TEE FILM Geheime recepten voor Texelse kruidendranken „Met echt Texels lamsvlees verover je de hele wereld" Vol heilzame krachten.... Anton Witte kan aan elke kaas zien hoe oud hij is Een aflevering van Medisch Centrum De Kot» Martin Karlas tovert met schapevellei- PAGINA 10 RADIO TEXEL FM 106.1 PROGRAMMA RADIO TEXEL te bekendheid genoot in Engeland. De fabriek ging echter op de fles en uit de boedel haalde Cor de Wit wat nostalgi sche spullen. Tussen de kurkmachines en de stookketels vond hij een recep tenboekje. Na jarenlang proeven ont stond de kruidenbitter „Juttertje". Deelnemers aan de fietstocht kunnen op 9 mei kennismaken met de Texelse drankjes. Enige voorzichtigheid lijkt ge boden: er zijn verhalen bekend van vo rig jaar, waarbij de fietstocht voortijdig strandde.... Door Ruud Nooy Deze werveldende uitspraak komt van Willem Goënga uit Den Hoorn. In de slagerij van de gelijknamige supermarkt verwerken hij en zijn medewerkers sinds jaar en dag het Texels lamsvlees. Willem Goënga: „Op 9 mei zijn wij uiteraard ook van de partij. We geven in de winkel een demonstratie in het ge bruik van lamsvlees. De mensen kun nen proeven en aan de hand van receptenfolders bekijken wat er zoal voor mogelijkheden zijn bij het berei den van het vlees. We richten een stand in. Het fijnste vind ik de bezoekers te la ten zien hoe je met gewone kruiden een lekker stukje lamsvlees kunt bereiden. Want ik blijf erbij dat je met het echte Texelse lamsvlees de hele wereld kunt veroveren!" De programma's van Radio Texel wor den gelijktijdig op de kabel (106.1) uitge zonden en een dag later tussen 11.00 en 13.00 uur op de kabel herhaald (op 100.2 FM). Dinsdag tot en met vrijdag worden de programma's van de vorige avond nogmaals uitgezonden. Maandag de programma's Vlaswiek en Natuur wijzer. VRIJDAG 18.00 u. Elck wat wils. Lichtboei verzoekplaten- programma voor de zieke en bejaarde luisteraars, m.m.v. Wim en Corrie Witte, Rensje Halsema. Techniek: Hannïe van der Vis. Tel. 12199 voor verzoekjes. 19.30 u. Tot achten. Muziekspecial door Magreet van Heerwaarden, Hannie van der Vis, Rensje Halsema en Gea Vlas. 20.00 u. Friday Night Fever! Muziek en verkiezing van de Texel Tip, de Top10 van de dansbare 21, de hamerplaat en de zwansplaat door Niels van Heer waarden. 22,00 u. Einde. ZATERDAG 8.00 u. Typisch Texel. Texel-agenda en muziek door Bert Heitink. 10.00 u. Bedrijven voor bedrijven. Vacaturebank met de rubrieken handel, horeca, verzorging, bouw, installatie techniek/landbouw en overig. Muziek. Door Martin de Wit. V 12.00 u. Goedemiddag Texel. Dier van de week, Weetje van de week en felicita ties door Johan Reuvers en Dirk Jan Kooiman. Luisteraars kunnen om 12,00 uur bellen naar Radio Texel (12199) om te melden wie vandaag jarig is. De jari ge wordt gebeld en komt in de uit zending. 14.00 u. Onzin op zaterdag. Satirisch programma m.m.v: Bob en Buitenzorg. Presentatie en techniek Glarck de Boer. 16.00 u. Wat. muziek, Wild, Aantrekkelijk en Trendy door Frank en Joost. 17.00 u. Terug in de tijd. Muziekprogramma met iedere week een kwartiertje aandacht voor een artiest uit de jaren '60. Presentatie en techniek Theo Bakker. 18.00 u. De dansbare 21. Muziek en popjournaal m.m.v. Maurits Witte, Remko Veeger, Alfons Witte. 20.00 u. 1001 vragenspel. Familiequiz met vragen over Texel, sport en politiek, met raadsels en puzzels en mooie prijzen. Door Willem en Lia van Leersum en martin van den Berg. 24.00 u. Einde. ZONDAG 9.00 u. Klassiek op zondag. Klassieke muziek m.m.v. Roelie Bakker, Martin de Weijer, Arie Blom. Presentatie deze week Martin de Weijer. 9.30 u. Kerkdienst vanuit de Hervormde kerk te Den Burg. Techniek: Wim van Leer sum en Math van Beek. 11.00 u. Vlaswiek. Muziek en poëzie, presentatie en techniek Coby Schotanus en Math van Beek. Deze week gedichten in het teken van de bevrijding: van Vasalis uit de bundel „De vogel Phoenix" en van Ida Gerhardt. 