Organisatie Rondje tevreden over animo Molenkoog open voor zaterdag zwemfans Niek Welboren is terug Nieuw hoofdgebouw voor mariniers limiet niet in zichtmaar: Toeristen per container ïlandcompetitie tennis College wil toch seniorenwoningen Gebroken neus Middeleeuwse remedie Waalder fancy fair bracht f4000,- op Rommelmarkt in Den Hoorn Auto opengebroken Plantenexcursie voor kinderen in examentrauma's Inbraak Luilak-schade VRIJDAG 12 JUNI 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 1. door een soundmix-playbackshow, die om 14.15 uur begint en een uur duurt. Artiesten in spé kunnen zich hiervoor nog opgeven aan de kassa van Molenkoog (tel. 13373). Deelne mers moeten zelf een bandje met muziek meenemen. De prijsuitreiking is om ongeveer half vier. Daarna treedt de Texelse „Klapband" op, die al eerder met succes in het zwem- park speelde. Tevens is het mogelijk om te zwemmen tot 17.00 uur. De gehele dag kunnen kinderen zich laten schminken. Voor de jongsten staat er een grabbelton. Op de speel weide is een volleybalveld uitgezet en bij de kiosk kunnen creatievelingen aan de slag. Zij kunnen hier kleding maken en met stoepkrijt tekeningen maken. Geïnteresseerden kunnen desgewenst de machinekamer be zichtigen met deskundige uitleg. De toegang tot Molenkoog is tijdens de zwemfandag gratis. ■MB In vergelijking met de andere Neder landse Waddeneilanden wordt het op Texel benauwd. Door de bouw van vele nieuwe vakantieparken is het daar drukker. Dat schreef de West- deutsche Algemeine Zeitung vorige week in een artikel over de vakantie- drukte aan de Nederlandse kust. speziellen Platz an der Sonne. Und trotz des Rummels auch i noch Ruhe. Zum Beispiel auf r den Insel Schiermonnikoog und Vlieland(beide autofrei!) 'oder Ameland und Terschel ling. Nur auf Texel wird es et- was enger. Dort entstanden in den letzten Jahren zahlreiche neue Feriensiedlungen. Jeder Küstenstreifen, jeder. I der 42 Badeorte, hat seinen ei- I genen Charakter. Anzié- Ihungspunkt für junge Leute |ist nach wie vor Zandvoort, |ler quirlige Badestrand der. joBstadt A male rd a li Doorgereden. Een aan de Ruyslaan geparkeerde auto, eigendom van een man uit Teteringen, werd op tweede Pinksterdag aangereden. Aan de hand van de sporen vermoedt de politie dat een motorrijder de schuldige is. Aan de linkerzijde werd de auto be schadigd met krassen en vegen. Ook werd de linkerbuitenspiegel afgebro ken. na s3 110 slij Tot dusver hebben ruim 650 cata- maranteams zich aangemeld voor het vijftiende Rondje Texel, dat vol gende week zaterdag om 10.00 uur van start gaat. Hoewel het maxi mum aantal deelnemers (850) waar schijnlijk niet wordt bereikt, toont de organisatie zich tevreden. Na drie pechvolle jaren (tweemaal windstil, eenmaal afgelast) overtreft de animo verwachtingen. Ook de interesse van de media heeft piet onder de laatste tegenvallende edities te lijden gehad. Met het tv- bedrijf Televisie Video Tiemessen is overeenstemming bereikt voor een te- levisiespecial van een half uur, die 24 juni om 23.15 uur via de Tros wordt uitgezonden. Daar- aast zijn er vergaande contacten iet de belangrijke Duitse zender ZDF en maakt RTL4 mogelijk een wedstrijdverslag voor het sportpro gramma Match. Daarnaast zal de or- ganisatie trachten de beelden te lijten aan tv-stations over de hele wereld. Dat heeft echter pas kans slagen als het een spectaculaire wordt. Statistisch gezien is het daar nu weer eens tijd voor. Ook de eilandelijke pers blijft niet achter. Radio Texel doet net als verle den jaar weer rechtstreeks verslag de ronde. Nieuw is dat nu een reporter aan boord van de volgboot :9 ju bij de kopgroep meevaart. Daarnaast er een studio ingericht op het I, die in nauwe verbinding staat met de organisatie, zodat de zestien radiomedewerkers als eersten