Soliste Mylou Deurloo zingt bij Mannenkoor Tijdens voorjaarsconcert zaterdag: Alarm verjaagt dief Schorren-excursie voor 1 VN leden Première Texelse „karaoke-clips" Natte koninginnedag voor Oudeschilders Jachthoornblazers veroveren zilver op concours Bronkhorst Eerste paal kunstwerk geslagen Cargo verwacht toestemming voor „Nationaal geschenk" Rampzalig Schipper(en) Auto-inbraak Korte cursussen Open School Texel Medicijnen verloren Honderden namen afscheid van dierenarts Beekmat PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 5 MEI Tijdens het gezamenlijke voorjaars concert van Chr. muziekvereniging Excelsior en het Texels Christelijk Mannenkoor zal de Amsterdamse mezzo-sopraan Mylou Deurloo een aantal nummers ten gehore brengen. Het concert wordt zaterdag gehou den in de Ned. Hervormde kerk van Den Burg, aanvang 20.00 uur. De toegang is vrij. De 25-jarige Mylou Deurloo is klas siek geschoold. Haar eerste zangles sen kreeg ze van Tom de Graaf uit Den Helder, om vervolgens opleidin gen te volgen aan het Coby Spigt- conservatorium te Amsterdam, in de operaklas van Ab Heijdens en bij Ar thur Schlemper in Hilvesum (dramati sche expressie). Aanvullende zanglessen kreeg ze van o.a. de be kende Nederlandse bas Pieter van den Berg, Ingrid Kappelle en de we reldberoemde zangpedagoge Vera Rozsa. In 1990 en 1991 studeerde ze bij het Israel Vocal Arts Institute in Tel Aviv, onder leiding van Joan Dor- nemann, die verbonden is aan de Metropolitan Opera van New York. Tevens was ze o.a. lid van het New Israeli Opera Choir en speelde in de opera's Carmen en La Traviata. In Ne derland heeft ze inmiddels een groot aantal (lunch)concerten op haar naam staan. Haar repertoire bestaat uit opera-aria's en (Israëlische) liede ren. Muziek-recensent Willem de Graaf schreef over een optreden in 's Heerenberg in december j.l.: „Wie er op het gebied van inlevingsvermogen nog een schepje bovenop deed, was gastsoliste Mylou Deurloo. Of de zon opeens doorbrak op deze mistroostige decembermiddag. Wat een warmte! Voortreffelijk." De mezzo-sopraan is zaterdag pre sent op uitnodiging van de Stichting Ondersteuning Welzijnswerk (SOW). Mylou Deurloo wordt op de piano be geleid door Miklós Schwalb uit Gro ningen. Piet Krayma begeleidt het Mannen koor, onder leiding van Martien de Visser, op orgel. Bij Excelsior hanteert Betty Bakker het dirigeerstokje. Programma Na de opening bijt het orkest het spits af. Achtereenvolgens zijn te ho ren „Great is thy faithfulness", „Der mond ist aufgegangen" en „Cri- mond". Vervolgens neemt Mylou Deurloo het heft in handen met stuk ken uit „Zigeunermelodieën" van Dvorak, „La demenza di Tito" van Mozart en „Die Fledermaus" van Strauss. Het Mannenkoor volgt haar op met „Abba Vader", „Groot is uw trouw", „Blijf bij mij Heer" en „De Meester is wachtend". Na de pauze is de volgorde identiek. Excelsior speelt drie nummers, waar onder de finale van de musical „Les Miserables", Mylou Deurloo zingt stukken van De Falla, Bizet, Senesh en Rossini, en het Mannenkoor brengt „Lead me, Lord", „Come, o Jesus, come to me", „Signore Delle Cime" en „Die zwölf Rëuber". Met een gezamenlijk optreden besluiten Excelsior en het Mannenkoor de avond. Een 27-jarige toerist uit Münster die in een hotel aan de Postweg in Eier- land verbleef, hoorde vrijdagavond het alarm van zijn auto, die een stukje verderop was geparkeerd. Toen hij ging kijken trof hij bij de auto niemand meer aan. Wel was duidelijk dat iemand had ge probeerd het