„Slagingspercentage is mooi afscheidscadeau" Succes jachthaven door comfort en goede sfeer Open" KNRM-boothuis echte trekpleister Trouwe bezoekers zorgen voor mijlpaal leirionstratie van drie reddingboten Rector Heetveld tevreden over eindexamens: Snelheidsbeperking Gerritslanderdijkje 'toring brug Teso tël verholpen tas beroepenoriëntatie itor vrouwen KBïg schouwspel bij paal 33: de reddingboten van Terschelling. Texel Imiddenl en Ameland stormen zij aan zij KNRM-directeur nsdag 16 JUIMI 1992 TEXELSE COURANT Goede trouw loont op den duur. Dat ondervond het echtpaar Hans en Atie Suik uit Baarn vrijdagmiddag. Deze fanatieke Texel-bezoekers lieten in de Oudeschilder jachthaven de 50.000e bootovernachting registre ren sinds de aanleg van de nieuwe haven in 1988. Volgens het bestuur van de Stichting Passantenjachtha ven Texel is de groeiende belangstel ling voor de haven te danken aan het verbeterde comfort èn de goede sfeer. Vice-voorzitter Walter Brommersma: „Texel ligt relatief ongunstig voor zei lers. Er staat vaak een noordwesten wind en dan moet men, gerekend vanaf de sluizen bij de Afsluitdijk, op- kruisen. De andere eilanden zijn snel ler bereikbaar. Dat we elk jaar méér gasten verwelkomen, is dus een mooi succes." Hij wees niet alleen op het sterk verbeterde comfort en de toe genomen veiligheid in de nieuwe jachthaven, maar schoof veel eer door naar het beheerdersechtpaar Willem en Mady Welbie. „Dankzij hen heerst er een uitstekende sfeer in de jachthaven. Ze staan voor alle gasten met raad en daad klaar, nooit te be roerd om wat extra's te doen." Stijgende lijn Uit de statistieken blijkt het succes. Startjaar 1988 werd afgesloten met 9923 bootovernachtingen. Het jaar erop vertoonde een stijging van 25 procent. De afgelopen twee jaar groeide het aantal overnachtingen tot bijna 14.000. Op basis van deze stij gende lijn en het goede voorseizoen verwacht het bestuur aan het eind van dit seizoen voor het eerst de score van 15.000 bootovernachtingen te bereiken. Van dit aantal was men bij de allereerste prognoses ook uit gegaan. Voor de bijna 14.000 booto vernachtingen vorig jaar werd gezorgd door 37.842 personen. Het aantal passanten dat geen plaatsje kon krijgen in de jachthaven en moest uitwijken naar de naastgele gen visserijhaven bedroeg de helft: 18.832. Deze zeilers hoefden geen liggeld te betalen, maar waren wel toeristenbelasting verschuldigd. De Texelse passantenjachthaven wordt hoofdzakelijk door Nederlan ders en Duitsers aangedaan. Het aan tal Duitse zeilers vertoonde vorig jaar een aanmerkelijke groei. De meeste schepen waren acht tot elf meter lang, terwijl bijna zestig jachten van méér dan twintig meter de Oude schilder haven binnenvoeren. Nieuwbouw Het stichtingsbestuur is achter de schermen nog altijd bezig met de vervanging van het clubschip, dat in een bedenkelijke staat van onderhoud verkeert. Andere schepen zijn te duur gebleken, zodat vrijwel zeker voor een horecagelegenheid aan de wal wordt gekozen. Na de zomer zal de beslissing hierover vallen. My Way Uit handen van het bestuur kreeg het echtpaar Suik een fles jutter, een boek en een drankje aangeboden. Daarnaast werd het liggeld terug gestort. Al 15 jaar hebben de heer en mevrouw Suik Oudeschild als be stemming. Dit