Geen stroomstoringen na brand in Pen-centrale t Alerte reactie voorkomt ramp Rijk wil beknibbelen op nieuwbouw Bruinvis Stroomvoorziening baart raad zorgen osta Texel Het laatste woord...?? Mag het iets meer zijn? Brommerdief NZH: geen geld voor bus naar extra boot Koningin steunt republikeinen.... Peuterspeelzalen worden opgeknapt Pinksterdrukte goed opgevangen IRlJDAG 12 JUNI 1992 TEXELSE vlammen uit één van de schoorstenen van de Pen- lokten zaterdag tientallen belangstellenden naar de IJs- djk bij Oudeschild. De brandweer was bijzonder snel ter plaatse, had een hele klus aan het blussen van de bijzonder hete hermische olie, die door een lek had vlamgevat. De brand had gevolgen voor de stroomleverantie. Ie brand was zaterdag al om 13.30 lur uitgebroken. De weekendwacht ipde Pen-centrale ontdekte dat uit én van de schoorstenen verdacht gel rook kwam. Hij regelde de grote esslgenerator terug, maar de rook eef komen. Nadere inspectie leerde 3t het ketelhok vol vuur stond, fearop alarmeerde de wacht de andweer. bleek een lek te zitten in een bui- jbnsysteem met thermische olie, dat lorde ketel met hete uitlaat gassen nopt. Deze olie kan temperaturen ,ga!fcii wel 300 graden bereiken. De he- olie wordt gebruikt voor verwar- img elders in de centrale. Ie lekkende olie is door de hete uit- jatgassen ontvlamd. De hitte die oor de brand in het ketelhuis ont- Vo |ond was enorm. Enorme hitte mmedewerkers konden wegens die oge temperaturen niet meer in de limte komen waar de afsluiters van olietoevoer zitten. De brandweer «est eraan te pas komen met spe cie hittewerende pakken. De grote dieselgenerator was toen al stopge zet. De spuitgasten stonden wegens een feestelijke bijeenkomst op de ka zerne naast hun wagens en konden dus bijzonder snel uitrukken. Voorzien van de speciale kleding waagde de brandweer zich in de hete ruimte en slaagde erin de afsluiters dicht te draaien. Blussen van de brandende buizen en pijpen bleek niet verantwoord in verband met ex plosiegevaar door plotselinge afkoe ling. Maar de ruimte bleef nog erg lang warm en de brand laaide ver scheidene malen opnieuw op, door dat de isolatielaag van de ketel bleef doorgloeien. Tot drie keer toe werd de brandweer opnieuw gealarmeerd om met schuim de vlammen enigs zins tot bedaren te krijgen. Pas rond één uur 's nachts durfde men het aan via een luik water in de ketel te spuiten om zo de zaak defini tief te blussen. Reparatie Productiechef Theo Takes van de Pen-centrale haalt opgelucht adem. „Het is goed afgelopen. In het ketel huis staat ook nog apparatuur en een tank met vijf ton smeerolie. Ik moet er niet aan denken als die in lichter laaie was gegaan." Takes denkt dat de reparatie van de ketel een week in beslag zal nemen. Over de kosten durft hij zich niet uit te [aten. „Maar zo'n grapje gaat al snel in de hon derdduizend lopen." Voor de stroomvoorziening hoeft nie mand op Texel te vrezen. Takes: „We hebben ons stoombedrijfje weer op gestart, dus er is stroom zat. Zelfs als het hoogseizoen was geweest waren er geen problemen ontstaan voor de electriciteitsgebruikers op het eiland." Burgemeester Schipper, die in geval van ernstige calamiteiten wordt gewaarschuwd, kwam twee maal poolshoogte nemen op de plaats van de brand. In de gemeenteraadsvergadering van dinsdag werd gesuggereerd dat per soneelsgebrek en daardoor ontstaan achterstallig onderhoud iets te maken zou kunnen hebben met het uitbre ken van de brand. „Absoluut niet", zo legt Takes uit. „We hebben krach ten ingehuurd en draaien met dezelf de bezetting als altijd. Er