landbouwers teleurgesteld over gebiedsaanpassingen B Examenstunt in teken van brandpreventie Wuis eerste passagier motorzwever Slingsby Krachtige lobby tegen tweede fase relatienota Eilandcompetitie basketball III 11 H I'll 11 llil IIM Kort geding TVL Mareis zetten zegereeks voort Hotelier Harry Wuis in de cockpit van de Slingsby. Piloot Piet Standaart helpt bij het vastzetten van de riemen. DINSDAG 28 APRIL 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 7 De jaarlijkse examenstunt die giste ren door leerlingen van de scholen gemeenschap De Hogeberg werd aangericht, stond in het teken van brand en vooral van brandbestrij ding en brandpreventie. De brand weer werkte van harte mee, toen direct na de aanvang van de lessen dikke rookwolken tevoorschijn kwa men uit de eerste etage van het schoolgebouw en alarm werd geslagen. De technische afdeling van de scholengemeenschap zorg de bovendien voor een „bommel ding". Het schoolgebouw diende onmiddellijk volgens de regelen der kunst te worden ontruimd, onder het spelen van muziek door een gelegenheidsbandje. Volgens plan bleek al gauw dat de verantwoor delijke leerkrachten daarbij steekjes hadden laten vallen, want drie leer lingen waren nog in het gebouw achtergebleven en konden nog maar net op tijd aan de denkbeel dige vlammen worden ontrukt. Geen wonder want er is al enige jaren geen brandweeroefening in de school gehouden, zodat niet iedereen weet wat er moet gebeu ren als de nood aan de man komt. De examenstunt had dus een se rieuze ondertoon. Er bleek meer niet in orde te zijn zodat de school op last van de brandweer werd gesloten. Leerlingen en leerkrach ten (totaal ca 200 personen) gin gen toen op gehuurde fietsen via een rondje door het bos naar het strand bij paal 17. De leraren moesten daar een in brand gesto ken stapel aangespoeld hout do ven, door tussen brand en zee een ketting te vormen en emmertjes water door te geven (foto). Tenslot te werd een wandeling gemaakt naar het twee kilometer noordelij ker gelegen strandpaviljoen van M. Nouwen, waar erwtensoep werd gegeten. Alles verliep heel keurig en vreedzaam en dat was ook na drukkelijk de bedoeling, na de uit de hand gelopen examenstunt van vorig jaar waarbij in de technische school aanzienlijke vernielingen werden aangericht. ifoio Har,y de Graat) de beste. Nogmaals togen de twee zweefvliegers naar Engeland, nu om het toestel met een aanhanger op te halen. De aanschaf werd vergemak kelijkt dank zij een gemeentelijke in vesteringssubsidie van 25%. Veel werk Er volgde een tijd van hard werken want het vliegtuig moest helemaal uit elkaar om te worden opgeknapt en aangepast. Onder andere werden vleugel en landingsgestel verstevigd. Ook was er de nodige administratie ve rompslomp. Een Slingsby was niet eerder in Nederland geregistreerd en moest uiteraard aan strenge eisen van de Rijksluchtvaartdienst voldoen om het Bewijs van Luchtwaardigheid te krijgen. Omdat het toestel van dit type het enige is in Nederland, kan met recht van een unicum worden gesproken. Sponsor Zweefvliegclub Texel is waarschijnlijk de kleinste zweefvliegclub van Neder land, die het zonder de steun van sponsors niet redt. Een gewaardeerde sponsor is Vakantiecentrum De Krim, waarvan de naam prijkt op de éénzits Milan motorzwever. De Krim geeft niet alleen geld maar stelt ook een standplaats met sta-caravan beschik baar voor de van het vasteland af komstige instructeurs. Aan het zoeken naar een tweede, liefst op Texel gevestigde sponsor voor het nieuwe toestel kwam een eind na een tip van lid Louis Uriot: hij stelde voor Harry Wuis van