van de 'adscommissie voor algemeen en rganisatorisch beleid: „niets is eker". en eerste aanzet van wijziging 'aarmee de gemeente te maken 'I9L werd de commissie voorge steld. In plaats van een jaar dag worden voortaan jaarplannen waakt, waarin doelstellingen staan, chteraf zal een soort jaarplan wor- t^emaakt met een verantwoor- n9- De gemeenteraad mag zich 'sPreken over prioriteiten die moe- in worden gesteld. ^commissieleden konden zich wel Sen in het plan, waarin enkele za- 8n voor komend jaar zijn aangestipt, 13s vermindering van hetaantal Stallen en vernielingen, terugbren- |nvan het aantal verkeersongeval- n en controle op overtredingen. IM-ADVERTENTIE Aanbiedingen van vindt u °P de achterpagina van deze krant. Warnaar, Krim-directeur én TVL- bestuurslid, stemde met deze vol machten tegen de zin van een aantal kleine logiesverstrekkers vóór de sta tutenwijziging. Stemrecht TVL-leden Frans Voskuil, Gerard Eel- man en Johan Halsema stellen dat de namen van de bungalow eigenaren niet op de ledenlijst van TVL voorkomen en derhalve geen stemrecht hebben. „Ze betalen geen basiscontributie en dragen vergeleken met de overige leden de helft aan omslagheffing af." Deze lagere lid maatschapsbijdrage is vooral veel kleinere logiesverstrekkers een doorn in het oog. Ze spanden eind vorig jaar met succes een rechtszaak aan tegen het bestuur. TVL ging echter tegen het vonnis van het gerechtshof in Amsterdam in beroep. De zitting vindt op 14 mei a.s. plaats. Omdat de uitspraak hiervan nog lang kan duren blijven de gewijzigde statuten voorlopig gehandhaafd. Vanavond vindt echter een ledenvergadering plaats, waarbij bestuursverkiezing op het programma staat. Martin Warnaar, wiens bestuursfunc tie binnen TVL ter discussie staat stelt zich daarin herkiesbaar. Tegen kandidaat - en favoriet bij de kleine logiesverstrekkers - is Joop Koning van camping DeBremakker. Om nu, vooruitlopend op de uitspraak in ho ger beroep, toch te bereiken dat van avond elk lid met één stem kan kiezen hebben de drie TVL-leden het kort geding aangespannen. Overvleugeld In zijn pleidooi benadrukte mr. G. Creutzberg, de advocaat van de drie TVL-leden, het belang van democrati sche bestuursverkiezingen niet te on derschatten. „Wetswijzigingen maken het mogelijk dat de stemming ver loopt volgens de oude reglementen van TVL, die dateren van voor de statutenwijziging." De raadsman van het TVL-bestuur, mr. P.W.M. Traudes, liet een geheel ander geluid horen. „Het Nieuw Bur gerlijk Wetboek sluit uit dat een von nis tussentijds wordt uitgevoerd." Volgens Traudes hadden er van de zeventien eisers in het geschil bij het kort geding veertien afgehaakt.'Dat dit te wijten was aan tijdgebrek werd door de advocaat bestreden. Traudes zei het verder onzin te vinden dat de kleine logiesverstrekkers door de sta tutenwijziging door de „grote jon gens" worden overvleugeld en monddood gemaakt. „Kleine logies verstrekkers zijn niet ondervertegen woordigd binnen het TVL-bestuur." Hoger beroep In het hoger beroep dat TVL heeft aangespannen verwacht Traudes, in Lees verder pagina 7 Geen apart jongerenterrein meer, maar de jeugd tussen de ande re gasten zetten. Dat wil het college van b en w op de RST- camping 't Kogerstrand. Het plan, dat dit jaar nog niet zal wor den ingevoerd, ondervond gisteravond tegenstand van Erna Eel- man (VVD) en Cor Kuip (Texels Belang). In het kader van de leefbaarheid zijn voor komend seizoen enkele maatre gelen afgekondigd, die gisteravond werden besproken in de raadscom missie vóór algemeen en organisato risch beleid. Enkele zaken die vorig jaar al werden ingevoerd, worden