Texelpromotie slaagt ondanks ruimtegebrek Méér ruimte voor winkels in tussengebied De Koog Doek gevallen voor windmolen EcoMare k Dirk Pool importeert Spaanse fokkemaat ]/VV verwacht weer druk seizoen Sieraden gestolen Teso waarschuwt „motorcoureurs" Radio Noordholland over Brits Indiërs Park Oudeschild betrekken bij natuureducatie Wie biedt er meer voor de slachtoffers? VRIJDAG 15 MEI 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Sinds Pasen is het niet meer rustig geweest op Texel en als het aan de VVV ligt, blijft dat tot diep in het ïnajaar zo. De promotiecampagne van afgelopen winter heeft zijn vruchten afgeworpen, stelt adjunct-directeur Henk Groenen tevreden vast. Bijna beurzen moesten we extra folders aanslepen." Dat betékent grote drukte op het VVV-kantoor in Burg, waar 23 medewerkers op een te klein aantal vierkante meters het produkt Texel verkopen. Een si tuatie waaraan volgend jaar wellicht gepaste weemoed zal worden teruggedacht, als het royale nieuwe gebouw aan de Emmalaan in gebruik is genomen. Naast het beursbezoek heeft de Stichting VVV Texel Promotie een aantal advertentiecampagnes gehou den. Vermelding in een vakantiespeci- alinde damesbladen Libelle en Margriet zorgde voor een ongekende lawine van reacties. Liefst 25.000 le zers stuurden de bijgevoegde ant woordkaart in met een verzoek om informatie. .Extreem hoog", aldus Groenen. „In de special waren achttien vakantie bestemmingen genoemd. Naar aanlei ding daarvan werden 195.000 brochures aangevraagd, waarvan dus 25.000 voor Texel. Naar verhouding prima score." Frappant is dat de VVV na iedere donderdag extra tele foontjes kreeg. Het bleek dat donder- wisseldag is van de leesmap; Libelle en Margriet zorgden zo steeds een nieuwe golf reacties. Voorseizoen r heeft de VVV zich gepresen- in o.a. de Tros Kompas, het Va- tatiemagazine van het Nederlands voor Toerisme (NBT), regiona le en landelijke dagbladen. De reclame-uitingen mikken vooral op stimulering van voor- en naseizoen, bijv. met de kreet „Texel, óók in het voorjaar". Nadruk wordt gelegd op de veelzijdigheid en goede bereik baarheid van het eiland en de kwali- tatiefgoede voorzieningen. Natuur en actm vakanties krijgen almeer accent. peet na afloop van vakantiebeurzen giadvertentiespecials is het spitsuur de informatie-afdeling. „Piekdagen maandag en na feestdagen en ikanties. De mensen hebben dan de om zich op een vakantie bestemming te oriënteren", aldus jfrouwke Eelman, hoofd van de reser- tringscentrale. De telefoontjes rijgen ggj MEDEDELINGEN VAN B EN W De rubriek „Van het raadhuis" bevat informatie en mededelingen van de 9emeente Texel. Lezers die vinden dat aan een bepaald onderwerp aan lacht moet worden geschonken, runnen contact opnemen met de af teling algemene zaken in het ge- neentehuis. Nadere inlichtingen: oestel 247. lestemmingsplannen voor Oosterend i fcnaf 18 mei liggen twee ontwerp- ^temmingsplannen, gedurende één jiaand voor een ieder ter inzage op afdeling Ruimtelijke Ordening en jj|$ tolkshuisvesting, kamer 0.12 in het Ppneentehuis. Een ieder kan gedu- de deze termijn schriftelijke be waren tegen de ontwerp-bestem- rn9splannen indienen bij de ge- 18 pteraad van Texel. 