Nog volop gelegenheid voor indienen bezwaar plan buitengebied baart weinig opzien Sport- en evenementenhal krijgt geen toestemming voor grote snuffelmarkt Sponsoractie radio levert f3.500,- op Opnieuw klacht over creditcards Teso Geen nominatie fietsbus milieu- en toerismeprijs Opslag strandhuisjes bij het Westerslag Cursisten snuffelden aan werk verzorging lattelandsvrouwén: ie zomerevenementen Paaltjeswasser trekt over Texel „IjOAG 22 MEI 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Sport- en evenementenhal 't Stappe- land In De Koog krijgt geen toestem ming voor het houden van een grote kramenmarkt op eerste pinksterdag (zondag 7 juni). Hoewel markten van dergelijke omvang strijdig zijn met het geldende bestemmingsplan wil het college wel medewerking verle nen aan het houden van andere eve nementen. B en w geven echter niet bij voor baat toestemming voor een evene ment, maar beoordelen per geval of een activiteit door mag gaan. Steeds moet het betreffende evenement vol doen aan een aantal voorwaarden, De sponsoractie die Radio Texel ter viering van het 3-jarig bestaan hield, heeft f3.500,- opgebracht. De op brengst komt ten goede aan de ver plaatsing van de zender, wat noodzakelijk is om de ontvangst in het noorden van het eiland te verbe teren. Het geld werd vooral door het bedrijfsleven uit De Cocksdorp, Eier- land en Oosterend op tafel gebracht. Momenteel staat de zender op de to renspits van de RK kerk aan de Mo lenstraat. Vermoed wordt dat de steenmassa en de koperen nagels waarmee de leien van de spits zijn vastgenageld, de zender in zijn wer king belemmeren. Radio Texel heeft naar aanleiding hiervan een klacht in gediend bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat. De afdeling telecom municatie van het ministerie behan delt de klacht. Mogelijk krijgt de PTT opdracht om onderzoek te verrichten. Als de PTT tot de conclusie komt dat de RK kerk niet geschikt is, moeten b en w een nieuwe lokatie aanwijzen. Om de kosten te drukken, moet deze zo dicht mogelijk bij de radiostudio aan de Molenstraat zijn. Verder zal voor kabelbezitters een aparte voor ziening moeten worden getroffen om stereo-ontvangst mogelijk te maken. Radio Texel heeft hiertoe een actie in voorbereiding. Hoeveel de verplaat sing precies zal kosten, is nog niet duidelijk. Geschat wordt een bedrag tussen de f5.000,- en f8.000,-. Het bestuur van de lokale omroep vindt het niet juist dat alleen de noordpunt opdraait voor de kosten van de ver plaatsing, terwijl de rest van het eiland gratis luistert. Als prijs en plaats van de zender bekend zijn, zal dan ook een tweede actie volgen. betreffende brandveiligheid, milieu- en de algemene politieverordening. De voorgenomen„snuffelmarkt" op eerste pinksterdag is in strijd met de Winkelsluitingswet, waardoor detail handel die dag verboden is. B en w hebben geen bezwaar indien de kra menmarkt op een andere dag wordt gehouden. Sporthal-exploitant Nico Erwich was zelf onbereikbaar voor commentaar. Wel is bekend dat Er wich tijdens de Koger braderieën sport- en spelevenementen in de zaal wil houden. Ook is bij de gemeente een verzoek ingediend voor het hou den van een tentoonstelling en voor contactdagen voor bedrijven in 't Stappeland, met promotie van Texel se produkten. De weigering van Teso om credit cards te accepteren is voor J. Meier uit Oostzaan opnieuw aanleiding een klacht in te dienen, ditmaal bij de gemeenteraad. Het college blijft de ze zaak echter zien als een bedrijf- saangelegenheid en stelt zich afzijdig op. Meier neemt geen genoegen met het afwijzende antwoord van b en w op zijn eerste klacht. Daarin stelt hij niet alleen de betalingsmethode bij de Teso-loketten