hotel Opduin te benaderen. Tijdens het eerste ge sprek, dat slechts oriënterend zou zijn, werden direct beslissingen geno men. Wuis, exploitant van een Relais du Silence-hotel, had er geen be zwaar tegen dat zijn naam zou wor den verbonden aan een vliegtuig (dat bij tests nadien gelukkig „fluister- zacht" bleek te zijn). Dat betekende dat het toestel in de huiskleuren van „Opduin" (rose en blauw op een wit te achtergrond) werd gespoten en dat de naam van het hotel op de romp werd gezet. Het belangrijkste verschil tussen de bestaande Sperber-tweezitter en de nu in gebruik genomen Slingsby is dat instructeur en leerling in laatstge noemd vliegtuig naast elkaar zitten. De instructie wordt daardoor verge makkelijkt en het is ook wat ruimer. Door de aanschaf van de Slingsby zijn nieuwe leden weer welkom bij de club. In tegenstelling tot wat vaak wordt gedacht is motorzweefvliegen voor veel mensen betaalbaar. Voor scholieren heeft de club een speciale regeling, om ook voor deze categorie de financiële drempel acceptabel te maken. Belangstellenden kunnen vrij blijvend nadere informatie inwinnen bij secretaris Alex Bijma, Gast huisstraat 5, 1791 GK Den Burg, te lefoon 12196 of (tijdens kantooruren) 62152. Vrijdag was de laatste speeldag voor de play offs in de eilandcompetitie basketball. Als eerste partij stond Ti me Out-Attent op het programma. Attent had niet de moeite genomen af te bellen, maar kwam gewoon niet opdagen, wat een duidelijke 0-2 voor Time Out betekende. De wedstrijd tussen Vespertina en Sportshop die nog open staat wordt nog wel gespeeld, in verband met de mogelijkheid voor Sportshop om in de play offs te komen, ten koste van de Hema. De play offs beginnen op 15 mei. De eerste twee avonden zijn in de zaal van de RSG. Stand tot de play-offs: 1. Datamarkt 18-36-842; 2. Time Out 18-28-579; 3. Vespertina 17-22-481; 4 Hema 18-16-513; 5. Sportshop 17-16-481; 6. De Twaalf Balcken 18-4-310; 7. Attent 18-2-265. Vertegenwoordigers van de Texelse landbouworganisaties zijn te leurgesteld over de gebiedsaanpassingen in de tweede fase van relatienota, die Gedeputeerde Staten vorige week presenteer- 1. De agrariërs vinden dat nauwelijks rekening is gehouden methun bezwaren tegen de natuurontwikkeling. Ze trokken vrij- fel van leer tegenover drie VVD-statenleden die een informa- bezoek brachten aan het eiland. „Dit is werkelijk treurig. We ervaren het alsof een wals over ons heen dendert", reageerde voorman Rinus Kuiper. moet zijn gericht op op behoud van arbeidsplaatsen", aldus Kuiper. Perceelsranden )eVVD-ers Roos, Dorresteijn en De loer hebben zitting in de statencom- lissie Natuur, Landschap en Open- ichtrecreatie. Ze kwamen naar het Pand om zich voor te bereiden op en commissievergadering over de veede fase van de relatienota, die p 15 mei in Haarlem plaatsvindt, jidere actuele zaken kwamen we- Bns de urgentie van de relatienota iet aan de orde. Begeleid door ga-statenlid Piet Zoon, raadslid Eelman-van der Kooi en partijge- bot Willem Bakker bezocht het libe letrio enkele landbouwers van wie de gronden als natuurontwikkelings- ebied zijn aangewezen. Verspreid ver Texel is dit zo'n 255 ha. Voor ertig hectare bloembollengebied aan Rommelpot bij Den Hoorn hebben S nu een terrein ten de westen van atuurgebied De Schorren aangewe- jn. In de „Nota van wijzigingen", Be GS vorige week presenteerden, ijft de totale oppervlakte natuuront- ikkelïngsgebied, dat met ingang van aan de landbouw zal worden mokken, echter ongewijzigd. Vrijwillig leen natuurontwikkelingsgebied op exel", drukte Willem Bakker zijn ge- j»or op het