Texelse mariniers naar Cambodja CDA-statenleden willen water bij de wijn doen In de toekomst op Texel ziekenhuis-dependence? Beter luisteren naar Texel" Gesprek met Gemini en MCA: Huismuziek in de kerk Gemeente wil busroute Oosterend aanpassen Ellis 500ste lid tennisclub Deuce Commissie strijdt over artsenpost Radio Texel zoekt meer reporters Drietal ooievaars trekt over eiland AVVL vergadert Iraisma bouwt ook Vogelopvang EcoMare Intensievere controle op toeristenbelasing IS: VRIJDAG 1 MEI 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 7 nalisten en andere belangstellenden is er dinsdag een voorlichtingsavond in De Buureton, aanvang 20.00 uur. De radiomakers kunnen verder nog presentatoren en studiotechnici ge bruiken. Het zomerprogramma is, be halve op zaterdag, dagelijks te beluisteren van 18.00 tot 19.00 uur. Het uur wordt gevuld met Texels nieuws en actualiteiten. Van de me dewerkers wordt verwacht dat zij aan minimaal zes uitzendingen meedoen en de wekelijkse redactievergadering bezoeken. Het programma krijgt on dersteuning van Radio Noordholland (opleiding) en de Texelse Courant (nieuwsblok). Tevens heeft zich een zevental bedrijven als sponsor aange meld: Timmers Bakkerij, Juwelier Tromp, Jos Kager Assurantiën, Texel se Wol Onderneming, Taveerne De Twaalf Balcken, Bakker Opticiën en Mantje Sport. Voor méér informatie: Carla Schrama, tel. 19612, of Trea van Leeuwen, tel. 15360. In de NH kerk van Den Hoorn is zon dag huismuziek van componisten uit Nederland en België te beluisteren. Het concert begint om 16.00 uur en duurt ongeveer een uur. De toegang is gratis, na afloop wordt een collec te gehouden ter bestrijding van de onkosten. Peter Bakker zal zingen uit het Ant werps liedboek van Jacob Clemens non Papa uit de zestiende eeuw. Op orgel speelt Johan Ran een stuk van Jan Pietersz. Sweelinck uit de zeven tiende eeuw. Van Willem de Tesch uit de achttiende eeuw staan liederen op het programma gezongen door Marij ke Witte. Daarnaast zijn er sonates voor dwarsfluit, viool of blokfluit. Ook werken mee: Tiny Welboren op clavecimbel, Jan Nijman op cello, Gerhard Smeenk op viool, Sjoukje de Vries en Karen den Draak op dwars fluit, Dick Schermer en Aad Bakker op blokfluit. Om AOT-bussen vanaf Den Burg als nog door Oosterend te laten rijden is de gemeente bereid f85.000,- te besteden voor aanpassing van de kruising Bijenkorfweg/Peperstraat. Als voorwaarde stelt de gemeente dat de NZH door Oosterend zal rij den. De NZH liet eerder weten vanaf Den Burg voortaan via de halte Konings weg en Oost, dus buiten het dorp om te rijden, zodat de bus toch op tijd bij de boot kan zijn. Door de nau we bocht Peperstraat-Mulderstraat kunnen AOT-bussen vanaf Den Burg niet door het dorp. Een onderzoek door de gemeente heeft nu uitgewe zen dat aanpassing van het knelpunt binnen de mogelijkheden ligt. AOT- rayonschef Den Helder B. Alfrink, die zelf nog niet op de hoogte was van het gemeentelijk plan, wilde via de Texelse Courant nog geen toezeggin gen doen, maar reageert enthousiast. „Wij streven ernaar de passagiers dicht bij de deur af te zetten. De rou te buiten Oosterend om is de NZH altijd een doorn in het oog geweest." Tennisclub Deuce heeft een nieuwe mijlpaal bereikt. Dankzij een explosie ve groei van het ledental kon het vijf honderdste lid worden genoteerd. 