Mannenkoor en Excelsior in vorm voor opname cd BEZORGER m/v RECEN! „Schade door windmolen zal worden geclaimd" Mylou Deurloo ster voorjaarsconcert Hoogerheide trekt van leer tegen EcoMare-plan De windmolen van Beumkes en Eigenraam Inschrijving Lions heden gesloten Rondrit en barbeen voor motorrijders Klapdak snel op zijn plaats DINSDAG 12 MEI 1992 TEXELSE COURANT Wij zoeken een Wij zoeken iemand die per 1 juni 1992 voor ons de Texelse Courant wil bezorgen op de route: Kogerweg, Pont weg, Pijpersdijk, Oude dijkje, Ruyslaan, Maaikeduin- weg, Ruigendijk, Mienterglop, Randweg, ged. Bosrandweg, Peü- kaanweg. Califomieweg. Hier wonen ongeveer 83 abonnees. Het bezorgen is het eenvoudigst voor iemand die in deze omgeving woont b.v. een scholier. De kranten kunnen dinsdag- en vrij dagmiddag even na 15.00 uur in onze drukkerij aan de Warmoesstraat worden afgehaald. Geïnteresseerden kunnen voor na dere inlichtingen terecht bij de receptie van de drukkerij. Parkstraat 10, I n Den Burg, telefoon 12741. „Plaatsing van een windmolen op het op het zuidelijk havenhoofd van 't Horntje gaat ten koste van de veerdienst. Schade die Texelaars hiervan ondervinden zal worden ge claimd", aldus Theo Hoogerheide, die in een brief aan het college van b en w flink van leer trekt tegen het plan van EcoMare. De Teso-directeur vindt dat de bestaande turbines bij Oudeschild voldoende educatieve waarde hebben. De brief van Hoogerheide komt op een moment dat de gemeenteraad moet beslissen over een voorberei- dingsbesluit om de windmolen niet op het havenhoofd, maar in polder 't Horntje bij het NIOZ te plaatsen. Het NIOZ heeft inmiddels bezwaar tegen de molen aangetekend, wegens de geluidsoverlast en schaduwwerking. EcoMare-directeur Jan Kuiper vult aan dat de veerhaven om technische en geografische redenen de beste lo- katie voor het gevaarte. Problemen Hoogerheide voorziet echter grote problemen. „De bestaande aanlegin- richting is ruim dertig jaar oud. Op termijn moeten de contructies wor den vervangen. Voor een ongehinder de bootdienst tijdens de uitvoering van dergelijke werken is een aanpas sing van de haven nodig." Hoogerhei de acht het educatieve belang van de windmolen ondergeschikt aan een goede bootdienst en in strijd met de primaire bestemming van de haven. Het nieuwe kantoor, een wachtruimte en werkplaats, waarvoor plannen be staan, komt in de directe omgeving van de molen. Geluidshinder en slag schaduw veroorzaken overlast en moeten worden vermeden. Psychologisch Plaatsing van de molen dichtbij de vaarroute, kan volgens Hoogerheide nadelige gevolgen hebben voor de stuurlui. „De psychologische gevol gen moeten worden onderzocht." Door de luwte die ontstaat, zal de winddruk op het schip wegvallen. Of de boot, die zich in die positie in de manouvreerfase bevindt, er nadeel van ondervindt, moet worden onder zocht. Hoogerheide vreest verder dat de be- op de mensen in de zaal. Het was daarom jammer dat het podium zich op een ongelukkige plaats bevond. Te ver van het publiek en bovendien niet goed belicht. Op'haar geschoolde stem hadden deze omstandigheden gelukkig geen invloed. Met schijnbaar gemak haalde ze de hoogste noten, wat een souplesse! Het is te hopen dat de Stichting Ondersteuning Wel zijnswerk Mylou Deurloo zeer spoe dig nog eens naar het eiland haalt, want dit prachtige talent met haar ontwapenende uitstraling zal over en kele jaren waarschijnlijk onbetaalbaar zijn. F.H. De suggestie dat, omdat één heel ac tief lid van de Werkgroep Land- schapszorg Texel (WLT) in dienst is bij Ecomare en een ander daar vanuit Staatsbosbeheer is gedetacheerd, of omdat de WLT zich verwant zou voe len aan het ook een beetje „groene" EcoMare, de werkgroep niet tegen een tweede windmolen op 't