rom r£wartsJ~exehin het hart-, \ritische statenleden ikkoord met tweede fase De Koog protesteert tegen geplande „toren' Gevarieerd programma presentatie VVV-kantoor SS stelt donderdag globale grenzen vast k Dag horizon TEXELSE^COllRANT „Aandelenkoorts" komt op gang *k ili TUssen dijk en duinenrij door Klaas Bonne Het hoge molentje van Jan Is naar de Filistijnen Men kon nog net het snode plarP Succesvol ondermijnen En ik zie zo graag dat Jantje lacht Maar nu moet Jantje huilen Want je kunt niet ongestraft De horizon vervuilen Maar, brave burgers, hoor mijn lied Er komt een hoge toren En daarvoor is na „wijs" beraad De badplaats uitverkoren En van daaruit kun je richting oost Het villapark zien prijken En aan de westkant ziet men slechts De oude krottenwijken Maar ook voor hen schijnt straks de zon 't Valt onder de upgrading En ik zeg maar zo, een hoge vlag Die dekt alvast de lading En voor een slokkie en een stukkie taart Klimt de vroedschap graag naar boven Om de mèkers van het droomkasteel Te prijzen en te loven Maar de projectontwikkelaars Verdwijnen met de centen En laten ons de droge rijst En eten zelf de krenten. IM-ADVERTENTIE C/mii jmiru jixilt in het hurt- Bij deze krant is vandaag een folder toegevoegd van Slijterij-Wijnhandel De Wit Deze is door het bezorgers korps bij alle op Texel wonende abonnees bezorgd. DINSDAG 19 MEI 1992 prICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR 10683 -advertenties, abonnementen, etc. veld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, Ln 02220-12 741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220-14111. jactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon SK)-12741. ad- ie buiten werktijd Timmerman, Schoorwal 11, Den Burg, telefoon 02220-14687. Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ46,20 per half jaar; Los ƒ1,30 Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buiten kantoor-uren: bel uw bezorger Als die niet bereikbaar is: tel. 14881 of 18542. "r, Sportief en gemoedelijk 24-uurstoernooi Boys w Exclusieve sportwagen pronkstuk Lions-veiling w Nieuw havenkantoor met kanonvuur geopend Waterschap sloopt overbodige sluis In het centrum van De Koog staat sinds gistermiddag dit voor zichzelf sprekende bord. In De Koog maar ook elders op Texel groeit het verzet tegen de plannen om in het gebied tussen het oude dorp en het Beachpark een hotel te zetten met een toren van 36 meter hoogte. Terwijl Menno Stam in Den Burg als reactie op zijn oproep in de krant tientallen briefkaarten binnen krijgt met de kreet „Neen!", hebben de Dorpscommissie van De Koog en de vereniging De Koog Promotion een schriftelijk protest gedeponeerd bij de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid. Beide organi saties zijn van mening dat dergelijke hoogbouw schadelijk is voor het alom gewaardeerde kleinschalige ka rakter van de recreatie op Texel. De Koog Promotion, inmiddels her doopt in „De Koog badplaats", wijst erop dat men bij het streven naar kwaliteitsverbetering niet moet verge ten dat de adspirant-toerist een be paalde verwachting heeft van Texel. „Als die verwachting in overeenstem ming is met de realiteit, dan is er een welzijnsgevoel dat nauwelijks door andere elementen van kwaliteit kan worden geëvenaard". De brief gaat verder: „De gast verwacht op Texel nu juist NIET de elementen aan te treffen zoals aan de Belgische kust en in Zandvoort. Hoogbouw van meer dan vier etages wordt daarmee al snel vergeleken en derhalve heeft dat een grote negatieve invloed op de algemene waardering voor Texel en voor badplaats De Koog in het bij zonder". Een toren zoals nu gepland heeft weinig te maken met begrippen als eilandelijk, oorspronkelijk en nostalgisch, zo meent de vereniging.. „Als dit project nu vanuit de zoge naamde gedreven architectuur wordt erkend, waarbij projectontwikkelaars kennelijk alleen korte termijnvisie hebben, dan wordt het eiland Texel enorm geschonden. In de marketing- filosofie en bij sterkte/zwakte analyse zal Texel hierdoor een groot pluspunt ten opzichte van andere kustbad- plaatsen verliezen. De andere Wad deneilanden zullen dan zeker slagen in hun poging het eiland Texel af te schilderen als een verlengstuk van de Randstad. Is dat het doel? Zo ja, dan begaan wij met elkaar voor de conti nuïteit van het toerisme een grote fout. Wilt u dit voorkomen, dan lijkt het mij verstandig dat gekozen wordt voor een ander plan, dat misschien meer ruimte vraagt en daardoor duur der zal zijn, maar uiteindelijk Texel in zijn waarde laat", aldus schrijft voor