Cjroen kwartsJexels in het harL, ïelfstandig waterschap vet langer haalbaar EcoMare muzikaal nam „Glasbak" in gebruik )nderzoeksbureau adviseert fusie texelse^courant GEEN KRANT NA PINKSTEREN Dievengilde haalt bedrijf overhoop Gezocht Mavoleerlingen teleurgesteld over slootwater Strandhuisjes afgebrand Cjruo ZnjrL p.nl, in hit IjurL. Bij deze krant is vandaag een folder toegevoegd van Klif 12 Deze is door het bezorgers korps bij alle op Texel wonende abonnees bezorgd. In verband met het uitvallen als werkdag van maandag 8 juni a.s. zal dinsdag 9 juni géén Texelse Courant ver schijnen. Directie Langeveld de Rooy Drukke tijden voor KNRM-redders VVV-personeel op de bres voor nieuw kantoor SH Texels oudste werd 100 Vakantiekrant voor Texelaar en toerist w Prijs voor havenmeester DINSDAG 2 JUNI 1992 15 SEPTEMBER 1887 NR 10686 advertenties, abonnementen, etc. eveld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, jon 02220-12741. na 18.00 uur 14881. Telefax 02220-14111. ctie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 20-12741. .werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. a de Graaff, Pater Witteplein 3, Den Burg, telefoon 02220-15639 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /46,20 per half jaar; Los ƒ1,30 Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buiten kantoor-uren: bel uw bezorger. Als die niet bereikbaar is: tel. 14881 of 18542. Uit een aantal inbraken in Den Burg en De Koog blijkt dat het dievengilde actiever is dan ooit. De schade loopt in de duizenden guldens. De daders zijn spoorloos. In een bedrijf aan de Slingerweg in Den Burg hebben inbrekers vorige week een grote ravage aangericht. De omvang van de schade is nog niet bekend. Een inbraak in een be drijf aan de Dorpsstraat in De Koog leidde tot een schade van ƒ3.650,-. Vermoedelijke omdat insluipers in een woning in het centrum van Den Burg werden gestoord tijdens hun werk zaamheden, zijn de daders met lege handen vertrokken. De technische re cherche heeft genoemde zaken in on derzoek. IM-ADVERTENTIE Peter Bömcke uit Amstelveen, die met een groep op Texel verblijft, wordt in verband met familie omstandigheden verzocht contact op te nemen met de politie, telefoon 12222. door een strandbezoeker, die zag dat het hooi waarop de huisjes staan om onderstuiving te voorkomen, in brand stond. Hij sloeg alarm in het paviljoen van Piet Zijm. De brandweer en Nico de Graaf werden gewaarschuwd. Laatstgenoemde deed een poging om met een gewone auto naar de huisjes te rijden maar liep vast. Hij ging daarop naar huis aan de Krimweg en haalde een shovel, waarmee hij het strand opreed, waar drie huisjes in middels in lichterlaaie stonden. Door een van de brandende huisjes te ver plaatsen voorkwam hij dat het vuur, aangewakkerd door de harde oosten wind, oversloeg naar de resterende waren dan zitplaatsen. Thans is er plaats voor 150 personen. Binnen enkele weken zullen de ande re gebouwen waarmee EcoMare is vergroot, in gebruik worden geno men. De officiële opening is gepland in november. Vogelopvang Inmiddels is ook begonnen aan de vernieuwing en uitbreiding van het Vogelhospitaal. Dat kan het best in de zomer omdat de aanvoer van nooddruftige vogels dan het kleinst is. EcoMare heeft voor de nieuwe vo gelopvang een subsidie van drie ton gehad, maar de totale bouw- en in richtingskosten zullen zeker het dub bele bedragen. Er wordt dan ook iets moois van gemaakt met een veel grotere educatieve betekenis dan de huidige provisorische opvang. Zo zal door toepassing van spiegelwanden, waar men in één richting doorheen kan kijken (zodat de vogels er niets van merken) mogelijk worden ge maakt dat het publiek het hele pro ces van opvang, reiniging en revalidatie van nabij bekijkt. Verder komt er een veel diepere