Zwarte bonen gaan je na een jaar wel tegenstaan...." Texelse vier jaar naar Nicaragua Brandende pijl ontstak het olympisch vuur... Scoutingwedstrijd in teken van zeeroverij Voetbaluitslagen Kartingtop naar Texel voor racekampioenschap Vrijmarkt Spectaculaire opening zwemseizoen Lage score bij tennisclub Deuce en tie koningschutter vuren hun brandende pijlen af. DINSDAG 5 MEI 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 9 (Foto Tessa de Graaffl Negentig padvinders uit de kop van Noordholland strijken dit weekend op het eiland neer om mee te doen aan de districtswedstrijden voor Scouts. Thema dit jaar: de zeeroverij in de zeventiende eeuw. De jaarlijkse scoutingwedstrijden voor het district Haakshoeck vinden om de twee jaar plaats om Texel. De wedstrijd, die zaterdag aanvang 11.30 uur start bij de veerhaven, is voorbe houden aan padvinders die beschik ken over specifieke vaardigheden. Dit weekend hebben ze die hard nodig. Met hun kaart, kompas en andere onmisbare werktuigen moeten ze hun weg vinden over het eiland. De scouts bereiden op een houtvuur zelf hun maaltijd. Zestig van de deelne mers (jongens en meisjes tussen 11 en'15 jaa.r) maken kans om te wor den uitgezonden naar de landelijke scoutingwedstrijden in Baarn. Hoewel de „olympische" gedachte belangrijk is, staat het weekend vooral in. het teken van gezelligheid en samenwer king. De scouts kamperen op het ter rein aan de Bernhardlaan, in zelfgebouwde tenten. De prijsuitrei king is zondagmiddag, aanvang 15.00 uur. Zaterdag 2 mei: Junioren: Oosterend A1-Texel A1 2-6 Tex. Boys B1-W. Waard B1 2-2 Oosterend B1-HRC B2 5-2 Kaagvogels C1Tex. Boys C1 3-3 Texel C1-Oosterend C1 15-0 HRC C2-Tex. Boys C2 afgelast W. Waard C1-Texel 02 5-0 Texelse pupillencompetitie Texel D1-De Koog D1 2-7 Tex. Boys D1-SVC D1 7-0 Tex. Boys E2-De Koog E1 0-8 Texel E1-Texel E2 7-3 Tex. Boys E1-Texel E3 2-2 Texel F1-SVC F2 17-3 SVC F1-ZDH E1 8-0 Zondag 3 mei: Recreatie: ZDH-De Koog 2-4 SVC-Texel afgelast Op de kartingbaan in Akenbuurt worden zaterdag en zondag races verreden, die meetellen voor het clubkampioenschap Noord Nederland en de provincies Friesland, Gronin gen en Drente. Zo'n veertig coureurs, verdeeld over drie klassen, doen mee aan de races. In het kielzog van de rijders komt, een karavaan van zestig technici en begeleiders naar het eiland. De karts zijn verdeeld over drie klassen, 60 cc, 100 cc (junioren en senioren) en 125 cc (junioren en senioren). In het ren nerskwartier kunnen belangstellenden een kijkje nemen en een praatje ma ken met de coureurs. Tijdens de ra ces geeft een speaker tekst en uitleg over het verloop van de manches. Het spektakel begint zaterdag om 11.00 uur, waarbij zaterdag de vrije trainingen worden verreden. De toe gang is deze dag gratis. Zondag, wanneer van 13.00 tot 17.00 uur de wedstrijden op het programma staan, is de toegang vanaf 11.00 uur 72,50. Van 10.00 tot 12.00 uur rijden de coureurs voorafgaand aan de wedstrijden hun banden op tempe ratuur. De 27-jarige Gerda Zijm uit De Koog is landbouwkundig inge- nieur. Tijdens haar studie deed ze vijf maanden een onderzoek in het Midden Amerikaanse land Nicaragua. Dat beviel zo goed, dat ie er na haar afstuderen terugkeerde. Binnenkort gaat ze voor de 3 keer, voor een periode van maar liefst vier jaar, samen met haar Zeeuwse vriend Giel Ton, die landbouweconoom is. Tijdens haar tweede periode, die veertien maanden duurde, is Gerda met drie collega's bezig geweest met opzetten van een landbouwpro ject in samenwerking met de Nicara- aanse boerenbond. Terug in iderland ging ze, met haar vriend, zoek naar fondsen om het project betalen. Omdat de bureaucratie in ons land toesloeg, wendde het twee- lal zich met succes tot de Belgische regering. „Toen ik er de eerste keer was in 1988, woedde de burgeroorlog nog. Er gebeurde veel. Het is interessant om daar bij te