rechter portier open te breken. Met een schroevendraaier was getracht boven het slot ruimte te maken, waardoor schade aan het portier was ontstaan. Dezelfde avond werd op de parkeer plaats van het Jan Ayeslag ook een auto opengebroken, toevallig ook van een man (52) uit Münster. In dit ge val ging het om een Mercedes, die tussen 19.00 en 21.00 uur onge wenst bezoek had gehad, waarbij het slot van het rechterportier geheel werd verwijderd. Het handschoenen kastje stond open, maar er werd niets vermist. Zaterdag a.s is er een excursie op de Schorren. De wandeling begint bij de bekende startplaats bij het hek van het beschermde Schorrengebied van Natuurmonumenten. Nestelende eidereenden, lepelaars, sterns en scholeksters zijn om deze tijd vaak van nogal dichtbij te bewonderen. Deze excursie is alleen toegankelijk voor leden en begint om 9.00 uur. Voor verdere informatie, tel. 13582. In sport- en evenementenhal 't Stap- peland vindt donderdagavond half negen de première plaats van elf in januari op Texel opgenomen video clips. Naast de vele eilandgenoten die een (hoofd)rol in de muziekfilmp jes speelden, heet Stappeland- exploitant Nico Erwich ook alle an dere belangstellenden welkom. De ,,meezing-clips" bevatten vele her kenbare Texelse situaties en sommi ge vormen een mooie reclame voor het eiland. De filmpjes worden vertoond op de „karaoke"-installatie met drie monito ren in de kantine van de Stappeland- hal. Karaoke is, dankzij het tv- programma Berg, momenteel een ra ge in Nederland. Bedoeling is dat mensen uit het publiek met behulp van ondertiteling meezingen met de clips. De elf filmpjes zijn door elec- tronicafabrikant Pioneer op één beeldplaat uitgebracht. De plaat is verkrijgbaar voor alle gelegenheden die over een karaoke-installatie be schikken, zoals discotheken. Mogelijk zullen de filmpjes dus door heel Ne derland te zien zijn, wat een alleszins goede Texel-promotie betekent. De van prima kwaliteit getuigende filmp jes zullen bij velen tekenen van her kenning oproepen. Eén van de hoogtepunten is het truckerslied „Met de vlam in de pijp" met in de hoofdrol de Texel-truck. Ondanks het slechte weer bij de opnamen zijn de beelden mooi en stoer. Aanstekelijk is het André Hazes-nummer „Ik meen het", uitgevoerd door 25 min of meer bekende Texelaars op diverse lokaties. Sommigen treden op in hun werkom- Op koninginnedag in Oudeschild moesten de kinderspelen en de be hendigheidsspelen noodgedwongen verhuizen naar de groene strook voor het dorpshuis. Het voetbalveld, waarop de spelletjes eigenlijk zouden plaatsvinden, was door de nattigheid ongeschikt geworden. Voor de kinderspelen, waaraan door 62 kinderen werd deelgenomen, was de animo niettemin hoog. Het kostte de jury weinig moeite de paren en groepen tijdens de optochten te be oordelen. Er was een aantal goed verzorgde voorstellingen te zien. Moeilijker verging het de juryleden bij de beoordeling van de enkelingen, wegens het grote aantal versierde fietsen in de kleurige karavaan. In de loop van de middag daalde de animo voor de behendigheidsspelen, waarschijnlijk omdat het iets killer werd. Vooral de ouderen hielden het snel voor gezien. De jeugd echter, die dapper volhield, vermaakte zich prima met skilopen, kruiwagenrace, serveer wedstrijden,, zaklopen en balgooien. Nagenoeg alle deelnemers hielden aan de festiviteiten een nat pak over. 