ildii TVO positief over nieuw vuil-ophaalplan b en w Voorjaarswerkzaamheden stagneren door regenval Abri's met lichtreklame op bushaltes in Den Burg Compromis „met pijn in het hart" NlOZ-expeditie Redoute tijdelijk afgesloten tandje in telefooncel tassen en deuken Horszel-steek Nieuwe wachthuisjes deze maand geplaatst Verfspuiters actief in Den Burg en De Koog In de Volkskrant van zaterdag stond dit bericht. De gemeente Texel wil het au toverkeer op het eiland terug dringen, en introduceert dit jaar een fietsbus-project. De fietsbus is bedoeld voor toeristen die hun fiets graag meenemen naar het eiland, maar die de afstand naar hun verblijfplaats in De Koog of De Cocksdorp te ver vinden. De fietsbus rijdt vanaf 20 juni tot en met 23 augustus, en maakt zes ritten per dag, driemaal vanaf de veerboot (om 11, 13 en 16 uur) naar De Koog, en driemaal vanaf De Koog naar de veerboot (10.10, 12 en 15 uur). De Jonathan Livingston sj ling Association biedt reizen. 5 MEI 1992 oceaanbodem heeft afgezet. Er worden bodemmonsters genomen, maar om de samenstelling daarvan noed te kunnen interpreteren wordt tevens de „regen" van nieuwe plank tonrestanten die na elke moessonwis- selmg °P bodem neerdaalt, bestudeerd. Dat gebeurt met veran kerde sedimentvallen, die geruime tijd bodem worden neergezet en loop van tijd weer worden ge borgen. Het bijzondere van dit ocea- andeel is dat de neerdalende organismen niet volledig verteren we- is gebrek aan zuurstof. Daardoor kt organisch materiaal begraven in .bodem, een proces zoals dat vooraf gaat aan de vorming van aar dolie. Het betekent opslag van of, die oorspronke lijk aan de jtmosfeer is onttrokken. Leider van noject C is Tjeerd van Weering. •reject A (met onder andere de HOZ-ers Peter de Wilde en Wim Hel- heeft betrekking op het kustge- jjéd en continentaal plat van Kenia n de invloeden van de seizoenen op ie biologische systemen aldaar. Ook Ie effecten van rivierafvoeren wor- bekeken. Levensgemeenschappen de kust (o.a. mangrovebossen, eegrasvelden en koraalriffen) krijgen andacht vanuit een instituut voor eeonderzoek in Mombasa. •reject D moet duidelijk maken welke eranderingen zich op fysisch, che- lisch en biologisch gebied hebben jrgedaan in het gebied bij Oman Pakistan, met name als gevolg i de ijstijden en andere klimaatsve- anderingen. Gekoppeld aan dit pro- set is een onderzoek naar de sporen lie de rivier de Indus op grote af tand in de diepzeeafzettingen heeft sgelaten. Kennis daarover is van be ng voor de modelvorming van aar- loliehoudende afzettingen. •reject E tenslotte heeft betrekking ip de „oceanische" riffen bij de Sey- hellen, die buiten het moessonge- «d liggen en ook geen cyclonen Geholpen door Dr J. Borgman (links) gooit ambassadeur S.O. Mageto de tros los. kennen zodat de rifvorming er on gestoord plaatsvindt. Tot dusver heeft Nederlands riffenonderzoek vooral plaatsgevonden in het niet oceani sche Caribisch gebied en in Indonesië en om de resultaten daarvan juist te interpreteren is vergelijking met ocea nische omstandigheden nodig. Het onderzoek is tevens van nut voor het IFoto's Harry de Graaf) beheer van de zeeën rond de 120 Seychellen-eilanden, die voor hun economie goeddeels van die zee af hankelijk zijn. Overigens geldt ook voor de andere projecten dat de re sultaten voor een deel lokaal toepas baar en nuttig kunnen zijn. De expeditie is daarom tevens een vorm van ontwik kelingssamenwerking. Os landbouwers dachten dat ploe gen, zaaien en poten in 1992 wel vtoegkon plaatsvinden. De grond was vrij droog. Achteraf is de regen spelbreker geworden. Eind februari, begin maart werden de eerste zo- rergranen gezaaid. Maar het zou tot erd april duren voordat het laatste graan werd ingezaaid. De natte peri ls zorgden voor de onderbreking. Opeen enkel perceel na werden de suikerbieten eind april ge raaid. Anders is het gesteld met de aardappelen. Slechts een enkele aar- Jappelteler heeft alles gepoot. De aardappeltelers moeten het overgrote deel van hun areaal nog planten. Vanneer naar de gewassen wordt ;en, dan staat alles er wel vrij voor. Slechts op een enkel per sei worden waterplekken waargeno- nen. Door verdichting van de övengrond blijft het water staan en an niet snel genoeg wegzakken. Een orte koudeperiode heeft er voor ge- O'fld dat een andere kleur op de ge- rassen kwam. De groene kleur van at gras en vooral wintergraan veran- erde in een paars-roodachtige geel- arkleuring. De oorzaak ligt volledig Ne temperatuursverandering. Door e koudeperiode kunnen de planten wortels onvoldoende voedingsstoffen tpnemen en geven daardoor een leurverandering. De planten krijgen ress. Wanneer de temperatuur ho- wordt verdwijnen deze verschijn en en komt de normale groene feir weer terug. Dit als de voe- tgstoestand van de grond goed is. 