'De gelukkige is de 28-jarige Ellis Schef- fer uit Den Burg. Dinsdagmiddag werd zij door Deuce-voorzitter Han Pastoor in de bloemetjes gezet. Bo vendien hoeft Ellis het eerste jaar geen contributie te betalen. De 500ste is een bekende in Deuce- gelederen, want tot anderhalf jaar geleden tenniste ze al op de banen aan de Emmalaan. Wegens een ver huizing naar het vasteland moest ze haar lidmaatschap opzeggen, maar ze is nu weer op het eiland terug. „Zet er maar bij dat ik nog woonruimte zoek. Per 1 mei moet ik mijn tijdelijke onderdak verlaten en ik heb nog niets anders", zegt Ellis. Dat ze zich nu weer als lid heeft aangemeld, is voor haar een logische zaak. „Tennis doe ik al vanaf mijn zestiende. Het is een leuke sport, lekker buiten en je hebt de vrijheid om te bepalen wan neer je speelt. Een voordeel van de kunstgrasbanen hier is dat je er het hele jaar op terecht kunt." Het Deuce-secretariaat mocht de af gelopen maanden liefst negentig nieuwe leden verwelkomen. De aan was bestaat voor tweederde uit vol wassenen. De club beschikt echter ook over een grote jeugdafdeling. In de laatste jaren nam het aantal jeugdleden toe van 60 naar 160. Om de tennissport voor zoveel mogelijk mensen toegankelijk te maken, is de contributie voor jongens en meisjes tot en met 18 jaar beperkt tot f120,-, waarbij tien lessen zijn inbegrepen. Volgens de voorzitter is Deuce hier mee in vergelijking met overkantse tennisverenigingen redelijk goedkoop. „We willen de jeugd een zo goed mogelijke begeleiding geven. Zij zijn per slot van rekening de toekomst van de club." Het 500ste Deuce-lid Ellis Schetter krijgt van voorzitter Han Pastoor de felicitaties. IFoio Frans HopmanI |nmei reizen zo'n 750 mariniers af naar Cambodja om deel te gaan uit maken van een eenheid van de Ver- enjgde Naties. Onder hen zijn achttien korporaals en manschappen en één sergeant van de Joost Dour- leinkazerne. Zij gaan assisteren bij het ontwapenen van Cambodjaanse strijders en begeleiden een vluchte lingenstroom die uit Thailand terug keert naar het thuisland. Ie gelederen van de mariniers zit- twee op Texel woonachtige mili- en: Arie Fieret en Ronald van Rongen. Zij zullen, net als hun code 's, zo'n zes maanden van huis zijn. De eenheid, die zal worden opgespli tst in vier compagnieën zal verspreid vier lokaties opereren in het ge bied van de Rode Khmer. Na zes maanden volgt aflossing. De VN blijft het gebied tot er naar verwachting in 1993 eerlijke en onpartijdige ver kiezingen in het door oorlog ver scheurde land worden gehouden. Training De „Texelse" groep bestaat uit bestuurders en machinisten van lan dingsvoertuigen. In Cambodja krijgen ze echter meer een infanterietaak. is iets dat iedere marinier kan het heeft niets met een specia- ismete maken", legt kapitein De Vries van de Joost Dourleinkazerne uit. Ter voorbereiding ondergaan de L. militairen momenteel in Doorn een in- I tensieve training. Volgens De Vries zijn de risico's voor de mariniers acceptabel. „Anders zou de regering ze er nooit heen laten gaan. Kijk, er zijn veel mijnen, maar daar gaan zij niet aan prutsen. Er gaat wel een speciaal team mee dat instructie aan Cambodjaanse militai ren geeft hoe die explosieven on schadelijk moeten worden gemaakt." De Vries wil voorkomen dat er paniek ontstaat over de missie. „De mannen worden goed voorbereid en ais je mensen bewust maakt van mogelijke gevaren, nemen de risico's af." Geen vervangers De overplaatsing van het deel van de Joost Dourlein kazernebemanning kwam vrij onverwacht. Er zijn geen vervangers voor in de plaats geko men. De Vries: „We zitten met ons normale kazerneprogramma van trai ningen en opleidingen. Dat draaien we nu met de helft van de mensen. We moeten alle zeilen bijzetten." Hij verzekert dat de opleidingen er ech ter niet onder zullen lijden. Het is niet bekend