's Avonds werd in Oudeschild onder grote belangstelling de vlam in de meierblis gezet. Enkelingen: 1. Bloemenkar (Sylvia Eelman); 2. Piraat (Timo de Porto); 3. Clown (Mark van Liere) Paren: 1. Appie en Flappie (Rinus en Edwin van der Star); 2. Mickey en Minnie Mouse (Ditsy en Maarten Kulk); 3. Cowboys (Thijs Vonk en Kos Boersen) Groepen: 1. De wolf en de zeven geitjes (Na thalie en Stefan Rab, Peter, Suzanne en Mark rikkenberg, Janneke, Marleen en Annemieke Schellinger); 1. Oranje appeltjes (Louisa Eel man, Kim en Ricardo Blom, Bart, Frida en Ma- rit Tuitman); 2.'t Hofbal (Bart en Niels Boom, Jessica en Judith Timmer, Jolanda, Barry en Marco van der Star) geving, wat de herkenbaarheid voor Texelse kijkers vergroot. De leerlingen van de Thijsseschool doen in het nummer „Je bent alles" niet onder voor het koor Kinderen voor Kinde ren, de antieke BMW van Jan Geus, bestuurd door Marijke Mulder, glimt op de klanken van „Terug naar de kust" en Ingrid Koorn zingt „Ik ben gelukkig zonder jou" in de Smulpot. Deze en de overige Texelse clips zijn vanaf vrijdag voor iedereen te zien bij Gebr. Schoorl in de Waalderstraat, waar tevens een videoband met deze opnamen is te bestellen. In Neerlands kleinste stadje, Bronk horst, hebben de Texelse jachthoorn blazers zaterdag deelgenomen aan het concours voor jachthoornblazen. De Texelaars veroverden de tweede plaats. De blazers zorgden 's morgens geza menlijk voor een sfeervolle opening. De enveloppen met de verplichte jachtsignalen waren op dat moment al uitgereikt. Na de opening studeer den de blazers deze signalen in. Heel Bronkhorst kon zodoende meegenie ten van het hoorngeschal. Tijdens de wedstrijden werden 's morgens de jachtsignalen geblazen terwijl het na de middag de beurt was aan de vrije fanfares. De Texelse delegatie bestond uit negen First Pless Blazers en een uitgebreide be zetting Parfoch Hoorn Blazers, zodat meerstemmig kon worden geblazen. Dat de jury dit waardeerde bleek uit het eindoordeel. Met 1186 punten was de Texelse presentatie goed voor zilver. Dinsdag 5 mei Om 14.00 uur draait in Cinema Texel „Kuifje en het haaienmeer", om 15.30 uur „Teenage Ninja Turtles 2" en om 20.30 uur „Bugsy". De Oudere Doopsgezinde Zusterkring komt om 14.30 uur in het zaaltje bij de kerk bijeen voor een lezing over de natuur, verzorgd door mevrouw D. Siebinga. In De Buureton in de Molenstraat begint om 20.00 uur een infor matiebijeenkomst over het zo- merprogramma van Radio Texel, leder is welkom, in het bijzonder mensen die op een of andere wijze aan de uitzendingen willen meewerken. Woensdag 6 mei In Sporthal „Ons Genoegen" wordt een Volksdansdag voor ouderen gehouden. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Kuifje en het haaienmeer", om 15.30 uur „Teenage Ninja Turtles 2" en om 20.30 uur „Bugsy" Om 20.30 uur begint in het zaaltje van Starkenburgh de afj: lingsvergadering van de AVVL, In „De Toekomst" in De Koog wordt van 21.00 tot 03.00 uur door The Vikings een male stripshow gegeven. Tot 24.00 uur alleen toegankelijk voor vrouwen. Donderdag 7 mei In Cinema Texel draait om 20,3 uur de maffia-film „Bugsy' Vanaf 21.00 uur treedt de Am? kaanse pianist-entertainer op de Pianobar aan de Nikadel (bij hotel Dijkstra). Toegang vrij, Vrijdag 8 mei Vanaf 21.00 uur treedt de Ams- kaanse pianist/entertainer Tom Stepp op in de Pianobar naast hotel Dijkstra in De Koog. Entiti vrij. Hoogwater Oudeschild Di. Wo. Do. Vr. Za. Zo. Ma. 11 Di. 12 11.15 en 23,24i 11.20 en 23.45i 11.54 en 00. 