jaar meerden ze voor het eerst af met hun nieuwe motor zeiljacht My Way. „Over het hele sei zoen gerekend zijn we gemiddeld twee a drie weken op Texel. Telkens voor een dag of twee, want per slot van rekening hebben we een boot om er mee te zeilen. We gaan graag naar de Waddeneilanden. Op Texel fietsen we meestal lekker in de rond te en we luieren wat", vertelt Hans Suik. De vutter kent de Texelse jacht haven nog uit de tijd dat de boten tien dik lagen in de intieme clubha ven. Heimwee naar die periode heeft hij niet: „Er is nu een prachtige ha ven, met aparte ligboxen. En wat gezelligheid betreft kun je nog altijd op het clubschip bij de fa milie Welbie terecht voor een neut." ..This is...." Het echtpaar Suik vindt al vijftien jaar de weg naar de Oudeschilder jachthaven en werd hiervoor vrijdag beloond met een fles jutter en een boek. toen zij voor de 50.000ste boot overnachting zorgden. (Foio Frans Hopman) ^nieuwsgierige Texelaars maak- zondag van de gelegenheid ge- jlt om de nieuwe reddingboot iursplein 5 en het verbouwde boo- iuis van KNRM-station De Cocks- „p te bezichtigen. Vooral de (bakken vis, beschikbaar gesteld lor enkele Texelse Noordzeekotters, fid gretig aftrek. De officiële ope- ng, die zaterdagmiddag plaats- ind', kreeg een bijzonder tintje door (aanwezigheid van een groot aan- Iredders van de overkant en van iandere eilanden. Een leuke toegift as de demonstratie van de jursplein 5 samen met de redding- den Jan van Engelenburg (Ter- thelling) en Johannes Frederik imeland). im 1200 uren hebben schipper ap Groen en zijn manschappen in (verbouwing van het boothuis stoken. Wegens de afmetingen van rdê nieuwe reddingboot moest de ga ge hoger en breder worden ge- aakt. Bovendien moest de trailer Kirden verpieuwd. En passant maak- de redders, die werden on- irsteund door architect Nico Bakker, annemer Daalder en enkele vrijwilli gs, ook een bemanningsverblijf. Het sultaat is een royale kantine met achtig uitzicht op het Eierlandse f32.000,- verdiend NRM-directeur S.E. Wiebenga becij- rde dat op eqn begroting van 7111.000,- de werkelijke kosten slechts 799.000,- bedroegen. Boven dien zorgden de Texelse redders voor een besparing van 720.000,- dankzij de zelfwerkzaamheid bij de nieuwe boottrailer. Wiebenga roemde voorts de hulp van betrokken instanties, zo als Rijkswaterstaat die ervoor had ge zorgd dat er een nieuwe strandoprit tot stand kwam, en bracht speciale dank aan orgelman Peter Kaan en plaatselijke-commissielid Wim Gris- nigt. Laatstgenoemde kreeg ook een compliment van schipper Groen: „Dankzij Grisnigt is de relatie tussen De Cocksdorp en het hoofdkantoor in Amsterdam sterk verbeterd." Groen verklapte dat het eind van de investeringen nog niet in zicht is. In november wordt een nieuwe tractor verwacht. Namens de bemanning overhandigde Groen aan Wiebenga een symbolische cheque ter waarde van 1200 werkuren. Parallel Secretaris-penningmeester G. Ruyg van de plaatselijke commissie Ter schelling noemde het logisch dat Texel dit jaar een nieuwe reddingboot heeft gekregen. Hij trok een parallel met zeventig jaar geleden. De 23ste oktober 1921 ging de geschiedenis in als de dag van de ramp met de Ter- schellinger reddingboot „Brandaris". De Terschellingers waren met hun motorvlet