■rocn '2wartrjéxels in het harL, ITB verliest kort geding tegen Teso P Verrassende ontdekkingen bij restauratie Schans ^uke V)0* !*lkof the town lis Lioe! WEEKEND IEuropa Cup kijken p VVV-presentatie II "ta Radio Texel in actie voor betere ontvangst PI Inbrekers vluchten Vuurtoren bemand Wijziging busroute in Oudeschild Geen ander systeem toeristenbelasting TEXELSE^COURANT WJERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10682 VRIJDAG 15 MEI 1992 advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld en de Rooy b.v.. Postbus 11, j AA Den Burg, telefoon 02220-12741, na .18.00 uur 14881. Telefax 2014111. Redactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. 2012741. Verschijning: dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs: /46,20 "jif jaar. Los M,30. Geen krant gehad?: Bel 02220-12741. Buiten kantoo- p bel uw bezorger (of 14881 18542). Redactie buiten werktijd: Gerard Herman, Schoorwal 11, Den Burg, telefoon 02220-14687. VTB heeft het kort geding dat zij spande tegen Teso, verloren. Pre- ent F. Veenhof van de Alkmaarse itbank sprak gistermiddag uit dat VTB valt onder de uitsluitingen in iiwaarden om voor het Texel- if in aanmerking te komen. De hting „De Texelse Beurtman" die /TB in het leven had geroepen in ioop dan wel als „Texels" bedrijf de beugel te kunnen, heeft resultaat opgeleverd. gens de rechtbank is niet duidelijk orden dat tussen de partijen een ïeenkomst bestaat waar de voor- rden Texels tarief deel van uitma- Oie voorwaarden zijn een slag van de criteria die Teso han- bij de beoordeling van de vraag lersonen en ondernemingen voor lilanderkorting in aanmerking ko- Het betreft hier slechts in zo- 6 een contractuele relatie dat ien partijen telkens een overeen- isttot vervoer tot stand komt, als VTB voor een van haar voertuigen bootkaart koopt. Op die overeen- ist zijn dan telkens de voorwaar- tarief van Teso van I, zoals deze op dat mo lt gelden". In de huidige tructie voldoet de VTB aan de van de thans geldende wwaarden van 16 juli 1990 en zou svoor inschrijving in aanmerking m,maar er is een uitsluiting van ping. De stichting De Texelse Jrtman is houder van 35 van de aandelen van de VTB, waardoor j&WSdochtermaatschappij van de jlÉg is geworden in de zin van Biel24a lid 1 van het burgerlijk pa; istr r etballiefhebbers komen aan jun trekken met de presentatie in het nieuwe VVV-kantoor. oensdag a.s. in het Groothan- tentrum in Oudeschild. Spe- eal voor hen begint deze izamenlijke bijeenkomst van fl-JVO en VVV om 16.30 uur. 5 organisatoren vreesden an as teveel concurrentie van de iale om de Europa Cup 1 tus- in Barcelona en Sampdoria, die avonds vanaf 20.30 uur cntstreeks op tv wordt uitge- nden. Gestreefd wordt de bij- itomst voor aanvang van de itbal-reportage te beëindigen, afloop van de presentatie aven de voetbalfanaten niet «'huis, want de wedstrijd kan <fe zaal op tv-monitoren wor- 1 hekeken. Op het tijdstip van vergadering is vanuit het ho- •edrijf kritiek uitgeoefend. In ehotels is het aan het eind van 'middag meestal erg druk. Ver- Men naar een andere dag, zo- ''erwèl 's avonds kan worden ■fgaderd, was echter niet mo- omdat de beschikbaarheid 10 het Groothandelscentrum sa- enhangt met de Lionsveiling, aansluitend wordt gehouden, de pauze van de bijeenkomst 6reen koud/warm buffet voor 6 aanwezigen. Verder komen de orde o.a. het jaarverslag promotiestichting, toe- activiteiten, een diapre- ntat'e van de afgelopen tien f de i een sketch en loterij. im-advertentie ^beroemde steakmaker Henny Mn restaurant de Klos "itAmsterdam, zaterdag- en zondagavond in pstraai 74 1796 BB De Koog Telefoon 02220 - 17576 wetboek, terwijl het bepaalde in lid 3 van dit artikel niet op de stichting van toepassing is, nu deze bevoegd is het stemrecht dat aan de 35 aan delen is verbonden, uit te oefenen. „Blijkens de in artikel 2 van de oprichtingsacte van de stichting op genomen doelomschrijving echter, kan deze worden aangemerkt als een beheer-stichting, waarop uitsluiting nummer 5 van de voorwaarden van Teso op van toepassing is". De presi dent achtte het daarom juist dat de VTB niet voor korting in aanmerking komt. De stelling van de VTB dat Teso on rechtmatig heeft gehandeld (omdat zij zonder overleg met de VTB die sinds haar oprichting gebruik maakte van het Texels tarief, de voorwaarden voor dat tarief heeft gewijzigd) is. door de president ook van de hand gewezen. „De redenen