zijn", vertelt Gerda in huis van haar ouders aan de rand De Koog. Omdat haar studie was cht op de tropen kreeg zij de s in een land met een dergelijk klimaat een onderzoek te doen. Midden en Zuid Amerika trok me neteen. Veel meer dan Afrika. Ik heb geen idee waarom. Mijn ouders ston den niet te juichen toen ik de eerste naar Nicaragua ging. Nu nog niet, trouwens." Spaans Het eerste onderzoek speelde zich af op een tabaksplantage. „Mijn vriendin er al, dus zij ving me op. Het g erg vlot: op de dag dat ik aan- iwam was ik 's middags al aan het werk!" Gerda hielp ook mee op de ge. „Zwaar hoor." s is de voertaal in Nicaragua. Gerda spreekt de taal al aardig. „Ik onlangs weer een cursus gevolgd dan wordt je kennis weer wat bij- Midden Amerika roept bij velen het ild op van stoffige landen, gere nd door wrede dictators, waar lp 30 april. Koninginnedag, wilden iji twee dochters (10 en 16 jaar) noude speelgoed voor 'n habbe- )ts verkopen, want dat is toch een aditie èn het juiste ogenblik om dat edoen. Gezelligheid in het dorp, veel mensen op de been, enzovoort. Ik ze het advies gegeven niet op de iroeneplaats te gaan zitten, want die vrij blijven voor de feestmarkt tie Texelse Courant 28 april). ■e zijn toen in de Binnenburg gaan iitten. Echter werden ze daar op een egeven moment door de politie ver acht weg te gaan. Ik heb 's mid- ags de politie gebeld hoe dat nou it Mij werd verteld dat het verboden vrijmarkt te houden op Koninginne- 2g U kunt begrijpen dat ik niet wist rat ik hoorde, uitgerekend de leukste ag door geheel Nederland, zeker loor de vrijmarkt voor kinderen, maar op Texel! Hiertegen dien ik als weder een klacht in en zou graag 'Hen zien dat er ook op Texel vrij- l3fkt is, in ieder geval voor kinderen, utgemeester en wethouders hebben se brief ook ontvangen. I. Lodewijckx Den Burg. mensen spoorloos verdwijnen. Vol gens Giel en Gerda klopt dat niet wat Nicaragua betreft. „Tijdens de oorlog in '88 hoorde je wel schieten, maar er waren genoeg plaatsen waar het veilig was. Dat was altijd erg dui delijk, dus je kon het gevaar uit de weg gaan. Je wordt wel erg gecon fronteerd met wat er gaande is. ledereen heeft wel een familielid dat is gesneuveld of meevecht. En nu is het het meest democratische land van Midden Amerika. Je kan er alles zeggen zonder dat je hoeft te vrezen voor je leven. Dat is de buurlanden wel anders." De bewoners maakten tijdens haar eerste bezoek geen indruk bank te zijn voor de oorlog. „Men had er ge noeg van, dat kon je goed merken.' Beloftes Haar tweede bezoek in 1990 viel sa men met de verkiezingen. „Een feestelijke, maar ook een tragische tijd. De Sandinistische regering, die tien jaar de revolutie had geleid, werd weggestemd ten gunste van een par tij die goede contacten heeft met de Verenigde Staten. Er werden gouden bergen beloofd, maar al snel zag je dat van die beloftes niets terecht kwam. Land werd teruggevorderd, de volksgezondheid liep achteruit en scholen werden wegens gebrek aan salaris voor leerkrachten gesloten. Het enige positieve dat overbleef was dat de oorlog was gestopt." Door de invloed van de Verenigde Staten zijn in Nicaragua meer produc ten te verkrijgen dan voorheen. Vol gens Gerda is dat echter alleen weggelegd voor een selecte groep. „De tegenstelling tussen rijk en arm is enorm." Giel en Gerda gaan naar een heuvel achtig gebied. „Het doet er een beet je zuid Frans aan", legt Giel uit. „Er hebben vroeger veel bomen gestaan, maar die zijn allemaal gekapt." Land bouw is het hoofdmiddel van be staan. Er zijn veel kleine boerenbedrijfjes die mais en bonen verbouwen. Daarnaast zijn er enkele grote ranches met vee. Gerda: „Maispannekoekjes en bonen worden er ook het meest gegeten. Helaas, want ik ben er niet zo dol op. Ze hebben ook van die zwarte bonen, die gaan je na een jaar wel tegen staan....en dan dacht ik wel eens: oh, had