Cjrocn c/wartsJ~exels in het harL, Uitbreiding TWO door gemeente stilgelegd Af/ way Tekebeet kan ziekte van Lyme veroorzaken Liüe! WEEKEND Café nog open Brandje bij PEN op dezelfde plek Wroeging.... Snelheid Midden- en Zuid-Eierland omlaag OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10690 VRIJDAG 19 JUIMI 1992 ^advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld en de Rooy b.v.. Postbus 11. ,50 AA Den Burg, telefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax ,220-14111. Redactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. ,220-12741. Verschijning: dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs: f46,20 J half jaar; Los f 1,30. Geen krant gehad?: Bel 02220-12741. Buiten kantoo- ^beluw bezorger (of 14881 18542). Redactie buiten werktijd: Gerard ^merman, Schoorwal 11, Den Burg, telefoon 02220-14687. )e gemeente heeft gisteren een eind gemaakt aan de bouwacti- iteiten op het terrein van de Texelse Wol Onderneming in Oude- I. Reden is dat voor de bouw geen vergunning is verleend, jsnog snel verstrekken van de vergunning is niet mogelijk om- bouw zich voor een deel voltrekt op grond met een strij- jge bestemming, zodat eerst een artikel 19 procedure moet ,orden gevoerd. lal vergt geruime tijd en dat acht WO-directeur Dick Graaf zeer scha- tlijk voor de uitbouw van zijn be- ■jf, Het is belangrijk dat de Texelse Vol Onderneming deze zomer ai kan eginnen met de productie van een lauw artikel: matrassen met een af- srking van schapenwol. De nieuw- moet dienen om de daarvoor ■nodigde productielijn onder te rangen. Nu snelle verwezenlijking sarvan onmogelijk blijkt, zal worden izocht naar een andere oplossing. laaf hoopt dat een noodgebouw al op korte termijn kan worden aergezet en treedt daarover in con- k! met de gemeente. Ie nu stilgelegde bouw betreft een teugel van 1000 m2 tussen de be lande fabriekshallen en de PEN- anirale. Alleen op deze plaats is de ieiding aanvaardbaar. Bij uitbrei- fojineen andere richting ontstaat ^ongelukkige „routing" waardoor fepioductie veel minder efficient wit. PEN-terrein Skuwplaats strekt zich uit tot op ti'EN-terrein. De sloot tussen en PEN-terrein is in overleg met terschap Texel gedempt en een deel van de boomsingel st wijken voor de uitbreiding, ligt het probleem, want de wa- en de groensingel zijn plano als zodanig bestemd en er dus pas gebouwd worden als bestemmingsplan is gewijzigd. De iente wil daar graag aan mee- ken en het ziet ernaar uit dat er geen andere instanties of perso- 61 zijn die iets tegen een dergelijke passing hebben. Het gemeente- stuur is zelfs warm voorstander «lat de fabrieksuitbreiding in het ang is van de werkgelegenheid, matrassenproductie betekent een "tal nieuwe arbeidsplaatsen. De re 's moeten echter worden nageleefd bat betekende dat gistermiddag "ambtenaar van bouw- en wo- 'gtoezicht op het terrein arriveerde bebouw stil te leggen. Op dat went lag de fundering erin en -b de laatste hand gelegd aan het «en van de betonnen vloer. Pieken anet schapenwol afgewerkte ma- ssen zijn de afgelopen periode op -ie schaal gemaakt in de fabriek. 