is geen sprake van achterstallig onderhoud. Het lek is zuiver toeval, ontstaan door een strip die tegen de pijp schuurde." Kortsluiting Terwijl de brandweer bij de Pen- centrale druk bezig was, kwam er een automatische brandmelding van verzorgingstehuis De Gollards. Een kleine ploeg ging erheen en consta teerde dat het een loze melding betrof. fei-schoorsteen in lichterlaaie, aanleiding voor heel Oudeschild om uit te lopen. IFoto Tessa de Graaffl Is de stroomvoorziening op Texel in goede handen? Die vraag stel de Peter Bakker (Groen Links) dinsdagavond tijdens de raads vergadering aan de orde. De brand dit weekend en een eerde re storing waardoor de voltallige gemeenteraad in het duister werd gezet, deden Bakker ver moeden dat de calamiteiten bin nen de PEN-centrale te wijten zijn aan onderbezetting. „Het personeel verlaat het zinkende schip. Vooruitlopend op sluiting van de fabriek in 1995, kiezen medewerkers voor een andere werkkring." Bakker vreesde dat monteurs niet aan het onderhoud van de turbines toekomen. Bur gemeester Schipper kon hem ge ruststellen. „De directeur van het PEN heeft mij verzekerd dat aan de personeelsbezetting niet wordt getornd en dat de on derhoudswerkzaamheden naar behoren zullen wordenuitge- voerd." Terloops complimenteer de Schipper de brandweerlieden met hun inzet. „Ze hebben een buitengewoon druk weekend achter de rug." Rond 20.30 uur riep de alarmcentrale de spuitgasten op voor een brandje in een viswinkel in de Dorpsstraat van De Koog. Oorzaak was een diep- vrieskist met kortsluiting. Toen de brandweer arriveerde hadden Kogers de vlammen al gedoofd met een poe derblusser. Autobrand Zondagochtend rond 05.00 uur, werd de brandweer opnieuw opgepiept. Jongeren, ondergebracht in De Ro vershut, waren met één van hun eigen auto's aan het crossen gesla gen in het bos. Door onbekende oor zaak heeft de wagen vlam gevat op de hoek van de Randweg en de Ploeglanderweg. De auto brandde ge heel uit. De groep was tevens verant woordelijk voor een aantal vernielde damhekken. De schade loopt in de duizenden. Gasten van het bij De Koog gelegen jeugdhotel De Zilvermeeuw hebben zich in dezelfde nacht misdragen. De politie moest eraan te pas komen om de jongeren tot de orde te roepen. Deze ploeg had de vorige nacht al voor vernielingen op camping De Bre makker gezorgd. Beide groepen zijn zondag wegens wangedrag uit hun onderkomens gezet. Het is nog onzeker hoeveel lokalen de nieuw te bouwen Bruinvisschool in Oudeschild zal huisvesten. De me ningen van het ministerie van onder wijs, dat de nieuwbouw heeft toegezegd, en de gemeente over het te verwachten aantal leerlingen zijn verdeeld. Het college van b en w heeft inmiddels een toenaderingspo ging ondernomen. Na langdurig touwtrekken gaf het rijk eerder dit jaar eindelijk groen licht voor vervangende nieuwbouw van de verouderde Bruinvisschool. Een prog nose van het aantal leerlingen in Ou deschild de komende twintig jaar is bepalend voor het aantal lokalen in de school. Een bevolkingsonderzoek dat is gehouden interpreteert het mi- BRIEVEN VAN LEZERS - BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE P®n brief aan Menno Stam. to Menno, Pvolle sympathie heb je, uiter- "d' maar ik maak me zorgen om je Volgens mij maak je je te druk. Onnaar de gemeente? Kom nou! ik denk dat je het beste de kunt aanwakkeren: laat ze "vergunningen afgeven voor ho- Iorens, voor complete poendor- voor grootse winkelcentra (wat je van een supermegastore "twee vierkante kilometer par ate in de duinen bij De Koog? 