herhaald, zoals het extra legen en plaatsen van vuilnis bakken, het schoonhouden van stra ten, extra stallingsmogelijkheden voor fietsen in De Koog en de 1-2-3 slui tingsregeling van de horeca. Tevens zal de noodcamping op dezelfde wij ze als vorig jaar worden geëxploi teerd. Cor Kuip wees erop dat dit „Er is absoluut geen sprake van dat ik me in De Koog ga vestigen", al dus dokter Willem Vos. Hij geeft toe op zoek te zijn naar een woning met praktijkruimte. „Maar dat zal abso luut niet buiten de grenzen van Den Burg zijn." Dokter Vos heeft vorig jaar de prak tijk van R. Coutinho overgenomen. „Ik heb de praktijkruimte voor vijf jaar van hem mogen huren, maar er is geen kans op dat ik bijbehorende woning kan overnemen", aldus Vos. Hij wil echter graag een praktijk aan huis. „Maar ik heb geen haast." Ge ruchten doen de rondte dat de ge meente verhuizing van Vos naar De Koog wel ziet zitten, mocht het plan voor de artsenpost in dat dorp door de gemeenteraad worden afgestemd. Vos: „Ik laat me echt niet voor het karretje van de gemeente spannen. Verhuizen wil ik wel, maar ik ga Den Burg niet uit." M^ÊÊÊ De nieuwe reddingboot op het Beursplein in Amsterdam. Met de eerbiedwaardige beurs van Berlage als decor, werd vrij dagochtend in Amsterdam de nieuwe „Texelse" reddingboot „Beursplein 5" gedoopt en overgedragen. Mevrouw K.R.W. Ba ronesse van Ittersum-van de Ven (echtgenote van de voorzitter van de Amsterdamse Effectenbeurs) had er twee flessen cham pagne voor nodig, een voor de eigenlijke doop en een voor een wederdoop, bedoeld om fotografen en NOS-journaal de gelegen heid te geven nog wat betere opnamen te maken. (Foto's Harry de GraafI veel gevallen van illegaal kamperen heeft opgeleverd, maar de burge meester beloofde dat daar streng te gen zal worden opgetreden. Fietsbus Om de leefbaarheid op Texel nog meer te verbeteren zijn elf nieuwe punten bedacht. Zo wil het college een centraal meldpunt voor kleine criminaliteit opzetten, waarschijnlijk in het gemeentehuis. Ter stimulering van het fietsgebruik zal in de zomer op de route 'tHorntje-De Koog een zogenaamde fietsbus door de NZH worden inge zet. Hiervoor wordt ook buiten het eiland veel reclame gemaakt via in stanties als de ANWB. Als in het centrum van Den Burg en De Koog uitstallingen, terrassen of reclameborden de doorgang versper ren, zal niet meer alleen een waar schuwing aan de ondernemer die het veroorzaakt worden uitgedeeld, maar ook daadwerkelijk worden opgetre den. Tevens wil het college bij grote evenementen een soort „waarborg som" vragen, die wordt ingehouden als nagekomen afspraken over bij voorbeeld het opruimen van de rom mel niet worden nagekomen. Plaslustigen De openbare toiletgelegenheid in het centrum van Den Burg moet worden uitgebreid. Tevens zal extra verlich ting rond het raadhuis worden aange bracht om plaslustigen te ontmoedigen. Momenteel moet veel tijd worden besteed aan het herhaal delijk uitgebreid reinigen van dit ge bouw om onhygiënische toestanden te voorkomen. Om de jongeren actief bezig te hou den zal de sportraad in samenwer- Lees verder pagina 5 Onder de schare genodigden was Texel goed vertegenwoordigd. De plaatselijke commissie, de bemanning van de reddingboot en de andere hel den der zee waren met een bus van Texeltours naar Amsterdam gekomen. Ze woonden daar niet alleen de doopplechtigheid bij, maar kregen ook gelegenheid om een kijkje te ne men in het beursgebouw. Mevrouw Van Ittersum had veel moeite om met het bijltje een touwt je door te hakken, maar toen dit na een tiental vinnige slagen tenslotte lukte, viel het doek weg dat de naam van de boot verborgen