Drijver bleef „mooi" beneden de raming Strengere controle toeristenbelasting Souw VVV-kantoor kan van start Echte tweede woningen porden niet gevorderd Texel wil amper gebruikte tweede woningen vorderen Geen verhoging, maar: Dronkelap Vakantierooster Texelse scholen Papieroverlast snel verholpen VRIJDAG 12 JUNI 1992 TEXELSE COURANT D,ijver Bouw B.V. was woensdag de laagste inschrijver bij de aanbesteding van het nieuwe VVV-kantoor. Het bedrijf bleef mooi" beneden de raming van architectenbureau Alkema, zo- jat het werk hem kan worden gegund zonder dat verder nog leerhandelingen nodig zijn. De twee andere inschrijvers waren Bouwbedrijf Duin die een iets hoger bedrag had berekend, maar ,0k nog beneden het geraamde bedrag bleef en Vissers Bouw- Timtnerbedrijf die iets hoger uitkwam. let bestuur van de Stichting VVV èxelpromotie vindt dat de uitslag aanbesteding een compli- Ip rent inhoudt voor de architect. De omvang van het projekt in aanmer ing nemend, kan worden gezegd V dat hij een prima raming heeft ge- paakt. De exacte bedragen waar oor de drie uitgenodigde Texelse annemers hebben ingeschreven, wil Ln overigens niet bekend maken. jioot was de tevredenheid ook in de lacht van dinsdag op woensdag na ifloop van de in De Lindeboom ge- ouden avond waarmee de campag- om het geld voor het kantoor bij aar te krijgen werd afgesloten: de irton die logiesverstrekkers en an- re neringdoenden bij elkaar loesten brengen, is op tafel geko- ien. Weliswaar was er klokslag waaf nog een „gaatje" van rond vijf duizend gulden, maar dat was geen robleem want het Texels Verbond an Ondernemers en de Texelse Vere ring van Logiesverstrekkers hadden (gesproken dat beide verenigingen in de vier ton zouden volmaken at op de slotavond niet zou luk- en. Die afspraak werd natuurlijk tot et laatste moment geheim gehou: fen omdat anders niemand meer lier de brug zou zijn gekomen. Ge- oemd bedrag van f5000,- kan nog «duidend kleiner worden omdat nog enkele betalingen onder leg waren. Pressie iiteel volgens Texelse traditie heeft |heel wat moeite gekost om het geld bij elkaar te brengen. Er waren veel ondernemers die om dui delijke of veel minder duidelijke rede nenen niet aan het goede doel wilden bijdragen of zich pas na in dringende persoonlijke benadering over de streep lieten trekken. Bij het begin van de avond werd door pre sentatrice Noortje Roll bekend ge maakt dat 419 bedrijven een bijdrage hadden gegeven, maar dat er nog meer zijn die dat nog niet hadden ge daan. Spanning Aan het begin van de avond zag het er nog allerminst naar uit dat de vier ton zou worden gehaald. Op dat mo ment was er nog een gat van f120.000,-. Dank zij lobby vooraf en gestimuleerd door Radio Texel die rechtstreeks verslag deed van de avond, kwamen de telefonische toe zeggingen echter gestaag binnen. Om 10.30 uur was het gat verkleind tot 45.700,- en een kwartier later tot f30.000,-. De indruk werd bevestigd dat steeds meer ondernemers de VVV gaan zien als een onmisbaar onderdeel van hun eigen bedrijf. In vesteren in die organisatie zodat deze perfect kan functioneren, levert ren dement op. De bedragen die tijdens de avond werden toegezegd varieer den van f100,- tot f10.000,- Soms baarde de identiteit van de afzender meer opzien dan het bedrag. Zo werd met voldoening vernomen dat Albert Heijn met f2000,- over de brug was gekomen, wat als een doorbraak werd gezien omdat dat bedrijf on danks zijn omvang en de baten die het heeft van het toerisme, tot dus- TEXEL (GPD) - Texel wil tweede woningen op het eiland, die nauwe lijks bewoond worden, vorderen. De huizen kunnen dan gebruikt wor den voor permanente bewoning. Dé gemeente onderzoekt of deze vorde ring juridisch mogelijk is. De grote woningnood op Texel zou op deze manier kunen worden teruggedrongen. Het gaat om gewone huizen die worden gebruikt als tweede woning en dus niet om bungalows op de spe ciale vakantieparken. Burgemeester en wethouders van Texel verwijzen naar de situatie in net Zeeuwse Kortgene, waar bezitters van een tweede woning worden gedwongen dit huis zelf te gaan bewonen, of te verhuren voor perma nente bewoning. In het uiterste geval worden de huizen daar door de gemeente gevorderd. 