Provincie moet beter naar Texel luisteren Joch mooie promotie Texelse produkten" wiamii ma ma» ti i Notitie Groen Links Texelse gidsen tweede in patrouillewedstrijd luim 100 fietsers trotseren regen PAGINA 5 Dat kan niet en dat mag niet. En al verpakt u uw verhaal in nog zo veel mooie woorden van vrijwillig heid, u kunt dat toch alleen maar garanderen zolang u daar op die post zit, en geen van u heeft het eeuwige politieke leven. Wij hebben ook niet meer zoveel vertrouwen in mooie be loften van politici. Nieuwe heren, nieuwe wetten, dat weten we onder tussen wel. Er hebben ons geruchten bereikt over een nota van wijziging. Er zal 30 ha bollengrond uit de tweede fase, 30 ha (was ook bollengrond) komt daar voor terug. U doet er nog geen bun der land af. Dat is hoogtens een marginale wijziging, wat u met u ene hand weggeeft, neemt u met de an dere hand weer terug. De tweede fase zal pas in 1996 in gaan. Blijkbaar is er iets uitgesteld, maar zeker weten we het niet, want op onze vragen naar de procedure hebben wij ook geen antwoord ge kregen. Dit uitstel heeft het ambtelijk apparaat vast wel nodig om alle pa pieren tijgers in hun hok te jagen, en is vast geen concessie aan ons. U baseert zich mede op het LEI- rapport. Daar staan rare dingen in, bijvoorbeeld dat op de Hogeberg op Texel drie ha. bollengrorid zou zijn. Wij dachten aan een getal van rond de veertig. Als een gerenommeerd in stituut als het LEI zulke knollen van fouten maakt, hechten wij verder weinig waarde aan het rapport. Stel dat in de percentages „teruggang in werkgelegenheid" ook zo'n fout zit. Misschien is dat percentage voor de toeleveringsbedrijven geen 30, zoals het LEI zegt, maar 60 of méér.... Recreatie geen alternatief Wij hechten op Texel sterk aan de drie hoofdmiddelen van bestaan: de landbouw, de visserij en de recreatie. Dat is gunstig voor de werkgelegen heid op het eiland en voor de leef baarheid. Zowel de landbouw als de visserij staan onder grote druk. Het gaat echter niet aan te suggereren dat door u uitgerangeerde boeren wel in de recreatie kunnen gaan werken. Uitbreiding van de recreatie is niet reëel, omdat de grens van de capaci teit is bereikt. Als wij boeren al van plan waren geweest in de recreatie te gaan, dan zaten we daar al wel in plaats van een voortdurende strijd te leveren tegen alle zinnige en onzinni ge regelgeving die over ons wordt uitgestort. Niemand van ons is ge charmeerd van een marginaal be staan in de toeristenbusiness. Er is daar voor ons geen ruimte. Nu schrijft de Texelse Courant op 5 mei 1992 dat de gedeputeerde Tiel- rooij het voortbestaan van de „Tuun- wallenregeling" wil koppelen aan de Texelse medewerking aan de tweede fase relatienotabeleid. Geen tweede fase, dan geen geld voor de tuunwal- len. Een dergelijke koehandel is na tuurlijk beneden alle peil. De gedeputeerde zal daar wel weer een draai aan geven, maar voor ons is het de zoveelste bevestiging dat je alles wat uit Haarlem komt met het nodige wantrouwen dient te bezien. Ook is de provincie druk doende op Texel een perceelsrandenbeheer van de grond te krijgen. En dat is natuur lijk helemaal het begin van het einde van de Texelse landbouw. Stel dat veel boeren meedoen, en hun per- ceelsranden „milieuvriendelijk" gaan beheren, dan ontstaat op Texel een fijnmazig netwerk van natuurgebied jes die binnen de korste keren onder de ammoniakrichtlijn gaan vallen, en dan valt hier definitief het doek. Om kort te gaan, de tweede fase re latienota op Texel moet eerst maar eens grondig en in samenwerking met de betrokkenen worden herover wogen, en dient daarvoor eerst maar eens tien jaar te worden uitgesteld. Het liefst per notariële akte, want wij weten inmiddels wat een handteke ning van een gedeputeerde waard is. Uitstel van de tweede fase, en wel om de volgende redenen: -U heeft beloofd dat het bij de eerste fase zou blijven. -Relatienotabeleid is op Texel niet no dig, Texel is prachtig zoals het