WEEKEND „Een beetj'e alleen zitten, daar word je sterk vanl" Studeren aan de overkant junioren Oosterend behalen be plaats op internationaal jeugd-toernooi in Parijs De Kampanje van start nschrijving theatervoorstellingen HORSZEL Bus Nieuwe expositie in Het Posthuys - BIJNA CpAG 12 JUNI 1992 PAGINA 9 0P& misbruik van. Als het je zo uitkomt ver dubbel je gewoon de reistijd en als het een beetje waait, zeg je gewoon dat je nu écht weg moet want anders mis je de laatste boot". LYRISCH Het valt op dat de studenten lyrisch pra ten over het eiland. Natuurlijk is het leuk om in de stad te wonen. Er is van alles te beleven en dat doen ze dan ook wel. De gevaren van de grote stad zijn voornamelijk de zorg van de ouders. Hoewel? 's Nachts door de stad fietsen? Ze doen het wel, maar dan wel graag met z'n tweeën. Mariken: „Vooral de laatste tijd met dat lekkere weer, heb ik écht iets van; nu moet ik naar huis! En dan bedoel ik vooral naar Texel en niet zozeer naar m'n ouders (niet negatief bedoeld Pa en Ma!)" De anderen heb ben dat ook. Bea: „Als ik toevallig iemand van Texel tegenkom die ik am per ken, dan sta ik me daar een beetje Het openbaar vervoer moet worden gestimuleerd. Dat vindt niet alleen de overheidwant die maakt toch zo graag uit wat goed voor ons is in Postbus 51-spotjes, maar gelukkig ook een groeiend aantal particulie ren. Zoals bijvoorbeeld verontruste gemeenteraadsleden, die terecht klagen over het tekort aan NZH- bussen als er aan 't Horntje een on verwacht groot aanbod van pas sagiers is. Wèl zeven strippen afstempelen in Den Helder en sug gereren dat er aan de andere kant van het Marsdiep een bus uitnodi gend voor hen klaar staat. Mis! Dat gaat mooi niet door. Als wethouder Barendregt dan toch zijn opwach ting gaat maken bij de Bus Bonzen, moet hij hen ook eens attenderen op de onverantwoord over- en over volle bussen die regelmatig tussen het NS-station en de veerhaven in Den Helder pendelen, vooral in het weekend. De service mag veel verbeterd zijn, volmaakt is zij nog lang niet. Daarom nog maar eens diep uit volle borst keihard in de bus geblazen Horszei uitbundig te doen. Terwijl ik waar schijnlijk nauwelijks zou groeten wan ner ik diezelfde persoon hier zou tegenkomen." Er is wat algemeen gegrinnik over over- kantse studenten die naar Zandvoort willen en de Texelaars inviteren mee te gaan. „Vreselijk, dat is niets voor ons!" De stemming is geamimeerd. Fotografe March, ooit student in Amsterdam, wordt overvallen door nostalgische ge voelens. Zij herkent veel in wat wordt gezegd „Vroeger klittten de Texelse stu denten ontzettend aan elkaar, giganti sche feesten in Amsterdan met wel 80 man, allemaal Texelaars." STUDENTENVERENIGINGEN Het eerste jaar zit er op voor dit groepje. Niemand is lid geworden van een kak- kerige studentenvereniging. „Daar zijn wij te nuchter voor", is de algemene opinie. Een faculteitsvereniging is han dig in verband met de boeken. Er wordt een toast uitgebracht op alle leerlingen van OSG De Hogeberg die dit jaar exa men hebben gedaan. Het was er leuk, maar zelfstandig leven is ondanks wat kleine vlaagjes heimwee toch veel boei ender. „Een beetje alleen zitten" zegt Remko „daar wordt je sterk van! Goed voor je karakter!" Door Marija Westerlaken Bij de Kooger kunstgalerie Het Post huys doen ze er niet lullig over; bij de opening van een nieuwe expostitie moeten de aanwezigheid van kunste naars en notabelen, champagne en hapjes, kunstminnend Texel naar De Koog lokken. „We doen ons best om een upgrading van het niveau te be werkstelligen", aldus assistent galeriehouder Arend Nijkamp. De dure full-color uitnodigingen die voor deze expositie werden verstuurd lijken het gewenste effect te hebben. Zondag was Het Posthuys gevuld met keuvelend, champagne nippend pu bliek waarvan velen de moeite