ter discussie, maar ver wijt hij de directie ook onverantwoor delijk beleid. Volgens Meier zou door de aanwezigheid van contant geld, de veiligheid van de loketbeambten in het gedrang zijn. Teso stelt echter dat door de hogere kosten van beta ling met creditcarts, de tarieven om hoog zouden moeten. Directeur Theo Hoogerheide: „Zodra het merendeel van onze reizigers creditcards aan biedt, zullen wij onze tarieven verho gen en tot acceptatie overgaan." Tegen de verwachting in is Texel niet genomineerd voor de Milieu- en toe rismeprijs 1992 van het ministerie van Economische Zaken. Met het fietsbus-project hoopte Texel in aan merking te komen voor de prijs. Vol gens de gemeente beantwoord de fietsbus aan de doelstelling van het aanmoedigingsproject van de over heid. De fietsbus is een gezamenlijk initiatief van de NZH en gemeente. Het is bedoeld als serviceverlening aan wielrijders, die op de fiets naar de veerhaven zijn gekomen. Vanaf 20 juni brengt een speciale bus hen van af de boot met hun fiets naar hun verblijfplaats op het eiland. ir blijken misverstanden te heersen inzake de mogelijkheden (00r het indienen van bezwaar tegen het nieuwe bestem- ningsplan voor het buitengebied van Texel. Ettelijke mensen |enken dat de gelegenheid om bezwaar te maken al voorbij is m verwijten het gemeentebestuur dat zij veel te weinig rucht- laarheid heeft gegeven aan deze mogelijkheid. de huidige 250 m2. Tandarts C.M. van Karsen wilde een „gezondheidsbestemming" voor zijn pand Texla aan de oude Kogerweg, zodat hij daar een praktijk kan begin nen waar ook een mondhygiënist uit de voeten kan. Advocaat Boekhoff wilde een recreatieve bestemming voor de woning met appartementen e.d. van de heer M.J.C. Koorn aan de Nieuwlanderweg. Eigenaar Witte van camping De Bon tekoe vroeg om meer eenheden voor zijn bedrijf en Lia Duinker uit Nieuwe- schild wilde dat het Loonbedrijf F. Duinker Zoon niet alleen wordt bestemd als agrarisch hulp- en toele veringsbedrijf, maar ook voor handel en ambacht. Dat laatste mede met het oog op de aanwijzing van nieuwe relatienotagebieden, waardoor er voor het loonwerkbedrijf wellicht straks geen emplooi meer is. Mevrouw Henneman, die een woning heeft op het terrein bij de Vuurtoren vroeg om een regeling waardoor een eind komt aan de overlast die zij on dervindt van bezoekers van de vuur toren. Ook de bouw rond de toren zou beperkt moeten blijven voor be houd van het uitzicht. Een kiosk voor de kaartjesverkoop bij de ingang van het terrein is genoeg. De familie Dros wil voor haar gebou wen in Harkebuurt een veel ruimere bestemming, niet alleen agrarisch be drijf maar ook loonwerk- aannemers- en transportbedrijf, dus conform de gegroeide praktijk. Ook zou het bouwblok van één hectare groter moeten worden want feitelijk is spra ke van twee bedrijven. Advocaat Boekhoff vond het onjuist dat de tweede woningen in het plan niet als zodanig zijn bestemd. Hij had in het bijzonder „Groenendaal" van de familie Den Houting in De Westen op het oog. De strandpaviljoens en strandhuisjes die 's winters op de diverse parkeer terreinen bij de strand worden gezet, leveren een weinig fraaie aanblik. De gemeente wil ze daarom concentre ren en heeft daarvoor het opslagter rein bij strand Westerslag aangewezen. Er is een kleine wijzi ging van het bestemmingsplan voor nodig want eigenlijk mag het terrein alleen worden gebruikt voor opslag van waterstaatkundige benodigdhe den: rijshout, stenen e.d. De raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid ging daarmee ac- Deelnemers en begeleiders van de basiscursus zorg bijeen. Staand v.l.n.r. wethouder Tine Krijnen. Nelly Moens, Thea Huisman, Janny Rijk, Dory van