's er de markt mee op geweest blijkt veel interesse voor te be staan. Het nieuwe product zal in sep tember worden gepresenteerd op een grote beurs. Dick Graaf: „De orders die wij daar boeken zullen we natuur lijk vlot moeten kunnen uitvoeren. Óm die reden hebben we verschrik kelijke haast met het nieuwe ge bouw. Net als de dekbedden zijn de matrassen een seizoenproduct. De verkooppiek ligt in het najaar. Als je dan je slag niet staat, ben je eigenlijk een heel jaar kwijt". In de nieuw te bouwen vleugel ko men persen, snij-, lijm- en andere ma chines die nodig zijn voor het maken van de matrassen. Ook de afdeling inpakken en expeditie van de Texeler dekbedden (tot voor kort gevestigd in Schellinkhout) zal hier worden onder gebracht en betekent ook ar beidsplaatsen. Onwetend Er zou geen enkel probleem zijn ge weest als eerder was begonnen met de voorbereidingen tot wijziging van het bestemmingsplan, want die pro cedure zou vrijwel zeker succesvol zijn verlopen. Dick Graaf zegt dat hij zich niet realiseerde dat het planolo gisch nog niet goed zat. „Het kwam niet in mijn hoofd op dat het terrein van het PEN een andere bestemming zou kunnen hebben dan mijn eigen terrein. Het was een verrassing", zegt hij. Een ander probleem rond de voorge nomen bouw is inmiddels opgelost. De aanbouw wordt uitgevoerd in laagbouw van vier meter met een plat dak. Dat riep aanvankelijk weer stand op bij de Welstandscommissie. Die wilde een schuin zadeldak, net als bij de bestaande fabriek. Men ging alsnog met de platte bouw ac- coord, nadat Graaf iets had verteld over zijn uitbreidingsplannen op lan gere termijn. Hij wil te zijner tijd de PEN-centrale (van 2500 m2) kopen en deze via een „hals" met de be staande fabriek (7000 m2) verbin den. De kop-hals-romp fabriek die dan ontstaat, ziet er best leuk uit en die opvatting kreeg steun. Commercieel directeur Graafs ideaal is dat uiteindelijk een complex ontstaat waarin op de meest efficiënte wijze een gevarieerd pakket artikelen wordt vervaardigd, werk gevend aan ongeveer 100 men sen. Hij verwacht de komende vijf jaar ongeveer tien miljoen gulden te moeten investeren en is daarover in onderhandeling met de banken. In het kader daarvan „broedt" hij op nieuwe producten en nieuwe afzetge bieden. Een belangrijke rol moet daar bij worden gespeeld door de 41-jarige Han Hoekstra die sinds 1 juni als commercieel directeur bij de TWO in dienst is. Voordien was hij algemeen bedrijfsleider bij Peters kussens- en dekbeddenfabriek in Edam, waar geen schapenwol maar veren en ka pok als vulmiddel worden gebruikt: Eigen baas De Texeler-fabriek komt binnenkort weer voor de televisie, in een afleve ring van het programma „Eigen baas" van Ivo Niehe. De eerste besprekingen daarover zijn achter de rug. In de derde week van juli zullen de opnamen worden gemaakt en uit zending volgt op 11 of 18 augustus. Commissie De raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid betuigde woens dag zijn steun aan het bouwplan van Graaf, maar vond in meerderheid dat de regels wel moeten worden nage leefd. CDA-raadslid Jan Koolhof wilde echter dat de gemeente een oogje dichtknijpt, gezien het algemene be lang dat hier in het geding is. De an dere leden durfden dat niet aan. „Stel je voor dat er toch bezwaren komen en TWO is al begonnen met de bouw", stelde Erna Eelman (VVD). „Dan hang je", was ook de mening van PvdA-er Gerard van der Kooi. Voorzitter wethouder Klaas Ba- rendregt zei dat het college de groot st mogelijke spoed had betracht, door het bouwplan „tussendoor" nu al in de commissievergadering aan de orde te stellen en daardoor de gang van zaken met een maand te bekor ten. Toch zal de provinciale verklaring van geen bezwaar dié voor de bouw vergunning nodig is, pas eind augus tus/begin september worden afgegeven. Want het bouwplan moet na de behandeling in de gemeente raad van juli ter visie worden gelegd en worden opgestuurd door Gedepu