'tot alles vol staat met beton, de ™ur achter prikkeldraad met overal '^es „Zutritt verboten" (want "r°m zou je tegen die tijd nog Ne- e bordjes neerzetten: alle eaars spreken perfect Duits: ze ten wel!), de vogels verdwenen, knapen op grote vierkante wei rder tuunwallen en de runde- ,,en nog maar op stal (buiten en ze toch alleen maar vies), al- rakteristieke oude pandjes ver- •nsn of veranderd in vreettenten, "«e Menno....GEBEURT HET. - aan de diverse costa's komen .sten steeds minder en minder helemaal niet meer. "J zouden ze ook? Die rotzooi q, h'er vinden, hebben ze thuis ergens anders de boel En jij vindt dan zonder enig probleem duizend vrijwilligers die de hele ben de afbreken en in de oude staat te rugbrengen. Mag ik mij als eerste aanmelden? Martin de Weijer, Oosterend Heeft u het op de TV gezien of in de krant gelezen, hoe „blij" de bevolking in o.a. Renesse (Zeeland) is met al die toeristen? De plaatselijke mid denstand vindt het prima, hoe meer zielen hoe meer vreugd in de porte monnee. TVO en raadsleden, zo moet het hier dus duidelijk NIET worden. Het is te hopen dat de mensen die vergeten zijn een „neen" kaart te sturen er nu toch goed van doordron gen raken dat als we met z'n allen niet van ons laten horen, Texel naar de ki.... gaat. Mijn brief van 31 mei j.l. was te „laat" voor de raadsverga dering van 9 juni en wordt pas in juli bekeken. Jammer, ik had er zeker een voorrangskaart van moeten ma ken? PvdA is de enige politieke partij die van zich heeft laten horen. Niets van de VVD, niets van de CDA, niets van Groen Links, niets van Texels Be lang. Texels Belang? Verrek, voor welk Texels belang zijn die eigenlijk? Enfin, de eindstand van de actie ziet er als volgt uit: 1176 kaarten ontvan gen, waarvan 32 anoniem, 79 van Via de verschillende media heeft u ongetwijfeld vernomen dat onderwij zend Nederland ontevreden is. Die ontevredenheid vloeit o.a. voort uit de steeds toenemende werkdruk en de relatief lage vergoeding die onder wijsgevenden voor hun werk ontvan gen. Onderzoek heeft uitgewezen dat onderwijsgevenden t.o.v. mensen die een vergelijkbare functie in de maat schappij bekleden gemiddeld 15% minder verdienen. Daarin word uitgegaan van een werk week van 40 uur. Alleen dit laatste gegeven al, is wat onderwijsgeven den betreft, een achterhaald iets. Het beeld van de onderwijsgevende die werkt van 9 tot 4 uur en bovendien nog veel vakantie heeft, is een mis vatting die bij velen echter nog hard nekkig aanwezig is. Onderwijs is vandaag de dag meer dan alleen les geven. Naast de onderwijstaken heeft de leerkracht te maken met allerlei maatschappelijke problemen die de school binnenkomen. En juist die veelvuldigheid van zaken maken het niet-Texelaars. De rest is voorzien van 1427 namen of handtekeningen plus 1 van Werkgroep Landschapszorg Texel. Voorlopig laat ik het hierbij, ik hoop dat ik spoedig kan zeggen: U hoort nog van ons!! Nu eerst de Raad en B en W, en duidelijkheid s.v.p., wij rekenen op u en wacht niet tot augustus!!! Menno Stam, Schilderend 95, 1791 BD Den Burg. beroep van onderwijsgevende tot een zwaar beroep. Werkweken van 50 uur en meer zijn in het onderwijs echt geen uitzondering. Gezien de huidige stand van zaken is het niet onredelijk dat onderwijzend Nederland een betere betaling voor hun werkzaamheden wenst. Er is onomstotelijk vastgesteld dat de betaling van onderwijsgevenden 15% achterloopt (voor jonge beginnende gezinnen ligt dit percentage nog aan zienlijk hoger) t.o.v. mensen die gelijk waardige functies in de maatschappij bekleden. Daar komt o.a. nog