zitter Harry Wuis. Bord De Dorpscommissie van De Koog heeft het misnoegen over het bouw plan gisteren laten blijken door het plaatsen van een groot bord bij de kruising Dorpsstraat-Nikadel-Brink. Voorzitter Frits Agter: „Het is onbe grijpelijk. Dat gebouw zal het hele Texelse landschap domineren, echte horizonvervuiling. Wat ons vooral niet aan staat is dat dit volkomen strijdig Lees verder pagina 5 het programma, dat wordt geopend door voorzitter van de Stichting VVV Texel Promotie J. Engelvaart. Hierna volgt het jaarverslag van de VVV en geeft directeur Jaap Dekker een kor te toelichting op het jaarprogramma. Vooruitlopend op de presentatie van het nieuwe VVV-kantoor woensdag avond in het Groothandelscentrum in Oudeschild, lijkt van ondernemerzij de de animo groot geld te steken in het project. De Stichting VVV Texel Promotie maakte gisteren bekend dat de besturen van de Texelse Vere niging van Logiesverstrekkers (TVL) en het Texels Verbond van Onderne mers van (TVO) al voor een bedrag van f 125.000,- aan machtigingsfor mulieren binnen hebben. VVV Texel Promotie spreekt van een hoopvolle start, mede omdat vele le den van TVO en TVL hebben laten weten niet zonder de machtigingsfor mulieren naar de presentatie te ko men. Om voetballiefhebbers toch de kans te geven de Europacup 1 finale tussen Sampdoria en Barcelona te volgen, is besloten om 16.30 uur te starten met de gezamenlijke bijeen komst van VVV, TVO en TVL. Na de ontvangst start om 16.45 uur Martin Warnaar bespreekt de nieuw- bouwplannen. In de pauze, die duurt van 18.15 tot 18.30 uur, wordt een hapje en een drankje geserveerd. Een diapresentatie schetst na de pauze een historisch beeld van 10 jaar in vesteren in toerisme op het eiland. Vervolgens is het de beurt aan de ca baretgroep van Klif 12, die de spe ciaal voor deze avond ingestudeerde sketch „De uitstervende Texelse on dernemer" gaat opvoeren. Na de sketch is het de beurt aan de genodigden, die dan de machtigings formulieren voor de aandelen kunnen inleveren. Tenslotte trekt notaris C.J. Boswijk de winnende nummers in de loterij die aan de certifikaten is ver bonden. ting is de financiering van de tweede fase voor tachtig procent rond. Om het resterende bedrag op tafel te krij gen is de commissie Vollenhoven in het leven geroepen: De verwachting is dat deze commissie komende zo mer advies zal uitbrengen. Menting voorzag geen problemen en zegde bovendien toe dat de tweede fase niet ten koste gaat van toegezegde ruilverkavelingen in Noordholland. Utopia „Voor realisatie van het Natuurbe leidsplan is landinrichting noodzake lijk." GS garanderen echter dat een bedrijf dat van vader op zoon over gaat, ongemoeid wordt gelaten. „Desnoods kan dit notarieel worden vastgelegd", adviseerde Achterstraat. In principe moet de overheid, die bij verkoop weliswaar een voorkeurspo sitie geniet, voor het land de gelden de marktwaarde betalen. Lia Duinker, die namens het Actiecomitee Texel haar hart luchtte, vond dat GS een droombeeld (Utopia) nastreeft en bui ten de werkelijkheid staat. „We willen dit beleid niet. Een goede landinrich ting kunnen we zelf, zonder over headkosten, goedkoper en effektiever bereiken." VVD-er G. Roos verwachtte vanuit de landbouw onvoldoende medewer king voor het plan. „Het gereserveer de aankoopbedrag (187 miljoen) is een lachertje en voor boeren niet aantrekkelijk." Volgens de liberaal zouden door het aankoopbeleid, waardoor de vraag naar land toe neemt, de grondprijzen een vlucht nemen. Zijn Texelse partijgenoot Wil lem (Spyk) Bakker constateerde dat in de Nota van Wijzigingen weinig is terug te vinden de Texelse wensen. „Een zwarte dag voor de democra tie." Bakker drong aan op een „sta tus aparte" voor Texel binnen de tweede fase. Geestverwant Roos drong erop aan de relatienota- en na tuurontwikkelingsgebieden te vervan gen door perceelsrandenbeheer. De vrees dat hierdoor op het eiland een fijnmazig netwerk van verzuringsge- voelige gebieden zal ontstaan is vol gens GS „voorlopig" ongegrond, omdat op beheersgebieden deze be stemming niet van toepassing is. Landschapszorg „Perceelsrandenbeheer is echter geen compensatie voor natuur", vond Sietske Dijksen, die namens de werk groep Landschapszorg Texel het woord voerde. „Een slootrand, hoe fraai ook, is geen vervanging van een aaneengesloten natuurgebied." Ze deed een beroep op de landbou wers, die 17 procent van de Texelse beroepsbevolking Uitmaken, het over heidsbeleid niet te torpederen. „Want er zijn wel degelijk boeren die mee willen doen, maar door de