is, en de landbouw is hier gezond. -Er is op Texel geen maatschappelijk draagvlak voor relatienotabeleid en als men zo massaal tegen is kunt u als bestuurders niet anders dan pas op de plaats maken en heroverwe gen. Of worden wij toch bij decreet geregeerd? -Relatienotabeleid is duur en inef ficient. -Relatienotabeleid staat haaks op ge- wasbeschermingsbeleid, Stivas activi teiten, e.d. -De werkwijze van de provincie doet wereldvreemd en arrogant aan, u beslist over mensen, hun bedrijven, hun welzijn, hun bestaan, en dat kan niet zorgvuldig genoeg gebeuren. Voor alles moet de provincie trachten op enigerlei wijze het wederzijds ver trouwen tussen provincie en Texe laars te herstellen en niet alleen het relatienotabeleid maar nog een reeks andere moderne milieumaatregelen wil doordrukken. Ondoordachte plan nenmakerij maakt meer kapot dan je lief is. Wij rekenen dus op uitstel, en mocht u weer eens een hoorzitting op Texel houden, neem dan uw oren mee. Lia Duinker Oosterend. tot bedrag dat voor het onderzoek Was uitgetrokken, zo wordt ge sperd. Al bezig Hemeester Schipper zei gisteroch- end bij de presentatie van het rap- dat het college al een tijd °°rtvarend bezig is met het onder- oeken van compenserende werkge- egenheid op Texel. „Uw. nota is een bikome stimulans op de weg die I Wi| reeds hebben ingeslagen". Schip- er waarschuwde dat deskundigen Veel.van wat in het rapport staat, slicht „onderuit" kunnen halen. er de mogelijkheid om de drinkwa- ^Productie op Texel in een meer ef- 'ciènte vorm te handhaven is ^oorbeeld al uitgebreid gepraat, '"aar men wilde er niet aan. Ook ver andere ideeën die in het Groen 'nks-rapport worden opgesomd is el eens overleg geweest, onder an- I ere op basis van suggesties die oor het PEN-personeel zijn gedaan. et 's allemaal als onhaalbaar van de gewezen. „Men denkt daar zui- r economisch". Toch hoopte Schip- v'op een welwillende houding. „Ik °°P niet dat de energiebedrijven er gorhand op gaan schieten". Ook e n0ucjer Qjr^ yerpStra beloofde zijn I srh t8 zu"en doen, maar waar- I üwde tegen overtrokken verwach- I allp8n ^8t 9emeentebestuur kan zin8" V00rwaarden scheppend bezig v'n T slechts betrekkelijke in- oed op bedrijven als PEN en PWN die zich in tegenstelling tot vroeger als particuliere bedrijven opstellen. Wel rendabel? Overigens staat het voor Groen Links allerminst vast dat een alternatieve vorm van energieopwekking bij voor baat onrendabel is en dus afhankelijk van overheidssubsidie. De techniek staat tenslotte niet stil. Als voorbeeld wordt gewezen op de windturbine die EcoMare wil bouwen en die maar liefst een miljoen kwu opwekt. De molen vergt een investering van een miljoen gulden. EcoMare ontvangt voor levering van stroom aan het PEN 15 cent per kwu, dus f150.000,- per jaar. Van dat geld is twintig mille nodig voor onderhoud zodat f130.000,- overblijft om de investe ring van een miljoen te financieren. EcoMare kan vijf ton subsidie krijgen, wat betekent dat de molen in zes jaar is afbetaald. Zonder subsidie zou het 15 jaar zijn. De molen heeft een levensduur van 20 jaar. „Wat we hiermee willen aantonen is dat als er bij de toepassing van windenergie gebruik wordt gemaakt van de nieuwste technieken, je ook in eco nomische zin „ja" kan zeggen tegen windenergie. Wel moeten het provin ciaal en het gemeentebestuur willen meewerken om een en ander planolo gisch mogelijk te maken door aan passing van streek- en bestem mingsplannen". Barentszstraat. Het plaveisel van de Barentszstraat wordt door Rijks waterstaat tussen 18 en 25 mei op geknapt. Het weggedeelte tussen het Bolwerk en de Houtmansstraat is in die periode gestremd. TEXELSE COURANT Bij de openingsceremonie van de patrouillewedstrijd hing de regen al in de lucht. De gidsen en verkenners lieten zich echter niet uit het veld slaan. /Foto Frans Hopmanl LLsPAG 12 mei 1992 (Foto Frans Hopmanl gestoken dames Nel Kooy, Krijn Be- kenkamp, Door Schrama en Trijn