hart. „Aanleg van na- jurgebied in een agrarisch gebied oet inbreuk op het historische ka- ikter van het eiland." Ook benadruk- e hij dat de 515 ha reservaatgebied, lie GS in de tweede fase voor Texel jieeft „gereserveerd" onbespreekbaar !:ajn. „Over vrijwillige beheersovereen- n zijn we wel bereid overleg ite voeren." Rinus Kuiper beaamde I namens de Texelse landbouworgani- salieszijn woorden. „Door het Meer- jarenplan Gewasbescherming en de nieuwe bemestingnormen is de be staande hoeveelheid landbouwgrond ted nodig voor vruchtwisseling." GS stelen echter dat de ontwikkelingen il niet afwijken van de land- tow in de rest van het land. De landbouworganisaties vinden dat GS onvoldoende nota hebben genomen van het LEI-rapport „Texel en het na tuurbeleidsplan rond 2000", dat vorig aar het licht zag. Het rapport schetst dat grond onttrekken aan de land- iouw op termijn arbeidsplaatsen gaat kosten. Dit verschijnsel doet zich ook flor bij toeleverings- en dienstverle- bedrijven op het eiland. „Het antal arbeidsplaatsen zal verder af- lemen door quoteringen en prijsdalin- |en van produkten. Om de pfbaarheid op het eiland gunstig te i, vinden we dat het beleid „Jullie zijn niet de enige gemeente die bezwaren heeft tegen de relatie notaplannen", aldus VVD-er Hen de Boer. „Noordholland moet echter zijn steentje bijdragen aan de uitvoering van het Natuurbeleidsplan van de overheid. Om het standpunt van GS over de gebiedsindeling op Texel te wijzigen moet je met goede argu menten komen, of alternatief natuur gebied bieden." Volgens zijn Texelse partijgenoten zijn geschikte gronden tijdens de eerste fase van de relatienota al aangewe zen. „Gezien het aantal beheersove reenkomsten dat tot dusver is afgesloten komt de eerste fase, waarmee 876 hectare is gemoeid, echter al niet van de grond", aldus Erna Eelman- van der Kooi. Perceels- randenbeheer, bijvoorbeeld voor tuin- wallen -waarvoor de provincie wel mogelijkheden ziet- geven wel speel ruimte, maar niet voldoende. De land bouwers willen echter de garantie dat de perceelsranden niet als verzu- ringsgevoelig worden aangemerkt. „Anders halen we het paard van Tro- je binnen", aldus VVD-er Bob Loos tijdens het overleg. De beperkingen die een aantal landbouwbedrijven door deze natuurgebieden ondervin den, zullen tijdens de commissiever gadering op 15 mei niet onvermeld blijven, verzekerde statenlid Roos. Momenteel werkt de gemeente sa men met Staatsbosbeheer en de Ver eniging van Natuurmomumenten aan het opnieuw in kaart brengen van de ze verzuringsgevoelige gebieden. De landbouwers beklaagden zich er vrij dagavond over door de gemeente niet bij deze invulling te zijn betrok ken. Evenwicht Het college van b en w benadrukte tijdens een kort overleg met de sta tenleden de tweede fase af te wij zen. Barendregt: „Onttrekking van landbouwgrond ondermijnt ons stre ven naar een evenwichtige economi sche structuur op het eiland." Barendregt verklaarde het onrecht vaardig te vinden dat Texel, dat toch al rijkelijk is voorzien van natuurge bied, landelijk gezien te veel land bouwgebied moet inleveren. „Inclusief de tweede fase is twintig procent (ca. 1700 ha.) van het agrari sche gebied op Texel in de relatieno taplannen opgenomen. In Nederland instelling tot een eerdere uit- van de rechter, te kunnen Wonen dat de statutenwijziging 'el degelijk rechtsgeldig is. Hij over- andigde de rechter een verklaring, ndertekend door zes bestuursleden waarin staat dat het estuur vooruitlopend op de stem- ing van de omstreden volmachten de hoogte is gesteld. Eiser Frans 3kii.il, die ook deel uitmaakte van