'ant ook nu reeds zijn er weer een percelen waar de kalktoestand ran de grond nog niet op het juiste lveau is. De planten blijvenhier dui- m achter in ontwikkeling en kun- fei jj"* Wegens het verwijderen van een dui- ®r in de onderliggende dijk, is de doute tussen de Pontweg en Ou- schild van 11 tot en met 17 mei niet toegankelijk voor verkeer. '"de nacht van zaterdag op zondag half één werd brand gesticht in Ben telefooncel op het haventerrein van Oudeschild. De vlammen doof- ^n vanzelf; de schade bleef beperkt beroete ramen. ^en een 21-jarige vrachtautobestuur- °P de parkeerplaats bij het Para- I fIlIriJ,TI 'n Eierland zaterdagmiddag ,jj ijeruit reed, raakte hij de gepar- v ^de auto van een 26-jarige man 'eningen (D.). Laatstgenoemde 'iep krassen en deuken op. nen alleen gaan groeien als de grond de juiste pH heeft. De regen is gunstig geweest voor de grasgroei. Over het algemeen staat het grasland er goed voor. De eerste snede zal een goede opbrengst gaan geven. Maaien Met hogere temperaturen zal het gras snel in opbrengst toenemen. Be langrijk hierbij is het dat hierop wordt gelet en dat niet te laat wordt ge maaid. Naast de terugloop van de kwaliteit, zal de hergroei van de grasmat langer duren. En om vol doende en goed weidegras te hebben is op tijd maaien noodzakelijk. Alleen met goed en voldoende weidegras is he mogelijk om een goede melkpro ductie per melkkoe te halen tegen zo laag mogelijke kosten. Bijsturen van de melkproduktie met krachtvoer is altijd duurder en niet altijd nodig. Uit voldoende en goed weidegras kan een melkkoe in het voorjaar minimaal 25 kg melk met een goed yet en ei witgehalte halen. En om steeds de beschikking over goed en voldoende weidegras te heb ben is op tijd maaien noodzakelijk. In- scharen in te lang gras kost produktie. Evenals te lang gras dat voor de voederwinning een kwalita tief minder produkt voor de winterpe riode gaat leveren. Vogels Probeer bij het maaien de jonge vo gels en het wild redden. Bij het maai en kan de maaimachine voorzien worden van een wildredder, waarvan het wild en de vogels schrikken. Een goede methode is enkele dagen voor het maaien grote, liefst gele plastic vlaggen in het land te zetten. 4 tot 5 per ha. is voldoende. Dit geeft zoveel onrust voor de vogels met jongen dat ze naar andere percelen trekken. Als er nog nesten in het land liggen kun nen ze gespaard worden door er ruim omheen te maaien. Zo'n 4 meter lang en ter plaatse van het nest mini maal 1 m breed geeft succes. Verder is het raadzaam om van binnen uit te gaan maaien om de vogels niet te veel op te sluiten. Voor nadere infor matie kunt u altijd contact opnemen met Chiel Witte, tel. 13895. Onkruid De ervaringen hebben geleerd dat jong onkruid het gemakkelijkst is te bestrijden. Dit betekent dat er snel na de opkomst van het onkruid een bestrijding moet worden uitgevoerd. In een dergelijke situatie, dus met jong en klein onkruid, kan met lage doseringen worden gewerkt. Dit is goed voor de portemonaie en even eens goed voor het milieu. Ouder on kruid heeft een veel sterker wortelstelsel en is daardoor moeilijker te bestrijden. Plastic Van 4 tot 15 mei kan plastic worden ingelverd bij het overslagsatation „De Hamster" te Oudeschild. Dit is mo gelijk van 7.