Torenflat De Koog is van de baan Cocksdorper kerk krijgt culturele bestemming Menno: actie gaat door! Inname rijbewijs in hoger beroep ouveusebaby" 'oor EcoMare VVV-pand Zaterdag oldtimers op vliegveld Texel Jongeren bezorgen Den Burg overlast Echtelijke klucht door toneelspelers St. Jan Commissievergadering scholieren over milieu Baantjer vertelt net zo sappig als hij schrijft VRIJDAG 22 MEI 1992 TEXELSE COURANT Hetplan voor de bouw van een hotel met een „toren" van 36 „eter in De Koog is definitief van de baan. Woensdagavond gaf je raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid unaniem jen vernietigend oordeel en direct daarop lieten de initiatiefne mers weten dat ze ervan afzagen en dat de architect al op dracht had gehad iets anders te ontwerpen. De initiatiefnemers hadden blijkbaar co clusies al getrokken uit de iegatieve signalen die de afgelopen uit de bevolking kwamen, maar Jhadden de behandeling door de com missie toch nog willen afwachten. geprikkelde stemming van veel imensen was vooral ontstaan omdat w in de schriftelijke informatie buiten de indruk hadden gewekt T positief te staan tegenover het plan omdat de welstandscommissie !t alleen accoord was gegaan met I plan maar ook had geadviseerd Ie toren nog een meter of zes hoger e maken, hoewel het tot dusver kei- beleid is geweest om op Texel hoogbouw toe te staan. Testcase Woensdagavond ontkende voorzitter Barendregt dat het college zo nthousiast was voor het plan. Bin- het college heerste onenigheid en scepsis, maar men had besloten iet plan toch maar ter openbare dis- ussie te stellen door het voor te leg en aan de commissie. „Als een Ktcase". Architect Jan Visser legde uit dat hij lad voldaan aan de opdracht om een ITe4iotelmet 225 bedden te maken dat als „aandacht trekkend punt" tussen iet dorp en het Beachpark zou ko nen. Volgens hem konden zoveel iedden niet in een laag gebouw, dat zou dan een „angstaanja- iend" massief blok worden. Het aan lengen van een hoog aandacht rekkend element in het plan leek entrekkelijk. Visser ontkende dat b mw afwijzend waren toen zij voor iet eerst met het plan werden ge- pnfronteerd. „Het college was in meerderheid juist bijzonder positief. Slechts één lid was sceptisch. Toen (({Welstandscommissie onze visie onderschreef, werden wij gesterkt, al rtden wij wel onderhuidse huiver". Deccmmissieleden maakten daarop Wduidelijk dat zij niets voor het h[pfan voelden. Cor Kuip van Texels Be- j: „Heel kwalijk. Dit geeft prece dentwerking. Als dit mag, moeten »eook een kabelbaan toestaan. Een dru eel gevaarlijke ontwikkeling". Boos EmaEelman van de VVD: „Het is mfexels. Laten we het hier klein- tchalig houden. Als u zoveel huive rig voelde bij het maken van dit bn had u er beter niet mee kunnen inkomen. Het gebouw is ook scha- elijk voor de privacy in de omge- Erna Eelman wekte de woede in architect Visser op door het ont ken massaal blok" te noemen een architect met een beetje intasie best iets beters voor kan be- i. Visser legde geërgerd uit 'dat zijn plan met het „torentje" nu juist zo was opgezet om massaliteit te voorkomen. Jan van Asselt (onafhankelijk): „Deze weg moeten wij niet opgaan op Texel. Niet doen". Nog enig begrip voor het plan toonde Gerard van der Kooi van de PvdA. Hij vergeleek de hoteltoren met de (nog hogere) Brandaris op Terschelling die in het dorpsbeeld aldaar „best aar dig" is. Ook veronderstelde hij dat de hoogbouw geaccepteerd zou worden als het een kerk zou zijn inplaats van een recreatiegebouw. Verder merkte hij op dat de toren in de praktijk wel licht best meevalt en hij zou best een maquette willen zien om dat te be oordelen. Toch huiverde ook hij: „Voorlopig maar niet doen". Jan Koolhof (CDA): „Met een face lift van