12.00 u. Natuurwijzer. Informatief natuur programma. Presentatie Mark Fonds en martin van der Wal. Techniek: Max Kok. Onderwerp deze week: Bermbeheer. Een telefonisch interview met Gedepu teerde Staten. Verder actueel Texels natuurnieuws door Sietske Dijksen. 13.00 u. Ballroom en Latin, is met zomerstop. In de plaats ervan populaire muziek door Max Kok. DINSDAG 18.00 u. Bonte dinsdagavond. Lichtboei verzoekplatenprogramma voor de zieke en de oudere luisteraar. M.m.v. Marga Eelman, Gré Vlas, Mary Vos. Techniek: Magreet van Heerwaarden. 19.00 u. Einde. WOENSDAG 18.00 u. Eigenwijs. Geestelijk kinderprogramma deze week verzorgd door Kathie Kok. 18.30 u. Onder de toren. Geestelijke verzoek platen en bijdragen van de verschillen de Texelse pastores. Gast deze week dhr. J. Kok. M.m.v.' Roelie Bakker, Coby Schotanus, Fia de Ligt, Lia van Leersum en Nicolet- te Vink. 19.45 u. Gelezen verhalen. Door Nel Harting. Deze week: Fragmenten uit het werk van Harriet Freezer over haar moeder in het kader van Moederdag. Techniek op woensdagavond Wim van Leersum. 20.00 u. Einde. DONDERDAG 18.00 u. Country Time. Countrymuziek door Trea van Leeuwen. Techniek: Math van Beek. Minispecial deze week: KT. Oslin. Haar debuutalbum in 1987 ,,80's ladys" was sensationeel, i In de loop van de tijd werd Kay Toinette steeds vaardiger in het schrijven van songs, die ook door anderen op de plaat werden gezet. Ze heeft een forse stem, soms zacht soms schor als janis Joplin. Luistert u zelf. We draaien 4 nummers van haar. 19.00 u. 't Allegaartje. Presentatie: Anita Overgauw. Techniek: Max Kok. Texels actualiteitenprogramma. Onderwerpen worden bekend gemaakt via de Ka belkrant. 20.00 u. Einde. Voor en na de uitzendingen Radio 10 Gold. DONATEUR WORDEN? BEL 12199 of 13340!!! r" 14.00 u. Een praatje voor een plaatje Deze week weer verschillende gasten. Luisteraars kunnen bellen over gevon den en verlorèn zaken. Presentatie en techniek: Wim van Leersum. 16.00 u. Sport Lokaal. Sportverslagen en interviews m.m.v. Lia en Marco van Leersum, Trea van Leeuwen, Gerrit Ver hoeven. Techniek: Piet Cornelïsse. 18.00 u. Time Traveling. Muziekreis door de tijd, van de jaren zestig tot en met de allernieuwste hits, door Herko van Heerwaarden. 19.00 u. Lokaal Kabaal. Jeugdprogramma. Presen tatie en muziekredactie Anneke Witte en Karen Terpstra. Raad- en" belspel met muziekfragmenten en prijzen door Lon- neke Veenema. De cassette-single toplO door Annemarie Witte. Techniek: Herko van Heerwaarden en Martin de Wit. 20.00 u. Dubbel Bert. Muziek met het Te Gek Voor Woorden Nieuws van de afgelopen week door Bert van der Wal. 22.00 u. Einde. MAANDAG 18.00 u. Symphonica. Klassieke verzoekplaten m.m.v. Marene van Beek, Wies van Beek. Techniek: Daan Koopman. Rondom de boerderij is met zomerstop! Nieuwe medewerkers kunnen zich op geven bij Jan Keesom (15640) Piet Blom (19263) of Renske van de Tempel (17263). 19.00 u. Einde. Menig toerist heeft een Texelse krui denbitter als aandenken mee naar huis genomen. AI was het alleen maar als cadeautje. De buurman had op de poes gepast of tante verzorgde de planten. Toch blijken deze drankjes niet alleen een Texelse curiositeit te zijn. Veel mensen komen later terug omdat ze het echt lekker vinden. De Texelse kruidenbitters hebben een paar dingen gemeen. De receptuur stamt steeds uit een ver verleden en de aanleiding tot het maken ervan is vaak overgoten met een romantisch verhaal, waarin eenzame drenkelingen, die een exotisch drankrecept als dank aan hun redders overhandigen, een niet onbe langrijke rol spelen. TEXELS KRUIDENBITTER Soms blijkt het recept inderdaad gene raties oud te zijn. De „Texelse boeren jongens" is bijvoorbeeld een ouderwetse lekkernij, die vroeger in Oosterend veel geschonken werd bij ondertrouw en huwelijk. Men