hadden genomen zich voor de gelegenheid te kleden. Tijdens de opening hield me vrouw Blankenvoort-van Beurden een speech waarin zij de veranderingen die het voormalige postkantoor heeft onder gaan roemde. Zij werkte tien jaar als lo- kettiste in het wat saaie gebouw en prees met name de kleuren die nu zijn aangebracht. De aanwezigen hadden hierna volop gelegenheid de verschil lende werken te bekijken en de makers ervan te spreken. Het geheel werd muzikaal omlijst door Gerard Smeenk op viool en Jan Beyert op gitaar. Vanaf de entresole kwam de virtuositeit uitstekend tot zijn recht. De combinatie viool-gitaar kan zeer verras send worden genoemd. De expositie loopt tot 8 augustus waarin het werk van de volgende kunstenaars is te zien: Arno Overdevest - schilderijen met als thema's: Hobbelpaarden en Coc- komania; Matthieu Gelissen - keramiek. Raku- gestookte objecten met als thema's „De organische oervorm" Ben Gorlitz - keramiek. Beelden waarin zijn interesse in architectuur vorm krijgt. Else Rignalda - bronzen beelden. Henk Arendse zal volgende week die per op dit werk ingaan. nu 1. v.w. Queen - Greatest Hits 2 2. Various -Greatest Hits 1992 3. 2 Various - Het beste uit de Top 100 aller tijden 4. 1 Various - Gretest Hits 1992-2 5. Various - Houseparty 3 6. 7 Queen - Greatest Hits 1 7. 8. 6 Foreigner - Best of Genesis - V\fe can't dance 9. Various - Tour of duty 4 10. 3 Various - Countdown Rockballads Bijna wonnen we een etentje voor vier personen bij de loterij van het con cours hippique. Alleen de kleur was fout, maar het nummer hadden we hele maal goed. Bijna waren de jonge poesjes dood omdat we, krols als moeder alweer werd, de pil een tikje vroegtijdig hadden verstrekt. We vreesden dat de melkgift zou stagneren door een verstoorde hormoonhuishouding, maar het bleek loos alarm. Bijna twee lekke banden gehad omdat de toerist, die in de buurt -zonder toeristenbelasting te betalen vermoeden wij, zodat het eigenlijk extra erg is- een huisje huurt, een fles wijn op straat liet vallen en niet opruimde. Hij had er met zijn grote banden weinig last van, ik kon de scherven net ontwijken. Bijna paspoort kwijt. Dat merk je pas bij vakantie- voorbereidingen. Het lag in een andere la, maar dat waren we vergeten. Er was bijna veel gebeurd deze week. D. WITTE ROEPER V fcior Ruud Nooy forige week werk het theateraanbod het seizoen 1992-1993 van thouwburg De Kampanje in Den Hel- >rwereldkundig gemaakt. In de Texel- Courant van vandaag is een stelformulier bijgevoegd waarop vijf- n avondvoorstellingen genoemd i.Voor deze voorstellingen geldt dat voor de terugreis een extra boot aart. Criterium is wel dat er minimaal 5 belangstellenden moeten zijn. borts is er geen extra afvaart mogelijk dinsdag, zaterdag en zon- en cetdagen. m het totale theateraanbod van De iTipanje is door de Werkgroep Kunst nCultuur, onderdeel van de Stichting kidersteuning Welzijnswerk een selec- jemaakt. De Texelse theaterliefheb- esen liefhebsters kunnen kiezen uit si vijftiental voorstellingen. Het aan- cdis gevarieerd: van John Lantings teler van de Lach tot het Nederlands teheater en van Gerard Joling tot „Der Vogelhandier", uitgevoerd door de Hoofdstadoperette. De uitvoerige pro grammagegevens staan vermeld in de seizoenkrant van Schouwburg De Kam panje. Deze seizoenkrant vermeldt uiteraard het totale theateraanbod van het seizoen 1992-1993, alsmede de ver schillende mogelijkheden die De Kam panje biedt, zoals een keuze abonnement en een „avondje theater plus". Voor informatie hierover en reser veringen: dinsdag tot en met vrijdag van 12.00 tot 15.00 uur en zaterdag van 12.oo tot 13.00 uur. Telefoon: 02230-27774. INLEVERDATUM Het inschrijfformulier voor de voorstel ling in de Helderse schouwburg die in aanmerking komen voor een extra boot moet uiterlijk maandag 