te hulp geroepen bij het schip „Liesbeth", dat zinkende was in de Eierlandse Gronden. De roeired- ders van Texel konden de zaak niet alleen bolwerken en hadden om as sistentie gevraagd. De reddingsactie slaagde hierdoor. Op de terugweg verongelukte de Brandaris echter en de opvarenden verdronken. Dit tragi sche voorval was voor de redding maatschappij aanleiding om ook Texel met een moterredingboot uit te rusten, de „Eyerland". Ruyg: „Deze geschiedenis sprong onmiddellijk in mijn gedachten, toen de Texelse red dingboot Siegfried Egmundis vorig jaar uitrukte voor een jacht in moei lijkheden. Jaap Groen nam een heel moedige beslissing, toen de Siegfried bij de Eierlandse Gronden aankwam en hij verder varen niet meer verant woord vond. Hij vroeg toen de Jan van Engelenburg, de reddingboot van Terschelling, om de actie over te ne men. Het was dus logisch dat Texel een betere boot moest hebben." Met broer Jan Ruyg en achterneef Ane Ruyg gaf hij een ludiek cadeau: een hekwerk voor aan de wand, met in het hout het aantal geredde personen geturfd. Met de Beursplein 5 zijn dat er inmiddels 47 (en twee honden); een hoog aantal dat tot stand kwam dankzij de assistentie die onlangs aan de Vlieland-lijn moest worden ver leend. Stuntwerk Namens de collega's van de wipper- ploeg uit De Koog schonk Hans Bak ker een koperen scheepsbel. „Voor als de koffie bruin is." „Landrot" Jac Dijt gaf in zijn functie als dijkgraaf van het Waterschap Texel een glas- in-lood kunstwerkje met het wapen van Texel cadeau. Voor het aller leukste presentje zorgde echter de bemanning van de Jan van Engelen burg en de Johannes Frederik. Na het officiële gedeelte leverden zij stuntwerk af voor de kust van paal 33. over het water. (Foto Frans Hopman) ren, waarbij er van wordt uitgegaan dat per week vier of vijf dagdelen wordt lesgegeven. De kosten bedra gen 7120,=; hierbij zijn boeken, sten cils, excursies en dergelijke inbegrepen. Als het enigszins moge lijk is zal de cursusleiding behulp zaam zijn bij het organiseren van kinderopvang. Voor aanmeldingen en verdere informatie kan contact wor den opgenomen met Mijkje Uitten- boogaard, tel. 10233 of 14203; met Mieke Rietveld, tel. 10233 of 13747; en met Sieme Zijm, tel. 10233 of 11741. veel vreugde en weinig verdriet voor de Texelse scholieren, toen de openbare scholengemeenschap De Hogeberg vrijdagmiddag de resultaten van de eindexamens bekend maakte. Van de 217 kandidaten slaagde liefst 91,8 procent. „Een mooi afscheidska- do", aldus rector Henk Heetveld, die in juli in de vut gaat. In zijn afscheidsjaar, en tevens eerste jaar als hoofd van de gefuseerde scholengemeenschap „De Hoge berg", kijkt Heetveld tevreden terug op de eindexamens. Uit de resultaten blijkt dat de scholieren het afgelopen schooljaar goed zijn voorbereid. De massale examens, die telkens in de Burgemeester De Koninghal werden afgenomen, zijn eveneens naar beho ren verlopen. „De organisatie was goed voor elkaar. Wat mij betreft is de De Koninghal voor herhaling vat baar. Maar dat moet mijn opvolger maar uitmaken", aldus Heetveld. De scheidende rector verwacht dat van de 18 leerlingen die nog niet zijn geslaagd, de helft alsnog het diploma behaalt. Vooral de Mavo-leerlingen brachten het er uitstekend vanaf. Slechts 