teerde Staten. Bij een controle deze week bleek dat de „Flamingobar" op de hoek Zwaanstraat-Warmoesstraat alsnog aan de eisen van de Drank- en Hore- cawet heeft voldaan. De aanpassin gen waren eenvoudig: plaatsing van een telefoon en verbeteren van de verlichting. B en w hebben hierop besloten de vergunning te verlenen. De hinderwetvergunning is echter nog niet rond. Inmiddels heeft de ge meente een sluitingsbevel uitgevaar digd. Exploitant Hayo Wolff heeft een maand de tijd om de zaak in orde te maken of in beroep te gaan bij de Raad van State. r, Terugblik op vijftien keer Rondje Texel Texel aan vooravond 13e Jazzfestival Geen schoonmaak van onbewaakte stranden 'rr Taxicentrale weer in beeld w Nieuw pompstation PWN officieel geopend Nieuwe tandarts Brandweerlieden houden zich op het dak van a de schoorsteen te spuiten. Op precies dezelfde plaats als twee weken geleden brak gistermiddag brand uit in de PEN-centrale. Door dat al vroeg werd ontdekt dat er iets mis was, bleef de schade zeer be perkt. De brandweer was snel ter plaatse, maar hoefde niet te spuiten. Waarschijnlijk is net als vorige keer een lek in een leiding met thermi sche olie de oorzaak. Het PEN-personeel baalt vreselijk van het voorval gistermiddag. Naar aan leiding van de vorige brand werd ge suggereerd dat de centrale niet goed wordt onderhouden met het oog op de sluiting in 1995. „Volkomen uit de lucht gegrepen", aldus een veront waardigde medewerker gistermiddag. „Die verhalen waren echt een dreun voor ons. We voeren precies hetzelf de onderhoudsschema uit als alle voorgaande jaren, dus daaraan ligt het niet." PEN-centrale gereed om eventueel schuim in IFoto Frans Hopman) Na de brand op Pinkster-zaterdag werd de getroffen afgas-kachel gere pareerd en nagekeken. Het oude lek werd dichtgelast en de leiding, waar door de thermische olie loopt, onder druk gezet, zodat eventuele andere scheurtjes aan het licht zouden moe ten komen. Alles leek weer normaal, zodat gisteren de betreffende diesel motor opnieuw in bedrijf werd gesteld. Dankzij de oplettendheid van het personeel kon bijtijds worden in gegrepen. „We hielden de zaak extra scherp in de gaten", verklaart een van hen. Rookwolken duidden op nieuw op verhitte -en eventueel brandende- olie. Bij de brandweer- inspectie bleek dat inderdaad het ge val. Enkele brandweerlieden klommen op het dak om eventueel schuim in de schoorsteen te spuiten, net als vorige keer. Ditmaal was dat niet no dig, omdat men de verhitte ketel be ter kon naderen. Hierdoor kon de olie beneden in het gebouw worden afge tapt, een karwei dat nog geruime tijd in beslag nam. Jan Hennink van de Rekra- winkel in De Koog wreef gister middag zijn ogen uit. Een naar schatting 35-jarige klant ver klaarde dat hij ooit, als 17-jarige branie, spullen uit de zaak had gestolen. Die gebeur tenis had hem al die jaren ach tervolgd, maar daaraan wilde hij nu een einde maken door de schade te vergoeden. De man, inmiddels een brave huisvader, trok zijn portemonnee en legde f350,- op de toonbank. „U kunt nu weer rustig slapen", stamelde de verbouwereerde Hennink. Vorig jaar was hem iets soortgelijks overkomen, toen een berouwvolle Jeho- vah's-getuige met een stapeltje met geld gevulde enveloppen langs de deur ging om verge ving te vragen voor zijn vroe gere zonden. Gisteravond kon Hennink het verhaal smakelijk vertellen tijdens een diner met de familie Lut, die de Recra- winkel indertijd exploiteerde. In Midden- en Zuid-Eierland wordt de maximum snelheid teruggebracht