1 betreft het ontwerp-besterh- ^ingsplan Oosterend Noord-Oost en et ontwerp bestemmingsplan Ooste- end beschermd dorpsgezicht, eerste P|et ontwerp-bestemmingsplan Oost- "Jjd Noord-Oost betreft de randge ren van Oosterend. Het plange- kan in een aantal delen worden - tst namelijk Oosterend-Noord il gebied ten noorden van de Mul- aat); de omgeving van Mul- jstraat/Peperstraat/Vliestraat; «sterend-Oost. mutaties van de afgelopen perio- jnzake het plangebied zijn in het Erp~kestemmingsplan Oosterend 'wrd-Oost verwerkt. °ntwerP-bestemmingsplan Oost- m.beschermd dorpsgezicht, eer- W||ziging is een plan voor die on- terdelen uit het vorige bestemmings- waaraan Gedeputeerde Staten Ü981 9een goedkeuring gaven. mamelijk betreft het de aanpas- ïin lf1 C'e voorscbr'ften- Daarnaast iet ontWerP_bestemmingsplan tornen"3881 06 Rabobank op" CdpVra^en en^ inlichtingen over kamp °«!Werp"bestemmingsplan nen, ü-'2 van het raadhuis. zich op zulke momenten aaneen, honderden op een dag. Telefoontjes Hoofd Ans Laurijssens van de infor matiedienst toont een lijstje met sta tistieken. Weken van drie- tot vierduizend telefoontjes zijn geen uit zondering. In januari werd zelfs een score van 4.500 gehaald en met de Paasdagen waren het er rond 3.300. Het telefoon-wachtsysteem Voxqueue 3000 registreert niet alleen het aan tal telefoontjes, maar ook of de bel lers direct contact hadden of dat ze de verbinding voortijdig hebben ver broken, en hoelang de wachtrij was. „Een middel om te kijken of onze te lefonische service goed functio neert", aldus Ans Laurijssens. De informatie-afdeling werkt in ploe gendiensten. De ene helft neemt de balie voor rekening, de anderen hou den de telefoon in de gaten, verwer ken de post en doen administratieve taken. De teams rouleren, zodat de meisjes (de informatie-afdeling telt tien dames -inclusief kantoor De Koog- en geen heren) van beide markten thuis zijn. Ans Laurijssens: „Of we wel eens handen tekort komen? Ja, maar dan gaan we gewoon een stapje harder en stellen prioriteiten. Op de eerste plaats komen de klanten; balie en te lefoon gaan altijd voor." Op de afde ling is het een drukte van belang. Dicht op elkander staande bureaus met stapels formulieren, rinkelende telefoons en heen en weer lopend personeel maken het tafereel tot een hectische bedoeninq. Stil In de „stille" tijd van het jaar beleeft Uit een woning op de Rozendijk zijn woensdagochtend diverse sieraden ontvreemd. De bewoonster heeft hiervan aangifte gedaan bij de Texel se politie. De dief is waarschijnlijk via de voordeur binnengedrongen en heeft het huis door de tuindeuren weer verlaten. De technische recher che heeft de zaak in onderzoek. Teso heeft motorrijders die te hard over het dek scheuren, de wacht aangezegd. Diverse reizigers hebben bij Teso geklaagd over het rijgedrag van de snelheidsduivels. Herhaalde verzoeken van de Teso-matrozen wor den door de „coureurs" genegeerd. Teso ziet zich genoodzaakt de politie in te schakelen, als de motorrijders hun leven niet beteren. Het zou voor al gaan om forensen. de reserveringscentrale de drukste maanden. Van de uitgave van de nieuwe Vakantiereisgids en de eerste beurzen (half november) tot april staat de telefoon roodgloeiend. In juli en augustus daarentegen kunnen de zes medewerkers stoom afblazen. Met tellingen, annuleringen en de fi nanciële administratie komen ze de tijd echter wel door. Totaal verwerkt de centrale circa 8.000 reserveringen per jaar. Ongeveer één op de drie of vier telefoontjes leidt uiteindelijk tot een reservering. Concurrentie Voor het nieuwe seizoen wordt een groter aantal voormalige Oostduitsers verwacht. De beurs Reise Hamburg werd door een groot aantal „Ossies" bezocht en de VVV Texel neemt deel aan het NBT-blad voor de ex-DDR. De voorkeur voor korte vakanties zet zich nog wel door. Dat lijkt gunstig voor Texel, maar de concurrentie ligt op de loer, waarschuwde VVV- directeur Jaap Dekker onlangs bij de presentatie van de actie voor het nieuwe VVV-kantoor. „Texel heeft tot nog toe geprofiteerd van het kort- verblijfstoerisme, maar het wordt de consument steeds aantrekkelijker ge maakt om even naar het buitenland