Cjrocn Twartsjexeh in het harL, Sroep topwetenschappers ifoegt zich bij het NIOZ $kytme „De Hogeberg" wil vier nieuwe lokalen Life! Australische politie verbrandt Hoornder Hart WEEKEND Organische Geochemie in nieuwe vleugel Laatste hand aan rotonde Landbouwschool wijkt voor seniorenbouw Cocksdorp op de korrel genomen Eerlijke reactie TEXELSE^COURANT ■OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10688 VRIJDAG 12 JUNI 1992 idvertenties, abonnementen, etc.: Langeveld en de Rooy b.v., Postbus 11, H) AA Den Burg, telefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax (20-14111- Redactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. 120-12741. Verschijning: dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs: 746,20 (ilfjaar; Los 71,30. Geen krant gehad?: Bel 02220-12741. Buiten kantoo- bel uw bezorger (of 14881 18542). Redactie buiten werktijd: Frans w3n, Pater Witteplein 27, Den Burg, telefoon 02220-15472 met: kt NIOZ in 't Horntje wordt binnenkort uitgebreid om onderdak bieden aan de groep Organische Geochemie. Deze groep is nog verbonden aan de Technische Universiteit Delft, maar prdt per 1 januari a.s. door het NIOZ overgenomen. Aan de oep zijn vijftien wetenschappers en assistenten verbonden, die NIOZ de beschikking krijgen over een nieuw te bouwen mi-permamente vleugel van 600 m2 aan de noordzijde van aquariumgebouw. Het betekent een investering van ettelijke Ijoenen, vooral door de kostbare apparatuur waarmee de >p werkt. zijn terrein is de onderzoeks- iep toonaangevend in de wereld, medewerkers publiceerden de de lelopen jaren regelmatig in weten- lappelijke periodieken als Nature Science en nemen vrijwel jaarlijks «laan een Gordon Conference, sleider Dr Jan W. de Leeuw wegens zijn ontdekkingen en dere wetenschappelijke ver eisten de Alfred E. Treibs Award ineemt in december in Spanje een «doctoraat in ontvangst. Zijn col- ja Dr Jaap Sinninghe Damsté zo veelbelovend weten- chapper, dat zijn werk waarschijn- iwordt gesteund met een zg. Érsubsidie van twee miljoen gul- vier HBO-ers vormen De auw en Sinninghe Damsté de riste kern van de groep. Welkom «riet NIOZ betekent de „trans geen welkome aanvulling van de emisch analytische expertise. De IDelft heeft de groep niet met le- randen laten vertrekken. De ver- naar Texel wordt voor een kgrijk deel bekostigd door de uni- sieit, maar ook het NIOZ moet ifors bedrag investeren, ionderzoek van de groep is ge- iemeente dreigt met uiting Flamingobar mper een week na de opening van Flamingobar" in Den Burg heeft snaar Hayo Wolff van de gemeen te verstaan gekregen dat hij zijn ifé moet sluiten, omdat hij niet een hinderwetvergunning be ukt. Uit controles concludeert de aneente dat het gebouw, het voor de pand van Leydekkers op de ik Warmoesstraat-Zwaanstraat, koestisch zo lek is als een ndje". isluitingsbevel is inmiddels onder- 9-Volgens de gemeente is Wolff sndenlang gewaarschuwd, maar ft hij alle adviezen in de wind en is „willens en wetens" der hinderwetvergunning van start IN. De bar-exploitant stelt echter hij geen vergunning nodig heeft, dat de apparatuur in zijn zaak ge lijk minder dan anderhalf kilo vermogen heeft. Bij een "'ole van gemeente en politie •k echter dat het vermogen deze as wel degelijk overschrijdt en dat 'café dus hinderwetplichtig is. ''"bestrijdt het meetresultaat: hij ft bet onterecht dat enkele huis elijke apparaten, zoals een privé- ^achine, zijn meegerekend. Hij is 1 °ok niet van plan een vergunning "te vragen en heeft een advocaat arm genomen. tot sluiting betekent overi- 6 niet dat het café direct dicht ei exploitant krijgt nog een om in beroep te gaan van State. Hij kan dan "verzoek tot schorsing van het tgsbevel indienen, wat er in de ti|k op neer komt dat -indien de net verzoek honoreert- het café (in de zomer) mag doordraai- een definitieve beslissing is ^men, Ook kan Wolff vragen om «voorlopige voorziening" (treffen niaatregelen die tegemoet komen 8 bezwaren). Het sluitingsbevel ^•"omen op grond