Cjroen TjwartsJ"exelsin het harL, Meer dan helft binnen voor nieuw VVV-pand GS bespreken met b en w gevolgen tweede fase DE GIGANTJES Uiterste bodvoldoende voor Statenleden ï>e ie$te Und t/an het tfack to the fixtie? (e$tiud! l^ck to the Sixties' WEEKEND Zeldzame vogel GEEN KRANT NA HEMELVAARTSDAG SOUL MEN S PARTY BOULEVARD" Geen letsel bij complexe botsing De Koninghal uitverkocht wegens examens [0P6ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10684 VRIJDAG 22 MEI 1992 ujof advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld en de Rooy b.v.. Postbus 11, 790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 2220-14111- Redactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. 2220 1 2 7 41. Verschijning: dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs: ƒ46,20 I! half jaar; Los ƒ1,30. Geen krant gehad?: Bel 02220-12741. Buiten kantoo- ien bel uw bezorger (of 14881 18542) Redactie buiten werktijd: Gerard inmermani Schoorwal 11, Den Burg, telefoon 02220-14687. COURANT gevuld. Gedeputeerde Frans Tielrooij stelde aanvankelijk dat indien b en w niet akkoord gaan met dit gewijzigde voorstel, de provincie teruggrijpt naar de oorspronkelijke versie. Gisteravond zegde commissievoorzitter Tielrooij echter overleg toe met het Texelse college. Volgens een zegsman is haast geboden bij de afwikkeling. Staatssecretaris Gabor van landbouw en natuurbeheer heeft de provincie tot snelle besluitvorming gemaand. In tegenstelling tot Noordholland, is in andere provincies de animo voor de tweede fase groter. „We staan met de rug tegen de muur. Toch willen we niet dat de gelden van de overhe den aan onze neus voorbijgaan." Terugkijkend op de moeizame tot standkoming van het principebesluit zijn GS geschrokken van het wan trouwen dat er heerst jegens deze bestuurslaag. Om herhaling in de toe komst te voorkomen wil de provincie een communicatieplan opstellen. Tiel rooij is verder voornemens de boeren een brief te schrijven, waarin de tweede fase nader wordt toegelicht. Woensdag is in Den Burg een Kwak gesignaleerd, een uiterst zeldzame reigerachtige vogel. Het dier werd 's avonds waar genomen door de heer P. Beemsterboer in de vijver bij de Elemert en is daarna door ver schillende andere mensen nauwkeurig geobserveerd. Heel wat vaker worden op Texel ooievaars gezien. Gister avond streek er een neer op de schoorsteen van de voormalige TEM-centrale. Hij stak vervol gens over naar het gebouw van rijwielverhuurder Kooiman in de Wittekruislaan en bracht de nacht door op de schoor steen van de Thijsse-school. Vanmorgen liet de vogel (ge ringd en afkomstig uit een ooi evaarsdorp) zich ook nog een tijd zien op en gebouw in de Keesomlaan. Koninghal, waar alle kandidaten hun ultieme test afleggen, was zelfs en kele malen „uitverkocht". Oftewel: 180 scholieren tegelijk aan het werk. Totaal doen meer dan 200 Texelse jongens en meisjes dit jaar eindexa men. Met 80 leerlingen heeft de Ha vo daarin het grootste aandeel. De resultaten worden bekend in de week na Pinksteren, waarna vrijdag 19 juni de diploma-uitreiking volgt. De her examens zijn op woensdag 17 juni. IFoto Frans Hopman) „Excuses aan degenen bij wie dat zo is overgekomen. De besturen wilden slechts duidelijk zijn dat er nu iets moest gebeuren en wat ieders aan deel daarin zou moeten zijn. Méér van de grote bedrijven, minder van de kleine." Warnaar ging in een uitgekiend be toog in op de kritiek die de afgelopen twee weken op de voorgenomen nieuwbouw was te beluisteren. Hij legde uit waarom het kantoor nu vrij snel moet worden gerealiseerd. War naar: „In 1990 liepen de contracten van de deelnemers aan de promo tiestichting af. Het was nog span nend of de contracten konden worden verlengd. Direct daarop is be gonnen met de voorbereidingen op de bouw. Begin dit jaar kwam de toezegging van de provincie voor een subsidie van vier ton, waarna Teso en de gemeente volgden. De voorbe reidingen vergden veel tijd, zowel bouwkundig, juridisch als planolo gisch. Nu moeten we snel zijn, want Lees verder pagina 5 In verband met het uitvallen als werkdag van donderdag 28 mei a.s. zal vrijdag 29 mei géén Texelse Courant verschijnen. Directie Langeveld de Rooy TALK or TI1C TOWN a.s. zondagmiddag, aanvang 4 uur toegang gratis. Bij strandweer beginnen we als de zon achter de duinen zakt... 10 uur! 