naar vijftig kilometer per uur. Tot dusver stond deze snelheid in de buurtschappen als adviessnelheid aangegeven. Bij het binnenrijden van de bebouwde kom staat de snel heidsbeperking voortaan op borden aangegeven. Tevens wordt de maxi mumsnelheid aangebracht op het wegdek van de Postweg en de Oor- sprongweg. r van gemeentewege de bouw werd gestopt, werd de laatste hand gelegd aan de betonnen vloer voor de uitbreiding. IFoio Harry da Graaf) Op Texel lijden momenteel enkele mensen aan de ziekte van Lyme, een aandoening die wordt overgebracht door een teek. Vooral in de zomer maanden is er kans om door teken gestoken te worden en daardoor besmet te raken. Wie bij verdachte verschijnselen snel naar de dokter gaat, kan een vervelende ziekte voorkomen of in de kiem smoren. Teken houden zich op in bos, duin en ander „ruig" natuurgebied. Wie daar veel rondloopt, heeft en vrij grote kans gestoken te worden. Dat is op zichzelf niet alarmerend. Veel mensen die in de natuur zijn, lopen wel eens een tekebeet op. De teek „stapt over" of laat zich vallenf vanaf gras, helm of takken op de huid, hecht zich daar vast en zuigt bloed op. Als het beestje een hoeveelheid bloed heeft verzameld en daarbij is opge zwollen tot een soort bes, laat het zich weer vallen. Ook huisdieren ko men vaak met teken thuis. Een teke beet had tot voor enkele jaren geen ernstige gevolgen, maar tegenwoor dig is een deel van de teken besmet met de Borrelia burgdorfi-bacterie, die de ziekte van Lyme kan veroorzaken. De ziekte is genoemd naar het Ame rikaanse plaatsje Lyme, waar hij voor het eerst werd geconstateerd. Van daar heeft de aandoening zich over een groot deel van de wereld ver breid. In Nederland waren Tilburg en Texel de eerste plaatsen waar de ziekte van Lyme werd geconstateerd, maar hij komt nu overal voor. Symptomen Tussen het moment van besmetting door de tekebeet en de eerste ver schijnselen van de ziekte kunnen één tot dertig dagen zitten. Op de plek van de beet ontwikkelt zich een rode, vaak ringvormige en jeukende huid uitslag. Die breidt zich geleidelijk uit en kan na enige tijd in het midden weer wat bleker worden. Er kunnen dan ook klachten ontstaan die aan griep doen denken: koorts, hoofdpijn en vermoeidheid. Dat is het eerste stadium van de ziekte. Enkele weken of maanden na de huiduitslag kunnen neurologische klachten ontstaan: dui zeligheid, scheelzien, neiging tot flauwvallen, uitstralende pijn in arm of been. Ook hartklachten zijn moge lijk. Heeft de ziekte het derde sta dium bereikt (maanden of zelfs jaren na de besmetting) dan is er ook kans op tijdelijke of blijvende loop- en oriëntatiestoornissen en gewricht saandoeningen. Het is dus belangrijk om bij de eerste verschijnselen naar de dokter te gaan. Die kan de infectie onderdruk ken met een antibioticakuur. Na ge nezing wordt iemand echter niet immuun. Men kan na nieuwe besmetting dus weer ziek worden. Wisselend De verschijnselen kunnen qua hevig heid en tijdsduur sterk uiteenlopen. Edwin van Egmond van Staatsbosbe heer Texel kreeg onlangs een teek in een bovenbeen. Er ontstond daar een rode plek die hard en warm aanvoel de. Hij kreeg van de dokter een kuur van veertig tabletten. Hij had verder nergens Tast van, bleef gewoon door werken en is op dit moment zo goed als genezen. Meer hinder ondervond collega Din- Lees verder pagina 5 IM-ADVERTENTIE bekend van de Sound Mix Show TALK or THE TOWN a.s. zondagmiddag, aanvang 4 uur toegang gratis

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1