Cjroen l^warL- Jexeh in het harL, |OZ speelt hoofdrol bij xpeditie Indische Oceaan Gedeputeerde paait college met tuunwallenregeling Officier eist f2000,- tegen roekeloze visser Cta Dreigende impasse over relatienota Enorm veel publiek bij kranslegging Geen voorrang: schade Commissie: geen geld over voor bekabeling TUssen dijk en duinenrij 4 mei Hardleers NAUTA VAKFOTOGRAFIE IS NU OPEN •pos NaitA OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10679 DINSDAG 5 MEI 1992 bot advertenties, abonnementen, etc. jeveld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, jjoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220-14111. dactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 1220-12741. daclie buiten werktijd Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, telefoon 02220-15472. Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs 746,20 per half jaar; Los 71,30 mbassadeur S.O. Mageto van Kenia gooide gisterochtend in 't urntje de tros los van het onderzoekingsschip Tyro. Hij gaf armee het offjciële startsein voor de wetenschappelijke expe- naar het Noordwestelijke deel van de Indische Oceaan, op uw gezet door de Stichting Onderzoek der Zee in Den Haag. it NIOZ speelt daarbij een belangrijke rol: van de 150 weten- happers en technici die bij het f10,6 miljoen kostende project betrokken, is de helft van het Texelse instituut afkomstig. Tyro zal pas in april naar Texel te- gkeren. De komende elf maanden een wetenschappelijk programma orden uitgewerkt, dat wat betreft ovang en betekenis vergelijkbaar is «t de Snellius II expeditie die in 84-1985 naar de Indonesische ateren werd gemaakt. Het onder- ekprogramma wordt uitgevoerd twaalf Nederlandse instituten astaat, net als bij Snellius II, uit j|hoofdprojecten. Het onderzoek eeft een internationaal karakter. Er KKdt aan bijgedragen door 15 insti- itenuit acht andere landen. In het iderzoekgebied zelf zijn vooral Ke- a en Pakistan bij het onderzoek be- okken. Er wordt geopereerd vanuit lier havens: Djibouti, Mombasa, Vic- (Seychellen) en Karachi. Vracht De Tyro vertrok gisteren met een on grote hoeveelheid weten- chappelijke vracht: maar liefst 300 tor een laboratoriumcontainers, allé mogelijke apparaten (voor een be- tovkdeel door NlOZ-technici ont- en andere benodigdheden. De onderzoekers zelf waren nog niet böoord. De komende maanden ifenze per vliegtuig naar het ge- overtrekken en na enige maanden roer worden afgelost. In de tussen komen ze terug naar Holland of Mfi op vakantie naar Kenia of de lychellen. ilbelang van de expeditie en de in- De dodenherdenking bij het mo ment De Goede Herder, die gisteravond onder ideale weers omstandigheden plaatsvond, trok i overweldigende belangstel- J. Honderden Texelaars van al io leeftijden liepen mee in de sloet over de algemene begraaf- en woonden de kransleg ging bij het monument bij. Onder nodigden bevonden zich afgevaardigden van de Rus- sische ambassade. Tweede secre tins B. Jilko en luitenant-kolonel de chef-assistent van de militaire attaché, hadden de eer als eerste Russische verte genwoordigers met de Teso-boot near Texel te reizen. De minister had hen hiervoor ontheffing ver- nadat de leden van de voormalige Sovjet-ambassade ja- 'anlang per politieboot vanuit Oever naar Oudeschild moesten reizen. In een gewone Personenauto, bestuurd door Jil- to en slechts herkenbaar aan het nummerbord met de letters CD ICorps Diplomatique), maakte het tweetal met de boot van '5.35 uur vanuit Den Helder een onopvallende overtocht. Na ont vangst op het gemeentehuis na- men de diplomaten deel aan de Plechtigheid op de Georgische waafplaats op de Hogeberg. Avonds legden ze een krans p het monument aan de Ko estraat. De geallieerde verte genwoordiger, iemand van de ambassade, liet ver- steic gaan, maar had verzocht lich door een Texelaar te laten jïrvangen. Willem Bakker uit en Hoorn was bereid om in 'ens Plaats een krans en bloe- men te leggen. Ereblijken werden verder gebracht door het burge- ^stersechtpaar Schipper, men- u'f