te gaan. We moeten oppassen dat Texel de slag niet verliest." De reserveringscentrale in vol bedrijf: v.l.n.r. Ruud Beerling, Bernard Ipenburg, Frouwke Eelman en Patricia Henstra. IFoto Frans Hopmanl Radio Noordholland zendt een serie van vier programmas's uit over de Brits-Indiërs die in de oorlog in Duit se krijgsdienst traden en onder an dere op Texel gelegerd zijn geweest. De Brits-Indiërs die aanvankelijk in Noord-Afrika voor de Engelsen voch ten, werden door de Duitsers in krijgsgevangenschap genomen en overgehaald in hun dienst te treden. Daarbij werd ingespeeld op hun anti- Engelse gevoelens. Een aantal kwam terecht iri liet bezette Nederland, waar ze - net als later de Georgiërs - in Zandvoort en op Texel wérden ge legerd. Bij wijze van afstudeerproject maakte leerling Hein Hoffmann van het HICO (Hoger Informatica- en Communicatie Onderwijs) in Zwolle een radiopro gramma over dit onderwerp. De vier afleveringen worden ingaand maan dag a.s. wekelijks uitgezonden in de rubriek „Noordpool" van Radio Noordholland, telkens van 16.30 tot 17.00 uur. Vooral in de derde afleve ring wordt veel aandacht gegeven aan de periode Texel. Diverse Texe laars die met de Brits-Indiërs te ma ken hebben gehad, komen aan het woord. In het tussengebied in De Koog mag een supermarkt van 1000 vierkante meter zich vestigen. Met krappe meerderheid (7 tegen 6) stemde de gemeenteraad woensdagavond in met een voorstel van Gerard van de Kooi (PvdA), die de 500 meter die het college had gereserveerd onvol doende achtte. Meermarkt-exploitant Ton Gieles reageerde opgetogen. „We kunnen de verhuisplannen nu verder uitwerken." Het onderwerp kwam ter sprake tij dens de bespreking van de „Knelpunten- en doelstellingennota De Koog" die als basis dient voor de herziening van het bestemmingsplan. Na de hoorzitting in februari heeft het college een aantal wijziging in de nota aangebracht, die nu aan de raad werden voorgelegd. De voorwaarden voor invulling van het braakliggende terrein tussen het Beëchp'ark" en dorp zijn daarmee definitief vastgesteld. Naast woningbouw is er in het ge bied ruimte gereserveerd voor een dorpshuis, appartementen en winkel ruimte. Om te functioneren als bad plaats vinden b en w extra winkelruimte gewenst. Nadat eerder prognoses van de consumtieve beste ding werden afgedaan als „natte vin gerwerk", heeft nader onderzoek uitgewezen dat op langere termijn een groei mogelijk is tot 1500 vier kante meter. Onderzoek B en w gaan daarbij uit van gege vens van het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond, dat op een besteding van ƒ42,50 per persoon per dag uitkomt. B en w, die aanvankelijk 2.500 vier kante meter hadden gereserveerd voor horeca en detailhandel, vinden op korte termijn een groei van 500 meter verantwoord, met misschien een uitbreiding van 300 meter, mits de bestaande Meermarkt een andere bestemming krijgt. Snoepzaak „De afmeting van een snoepzaak", schertste Gerard van der Kooi, die wees op het risico voor de onderne mer. De supermarkt van Gieles krijgt waarschijnlijk een oppervlakte van 800 meter, met daarnaast ruimte voor opslag. Nieuwe zaken moeten wel voldoen aan de criteria, die de gemeente in samenwerking met de dorpscommissie zal uitwerken. Cor Kuip (Texels Belang) zag detail handel toch liever geconcentreerd in de Dorpsstraat en vond dat er onvol doende ruimte was voor parkeren en het organiseren van evenementen. „Lawaai-horeca" zal zich niet in het tussengebied mogen vestigen, maar wordt geconcentreerd in het noorde lijke gedeelte van de Dorpsstraat. Slaapplaatsen Voor de verblijfsrecreatie hebben b en w in het tussengebied 300 slaap plaatsen gereserveerd. 