op de hoogte zijn van alle gebeurtenissen. De uitzending gaat door totdat er op het strand bij paal 17 niets meer te beleven valt. Het radioteam is even eens van plan ook daags ervoor een dag lang op de 106.1 FM in de ether te zijn. „Als de bazen van onze vrij willigers meewerken, moet het luk ken", aldus coördinatrice Els Whyte. Radio Texel zal in het programma Zo mer 92 komende week maandag, dinsdag en donderdag telkens de laatste nieuwtjes over het Rondje Texel brengen. Dat gebeurt op het vaste tijdstip 18.30 uur. Jubileumronde Reden van deze extra uitzending is de jubileumronde, die vrijdag 19 juni om 10.00 uur bij paal 17 begint. Voor deze race zijn circa honderd oud deelnemers uitgenodigd. Wie alle ke ren heeft meegezeild, als winnaar over de finish ging of ooit een natio naal of internationaal kampioenschap heeft behaald, mocht meedoen. Naar verwachting zuilen ongeveer 70 ge nodigden aan de uitnodiging gehoor geven. Een nieuw kampeermiddel leek zaterdag zijn intrede te hebben gedaan in De Koog. Twaalf toe risten waren met een containe rauto van een transportbedrijf uit Purmerend naar De Koog geko men om er een „vrijgezellenfeest- je" te vieren. Ze zetten de container langs de Ruijslaan en brachten er de nacht in door. De container, afgedekt met zeildoek, was daartoe voorzien van een laag stroo en een gaskacheltje. De mensen bij wie de container voor de deur stond, lieten desge vraagd weten geen bezwaar te hebben. Anderen waren minder blij met deze nieuwe vorm van clandestien kamperen en waar schuwden de politie. Die trad snel op en liet de kampeerders weten dat ze moesten opkras sen. De foto toont het interieur Van de container. IFoto Harry de Craafl Radio Texei Redders Cocksdorp houden open huis Programma: 14 juni: Deuce: u. R. Biesboer-R. Buitenweg 9.00 u. J. F. Jager-D. Panneman u. J. Joosten-R. vd. Bent jO.00 u. H. Boekel-R. Verduyn 18,00 u. J. Zoetelief-H. Maas j. H. Pennings-S. Stolk fl&ieijjan-R. Buitenweg 11-12; R. Biesboer- Sftnneman 11-8; H. Pennings-J. Zoetelief De redders uit De Cocksdorp hebben een bewogen jaar achter de rug. Hun reddingboot Siegfried Egmundis werd vervangen door de hypermoderne Beursplein 5. Om goed overweg te kunnen met het snelle vaartuig volg de de bemanning een intensief oefen programma. Daarnaast waren de redders druk in touw om het redding boothuis aan te passen aan het nieu we vaartuig. Bij de herinrichting kreeg het markante gebouw gelijktij dig een opknapbeurt. Genoeg reden om trots te zijn. KNRM-station De Cocksdorp houdt daarom zondag vanaf 13.30 uur open huis. Bezoekers kunnen tevens de Beursplein 5 be zichtigen. Het uitblijven van seniorenwoningen aan de Emmalaan/Elemert is het col lege een doorn in het oog. Rab On roerend Goed b.v. besloot onlangs af te zien van de bouw, wegens de ge ringe animo voor de koopwoningen. B en w, die vinden dat woningbouw voor ouderen toch nodig "is, hebben er bij de initiatiefnemers, die het ter rein hebben gekocht, op aangedron gen met een nieuwe plan te komen. Jan Jacob Rab laat desgevraagd we ten nog niet te zijn benaderd door de gemeente. „We willen wel iets met het terrein ondernemen, maar hebben nog geen concrete plannen. We moe ten de mogelijkheden nog onderzoe ken." Een 26-jarjge man uit Oosterend heeft tijdens een vechtpartij met een andere Texelaar op de Badweg in De Koog een gebroken neus opgelopen. Hij deed aangifte van mishandeling bij de politie. Niek Welboren, schilderend afgezant, is terug van een lang verblijf op Paaseiland. Zaterdag wachtte hem een warm onthaal, op touw gezet door vrienden en kennissen. Binnen kort zal hij in de TC3 uitgebreid ver slag doen van zijn laatste belevenissen. Hoewel de overgang groot is, had Welboren zaterdag weinig last van jet-lag. „De tijd is omgevlogen. Het is wel een gekke