noemde het „Brandewiene Boontjes". Veel Oosterender families hadden een eigen recept en één ervan werd aan de vergetelheid ontrukt door Ger de Jong. De naam van de bedenkster heeft een hoge nostalgische waarde en zou zo op een etiket mogen: Trijntje Vlaming uit de Blazerstraat. Wie gaat er tegenwoordig nog zitten te lepelen met zo'n ouderwets drankje? Er zijn alternatieve toepassingen voor be dacht en niet door de maker maar door de klanten zelf. Men eet het over pud ding en ijs of mixt het met mousserende witte wijn. Over de pannekoek of door het beslag van de cake. Daarnaast produceert Ger de Jong „Texels Kruidenbitter", een kruiden mengsel met brandewijn en specerijen, zoals kruidnagel en kaneel, een tikje anijs en licht gezoet. Bovendien heeft hij nog een kruidenbitter waarbij een frissere smaak is verkregen door de spe cerijen te vervangen door sinaasappel en mandarijnschillen. KLEINTJE VAN GERT Gert Couvert was nog uitbater van strandpaviljoen Paal 9 toen hij voor het eerst zijn ambachtelijke drankje ver vaardigde. Het was 1951 en aan de bar werd wat afgelachen als Couvert be leefd aan een dame vroeg, zijn fles in de hand: „Wilt u misschien een Kleintje van Gert?" Het extract van de kruidenbitter is strikt geheim en Couvert vervaardigt de drankjes geheel zelf. In Den Hoorn heeft hij een proeflokaaltje. Hetzelfde extract, maar minder sterk en met glittertjes bladgoud blijkt een waar dige opvolger van het Kleintje van Gert. „Het goud", aldus Gert, „blijkt bepaal de gevoelens op te wekken bij de men sen, waér ik met mijn 75 jaar niet meer zoveel last van heb". Hij heeft brieven gekregen waarin mensen verklaren ja ren zonder resultaat „bezig" te zijn ge weest en nu toch eindelijk een kind krijgen na het drinken van zijn „Gouwe Boltje". Zijn derde produkt is het Lepelaartje. Speciale rozijnen met een mix van de beide andere drankjes. Couvert noemt ze vader, moeder en dochter. „Het is een hobby. Het hoeft geen geld te kosten, maar ik hoef er ook niks aan te verdienen". JUTTERTJE Den Hoorn blijkt een goede inspiratie bron voor drankjes te zijn. Ook Cor de Wit haalde de het recept van zijn bitter tje „Kees Boontje" daar vandaan. Het is een mix van diverse dranken met rum als basis. De waard van café Loodsmanswelvaren gaf het door aan zijn opvolger, die het naderhand door vertelde aan Truus Parlevliet, die een slijterijtje had. De Wit nam later met het slijterijtje ook het rècept over. Een ander drankje is „Juttertje", dat ont wikkeld werd bij de ETA, de Eerste Texelse Advocaat fabriek uit de Waal- derstraat in Den Burg. Het hoofdpro- dukt van deze fabriek was schenkadvocaat die voor de oorlog gro- Door WW. Bij kaasboerderij „Wezenspyk" is het een drukte van belang. In de winkel wachten de klanten geduldig op hun beurt teneinde een onvervalst écht lek ker Texels kaasje in te slaan. In de kaasmakerij komt het aroma je tege moet. Het overwegend Duitse publiek hangt aan de lippen van Anton Witte die in vloeiend Duits uitleg geeft over zijn zuivelprodukten. Witte is enthousiast over de fietstocht. „Hardstikke positief", aldus de kaasma ker in hart en nieren. „Vorig jaar kwa men veel Texelaars naar onze boerderij, zij waren al lang van plan eens langs te komen. Maar het kwam er gewoon nooit van. Deze fietstocht vormde echt een aanleiding voor ze. Ik vond het heerlijk om naast de toeristen die be kende gezichten te zien verschijnen." Achterin de kaasmakerij is medewerker Mark Roeper bezig met de schapen kaasjes. Elk kaasje krijgt een keurmerk voorzien van een nummer dat exact aangeeft wanneer het kaasje wordt ge maakt. Witte: „We kunnen aan elke kaas zien hoe oud hij is." De schapenkaasjes dragen een oud merkstempel dat al 400 jaar geleden op Texel werd gebruikt. De boerenkaas van „Wezenspyk" is er in al le soorten en maten. De verse melk wordt direct in de kaastobbes verwerkt