'Püsbericht dat onrust veroorzaakte onder e aar Wallen dagbladen publiceerden tongs het bericht dat de gemeente !*el van plan is weinig gebruikte We woningen op het eiland te "teren en ze als permanente wo- '9®n beschikbaar te stellen voor Nngzoekenden. Dat veroorzaakte "ust en verontwaardiging onder de 'titters van de 248 tweede wonin- "n die Texel rijk is. Meerderen bei- te de krant. „Kan dat zomaar?". mteenaar Jan Commijs van de ge- Knte Texel laat weten dat een mis hand in het spel is. Echte tweede temgen, dus huizen die als zodanig n erkend en dus met toestemming 11 de gemeente worden gebruikt, *den ongemoeid gelaten. Het gaat tuitend om permanente woningen als tweede woning of als tdstenverblijf worden benut. De l^aars daarvan wil men dwingen Permanent in te gaan wonen ta te verhuren voor permanente ping. Dat het ernst is blijkt uit e|t dat de komende week de l|en aanschrijvingen de deur zij het op grond van de zg. Kortgene ^et streven om permanente wo- 9an°ok werkelijk permanent be- d te krijgen, zitten nogal wat haken en ogen. De zaak is iker geworden door een zeer uitspraak van de Raad van i j de wÜze waarop het be- W 1 toegepast in de gemeente igenaars van tweede woningen. Kortgene in Zeeland. Vast is komen te staan dat Kortgene woningen mag verzegelen die niet permanent zijn bewoond en illegaal als recreatiewo ning in gebruik zijn. Ook hier blijven „erkende" tweede woningen dus on gemoeid. De uitspraak geldt voor wo ningen die na de inwerkingtreding van de „Gebruiksverordening gebou wen Kortgene" zijn gekocht. Texel kent al jaren een soortgelijke verorde ning. De uitspraak Kortgene is het gevolg van een procedure die is aan gespannen door de eigenaar van een dergelijke woning. De man trof bij een bezoek aan Kortgene zijn huis verzegeld aan, terwijl op binnentre den van een verzegelde woning een dwangsom staat. De eigenaar moest zich melden bij de gemeente, die hem op het verbod wees. Een permanente woning moet wor den bewoond door iemand die in het bevolkingsregister is ingeschreven. Dat laatste is alleen mogelijk als hij of zij in een tijdvak van 360 opeen volgende dagen tenminste 180 dagen in de gemeente verblijf houdt. Kort gene controleert dat laatste door een woning twee keer per week te be zoeken. Als na verloop van tijd blijkt dat de bewoners regelmatig niet thuis zijn, worden zij geschrapt uit het bevolkingsregister en wordt het huis verzegeld, tenzij de eigenaar kan aantonen dat wel van permanente bewoning sprake is. Deze controle methode is door de Raad van State juridisch juist bevonden. ver niet was te bewegen om bij te dragen. Bewondering oogstte Jacco Vinke die als zeer prille ondernemer zelf niet meer dan f200,- kon geven, maar wel f1000,- had afgetroggeld van zijn leveranciers. Bliksemactie Toch zag het er een kwartier voor middernacht niet naar uit dat de geldstroom groot genoeg was om het gestelde doel te bereiken. Dat was aanleiding tot bliksemactie voor ondernemers en particulieren in de zaal. Velen lieten zich overhalen om met een (extra) bijdrage te ko men: f5300,- van Rein en Afke Steenhuizen van Bosch en Zee, f2500,- van „Talk of the Town", f100,- van de VVD, f500,- van Theo van Hoorn van De Zwaluw, f1000,- van Pieter