der Star-Broekman. Hanny Witte-van Dijk, Greta Bergsma, Mijkje Uittenbogaard (docentel. Mieke Rietveld (docente), Siem Zijm (docent), Jo sé Kievits-Boersen en Jopie Dörr-Scheffer. Op de voorgrond Els Bergman. Op de foto ontbreken de cursisten Rob van Rest en Jocabel Campore- dondo. Elf Texelaars ontvingen gistermiddag uit handen van wethouder Tine Krijnen-Baijs een certificaat als bewijs dat zij met goed gevolg hadden deel genomen aan de basiscursus verzor ging. De tien vrouwen en ene man namen het afgelopen half jaar een kijkje in de keuken van de Texelse ge zondheidszorg. Doel was te kijken öf, en zo ja, wélk werk ze in de verzor ging zouden willen doen. De cursus was opgezet vanuit de gedachte dat de komende jaren steeds meer be hoefte zal zijn aan medewerkers in de gezins-, bejaarden-, thuiszorg en ver pleging. Door de Texelse instellingen in de zorgsector is echter nauwelijks geïnformeerd naar de cursisten. Het betreft dan ook niet meer dan een basis; wie verder wil in de gezond heidszorg zal verdere opleidingen moeten volgen (op het vasteland). Wèl kan men voor minimaal drie och tenden in de week in de gezinsver zorging terecht. Docent Siem Zijm: „Vraag en aanbod blijken nog niet op elkaar aan te sluiten. Misschien zijn we te vroeg met deze cursus." Het ziet er niet naar uit dat veel deelne mers daadwerkelijk in de verzorging terecht komen. De enige man in het gezelschap, Rob van Rest, heeft als enige concrete plannen. Hij beschikt inmiddels over een stageplaats annex opleiding activiteitenbegeleiding. Jo pie Dörr-Scheffer kwam er via een stage achter dat de praktijk anders is dan ze zich had voorgesteld. Zij wil wel vrijwilligerswerk in de verzorging gaan doen. Thea Huisman ziet voor zichzelf een toekomst in de verple ging weggelegd. Zij hoopt een inter ne opleiding bij een instelling te kunnen volgen en heeft hiernaar ge solliciteerd. Anderen, zoals Els Berg man en Greta Bergsma, zoeken hun heil in een heel andere richting. Tij dens de cursus hebben ze ontdekt dat een administratieve baan hen be ter tigt; Els volgt inmiddels al een (Foto Frans HopmanI computercursus in Den Helder. Do cente Mijkje Uittenbogaard verwacht dat de cursisten vroeger of later baat bij de cursus zullen hebben. „Het geeft ze meer zelfvertrouwen, omdat ze weten wat ze willen. Bij latere sol licitaties kan hen dat een streepje voor geven." Wethouder Krijnen had lovende woor den over voor de groep. „Jullie zijn lange-termijndenkers. Niet het eerste het beste baantje wordt genomen, maar jullie oriënteren je eerst alvo rens een keuze te maken." Namens de cursisten sprak Jopie Dörr een kort, doch gemeend dankwoord tot de docenten: „De cursus was goed en gezellig." Na de zomer start een nieuwe gesub sidieerde cursus, die zich echter niet alleen op de verzorging richt, maar een algemeen karakter heeft. Wie zich op een beroep of studie wil oriënteren, kan zich nu al voor deze cursus opgeven bij één van de do centen, die bereikbaar zijn via d'Ou we Ulo. coord. Ideaal is deze oplossing nog niet, want b en w zouden ook graag een opslagterrein hebben ten noorden van de Slufter, zodat het altijd moge lijk is om huisjes en paviljoens er over het strand heen te brengen. Transport over de weg (in verband met de omvang moet dat met politie begeleiding) is nogal omslachtig. Rijkswaterstaat wil het beoogde ter rein bij paal 33 daarvoor echter niet blijvend beschikbaar stellen. De ge meente blijft daarom uitkijken naar een andere opslagmogelijkheid in de buurt van De Cocksdorp en denkt aan het bedrijventerrein aldaar. uit de sloot. „Enkele malen per dag, afhankelijk van het aantal paaltjes en borden. Gemiddeld leg ik 25 tot 30 km per dag