1 van de 58 kandidaten moet herexamen doen. Wellicht is een 100 procent-score hier mogelijk, een unicum. Van de 85 jongens en meisjes van het LBO slaagden er 77. Voor het Havo-diploma slaagden er 40 van de 47 in één keer en voor het VWO-diploma slaagden 25 van de 27 kandidaten. De herexamens zijn deze week vrijdag. Diezelfde dag vindt 's avonds vanaf 20.00 uur in de Burgemeester De Koninghal de diploma-uitreiking plaats. Geslaagden LBO: Bouwkunde: Marco Bouthoorn, Peter Broekman, Egbert Drijver, René Eelman, Mar- tijn Hin, Arjan Huisman, Dennis Jaspers, Mar- ko Koorn, Marco Paagman, Jeroen Rouwenhorst, Robin Speets, Koert Vermeulen, Robert Wit, Stefan Witte, Ronald Zijm. Textiele werkvormen: Leonie Daman, Miranda van Leersum, Anja Marreveld, Jacky Slikker, Jana Visser. Mechanische techniek: Robbert Boer- sen, Arnold Boon, Jasper Braam, Edwin Daal der, Karen den Draak, Sebastiaan Duinker, Corne Keyser, Raymond Oudendag, Dave Vonk, Floris Witte, Ronald Witte, Wilco Zijm, Jacco Bakker, Otto Goënga, Dimitri Helleman, Daniël van der Vis, Cor Vlaming, Rob de Vries, Marco Witte. Huishoudkunde: Christa Bakker, Mirjam Beijert, Monique van den Broek, Sandra-Daalder, Lydia Feenstra, Shirly Hoogenraad, Barbara Kok, Wendy Kooger, Nanda Koopman, Suzan Maduro, Cathalijn Makelaar, Jessica Prins, Annigje Sietsma, Af- ke van der Vis, Monique Visser, Jeske Vla ming, Fenny Wessels, Hedy Zadeits. Koken/serveren: Peter Buijsman, Patrick van Leeuwen, Carla Ooijevaar, Sander Schaatsen- berg. Bas Vogel, Ernst Witte. Verkooppraktijk: Louise van Bennekom, Jan Bloem, Dirk Bou thoorn, Corina Dijker, Sacha Dijkstra, Berber Kruger, Martijn Kruithof, Monique de Ridder, Arjen Saai, Dennis Trouerbach, Fiona Zijm. MAVO: Suzanne van Beek, Erik van Beuze- kom, Esther Blom, Tessa Blom, Emiel Boom, Raquel van Boven, Ria Duinker, Nannie Gou- wens, Bas Graaf, Caroline Hoedjes, Marjo Huisman, Krista Keijzer, Emile Keyser, Bernard Klein Breteler, Bianca van Liere, Brenda Maijs, Marianda Maijs, Chantal Mosk, Mirjam Pan sier, Roel Ploeg, Monique Pronk, Marjolein Schoo, Marije Smit, Sandra Terpstra, Daphne Veenendaal, Liane Vonk, Mariet van der Werf, Joyce van de Wetering, Kim Wichers, Kirsten Zoetelief, Marija Bakker, Daniëlle Boom, Peter Boonstra, Maaike van Dijk, Coen Flier, Mar leen Groen, Marleen Heijne, Arjan Hemelrijk, Richard Hopman, Vincent Huizinga, Mare Kie- vits. Benjamin Kikkert, Selma de Koning, Ed win van Lubek, Dol Soon Mulder, Jeroen Nieuwland, Bart Oosterhof, Nikoline Platte, Christian Reij, Rogier Rood, Christiaan Schle- pers. Marcel Smit, Monique Visch, Janneke Visser, Martijn Visser, Daniël Witte, Albert ten Wolde. HAVO: Suzanne Boeyen, Jasper Boks, Frans van den Braak, Johan Cnossen, Jeroen Com mandeur, Imme Dros, Kirsten Ellen, Natalie Er ne, Tamara Griffioen, Carolina de Haas, Sander van Leeuwen, Johan Meeldijk, Mauri ce Riemens, Sandra Rouwenhorst, Erik Ie Roux, Dawida Schilling, Marieke Schneider, Tjeerd Schoen, Jacco Sloover, Sanny Snoek, Remko Veeger, Marco Veenendaal, Maartje Visser, Yvonne Weijers, Niels Wijdogen, André Zeilstra, Tanja van Arkel, Lianne Groot, Berry Grootjen, Richard Houterman, Yildiz Kampstra, Stefan Kuip, Rik Kuiper, Henk-Jén Ramaker, Hester Reeder, Angelina Stiehl, Jerom Tim mer, Jeroen