de Vries, f400,- van bloe misterij Bert van der Wal, f1000,- van IBS/Oele, f500,- van Joke de Boer, f1000,- van Dries Veltkamp, f1000,- van Henk van Wijk, f500,- van Van- derGracht schilders, f1000,- van as surantiekantoor Bremer, f1500,- van Harry Wuis, f500,- van Bob Rienks, f500,- van VVV-directeur Jaap Dek ker, f1000,- van Ruud Kalusche, f500,- van Dirk Westerlaken, f500,- van Rebotex, f500,- van Co Vinke, f500,- van Mans en Griet Segers en f500,- van John Smit van Videolux. Zo kwam in het laatste kwartier nog f20.800,- binnen en onstond door verwarring bij het tellen zelfs even de indruk dat het streefbedrag ruim schoots was overschreden. Dat was dus niet het geval, maar door de ga rantieafspraak van TVL en TVO werd de vier ton precies gehaald. Een 23-jarige Koger bemoeide zich in de nacht van zondag op maandag met een gesprek dat de politie voer de met iemand op straat. De man werd gevraagd door te lopen, maar hij gaf te kennen dit niet nodig te vinden. Hij bood aan de claxon van de politie-auto te proberen voor de agenten. Aangezien hij toch zo graag in de auto wilde, hebben de politie mannen hem erin gezet en meegeno men naar het bureau ter ontnuchtering. De man kreeg een bon wegens openbare .dronkenschap. De toeristenbelasting blijft 95 cent per persoon per overnachting. Maar er zal door de gemeente strenger worden gecontroleerd op de af dracht. Ook zal een beter systeem worden bedacht om te registreren hoeveel toeristen precies op het eiland zijn. Tot nu toe werden de cijfers van Teso gebruikt als handvat voor het bereke nen van het aantal toeristen dat op het eiland verblijft. Deze bleken ech ter niet helemaal nauwkeurig. Zo wordt het aantal inzittenden per auto geschat. Het college van b en w wil, in samenwerking met Teso automati sche verkeerstellers opstellen om zo tot een duidelijker beeld te komen. De fractie van Texels Belang vindt dit niet nodig. Gerbrand Poster: „Dat is toch allemal maar koffiedikkijkerij." Ondanks overredende woorden van wethouder Terpstra liet hij zich niet overhalen. Ook Gelein Jansen, als enige van het CDA, was tegen het beschikbaar stellen van 710.000,- voor een onderzoek. Alle raadsleden waren het er dinsdag over eens dat gegevens over het aan tal nachten dat logies is geboden be ter maandelijks kunnen worden verzameld dan jaarlijks. Er werd ge pleit voor gelijkvormige registratiefor mulieren. Erna Eelman (VVD) wees erop dat veel toeristische bedrijven tegenwoordig geautomatiseerd zijn en dat het dus eenvoudig moet zijn om een maandelijkse uitdraai uit de com puter te krijgen. Zowel voor het voortgezet, het basis als het speciaal onderwijs begint het nieuwe schooljaar op maandag 31 augustus. Alle vakanties vallen voor elk schooltype gelijktijdig. Het eerst aan de beurt is de herfstvakantie, in de week van 19 tot en met 23 okto ber. De kerstvakantie duurt van maandag 21 december tot en met vrijdag 1 januari. De eerste week van maart is gereserveerd voor de voor jaarsvakantie (1 t.e.m. 5 maart). De paasvakantie loopt van 9 tot en met 12 april en in 1993 staat ook weer een meivakantie op het programma In verband met luilak was de papiercontainer van Oosterend tijdelijk weggehaald van de Achtertune. Sommige dorpsge noten trokken zich daar echter niets van aan en gingen vlijtig door met het deponeren van oud papier op de plek waar de container hoorde te staan. De wind maakte er al snel een grote puinhoop van, tot erger nis van buurtbewoners, die de gymvereniging, verantwoorde lijk voor het inzamelen van oud papier, waarschuwden. Woensdag is de container weer op zijn plek gezet en hebben GVO-ieden ervoor gezorgd dat de buurt weer keurig is op geruimd. IFoto Dirk Kuiter) (30 april tot en met 