vijver (voor duikvogels) een broedgelegenheid voor de Jan van Genten, meer hok ken en een goed geoutilleerd gebouw voor reinigings- en andere werk zaamheden. huisjes van de rij. Het scheelde een haartje want deze huisjes waren al geblakerd Een van de verwoeste bouwsels was verhuurd. Daarin stond onder meer een ijskastje en wat strandmeubilair waarvan ook weinig overbleef. De foto toont de plek waar de huisjes stonden: slechts geblaker de zwarte vierkanten. (Foto Harry de Graaf) De biologieleerlingen van Mavo 3 zijn teleurgesteld over de slootwater kwaliteit op Texel. Woensdag hebben ze vijf sloten op het eiland onder zocht op de chemische samenstel ling, de aanwezigheid van plankton en diertjes. De leerlingen hebben zich gebogen over water uit de sloten bij de Ro vershut, het Woutershok, Waal en Burg, Oosterenderweg en de Mars. De leerlingen kwamen tot de conclu sie dat het water er matig tot slecht aan toe was. In sommige sloten was zelfs geen leven te bekennen. Gloria" concerteert met als achtergrond de zojuist in gebruik genomen glazen uitbreiding van de kantine. iderzoek door een extern bureau heeft aangetoond dat een Ifstandig waterschap Texel op termijn in financiële en persone- problemen zal komen. Omdat samenwerking tussen water happen uit de kop van Noordholland nauwelijks voordeel lijkt i bieden adviseert het dagelijks bestuur van het waterschap de ofdingelanden in te stemmen met een fusie tussen de water happen Texel, de Aangedijkte Landen en Wieringen en het eemraadschap Wieringermeer. De hoofdingelanden stemmen 12 ii over de fusie. provincie heeft mede namens de ie fusiepartners opdracht gegeven I het onderzoek (kosten f I.900,-). Door het samengaan temt de gezamenlijke oppervlakte ^etotruim 50.000 hectare. Dankzij IHhaalvergroting ontstaat volgens iKt rapport een breder financieel •Waagvlak, efficiëntere inzet vap ■pensen en machines. Ook het r krijgt een andere samenstel- betrokken waterschappen is «el met een oppervlakte van 3,345 hectare het kleinste. Momen- «I heeft dit waterschap de zorg wi 147 kilometer wegen, 30 km mendijken en 22 kilometer buiten- [ken. In de vijf afwateringsgebieden draagt de totale slootlengte 345 pet zes bemalingsinstallaties. Mauwen staan in een gebied »het hoogteverschil varieert inö,5m onder NAP tot 15 meter erboven. Het waterschap heeft menteel 22 mensen in dienst en id als een „doe- schap", met een kleine ambtelij- dienst. raideringen binnen de water- «pswereld hebben vergaande ge- igen voor de aard en inhoud van werkzaamheden. Door recente no- fs en wetten heeft het waterschap ger uitsluitend een zakelijke in dienst van het agrarisch teng. Er is ook een sociale functie, met een „bredere kijk", aaibij het waterschap steeds meer tening dient te houden met natuur, recreatie, milieu en ruimte- ffi ordening. Naast het in goede ba an leiden van het water, waakt het aterschap over de kwaliteit van het •pervlaktewater en moet het beleid iarop aanpassen. Met de huidige Ketting kan het waterschap de wwe taken niet naar behoren uit- Ongehoorzaamheid tor het opstellen van nieuwe plan- in voor de waterbeheersing biedt begroting geen ruimte. Door nieu- wetgeving en nieuwe taken die specialistische kennis vergen, stijgen de kosten, terwijl de overheidssubsi dies afnemen. Begrotingen vinden in de ogen van het algemeen bestuur steeds minder genade. Door nieuwe taken is een stijging van de omslag heffing met ƒ100,- per hectare niet uitgesloten (1992 ƒ173,-) De ver wachting is dat verdere verhoging door de ingelanden niet meer wordt geaccepteerd. In de huidige situatie, waarin de overheid maatregeleno- plegt, dreigt zelfs bestuurlijke onge hoorzaamheid. Het dagelijks bestuur van het waterschap, dat streeft naar behoud van een optimale uitvoering van taken tegen