van de Hinder- e ..Flamingobar" hangt echter r*en zwaardere ingreep boven het Omdat het bedrijf niet voldoet 6 e'sen van de Drank- en Hore- 0verweegt de gemeente vol- week tot onmiddellijke sluiting richt op organisch materiaal (dus af komstig van planten en dieren) in de (zee)bodem, zowel op geringe als op grote diepte. Onder andere wordt ge keken welke factoren van belang zijn bij de chemische omzettingen van deze materialen onder invloed van tijd, druk en temperatuur. Dat levert kennis op over het ontstaan van steenkool en aardolie maar ook over de koolstofhuishouding in de wereld in meer algemene zin, met name over de opslag van koolstof in de oceanen. Deze laatste gegevens zijn van belang om de klimaatsveranderin gen als gevolg van C02-uitstoot be ter te begrijpen Met de gegevens wordt niet alleen bepaald hoe de ont wikkelingen in het verleden zijn ge weest, maar kan door extrapolatie ook naar de toekomst worden geke ken. Daarbij wordt bepaald welke va riaties er van nature al zijn, dus zonder menselijk toedoen. Bred Het is een zeer „brede" vorm van wetenschap. Er komt niet alleen scheikunde, biologie en microbiologie aan te pas maar ook sterrekunde, omdat klimaatsvariaties onder andere worden veroorzaakt door veranderin gen van de baan van de aarde om de zon. Vooral de scheikundetak zal na de verhuizing naar Texel flink worden uitgebreid. De groep Organische Geochemie ver laat de TU Delft als gevolg van reor ganisatie aldaar, waarbij de minst bij de „technische" signatuur van dit in stituut passende activiteiten werden afgestoten. Aanvankelijk was het de bedoeling over te gaan naar de Rijks universiteit Utrecht omdat men zich daar van oudsher bezig houdt met aardwetenschappen. Maar ook deze universiteit werd getroffen door ge dwongen reorganisatie, waarbij niet minder dan 30% van de medewer kers moest afvloeien. Het was niet aanlokkelijk om mensen te ontslaan en tegelijk andere aan te nemen. Uit eenvallen van de groep dreigde. De oplossing diende zich aan toen De Leeuw over het probleem sprak met OSG De Hogeberg wil het gebouw aan de Emmalaan uitbreiden met vier lokalen. Het ministerie van on derwijs beslist dezer dagen over de nieuwbouwplannen, waarmee een bedrag van f1.200.000,- is gemoeid. De voormalige landbouwschool aan de Beatrixlaan en het LHNO-gebouw aan de Haffelderweg worden in dat geval afgestoten. Deze lokaties bie den ruimte voor woningbouw. Momenteel wordt nog volop lesgege ven in de voormalige landbouwschool aan de Beatrixlaan, dat over een ge schikt handvaardigheidslokaal be schikt. Ook de voormalige huishoudschool is nog in gebruik. Ge volg is dat leerlingen pendelen van de hoofdgebouwen naar de depen dances. Na de fusie streeft OSG De Hogeberg echter naar verdere centra lisatie. Met de bouw van twee hand vaardigheidlokalen, een klas voor textiel en verkoop en een vaktekenlo- kaal kan tevens de gewenste moder nisering van het onderwijs worden doorgevoerd. Naar verwachting zal de bouw in de loop van het komende schooljaar beginnen. Rector G. van der Feen: „We hadden verwacht dat deze zomer de eerste paal zou wor den geslagen, maar die hoop hebben we laten varen." Komend schooljaar zullen de leerlingen de lessen nog in de dependances volgen. Woningbouw Gemeente heeft intussen al plannen met de oude schoolgebouwen. Om een bijdrage van de overheid veilig te stellen wil de gemeente de oude landbouwschool saneren. Het ge bouw wordt dan met de grond gelijk gemaakt, zodat plaats vrijkomt voor woningen voor ouderen. Woning bouw die gemeente aanvankelijk had toebedacht aan De Koog, blijft nu- voorbehouden aan Den Burg. De so ciale woningbouw waarover is gerept in de knelpunten- en doelstellingen nota De Koog (onlangs door de raad vastgesteld) wordt om budgettaire re denenen een jaar opgeschoven. Aan de dienst- en vrije sectorwoningen wordt niet getornd, verzekert wet houder Barendregt. Ook de voormali ge huishoudschool zal mettertijd worden afgebroken. Ook hier zullen waarschijnlijk