Horntje zou zijn, getuigt in de eerste plaats niet van veel smaak en is in de twee de plaats onjuist. Uit het feit dat men niet in de krant leest dat wij een mening hebben of actie hebben ondernomen, mag men natuurlijk geen conclusies trekken en het feit dat de Texelse Courant niets heeft vermeld, is er al helemaal geen basis voor suggestieve opmerkingen. De WLT heeft vrij geregeld bezwaar te gen allerlei ontwikkelingen op Texel die natuur, milieu en landschap be dreigen. Zij voert daarover overleg met de verantwoordelijke instanties of plannenmakers, maar waakt ervoor alleen via de krant met hen te com municeren. Indien nodig maken wij tenslotte schriftelijk bezwaar via de wettelijke mogelijkheden. Wij rekenen het, tenzij het niet anders kan of uit zonderingen daargelaten, niet tot on ze taak op grote schaal mensen te mobiliseren of opinies te beïnvloeden via de Texelse Courant. Onze argu menten moeten de doorslag geven en niet de macht van het getal („er is zoveel procent tegen, het mag dus niet doorgaan"). Als U, of voorstanders, of de krant zelf, ons naar onze mening had ge vraagd, had u die meteen gekregen en was dit „misverstand" niet ont staan. Overigens beschouwen wij on ze mening over windmolens op Texel genoegzaam bekend; enkele jaren ge leden heeft die een aantal malen in de Texelse Courant (en ook in het Waddenbulletin) gestaan. Wij zullen dat hier niet allemaal herhalen, maar kort gezegd: de WLT wijst uit land schappelijke overwegingen alle wind molens op Texel buiten het bestaande windmolenparkje af. In het geval van de EcoMare-molen lieten wij b en w dat standpunt al per brief weten op het moment dat er sprake was van het nemen van het eerste voorbereidingsbesluit dat de bouw op het zuidelijk havenhoofd mogelijk moest maken. Wij hebben toen ook de directie van EcoMare al verteld dat wij ernstige bezwaren te gen de molen hadden, van acties van anderen tegen de plannen hadden wij toen nog niets vernomen! Wij waren blij dat in een iets later stadium ook anderen zich druk gin gen maken om de bouwplannen. Soms hebben wij het gevoel dat Texelaars het wel makkelijk vinden staande parkeervoorziening onvol doende ruimte biedt om de toenemende verkeersdrukte veroor zaakt door de belangstelling voor de molen op te vangen. Achtertuin Volgens Hoogerheide is de educatie ve waarde van de molen niet de eni ge drijfveer voor EcoMare. „Het verkrijgen van subsidie van vijftig procent van de stichtingskosten is tot doel verheven. Het middel ver dwijnt uit beeld." Hij becijfert de jaar- last van de molen op ruim f200.000,-. „Het is onwaarschijnlijk dat deze kosten door de opgewekte energie worden gecompenseerd. „Het financiële belang rechtvaardigt dus niet de plaatsing van de molen in de „achtertuin" van een ander." Ondanks de bezwaren wijst de Teso- directeur op een alternatieve lokatie, die zelfs de voorkeur van het college zou genieten. „Het bestemmingsplan biedt de mogelijkheid de molen op de Prins Hendrikdijk of de dijk bij Oost te plaatsen." Het heeft geen zin meer goederen in te brengen voor de aanstaande Li- onsveiling. Afgelopen weekend was het aantal van 700 kavels bereikt, waarmee de inschrijving kon worden gesloten. Zaterdag a.s. kunnen dege nen die hebben ingeschreven hun spullen naar de veiling in het Groot handelscentrum brengen. Dat kan van 9.00 tot 13.00 uur; De veiling zelf vindt volgende week plaats, op vrijdag 22 en zaterdag 23 mei. Kijken kan al op donderdag 21 mei. Excelsior en Mannenkoor sloten het voorjaarsconcert af met een gezamenlijke uitvoering. iFoto Frans Hopman) Dinsdag 12 mei Om 19.30 uur vergadert in het raadhuis de gemeenteraad, aan vang 19.30 uur. De afdeling Stamboomonderzoek van de Historische Vereniging heeft om 20.00 uur een bijeen komst in dorpshuis d'Ouwe ULO. Er is géén ruilavond. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „Cape Fear". Woensdag 13 mei In Cinema Texel draait om 14.00 uur „De reddertjes in kangoeroe- land en om 20.30 uur „Cape Fear". Om 9.30 uur wordt tijdens de koffie-inloopochtend in het Kruis verenigingsgebouw aan de Witte- kruislaan aandacht besteed aan het onderwerp „voogdij". Notaris Boswijk is de deskundige inleider. Kosten 72,-. Donderdag 14 mei In Cinema Texel draait om 20.3) uur „Cape Fear". In de Piano-bar, naast hotel Dijkstra aan de Nikadel in De Koog speelt pianist/entertainer Tom Stepp vanaf 21.00 uur. SV Texel houdt van 18.00 tot 21.00 uur in de eigen kantine een receptie i.v.m. het 80-jarig bestaan en het kampioenschap van Texel 1. Vrijdag 15 mei Vanaf 21.00 uur speelt Tom Stepp in de Piano-bar bij hotel Dijkstra in De Koog. Hoogwater Oudeschild Di. 12 03.45 en 15.55. Wo. 13 04.54 en 17.14, Do. 14 06.10 en 18.24. Vr. 15 07.35 en 19.40. Za. 16 09.25 en 2130l Zo. 17 10.00 en 22.15- Ma. 18 10.24 en 22.40; Di. 19 10.50 en 22.57; Aan het strand is het ongeveer eenw eerder hoog water. De zon komt 17r; op om 05.41 uur en gaat onder om 21.30 uur. 16 mei volle maan; 18 ms springtij. ons de kastanjes uit het vuur te laten halen: „De WLT maakt wel bezwaar, dan hoeven wij onze nek niet uit te steken". Ter geruststelling, als de molen ooit ter visie zou komen te liggen, maakt WLT zeker bezwaar. Nog even het geheugen opfrissen: -Als enige maakte de WLT bezwaar tegen de Nioz-molen tot bij de Raad van State (de hoogste instantie). Waar waren toen de inwoners van 't Horntje, medewerkers van het Nioz, de heren Beumkes en Eigenraam? een beetje merkwaardig in dit ver band is o.i. dat de Nioz-directie nu de EcoMare-molen afwijst, maar wel haar eigen versleten molen die ken nelijk zoveel onvoorziene hinder geeft, geheel vernieuwt. Waarom niet afgebroken? Als enige heeft de WLT bezwaren geuit tegen de plannen van een 50 meter hoge windmolen bij het voor malige Texvis-bedrijf. -De WLT heeft na overleg met het PEN uiteindelijk besloten geen be zwaar te maken tegen de molens bij Oudeschild. Wel heeft de WLT een adhesiebetuiging gestuurd n.a.v. haar aanvankelijke weigering. Door het PEN werd ons gezegd dat door de beperkte inpassingsmogelijkheden op het Texelse net, na het realiseren van het PEN-parkje, geen andere (grote) molens op Texel zouden kunnen wor den gerealiseerd (brief directeur PEN d.d. 14-6-1988). -De WLT heeft als enige bezwaar ge maakt tegen een plan voor de bouw van windmolens aan de voet van de Hogeberg. Voorlopig hebben GS onze bezwaren gegrond verklaard. Mogen we de heren Beumkes eh Ei genraam voortaan ook rekenen tot bezwaarmakers tegen windmolens el ders op Texel, of blijft u zich alleen maar druk maken over uw eigen ach tertuin? Werkgroep Landschapszorg Texel Zowel berijders van antieke als m derne motorfietsen zijn welkom a zondag 24 mei mee te rijden in toertocht over Texel. Na afloop wo een barbecue in de Dennen c den. Liefhebbers moeten zich urta zondag a.s. opgeven bij Harry Ba'« tel. 14738. Deelname kost 715,-li clusief consumpties en salade), fe doeling is dat vanaf 13.00 uurwa verzameld bij het clubgebouw van MAB-club aan de Hoofdweg. Om 14.00 uur begint de rondrit, die streeks 15.30 uur eindigt bij hetti becueveldje in het bos. Steeds meer „prefab" in de m ningbouw. Maandag werd d van een voor Texel nieuw staal!n vertoond in woonwijk De Mars, waar een serie premie C- woningen, die Drijver Bouw B: in aanbouw heeft aan de Sluy°) scoog en de Duykerdam, wotol voorzien van z.g. klapdaken. zijn dakconstructies die in de Is briek kant en klaar worden ge maakt, in opgevouwen toestani naar de bouwplaats worden w voerd en daar simpel met een