of de Cambodja gangers na hun „tour of duty" terug keren op Texelse militaire bodem. Overste E. de Koning memoreerde de Cambodjamissie in zijn toespraak ter gelegenheid van Koninginnedag. Hij ging ook in op de onzekere toekomst voor militairen en noemde de uitlatin gen van minister Ter Beek niet echt geruststellend. „Toch passen wij als mariniers wonderwel in de gedach- Overste De Koning reikt, geassisteerd door eerste officier Kip de ere-medailles uit aan het drietal. tenspinsels van de bewindsman en ziet het ernaar uit dat wij niet hoe ven in te krimpen." De commandant van de Joost Dour lein kazerne reikte een Arabische me daille uit aan hoofd logistieke dienst LTZa 20C Delwel, Sergeant LDV Terpstra en Korporaal ziekenverpleger Bayer, die zich verdienstelijk hebben gemaakt tijdens en na de Golfoorlog. De provinciale CDA-delegatie die dinsdag een werkbezoek aan Texel bracht, vindt dat Gedeputeerde Sta ten slecht hebben geluisterd naar de algemene opinie op het eiland. On danks de unanieme afwijzing van de tweede fase relatienota door de ge ms meenieraad en massaal boerenpro- L hebben GS de totale oppervlakte relatienota- en natuu rontwikkelingsgebied in tact gelaten. CDAstatenlid Simon Steltenpool: ,fiS hebben geen wisselgeld gebo den, bijvoorbeeld in de vorm van vrijwillige beheersgebieden. Dat doet piji op Texel en ik denk dat het een slechte zet van GS is." van andere partijen oriënteerde nu ook het CDA zich op de Texelse problematiek inzake de re latienota. Het accent lag daarbij op de gevolgen voor de agrarische sec- lor. Tot de zes personen sterke dele gatie behoorde gedeputeerde J. Achterstraat, die speciaal een plaats- tin zijn agenda had ingeruimd. De vorige statenleden hebben zitting in de commissies, die op vrijdag 15 mei Haarlem over de GS-voorstellen i. Het advies dat daar uit uitmaakt. Geproken werd met het CDA Texel en met de landbouworga nisaties. „Heel nuttig", aldus woordvoerder Steltenpool. „Zulke contacten geven achtergrond-informatie die je in de vergaderstukken niet terug vindt. Het is ons opgevallen dat zowel de Texel se CDA-achterban als de agrariërs bij zonder teleurgesteld zijn over de jongste reactie van GS. Ondanks de unanieme bezwaren hebben GS vrij wel niets veranderd." Zelf noemt hij de verschuiving van de invoeringsdatum van 1993 naar 1995 „uitstel van executie". Mét de boeren vindt hij dat het perceelsrandenbe- heer een alternatief kan zijn, maar niet bovenop het relatienotabeleid mag komen. Daarnaast vraagt Stel tenpool zich af waarom er zoveel haast mee wordt gemaakt. Liever zou hij per jaar in gezamenlijk overleg be kijken wat er reëel mogelijk is, in plaats van bijna 900 hectare in één jaar invullen. „We kunnen beter rustig aan doen, gezien de plannen die ons nog boven het hoofd hangen op het gebied van milieu en ruimtelijke orde ning." De CDA'ers die op Texel waren heb ben beloofd de Texelse argumenten naar voren te brengen in de CDA- statenfractie. Gezien de uitlatingen van Steltenpool mag worden veron dersteld dat het CDA op een compro misvoorstel zal aansturen. De raadsvergadering van mei zal uit sluitsel moeten brengen over een artsenpost voor De Koog. Een sleu telrol zal dan zijn weggelegd voor Jan van Asselt (onafhankelijk), aan gezien hij de enige is die nog niet heeft laten doorschemeren wat zijn mening over deze zaak is. De overi ge partijen lijken niet van gedachten veranderd. Alle raadsleden zijn vóór de komst van een artsenpost in het seizoen in De Koog. Alleen de manier waarop is aanleiding tot verschil van mening. De VVD, PvdA en het CDA hebben