woningen verrijzen. prof Wim Mook uit De Waal op Texel, een der directeuren van het NIOZ, waarmee hij al eens had samenge werkt. Het NIOZ wilde de groep graag overnemen en daarmee in één klap veel chemische kennis in huis halen. Voor zover de investeringen voor rekening van het NIOZ komen, worden deze gedeeltelijk voorgefinan cierd door de Nederlandse organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO). Dure apparaten De semi-permamente nieuwbouw waarmee het NIOZ wordt uitgebreid, bestaat uit één bouwlaag, waarin twee laboratoria, kantoren en eeq apparatuur-kamer zijn ondergebracht. De technische apparaten waarvan de onderzoekers gebruik maken, dienen merendeels voor het herkennen en afscheiden van de honderduizenden soorten organische moleculen in de te onderzoeken materialen. Er is on der andere een massaspectrometer bij ter waarde van anderhalf miljoen gulden. Hoewel de officiële overna medatum 1 januari a.s. is, zullen de eerste onderzoekers van de groep al in november in Het Horntje aan het werk gaan. Rond die tijd moet de nieuwbouw klaar zijn. Tenminste twee onderzoekers van de groep gaan op Texel wonen. „Superkraak" snel opgelost Vandaag is een minderjarig niet- Texels meisje voor de kinderrechter in Amsterdam verschenen, wegens medeplichtigheid aan inbraken in De Koog en De Cocksdorp. Het meisje meldde zich woensdag vrijwillig bij de Texelse politie. Eerder had de po litie in verband met deze zaak al vier jongens en een meisje aangehouden. Bij de inbraken maakten ze voor meer dan 30.000 gulden aan geld en goederen buit. De dieven hadden het eerst gemunt op een café in De Koog, dat twee weken geleden door hen werd be zocht. Ze ontvreemdden ruim f20.000,-. Een week later waren twee zaken in De Cocksdorp aan de beurt. Uit een horecazaak werd een geldbedrag en een videocamera gestolen en in een winkel werd onge veer f15.000,- buitgemaakt. Al snel werd bekend dat de vermoe delijke daders op een camping op het eiland zaten. Ze bleken echter vrij dagmorgen vroeg Texel te hebben verlaten. Wordt het echt-Texelse lekkernijenpakket Hoornder hart" ge bruikt voor het transporteren van drugs naar het buitenland De politie van het Australische Perth denkt van wel en greep onlangs rigoreus in. Een van Texel afkomstig Hoornder Hart werd onderschept en verbrand nadat er papaverzaad bij was aangetroffen. De vermeende drugslijn Texel- Australië kwam aan het licht toen een 64-jarige vrouw uit Den Burg ter gelegenheid van de ver jaardag van haar zuster in Perth cadeautjes opstuurde, waaronder een Hoornder Hart. Het pakket was prachtig versierd met droog bloemen uit eigen tuin, waaron der enkele zaaddozen van papavers. Bij de douanecontrole sloeg een daarop getrainde speurhond alarm, wat aanleiding was voor een onderzoek. Het pak werd opengemaakt en nage gaan werd waar het vandaan kwam en waar het heen moest. Dat nam veel tijd in beslag, want de 67-jarige geadresseerde had er zich in een brief naar Texel al over bek laagd dat haar zuster haar verjaardag blijkbaar was ver geten, want ze had deze keer taal noch teken vernomen... Toen zij de politie aan de deur kreeg, was snel duidelijk wat er aan de hand was. Ook een pakket ver sierde paaseieren dat de Texelse vrouw aan een andere in Perth wonende zuster had gestuurd, was onderschept. Een der paa seieren was opengemaakt om te kijken wat erin zat. Van het Hoornder Hart met de „drugs" had de politie een foto gemaakt en deze - met uitleg - bij de ge adresseerde bezorgd. Het Hart was daarna verbrand, zoals altijd gebeurt met in beslag genomen drugs en artikelen waarin drugs zijn verwerkt. Ook werd duidelijk dat de namen van de drie be trokken dames „in de computer" zitten, wat betekent dat hun brieven en pakjes voorlopig de bijzondere belangstelling van de Australische drugsbestrijders zul len genieten... De werkzaamheden aan de rotonde op de kruising Ruigendijk/Nieuwlan- derweg/Postweg verlopen precies vol gens schema, ondanks enige problemen met de