bij dat het begrip „overuren" een onbekend fenomeen is binnen het onderwijs. Bij 40 uur houdt de betaling op, maar het werk gaat gewoon door. En de gedrevenheid van de gemiddelde leer kracht is van dien aard, dat hij/zij voor zijn/haar school en kinderen die „overuren" wekelijks maakt. Om de ontevredenheid betreffende de onderwijssalarissen naar buiten te brengen wordt er gestaakt. Donder dag 11 juni is de regio Noord- en Zuidholland aan de beurt. U zult er op Texel echter niet direct mee wor den geconfronteerd. Een rondje bel len langs de Texelse basisscholen leerde ons dat men de stakingen legi tiem vindt en er volledig begrip voor heeft. Steeds echter kwam onmidelijk de „schoolmeestersmentaliteit" naar boven: „Ook al zijn we het met de stakingen eens, kun je het wel ma ken voor geld de straat op te gaan en hoe moet het dan met onze kin deren?" Hier stellen o.i. de onderwijsgevenden zich (wederom) te bescheiden op. Het pleit voor hen dat hun eerste zorg bij de kinderen ligt. Het is echter de vraag of deze bescheiden opstel- nisterie anders dan de gemeente Vol gens b en w, die in hun visie worden gesteund door de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG), zijn op termijn vijf lokalen noodzakelijk. Vol gens de normen van de overheid krijgt de school hierdoor een omvang van 720 vierkante meter. De kosten bedragen ƒ1.340.000,-. In deze uit voering is een apart speellokaal opge nomen. Het ministerie van onderwijs ver wacht minder leerlingen en wil niet verder gaan dan vier klassen en twee noodlokalen. De school krijgt in dat geval een omvang van 525 vierkante meter. Investering: ƒ1.060.000,-. Om toch het gewenste aantal lokalen te krijgen, oefent gemeente druk uit op het ministerie. B en w willen op korte termijn in overleg treden met het rijk. Naar verwachting zal in juli de beslissing vallen, zodat komend jaar met de bouw kan worden be gonnen. De Texelse politie heeft een 23-jarige jongeman uit Ter Apel aangehouden, die wordt verdacht van de diefstal van een bromfiets, vorige week bij Teso. De Groninger ontkende iets met de zaak te maken te hebben, maar getuigen hadden hem herkend. De politie heeft een proces verbaal tegen hem opgemaakt en hem weer op vrije voeten gesteld. De brommer, die werd aangetroffen in het centrum van Den Burg, is teruggegeven aan de eigenaar, een 45-jarige Ooste- render. ling en het jezelf wegcijferen wel al tijd de juiste is. Hoe redelijk de eisen en middelen tot verwezenlijking ervan ook zijn, de Texelse ouders worden niet recht streeks geconfronteerd met een sta king. De scholen draaien door, maar een stuk, gerechtvaardigd, ongenoe gen blijft. En opstapeling van onge noegen heeft op den duur ongetwijfeld geen gunstige uitwer king op het onderwijs van uw kind. De ABOP (Algemene Bond voor On derwijs Personeel) afd. Texel hoopt met dit korte schrijven bij te kunnen dragen aan het kweken van een stukje begrip voor de door onderwijs gevenden naar voren gebrachte eisen. Reizigers die met een „tussenboot" naar Texel komen, wachten op het eiland vergeefs op een busaanslui ting. Dit is raadsleden Bakker en Van der Kooi (Groen Links en PvdA) een doorn in het oog. Om financiële re denen laat de NZH op dit punt ver stek gaan. De NZH krijgt van het rijk een ver goeding voor het in stand houden van een dienstregeling. Daarnaast is er de opbrengst van kaartverkoop aan reizigers. Districtchef Boersma van de NZH legt uit dat een dienstre geling voor de tussenboot drie bus sen extra zou vergen. „Want het heeft geen zin om alleen een bus naar Den Burg te laten