ik nou maar een lekker broodje met kaas." Voorlichting Het tweetal gaat als een soort land- bouwvoorlichters in samenwerking met de plaatselijke boerenbond agra riërs met elkaar in contact brengen. „Het gaat om boeren met kleine be drijfjes, die voor eigen consumptie werken. Zij hebben geen vervoermid delen en zijn dus nooit in staat om erachter te komen hoe anderen wer ken. Bovendien hebben ze geen geld voor kunstmest of pesticiden, dus het is zaak dat ze alternatieven aan wenden om toch een goed resultaat te behalen. Er is namelijk geen alter natief: er heerst grote werkloosheid in het land, dus een andere baan vin den zit er niet in. Wij gaan hen niet vertellen hoe het moet, maar we or ganiseren dat ze bij collega's op be zoek gaan. Dan horen ze van collega's in een vaktaal die ze ver staan hoe die werken. Op die manier komt het beter over en kunnen ze in de praktijk zien dat bepaalde ver be teringen effect hebben." Export Gerda vertelt dat de autoriteiten de kleine boeren in Nicaragua links laat liggen. „Zij zijn alleen geïnteresseerd in die bedrijven die exportproducten leveren, zoals koffie en katoen." Van daar dat het Nederlands/Belgische project door de bewoners met en thousiasme wordt onthaald. „Maar dat komt vooral door de aanpak. Ze hebben slechte ervaringen met pro jecten waarin oplossingen werden aangedragen door buitenlanders, die helemaal niet in hun situatie waren in te passen." In het dorpje waar het tweetal heen gaat zijn geen uitgaansgelegenheden zoals wij die kennen. Wat doen ze in hun vrije tijd? Gerda: „Beetje kletsen met mensen en bij hen op bezoek gaan. Veel lezen en vooral niet constant over werk praten. Dat is De opening van het seizoen 1992 van zwempark Molenkoog stond vrij dag in het teken van het olympisch jaar. Estafettelopers brachten het olympisch vuur van de vuurtoren via een 29 kilometer lange route naar het zwembad in Den Burg. Daar werden er twee pijlen mee aangesto ken, die door boogschutters werden afgeschoten op een reusachtige gas brander die prompt schitterend be gon te branden. Ook werden de nationale en de Texelse vlag gehesen, het Kon. Texels fanfare speelde het Wilhelmus, Ne derlands snelste zwemster Mildred Muis legde een olympische „eed" af en er was ook nog een toespraak van wethouder Tine Krijnen. Niet eerder was de opening van het zwemseizoen zo uitgebreid en spec taculair. Er was dan ook heel wat technische voorbereiding en den kwerk aan vooraf gegaan met als be langrijkste brein de altijd actieve Dik Haker. Vuur Het was de bedoeling de fakkel te ontsteken met de zon, dus door mid del van een brandglas. Op het mo ment dat het moest gebeuren liet de zon echter even verstek gaan. In het Mildred Muis ontsteekt in het lichthuis van de houdt. In het midden Dik Haker. lichthuis van de Eierlandse vuurtoren werd de toorts daarom aangemaakt met een soldeerbrander, wat wel zo vlot ging. Ilona Keijser droeg de bran dende fakkel de trappen af naar be neden. Bij de deur van de vuurtoren werd hij overgenomen door Coen Zoon, die er vervolgens de spurt in zette in zuidelijke richt ing. Halverwe ge de Vuurtorenweg werd hij afgelost. Totaal 20 lopers waren bij de 29 kilometer lange estafette inge schakeld, waaronder twee volwasse nen, allemaal leden van de zwem- en poloclub TX 71. De fakkel ging via Slufterweg en Zwinweg naar Ooster end, vervolgens naar De Waal en Ou- deschild. Keurig op tijd bezorgde de laatste estafetteloper Steven van Vliet het zonnevuur bij het zwembad, waar op hetzelfde moment het Kon. Texels fanfare zijn muzikale entree maakte. Met de fakkel werden twee, speciaal voor deze gelegenheid ge maakte extra lange pijlen aangesto ken en afgevuurd op de grote, heel echt lijkende olympische toorts die naast het zwembad was opgericht. Keizerschutter Henk Witte en koning- schutter Theo Kikkert van de „Eiland- schutters" waren duidelijk