het verzet, leden van touting Texel en leerlingen van j. Z7 cj icci ill /yt7/ vai i "e basisscholen uit Den Burg. ^nig en welluidend was de 'eng van het Texels Chr. Man door, dat met een mooi ge- ^9en Wilhelmus de gevoelige wist te raken. ternationale samenwerking die daarbij wordt betracht, werd gisterochtend onderstreept door enkele sprekers tij dens een bijeenkomst in een tent die op de kade was neergezet. Dr J. van der Land, voorzitter van de Stichting Onderzoek der Zee en tevens voorzit ter van de Nederlandse Indische Oceaan Commissie, vertelde dat aan de expeditie vijf jaar voorbereiding is vooraf gegaan. In laatste instantie was er een half jaar vertraging als gevolg van de Golfcrisis. Integratie Dr J. Borgman, voorzitter van de Ne derlandse organisatie voor Weten schappelijk Onderzoek (NWO), wees op de wenselijkheid dat het zeeon- derzoek in Nederland nog beter sa menwerkt. „De diversiteit heeft barokke vormen aangenomen". Het in één organisatie onderbrengen van het onderzoek is niet nodig wegens bezuinigingen (de prioriteit wordt zo hoog geacht dat er voldoende geld voor beschikbaar wordt gesteld) maar is gunstig voor de kwaliteit. „We zullen er iets heel moois van maken". Volgens toehoorders zinspeelde Borgman daarmee op de mogelijke integratie van de Stichting Onderzoek der Zee en het NIOZ. De Keniaanse ambassadeur getuigde van het belang van het zeeonder- zoek, de samenwerking met andere landen en onderstreepte de positieve opstelling van zijn regering jegens dit „Partnership in science". Hij kreeg daarop enkele werkhandschoenen aan en gooide een der trossen los, geassisteerd door Dr Borgman. Onder geloei van de stoomfluit maakte het vaartuig zich los van de kade, geas sisteerd door twee sleepboten. Even later zette het op eigen kracht koers richting Noordzee. Op 10 mei is de Tyro in Gibraltar, waar de eerste we tenschappers, technici en analisten aan boord zullen stappen. Op 19 mei wordt Port Said bereikt en op 12 juni Mombasa. Het belang van de expeditie schuilt vooral in het feit dat grootschalige oceanische processen worden bestu deerd die medebepalend zijn voor het leven op aarde. De productie van or ganisch materiaal en het transport van warmte en stoffen, worden voor al de afgelopen jaren steeds intenser bestudeerd omdat duidelijk is gewor den dat de mens hier invloed op heeft, onder andere door het vergro ten van de hoeveelheid C02 in de at mosfeer. Klimaatverandering, problemen met de voedselvoorziening en zeespiegelrijzing kunnen daarvan het gevolg zijn. Moessons Om het inzicht te vergroten wordt de bijzondere aandacht gericht op zee gebieden die in deze van cruciaal be lang zijn, zoals het noordwestelijke deel van de Indische oceaan. Het in teressante van dit gebied zit onder andere in de aanwezigheid van sterke moesson-winden die elk half jaar van richting veranderen. Tijdens de ZW- moesson ontstaat langs de Afrikaan se en Arabische kust de krachtigste zeestroom ter wereld, die aflandig is en daardoor „opwelling" van koud, diep water veroorzaakt. Dit water be vat voedingsstoffen, waardoor een explosie van algen en daarvan afhan kelijk ander leven ontstaat. Een deel van de algen bezinkt, waarbij in die pere lagen zuurstofarmoede ontstaat. Deze verschijnselen zijn van belang voor de mondiale koolstofcyclus. De wetenschappers trachten na te gaan of het gevreesde broeikaseffect in de atmosfeer hierdoor wordt afgeremd. Tevens moet worden bepaald in hoe verre dit effect weer wordt gecom penseerd door lachgas en methaan, gassen die ook „broei" in de atmos feer veroorzaken en door dezelfde oceaan worden geproduceerd. Met name project B „Moessons en pelagische systemen" dat onder lei ding staat van Martien Baars uit De Koog, houdt zich bezig met dit aspect van de oceanografie en wel de biologische kant ervan. Dit deel van het onderzoek kan worden be schouwd als voorloper van het inter nationale onderzoek waaraan de Indische Oceaan zal worden onder worpen in 1994 en 1995 in het ka der van de Joint