Tf ICE JFK mzmmem Hoe ziet een ster er uit? FILM Kv^n^Ystukje BERICHT UIT DE RUIMTE Voorspeelavond PROGRAMMA 106.1 FM Niozexpositie door kunstenaarsechtpaar Hoog van de toren(s) blazen PAGINA 10 VRIJDAG 22 MEI' Door Cees Ribbens Sterren stralen overal. Men komt ze te gen in logo's en beeldmerken, als sym bolen op wapenschilden en vlaggen, als rangonderscheidingstekens en zelfs de zee heeft zijn sterren. In de bijgaan de illustratie (fig.1) zijn een paar voor beelden verzameld. U herkent ze natuurlijk meteen. Maar een ster heeft toch de vorm van een bol? Waarom tekenen we dan iets met punten? Gewoon, omdat we een ster aan de hemel zo zien! Als we op een mooie avond naar een heldere ster kijken zien we zoiets als in fig. 2a. Wel veel kleiner dan in die teke ning, maar toch. Die pieken horen na tuurlijk niet echt bij de ster, want bij elke andere ster en zelfs bij een verre straatlantaarn zien we precies hetzelfde. De oorzaak van de uitsteeksels ligt bij de abominabele kwaliteit van onze oog lens. Geen enkele opticien zou het aan durven zoiets als loep te verkopen. Zijn we dan zo slecht bedeeld door de na- Mistidentificatie Door de stilte van de winter trekt zwart asfalt strak een streep Rug gebogen raast een sprinter hand om stuur in vaste greep Waterdruppels cumuleren en verstrooien grauw het licht Groen en grijs interfereren landschap opent en ritst dicht Hoofd omlaag, maar geest verheven in een wolk van mystiek Hoewel door aardse haast gedreven heerlijk, hemels, geestesziek Spinsels weven vage webben de wereld lost in nevels op Slechts een streepje zwart als ebben in het grijze van de kop Hier passeert de grens van eenzaam alle sporen uitgewist Homo sapiëns gemeenzaam gelijke van een druppel mist Opgang in de verste oorsprong reflectie van identiteit Los van: „zo de oude voorzong" intense ingetogenheid In het hoofd gedachten malen „Homo, eco, harmonie" Aan de voeten de pedalen rond in cyclosymfonie Geest en lichaam gelijkluidend dorpstoren komt in zicht Helaas, een steentje onbeduiden rijwiel raakt uit evenwicht Opstaan, gekreukeld en gevouwen rode schrammen op het smoel Aldus groeit een volst vertrouwen in natuur en in gevoel tuur? Nee, zo erg is het ook weer niet. We moeten namelijk bedenken dat on ze ooglenzen en ook de rest van onze ogen zijn opgebouwd uit organisch ma teriaal. Dat kan nu eenmaal niet voor honderd procent homogeen zijn. Bo vendien zitten er aan de ooglens een heel stel spiertjes die hem platter of dik ker kunnen maken, zodat we zowel ver af als dichtbij scherp kunnen zien. En hou dan zo'n lens maar eens in de idea le vorm. PER TELESCOOP Hoe ziet een sterbeeldje er uit als de lens wèl een ideale vorm heeft? We ne men daarvoor een telescoop met een perfecte lens, richten die op een helde re ster en bekijken het sterbeeldje met een sterk vergrotende loep. We zien dan wat is afgebeeld in fig. 2b: een schijfje met een paar smalle ringen daar omheen. Het schijfje is nog steeds niet het werke lijke beeld van de ster. We kunnen dit gemakkelijk controleren, want het blijkt dat het voor alle sterren even groot is, er is alleen verschil in helderheid. Dat we zelfs met een perfecte telescoop de echte ster niet te zien krijgen ligt niet aan de kwaliteit van de optiek maar aan het golfkarakter van het licht. Deze eigenschap van het licht is er de oor zaak van dat een lichtbundel aan de be grenzingen wordt afgebogen. We kunnen dat precies berekenen en dan zien we dat ook de ringen door diezelf de eigenschap worden veroorzaakt. Hoe groter nu de lens of de spiegel van de telescoop