Me- dema bij de finish in het Havenrestaurant de volle stempel kaart had ingeleverd, kon notaris Bos wijk de trekking verrichten. De hoofdprijzen bleven op het eiland. A. Rotteveel uit De Koog won het satij nen 4-seizoenen Texeler dekbed en het 4-seizoenen Tessel-laine dekbed ging naar J. Verberne uit Den Burg. Overige prijzen: ƒ100,-: Jacqueline Linde boom, Den Burg; J. Nes, Wognum. ƒ50,-: mevr. A. Verberne-Commandeur, Den Burg; A. v.d.Werve, De Cocksdorp; H. Frima, Woutershok; P. van Nieuwenhuizen, Heerhu- gowaard; Jacqueline Eelman, Den Burg; mevr. F. Davidzon-Duinker, Hoogwoud. ƒ25,-: Emmy Bakker, Den Burg; H.E. Drijver- Kalf, Den Burg; B. Keesom-Karsten, Den Burg; Riet Broersma, 't Horntje; F. Haarsma, Den Burg; Leny Kikkert, Den Burg; A. Westerlaken, Oudeschild; Nelly Broersma, 't Horntje; Pame la Lindeboom, Den Burg; mevr. C. v.d.Graaf, Capelle a.d.Ussel. ƒ10,-: Dirk Krijnen, Oudeschild; C. Zegwaard, Heerhugowaard; Erna Kuip, Den Burg; J. Jonkheim-Nutbroek, p.a. De Koog; Astrid Eel man, Oosterend; C. Bakker, Den Burg; José Huisman, Den Burg; Dennis Senteur, De Koog; A. Bakker-Olthof, Den Burg; N.J. Lont, Hoog woud. De deelnemers aan de zaterdag en zondag gehouden districts- patrouillewedstrijd kregen een tien voor doorzettingsvermogen. Ook toen het aan het eind van de middag op nieuw begon te hozen, trotseerden de gidsen en verkennershet barre weer. Zelfs slaagden ze erin de nu wel zeer moeilijke opdracht, het ma ken van een kampvuurtje, uit te voe ren. Tevens zetten ze in de stromende regen hun tenten op. Slechts het avondprogramma, „gezel lig rond het kampvuur", werd vervan gen door een bonte avond in het clubgebouw van Scouting Texel aan de Bernhardlaan. Zeven Noordhol landse scouting-groepen streden af gelopen weekend om uitzending naar het Nederlands Kampioenschap pa trouille, met Pinksteren in Baarn. Op de natte zaterdag moesten ze een aantal opdrachten vervullen tijdens een spoorzoekerstocht, die via 't Horntje, Ceres, Oudeschild en de Ho geberg naar Den Burg voerde. Onder meer moesten ze hun EHBO-kennis demonstreren en werd met een boot je gevaren in de Oudeschilder haven. Zondag werd ter afsluiting een „post- spel" gespeeld. In dit spel met op drachten, dat plaatsvond op het veld je achter de Beatrixzaal, werd de onderlinge samenwerking op de proef gesteld. De groep Texel had twee teams in de race: verkenners (jon gens 10-15 jaar) en gidsen (meisjes). BRIEVEN VAN LEZERS BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE Dit ingezonden stuk is de weergave van een open brief aan het college van Gedeputeerde Staten van Noord holland. N Het is bijna een jaar geleden dat u op Texel een hoorzitting heeft gehou den over de Tweede Fase van uw Re latienotabeleid. Deze week spreken GS en de Statenfracties zich uit over dit onderwerp. De betrokken boeren zijn weer druk met graskuilen. Op de hoorzitting ging het volgens u om twee dingen: de vraag of een tweede fase relatienotagebied op Texel „agrarisch inpasbaar" is en het thema „vrijwilligheid". Ondanks de drukke werkzaamheden waren de Texelse boeren massaal op de hoor zitting aanwezig om u mee te delen dat zij de tweede fase NIET agrarisch inpasbaar vinden in de Texelse situa tie. Wat de vrijwilligheid betreft: de vraag is niet of de Texelse boeren op vrijwillige basis een beheersovereen komst willen aangaan, men wil op Texel helemaal geen tweede fase re latienota. Volgens uw eigen notulen van de hoorzitting merkt de heer Achter straat op dat „het provinciaal bestuur van mening is dat de agrariërs de eerstbelanghebbenden zijn, omdat zij het meest betrokken zijn bij de vraag of een tweede fase relatienota agra risch inpasbaar is." De Texelse boe ren vinden een en ander niet agrarisch inpasbaar, en de logische conclusie lijkt dat dan de tweede fa se dus niet door gaat. Maar zo werkt het blijkbaar niet, want u heeft hier wel die hoorzitting gehouden, maar u heeft niet naar ons geluisterd. U vindt dat