polarise rende sfeer durven ze dat niet in het Lees verder pagina 5 rovinciale staten zijn in grote lijnen akkoord met de tweede fa- van de aanwijzing van de relatienotagebieden op Texel. Sta mleden plaatsten vrijdag tijdens de drukbezochte vergadering e de commissie natuur, landschap en openluchtrecreatie en de immissie land-en tuinbouw in het Provinciehuis in Haarlem wei nige kanttekeningen bij het vaststellen van de globale grenzen in natuurgebieden. Gedeputeerde Staten benadrukte dat toe- ijzing uitsluitend op basis van vrijwilligheid zal gebeuren. In m ingelaste commissievergadering op donderdagavond neemt >t college van gedeputeerden een principe-besluit. buiten de aangewezen gebieden val len, ook de mogelijkheid geven land te verkopen. Jan Koolhof on derstreepte namens CDA Texel de noodzaak van voldoende gronden voor vruchtwisseling. Vroegindeweij toonde zich tegenstander van omzet ting van permanent beteelde bollen- grond in natuurgebied. Dat vindt ook gedeputeerde Achterstraat, die bin nen het college een apart standpunt over deze zaak heeft ingenomen. Achterstraat, die zich meer begaan toonde met het lot van de landbou wers dan commissievoorzitter Tiel- rooij, verbond aan gebiedsaanwijzing de voorwaarde dat het.bestem mingsplan daarvoor ruimte moet bie den. Zijn eerdere belofte - door Arie Lap op gevoelige wijze onder de aan dacht gebracht - dat de aanwijzing niet doorgaat als Texel daar niet ach ter staat zou hij „op persoonlijke ti tel" hebben gedaan. Dat de tweede fase van de relatienota en natuuront wikkeling niet ten koste van de leef baarheid op Texel zal gaan, hield hij in stand. „Recreatie biedt meer uit zicht voor de Texelaars", aldus Ach terstraat, die daarmee aangaf niet gevoelig te zijn voor het verzoek van b en w om een evenwichtige econo mische opbouw te behouden. Hij ver wees naar het LEI-onderzoek dat concludeerde dat de werkgelegenheid meer door autonome ontwikkelingen dan door de tweede fase onder druk zou komen te staan. Financiën „Instandhouding van werkgelegen heid mag echter niet ten koste gaan van de natuur", aldus A. Woudstra namens de Waddenvereniging, die stelde dat de fosfaatnorm voor land bouwgronden geen beletsel vormde voor de tweede fase. „Niet zolang er nog mest op het eiland wordt inge voerd." Geluiden dat het 252 miljoen gulden kostende natuurbeleidsplan, onvol doende financiële dekking zou heb ben, omdat ruilverkavelings (landinrichtings) projecten in Noord holland veel geld opeisen, hadden ook GS bereikt. Tielrooij: „We zetten het plan pas door als de garantie voor geld binnen is. Geen geld, geen Zwitsers." Dhr. Menting die advies uitbracht namens het ministerie van landbouw, verzekerde zijn gehoor dat het plan in ieder geval tot 1995 vol doende dekking geniet. Volgens Men- hn de Texelaars die aan het woord (ramen in Haarlem, maakte Arie ip uit Den Hoorn het meeste in- uk. In de plechtige statenzaal haal- i hij op het spreekgestoelte een jssetterecorder tevoorschijn en onfronteerde de statenleden met weggingen die gedeputeerde Ach- trstraat tijdens de hoorzitting een ar geleden deed aan de Texelaars. (1 reacties van de statenleden bleek dat de bezoeken die ze de afgelopen jj aan het eiland hebben gebracht urn uitwerking niet hebben gemist. jitgezonderd de PvdA lieten de sta tenfracties zich kritisch uit over de (wijzingen op Texel. CD A-er K. Vroegindeweij verweet de planmakers geWaan inzicht in natuurontwikke ling» vond het zinloos gebieden aantekopen die geen ecologische mè hebben. GS moet volgens de CDA-erde concentratiegedachte voor vervaten laten varen en boeren die 1Vals raast over Texel: Boeren helemaal plat natuurgebied overeind' De wals waarmee Texelse boe ien vrijdagmorgen in alle vroeg- ie naar het provinciehuis in Hearlem waren afgereisd trok Me aandacht. De ludieke ac tie was bedoeld om hun pro test tegen de globale begrenzing van de tweede fase van de relatienota en natuu rontwikkeling landbouwgebied, kracht bij te zetten. Het hand jevol Texelaars dat ondanks het werkbareweer toch naar Haarlem was gekomen, kreeg bijval van boze boeren uit Eg- mond, Bergen en Schoort. Voor bet oog van provinciale bestuurders verpletterde „gede puteerde" Simon Stark uit De Cocksdorp een maquette van hel en enkele poppen, voor stellende de boeren. F. Tielrooij, die het schouwspel gelaten over zich heen liet gaan", rea geerde na afloop geamuseerd: >Jja, de boeren zijn zo plat als een dubbeltje, maar de natuur gebieden zijn overeind geble ven."

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1