is, des te kleiner wordt het buigingsschijfje. Een grotere kijker geeft dus een scherper beeld. Maar nooit zó scherp dat we de echte sterren kunnen zien, daarvoor staan ze veel te ver weg. De enige ster die we als schijf afgebeeld kunnen krijgen is de zon, maar die staat dan ook in vergelijking erg dicht bij. OP DE FOTO Als we met behulp van een perfecte lens een foto nemen van een ster dan zien we een beeld als in fig. 2c. De schijf is nu groter en van ringen is niets meer te bespeuren. De oorzaak daarvan is tweeërlei. De atmosfeer is nooit volko men rustig en dat heeft tot gevolg dat we in een telescoop het sterbeeldje voort- Peter Lock In de Muziek en Dansschool is dinsdag weer een voorspeelavond. Deze begint om 19.15 uur en duurt ongeveer een uur. ledereen is welkom, de toegang is gratis. De volgende instrumenten en ensem bles komen aan bod: keyboard, piano, harp, dwarsfluit, gitaar en het ensemble de Rampestampers. RADIO TEXEL De programma's van Radio Texel wor den gelijktijdig op de kabel (106.1) uitge zonden en een dag later tussen 11.00 en 13.00 uur op de kabel herhaald (op 1004 FM). Dinsdag tot en met vrijdag worden de programma's van de vorige avond nogmaals uitgezonden. Maandag de programma's Vlaswiek en Natuurwijzer. VRIJDAG 18.00 u. Elck wat wils. Lichtboei verzoekplaten- programma voor de zieke en bejaarde luisteraars, m.m.v. Wim en Corrie Witte, Rensje Halsema. Techniek: Hannie van der Vis. Tel. 12199 voor verzoekjes. 19.30 u. Tot achten. Muziekspecial door Magreet van Heerwaarden, Hannie van der Vis, Rensje Halsema en Gea Vlas. 20.00 u. Friday Night Fever! Muziek en verkiezing van de Texel Tip, de Top10 van de dansbare 21, de hamerplaat en de zwansplaat door Niels van Heer waarden. 22.00 u. Einde. ZATERDAG 8.00 u. Typisch Texel. Texel-agenda en muziek door Bert Heitink. 10.00 u. Bedrijven voor bedrijven. Vacaturebank met de rubrieken handel, horeca, verzorging, bouw, installatie techniek, landbouw en overig. Muziek. Door Martin de Wit. 12.00 u. Goedemiddag Texel. Dier van de week, Weetje van de week en felicita ties door Johan Reuvers en Dirk Jan Kooiman. Luisteraars kunnen om 12.00 uur bellen naar Radio Texel (12199) om te melden wie vandaag jarig is. De jari ge wordt gebeld en komt in de uit zending. 14.00 u. Onzin op zaterdag. Satirisch programma m.m.v. Bob en Buitenzorg. Presentatie en techniek Clarck de Boer. 16.00 u Wat. muziek, Wild, Aantrekkelijk en Trendy door Frank en Joost. 17.00 u. Terug in de tijd. Muziekprogramma met iedere week een kwartiertje aandacht voor een artiest uit de jaren '60. Presentatie en techniek Theo Bakker. 18.00 u. De dansbare 21. Muziek en popjournaal m.m.v. Maurits Witte, Remko Veeger, Alfons Witte. 20.00 u. The Mussiccube. Muziek door Peter van der Struis en Jeroen Wijdogen 22.00 u. Einde. ZONDAG 9.00 u. Klassiek op zondag. Klassieke muziek m.m.v. Roelie Bakker, Martin de Weijer, Arie Blom. 9.30 u. Kerkdienst vanuit de BApthisten kerk te Den Burg. Techniek: Wim van Leer- sum en Math van Beek. 11.00 u. Vlaswiek. Muziek en poëzie, presentatie en techniek Coby Schotanus en Math van Beek. Deze week gedichtjes van Piet Ver schoor. 