nerveus, want hun reputatie zou onder grote druk komen te staan als de op 18 meter afstand staande toorts zou worden gemist. Eén pijl ging naast (van wie die pijl kwam willen de he ren niet zeggen) maar de andere was een voltreffer en deed niet alleen de jrtoren de fakkel, die Ilona Keijser in de hand (Foto Harry de Graad gasvlam ontsteken, maar ook enkele ballonnen knappen. Dik Haker sprak een gloedvol welkomstwoord tot Mil dred Muis, die zo vriendelijk was ge weest om aan de opening mee te werken. Het was de bedoeling ge weest dat ze haar moeder en een zusje bij zich zou hebben, maar dat was om een of andere reden niet doorgegaan. Haker opperde de moge lijkheid dat de „muizen" aanwezig zullen zijn en te water worden gela ten bij de sluiting van het zwem seizoen. Wethouder Tine Krijnen uitte haar be wondering voor het afwisselende programma dat het komende seizoen in Molenkoog is te beleven. Ze sprak de hoop uit dat nog veel meer men sen dan anders zullen komen zwem men, want dat is voor het voortbestaan van het bad erg belang rijk. Meer dan anders zal de politiek de komende tijd critisch naar de ex ploitatie van het bad kijken en mede aan de hand daarvan beslissingen ne men over het voortbestaan. Onder het spelen van het volkslied door het KTF, hees de wethouder de Texelse vlag terwijl chef-badmeester Ria Keijser de Texelse tweekleur hees. Tenslotte verklaarde top- zwemster Mildred Muis het bad voor geopend en kon iedereen het water in. Het werd een gezellige boel, mede door de „Klapband" die hoog boven het water gezeten, bekende nummers ten gehore bracht. wel een gevaar als je samen aan een project werkt. Je blijft er maar over doorgaan." De bewoners zijn volgens het tweetal erg geïnteresseerd in Ne derland. „Ze denken dat het een soort staat van de Verenigde Staten is, echt een hemel op aarde. Dat ver keerde beeld wordt nog versterkt door de „Dallas"-achtige televisiese ries die zij wel eens zien." De men sen zijn erg gastvrij. Giel: „Als je bij ze langsgaat gaan ze ervan uit dat je blijft eten en slapen." Gerda en Giel hebben nog niet beslo ten wat ze na de vier jaar in Nicara gua gaan doen. „Als het erg goed bevalt, gaan we misschien wel weer terug. Of misschien hier wat doen aan de universiteit." In de derde ronde van de kring competitie tennis is door de diverse teams iets minder gescoord dan vo rige week. Door de dames werden vier wedstrijden gewonnen, één wedstrijd werd gelijk gespeeld en er werden er twee verloren. Het verlies van Deuce A kon gedeel telijk worden geweten aan een bles sure van Ineke Vosjan, die daardoor haar partijen moest opgeven. De heren-veteranen verloren opnieuw hun wedstrijd, maar door de 3-1 ne derlaag is nu wel de gehate 0 van het scorebord verdwenen. Uitstekend was zaterdag het resul taat bij de districtswedstrijden. De vijf seniorenteams konden even zo veel Deuce-overwinningen be werkstelligen. Hierbij is vermeldens waard de stijgende lijn van het derde herenteam, dat na de eerste wed strijd met 0-6 te hebben verloren, via een gelijk spel in de tweede ronde, nu de volle 6-0 winst wisten te be vechten. Een merkwaardig voorval deed zich voor bij de enkelpartij van Frank Plaatsman in de westrijd Deuce 2-Hippo 3. Op match-point bij het einde van de tweede set sloeg Frank de bal lek, zodat het punt moest worden overgespeeld. Dat leidde tot verlies van de tweede set, maar de derde set wist Frank toch weer met 6-4 naar zich toe te trekken. Bij de jeugd-teams zetten de meisjes van 15-18 jaar hun zegetocht voort met een 6-0 overwinning bij Warmenhui- zen 1. Voor het gemengde team en de jongens (Deuce 1 15-18 jaar) was er een 5-1 overwinning te behalen. Voor de drie overige jeugd-teams zat er deze week geen overwinning in. Gerda en Giel: „De Nicaraguanen denken dat Nederland hemel op aarde is.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 9