hoge grondwa terstand in het begin. Van maandag tot woensdag wordt het wegdek geasfalteerd, waarna nog twee dagen aan het verfraaien van de bermen wordt gewerkt. Zoals gep land wordt de rotonde zaterdag voor de Ronde om Texel in gebruik geno men. Er volgt ook nog een officiële opening, maar die is een week later. (Foto Daan Koopman) Zaterdag werd in Zeist een man aan gehouden die vermoedelijk bij de in braak betrokken, was geweest, 's Avonds ontdekte de politie dat vier andere betrokkenen weer op de cam ping waren gearriveerd. Het viertal, waaronder één vrouw, werd op het parkeerterrein van de camping aangehouden en gear resteerd. Hun auto werd in beslag genomen, evenals enkele attributen die misschien bij de inbraken zijn ge bruikt. In Zeist werd in de nacht van zondag op maandag nog een man opgepakt, die waarschijnlijk ook met de Texelse kraak te maken heeft. De Cocksdorp kwam deze week op ludieke wijze in het nieuws. In het gefingeerde progamma K and A van Radio Noordholland deed detaillist Van Dungen uit het dorp een aangrijpend relaas over de overval op zijn sigarenwinkel door opgeschoten Durper jonge lui. De twee boeven bleken ge wapend met zogenaamde super-soakers, een uit Amerika overgewaaid waterpistool waar mee over een afstand van 15 meter feilloos kan worden ge richt. Ditmaal bleken de pistolen geladen met inkt, waarmee de voltallige inventaris van de siga renwinkel werd besmeurd. Het verhaal bleek rechtstreeks uit de duimgezogen van presentator Gerrit van der Linde. „Met deze waterpistolen zijn in Amerika al ernstige ongelukken gebeurd. Op ludieke wijze wilden we schetsen wat de gevolgen van dit „wapen tuig" dicht bij huis kunnen zijn." Van der Linde gelooft niet dat hij de Cocksdorpers met zijn pro gramma schade heeft berokkend. „Het is als grap bedoeld." r, Bedrijfsleven brengt 4 ton voor VW bijeen Drijver laagste inschrijver nieuwe VVV-kantoor s« Raad zet vraagtekens bij brand Pen-centrale w Ophalen bedrijfsafval vaker en goedkoper s» Niek Welboren verruilt Paaseiland voor Texel TC3: Texelse studenten Jachthaven noteert 50.000e overnachting Vandaag hoopt de passanten jachthaven in Oudeschild een mijlpaal te bereiken. Naar ver wachting registreert haven meester Willem Welby de 50.000e bootovernachting sinds de opening vier jaar geleden. Dankzij een succesvol voorsei zoen kwam de „magische" grens spoedig in zicht. Tijdens het He- melvaartsweekend en met Pinksteren puilde de jachthaven uit. Zó zelfs, dat 211 ligplaatsen niet voldoende bleken. Totaal werden 234 jachten in de haven afgemeerd en moesten 150 laat komers hun heil zoeken in de naastgelegen visserijhaven. Vol gens de havenmeester oefent het eiland Texel een grote aantrek kingskracht uit op het zeil publiek. Onder zijn gasten bevinden zich dan ook veel herhalingsbezoe kers. Als de huidige opgaande lijn wordt doorgetrokken, behaalt de jachthaven aan het eind van het seizoen wellicht voor de eer ste maal het aantal van 15.000 bootovernachtingen. Dat zou be tekenen dat de eerste ramingen van de Stichting Passantenjach thaven Texel werkelijkheid na vier „aanloop-jarenwerkelijkheid worden. IM-ADVERTENTIE speelt o.a. Stones, Beatles en Clapton TALK or THE TOWN 'r a.s. zondagmiddag, aanvang 4 uur toegang gratis Bij strandweer beginnen we als de zon achter de duinen zakt... 10 uur.' Een 38-jarige inwoner van Oosterend meldde zich gisteren vrijwillig bij de Texelse politie, nadat hij uit schade aan zijn auto had afgeleid dat hij een aanrijding had,veroorzaakt. Het bleek dat hij op een parkeerterrein nabij De Koog de auto van een 22-jarige Ha genaar had geraakt. Deze had inmid dels aangifte gedaan bij de politie. De schade bestond uit krassen, vegen en een gedeukt spatbord. IM-ADVERTENTIE Cjnin 2'warL-Jixth in bel hart. Bij deze krant is vandaag een folder toegevoegd van Stichting Ondersteuning Welzijnswerk Deze is door het bezorgers korps bij alle op Texel wonende abonnees bezorgd.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1