van der Vring, Stefan Witte, Jos Zuijdweg. VWO: Martijn Bakker, Monique de Boer, Hans Boswijk, Nico Dapper, Thea Dijkshoorn, Cor- rien Duin, Albert Everaarts, Eligius Everaarts, Esther Hut, René Jager, Nanja Joustra, Jac queline Kooiman, Jan Willem Kraaij, Geert-Jan Kuip, Marcel de Maesschalck, Arnoud Nolting, Renate Noppert, Sander Schouwstra, Bram Spitzer, Sander Stolk, Marieke Timmer, Astrid van der Vis, Chaja Vlaming, Grischa de Win ter, Jacobine de Wit. Op het Gerritslanderdijkje mag voor taan niet sneller dan vijftig kilometer per uur worden gereden. Na overleg tussen rijkspolitie, de gemeente en het waterschap is besloten vanaf de Pontweg tot de Tempeliersweg een snelheidsbeperking in te voeren. De maatregel volgt nadat buurtbewoners hadden geklaagd over een onveilige verkeerssituatie door de hoge snel heid waarmee werd gereden. Met spandoeken en leuzen op het weg dek zetten ze hun actie kracht bij. cursus aandacht besteed aan het ge bruiken van computers in het dage lijks leven en in verschillende beroepen. Er wordt niet alleen theorie gegeven, er zal ook met computers worden gewerkt. Het laatste onderdeel is de beroepen- oriëntatie. De deelneemsters kunnen in de loop van de cursus zowel theo retisch als praktisch kennis maken met een groot aantal vakrichtingen. Dit laatste onderdeel vindt plaats in de Streekschool. De cursus gaat in september van start en zal ongeveer 25 weken du- storing die zich zaterdag rond ■0uur op Texel voordeed aan de a°dbrug, werd snel verholpen. defect aan een relais bleek de ïjjdk. Om 18.40 uur werd de veer- "t hervat. Door deze vertraging |Jpde boot om 19.10 uur uit Den yjr.en is op Texel gebleven tot de vertrektijd van 20.05 uur, ganders het vaarschema teveel "war zou zijn gekomen. Schipper Jaap Groen overhandigt KNRM-directeur Wiebenga namens de bemanning een symbolische cheque van 1200 uren vrijwilligerswerk. Dankzij deze zelfwerkzaamheid bleven de redders f32.000.- onder de begroting. iFoto Frans Hopman) bals vorig jaar houdt de gemeen- liTexel een cursus beroepenoriënta- fevoor vrouwen. Gezien de (langstelling van vorig jaar is de Hwachting dat ook deze keer vol- tode deelneemsters zich zullen jpgeven. Woensdag 26 juni om 1100 uur zal in d'Ouwe Ulo een Joriichtingsavond worden gegeven. cursus is bedoeld voor vrouwen Iweer) willen gaan werken, maar istaP niet maken. .Bijvoorbeeld om- ze niet zeker weten of hun oplei- !9 voldoende is, of er wel plaats <*ze is op de arbeidsmarkt, of ze Hterug kunnen of willen in hetzelf- twerk dat ze vroeger deden. De sus bestaat uit de onderdelen: al- mene oriëntatie, studievaardighe- 1 fin omgaan met computers. In eerste onderdeel komen zaken pdeorde die te maken hebben fit werk en opleidingen. Er wordt "dacht besteed aan de verschillen- boepsopleidingen, de arbeids- |t, het solliciteren, etc. Ook hoort dit onderdeel een uitgebreide be- Pskeuzetest. onderdeel studievaardigheden ttzich op het ophalen van kennis vaardigheden die nodig zijn voor 'volgen van een opleiding: reke- ttaal en het maken van versla- t uittreksels en werkstukken, slot worden de kansen op een rising vergroot als enige kennis de informatica aanwezig is. Daar- 18 wordt in het derde deel van de

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 7