die Teso voor de veranderingen geeft, komen voors hands niet onaannemelijk voor, zodat deze stelling dan ook verworpen dient te worden". Radio Texel viert feest. De lokale omroep bestaat op de kop af drie jaar en brengt dit zaterdag uitge breid onder de aandacht. Luisteraars in Oosterend en De Cocksdorp kun nen echter nauwelijks meegenieten van het jubileum, omdat daar de zender slecht is te ontvangen. Om het bereik te verbeteren houdt het station een sponsoractie. Radio Texel, dat in juni start met een speciaal zomerprogramma, onder zoekt inmiddels op welke manier de problemen het best kunnen worden verholpen. Momenteel overweegt het station de zendmast, die nu in de spits van de RK-kerk in Den Burg is opgesteld, te verplaatsen naar de Ptt- mast of een andere lokatie. Indien nodig wordt ook de zender aange past of vervangen. Met verbetering van de zendkwaliteit is minstens een bedrag van f5000,- gemoeid. Geld waarover de omroep, die louter door vrijwilligers wordt gerund, niet be schikt. De kruitkelder. De ronde muur rechts is het restant van een grotere koepelvormige ruimte, die er vroeger moet zijn geweest. (Foto's Harry de Gra> De onlangs begonnen restauratie van het fort De Schans bij Ou deschild blijkt een spannend karwei te zijn. Bij het graafwerk ko men dingen te voorschijn waarvan het bestaan onbekend was. De meest verrassende ontdekking tot dusver hetreft de restan ten van een ondergrondse ruimte onder de later gebouwde en nog goeddeels in tact zijnde kruitkamer. Het bestuur ziet om het jubileum daar om een mooie aanleiding een spon soractie te houden om het benodigde geld bij elkaar te krijgen. Zaterdag staan de uitzendingen vanaf 8.00 uur tot 20.00 uur in het teken van de in zamelingactie. Luisteraars die geld willen doneren, kunnen de hele dag bellen naar de studio (tel 12199 of 13430). Als dank voor hun gift noe men de dj's tijdens de uitzendingen de sponsors met naam en toenaam. Twee onbekenden sloegen dinsdag avond op de vlucht, toen zij door een bewoner van een woning op de Ho- geberg werden betrapt toen zij wil den inbreken. Eén van de verdachten was bezig met het openbreken van een raam, terwijl de ander de wacht hield op het erf. Het tweetal vluchtte door een weiland en reden in een auto weg. De Eierlandse vuurtoren is met in gang van vandaag weer bemand. Da gelijks zijn de kustwachters van 8.00 tot 24.00 uur op hun post. Daar naast is via een „oppiep"-dienst 24 uur per dag een der medewerkers te bereiken. Het telefoonnummer is on gewijzigd: 16270. In verband met wegwerkzaamheden zal de AOT-busroute in Oudeschild anders zijn in de periode 18-25 mei. Komende van de Heemskerckstraat zal de bus niet rechtsaf de Ba- rendszstraat inrijden, maar linksaf. De halte aan het Bolwerk vervalt. Sponsors Barendregt gaf startsein voor werkzaamheden Bij het vrijgraven van de kruitkamer stuitte men op een ringvormige muur, kennelijk het overblijfsel van een koepelvormige ruimte die groter was dan de huidige kruitkamer. Het metselwerk wordt zoveel mogelijk in het zicht gebracht en schoonge maakt om te worden bestudeerd en in tekeningen vastgelegd. Het is niet de bedoeling tot reconstructie over te gaan. Straks gaat het zand er dus weer over. Een andere interessante ontdekking betrof een keermuur elders in het fort. Toen de grond er omheen werd weggegraven, bleek deze muur te staan op een fundering van houten balken en blokken die nog in goede staat verkeerden. De kersverse vondsten kregen dins dagmiddag direct bekijks, toen op het Schans-terrein een plechtigheidje werd gehouden waarbij het officiële startsein voor de restauratie werd ge geven. In aanwezigheid van vertegen woordigers van Gemeentebestuur, Natuurmonumenten, aannemers, Menno van Coehoornstichting en an dere betrokkenen startte wethouder Klaas Barendregt een trekker met pomp. Aldus werd een begin ge maakt met het leegpompen van de (afgedamde) gracht van het fort. Dat is nodig om de gracht te kunnen schoonmaken en uitdiepen, één van de onderdelen van het restauratie werk dat totaal f1,2 miljoen kost. Voor een plechtigheid met feestelijke borrel na afloop in „Havenzicht" was alle reden, want het heeft heel wat voeten in aarde gehad voordat de restauratie kon beginnen. Over de wenselijkheid ervan wordt al gespro ken en geschreven sinds 1967, zo vertelde Ing P.G.M. Hulzink (districts beheerder Noordholland van de Vere niging tot Behoud van sm