etzelfde bestuur, ontkent echter op e hoogte te zijn geweest. Traudes •'klaarde verder dat een aantal „gro- i,e" TVL-leden niet terug wil naar e situatie van voor de statutenwijzi ng- „Ze voelen er niets voor te iten functioneren binnen een ver ding waarin besluitvorming door "kele leden wordt geblokkeerd." De- bestuursleden, onder wie Warnaar, namens de Recreatie Onderne- ners (Recron) in het bestuur zit en Wzitter Harry Wuis, overwegen in- lien de rechter in hun nadeel beslist, P 'e stappen en een nieuwe vereni- l,n9 van logiesverstrekkers op te lchten- De andere deelnemers in de «omotie stichting (het Texels Ver- tond van Ondernemers, Teso en ge- toente) dreigen hun ^werkingsovereenkomst met het S in dat geval te beeïndigen. «rdoor zijn de promotie en s-activiteiten voor de leden geding", waarschuwde Traudes mgir r Se n i- Chantage bsKuil nam het TVL-bestuur deze ^'wachte „zet" hoogst kwalijk. Lachte chantage." In een brief tenta"S8cretar's Gerard Zoetelief feu opstuur stelde deze dat op todenlijst de gegevens van de bungalow-eigenaren met voorkomen, zodat ze geen recht hebben om in de ledenvergadering te verschijnen. In de beheersovereenkomst die exploitatie maatschappij De Krim met hen af sluit, staat volgens Warnaar echter beschreven dat hun stemmen door de bemiddelaar worden waargeno men. Niettemin adviseert Zoetelief het bestuur het hoger beroep in te trekken en zich neer te leggen bij het protest van de leden. Tér ondersteu ning overhandigde Voskuils advocaat tijdens de zitting een lijst waarop de handtekeneningen van 65 medestan ders staan genoteerd. Volgens Vos kuil telt TVL momenteel 495 leden, maar het TVL-bestuur houdt het op 650. Kleine logiesverstrekkers maken volgens Voskuil 82 procent uit van het TVL-ledenbestand, terwijl ze in theorie slechts veertig procent van de stemmen hebben. „Ondemocra tisch." Financiën Voskuil doet in een brief een beroep op de TVL-leden massaal aanwezig te zijn op de ledenvergadering. „Van avond stemmen we over de invulling van het bestuur. Het is een slechte zaak.dat Warnaar nog steeds, na mens TVL, deel uitmaakt van het VVV-bestuur, omdat sprake is van verstrengeling van belangen." Overi gens sluit Voskuil niet uit dat statu ten alsnog worden gewijzigd volgens de wensen van het huidige bestuur. „Maar dan wel op democratische wijze." Na de zitting benadrukt Vos kuil niet uit te zijn op de ondergang van TVL. „We willen een goed funci- onerend TVL en een goed functione rende VVV Texel Promotie." Hij betreurt het eventuele opstappen van enkele „grote" logiesverstrekkers. „In dien dat toch gebeurt zal ik mijn uiterste best doen de f\ 50.000,- die TVL jaarlijks moet bijdragen aan de VVV op tafel te krijgen." Met nog een thuiswedstrijd voor de boeg (9 mei om 18.30 uur tegen Adelborsten in de Bgm. De Koning- hal, hebben de heren van de Mareis zaterdagavond een prima prestatie neergezet tegen de nummer twee Stedebroec 2. Met een ruime 50-21 overwinning werd dit uit ex- Amsterdammers bestaande team verslagen en blijven de heren Mareis in ,,the winning mood". Stedebroec 2 is een team dat bestaat uit een groepje oudere man nen dat al jaren in dezelfde samen stelling speelt en dus weet wat het basketball inhoud. Ze stellen zich al tijd goed op en laten de jongere, en thousiaste teams tegenover zich het snelle loopwerk doen. Zaterdagavond echter bleek de vrees voor hun spel ongegrond. Omdat Zodiac al kampi oen was hoefde het bij Stedebroec 2 waarschijnlijk niet zo nodig meer en konden De Mareis met geconcen treerd spel de vele fouten bij de te genstander afstraffen. Vooral in de