moeite met financiële betrokkenheid van de gemeente en vinden dat de artsen zelf maar het initiatief moeten nemen. Groen Links en Texels Belang vinden het wel degelijk een taak van de gemeente om een volksgezond heidsvoorziening te bieden voor de toeristen die naar het eiland komen. De standpunten werden dinsdag in de raadscommissie voor welzijnsbe leid nog eens duidelijk naar voren ge bracht. Voor het programma „Zomer 92", dat Radio Texel vanaf 1 juni twaalf weken lang zal uitzenden, worden nog medewerkers gezocht. Met na me zit men te springen om personen die als verslaggever willen fungeren. Voor radiofanaten, aankomende jour- Een week nadat een ooievaar de aan dacht trok in Den Burg en omgeving, werden liefst drie exemplaren gesig naleerd. Pieter Bakker uit Den Burg meldde dat hij vanuit zijn woning in wijk noordwest maandag drie ooie vaars zag overvliegen. Met de verre kijker werden de laatste twijfels genomen. „Volkomen duidelijk." Een dag later zag Merijn Drijver uit Den Hoorn het drietal op een weiland aan de Hoornderweg, nabij de afslag met de Hemmerweg. „Ze zaten ongeveer vijftig meter uit de kant, maar ik kon goed zien dat het ooievaars waren", aldus bromfietser Merijn. Volgens EcoMare zijn de ooievaars maandag ook bij natuurgebied De Petten waar genomen. De ruim 800 leden van de Texelse af deling van uitvaartverzekeraar AVVL zijn welkom op de vergadering die woensdag a.s. in Den Burg wordt ge houden. Centraal staat de structuur wijziging van de landelijke AVVL, waarover tijdens een algemene verga dering op 13 juni in Utrecht wordt beslist. De afdelingsvergadering is in het zaaltje van Starkenburgh en be gint om 20.30 uur. Informatie: tel. 13513, 12217 of 14595. 5ro vervolgens richting het mi serie van VROM, dat het uiteinde- besluit zal nemen. De CDA'ers ferden begeleid door het Texelse tatenlid Nel Eelman-van 't Veer, die van een andere commissie deel mei zal aannemer Draisma uit 'akkum een begin maken met de 1uw van de nieuwe vogelopvang m EcoMare. De oude stond na een tóf hevige stormen op instorten en Ui ras slechts provisorisch gerepa- N. Nieuwbouw is mogelijk dank- g-)|/Jdke bÜdragen van vele particulieren ,tm# an9r'jke giften door fondsen. en V0?el°Pvan9 var> Ecomare wor- v)it. eniaar'ijks honderden vogels opge- aoJ fan9en' Veel van deze dieren zijn bed-' ^ey°9els' a,s Jan-van-Genten en aani ten' die onder de olie aan delen op het strand en zonder tus- ofj *Tomst van een vogelopvang ten uw 3 D 6 zouden z'in opgeschreven. Ernaast worden ook allerlei andere die in de problemen zijn ge tókt, opgevangen. nieuwe opvang zal het gehele P^ngproces van de olieslachtoffers, n binnenkomst van de be- f Urde vogels, het schoonmaken, ^bet vrijlaten van de opgeknapte °"voor publiek te zien zijn. bij de >teding waarvoor ook de Texel- bnaann0mer drijver Bouw BV was n°n°digd, kwam Draisma als lle uit de bus. De Friese aanne- k 's momenteel ook al bezig met °uw van een nieuwe vleugel aan tcoMare-gebouw. Verwacht 1 dat de bouw van de vogelop- tjn" V°0r november gereed zal „We moeten blijven proberen service dichter bij de mensen te brengen. Maar niet alles is haalbaar", aldus zuster Kueter, directrice van het Ge- miniziekenhuis in Den Helder. Samen met een collega van het Medisch Centrum Alkmaar lichtte zij dinsdag avond enkele raadsleden voor over de mogelijkheden voor ziekenhuis voorzieningen op Texel. De gemeente zou graag enkele medi sche voorzieningen die zijn voorbe houden aan ziekenhuizen op het eiland willen hebben. Voorbeelden daarvan zijn een nierdialysestoel of röntgenapparatuur. Zuster