'N DE KOOG Wijdagavond vanaf 21.30 in: pEKOr TME TOWN in: Ter verluchtiging van de presentatie voerde het Klif 12-theater een sketch op waarin alle voors en tegens van de VVV-nieuwbouw de revue pas seerden. In een ijselijk druk VW-kantoor wandelden telkens ondernemers binnen om hun naambordje op te hangen („Ik woon aan de overkant. °°'f een aar>deel kopen?" -„Tuurlijkwe zijn de Teso niet"). Aan het slot werd het eindresultaat onthuld: een afbeelding van het nieuwe VW-kantoor. c IFoto Frans Hopman) Op de kruising Ploegelanderweg- Monnikenweg in de Dennen vond maandagmiddag een aanrijding plaats waarbij drie auto's werden bescha digd. Persoonlijk letsel deed zich niet voor. Het ongeval werd veroorzaakt door een 23-jarige automobilist uit Oudeschild, die verzuimde voorrang te verlenen aan een 43-jarige man uit De Koog. Door de klap botste de auto van de Koger op een geparkeer de auto, eigendom van een 58-jarige Zaandammer. Diens voertuig schoof door tegen een boom, zodat zowel de voor- als achterzijde werd ge deukt. De auto van de Koger werd rondom beschadigd, die van de Ou deschilder had alleen lichte schade aan de voorzijde. Het Texelse bedrijfsleven heeft tot dusver ruim de helft van de benodig de vier ton voor het nieuwe VW- kantoor bijeengebracht. Tijdens de woensdag gehouden presentatie, die door circa 200 ondernemers werd bezocht, bleef de teller steken op f207.100,-. Maandag beraadt het bestuur van de Stichting VVV Texel Promotie zich over eventuele verdere actie om de resterende ondernemers over de streep te trekken. Daags na Pinksteren moet de kogel door de kerk zijn. Waarschijnlijk zal op die dag (9 juni) de aanbesteding plaatsvinden. Inmid dels zijn drie Texelse aannemers uit genodigd om een berekening te maken. Namen wilde het bestuur nog niet prijsgeven. Op de bijeenkomst woensdag in het Groothandelsgebouw in Oudeschild, waar dit weekend de Lionsveiling plaatsvindt, heerste een positieve en optimistische stemming. Over de nieuwbouw werden nauwelijks kriti sche vragen gesteld. Alleen een vraag van Piet Schuyl (IBS/Oele) over de hoogte van de grondprijs bracht voorzitter Jo Engelvaart in verlegen heid. „In de onderhandelingen met de gemeente hebben we een lagere grondprijs of een erfpachtconstructie proberen te bedingen. Maar tever geefs, helaas...." Op de vraag of voor de oude gebouwen al een bestem ming is, werd geantwoord dat de kantoren in Den Burg en De Koog zullen worden afgestoten. Voor het pand in Den Burg zou nog geen be langstelling zijn getoond, maar voor de Koger VVV hebben zich al ver scheidene gegadigden gemeld. Het bestuur heeft hierover nog geen beslissing genomen. Televisieshow De presentatie had iets weg van de bekende inzamelacties op televisie. Bij aanvang van de „show" was een bedrag van f125.000,- binnen. De aanwezigen hadden een nog onbe kend bedrag via machtigingsformulie ren ter plekke gedeponeerd. Deze werden tijdens de bijeenkomst uitge zocht, zodat Engelvaart regelmatig een tussenstand kon geven. Applaus steeg op toen de 200.000-grens werd gepasseerd. „Pessimisten zeg gen: de fles is half leeg; optimisten zeggen: de fles is half vol", stelde Engelvaart. Als de forse storting van de Rabo bank Texel van het totaalbedrag wordt afgetrokken, betekent dit ge middeld een bijdrage van ruim dui zend gulden per bedrijf. Voorzitter Ko Vinke van het Texels Verbond van Ondernemers zei dat de actie onder de TVO-leden goed was aangeslagen. „Het maakte een goede indruk dat we geen richtbedrag hadden ge noemd, maar dat ieder werd vrijgela ten om de hoogte van de bijdrage te bepalen", aldus Vinke. Agressief Door sommige leden van de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers was juist geïrriteerd gereageerd. Men verweet TVL een agressieve benade ring, doordat het bedrag al was inge vuld. De TVL-vertegenwoordiger in het