00.35 en 12.45i 01.25 en 13, 02.20 en 14.35i 03.45 en 15.55i 04.54 en 17.14i Aan het strand is het ongeveer eerder hoog water. De zon. komt 10 ir op om 05.52 uur en gaat onder om 21.19 uur. 9 mei eerste kwartier; 11 mei doodtij. Stichting Cargo, een kunstenaars groep die een stellage met 20.000 broden in augustus ten westen van Texel in zee wil laten zakken ver wacht toch toestemming te krijgen voor dit omstreden project. Zondag werd daarom op de Afsluitdijk de eerste paal voor het „Nationaal ge schenk aan de zee" in de grond geslagen. Rijkswaterstaat voert momenteel een procedure waarin zowel voor- als te genstanders van het project worden gehoord. Bezwaren tegen het in zee dumpen van de broden zijn deels van ethische aard en afkomstig van men sen die het ontoelaatbaar vinden dat terwijl de helft de wereldbevolking honger lijdt, Nederlanders 20.000 broden in de Noordzee gooien. Ook natuurbeschermers, die vinden dat de kunstenaars met hun project het mi lieu in de Noordzee vervuilen, dien den bezwaar in tegen het plan. Onder hen is de 10-jarige milieu- aktiviste Fleurtje Meijer uit Apel doorn, die onlangs een bezoek aan ons eiland bracht. Net als de ge meente Texel is zij tegen de stunt. Onderzoek Ron Peperkamp, woordvoerder van de stichting Cargo, verwacht daarente gen dat de Noordzee geen nadeel van het project zal ondervinden. „We hebben de gevolgen laten onderzoe ken, maar over eventuele vervuiling valt nog weinig te zeggen." De stich ting verwacht dat hun advocaat in staat is de procedure van Rijkswa terstaat aanmerkelijk sneller te laten verlopen, zodat Cargo in september volgens plan het kunstwerk twaalf ki lometer ten westen van Texel in een ondiepte in de zeebodem kan laten zakken. Voor de bouw van de stellage heeft de stichting de Afsluitdijk uitgekozen. Peperkamp: „De dijk geldt als sym bool van de strijd tegen het water. Zelfs op de maan is de kaarsrechte streep - op de grens van zout en zoet water - goed te zien." In augus tus wordt het kunstwerk naar zijn uiteindelijke bestemming gesleept. „Een moeilijke klus, maar het lukt vast en zeker", aldus Peperkamp. Kosten De kosten van het project raamt hij tussen een half en driekwart miljoen gulden. „Met uitzondering van A15.000,- van de provincie Noordhol land, is dat geld door particulieren bijeengebracht." Verbaasd was ik eind december toen ik in de Texelse Courant las wat onze burgemeester schreef over de 47000 slaapplaatsen. „Misschien worden we wel door hogerhand gedwongen om meer slaapplaatsen op ons eiland toe te staan in de toekomst". Er werd bijna door niemand op gerea geerd, zelfs niet door een politieke partij. Afgelopen week in de vergadering van de Texelse Vereniging van Logies- verstrekkers in Bosch en Zee kwam de burgemeester met hetzelfde ver haal, eraan toevoegend dat het in de landbouw en de visserij slechter gaat. Daarmee bedoelend dat uitbrei ding van het toerisme noodzakelijk wordt? Inplaats van dat hij een klap op de tafel geeft en duidelijk zegt dat het plafond bereikt is, maar nee hoor, lekker onduidelijk en bovendien het TVL vragen of deze een tienjareri wil maken. Verdomme, laat b en en de gemeenteraad dat zélf doe een duidelijk standpunt innemen, die schijtlijsters in de gemeenteiei zijn zeker bang dat ze zieltjes zen. Het grootste belang voor Tex; en de Texelaar is: stop uitbreiding help Texel niet naar de knoppen, burgemeester zegt zelf dat het m- moet worden zoals in Zeeland, i ondertussen... Je hoort nu al regelmatig vaste gasten zeggen dat als het nog dn ker wordt op Texel, het voor hem meer hoeft. Laat de bevolking