overgang. Toen ik op de boot zat, had ik het idee dat ik maar heel kort weg ben geweest." De schilder is vol indrukken terug ge komen. „De geur, de stilte en de prachtige nachten.... Het was de reis van mijn dromen óm te dromen. Ik wilde nu wel naar huis, want ik had daar niet de mogelijkheid alles uit te werken. Ik zit boordevol en wil dat de komende tijd in schilderijen verta len." Het viel hem op dat de bekende Paaseilandbeelden kleiner zijn dan ze op plaatjes lijken. Expositie Welboren hoopt in december een grote expositie te houden van het Paaseiland-werk dat hij binnenkort gaat maken. Tevens komt dan een beeldhouwer van dat eiland naar Texel. De schetsen die hij tijdens zijn verblijf heeft gemaakt, wil Welboren niet tonen. „Dat is net zoiets als het laten proeven van cakebeslag: de ca ke smaakt toch heel anders." De onderlinge frictie tussen de bevol kingsgroepen van Paaseiland is Wel boren tegengevallen. „Texelaars zijn veel toleranter. Maar ondanks dat ga ik zeker terug." Welboren is gevraagd de herinrichting van een museum op Paaseiland te begeleiden. De prijzen zijn tegen overlegging van het lotnummer op school af te halen. De hoofdprijs in de enveloppenloterij ging naar de familie Pastoor uit De Waal en de levensmiddelenmand werd gewonnen door mevrouw P. Al- kema, ook uit De Waal. In Den Hoorn wordt zaterdag 20 juni een grote rommelmarkt gehouden van 13.00 tot 18.00 uur bij de schuur van Axel Lap aan de Witte- weg. De opbrengst van de markt is bestemd voor de restauratie van de Hoornder kerk. Uit de auto van een 22-jarige Duitse vrouw verwijderden inbrekers een ra diocassetterecorder. De onbekenden waren het voertuig binnengedrongen door het dak open te snijden. De auto was geparkeerd op het parkeer terrein aan de Nikadel. Vermoedelijk vond de inbraak plaats in de nacht van dinsdag op woensdag. tooruitlopend op de exame nuitslagen'die vandaag bekend zijn gemaakt, vierden ruim twee honderd examenkandidaten van QSG De Hogeberg woensdag avond al feest. Na een uitputtend jaar hadden docenten en collega scholieren op de Groeneplaats al lerlei opdrachten voor hen be dacht. In middeleeuwse kledij moesten ware halstoeren worden ehaald om de spelletjes tot goed eind te brengen. Dit uiteraard tot groot vermaak van omstanders waaronder ook nietsvermoedende toeristen. Na afloop werd het feest voortgezet in de aula van „De Hogeberg", in een feestzaal was omgeto- 1 (Foto Gerard Timmerman) Zwempark Molenkoog doet mee aan de landelijke „zwemfandag", die za terdag wordt gehouden. Het open- luchtbad in Den Burg verzorgt een feestelijk programma, dat begint om 11.00 uur en duurt tot 17.00 uur. Groot en klein kunnen aan de mani festatie deelnemen. Om te beginnen van 11.00 tot 12.00 uur met een spe- lencircuit in het diepe bad. In het on diepe bad kan op deze tijd gewoon worden gezwommen. Van 12.00 tot 13.30 uur is-de situatie omgekeerd: in het diepe bad vrij zwemmen en in het ondiepe deel allerlei spelletjes. Van 13.30 tot 14.00 uur is er kinder toneel onder leiding van recreatielei der Klaas Blaak. Het gehele zwembad is dan vrij voor andere zwemmers. Het toneel wordt gevolgd „Ik zit barstensvol indrukken", aldus schilder Niek Welboren. De zaterdag gehouden fancy fair met rommelmarkt en verloting van de Redmer IJska-school in De Waal is een succes geworden. Ondanks de concurrentie van vergelijkbare pu- bliektrekkende activiteit in Den Burg, was het de hele dag gezellig druk en lieten de bezoekers hun geld behoor lijk rollen. Om 10.00 uur gaf Marijke van Schaik (voorzitster van de ouderraad) het startsein om 16.00 uur kon aan de vele vrijwilligers en vrijwilligsters het financiële resultaat van de dag wor den bekend gemaakt. Vooral de loterij bracht een flink bedrag op; de 2000 loten werden razendsnel verkocht. Ook