Tarieven bedrijfsafval ruim 25 procent omlaag ACEHDi Texelse muziekstudente geeft afscheidsconcert BEZORGER Gemeente weigert BFI vergunning van 13 en 14 juni Kerkdiensten zondag 14 juni Rommelmarkt voor peuters in Oosterend Fietsbus start tijdens Rondje Paviljoens naar paal 15 Geen pardon voor nachtbedrijven Raadselachtig ongeval Overkants bedrijf bewaakt De Koog Oosterend wacht: rommeltjesmarkt PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 12 JUNi- De tarieven voor bedrijfsafval gaan vanaf juli met ruim een kwart omlaag. Dit kan dankzij een gewijzigde verwerking van het be drijfsafval. Bovendien kan vuilnis van bedrijven straks wekelijks worden opgehaald. Ondernemers, die dreigden met vervoerder BFI uit Hoorn in zee te gaan, zijn ingenomen met de toezegging. De gemeente heeft BFI vergunning voor het ophalen van afval op het eiland geweigerd. De tarieven voor huishoudelijk afval blijven ongewijzigd, omdat niet mag worden gestort. Uit onvrede over de tarieven voor bedrijfsafval vroegen ondernemers BFI onlangs prijsopgaaf te doen. Omdat nog geen plicht bestaat dit vuil gescheiden in te za melen en te verwerken kon dit ver voersbedrijf ruim een kwart onder de tarieven van de gemeente duiken, dat het bedrijfsafval net als huisvuil ge scheiden inzamelt. Een handelswijze waarmee het college van b en w wil inspelen op toekomstige ontwikkelin gen. Onder druk van het Texels Ver bond van Ondernemers (TVO) heeft de gemeente zich opnieuw over de afvalproblematiek gebogen. Besloten is bedrijfsafval niet langer naar een vuilverwerkingsinstallatie in Amster dam af te voeren (kosten ƒ180,- per ton), maar dit te storten in Medem- blik (/"120,- per ton). Uitgezonderd en kele aanpassingen in overslagstation De Hamster, leidt dit niet tot extra werk voor de gemeente. Ideologie De ideologische doelstelling achter de gescheiden afvoer van bedrijfsafval moet de gemeente onder druk van TVO nu loslaten. „We doen dat met bloedend hart", aldus wethouder Dirk Terpstra (financiën). Voorzitter Co Vinke: „Spijtig, maar dat weegt niet op tegen het financiële nadeel voor ons." De tarieven voor de bedrijven kunnen hierdoor omlaag, maar zijn nog altijd tien tot vijftien procenten hoger het tarief dat BFI berekent. B en w willen echter kosten voor de vuiloverslag, voor afdekken van de vuilstort aan 't Molwerk en bijkomen de kosten niet alleen aan de huishou dens doorberekenen. De kosten van gescheiden inzamelen van papier en glas zijn niet in de tarieven opgeno men, maar moeten apart worden af gedragen. Voor papier komen binnenkort containers beschikbaar die bij de bedrijven kunnen worden ge plaatst. De verlaging van de tarieven is ver moedelijk van tijdelijke aard. Door een wijziging in de afvalstoffenveror- dening zal het over enkele jaren ver boden zijn bedrijfsafval nog te storten. Als de capaciteit van de ver brandingsovens groot genoeg is moet het net als huishoudelijk vuil worden verbrand of verwerkt en dat zal tot een stijging van de kosten leiden, zo wel voor gemeente als voor particu liere vervoerders. Maatwerk Omdat GFT-afval snel gaat rotten en bedrijven vaak onvoldoende opslagca paciteit hebben wordt het vuil uit de groene containers vanaf juli twee maal per week opgehaald. Het restaf- «SS ■IM1W8SSMSS HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: zo. 9.30 uur ds. J. ter Haar. De Waal: zo. 11.00 uur ds. J. Kok. De Koog: zo. 9.30 uur ds. H. K. Fibbe. Den Hoorn: zo. 9.30 uur ds. J. Kok. Oosterend: zo. 9.30 uur ds. C. de Jong uit Hoek van Holland. Oudeschild: 11.00 uur ds. C. de Jong uit Hoek van Holland. De Cocksdorp: 11.00 uur ds. H. K. Fibbe. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: zo. 10.00 uur kandidaat mevr. E. J. van de Vate uit Kampen; 19.00 uur kandidaat mevr. E. J. van de Vate. Oosterend: zo. 10.00 uur drs. J. J. N. Wilmink; 19.30 u. drs. J. J. N. Wilmink. GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend. zo. 10.00 uur en 16.00 uur dienst, wo. 17 juni: 19.00 uur ds. B. van der Heiden. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: zo. 11.30 en 16.30 uur dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.00 uur ds. W. van Veen uit Amsterdam. Uitzending via De Lichtboei. BAPTISTEN GEMEENTE 10.00 uur ds. R. Meeuwsen uit Den Helder; 19.00 uur Evangelisa- tiedienst o.l.v. A. Reurekas uit Zwaag. Uitzending via De Lichtboei. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: za. 19.30 uur dames koor. Uitzending via De Lichtboei, zo. 10.45 uur herenkoor, crèche. Uitzending via Radio Texel. Oosterend: zo. 9.30 uur. De docksdorp: za. 19.30 uur. JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19, Den Burg. Zo. 10.30 uur Openbare lezing: „Wordt uw leven door de waarheid veranderd?" Zo. 11.20 uur Wachttorenstudie: „Wie zal ontkomen in de tijd van benauwdheid?" Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdag 18.00 tot maandag 8.00 uur: Dokter A. C. P. J. Waverijn en Th. van Hattem, Kogerstraat 87, Den Burg, tel. 12016. Consult uitsluitend na telefonische afspraak. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundi ge hulp: raadpleeg de ingesproken boodschap op de praktijknummers 12270, 14727, 14669 of 13086. Gezinsverzorging In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur worden gebeld met mevrouw Gatske Ykema, tel. 14152. Nuttige adressen: *Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancever voer bellen: 06-11. •Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222. •Dierenartsen Praktijk: Keesom laan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen telefoon 12527. •Kruisvereniging Texel: Voor drin gende hulp belt u 02230-27166. •Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 16270. •Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. •Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. •Kunstgebitreparatie: Tandtech- niek Van Kralingen (samenwerkend met het Tandheelkundig Centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (parti culiere praktijk), tel. 16441. •Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd al leen voor spoedeisende gevallen. val, dat niet zo snel gaat rotten, wordt wekelijks bij de bedrijven opge haald. Voor dit „maatwerk" brengt de gemeente wel extra kosten in re kening. Ondernemers worden hierover binnenkort schriftelijk op de hoogte gesteld. Op het nieuws van de verbe terde serviceverlening is door onder nemers verheugd gereageerd. „We hebben met de gemeente pittige on derhandelingen gevoerd en een goed compromis bereikt. Door dit nieuwe tarief, dat nog een stuk hoger is dan het aanbod van BFI, zijn we bereid de vuilafvoer in Texelse handen te houden", aldus Vinke. „We zouden het op prijs stellen als de gemeente bij aankopen en aanbesteden bereid is van Texelse ondernemers ook een meerprijs in die orde van grootte te accepteren." Terpstra verklaart zo ver niet te willen gaan. „Maar het gemeentelijk aannemings- en aankoopbeleid biedt Texelaars volop de kans mee te doen. Net als de ondernemers houden we rekening met de kostprijs. We moe ten niet teveel naar de eigen markt kijken, dat belemmert het economi sche verkeer." BFI Zowel uit bedrijfsmatige als economi sche overwegingen streeft gemeente ernaar de inzameling van afval in handen van een beperkt aantal ver voerders te houden. Tot dusver werkt de gemeente