va: jaar en ouder hier na het seizoen over stemmen. Luister niet alleen naar de ondernemers, want te/i er tussen die nooit genoeg re ben. Het zal hen een worst wes' komen er 60.000 toeristen. Mot? of kunnen wij ons als Texelse tó king laten dwingen door wie 'dal om steeds meer uitbreiding toet ten? Rampzalig!! Mennoi Dens Kinderspelen Kleuters: 1. Arjen Pool; 2. Hans van Franeker; 3. Kaz Zilijg 1. Christel van Schoonhoven; 2. Caroline van der Vis; 3. Yvette Kager; 1. Cindy Barends; 2. Joyce de Jonge; 3. Su zanne Rikkenberg. Groep kleuters; 1. Timo de Porto; 2. Ditsy Kulk; 3. Klaas Willem Vonk; Groep 3. 1. Melanie Kaan; 2. Jessica Timmer; 3. Bart Boom Groep 4: 1. Annet Krijnen; 2. Rinus van der Star; 3. Peter Rikkenberg Groep 5: 1. Evelyne Kuyper; 2. Robin Adema; 3. Silvia van Katwijk. Behendigheidspelen: Groep 6: 1. Eddy de Vries en Edwin Slik; 2. Bas en Mathé Hoep; Groep 7: 1. Marieke Kaan en Esther Duinker; 2. Christina Beuving en Anneke Veenbaas. Groep 8: 1. Esther Spoelstra en Souwtje de Wijn; 2. Merlijn Adema en Tijmen de Wijn; 3. Maaike Krijnen van Silvia van Beek; Voortgezet: 1. Heidie Veenbaas en Jessica Hoep; Ouderen: 1. Jolanda en Brigitta Krijnen; 2. Mark Boersen en Linda Goes; 3. Christiaan Schlepers en Bart Oosterhof. Onbekenden hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag zes cassetteband jes met opgenomen concerten gesto len uit de auto van een man uit Eibergen. Toegang werd verschaft door het slot van een der portieren te forceren. De auto was geparkeerd langs de Westerweg. Kop tegen staart Een automobiliste (53) uit Waalwijk remde vrijdagmiddag op de Pontweg ter hoogte van de jeugdherberg. Een achteropkomende 68-jarige toerist uit Lippenhuizen reageerde daarop te laat en botste tegen de achterkant, beide wagens werden licht be schadigd. Van 18 mei tot de zomervakantie houdt de Open School Texel een aantal korte cursussen. Deze cursus sen zijn bestemd voor volwassenen met een lage vooropleiding. Er zullen ongeveer zes bijeenkomsten worden gehouden. De kosten van deze cur- cussen zijn f 20,—, het tijdstip is 's morgens, 's middags of 's avonds, in overleg met de deelnemers. Zakelijke brieven schrijven In deze cursus zullen o.a. de volgen de onderwerpen aan bod komen: - iets bestellen of opzeggen per brief - op advertenties reageren - protestbrieven - brieven naar officiële instanties - informatie vragen Er wordt in deze cursus niet alleen ingegaan op de inhoud van brieven, maar ook-op de indeling. Persoonlijke brieven schrijven Soms is het niet mogelijk om vrien den of familie op te bellen, maar kan er beter een brief worden geschre ven. In deze cursus leert men zelf een uitnodiging op te stellen, een brief te schrijven bij de geboorte van een kind öf een condoléance brief te schrijven. Verder wordt ér ingegaan op persoonlijke wensen van de deel nemers. Spreken in het openbaar In deze cursus is het de bedoeling om met meer zelfvertrouwen iets in een groep te kunnen vertellen. Het gaat om bijvoorbeeld vergaderingen, bijeenkomsten, maar ook persoonlijke gesprekken. Er worden verschillende spreekstijlen behandeld; de reacties van luisteraars en hoe hier rekening mee kan worden gehouden. Solliciteren Tijdens deze cursus kan men zich meer bekwamen in het solliciteren. De cursus oefent deelnemers in het schrijven van een correcte sollicitatie brief, maar ook komen het lezen van advertenties en het voeren van een sollicitatiegesprek aan de orde. Ook wordt aandacht besteed aan de rech ten