af." Voor het voertuig bestaat al behoorlijke belangstelling, en niet van de minste bedrijven: de volgende opdrachtgever is de KLM. Voor gemeentewerken is de mechani sche boener een proef. Woordvoerder Jan Frederici: „Het tijdsvoordeel is duidelijk, maar of er een economisch voordeel is, is nog maar de vraag. Het uurtarief is niet mis. Van belang is echter ook het veiligheidsaspect. Onze medewerkers reden voorheen met de auto van paaltje naar paaltje en moesten telkens in- en uitstappen langs de vaak drukke wegen. Nu kan alles in één handeling." is echter niets kwalijks gebeurd, lat nu achter de rug is, is de eerste ise van de inspraak, bedoeld om ien conceptplan te kunnen maken lat al direct zoveel mogelijk tege- noet komt aan de wensen van per- jnen en groeperingen op Texel. De (ettelijk geregelde mogelijkheid om lemeenteraad bezwaren in te verg- enen tegen het plan zal pas in het worden geboden, want het ntwerp moet eerst nog naar een ptigtal instanties (provincie, in- lecteur ruimtelijke ordening, Rijks- aterstaat, Gasbedrijf, andbouwschap, PPD, etc.) voor het bi g. artikel 20-overleg. Naar aanlei- daarvan gewijzigd zal het plan daarna gedurende één maand HL het publiek ter visie worden ge- H gd. In die periode kunnen ook H chriftelijke bezwaren worden inge- §1 and, die later mondeling kunnen d c, orden toegelicht. jagjioenMidy werd de laatste van vier ijdii orzittingen gehouden, bedoeld om lenders gelegenheid te geven hun ifj. jiriftelijke inspraak-reacties toe te jiten ten overstaan van de commis- aruimtelijke ordening. De commis- s zal daarover later een oordeel urmen en aan de hand daarvan kun- rde-, bh ben w wijzigingen aanbrengen het concept, voordat het voor arti- el 10-overleg wordt weggestuurd. Rustig er bij de behandeling van et plan geanimeerd toe, maar in ver met de commotie die het tas nog geldende plan buitenge- ied destijds te weeg bracht, gaat Stóter rustig toe. Was er destijds sprake van een fundamenteel andere piering van de ruimtelijke proble- mafekop Texel in vergelijking met Bpgere uitbreidingsplan, wat nu dfc top tafel ligt is in grote lijnen een ife. voortzetting. Veranderingen Üwn details, die voor de betrokke en teer belangrijk kunnen zijn, zijn ter gewijzigd. Vooral naar aanlei- 5 van de knelpunten- en doelstel- loennota die in 1986 werd gesteld. Met nieuwe ontwikkelin- a standpuntbepalingen en Kroo- opti aspraken is rekening gehouden. Er look vereenvoudigingen doorge- »d. Op elkaar lijkende bestemmin- zijn gecombineerd, de creatieterreinen (die nu elk hun )en bestemmingsplan hebben) zijn bet totale plan opgenomen. Het dagi 1 buitengebied beslaat thans heel tel met uitzondering van de dorpen andere woonkernen. Rekening uitgehouden met de zg. verzu- jsgevoelige gebieden bij de vesti- 9 van een nieuw agrarisch A-blok. or vrijkomende agrarische gebou worden ambachtelijke mogelijk- fen geboden. De regeling voor afdeling Texel van de Bond van ^landsvrouwen heeft voor de mende zomer drie evenementen bet programma staan: een tocht J^de Floriade, een fietsdag op het =3 md zelf en een vijfdaagse reis het Zwarte Woud. kamperen bij de boer is in het plan verwerkt. Rekening wordt gehouden met de aard van het gebied bij aan- legvergunningen, conform afspraken met de standsorganisaties. De recreatie is in het plan „constate rend" bestemd. Duidelijk wordt aan gegeven wat het maximum aantal slaapplaatsen is. Vrijkomende slaap plaatsen worden door de gemeente herverdeeld. De kriteria voor omzet ting van kampeerplaatsen in „vaste" slaapplaatsen liggen vast krachtens het recreatiebasisplan. De regels la ten niet toe dat groepsverblijven zich ontwikkelen -tot appartementen of zo merhuizen. De