een acceptabele kostprijs, ziet de fusie als enige ma nier om het hoofd boven water te houden. Afslanking Het zelfstandig voortbestaan wordt verder ondermijnd door het wegvallen van een aantal hoofdtaken van het waterschap. Zo gaat wegenbeheer naar de gemeente. De hieraan ver- De veelbesproken verbouwing en uit breiding van EcoMare nadert zijn vol tooiing. Zondag rond het middaguur werd een van de fasen van het pro ject in gebruik genomen. Het betrof de uitbreiding van de kantine met een 50 zitplaatsen tellende vleugel, die de naam „De Glasbak" heeft ge kregen. Dat gebeurde met muzikaal gedruis want het muziekkorps Soli Deo Glo ria uit Tienhoven gaf op het zonnige plein naast de nieuwbouw een kof fieconcert onder leiding van Jos Pommer. Het was de laatste van drie uitvoeringen waarmee het hoog ge- classeerde korps op Texel het 70-jarig bestaan vierde. Er was zelfs sprake van een drievoudig feest, want toe vallig vierde EcoMare-directeur Jan Kuiper zondag ook nog zijn 42e ver jaardag, zodat de uitvoering van Soli Deo Gloria begon met „Lang zal-ie leven". Architect Chris Vegter heeft aan de nieuwe vleugel een opmerkelijke vorm en constructie gegeven. Het is een glazen „tent" geworden, met als basis een stalen „vierkant" waaraan het dak is opgehangen. Dat dak is niet van glas en is voorzien van een breed overstek, zodat de „glasbak" zomers geen al te warme broeikas wordt. Afhankelijk van wind en zon kunnen delen van de glazen panelen worden verwijderd en ook kan aan haken aan het overstek zonwering van textiel worden opgehangen. In het gebouw is veel staal verwerkt en van dit materiaal is ook het meubilair gemaakt. De totale indruk is daarom erg transparant. Kuiper sprak zondag van een „diamantje" aan het be staande gebouw. De uitbreiding is gepaard gegaan met een kleine in wendige verbouwing van de bestaan de kantine. De spoelkeuken heeft een meer centrale plaats gekregen. Ver wacht wordt dat de kosten van de kantineuitbreiding worden gedekt door extra omzet. In het verleden kwam het op drukke dagen herhaal delijk voor dat er veel meer klanten bonden rijksbijdrage (ƒ1.000.000,-) eveneens. Dijkgraaf J.S. Dijt voorziet tevens een teruggang van de subsi die voor het dijkonderhoud met ruim twee ton. „Door veroudering van de dijken, stijgen de kosten voor het on derhoud." Het rapport adviseert uit oogpunt van kostenbesparing het eigendom, beheer en onderhoud van de dijken over te dragen aan het te fuseren hoogheemraadschap Noord holland Noord. Cyclus Nadeel van de taakafstoting is dat het waterschap minder buitenwerk krijgt en niet langer voldoende werk heeft voor de medewerkers. De cy clus van het jaarrond werk, wordt doorbroken. Ook de kwaliteit van het werk zal dalen, omdat geschoolde medewerkers taken van een lager opleidingsniveau moeten uitvoeren. Verloop onder het personeel is in die situatie waarschijnlijk het ge volg. De kosten van bestuur, perso neel en huisvesting, worden te hoog. Het rapport stelt verder dat de huidi ge kleinschaligheid, de efficiency niet ten goede komt. Bij een gemeen schappelijke aanpak kan één man zich vaker aan één taak wijden, en hoeft zijn aandacht niet over meerde re zaken te verdelen. Bovendien zou de werksituatie erop vooruitgaan. Bij voortzetting van de zelfstandig heid, zo staat in het rapport, hebben Lees verder pagina 5 Vrijdagochtend zijn bij paal 28 drie strandhuisjes totaal afgebrand. De schade bedraagt meer dan f8000,-. De verwoeste huisjes, eigendom van verhuurder Nico de Graaf, stonden op grote afstand van de strandtoegang, bij het begin van het naaktstrand en waren daardoor voor de brandwee rauto onbereikbaar omdat deze niet in mul zand kan rijden. Het vuur werd omstreeks half negen ontdekt

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1