12.00 u. Natuurwijzer. Informatief natuur programma. Presentatie Mark Fonds en Martin van der Wal. Techniek: Max Kok Onderwerp deze week: Varens en mos sen. Verder actueel Texels natuurnieuws door Sietske Dijksen. ZE HEBBEN ZEKER GEZIEN HOEVEEL ÖEZ0EKER5 U)|) TROKKEN NET OtfZE TOREN IN DE COCKS.DORP ndCt Door Henk Arendsen durend zien trillen en dansen. Op een fotografische film die gedurende enige tijd wordt belicht, krijgen we in feite een optelsom van al die sterbeeldjes. Het resultaat is een uitgesmeerde vlek. Maar ook als de atmosfeer wel volko men rustig zou zijn, krijgen we zo'n vlek te zien. De fotografische film is na melijk nooit zo fijnkorrelig als we wel zouden wensen. SPIKES Op sommige sterrenfoto's zien we de sterren zoals afgebeeld in fig. 2d. Dat zijn dan foto's die gemaakt zijn met be hulp van een spiegeltelescoop. Bij een spiegeltelescoop wordt het invallende licht door de hoot'dspiegel teruggekaatst in dezelfde richting als waar het van daan kwam. Om het sterbeeld te kun nen bekijken is er een tweede kleinere spiegel aangebracht die ervoor zorgt dat „Het lelijke lelijk weergeven is gemak kelijker dan het mooi af te beelden In de gangen en kantine van het Niozge- bouw exposeert tot 15 juli Hamar. Ach ter deze exotische naam gaat een kunstenaarsechtpaar uit Den Helder schuil. Hans en Martine Jacobs werkten vroeger individueel maar zagen hun beider stijl steeds dichter naar elkaar toegroeien. Omdat ze ook al als team samenwerkten en met de ervaring dat de man in onze samenleving en in de kunstwereld in het bijzonder nog steeds wordt voorgetrokken, besloten Hans en Martine voortaan al hun werk met Ha- mar te ondertekenen. Het duo zet zich in hun werk af tegen 13.00 u. Muziek. Ballroom en latin is met zomerstop. In plaats daarvan populaire muziek door Max Kok. 14.00 u. Een praatje voor een plaatje Deze week een uitzending in het kader van zomer '92, het Texels nieuws en ak- tualiteitenprogramma dat vanaf 1 juni vrijwel dagelijks te beluisteren zal zijn. Presentatie en techniek: Carla Schrama en Remko Veeger. 15.00 u. Non stop Nederlandstalig door Wim van Leersum. 16.00 u. Sport Lokaal. Sportverslagen en interviews deze week m.m.v. Marco van Leersum, Carla Schrama en Sandra Twijnstra. Techniek: Piet Cornelisse. 18.00 u. Time Traveling. Muziekreis door de tijd, van de jaren zestig tot en met de allernieuwste hits, door Herko van Heerwaarden. 19.00 u. Lokaal Kabaal. Jeugdprogramma. Presen tatie en muziekredactie Anneke Witte en Karen Terpstra. Raad- en belspel met muziekfragmenten en prijzen door Lon- neke Veenema. De cassette-single toplO door Annemarie Witte. Techniek: Herko van Heerwaarden en Martin de Wit. 20.00 u- Dubbel Bert. Muziek met het Te Gek Voor Woorden Nieuws van de afgelopen week door Bert van der Wal. 22.00 u. Einde. MAANDAG 18.00 u. Symphonica. Klassieke verzoekplaten m.m.v. Marene van Beek, Wies van Beek. Techniek: Daan Koopman. Rondom de boerderij is met zomerstop! Nieuwe medewerkers kunnen zich op geven bij Jan Keesom (15640) Piet Blom (19263) of Renske van de Tempel (17263). 19.00 u. Einde. DINSDAG 18.00 u. Bonte dinsdagavond. Lichtboei verzoekplatenprogramma voor het sterbeeld buiten de kijkerbuis te recht komt. Deze zogenaamde secun daire spiegel hangt dus in de binnen komende lichtbundel en wordt daar op zijn plaats gehouden door vier dunne metalen strips. Deze strips veroorzaken een extra buiging van het licht en daar mee de dunne scherpe uitsteeksels, de „spikes", zoals ze in het vakjargon wor den genoemd. Sommige sterrenkundigen hebben geen bezwaar tegen deze spikes, met name als ze sterrenfoto's gebruiken voor een nauwkeurige plaatsbepaling van ster ren. Met de spikes is het gemakkelijker het middelpunt van de stervlek, dus de echte positie van de ster, vast te stellen. Onze telescopen zijn blijkbaar nog niet helemaal ideaal, ondanks de uiterst ver fijnde techniek van het slijpen van len zen en spiegels. Nee, maar er wordt wel wat aan gedaan. Daarover een