nauw samen met de firma Tatenhove. Omdat de komst van teveel inzamelaars nadelig zou werken weigert de gemeente BFI ver gunning. Nic. Dros Zn uit Ooster end en firma A. Bakker Azn., die al lange tijd op kleine schaal agrarisch bedrijfsafval inzamelen, krijgen even als Tatenhove wel een vergunning. Bij BFI was men gisteren nog niet van de weigering op de hoogte. Juri dische stappen tegen de weigering sloot een woordvoerder echter niet uit. „Ik hoop niet dat de gemeente met twee maten meet." Wel liet hij doorschemeren dat door de tariefs verlaging van de gemeente het mark taandeel voor BFI op Texel te klein zou worden. Peuterspeelzaal „De Bijenkorf" uit Oosterend houdt woensdag a.s de jaarlijkse rommelmarkt. Van 10.00 tot 14.30 uur staan de deuren van het jeugdgebouw aan de Oran jestraat wijd open. Liefhebbers kunnen er terecht voor tweedehands kinderkleding, boeken, potten en pannen, stekjes en allerlei andere gezellige dingen. Ook zijn er weer diverse attracties voor groot en klein zoals: snoepwijzer, roosjes pluk ken, schminken, levensmiddelenmand raden, touwtje trekken, de naam van een pop raden, brieven trekken, enzo voort. Voor het eerst dit jaar zullen er ook overheerlijke oliebollen worden verkocht. En natuurlijk kan men ook weer genieten van koffie of limonade met heerlijke zelfgebakken cake. De opbrengst kan goed worden gebruikt voor een eventuele nieuwe ruimte. Een uur na het startsein voor de vijf tiende Ronde om Texel voor catama rans, op zaterdag 20 juni, vertrekt vanaf veerhaven 't Homtje de eerste fietsbus. Om 11.00 uur gaat de bus, voorzien van een aanhanger waarin zestien rijwielen passen, richting De Koog. Onderweg worden geen andere haltes aangedaan. De fietsbus, bestuurd door een Texelse chauffeur, zal zesmaal daags rijden. Driemaal vanaf de veerhaven (11.00, 13.00 en 16.00 uur) en driemaal vanaf De Koog (10.10, 12.10 en 15.10 uur). Voor busonderneming NZH is deze toeristische buslijn een experiment. Het project duurt tot en met 23 augustus, in welke periode de fiets bus dagelijks en route is. Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier op. De mensen wordt verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingela den. Komende zaterdag wordt oud papier etc. opgehaald in de volgende straten: 2. Beatrixlaan en Noordwester. Vrijdag 12 juni In Cinema Texel draait om 15.00 en 19.00 uur Captain Hook en om 21.15 uur „Father of the bride". Vanaf 21.30 uur speelt Frank Chase in de Piano Bar aan de Ni- kadel in De Koog. Kinderen van 6-12 jaar zijn wel kom bij de IVN-excursie in het Hogeberg-gebied waarbij allerlei planten zullen worden bekeken en vergeleken. Verzamelen om 11.00 uur bij herberg „Pa norama". In verband met Nationale Zwem- dag is iedereen van 11.00 tot 17.00 uur welkom in zwempark Molenkoog, waar allerlei activitei ten worden bedreven. Toegang gratis. Peuterspeelzaal „Spelemaer" houdt in d'Ouwe ULO fancy fair van 14.00 tot 16.00 uur. Onder auspiciën van wan delsportvereniging „Het gouden boltje" wordt de wandelronde om Texel gehouden. Starten kan na aankomst eerste boot uit Den Helder op de veerhaven. Van 9.30 tot 16.30 wordt in het Alternatief Centrum in de War moesstraat een workshop ex pressieve meditatie gehouden. In Cinema Texel draait om 15.00 en 19.00 uur „Captain Hook" en om 21.15 uur „Father of the bride". Vanaf 21.30 uur speelt Frank Chase in de Piano bar aan de Ni- kadel in De Koog. Zondag 14 juni Om 10.00 uur gaat bij paal 33 in het kader van het „voorrondje" een driehoeksbaan zeilwedstrijd van de Cocksdorper Kustzeilvere- niging van start. Het IVN houdt een wadexcursie waaraan door iedereen mag wor den deelgenomen. Start