De Koog gaan wij accoord, maar dit willen wij niet. We hopen dat de architect iets maakt dat wèl onze instemming heeft". Jaap Vlaming (Groen Links) zei De Koog ook „dorps" te willen houden en vroeg waarom er met alle geweld een hotel moet komen waarin 225 bedden worden „gepropt". De verge lijking van de hoteltoren met de op de duinen staande hotels Opduin en Juliana ging volgens hem niet op. Bo vendien zouden die hotels, als ze er al niet waren, zeker worden ge weigerd. Gekapt Barendregt zei dat het college zich naar aanleiding van de unanieme af wijzing opnieuw zal beraden, maar Ed Momberg van het projectontwik kelingsbureau R en M liet blijken dat dit niet meer hoeft. Die middag was naar aanleiding van het volksverzet al besloten een gebouw te ontwerpen dat niet hoger dan 15 meter is. „Jammer, maar Texel is hier blijkbaar nog niet aan toe". In hoger beroep is een 20-jarige Texelaar dinsdag door het Amster dams gerechtshof veroordeeld tot een geldstraf van f750,- en ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor een half jaar. De man had exact twee jaar geleden met zijn brommer een fietser aangereden, die vervolgens aan zijn verwondingen overleed. Hier voor werd hij veroordeeld, maar de Texelaar ging in hoger beroep omdat hij zijn rijbewijs niet zou kunnen mis sen. In eerste instantie gold de ont zegging van de rijbevoegdheid voor negen maanden. 9"/sw/tte vacht, op deze foto niet zo duidelijk te zien omdat het dier nat is, heeft bij zee- mendie-*•-* - op normaie tijden worden geboren al plaatsgemaakt voor een korte grijze pels. 'medewerkers van EcoMare dach- )nsda9 een stel grappenmakers n de telefoon te hebben. Een eotal zeilers meldde een zeehon- ntl% te hebben gevonden, maar geboortegolf van deze diersoort AW pas over een maand. Het echter allerminst een grap: het We9ende jong werd overge- .V ,naar het opvangcentrum en ""w het goed. scraumael en Remco Kenbeek catamaranzeilschool De Eilander niet wat ze zagen. Honderd t ,r v.00' de kust van paal 33 dreef ar,9 in het water. Nadere in- *1 leerde dat het een zeehon- n v betrof.- Van een moederdier f 9een spoor. zeehondje, dat inmiddels „Leo" is lM°Pt naar één van ziin vinders, Norma?/1 9r'iswitte, langharige vacht. a ver'iezen de jongen deze ter- IFoto Tessa de Graaft) wijl ze nog in de-baarmoeder zitten en worden ze geboren met een korte, grijze pels. Daarmee kunnen ze zwemmen. De lange vacht zou ze te zwaar maken in het water. De jonge vondeling heeft nog geen tanden en zijn de nagels opvallend wit. Zeer bijzonder „Het is voor het eerst dat wij dit meemaken", aldus dierenverzorger Henk Brugge van EcoMare. „In de Waddenzee had het diertje geen schijn van kans gehad." Dierenarts Loek van Vliet heeft het jong onder zocht en geen afwijkingen geconsta teerd. Brugge: „Hij gedraagt zich in alle opzichten als een „normale" hui ler. Hij eet goed en is bijzonder leven dig. Maar we houden hem voorlopig in quarantaine, want hij heeft nog geen afweerstoffen tegen ziektes. Als hij voorspoedig opgroeit, zal hij in de toekomst weer worden uitgezet." De vinders hebben inmiddels al een bezoekje gebracht aan „hun" zee hond, die alle belangstelling op prijs lijkt te stellen. VERVOLG VAN PAGINA 1 de provincie wil komende maand ze kerheid." Sluitpost Naast financiële en juridische haken en ogen speelde ook de beschikbaar heid van een grote zaal voor de pre sentatie een rol, vulde Engelvaart aan. De Texelaars kregen bijval van de heer Glaubitz van de Kamer van Koophandel Noordhollands Noorder kwartier. De KvK-man, die ook aan- delencertificaten kocht, legde uit dat bij de start van menig onderneming huisvesting de sluitpost is. „Twee din gen schieten er vaak bij in: het loon van de ondernemer en de huis