volgende keer. abstrakte kunst dat „vandaag de dag de boventoon voert en een terreur uitoe fent over figuratieve kunst." Ze zijn bei den romantisch van aard, al willen ze niet de werkelijkheid ontvluchten. „We sluiten niet de ogen voor het negatieve in de samenleving maar proberen alles positief te benaderen. We willen de werkelijkheid van alle dag in een ro mantische kontekst plaatsen. Het lelijke lelijk weergeven is gemakkelijker dan het mooi weer te geven." PASTELKRIJT Toen op de sociale akademie bleek dat ze daar beiden niet op hun plaats wa ren, zijn ze gaan reizen. Tijdens die rei zen ontdekten ze dat ze wilden tekenen en schilderen. In Amerika kregen ze twee jaar les van een flower-powerkunstenaar en in Am sterdam werd de Ruudt Wackersakade- mie doorlopen waar nog klassiek les wordt gegeven in het tekenen naar por tret, model en stilleven. Hamar werkt uitsluitend met pastelkrijt. de zieke en de oudere luisteraar. M.m.v. Marga Eelman, Gré Vlas, Mary Vos. Techniek: Magreet van Heerwaarden. 19.00 u Raad en daad Gasten uit de Texelse politiek over aktuele onderwer pen, m.m.v. Roelie Bakker, Riet Huitema en Hannie Oskam. 19.30 u. Raadsvergadering, rechtstreeks uitgezon den vanuit de raadszaal. 22.30 u. Einde. WOENSDAG 18.00 u. Eigenwijs. Geestelijk kinderprogramma deze week verzorgd door Kathie Kok. 1830 u. Onder de toren. Geestelijke verzoek platen en bijdragen van de verschillen de Texelse pastores. Gast deze week dhr. L. Knipscheer. M.m.v. Roelie Bakker, Coby Schotanus, Fia de Ligt, Lia van Leersum en Nicolet- te Vink. 19.45 u. Gelezen verhalen. Door Mary Wieten. Techniek op woensdagavond Wim van Leersum. 20.00 u. Einde. DONDERDAG 18.00 u. Country Time. Countrymuziek door Trea van Leeuwen. Techniek: Math van Beek. 19.00 u. 't Allegaartje. Presentatie: Els Whyte Techniek: Max Kok. Onderwerpen wor den bekend gemaakt via de kabelkrant. 20.00 u. Einde. Voor en na de uitzendingen Radio 10 Gold. DONATEUR WORDEN? BEL 12199 of 13340!!! Bij grotere formaten wordt bij voorkeur op gegrondeerd multiplex getekend. Dit wordt gefixeerd en afgelakt met een ver nis op waterbasis waardoor het moge lijk is pasteltekeningen zonder glas ten toon te stellen. PARADIJS „Het verloren paradijs" is een belang rijk thema in het werk van Hamar. „Wat de mens tegenwoordig wint in mate rieel opzicht, verliest hij weer in het im materiële, het geestelijke. Ondanks de toenemende welvaart raakt de moderne mens steeds verder af van zijn eigen pa radijs." Op bijgaande illustratie zien we daar een voorbeeld van. De voorstelling is gebaseerd op de vrouwelijke variant van de legende van koning Arthur, gekombineerd met een Incatempel. De vrouwelijke tegenhan ger van Merlijn verzamelt kruiden die 's nachts geplukt geneeskrachtiger zou den zijn. NAÏEF Het tentoongestelde werk is door het gebruikte materiaal en kleurkontrasten opmerkelijk vrolijk. Al tijdens het op hangen ervan lieten verscheidene me dewerkers van het Nioz blijken de aanwezigheid van de tekeningen zeer op prijs te stellen. Het werk laat een sprookjesachige, onaangetaste wereld zien. De stijl doet enigszins naïef aan wat hier en daar onbedoeld teweeg wordt ge bracht door de soms wat onbeholfi manier van het tekenen van mensfij ren. De onderwerpen zijn soms ff leend aan de natuur, zoals bloemeni landschappen, dan weer aan het dag lijkse leven, bijvoorbeeld een zonr, baadster of moeder en kind in e treincoupé. Ook hangen er een aan uitgewerkte tekeningen van opreis- maakte schetsen. ILLUSTRATIEF Al lijkt het werk van Hamar opheta ste gezicht zeer expressief, het b