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Plastic zo schoon mogelijk, gebun deld aanleveren. Zwart en of wit kuil- plastfc bundelen in handzame pakketten. Plastic kunstmestzakken apart bundelen. Plastic kan worden opgehaald, maar daarvoor moet f75,— per kuub worden betaald. Aangelverd in Oudeschild wordt f152,20 per ton in rekening gebracht. Op een aantal erven ligt nog rommel dat opgeruimd kan worden. Dit kan het gezicht van het erf sterk verbete ren. In enkele uren kan al veel wor den verbeterd. Ook al wordt het maar aan het gezicht onttrokken. Uiteraard is het veel beter om af te voeren. Want als het één keer is op geruimd dan blijft het meestal ook veel netter. Afvalhopen Reeds nu worden er aardappelhopen gevonden waarop de aardappels vol op groeien. Dit zijn haarden van schimmelsporen van de aardappel ziekte. Wanneer de afvalhopen niet worden afgedekt met zwart plastic, is de kans groot dat aardappelziekte vroeg zal optreden. Hiervoor geldt: voorkomen is beter dan genezen. Geef opslag dus niet de kans ziek tesporen te verspreiden. De standvastigheid van grasrassen in graszaadmengels is erg verschillend. Dit blijkt uit het demonstratieveld bij de familie P. C. Hin in Spang. Het perceel dat in 1986 is ingezaaid laat duidelijk de verschillen zien. De gras rassen met de beste cijfers, zoals in de rassenlijst aangegeven, scoren het hoogst. Er zijn minder tuintjes- en muurplanten in de grasmat te vinden. Gezien dit resultaat is het voor de veehouder zinnig meer gebruik te gaan maken van de gegevens uit de rassenlijst of daarover advies te vra gen bij de DLV-medewerker. Jan Koolhof Dat Horszei een afwijkende mening heeft over „democratische" beslissin gen, is zijn goed recht. Als hij er voortaan Daan Welboren onder zet, weten we tenminste wie het zegt. „Dat je intelligent moet zijn om e.e.a. goed te begrijpen", zijn niet mijn woorden. Ter verduidelijking: als dankzij onrechtmatige volmachten een voorstel in mijn voordeel was aangenomen, had ik die volmachten ook aangevochten. Frans Voskuil, De Koog. COURANT De bestaande wachthuisjes bij de bushaltes in Den Burg maken bin nenkort plaats voor gloednieuwe abri's. De firma Alrecon start in mei met de uitvoer van het abriplan, waartoe de gemeente vorig jaar heeft besloten. De wachthuisjes uit Den Burg, die nog in goed staat ver keren, gaan verouderde wachthokjes in het buitengebied vervangen. De busreiziger zal wel even moeten wennen aan de nieuwe wachthuisjes, die voorzien zijn van lichtgevende re clame. In ruil voor de reclame brengt Alrecon, die abri's in heel Nederland plaatst, de gemeente geen cent plaatsingskosten in rekening. B en w stelden als voorwaarde dat de wach thuisjes voor juni worden neergezet. Barendregt. „Alrecon heeft tot dusver echter nog niets van zich laten ho ren. We zitten er nu flink achteraan." Voorlopig koestert Barendregt echter geen enkel wantrouwen tegenover Alrecon. Buitendorpen Omdat in het buitengebied het voe ren van lichtreklame niet is toege staan, besloot de gemeente, die het beheer heeft over de abri's, dat de „afgedankte" wachtlokalen nog best inzetbaar zijn voor de buitendorpen. Mede op aandringen van NZH, gaat de gemeente onder andere over tot vervanging van twee stenen wach thuisjes bij De Cocksdorp, die nog stammen uit de tijd dat het busver voer in handen was van Teso. „De huisjes lijden aan slijtage en bieden de reiziger onvoldoende beschutting", aldus NZH-districtschef Alfrink. On danks de ouderdom van de stenen optrekjes, worden ze niet bij het grof vuil gezet, maar krijgen ze waar schijnlijk een eervolle rustplaats in musea. „Eén ervan in het NZH- bedrijfsmuseum in Haarlem, als over blijfsel uit het verleden", verwacht Alfrink. Voor het tweede exemplaar heeft het Maritiem en Juttersmu- seum in Oudeschild interesse ge toond. „Dat lijkt mij een goede bestemming", besluit Barendregt. Door uitvoering van het gemeentelijk abri-plan wordt dit wachtlokaal bij een bushalte bij De Cocksdorp. binnenkort vervangen Het ..stenen tijd perk" is daarmee ten einde. iFoto Dirk Kuiter In een voorlopige reactie is het bestuur van het Texels Verbond van Ondernemers (TVO) positief gestemd over de plannen van b en w om het bedrijfsafval tegen een aanzienlijk lager tarief op te halen. Bovendien wil het college onderzoeken of de grijze vuil containers voortaan vaker kunnen worden geleegd. De tariefs verlaging wordt mogelijk doordat de gemeente het bedrijfsafval niet naar een