Global Ocean Flux Study. Bij project B zijn meer dan 30 wetenschappers betrokken, o.a. uit Brussel, Kiel, Long Island en Char leston in de USA. Bodemmonsters Project C bestudeert vooral de geolo gische gevolgen van de moesson, waarbij wordt gekeken naar wat zich in de afgelopen kwart miljoen jaar op Lees verder pagina 5 De „Tyro" wordt van de kade getrokken. De officier van justitie van de Alk- maarse rechtbank heeft tegen een Texelse Noordzeevisser een boete van ƒ2000,- geëist, omdat deze in augustus 1990 met zijn vaartuig een aantal sportvissers in gevaar zou hebben gebracht. Volgens de visser, die gisteren terecht stond, was ech ter geen opzet in het spel. Uitspraak is over twee weken. De schipper, die vanaf IJmuiden met zijn vaartuig langs de kust naar Texel voer zou volgens de officier ter hoog te van Huisduinen op volle snelheid op een viertal sportvisboten zijn inge varen, die op dat moment voor anker lagen. „Slechts door de ankertouwen Omdat een 25-jarige automobilist uit Leiden zaterdagmiddag op het kruispunt Bakkenweg-Westerweg geen voorrang gaf, botste hij tegen de auto van een 21-jarige Duitser. Beide auto's werden vrij zwaar be schadigd. De Leidenaar kwam van de Bakken- weg; de andere automobilist kwam voor hem van links. Beide automobi listen trachtten de botsing te vermij den door sterk uit te wijken, wat dus niet lukte. Het provinciebestuur betreurt het af wijzende standpunt van Texel over de tweede fase van de relatienota, ook nadat GS hierin veranderingen heeft aanbracht. Om het college van b en w toch achter het plan te krij gen wil gedeputeerde F. Tielrooij het voortbestaan van de tuunwallenrege ling aan de medewerking koppelen. Tot dusver verstrekte het rijk aan boeren een vergoeding voor het in standhouden van de tuunwallen. Overeengekomen werd dat de Bijdra geregeling Oude-land (subsidie voor traditioneel gemetselde muren van schuren in landschapsgevoelige ge bieden) voor rekening van de ge meente zou komen, terwijl de provincie de tuunwallenregeling zo overnemen van het rijk. Texel ging akkoord, maar de provincie voelt wei nig voor deze uitruil, omdat het rijk daar onvoldoende financiële middelen tegenoverstelt. Chantage? Gedeputeerde Tielrooij stelt nu dat de provincie in ruil voor gemeentelijke in stemming met de tweede fase rela tienota, toch een vergoeding zal toezeggen. Barendregt: „Als we blij ven weigeren, dreigt het tuunwallen- beheer in de verdrukking te komen. Maar ondanks dat de oude contrac ten met de boeren aflopen, vinden we deze voorwaarde van de provincie geen reden om in te stemmen met de plannen van GS." Golfbaan Een experimenteel perceelsrandenbe- heer, waarvoor op Texel ca. tweehon derd hectare terrein beschikbaar is, wil de provincie liefst zo snel moge lijk laten ingaan. In 1996, als de tweede fase van kracht wordt, beslist GS of het als alternatief kan dienen voor bijvoorbeeld reservaatge- bied. B en w willen echter nu duide lijkheid. Barendregt: „Nu beslissen, niet achteraf." Nog meer zout wrijven GS in de wonden van het college door aan te dringen op de aanleg van een golf baan in gebied de Hanenplas bij De Cocksdorp, waarvoor Exploitatie Maatschappij De Krim plannen koestert. Een deel hiervan is natuur gebied, de rest is landbouwgrond. B en w vinden elke overbodige gron- donttrekking aan de landbouw echter onverantwoord. Net als de standsorganisaties wijzen b en w de aanleg van natuurontwik kelingsgebieden van de hand. „De verplaatsing van dertig hectare, van Den Hoorn (De Naai) naar polder De Eendracht bij natuurgebied De Schor ren, is geen goed compromis", aldus Barendregt. Ook de aanwijzing van reservaatgebieden vindt geen genade in de ogen van de wethouder. „Al leen over beheer-sovereenkomsten op vrijwillige basis willen we praten." Barendregt betreurt dat de standpun ten van gemeente en provincie lijn recht tegenover elkaar staan. Ook gedeputeerde Van Tielrooij, met wie Barendregt onlangs een telefonisch onderhoud had, reageerde teleur gesteld. Barendregt: „Voorlopig wach