rijden. Dan moeten de mensen daar een half uur wachten op aansluiting." De NZH heeft al eens bij het rijk ge polst of er geen vergoeding voor de ze extra service kan worden verkregen. „We kregen nul op het re kest", aldus Boersma. Hij beaamt dat in Den Helder wél een bus rijdt als Teso een tussenboot inzet. „Maar die rijdt toch wel en hoeft slechts één tussenstop extra te maken." Het door de raadsleden aangehaalde feit dat een strippenkaart in Den Helder werd afgestempeld voor Den Burg, terwijl er op Texel geen aansluiting was, bestempelt Boersma als een in cident. „De chauffeurs weten het en horen het te melden." Kostbaar Boersma zegt dat de tussenboot met name is bedoeld voor het autover keer. „We willen er best een extra bus voor inzetten, als iemand dat be taalt. Zoiets is een kostbare geschie denis die absoluut niet kan worden betaald uit alleen de kaartverkoop." De vraag of de NZH een bus wil in zetten als de gemeente een bijdrage levert, noemt Boersma niet relevant. CDA-raadslid Kees Hin vindt het maar niets dat na de herinrich ting van de raadszaal het portret van de koningin niet meer op de wand achter het college komt te hangen. Daar hoort ze, als een symbolische steun." Peter Bakker (Groen Links) viel hem lachend bij: „Het is nu de bedoeling dat ze achter de republikeinen komt...." ABOP (afd. Texel) Albert Hoven (voorzitter) Gijs Afman (secretaris) De peuterspeelzalen in Oudeschild en Oosterend worden aangepast. Op aandringen van de peuterleiding en de dorpscommissie heeft het college van b en w er ƒ100.000 ,- voor uit getrokken. De bestaande lokalen vol doen niet aan de normen. De plannen zullen op zijn vroegst pas in 1993 worden gerealiseerd. In Oosterend is de speelzaal ge vestigd in dorpshuis De Bijenkorf. In de bedompte kelderruimte ontbreekt volgens de leiding een aantal voorzie ningen, waardoor het zaaltje onge schikt is als kinderopvang. Bedoeling is de zaal verder te integreren in het dorpshuis, waarvoor de dorpscom missie moderniseringsplannen koestert. Met name de dorpskamer en de sportaccommodatie worden in grijpend veranderd. Omdat de herin richting pas in 1994 op de gemeentebegroting staat, zal ook aanpassing van de peuterspeelzaal nog even op zich laten wachten. In Oudeschild worden de peuters opge vangen in de voormalige kleuter school „De Koterkeet". Wegens de bedenkelijke staat van onderhoud streeft de gemeente er naar dit ge bouw af te breken en de peuterzaal onder te brengen in de Bruinvis school, waarvoor nieuwbouwplannen bestaan. In beide dorpen is men ook zelf bereid de handen uit de mouwen te steken. De extra toeloop tijdens het pinkster weekend heeft nauwelijks geleid tot wachttijden. Op de drukke momenten bleek dat de twee dubbeldekkers de toestroom ruimschoots de baas kon den. Totaal werden door Teso tijdens Pinksteren bijna 17.000 auto's over gezet, een toename van ruim twintig procent ten opzichte van vorig jaar. De drukte kwam vrijdag tijdens de namiddag pas goed op gang. Vanaf 18.30 uur, toen de wachttijd in Den Helder was opgelopen tot een half uur, werd de Molengat ingezet. Ook zaterdag werd een dubbele veer dienst onderhouden. Van 9.00 uur tot 20.00 uur heeft Teso beide dub beldekkers ingezet. Ook dinsdag moest de Molengat enkele uren bijstand verlenen. Door de spreiding van de reizigers bleef de wachttijd beperkt tot een half uur. COURANT De volledig uitgebrandde ketel in de Pen-centrale, voorzien van restanten gesmolten isolatiema teriaal en aluminium. IFolo TeSsa de Graaft)

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 7