vesting. Toen zes jaar geleden de promotiestichting werd opgericht, was dat niet anders. De Texelse aan pak werd een successtory, het aantal medewerkers groeide, maar de wer kruimte bleef gelijk. Om het goede produkt Texel ook in de toekomst goed op de markt te blijven brengen, is nu verandering nodig." „Een nieuw kantoor is hoe dan ook nodig", stelde winkelier Gerard van der Kooi. „Maar nu hebben we een malig de kans om met over heidssteun te bouwen." Zaterdag krijgt Texel bezoek van een groot aantal vliegtuigen van het type Boeing Stearman. Dat zijn ca 50 jaar oude éénmotorige open dubbeldek kers, afkomstig van liefhebbers uit diverse Europese landen. Tien tot vijftien van deze opvallende vliegtuigen zullen omstreeks het mid daguur neerstrijken voor een verblijf van enkele uren. De Stearmans zijn in Nederland om deel te nemen aan het vliegfeest dat op de luchthaven Lelystad wordt gehouden ter gelegen heid van het 10-jarig bestaan van het Fokker Four-team. Op verzoek van de directie van vliegveld Texel maken ze tijdens het feest een uitje naar Texel, waar ze ongetwijfeld veel bekijks zul len trekken van liefhebbers. Een van de laatste keren dat een Boeing Stearman op Texel was te bewonde ren, was tijdens het laatste vlieg feest. Dit toestel vloog rond met een vrouw die er bovenop stond: „Girl on the wing". In de zaal zat ook voorzitter Gerard Zoetelief van de Kleine Logies- verstrekkers (KLV). Zullen de KLV- leden geneigd zijn mee te betalen, na de conflictsituatie waarin men binnen TVL is beland? Zoetelief: „Ik hoop dat alle kleine logiesverstrekkers meedoen. Er is maar één TVL en één VVV. Zelf kunnen we nooit zulke pro motie maken, dit is dus de enige weg. De zaak is te belangrijk om door gekissebis te worden verstoord. Mocht blijken dat de betaling achter blijft, dan zullen we misschien een oproep doen." Een groep van ongeveer vijftien Duit se jongeren heeft dinsdagavond schade en overlast veroorzaakt in het centrum van Den Burg. In de Mo lenstraat, op de terugweg van een uitgaansgelegenheid naar de ge reedstaande bus op het station Ele- mert, pleegden ze vernielingen aan een bouwsteiger en liep een jongen over een geparkeerde auto. Deuken in de motorkap, het dak en kofferdeksel waren het resultaat. De eigenaar, een 28-jarige Texelaar, stelde onmiddellijk de politie in kennis. In de bus hield de politie controle, maar de dader van de autovernieling werd niet her kend. De jongeren waren opvarenden van de circa vijftig „bruine vloot"- schepen, die deze week in de Oude schilder haven lagen. Ze behoorden niet tot één groep. Een avond tevoren hadden andere groepen op de sche pen overlast veroorzaakt. Men was op één van de schepen om 02.00 uur nog aan het zingen (met gitaar begeleiding), waardoor anderen niet konden slapen. De politie zorgde er voor dat de rust wederkeerde. „Mag een trouwring knellen? Nee, een trouwring mag niet knellen! On der deze titel brengt toneelvereniging St. Jan op dinsdag 2 juni een klucht op het podium van Theater/restaurant Klif 12 in Den Hoorn. De klucht, die is bewerkt door John Lanting, gaat over twee heren en zes dames, die op de bovenste verdieping van een torenflat in doldwaze situaties ver zeild raken. De voorstelling begint om 20.30 uur. Kaarten uitsluitend aan de zaal verkrijgbaar. De commissievergadering die scho lieren van OSG De Hogeberg 1 juni in het gemeentehuis houden, staat in het teken van het lokale milieube leid. Tijdens het project, dat is bedoel om jongeren te interesseren voor (lokale) politiek, gaan leerlingen uit klas vijfde klas VWO een confrontatie aan met politici, ambtenaren en belangenorga nisaties. Vier groepjes (partijen) scho lieren bedenken 's middags beleidsvoorstellen, die maximaal f2.500,- mogen