Kueter leg de uit dat dat eerste niet haalbaar is. „Zo'n apparaat is niet los te zien van de zorg die erbij wordt geboden voor nierpatiënten. Het is een zogenaamde bovenregionale voorziening. In Alk maar zijn zestien stoelen, daar kan er niet eentje van naar Texel." Ze vertelde de leden van de raads commissie voor welzijnsbeleid welke voorzieningen al wel op het eiland zijn. Dat zijn onder andere laboratori umactiviteiten, bloedafname, contro les van de trombosedienst en het pas geïntroduceerde cardiofonie, waarbij via een telefoonverbinding een hart- cardiogram kan worden gemaakt. Huisartsen Het is volgens zuster Kueter mogelijk om in de toekomst meer specialis men naar het eiland te decentralise ren, maar dat zal in overleg moeten gaan met de huisartsen. Ook H. Hoo- gervorst van het MCA verklaarde dat wensen bespreekbaar zijn. Wethouder Krijnen merkte op dat röntgenapparatuur nog steeds hoog op het verlanglijstje staan, maar daar zit een flink prijskaartje aan verbon den. „Er is namelijk een speciale ruimte voor nodig, in verband met de straling die erbij vrij komt." Erna Eelman (VVD) had in een ver slag van een medisch symposium ge hoord dat het MCA wel voelt voor het opzetten van kleine klinieken. De MCA-woordvoerder verklaarde te ver wachten dat in de toekomst de tech niek zo zal verbeteren dat dat inderdaad tot de mogelijkheden be hoort. „Maar voorlopig ben je voor veel zaken aangewezen op de kennis en apparatuur die in een groot zie kenhuis is verzameld." Het college van b en w wil het con trolesysteem voor de toeristenbe lasting verbeteren. Hiermee verwacht de gemeente het verschil te beperken tussen het werkelijk aantal en het opgegeven aantal over nachtingen bij de logiesverstrekkers op Texel. Uit een discussie over dit onderwerp in de commissie finan cieel, economische en technisch be leid bleek verder dat dagtoerisme niet wordt belast. Inning van toeristenbelasting volgens een systeem dat slaapplaats gebonden is, heett geen kans van slagen, concludeerde de commissiele den in meerderheid. Alleen de VVD is voorstander, terwijl Texels Belang de mogelijkheid wil openhouden. Grotere bedrijven, die meer overnachtingen hebben per slaapplaats, zouden bij dit systeem voordeel hebben. Zij houden er geld aan over, maar bedrijven die onder de gemiddelde slaapplaats bezetting zitten leggen erop toe. Voordeel van dit forfaitair systeem is dat de controle eenvoudiger wordt, het is minder fraude-gevoelig en de inkomsten gaan er structureel op vooruit. De belasting per slaapplaats wordt in dat geval worden gebaseerd op een gemiddelde dat is berekend op basis van externe controles van aantallen toeristen die het eiland aan doen. De betrouwbaarheid van die cijfers vindt een meerderheid van de raadsfracties echter onvoldoende. De inning op basis van het huidige systeem (naar aantal overnachtingen) voldoet het beste. Het aantal over nachtingen wijkt nu echter af van de inkomsten. In 1991 bedroeg het aan tal overnachtingen 2,5 miljoen terwijl de gemeente f2.342.000,- aan toe ristenbelasting ontving, (tarief per overnachting f0,95). Door verbeterde controle bij de lo giesverstrekkers verwachten b en w de inning van toeristenbelasting te kunnen verbeteren. Het college stelt voor hiervoor f40.000,- extra uit te trekken en voor onderzoek f10.000,-. Groen Links wil verhoging van de toeristenbelasting bespreekbaar ma ken, indien de controle wordt verbe terd. Heffing op dagtoerisme, dat jaarlijks toeneemt, sluiten b en w voorlopig uit wegens de moeizame controle.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 7