om 11.00 uur bij het dijkmonument ten zuiden van De Cocksdorp. In het juist verbouwde KNRM- station De Cocksdorp waar de „Beursplein 5" is opgesteld, wordt open huis gehouden vanaf 13.30 uur. Elke belangstellende is welkom. Om 17.00 uur, na sluiting van het bad, wordt in zwempark Mo lenkoog de première (met Oscar uitreiking!) gehouden van de film die Johan Hoogerheide twee we ken geleden op hetzelfde terrein opnam, leder is welkom. In Cinema Texel draait om 15.00 en 19.00 uur „Captain Hook" en om 21.15 uur „Father of the bride". In de Piano Bar aan de Nikadel in De Koog speelt vanaf 21.30 uur Frank Chase. Maandag 15 juni Om 10.00 uur gaat bij paal 33 de tweede editie van het „voor rondje" van de Cocksdorper Kustzeilvereniging van start: lan- gebaanwedstrijd brandingzeilen. In Cinema Texel draait om 15q- uur „Captain Hook" en om 20.30 uur „Father of the bride De raadscommissie voor aiye. meen en organisatorisch beleid heeft in het raadhuis een open. bare vergadering, aanvang igjj uur. Onder andere wordt gespI(> ken over het beleidsplan en he: jaarplan van de Rijkspolitie te Water. In de Hervormde kerk van Koog verzorgt Freek Veldwisch een dia-avond over Texel, a vang 20.00 uur. Dinsdag 16 juni In Cinema Texel draait om 15.0; uur „Captain Hook" en om 20.30 uur „Father of the bride' De raadscommissie voor wel zijnsbeleid heeft om 19.30 u een openbare vergadering in h? raadhuis. Onder andere wordt gesproken over wensen van de Luberti-school en over het Proje Begeleid Wonen. In de voorspeelruimte van de muziek- en dansschool geeft Te- ja van Arkel een dwarsfluit concert, aanvang 19.30 uur. Hoogwater Oudeschild Vr. 12 06.55 en 19.10 uu Za. 13 07.54 en 20.14ui Zo. 14 08.35 en 2110uu Ma. 1 5 09.24 en 21.55uu Di. 16 09.55 en 22.10uu Wo. 17 10.24 en 22.30uu Do. 18 10.54 en 23.00uu Vr. 19 11.34 en 23.30 uu Aan het strand is het ongeveer een uu- eerder hoog water. De zon komt 14 jn op om 5.17 uur en gaat onder om 22.01 uur. 15 juni volle maan; 17 juni springtij. 4 ui Oim De muzikale Oosterendse Tanja van Arkel. IFoto Tessa de Graaff) II De 16-jarige Texelse fluitiste Tanja van Arkel geeft dinsdag a.s. om 19.30 uur een concert. Zij is onlangs aangenomen voor het hoofdvak dwarsfluit aan het Sweelinck Con servatorium te Amsterdam. Het con cert is in de voorspeelruimte van de Texelse Muizek- en Dansschool. Er zal muziek worden gepeeld van o.a. Devienne, Handel en Doppler. De toegang is gratis. Tanja van Arkel wordt begeleidt door de pianist Fred Jansen, die door de jaren heen al heel wat leerlingen van de Texelse Muziek- en Dansschool op hun weg naar het conservatorium heeft begeleid, en haar dwarsfluit docente Loes Bakker. Tanja begon met piano spelen toen ze vijf was. Dat duurde niet erg lang, want ze bleek toch nog iets te jong. De drang tot het maken van muziek was wel altijd aanwezig. Ze kreeg acht jaar dwarsfluitles van Loes Bak ker. Naast het fanatiek bespelen van de dwarsfluit heeft zij zich zelf leren painospelen. Ze heeft altijd veel met Alle niet-permanente strandpavil joens op de strandslagen ten zuiden van de Slufter, moeten 's winters worden opgeslagen op het parkeer terrein bij paal 15. Dat is de wens van het college van b en w. Voor de noordkop van het eiland wordt nog naar een oplossing gezocht. Gerard van der Kooi (PvdA) is tegen dit voorstel. „Dat geeft een rommeli ge aanblik in een winters duingebied. Breng het liever naar het industrieter rein van Oudeschild." Wethouder Ba- rendregt legde uit dat de paviljoens moeilijk te vervoeren zijn, dus dat de afstand zo klein mogelijk moet wor den gehouden. Hij vulde aan dat ook de containers die 's zomers op het