7 mei). De scho lieren genieten met Hemelvaart van een lang vrij weekend (20 en 21 mei vrij) en met Pinksteren is er op twee de Pinksterdag (31 mei) en dinsdag 1 juni geen les. De zomervakantie be gint volgend jaar laat. O.s.g. De Ho- geberg gooit de poort op maandag 14 juli dicht en de basisscholen en het speciaal onderwijs hebben pas vanaf maandag 26 juli 1993 vrij. De eerste schooldag valt ook laat: pas op maandag 6 september beginnen de lessen weer. Hierbij delen wij u mede dat na een liefdevolle verzorging in het verzorgingshuis „de Gollards" is overleden mijn beste zwager Cornells Pieter Eelman weduwnaar van Alida Grietje Bakker in de ouderdom van bijna 90 jaar. G. Bakker-Zuidewind Texel, 11 juni 1992 „de Gollards" Correspondentieadres: Wittekruislaan 10, 1791 EH Den Burg. De rouwdienst zal worden gehouden op maandag 15 juni om 14.00 uur in de Doops gezinde kerk te Den Burg, waarna de begrafe nis op de algemene begraafplaats zal plaatsvinden. Gelegenheid te condoleren na de begrafenis in de zaal van de Doopsgezinde kerk. Vervuld van fijne herinneringen maar be droefd om haar heengaan, geven wij kennis dat na een leven vol liefde en hartelijkheid van ons is heengegaan mijn lieve vrouw, onze moeder en oma Jantje Visman-Burger echtgenote van Jacob Visman op de leeftijd van 80 jaar. Jacob Visman Marianne Visman Frans Visman Anneloes Visman-van Zoest Karin, Ingrid, Linda Ria Bos Texel, 7 juni 1992 Peperstraat 35, 1794 AJ Oosterend. De begrafenis heeft inmiddels op de algemene begraafplaats te Oosterend plaatsgevonden. Wij geven u kennis dat van ons is heengegaan Jannie Visman-Burger Familie C. Burger Texel 7 juni 1992 Vervuld van fijne herinneringen maar be droefd om haar heengaan, geven wij kennis dat na een leven vol liefde en hartelijkheid, geheel onverwacht van ons is heengegaan onze lieve moeder en oma Neeltje Cornelia Koorn weduwe van Jan C. Koegelberg op de leeftijd van 73 jaar. Simon en Finy Petra, Wendy Gerrit Anneriet en Wim Jan-Willem, Suzanne, Robert Texel, 10 juni 1992 Schilderend 85, 1791 BC Den Burg. Gelegenheid tot condoleren en afscheid ne men vrijdag 12 juni van 19.30 tot 20.30 uur in de Doopsgezinde kerk te Den Burg. Een rouwdienst zal worden gehouden op za terdag 13 juni om 14.00 uur in de Doopsgezin de kerk, waarna de begrafenis op de algemene begraafplaats zal plaatsvinden. In 1950 maakte je een grote reis, het onbekende tegemoet, nu vroeg God jou voor dé grote reis. voor jou is het bij Hem goed. Kort na het overlijden van onze jongste broer Kees, is nu in Australië overleden onze broer, zwager en oom Antoon Witte echtgenoot van Janny van Heerwaarden in de leeftijd van 72 jaar. Familie Witte Familie Van Heerwaarden 22 Kingstreet 3915 Hastings (Vic.) Australië. Na een moedig gedragen strijd ging van ons heen onze lieve en zorgzame moeder en oma Erna Marie Luise Corporaal-Basedow op de leeftijd van 85 jaar. F. Corporaal W. Corporaal-Hubers Nelleke en Bob L. J. M. Eldering-Corporaal S. C. Eldering Ellen en Otto Robbert en Gerdien Den Burg, 6 juni 1992 „Verpleeghuis Texel". De crematie heeft inmiddels plaatsgevonden in het crematorium te Schagen. Correspondentie-adres: Fam. S. C. Eldering, Ankerstraat 9, 1794 BH Oosterend N.H. Wij willen u hartelijk danken voor uw medeleven en belangstelling bij het overlijden van onze lieve moeder en oma GRIETJE LAP Aafje Biem C. en Jannie Sijbrand en Ineke Annie en Gerbrand Gré en Kees en kinderen Texel, juni 1992. Voor uw belangstelling en medeleven betoond tij dens de ziekte en na het overlijden van mijn man, onze zorgzame vader en opa PIETER FEENSTRA zeggen wij u hartelijk dank. N. Feenstra-Plomp Texel, juni 1992

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 3