225 daarvan zijn gereserveerd voor het voor het torenhoge appartementencomplex, waarvoor plannen bestaan. Buiten het tussengebied hebben b en w uit breiding slechts voorbehouden aan hotel Opduin en Koogerhoop. Net als Cor Kuip (Texels Belang), Erna Eel man (VVD) vond Jan van Asselt de verdeling van de slaapplaatsen oneer lijk: „Het college vergeet de kleine lo- giesverstrekkers." Wethouder Klaas Barendregt toonde zich bereid het aantal slaapplaatsen te verruimen. Nu de gemeenteraad heeft besloten niet mee te werken aan plaatsing van en molen op 't Horntje, wil EcoMare het windmo lenpark in Oudeschild bij de natuureducatie gaan betrekken. Een raadsmeerderheid vindt dat de belangen van de omwonenden en de veerdienst door de molen worden geschaad. De CDA-fractie, die samen met Groen Links en de PvdA een motie had inge diend, keerde zich in afwezigheid van de fractievoorzitter tegen het voorstel de molen alsnog toe te staan. De afwijzing komt nadat de raad in september groen licht gaf voor plaatsing van de windmolen. Teso, dat nieuwbouw heeft gepland, pro testeerde net als omwonenden te gen de bouw. Het college stelde ondanks bezwaren van het NIOZ voor dat polder 't Horntje een goed alternatief bood. De motie, waardoor de optie op het zuidelijk havenhoofd toch open bleef, werd met negen te gen vier stemmen weggestemd. EcoMare-directeur Jan Kuiper rea geert teleurgesteld op de afwijzende houding van de raadsmeerderheid en ziet geen heil in een andere lokatie. „Kennelijk is Texel nog niet klaar voor deze windmolen, ledereen praat er wel over, maar doet niets." Kuiper is niet van plan de besluitvorming aan te vechten. „Ik zal de subsidie verstrekkers van de afwijzing op de hoogte brengen." Frustratie Peter Bakker (Groen Links) toonde zich niet onder de indruk van de tal rijke bezwaren: „Niet de kwantiteit, maar de kwaliteit telt." Over de psy chologische gevolgen die Teso- medewerkers van de molen zouden ondervinden, was hij nog sceptischer. „De reorganisatie bij Teso heeft meer frustratie opgewekt." Het CDA nam bij monde van Jan Koolhof de be zwaren wel serieus. „Planologen luisteren niet naar de plaatselijke be volking. Er zijn betere lokaties denk baar." Zijn suggestie de molen langs de dijk in Prins Hendrikpolder te plaatsen, zal het waterschap volgens Bakker van de hand wijzen. Het feit dat EcoMare een half miljoen subsi die zou mislopen, vatte Koolhof laco niek op. „Daarvan lig ik niet wakker, het is tenslotte gemeenschapsgeld, dat ongetwijfeld voor iets anders wordt gebruikt." Gerard van der Kooi hekelde de houding van de CDA'er. „Nu uw fractievoorzitter afwezig is, gaat u op tafel staan dansen." Het voorstel van Van der Kooi om de be staande NlOZ-molen af te breken en met EcoMare samen een moderne molen op het zuidelijk havenhoofd neer te zetten, vond in de ogen van het college geen genade. Wethouder Barendregt: „Onbespreekbaar." Oudeschild Jan van Asselt (onafhankelijk) erger de zich aan de slepende affaire. „We moeten windmolens concentreren in Oudeschild." Ook Texels Belang he kelde het plan en suggereerde dat windmolen de Traanroeier in Oude schild ook stroom levert en „opvoed kundige waarde" heeft. Als pleister op de wonde wees Jan Koolhof erop dat het bestaande PEN- windmolenpark in Oudeschild EcoMa re goede diensten kan bewijzen. Jan Kuiper verklaarde desgevraagd een jaar geleden al contact met het PEN te hebben gehad. „Het plan voor de molen op 't Horntje hebben we in overleg met hen ontwikkeld. Kuiper vult aan dat in het centrum voor Wadden en Noordzee aandacht aan windenergie wordt besteed. „Omdat we het niet alleen bij woorden willen laten, wilden we een molen bou- Nu het plan is afgeblazen