kosten, een bedrag dat b en w heeft gereserveerd voor het project „Wegwijs in het gemeen tehuis". Tijdens eep bijzondere commissiever gadering 's avonds, onder voorzitter schap van burgemeester A. Schipper, besluit de commissie welk project aan b en w wordt voorgedragen. De vergadering, die om 19.00 uur begint, heeft een professioneel draaiboek. El ke partij kiest vier vertegenwoordi gers, die in overleg met de achterban op de publieke tribune tot een besluit zullen komen. Om ook tijdens de ver gadering ruggespraak te houden met de geestverwanten, schorst de voor zitter de vergadering van tijd tot tijd. Het uiteindelijke voorstel dat uit de vergadering rolt, wordt op de agenda gezet en zal bij goedkeuring daad werkelijk ten uitvoer worden ge bracht. De restauratie van Nederlands Her vormde kerk van De Cocksdorp zit in de eindfase. De opgeknapte kerk zal op 28 juni weer in gebruik worden genomen. Onlangs is besloten dat in het gebouw niet alleen erediensten worden gehouden, maar ook andere evenementen, zoals kunst- en creati- viteitstentoonstellingen, verkoopda gen, lezingen, concerten en andere activiteiten die niet al te zeer „vloe ken" met de hoofdbestemming van het gebouw. Dat het publiek de weg weet te vin den naar de kerk is de afgelopen zo mer overtuigend gebleken. De expositie van Texelse kunst die daar in verband met een prijsvraag ten ba te van de restauratie werd gehouden, trok zo'n 5000 mensen. „De kerk is gerestaureerd met geld dat door veel mensen van allerlei groeperingen beschikbaar is gesteld. Het gebouw ziet er straks weer pr achtig uit en het zou zonde zijn als de gemeenschap er niet zoveel mo gelijk gebruik van zou maken", zegt Arie Boon, die samen met Hannie Dros, B. Ezerman en T. de Wit de commissie vormt die zich bezig houdt met de „exploitatie" van de kerk. Geld wordt er niet mee ver diend; de kerk wordt gratis beschik baar gesteld. 's Zomers Voorlopig zal dit meer algemene ge bruik van de kerk beperkt blijven tot de zomermaanden. Twee exposeren de/verkopende organisaties hebben zich al aangediend. De Hervormde zusterkring De Kandelaar, die de af gelopen zomers elke week verkoping van handwerken e.d. hield in het ge bouw naast de kerk, zet deze activi teit de komende zomer voort in de kerk zelf, op de dinsdagen van 11.00 tot 17.00 uur. Donderdags is hier de andere vereniging De Kaarsvlam ac tief, van 18.00 tot 22.00 uur. De per manente tentoonstelling over de geschiedenis van de kerk die het af gelopen seizoen was te zien, wordt voorlopig gehandhaafd. Men is nog doende met het zoeken van vrijwilli gers die bij toerbeurt voor bewaking en begeleiding zorgen op de uren dat de kerk voor publieksdoeleinden open is. Wie de komende zomer in de kerk wil exposeren of er andere activitei ten wil ontplooien, kan zich wenden tot A. Boon (tel. 16230), Hannie Dros (11251), B. Ezerman (16409) of T. de Wit (16630). De schrijver Appie Baantjer wist een vol Klif 12 gisteravond urenlang te boeien. De 69-jarige oud-politieman vertelde op humoristische wijze over zijn leven, zijn werk bij de Amster damse politie en zijn boeken. Baant jer dankt zijn populariteit vooral aan de -inmiddels 38 delen tellende- serie politieromans met hoofdfiguur recher cheur De Cock. Hij rekende voor dat zijn boeken jaarlijks zo'n 700.000 maal worden uitgeleend door de Ne derlandse bibliotheken en dat er vorig jaar alleen al 282.000 exemplaren over de toonbank gingen. „En als u dan weet dat ik twee piek per boek krijg...." De meeste verhalen zijn ge baseerd op zijn belevenissen bij de Amsterdamse politie, vooral uit de 28 jaar dat hij bij het beruchte bureau Warmoesstraat werkte. „Dat feit al leen al is een unicum", hield Baantjer gisteravond zijn gehoor voor. „Nie