kennelijk ook niet nodig. Weer volgens uw eigen notulen: „Het feit dat het provinciaal bestuur met de regio wil praten geeft aan dat er wel degelijk gedacht wordt aan de inwoners van Noordholland." Kijk eens aan, dat is een hele opluchting. Maar het gaat natuurlijk niet aan al lerlei hoorzittingen te houden als u niet naar de mensen luistert. Dat le vert een schijndemocratie op een provinciebestuur onwaardig, en doet mij twijfelen aan de waarde van de D in CDA en VVD. Wij verkeerden in de veronderstelling dat naar aanleiding van de hoorzitting een gesprek op gang zou komen over uw voorgenomen beleid. Wij hebben argumenten aangedragen waarom het relatienotabeleid niet alleen niet inpasbaar maar zelfs schadelijk is voor Texel - de wizsselteelt komt im mers in gevaar - maar er is niet naar ons geluisterd. Veel gestelde vragen werden op de hoorzitting niet of on juist beantwoord, zoals de kwestie van de bestemmingsplannen waarop een dusdanig half antwoord kwam dat wij dachten: nou, mag jij wel zo liegen van je moeder? Een groot aan tal zinnige opmerkingen werd onder vermelding van de dooddoener „dat nemen we in onze overweging zeker mee" alvast richting prullebak gediri geerd (bijv. de opmerking over de kwalitief goede bollengronden en de kleigronden, gemaakt door M. Hin). Er werd een indrukwekkend verslag van de hoorzitting vervaardigd, met vele bijlagen, maar volgens mijn moe- De Texelse gidsen boekten een voor treffelijk resultaat. Op slechts zeven punten van de zeeverkennersgroep Jutters Willemsoord uit Den Helder legden ze beslag op de tweede plaats. Het verkennersteam eindigde als zevende. der is dat heel onfatsoenlijk. Toch tweede fase GS zijn nu van plan dit ongewenste beleid toch voort te zetten tegen de wil van agrarisch Texel. En dat terwijl er op Texel geen draagvlak is voor dit plan. Terwijl naar eerstbetrokkenen niet is geluisterd. Terwijl er een Be leidsnota Texelse Landbouw ligt die iedere verkleining van het areaal on verkort afwijst. Terwijl de gemeente Texel deze nota geheel onderschrijft. Terwijl het Texelse gemeentebestuur unaniem heeft tegengestemd. En ter wijl de eerste fase tot nu toe niets heeft opgeleverd. Eerste fase U zult zich misschien herinneren dat op Texel felle tegenstand was tegen de eerste fase, al is de term „eerste fase" toen nooit gevallen. Er is toen een „definitieve" begrenzing vast gesteld, en alle geschikte gebieden zijn toen onder de relatienota ge bracht. Er is niets wezenlijks veran derd aan het beheer van die gebieden. Het betrof grotendeels ge bieden die eigendom zijn van Natuur monumenten en Staatsbosbeheer, en die onder strenge voorwaarden aan boeren worden verpacht. Die voor waarden zijn hetzelfde gebleven, al leen krijgen de boeren nu een beheersvergoeding. In de „gewone" landbouwgrond die onder de eerste fase relatienota is gebracht is bij mijn weten geen beheersovereenkomst af gesloten. Samenvattend is de eerste fase een papieren tijger, met van uw kant de verbroken belofte dat hierbij het rela tienotagebied op Texel definitief was begrensd. Voor ons was de kous af, voor u niet want u komt ijskoud met een tweede fase en wie weet wat er nog meer volgt Ongewenst U wilt ons een beleid door de strot jagen dat niet alleen heel duur en heel inefficiënt is (zie mijn verhaal op de hoorzitting), maar ook zeer slecht voor de Texelse landbouw. Wij heb ben het beschikbare areaal hard no dig. Wij wonen op een eiland. Uitbreiden kan hier niet. Texel heeft daardoor wel degelijk een uitzonde ringspositie. Wij hebben een gezonde landbouw en onze ligging biedt ons uitstekende mogelijkheden. De klima tologische omstandigheden, samen met de hier gehanteerde wisselteelt, maken het mogelijk met weinig bestrijdingsmiddelen te werken. Door de zachtere winters zijn er goede mogelijkheden voor de grove tuin bouw. Van overheidswege komt er al lerlei regelgeving op de boeren af die moet leiden totn vermindering van overproduktie en