wil EcoMa re het windmolenpark in Oudeschild meer betrekken in de EcoMare- voorlichting Kuiper: „Maar dat moe ten we nog vorm en inhoud geven." Omdat zoontje Eddy wegens zijn jeugdige leeftijd nog niet met de Ronde om Texel mag meedoen, heeft de Texelse catamaranzeiler Dirk Pool een andere fokkemaat op gedaan. Het is Iris Czibor, één van de beste stuurvrouwen van Spanje; zij staat in Spanje als tweede geno teerd. Pool „contracteerde" haar tij dens de open Spaanse kampioenschappen begin mei. Iris Czibor komt een week voor de Ronde naar Texel om met Dirk Pool te oefenen en zeilt ook op de vrijdag voor de Ronde de prominentenrace met hem. Ook daarvoor is Eddy uit gesloten. Tijdens de zeilvakantie in Spanje heeft Pool veel enthousiasme voor de Ronde ondervonden. Er ko men zes teams uit Spanje naar de Ronde om Texel. Door de Spaanse pers werd hij al als de „Matador van Ronde Texel" afgeschilderd. Cruyff Een Nacra-catamarandealer uit Barce lona, die Pool in Spanje ontmoette, bleek ook persfotograaf te zijn en had veel contacten. Zo raakte de fa milie Pool met hem op stap naar FC Barcelona, waar zij een prominenten- behandeling kregen. Een praatje ma ken met Cruyff, Koeman en Witsche is niet voor iedere Texelaar wegge legd. Dirk Pool: „Imposant hoor, iede re dag komen daar 35 pers- en t.v.-mensen kijken of er nog iets loos is. Ik heb nog even met Cruyff gesproken. Op de tribune zaten be langstellende Nederlanders naar Koeman te kijken, die door een knieblessure alleen aan het trainen was, maar wij liepen ge woon over het veld." Weinig wind De Open Spaanse kampioenschappen catamaranzeilen werden gehouden op de Middelandse Zee, vijftien kilome ter onder Barcelona, op 1, 2 en 3 mei. Dirk Pool deed met zijn zoontje Eddy mee. Gedurende de drie wedstrijddagen was er bijzonder wei nig wind. Eén dag waren er Texelse weersomstandigheden, maar de Spaanse wedstrijdleiding vond de wind te hard en de wedstrijden wer den voor die dag afgelast. Er deden bijna 60 boten van allerlei nationali teiten mee aan het perfect georgani seerde kampioenschap. Net als bij de Ronde om Texel werd de start ver zorgd door een helikopter en aan de wal leefde veel publiek mee. De Spaanse televisie en veel verslagge vers van sportbladen waren aanwe zig; Spanjaarden hebben veel belangstelling voor sport. Vader en zoon Pool eindigden als derde in de eindrangschikking. De beide deelne mende wereldkampioenen Hobie 17, die voordeel hadden bij de Franse puntentelling, werden 1 en 2. Texel stelt een gulden per inwo ner (dus bijna f13000,-) beschik baar voor leniging van de nood die is veroorzaakt door de aard beving in Limburg, zo werd dins dag door de gemeenteraad besloten. Drie raadsleden hadden echter verder willen gaan. Jaap Vlaming, gesteund door Peter Bakker, herinnerde eraan dat sprake is van een schade van f25 miljoen die niet uit andere bronnen wordt vergoed. Per Ne derlander is dat ongeveer fl, 75. Dat bedrag zou Texel moeten ge ven en daarmee een voorbeeld stellen. Jan van Asselt bood nog meer. Volgens hem moest de bij drage f2,- per inwoner worden. Het argument van de verzeke ringsman was dat de mensen als regel niet zijn verzekerd tegen schade als gevolg van aardbeving en daarom altijd een betrekkelijk lage premie hebben betaald. Die f2,- moest er daarom maar af kunnen. Het merendeel van de raad bleek echter meer ontvankelijk te zijn voor de argumenten van Kees Hin en Tine Krijnen, die vonden dat er ook nog wat te betalen moest blijven voor andere instan ties, met name de rijksoverheid. De particuliere steun van „slechts" een gulden zou in die richting als prikkel werken.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 7