soms na verloop van tijd aan krachti- boeten. Door het opbouwen van voorstelling in platte vormen zore struktuur wordt in tweërlei opzicht vlakking in de hand gewerkt. Het werk wordt dekoratief, versiet? en het vermindert de expressiviteitdj het nagenoeg ontbreken van een;? soonlijke hanteringswijze. Hetechtfe heeft mede hierdoor voor een deel het werk niet kunnen ontkomen ar gevaar dat realistische kunst bedreigt de degradatie tot louter illustratie! niet dekoratief wordt gewerkt zoéi de tekening van een jongen metps: gaai, dan krijgt het door de 'struktuwü veel meer zeggingskracht dat er e schitterend en aangrijpend geheeld staat. Al voegen de pasteltekening weinig toe aan de figuratieve kunst, rit naar het Niozgebouw maken meer dan goed. Het werk van Hamar is op werkdag van 9 tot 4 te bezichtigen. DE MOORD OP JOHN F KENNEDY 22 November 1963 is een datum die ons nu al bijna 30 jaar bezig houdt: de dag waarop de Ameri kaanse president John F Kennedy tijdens een rit in een open auto door de stad Dallas door kogels vermoord werd. Behalve de versie dat ene Oswald twee schoten afge vuurd zou hebben, bestaat er de mythe dat Kennedy op die bewuste novemberdag vanuit verschillende richtingen onder vuur was geno men. Een mythe die nieuw leven werd ingeblazen door Oliver Sto ne's film JFK. Juist deze week, of Never pas deze week, zijn er inten sieve vraaggesprekken vrijgegeven die gevoerd zijn met de twee dok toren die indertijd sectie hadden verricht op het stoffelijk overschot, waaruit zou blijken dat het wel de gelijk om twee kogels gaat die de president beiden in het achter hoofd raakten. Hiermee hoopt men de samenzweringstheorie te ontze nuwen. Maar als je bedenkt dat dat gebeurt bijna dertig jaar na de moord, na honderden publikaties, na ruim een half jaar dat de film uit is JFK Ga d'r maar voor zitten: JFK is een drie uur durende film die al met al uitputtend is, maar een bijzondere indruk op u zal maken. Een span nende en vrij ingewikkelde film die ons meesleept tot in de allergoorste uithoeken van de Amerikaanse sa menleving. Oliver Stone -die ook films als Platoon, Wall Street en The Doors maakte- laat niets onge bruikt: bestaande en nagemaakte tv-archiefbeelden, th ri I ler-achti ge filmtrucs, extreme close-ups en gi- gantiese totalen, bizarre effekten met zwart-wit en kleur door elkaar. En omdat hij weet wat voor het suc ces van een dergelijke film noodza kelijk is, overgiet hij zijn epos nog eens met flink wat bombast en Amerikaans sentiment. JFK is echter meer dan dat. Behalve de historische achtergronden, he hedendaagse politieke gekonkeld de goed opgebouwde spanning, t u ook nog eens te kijken naar eer fantastische cast: we zien niet al leen de sinds Dances with Woke gelouterde Kevin Costner, mai' ook een aantal prachtige rollen var niemand minder dan Donald Su therland, Jack Lemmon, Wal® Matthau, Ed Asner, Joe Pesci, John Candy en Sissy Spacek. Dat de film uiteindelijk weinig of geen Oscar-nominaties daadwerkelijk ontvangst mocht nemen, is schijnlijk te wijten aan het Stone al wel genoeg prijzen nen heeft. Of is de inhoud film toch te controversieel...? ga er maar voor zitten en zelf. Maar wie vermoordde eigenlijk Kennedy??? ox OLBTR STONE nui JFK - elke avond van vrijdag met donderdag om 20.30 uur. DE REDDERTJES Zaterdag, zondag en middag - 15.00 uur - kunt u eens met uw kroost gaan genieier van de bijzonder leuke tekenfilm DE REDDERTJES IN LAND. "EEN M00RDFILM!' '..ADEMBENEMEND...' '...EEN MEESTERWERK...' KEVIN COSTNER

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 10