vuilverbrandingsinstallatie in Amsterdam, maar naar de stortplaats in Medemblik zal afvoeren. B en w komen met deze stap tege moet aan de Texelse ondernemers, die de afgelopen weken zware druk op het college uitoefenden. TVO schermde met een veel goedkopere aanbieding van het gespecialiseerde bedrijf BFI uit Oosterbeek. Het colle ge vond dat de ondernemers slechts aan hun eigen portemonnee dachten, maar het algemene Texelse belang uit het oog verloren. De gemeente bere kent in haar tarieven niet alleen de transport- en stortkosten, zoals BFI, maar moet ook tal van andere kosten doorberekenen (o.a. met betrekking tot het vuiloverslagstation, afdekken van de belt en de gescheiden inza meling). Als het bedrijfsleven afhaakt, zullen de kosten door de overige bur gers moeten worden opgebracht. Zó ver lijkt het nu niet te komen door het voorstel van b en w. Pijn „Een compromis met pijn in het hart", aldus wethouder Dirk Terpstra. „Ons uitgangspunt is zo weinig mo gelijk storten, want we vinden dat het afval zo optimaal mogelijk moet worden verwerkt. Vuil verbranden is beter, maar ook duurder. Nu doen we een stap terug. Bij wijze van spreken hadden we net zo goed door kunnen gaan met storten in de duinen." Terpstra is echter blij met de positie ve reactie van TVO. „Het compromis is bedoeld om als Texelaars met el kaar de klus te klaren. Het is belang rijk dat de afvalinzameling via één circuit loopt. Dit systeem, waarin overigens particulieren zoals Tatenho- ve meedraaien, functioneert goed. Maar als BFI op Texel komt, dreigen we de grip op de inzameling te ver liezen." In de buurt TVO-voorzitter Ko Vinke constateert dat „de gemeente nu in de buurt van BFI komt". Hij wil eerst het schrifte lijke voorstel met berekeningen af wachten, alvorens een definitief standpunt in te nemen. Het voorstel wordt in de loop van komende week verwacht. „Het tarief gaat omlaag en de dienstverlening wordt beter. Dat zijn precies de twee punten waarvoor wij ons sterk hebben gemaakt", al dus Vinke. Op de enquête die het TVO-bestuur onder de leden heeft gehouden, heb ben vele tientallen bedrijven gerea geerd. Zij gaven daarmee aan dat ze belangstelling hebben voor de moge lijkheden die BFI biedt. Vinke: „BFI moet nu zelf het initiatief nemen om bedrijven te benaderen. TVO acquisi- teert niet voor BFI." Twee routes? Om het bedrijfsafval goedkoper te verwerken, moet het hele ophaal- schema van de gemeente op de hel ling. De gemeente haalt huishoudelijk en bedrijfsafval door elkaar op, maar op de stortplaats in Medemblik mag namelijk geen particulier afval worden aangeleverd. „Dat zal nog problemen Het afgelopen weekend heeft een groep jongeren met een verfspuit di verse panden in Den Burg en De Koog beklad. De politie vermoedt dat ongeveer 15 jongelui van rond twintig jaar verant woordelijk zijn. De groep komt uit Amsterdam en bracht een weekend op het eiland door. Met een spuitbus met rode verf bewerkten ze een ge vel van het raadhuis en diverse be drijfspanden in de Parkstraat. Een toilet van een horecabedrijf in De Koog werd op dezelfde wijze beklad evenals een garagemuur aan de Or- chismient. Vaak werd de tekst „Ajax" aangebracht met een ster met in het midden de „F" van F-side. opleveren. Wellicht moeten we twee routes gaan rijden", aldus wethouder Terpstra. Berekend is dat het aanbieden van bedrijfsafval in Medemblik ƒ120,- gaat kosten, terwijl de gemeente mo menteel bij de VVI Amsterdam ƒ180,- betaalt. De ƒ120,- is een kostendek kend tarief. „Anders zouden we het niet doen." Evaluatie B en w laten verder het wekelijks op halen van het restafval (grijze contai ner) onderzoeken, bijvoorbeeld gedurende veertig weken per jaar. Ook wordt bekeken of de groene gft- containers vaker dan éénmaal per week bij de bedrijven kunnen worden geleegd. Terpstra: „We zijn begonnen met een zo optimaal mogelijk systeem, tegen zo laag mogelijke kosten. Eerst hebben we de reacties afgewacht. Naar aanleiding daarvan kijken we nu wat er veranderen kan en tegen welke prijs. Na het seizoen zullen we een openbare evaluatie avond houden om te kijken of het gewerkt heeft."

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 5