de exploitatie van het terras bleek lucratief te zijn. Overigens werd het op prijs gesteld dat de fancy fair ook diverse activiteiten bood waar aan gratis kon worden meegedaan. Schooldirecteur Jan Driehuis meldde na afloop vol trots dat het evene ment netto f4000,- heeft opgeleverd. Dat betekent dat de jonge Papoea die de school heeft geadopteerd weer een jaar naar school kan en dat ook het speelmateriaal en tuingereed schap dat de school nodig heeft, kan worden aangeschaft. Uitslag loterij Lichtgroen: 18, 19, 152, 205, 482, 495, 629, 633, 639, 699, 724, 727, 755, 764, 871 920, 950. Donkergroen: 176, 233, 449, 561, 647, 749, 955, 984. Blauw: 603, 622, 738, 749, 785, 790, 802, 820, 822. Rose: 10. 58, 131, 154, 172, 234, 251, 254 259, 260, 274, 276, 315, 519, 772, 885, 994. Met Amphitrite, de bruid van zeegod Poseidon in zijn armen, schreed ge neraal majoor der mariniers R. Spie kerman von Wezelenburg vrijdag het nieuwe hoofdgebouw van de Joost Dourleinkazerne binnen. Met de ope ning van het multifunctionele com plex is voor „De Mok" een tijdperk afgesloten. Steeds minder herinnert aan het vliegkamp van weleer. „Het had sfeer en was bruikbaar", zo typeerde vrijdag één der officieren de oude gebouwen die tot voor kort nog in gebruik waren op de kazerne. „Maar de laatste jaren was de sfeer eigenlijk het enige dat overbleef, voor de rest was het behelpen." De bouw van het nieuwe hoofdcom plex heeft veel tijd in beslag geno men. In mei 1988 werden de voorbereidingen gestart. In november 1990 vond de aanbesteding plaats. Hoofdaannemer werd de firma Jelle- ma uit Den Helder. De start van de bouw was gepland op 21 februari, maar deze datum werd niet gehaald. Golfoorlog Er moest rekening worden gehouden met verschillende bouweisen. Het pand mocht bijvoorbeeld niet boven de duinrand uitsteken. Bij het graven van de funderingsruim te kwamen bovendien solide resten van gebouwen van voor de oorlog en complete vliegtuigmotoren naar bo ven. Ook dit veroorzaakte vertraging, want deze resten moesten worden verwijderd voor de bouw kon be ginnen. Het slaan van de eerste paal, norma liter een feestelijke gebeurtenis, ging geruisloos voorbij wegens het uitbre ken van de golfoorlog. De bouw vergde in totaal 12 maanden en zo'n 7,5 miljoen gulden. Een 22-jarige Duitser meldde bij de politie dat vrijdagavond op het par keerterrein bij de Vuurtoren iemand had geprobeerd zijn auto open te bre ken. Het rechter portierraam was in geslagen en de auto was doorzocht. Er werd echter niets ontvreemd. Modern De Joost Dourleinkazerne beschikt nu over twee moderne gebouwen: Poseidon en Amphitrite genaamd. Het eerste bevat voornamelijk slaap- accommodatie, het laatste veel meer. Zo zijn er kantines, leslokalen, een sportzaal, een wapenkamer, een zie kenboeg, kantoren en ook ruimtes voor legering. Er staat nog meer vernieuwing voor de kazerne op het programma. In de komende jaren zal aandacht worden besteed aan een nieuwe ruimte voor de bootcompagnie, een garage, ver betering van de beveiliging, sportfaci liteiten en de infrastructuur van het kamp. De doe-groep van IVN gaat zaterdag om 11.00 uur met kinderen op de Hogeberg plantjes bekijken en teke nen. De excursie is bedoeld voor alle Texelse kinderen tussen 6 en 12 jaar. Verzamelen bij Jeugdherberg Panora ma. Voor verdere informatie, tel. 15096. Hoewel luilak in grote delen van Texel vrij rustig is verlopen, heeft een groep jeugd uit De Koog toch voor de nodige overlast gezorgd. Op cam ping Kogerstrand werden verschillen de tentharingen uit de grond getrokken, waarbij minstens één tent is beschadigd. De generaal krijgt Amphitrite aangeboden door Poseidon, terwijl overste De Koning op de ach- tergrond lachend toekijkt1S)„ M G,„„,

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 13