strand worden gebruikt naar paal 15 moeten en dat strandhuisjes voortaan inpandig moeten worden opgeborgen. anderen samengespeeld, spelend op de dwarsfluit, piano of zingen, want dat deed ze thuis al erg veel. Tanja's moeder, Coja van Arkel, speelt ook al jaren dwarsfluit, dus de keus voor de dwarsfluit kwam niet zomaar uit de lucht vallen. Fluitdocent Pieter Odé, heeft haar voor de auditie al een paar proeflessen gegeven. „Hij zei dat ik in alle opzichten goed was voorbereid", vertelt Tanja. Het ko mende jaar blijft ze nog wel in Ooster end wonen en zal dus op en neer pendelen van Amsterdam naar Texel. Het concert van dinsdag a.s. is be doeld om een „beetje" afscheid te nemen van de Texelse Muziek- en Dansschool waar ze jaren kind aan huis was. In 1996 vervallen de vergunningen van de huidige drie Texelse nachtca- fé's. De gemeenteraad houdt vast aan dit eerder genomen besluit, zo bleek dinsdag bij de behandeling van bezwaarschriften van de eigenaren van de nachtbedrijven Casino, De Beerekuil en 't Galjoen. De stelling van de barexploitanten dat de nacht- café's als hoofdschuldige zijn aange wezen in de leefbaarheids-discussie, werd door raad en college van de hand gewezen. Eén der eigenaren, Frits Langeveld uit De Koog, noemde desgevraagd het raadsbesluit niet verrassend. Volgens hem was het be zwaarschrift een stap in een gerech telijke procedure, die uiteindelijk voor de Raad van State zal worden uitge vochten. In de Dorpsstraat in De Koog werd zaterdagnacht een 47-jarige Texelaar aangetroffen met ernstige verwon ding aan keel en kin. De man was door onbekende oorzaak met zijn fiets ten val gekomen. Een aanrijding is niet uitgesloten. De politie verzoekt getuigen zich te melden. Over de stadswachten die birnr kort in De Koog een oogje in het houden, voert de gemeente koon achtig overleg met belanghebbtro uit de badplaats. Een particulier!) wakingsbedrijf van de overkant (CSU) heeft het laagst ingeschra De twee geüniformeerde stadswa ten zullen in tevoren aangewezen deelten van het dorp opereren. Ze hebben zowel een preventieve^ een signalerende taak,, maar. dra geen wapens. Wel staan de stais wachten via portofoons rechtsté in verbinding met de politie, onder wiens toezicht ze werken. Zodra!) ordebewakers vandalisme, verniel* gen of ander ontoelaatbaar gedra; signaleren, roepen ze de hulp in de politie. Onder de inschrijvers ook het Te» beveilingsbureau BeSt. De gemea die het leeuwendeel van de kost) voor haar rekening neemt, zal en in zee gaan met de goedkoopste! schrijver. In Oosterend werkt men koortsad aan de voorbereiding van de Ron meltjesmarkt die op 27 juni voor: eerste keer deze zomer wordt gd den. Diverse verenigingen uit het dorp, waaronder de muziekverenic de voetbalclub, de gymvereniging, tennis- en de damclub spannen i in. De vier rommelmarkten word» gehouden op 27 juni, 11 juli, 25f en 8 augustus. De markt kent vei attracties. De vlooienmarkt waard de markt rond 9.30 uur begint is daar een van. De verkoop van vis rond tien uur is eveneens een var. onderdeel. Wij zoeken een Hl Wij zoeken iemand die per 1F 1992 voor ons de Texelse Couiö wil bezorgen op de route: Keesomlaan, Westerweg, Aken- buurt, Driehuizen, Hemmerkw. Bakkenweg, Fontijnsweg, Jan weg. Hier wonen ongeveer 52 abonnees Het bezorgen is het voor iemand die in deze woont b.v. een scholier. De kranten kunnen dinsdag- enw? dagmiddag even na 15.00 uur in ons- drukkerij aan de Warmoessti# worden afgehaald. Geïnteresseerden kunnen voor®' dere inlichtingen terecht bij de receptie van de drukkerij. Parkstraat ld p, Den Burg. [Ltelefoon 12®-

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 2