mand voor en na mij heeft het daar zó lang uitgehouden. Mijn eerste ver halen onstonden uit het toevoegen van emotie aan de gortdroge processen-verbaal, die ik zelf als re chercheur maakte. Dat was in 1960, toen je als politieman in Amsterdam nog niet was ingeblikt en je nog de tijd had om een babbeltje te maken." Hij verklapte hoe hij De Cock had vernoemd naar een oud-inspecteur, Den Haan, oftewel „Ie cocq" in het Frans. Nu deze week bekend werd dat de serie ook in Amerika zal wor den uitgebracht, zal de rechercheur vermoedelijk opnieuw een naamsve randering ondergaan, omdat met „cock" in het engels een schutting woord is voor het mannelijk ge slachtsorgaan.... „Baantjer gaat overzee", kopten de kranten gisteren, doelend op het Amerikaanse avon tuur. Gisteren nam de schrijver alvast een voorproefje door voor het eerst van zijn leven de oversteek naar Texel te' wagen. Hij kwam op uitnodiging van Daan en Carry Welboren, die hiermee het 5-jarig bestaan van hun zaak Nauta Boek luister bijzetten. On der de fans in het Hoornder theater bevond zich Jan „van Toon" van der Vis, die niet alleen alle avonturen van De Cock in de boekenkast heeft staan, maar ook eens op stap is ge weest met de vader van Baantjer. Gisteravond maakte Van der Vis (78) voor het eerst kennis met zijn favo riete schrijver. „Precies zo'n type als zijn vader", aldus Van der Vis. Hij vertelde Baantjer dat hij als 17-jarige jongen met Baantjer senior de Amsterdamse walletjes verkende. Alleen kijken hoor." Appie Baantjer was indertijd slechts zeven jaar en dus te jong om mee te gaan. Vader Baantjer was electricien en had de botter van vader Toon en ome Jan van der Vis van electriciteit voorzien, destijds de eerste van de Texelse vloot. Van der Vis: „We gingen stie kem de stad in. Ik leende een tientje, maar kon dat niet zo gauw terugbe talen. Toen kwam er thuis een briefje met de vraag of ik het geld wilde te ruggeven. Zo kwam de aap uit de mouw...." Baantjer signeerde gisteravond de door zijn Texelse fans gekochte boeken. tFoto Frans Hopman) De torenbouw in De Koog gaat niet door. Er komt nu een gebouw van „slechts" 15 meter hoogte, maar Menno Stam uit Den Burg gaat verder met zijn kaartenactie. „Het ging niet alleen om die toren, maar ook om de uit de hand lopende recreatiebouw in het algemeen. Het is de hoog ste tijd dat de Texelaars en andere mensen die van Texel houden heel duidelijk laten blijken dat het welletjes is". Menno heeft inmiddels bijna 600 kaarten binnen met „Neen!" erop. Veel afzenders schrijven er wat bij om hun adhesie te betuigen of om daadwerkelijke hulp aan te bie den. „Eindelijk iemand die zegt wat velen denken", aldus een der afzen ders. Veel kaarten zijn zelf getekend. Ook zitten er mooie collages en staaltjes van knip- en plakwerk bij. Naast kaarten ontvangt de actie voerder brieven, ook van niet-Texelaars. De teneur is weinig vleiend voor de plaatselijke bestuurders, bij wie het lot van Texel niet veilig wordt geacht. Blijkbaar is niet bekend dat de bouw die nu nog op Texel wordt gerealiseerd, nog altijd binnen het vastgestelde maximum van 47000 slaapplaatsen is. De verontrusting wordt vooral gevoed door de signalen dat aan dat maximum alweer wordt gemorreld, onder druk van krach ten van elders. Ook het feit dat het vooral overkantse grote investeer ders zijn, die de laatste tijd de nog beschikbare bedden hebben opgesoupeerd, heeft blijkbaar in brede kring kwaad bloed gezet. Menno: „Hoe massaler blijkt dat de gewone Texelaar daar niet van gediend is, hoe beter het is". Kaarten en andere reacties blijven dus welkom op het adres Schilderend 95, 1791 BD Den Burg. ifow Harry de Graafi ■-S es WHt-'m-' .—Wi.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 5