13 juli worden ingeleverd bij het SOW-kantoor in d'Ouwe Ulo of worden opgestuurd naar SOW, postbus 143, 1790 AC Den Burg. De A-junioren van SVO hebben Texel leen kleurige manier vertegenwoor- een internationaal toernooi in iiijs. Aan dit toernooi deden 24 ploe- p uit verschillende Europese landen üngekomen in Vaires keken de junio- hunogen uit. Een splinternieuw sta- lion met een veld zo glad als een Maken, waarop nog geen bal was speeld. Oosterend had het genoegen k openingswedstrijd te mogen spelen, senTSCWinsen uit Duitsland. In een wedstrijd verloren de eilan- uiteindelijk met 6-0. De tegenstan- f' bleek later de finalist en winnaar ai het toernooi. Op deze internationa- toernooien ligt de leetijdsgrens an- B dan in Nederland. Voor de •junioren geldt een grens van 21 jaar, Nederland ligt die bij 19 jaar. Die we jaar braken het Texelse team licha- 'dijk op. De tweede wedstrijd was te- fnBV.C.B een ploeg uit België. Deze '"ijl speelde SVO gelijk. De laatste I in de morgen-poule was tegen «'Franse U.S. Vaires. Ook dit was een prachtige wedstrijd, die helaas met 2-0 werd verloren. Maar naar later bleek speelden SVO weer tegen een (later ver liezende) finalist. Achteraf gezien zat Texel dus in de zwaarste poule. De rest van de wedstrijden werden in de loop van de dag afgewerkt, waarbij Ooster end opging naar de vijfde t/m achtste plaats. De eerste wedstrijd was tegen het Fran se team „Lagny". Na een achterstand wisten de Texelaars er een gelijkspel uit te slepen. Bij deze plaatsingswedstrij den moet een winnaar te voorschijn ko men, dus penalty's zijn dan het gevolg. Deze sloten de Oosterenders winnend af. Voor de vijfde en zesde plaats moest SVO tegen het Duitse S.U.S. Haarzop H uit Essen. Het team kwam met 1-0 voor, maar in de laatste minuut kwamen de Duitsers door een verkeerde terugspeel bal nog op 1-1. Helaas werden de penal ty's verloren in de tweede serie trappen. De Texelaars besloten het toernooi met een zesde plaats. De Oosterenders kij ken terug op een bijzonder sportief toer nooi, daar het team als enige geen enkele gele of rode kaart kreeg. Het wonen in een studentenflat is toch wel het meest aan te bevelen. Daar zijn ze het duidelijk over eens. Als je nog vrij jong bent is een kostgezin het beste. Remko: „In een studentenflat zijn er na tuurlijk altijd figuren bij die de kantjes er af lopen, maar dat weegt toch niet op tegen de gezelligheid. Het samen eten, met elkaar praten over de studie en alle andere zaken waarover je kunt kletsen. Stappen met elkaar, dat heb je écht no dig. Wanneer je eens geen zin hebt om samen te eten ga je naar de Mensa of je maakt iets voor jezelf." Hij krijgt veel bijval. „Je kunt je soms toch wel alleen voelen op je kamer", zegt iemand. „Niemand komt even langs en dan voel je je wel een beetje zielig." Bij tijd en wijle blijkt iedereen die ervaring wel te hebben. Daarom zeggen ze met nadruk „Zoek een studentenflat, zeg dat je van Texel komt en maak daar uitgebreid Vandaag worden de uitslagen van de examens van OSG De Hogeberg be kend gemaakt. Een flink aantal mensen staat te trappelen om af te reizen naar de overkant. Studeren, op jezelf wonen, je leeft er naar toe. Buitenge woon spannend! „Hoe zal dat uitpakken" denken veel ouders en ze nemen zich voor niet al te veel goede raad te verstrekken. Nog steeds moet je door schade en schande proberen een beetje wijzer te worden. Remko, Chloé, Anouk, Bea, Rinko en Mariken deden vorig jaar eindexamen. Thirza woont al drie jaar aan de overkant. Ze vertellen over hun ervaringen. ëftjT' IWIHMHII lllliilIBBBW—1—hl rit e i Kees Daalder leroen Schroeder, Pascal Riemens, Jasper Boks. Arjen Saai. Koert Vermeulen, Jelle de Wolf en coach Jan Schrvcder. ",n Speels, Erik Vönk, Dirk Jan Wuis, Jan Bloem, SU van Dijk en los Zuydweg. De O.V. jaarkaart