en plichten van zowel de sollici tant als de werkgever. Eenvoudige administratieve vaardigheden Soms valt een partner weg en moet men bepaalde zaken zelf gaan rege len. Hierbij wordt dan gedacht aan bijvoorbeeld formulieren invullen, bank- of girozaken regelen, abonne ment opzeggen, kortom, alle huishou delijke zakelijke beslommeringen. Handschriftverbeteren Mensen die niet veel hoeven te schrijven, merken soms dat hun handschrift achteruit gaat, of ondui delijker wordt. Ook komt het voor dat mensen niet tevreden zijn over hun handschrift en bijvoorbeeld in plaats van in blokletters liever in lopend schrift zouden willen schrijven. In de ze cursus komen deze problemen aan bod en oefent men in een duidelijker of mooier handschrift. Studievaardigheden In deze cursus kan men zich voorbe reiden op opleidingen zoals de avond mavo, schriftelijke cursussen en verschillende beroepsgerichte oplei dingen. Men leert o.a. het onder scheiden van hoofd- en bijzaken in een tekst, het correct beantwoorden van vragen, het beantwoorden van meerkeuzevragen en concentratie oefeningen. Kunst en cultuur In de-cursus „Kunst en cultuur" leert leert u wat kunst in vroeger tijden in hield en wat kunst nu voor u kan zijn. Verder wordt bekeken waar men op Texel kunst vindt. Daarvoor zal een Texelse kunstenaar aanwezig zijn. Er wordt ingegaan op verschillende stijlen, niet alleen in de schilderkunst, maar ook in de muziek. De bijeenkomsten zullen plaatsvin den in d' Ouwe Ulo. Belangstellen den kunnen contact opnemen met Siem Zijm, tel. 11741 of 10233 óf Mieke Rietveld, tel. 13747 of 10233. Als er één of meerdere cur sussen niet doorgaan, zal daarmee eventueel in september worden gestart. Een Haarlemse toerist heeft de afge lopen week ergens op Texel pillen van het merk Lexothanil verloren. Ze zijn gevaarlijk bij inname door kinde ren. Het gaat om twee strips van elk tien pillen. Hel Tex dar Ongeveer 300 mensen hebben dag van de gelegenheid gebruikt 2f maakt om afscheid te nemen vu dierenarts Jan Beekman uit Waal, die na 28 jaar zijn werkzai heden heeft neergelegd. De receptie in hotel De Lindebot' werd vooral bezocht door veehou ders, waarvan er velen hun af scheidswensen onderstreepten een geschenk. De heer P.C. Hin voerde het woofl namens de boeren van Spang geving, het gebied waarmee B man de afgelopen vijf jaar (sinds reorganisatie van de groepsprakti' vooral had te maken. Hin schetst belangrijke veranderingen die ziel de diergezondheidszorg hebben/ trokken: het accent kwam veel n op preventie te liggen. Het soort ren waarop de zorg zich overweg richtte, veranderde ook: mindert den en meer melkvee. Ook ging in op activiteiten waarbij B zich op bijzondere wijze in: als de strijd tegen de zwoeger® 0| bij schapen. Als geschenk vanJ boeren uit het gebied bood Hin fiets aan plus een gevulde piek nick-mand. De heer J.P. Herweijer sprak nam Wa' Beekmans klanten van overig fa Hij wees ook op de rol die Man' Beekman speelde in de dieren artspraktijk. Zij verwerkte vele të foontjes, ving de mensen op en- sisteerde bij operaties. Herwey^ vooral te hebben gewaardeerde- Beekman zich nooit opstelde as alwetende dokter, maar in go leg met de boeren bepaalde wa moest gebeuren. Beekman was Wij bij wel „recht voor zijn raap' wist wat je aan hem had. Als?' menlijk geschenk overhandigd^ weyer een bedrag van f1700,- bestemd voor aankoop van ew send cadeau voor een rusten®1 arts: een tuinbank. hur

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 2