hield. Tweede keer In het beursgebouw zelf werden de toespraken gehouden. Beursvoorzitter B.F. van Ittersum vertelde onder meer dat het niet de eerste keer is dat de beurs een boot schenkt aan de red dingmaatschappij. In 1928 werd on der de leden een actie gehouden om geld bijeen te brengen voor de aan schaf van de f60.000,- kostende mo torreddingboot Neeltje Jacoba, bedoeld als blijk van hulde voor de moedige redders die bereid waren hun leven voor anderen in de waag schaal te stellen. Het was tevens een aansporing voor anderen om de volle dig van vrijwillige giften afhankelijke reddingmaatschappij te steunen. Zo ongeveer lag het ook nu, hoewel de beursleden er zelf deze keer enig be lang bij hadden want velen van hen zijn watersporters... Werfdirecteur Arie de Waard uit Vo- lendam overhandigde ten teken van overdracht aan KNRM-voorzitter J.F. Dudok van Heel de sleutel van het schip alsmede het bewijs van goed keuring dat was afgegeven door het strenge American bureau of Shipping. De KNRM-voorzitter gaf sleutel en papieren door aan schipper Jaap Groen uit De Cocksdorp en overhan digde het bijltje met-inscriptie aan mevrouw van Ittersum. Traditiege trouw gaf mevrouw van Ittersum er een muntstuk voor inplaats, aldus voorkomend dat door het bijltje de vriendschapsbanden zouden worden doorgehakt... Goede gevers Dudok van Heel somde de zaken en personen op die financieel aan de boot hebben bijgedragen. Daarbij werd de familie Kruk van Texel (van de „Sluftervallei") niet vergeten. Het bedrag van f7000,- dat werd ver diend met de verkoop van afgedank te bungalowinventarissen werd besteed aancommunicatieapparatuur op de nieuWe boot. Een speciaal woord van dank had de KNRM-voorzitter voor de Texelse red ders die een druk jaar achter de rug in Compleet programma koninginnnedag sh Uitbundige viering 60-jarig bestaan SVC Kampioenschap voor Texel èn Texelse Boys Landbouw niet blij met compromis van provinciebestuur Alarm op de OSG hebben. Ze verbouwden eigenhandig het botenhuis, maakten de bootwa gen in orde en waren een vol jaar be zig met de training voor de nieuwe boot. „Een pracht boot voor een pracht bemanning". Vanaf morgen staat de „Beursplein 5" paraat in De Cocksdorp. De whipperploeg van de KNRM in De Koog krijgt binnenkort een nieu we rubberboot. Het wordt er een van het merk Evon, die aan de KNRM is geschonken door de rederij De Toekomst. Het 4.70 meter lange vaartuig is on geveer even groot als de huidige boot, die sinds 1982 in gebruik is en rijp voor vervanging. De nieuwe boot heeft een vaste bodem, is voorzien van een 50 pk Yamaha buitenboord motor en een luchtzak waarmee de boot na kapseizen weer snel rechtop kan worden gezet. Tot de navigatie- en verbindingsmiddelen aan boord hoort o.a. een satelliet-navigator. De nieuwe rubberboot kan gebruik ma ken van de bestaande bootwagen, die daarvoor iejs zal worden aange past. Het ziet ernaar uit dat de boot nog voor de catamaranronde om Texel in gebruik genomen kan worden. Schipper Jaap Groen (links) kreeg van KNRM-voorzitter J.F. Dudok van Heel de sleutel van de boot. het certificaat van goedkeuring èn een bemoedigend schouderklopje. Topzwemster en deelneemster aan de Olympische Spelen Mil dred Muis komt vrijdag naar Texel voor de opening van het zwempark Molenkoog. De deel nemers aan de spelen hebben van Audi een speciale witte auto tot hun beschikking gekregen. Mildred Muis rijdt in zo'n wagen vanaf 15.30 uur mee in de volgstoet van de fakkelloop, die van de vuurtoren naar Den Burg voert. Daar verricht zij om 19.00 uur de opening van het bad.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1