zg. recreatieve opstallen (in de loop der jaren veelal „uit het niets" ontstaan) zijn nu als zodanig bestemd. Ze zijn allemaal op een van de twee plankaarten aangegeven en mogen maximaal 45 m2 beslaan. Wat betreft het wonen in het buiten gebied is geregeld dat elke kleine woning 70 m2 mag worden en dat bijgebouwen (thans maximaal 40 m2) 50 m2 mogen innemen. Wat betreft het vliegveld is rekening gehouden met de op handen zijnde geluidszonering. Uitgegaan wordt van 43000 vliegbewegingen en bebou wingsmogelijkheden (waaronder een tentoonstellingsruimte) worden gebo den. Op de kaart zijn verder zones aangegeven waar beperkingen gelden in verband met rioolzuiveringen, straalverbinding, gasleiding en water wingebied. Wonen In de voorlopig laatste hoorzitting van woensdag werd door acht personen het woord gevoerd. Jaap Dros uit Den Burg pleitte voor een woon bestemming voor een agrarische schuur die hij aan de Hallerweg heeft gekocht. Het gezin Dros met vijf kin deren is aan de Ada van Hol landstraat veel te klein behuisd en kopen of huren van een grotere wo ning is onmogelijk. Dick Drijver uit Den Hoorn had een reeks van wensen. Hij wilde onder andere dat bij recreatieve opstallen bijgebouwen worden toegestaan en vroeg om meer vrijheid bij het verko pen van vrijkomende agrarische ge bouwen. Namens de strandexploitanten pleitte J. Schuiringa onder meer voor ver groting van de maximale oppervlakte van strandpaviljoens, dus meer dan Alle berm paaltjes en een deel van de verkeersborden glimmen weer. Een speciale machine klaarde de klus in slechts vier dagen tijd. Een enorme tijdsbesparing, want voorheen boen den medewerkers van gemeentewer ken alle borden en paaltjes met de hand, wat minstens twee weken ver gde. Met deze paaltjes- en borden wasser" heeft Texel een primeur. Eerder werd het systeem elders in Nederland al uitgeprobeerd achter een tractor, maar nog niet als één geheel. De machine is ontwikkeld tocht naar de Floriade wordt ge- met Texeltours op dinsdag 2 ^"•De kosten zijn f65,- per persoon, fosief koffie en diner. Er kan wor- 11 opgestapt in Oosterend, Den "9en Den Hoorn. 'fietsdag op Texel wordt gehouden 'dinsdag 16 juni. Het wordt een "ossingstocht langs allerlei interes- objecten. De start is om 9.00 |'°Pde Elemert. Kosten f25,- per s°on inclusief koffie, lunch en ee. geheel verzorgde reis naar het oh Kv Woud wordt samen met het 9 'Vrouwengilde gemaakt van 31 flatus tot en met 4 september. en f550,- per persoon, all in. In ^ls z'in veel excursies opgeno- waaronder bezoeken aan het nteneiland Mainau, de waterval- Jriberg en Schaffhausen, het ochtmuseum van Gutach, Furt *95n met zijn bekende klokkenmu- en Freiburg. De groep verblijft e Lamm in Schonach vlakbij l| a ntrum zodat er 's avonds alle II *9enheid is voor rondkijken, op asJe zitten e.d. ^eer informatie en opgave kun- jg 8 'eden zich wenden tot G. Kuip van de reiscommissie, efoon 12157. paaltjeswasser in actie langs de Pontweg. door Ep Zuidema van het Loonbedrijf Wieringermeer (LBW) uit Slootdorp. Broer en mede-eigenaar Maarten Zuidema nam deze week de Texelse bermen onder handen. „Dat was wel nodig, zeg. Vooral de verkeersborden aan de oostkant waren vreselijk sme rig", aldus Zuidema. Het principe is eenvoudig: paaltjes en borden wor den geklemd tussen twee ronddraai ende borstels, die zich aan het uiteinde van de draaiarm bevinden. Van de paaltjes worden de reflecto ren aan voor- en achterzijde zo gelijk tijdig schoongemaakt. De borstels zijn zacht, waardoor ze geen krassen achterlaten. De paaltjeswasser heeft een capaciteit van 650 liter water. Zuidema neemt telkens water in van-

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 7