ten we op de standpunten van de statenfracties." Op 15 mei adviseert de commissie Natuur, Landschap en Openluchtrecreatie over de tweede fase relatienota. B en w overwegen om, als de beslissing van GS negatief voor Texel uitvalt, het meningsver schil voor te leggen aan staatssecre taris Gabor. door te snijden, konden de sportvis sers zich het vege lijf redden", aldus de strafpleiter gistermorgen. „Anders zou de zware kotter over hun vaartui gen zijn gevaren." Volgens de sport vissers zou de schipper met een „lachend gezicht" zijn reis hebben vervolgd. Verbaasd Desgevraagd verklaarde de Noordzee visser dat van zijn kant geen kwaad in het spel was. „Onderweg ben ik inderdaad tussen een aantal bootjes door gevaren. Pas achteraf hoorde ik dat ze flink zijn geschrokken, waar schijnlijk omdat ze een grote kotter met flinke boeggolven op zich af za gen komen." Volgens de gedaagde, die materiële schade inmiddels aan de sportvissers heeft vergoed, hebben de hengelaars tot twee keer toe overwogen de aan klacht tegen hem in te trekken, maar heeft de rijkspolitie te water hen overgehaald toch door te zetten. Er bestaat veel onduidelijkheid over de rol die de firma Multikabel uit Alkmaar kan spelen voor het aanleg gen van kabeltelevi sie op het eiland. De gemeente wil dit bedrijf een of ferte laten uitbrengen, maar wil zelf geen financiële bijdrage leveren. De gemeente is er voor dat heel Texel wordt „bekabeld". Maar dan zonder financiële bijdrage uit de ge meentekas. Kabeltex B.V. deed een onderzoek naar de mogelijkheden voor De Waal. Berekeningen wezen uit dat belangstellenden een flinke, eenmalige eigen bijdrage zouden moeten betalen (f2350,-). Ondertussen kwam Multikabel in beeld. Het bedrijf verklaarde voor de bekabeling te kunnen zorgen, zonder dat eenmalige kosten voor afnemers in rekening zouden worden gebracht. „Toen was natuurlijk niemand meer te porren voor ons voorstel", aldus J. Drijver van Kabeltex. Multikabel wil echter pas met een definitief voorstel voor bekabeling van het hele eiland komen, nadat de ge meente hen ƒ5000,- heeft betaald. Daar voelt het college van b en w echter niets voor. Kabeltex heeft aangeboden dit be drag te betalen, onder voorwaarde dat er een overleg komt tussen de firma en Multikabel over de toekomst en eventuele samenwerking. Multika bel heeft echter laten weten alleen zaken te willen doen met de ge meente. De leden van de raadscommissie voor welzijnsbeleid zijn er nog steeds voor dat heel Texel wordt bekabeld. Ze stemden in met het voorstel in contact te treden met Multikabel en hen opdracht te geven een offerte uit te brengen. De kosten zijn voor reke ning van Kabeltex, dat zal worden betrokken bij een overleg tussen alle partijen. iw Olympisch vuur bij opening zwemseizoen sm Tarief bedrijfsafval aanzienlijk omlaag sm Goud voor Arco in halve marathon sm Nieuwe wachthuisjes op Texelse bushaltes door Klaas Bonne Een nachtegaal zingt in de bomen Boven een eenvoudig kruis Daar waar Johnny ligt begraven In den vreemde, ver van huis Ooit spoelde zijn ontzielde lichaam Bij ons aan, op 't Noordzeestrand Hij was piloot en deed zijn plichten Voor zijn volk en voor óns land Wij leggen een boeketje bloemen En staan een paar minuten stil En keren in gedachten huiswaarts Want de avond is nog kil En wij leven verder in een wereld Vol frustraties en geweld Maar dat had Johnny met zijn idealen Zich vast heel anders voorgesteld. Een 17-jarige Texelaar is een tijd zijn bromfiets kwijt wegens technisch on derzoek door de politie. De politie hield de jonqen in de nacht van vrij dag op zaterdag aan op de Pijpersdijk bij De Koog omdat hij zonder licht reed. Kort geleden was hij voor de zelfde overtreding bekeurd. Vandaag is Nauta Vakfotografie in Parkstraat 24 geopend. Met Nauta's vakfotograaf Simon Smit voor de betere fotografie. Jannette Lap en Jenny Ellen zorgen voor het Kodak Express High-Tech kleurenlab. OSERVICE VAKFOTOGRAFIE VEILIG VERTROUWD VOORDELIG

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1