en voldoet riant aan de strenge eisen van het Produktschap voor de Zuivel. Ter gelegenheid van de fietstocht zijn bij Wezenspyk alle kazen f 1,goedko per. En natuurlijk mag iedereen een stukje proeven. oHfNFE ik wil NRfiR de Koog „UI 5 ARTS Ohfooti QqêI G VRIJDAG 1 ïl (wordt mogelijk ver,: Het bontatelier in de kantoorstraat toont wel een heel exclusieve collectie Texel se produkten. De van „Verantwoord Bont" gemaakte mantels, jacks, jasjes, cape's, stola's, bodywarmers en hoofd deksels zijn gemaakt door Martin Kar las, een internationaal gewaardeerde ontwerper-coupeur-bontwerker. Ruwe schapevellen wórden na een ingewik keld procédé omgetoverd tot beeld schone creaties. De ingewerkte mozaïekpatronen, -figuren, en -strepen zijn typerend voor de stijl van de ont werper, „De collectie vernieuwt zich voortdurend" aldus Karlas. „De pantof felcollectie" is aanzienlijk uitgebrei: Karlas houdt van de natuur. Het karn vaak genoeg worden vermeld. „Vernj woord bont" is bont van dieren die: voor de huid-zijn geslacht. Het res; )0 dukt van schapen die een leuk lew hebben geleid, inspireerde Karlas z'n stijlvolle, warme en veranhw S produkten. Vorig jaar tijdens de fietstocht betrai veel Texelaars voor de eerste atelier. Net als veel van zijn co ducenten vindt Martin Karlas daii leuke ontwikkeling. Hij kijkt met plezier uit naar de tocht van 9r >cht van f Ie NINJA TURTLES II Het geheim van de glibber! Een top per van vorig jaar zomer nog even op herhaling op Texel. Inmiddels voor de tweede week. Karaktervolle „hip dudes" oftewel karate-turtles die leuk en brutaal reageren op de Amerikaanse samenleving. Vanwe ge de kritiek van vele Amerikaanse ouders -ze zouden te gewelddadig zijn- vechten ze niet meer met wa pens maar met jojo's, worsten en pizza-verpakkingen. In dit tweede deel stellen rat Splinter en zijn vier leerlingen met behulp van verslag geefster babe April en pizza dude Keno alles in het werk om de super- giftige OOZE in handen te krijgen. Dagelijks om 15.45 uur. WARREN BEATTY ALS BUGSY Beatty is er weer eens met een bij zondere film. Overladen met Oscar-nominaties, maar er niet een gekregen. Hoge verwachtingen voor evenzo hoge recettes. Ook dat kwam niet uit. Maar geflopt is de film ook niet, want het is toch een bijzonder document over de sjieke gangster Benjamin „Bugsy" Siegel. Siegel was de gangster die helemaal zijn eigen weg ging en zijn hele le ven -hoe kort dat dan ook was- in dienst stelde van het verwezenlijken van zijn ultieme droom: het stichten van het gokparadijs Las Vegas. In 1946 stond het allereerste exorbi tante Hotel Flamingo midden in de desolate woestijn van Nevada. De sjieke Siegel was een ijdeltuit, een snob, een vrouwenjager, maan een romanticus. Warren Be speelt de geslepen, intelliga Bugsy als geen ander, misse wel zijn beste rol tot nu toe. Annf Bening als de maïtresse, dieft uiteindelijk de das omdoet I lang niet tegen hem op. en da jammer voor de film. Aan deans kant zijn er. fantastische bif len(tjes) van Ben Kingsley, Haf Keitel, Joe Mantegna en Gould, die allen wonderwel in schilderachtige gangstermilieu if Bugsy Siegel passen. En dan f muziek van Ennio Morricof» Maar als je een film verwacht f een goed plot, veel geweld ensf ning, dan kom je bedrogen ml1 gisseur Barry Levinson heeftt bijzonder stijlvol gangsterdrama geleverd die zeer de moeiteW is. j Vrijdag tot en met zondag 19.00 uur en 21.15 uur. Maandag tot en met woeiw 20.30 uur. KUIFJE EN HET HAAIENMEER Voor de jeugd en de liefhebber strips draait er elke middag 14.00 uur de prachtige, al watffl re tekenfilm van Kuifje. Elkef jaar wel weer de moeite waard op herhaling te gaan. Voor jongsten blijft het smullen en toch niets zo mooi als het pl getekende-filmverhaal op M doek in de bioscoop te zien plaats van op de televisie M

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 10