Toch medische post in De Koog s» Meer winkels in Koger „tussengebied" sm EcoMare-molen definitief van de baan Teso is enkeldekkers eindelijk kwijt Architect Alkema krijgt opvolger VVV verwacht topdrukte De genodigden bij de vrijgegraven keermuur, die op een gave fundering van hout bleek te staan. Natuurmonumenten) tot de regen en wind trotserende genodigden. De Schans werd aangelegd in 1574, maar heeft in de eeuwen erna meer dere veranderingen en uitbreidingen ondergaan. De vraag waarvoor de restaurateurs stonden was naar wel ke gedaante men het fort zou moe ten terugbrengen. Gekozen werd voor de staat waarin het verdedigingswerk zich bevond in 1812, het eind van de Franse tijd. Men had ook het meest „oorspronkelijke" stichtingsjaar 1574 kunnen nemen, maar dan zou de restauratie meer lijken op slopen dan op herstellen omdat het fort in het begin weinig voorstelde en zelfs geen behoorlijke wallen had. Overigens moet het terugbrengen naar de staat van 1812 niet letterlijk worden opge vat. Volledig herstel van de Schans is practisch onmogelijk. Het gedeelte van de wallen aan de oostzijde, dat in 1930 werd afgegraven in verband met de dijkverhoging, zal nooit terug komen en ook de vrij omvangrijke ka zernegebouwen binnen het fort zullen niet worden gereconstrueerd. Wel zullen door middel van verhogingen in het terrein de contouren worden aangegeven, zodat de bezoekers zich een beeld kunnen vormen hoe het geweest is. De bakstenen andere on derdelen van het fort, die nu nog ge heel of gedeeltelijk aanwezig zijn, zullen wel in oude staat worden te ruggebracht. De kruitkamer krijgt dus zijn oude luister terug en wordt voor zien van deuren, keermuren zullen worden opgemetseld en hetzelfde ge beurt met de bakstenen poort naar het centrale deel van de Schans. Voor de rest betreft het voornamelijk grond- en baggerwerk. De grachten worden opgeknapt en de wallen zul len hun oorspronkelijke profiel terug krijgen. Twee fasen Het karwei zal worden afgesloten met de reconstructie van twee brug gen, maar dat kan nog enkele jaren duren. In verband met de financiering wordt de restauratie namelijk in twee fasen met een flinke tussenpauze uit gevoerd. De eerste fase moet a.s. na jaar voltooid zijn. Een en ander werd ter plekke uitgelegd door Ir P.C. van Traa van het architectenbureau Valen- tijn en van Traa uit Helmond, die het Lees verder pagina 5 De inning van toeristenbelasting zal niet op een andere wijze gebeuren. Wel zal net als afgelopen seizoen in tensief worden gecontroleerd en wordt van de logiesverstrekkers ver wacht dat zij hun gegevens per maand bijhouden. Een meerderheid van de raadscommissie financiën schaarde zich gisteravond achter de ze voorstellen van b en w. Groen Links, de VVD en het CDA ga ven aan op langere termijn wel op een ander systeem te willen over schakelen, waarbij wordt uitgegaan van gemiddelde bezettingsgraad per bedrijf of per bedrijvensector. Op dit ogenblik zijn echter nog te weinig ge gevens voorhanden om zo'n systeem praktisch uitvoerbaar te maken. Als daarom nu een nauwgezette registra tie plaatsvindt van maandelijkse ge gevens per sector, kan wellicht over een jaar of vijf op een zg. „forfaittair systeem" worden overgeschakeld. De discussie vloeide voort uit een voor stel van Groen Links aan de voora vond van de begrotingsvergadering in november 1991. Onder meer had de fractie een groot verschil in op brengst op basis van de Teso- vervoerscijfers en de werkelijke op brengst van de toeristenbelasting ge constateerd. Als reactie daarop hebben b en w nu voorgesteld zelf een automatische telling uit te voe ren, zodat vergelijking met de tellin gen van Teso mogelijk is. Erna Eelman (VVD) „stond niet te trappe len", maar zag wel in dat een auto matische telling in combinatie met de Teso-cijfers meer duidelijkheid schept in de waarde van de Têso-cijfers, waarop ook andere onderdelen van het gemeentebeleid zijn gebaseerd. De andere fracties (Texels Belang en Van Asselt ontbraken) toonden zich voorstander van een automatische telling en gingen dus akkoord met het collegevoorstel. IM-ADVERTENTIE TALK or THE TOWN 1 -yfr a.s. zondagmiddag, aanvang 4 uur toegang gratis. IM-ADVERTENTIE Bij deze krant zijn vandaag folders gevoegd van VEM elektrotechniek en BONNE-mechanisatie Deze zijn door het bezorgers korps bij alle op Texel wonende abonnees bezorgd.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1