kraan op hun plaats worden ge zet. Binnen een uur kan een m ning aldus van een kap worden voorzien. De scharnierende d vlakken zijn uitgerust met isola tie, binnenbetimmering, panlatt' en zelfs ramen. De voordelen i; duidelijk: tijdsbesparing en min der weersgevoeligheid. De foto toont hoe met de kraan van Ma jert Boon een der dakpanelen, geleverd door de firma Opstalo' uit Oisterwijk, wordt neergelats Mezzo-sopraan Mylou Deurloo liet zaterdagavond een verpletterende in druk achter. Haar optreden in de Ned. Hervormde kerk van Den Burg, tijdens het voorjaarsconcert van het Texels Christelijk Mannenkoor en Chr. Muziekvereniging Excelsior, was van een op Texel zelden vertoonde klasse. De 25-jarige schoonheid uit Schagen zette de kroon op een toch al bijzonder geslaagde muziekavond, want ook de Texelse inbreng klonk voortreffelijk. Koor en orkest staan op scherp voor hun gezamenlijke cd, die vrijdag en zaterdag a.s. wordt opgenomen. In de-kille kerkzaal bezorgden muzi kanten, zangers en soliste de in gro ten getale opgekomen toehoorders een warm gevoel. Dat begon al direct met een knallende „intrada" (korte opening) van Excelsior. De drie num mers die er op volgden zetten de toon voor de rest van de avond. Het krachtige „Der mond ist aufgegan- gen" en het mooi gespeelde „Cri- mond" behoorden tot de hoogtepunten van de avond. In het tweede deel van de uitvoering trok het Oosterender orkest met dirigente Betty Bakker de lijn door met „A Salzburg impression", waarin enkele lastige overgangen goed werden uit gevoerd. Het bekende „Londonderry Air" kreeg een wat vlakke vertolking en ook de finale uit de musical „Les Miserables" kende een aarzelend be gin, maar het krachtige slot ging er in als koek. Licht-geestelijk Het Mannenkoor zong een repertoire van overwegend licht-geestelijke lie deren. Alle gezongen nummers ko men voor op de compact-disc, die eind juni wordt uitgebracht. Zaterdag avond klonk het alvast prima, al stel de dirigent Martien de Visser dat hij de bassen in het koor niet goed had gehoord. Voor de minder kritische toehoorder klonk het koor echter uit gebalanceerd. Met een krachtige solo in het overbekende koorwerk „Die Zwölf Rauber" was bas Rob Manse Pianist en soliste nemen blij het ovationele applaus voor hun optreden in ontvangst. {Foto Frans Hopman) uitstekend op dreef, terwijl ook Biem Vlaming in „Groot is uw trouw" in positieve zin de aandacht op zich vestigde. Beide koorleden zullen ook op de cd soli voor hun rekening ne men. Piet Krayma begeleidt het koor op orgel. De opnamen onder leiding van Studio 88 uit Hilversum zijn vrij dag in de Ned. Hervormde kerk van Den Burg en zaterdag in de Rooms- kathoiieke kerk. Er wordt geen pu bliek bij toegelaten. Verrassing Mylou Deurloo begon zaterdagavond met een verrassing. Niet de aange kondigde Miklós Schwalb begeleidde haar, maar de 28-jarige Amsterdamse conservatorium-student Roderigo Ro bles de Medina nam plaats aan de piano. Het was voor het eerst dat zij samen optraden, maar toch klonk het duo goed op elkaar ingespeeld. Aan het optreden waren dan ook twee weken van oefening voorafgegaan. De nieuwe combinatie leidde tot een wijziging van het oorspronkelijke pro gramma. In plaats van melodieën van Dvorak bracht Mylou Deurloo een aria van Tsjaikovski ten gehore. Mimiek Haar optreden was een demonstratie v.an veelzijdigheid. Naast aria's zong ze drie Spaanse liederen en een En gelstalige versie van een stuk uit „fun"-opera „Die Fledermaus" van Strauss. Dat Mylou Deurloo ervaring heeft opgedaan in opera's, was te merken aan de wijze waarop ze het publiek bespeelde. Met haar ogen, mimiek en gebaren bracht ze de sfeer van de liederen en aria's over

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 2