een landbouw met minder gif. Daar wordt op Texel hard aan meegewerkt. Nu al zijn enkele bollenboeren erin geslaagd minder bestrijdingsmiddelen toe te passen dan in het jaar 2000 mogen worden gebruikt en toch een hoogkwalitatief produkt af te leveren. Dit kan alleen doorgaan als er voldoende landbouw grond ter beschikking blijft, en nu doorkruist u deze gezonde ontwikke lingen met uw beleid. Texel heeft een variatie aan natuurlij ke waarden waar de meeste andere Waddeneilanden alleen maar van kunnen dromen, en daar denk u met uw „natuurontwikkeling" iets aan toe te kunnen voegen? Prutswerk, mijne heren, maar het zal wel ten koste gaan van goede landbouw grond en gezonde boerenbedrijven. lissen de 100 en 150 fietsers lieten ach zaterdag niet door de weergo- len afschrikken en volgden de pro- „ktenroute langs 25 Texelse Wrijven. Hoewel het aantal deelne- en zesde bedroeg van de op- lomst vorig jaar, was de organisatie iet ontevreden. Voorzitter Hans de eeuw van de Vereniging Texelse todukten Promotie: „De lage op- omst was duidelijk te wijten aan iet weer. De informatie over onze werd landelijk onder aandacht lebracht, waarop goed werd gerea- leerd. Op het laatste moment haak- en velen echter af. Toch was de oorpubliciteit een mooie promotie voor Texelse produkten. Volgend jaar komt er vast en zeker een vervolg." 'Eenjaar geleden was de eerste Texel- jfteproduktenroute een overweldigend met bijna duizend deelne- ners. Dit jaar werd in combinatie mst de landelijke ANWB-fietsdag nog nadrukkelijker aan de weg getim- nerd. Diverse aankondigingen lever- len vele verzoeken om informatie op. irote groepen reserveerden alvast ietsen. Uiteindelijk gooiden de slech- eweersberichten roet in het eten. Lekke band Jegenen die wel van start gingen, varen dan ook echte doorzetters, én Noordhollandse deelnemer (resteerde het zelfs met een lekke het laatste stuk van De Koog de veerhaven te fietsen. Saillant etail was dat de man gekleed ging een keurig overhemd met strikje, ïrijfnat arriveerde hij bij de finish, «raar hij tot overmaat van ramp tot Ie ontdekking kwam dat hij de „ge- Me" controlepost onderweg had Mst. De posten, Piet van Sambeek n Piet Bakelaar, hadden hem nog geroepen, maar de man begreep iet niet en fietste door. Pas later was het tot hem doorgedrongen dat het de geheime post moest zijn ge weest. Omdat hij het nauwkeurig kon navertellen, streken de dames bij de finish de hand over het hart en gaven hem alsnog de felbegeerde stempel. Het inbouwen van een onaangekon digde controlepost was nodig om het rijden van de route per auto tegen te gaan. De post bevond zich halverwe ge het fietspad over het Waalenbur- gerdijkje. Van Sambeek en Bakelaar vermaakten zich kostelijk met de er varingen van de fietsers, onder wie veel oudere Texelaars en enkele oud- eilandgenoten. Toeristen Tot de overige deelnemers behoorden vakantiegangers, die via de krant of de VVV over de produktenroute wa ren geïnformeerd. De zusjes Hilde en Marleen Remans uit Zonhoven (Bel gisch Limburg) vonden het een aan trekkelijke manier om het eiland te verkennen. „Verrassend hoe lekker Texel is", aldus Marleen, doelend op de diverse kaasjes, drankjes en koe ken van Texelse makelij. Een aantal van deze produkten werd als souve nir aangeschaft. De heer en me vrouw Jonkheim uit Wedde (Gr.), die met de meisjes meefietsten, kennen Texel al een jaar of tien, maar vonden het leuk om met een doel rond te fietsen. Met name de agrarische be drijven De Waddel en Wezenspyk maakten indruk op hen. Anke Timmer van Tïmmers Bakkerij in Oosterend was positief over het verloop van de produktenroute. Ze had al menig Tesselse klei- of gem berkoek verkocht. „Ja, dat valt mee. De mensen komen niet alleen een stempel halen, maar kopen ook iets." Prijzen Nadat iedereen bij de in klederdracht ellietsers maakten bij slijter Ger de Jong in Oosterend een aangename tussenstop.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 5