wordt geroemd, ze gaan graag en veel naar huis. Vooral de eerste maanden. „Ik ga elke week naar huis!" zegt Rinko Lemstra (17). Hij doet de Hotelschool in Wageningen. Hij woont in Bennekom in een kostgezin. Dat bevalt prima. De O.V. jaarkaart heeft hij nog niet. Dat is vervelend, want het treinkaartje is duur. De opleiding valt hem hard mee. „Ik dacht dat het veel moeilijker zou zijn." Rinko kijkt uit naar de stages in het derde jaar. Het buiten land trekt. Via de opleiding worden veel stages in Duitsland, Zwitserland en Frankrijk geregeld. KLEFFE HUISBAAS Bea Timmer (18) blijkt ook in Wagenin gen te studeren. Toegepaste Huishoud- wetenschappen. Ze woont met een ander Texels meisje op kamers in Ren- kum. Vorige week is ze verhuisd naar een studentenflat in Wageningen. Een kleffe huisbaas en een berg waar ze elke dag overheen moest fietsen. Kortom, ge noeg redenen om te verhuizen. Bea en Rinko kennen elkaar niet en raken on- middelijk in gesprek over ondermeer de kwaliteit van de Wageningse kroegen. Chloé Weel (18) doet Diergeneeskunde in Utrecht. Ze woont in Zeist in een stu dentenhuis met vijf meiden. „In Utrecht kom je haast niet aan een kamer", aldus Chloé. De studie gaat prima. De eerste jaren word je natuurlijk volgepropt met theorie. Het échte werken met dieren komt pas het derde jaar. Haar zus Thirza (19) woont al drie jaar in Alkmaar in een kostgezin. Ze heeft de Middelbare De tailhandelschool gedaan. „Als je op je zestiende naar de overkant moet is een kostgezin toch wel het prettigst", vindt Thirza. Chloé en Thirza spoeden zich ieder weekend naar huis. Paardrijden is hun passie en hun paarden lopen op Texel. Remko van der Belt (18) is nu nog stu dent Sociologie aan de U.V.A. in Am sterdam. Hij woont in een studentenflat in Diemen. Remko is vorig jaar enthou- saist begonnen, maar na drie maanden kreeg hij al het gevoel op het verkeerde spoor te zitten. „De voorlichting vooraf is waardeloos!" zegt Remko enigszins verontwaardigd. „Ik maak het jaar wel af. Daarna ga ik een HBO-opleiding doen. Communicatie en Voorlichtling in Diemen, ik kan daar dus gewoon blij ven wonen." Anouk de Leeuw (19) studeert geschie denis en woont in Nijmegen in een stu dentenflat. Vorig jaar begon ze aan de Bestuurs- en Beleidswetenschappen. Evenals Remko bekroop haar al vrij snel het gevoel verkeerd te hebben gekozen. Na een tijdje wikken en wegen schakel de ze in de kerstvakantie definitief over naar geschiedenis. „Tot op heden abso luut geen spijt!" aldus Anouk. „Dit ver anderen in het eerste jaar komt vrij veel voor. Scholieren moeten een keuze ma ken en de praktijk blijkt vaak zo héél an ders te zijn dan je had gedacht." Mariken Veth (19) doet Werktuigbouw kunde. Ze woont in Eindhoven in een particulier studentenhuis. Mariken is positief over de Eindhovepse universiteit en de studie boeit haar. „Dit jaar was echt een basis voor m'n verdere studie. Ik ga Werktuigbouwkundige Medische Technologie doen en dan écht in de on- derzoekssfeer." Mariken stort zich in de toekomst in de nog betere hartkleppen en protheses. VEEL INDRUKKEN De introduktie-weken, verdwalen in de stad, omgaan met je geld, koken voor jezelf of de groep waarmee je samen woont. Het was een stroom van indruk ken en ervaringen. Daarnaast werden ze ook nog geacht te studeren en tenta mens te doen. De eindjes aan elkaar knopen gaat ze nu redelijk tot goed af. Al doende leer je en öp is gewoon öp. De één was heel zuinig in het begin, de ander juist niet. Een maand is soms lan ger dan de inhoud van je portemonee. Dat je soms van alles tegelijk moet beta len en daar eerv beetje wanhopig van kunt worden. Men heeft het ondervon den. Baantjes erbij moeten dan toch soelaas brengen en daar zijn ze dan ook niet te beroerd voor.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 9