VVV-bestuür, Martin Warnaar: Na de hoorzitting in Haarlem vorige week heeft het provincie bestuur gisteravond enkele wijzigingen aangebracht in de globale begrenzing van de tweede fase van de relatienota. Het college van Gedeputeerde Staten komt gedeeltelijk tegemoet aan be zwaren tegen het plan en reist op verzoek van de VVD-fractie binnenkort af naar Texel voor nader overleg met b en w. De Sta tenfractie van het CDA blijft het „uiterste bod" van GS afwij zen, maar kreeg gisteravond geen steun van de overige fracties. Door het jongste principe-besluit neemt het areaal natuurontwikke- ngsgebied op Texel met 20 hectare hot 235. Verder vindt een ver- schuiving plaats van 150 hectare re- servaatgebied naar beheersgebied. )oor randenbeheer kan de aangewe zen oppervlakte landbouwgrond ha) maximaal worden terugge- racht met 200 hectare. Om zich nog eens goed te verdiepen h de bezwaren van Texel tegen de tweede fase van de relatienota, be zochten statenleden van de meeste politieke partijen deze week op uitno diging van het CDA het eiland. Na mens de gezamenlijke andbouworganisaties reageert Rinus luiper teleurgesteld op het bod van A „We kunnen hiermee niet uit de voeten." iGSgaranderen dat nagenoeg geen peimanent beteelde bollengronden zijn opgenomen in het plan. Behalve to/iatuurontwikkelingsgebied in de [Naai bij Den Hoorn, is nu ook het genland bij de Haneplas in Eierland sloten van de relatienota. De uiving van reservaatgebied beheersgebied, zoals o.a. door landbouworganisaties werd voor meld, moet ten minste honderdvijf- ghectare bedragen. „Te weinig", dus Kuiper. De hoeveelheid beheers- ebied wordt hierdoor 250 hectare, m natuurgebied te vervangen door andenbeheer - indien dit na 1995 wdt voortgezet - moet de opper ste hiervan minstens vijftig hecta- bedragen. Omdat toch voldoende eheersgebied over te houden, kan reductie door randenbeheer maxi- ial honderd hectare bedragen, e hoeveelheid reservaatgebied, aarvoor GS 365 hectare hebben ingewezen, kan door randenbeheer 1 aximaal met 50 ha worden terug bracht. Hier moet echter wel hon- !fd bunder berm of slootkant tegenover staan. Sterker geldt de ruil verhouding met natuurontwikkelings gebieden, waarvoor de verhouding met perceelsranden op 1 op 4 is gesteld. Een optelsom leert dat om 200 hectare landbouwgrond buiten de aanwijzing te houden, totaal 400 hectare perceelsranden moet worden ingebracht. De ammoniakrichtlijn is niet van toepassing op perceelsran den die eventueel als beheers- over reservaatgebied worden aangewezen. Om over voldoende ruilgrond te be schikken rekenen GS dijken ook tot perceelsranden. Terughoudend Gedeputeerde Staten benadrukken verder een terughoudend aankoopbe leid te voeren en zich niet concurre rend op te stellen. „De overheid geniet beslist geen voorkeur bij gron den die te koop worden aangeboden. Landbouwers in reservaatgebieden en natuurontwikkelingsgebieden, die een beheersovereenkomst hebben af gesloten, mogen hun land vrij verko pen, mits ze kunnen aantonen dat de bedongen prijs boven de getaxeerde agrarische waarde ligt", aldus GS. Als ze hun grond echter aanbieden aan de staat, heeft deze een aan koopplicht. De plaatselijke commis sies die de natuurontwikkeling definitief gaan invullen hebben de vrijheid een aankoopgebied aan te wijzen dat buiten de globale begren zingen ligt. Dit schept voor boeren de mogelijkheid grond te ruilen. Daar naast streeft de provincie naar flexi bele invulling van de definitieve grenzen, zodat ook boeren buiten het aangewezen gebied (Hoornder Nieuwland) hun grond kunnen aan bieden. Gedeputeerde Staten gaan er vanuit dat binnen afzienbare tijd het plan door de plaatselijke commissies is in- Nog een halve week en dan zijn de eindexamens voor het voortgezet on derwijs weer achter de rug. Nog meer dan anders waren de schoo lexamens een massale aangelegen heid. De grote zaal van de Burg. De «Tevoko buitentoernooi in het kader van het milieu fusie tussen Waterschappen h Torenflat van de baan, maar Menno zet actie door im-advertentie

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1