tweede helft raakte Stedebroec 2 meer en meer vermoeid, mede te wij ten aan het feit dat ze geen wissels hadden. Dit had vele overtredingen tot gevolg. In verdedigend opzicht werden bij De Mareis weinig per soonlijke fouten gemaakt, een teken dat Stedebroec 2 goed buiten de bucket werd gehouden. Het resultaat van de eerste en tweede helft laat ook het constante niveau aan de kant van De Mareis zien, getuige de 25-14 ruststand en 50-21 eindstand. Al met al een aansprekende overwin ning met kansen op de vierde plaats in de eindrangschikking. is dat gemiddeld tien procent." Volgens statenlid Roos moet Texel echter niet de illusie hebben versto ken te blijven van reservaat- en na tuurontwikkelingsgebied in de toekomst. Het statenlid beloofde zich te zullen inspannen om een goed compromis te bereiken. „Veel zal af hangen van de geluiden die andere partijen laten horen." Een sleutelrol lijkt weggelegd voor het CDA. Sta tenleden van die partij bezoeken van daag het eiland. Texels Belang Hoewel Texels Belang in de provincia le politiek niet is vertegenwoordigd heeft de kiesvereniging per brief op alle Noordhollandse statenleden een indringend beroep gedaan zich te ver zetten tegen de tweede fase relatie nota en natuurontwikkeling. De kiesvereniging stelt dat door onnodi ge claims op agrarische gronden, landbouwers niet meer durven te in vesteren. „De bedrijfsopvolging komt regelrecht in gevaar." In de brief staat dat de Texelse land bouw zich ten aanzien van het bestrijdingsmiddelengebruik positief onderscheidt. „Mede dankzij wissel teelt zit het gebruik ver beneden de norm van het jaar 2000." De plan makers zijn volgens Texels Belang uit gegaan van onjuiste gegevens over de oppervlakte bloembollen op het eiland. „Volgens het LEI-rapport is er op het eiland 1150 ha geschikte bol- lengrond. Om de bestaande vrucht wisseling te handhaven is echter 1500 hectare nodig." De brief, die volgens de statenleden in heldere bewoordingen is opgesteld, is naar verluid goed ontvangen. Voor wat hoort wat. Als blijk van dank voor de financiële steun die hij geeft aan de exploitatie van het nieuwe Slingsby motorzweefvlieg tuig, maakte directeur Harry Wuis van hotel „Opduin" zaterdagochtend een langdurige rondvlucht boven Texel en de Razende Bol. Dat ge beurde nadat hij het toestel officieel in gebruik had gesteld door de cock pit te ontsluiten. Van de gelegenheid werd gebruik ge maakt om ook de andere sponsor van de zweefvliegclub Texel (Vakan tiecentrum De Krim) in het zonnetje te zetten. Vertegenwoordiger Jitze Beintema maakte een rondvlucht in de Sperber, de andere tweepersoons motorzwever waarover de club be schikt. Van de ingebruikneming van het van de RAF overgenomen toestel werd 'een feestje gemaakt, want het bete kent een belangrijke mijlpaal in de geschiedenis van de club. Oude wens Dat laatste werd toegelicht door voorzitter Jan Frederici toen hij zater dag in de hangar op het vliegveld een praatje hield tot de genodigden. De club keek al jaren uit naar een betaalbaar en deugdelijk tweezits toestel om beter aan de vraag naar instructie te kunnen voldoen. Vrij on verwacht kon die wens worden ver vuld, toen havenmeester Ed de Bruijn vorig jaar in een Engels luchtvaart blad las dat de Royal Air Force 15 Slingsby T 61 Venture motorzweef vliegtuigen te koop aanbood. Techni cus en testvlieger Piet Standaart en Brendan de Graaf staken de Noord zee over om de toestellen te bekij ken. Dat leidde ertoe dat op drie Slingsby's een bod werd uitgebracht. Eén werd er toegewezen en nog wel

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 7