Nieuw distributiestation erzekert wateraanvoer Agrarische benadering beheerst buitengebied 1/1/inning Mokslootvallei niet meer nodig Doorgaan met eigen beleid" drinkwatervoorziening Texel Ziekte van Lyme Wielervereniging houdt clubkampioenschappen Zondagsconcert in Time Out Beroepenoriëntatie Schoolvakanties Geen voorrang tdoute afgesloten fens aanpassing wmalige waterfabriek f Oudeschild Hooge Berg VERVOLG VAIM PAGINA 1 VRIJDAG 19 JUNI 1992 TEXELSE COURANT PAGINA 5 C Zaterdag om 16.00 uur starten op de wielerbaan bij Den Burg de clubkampioens-wedstrijden van Wie lervereniging Texel. Als eerste gaan de twee jeugdcategorieën van start. Bij de B-jeugd zal de strijd zich waar schijnlijk afspelen tussen tempobeul Dirk Domhof en de op zijn nieuwe fiets rijdende Hans Zijm. Bij de A- jeugd zal de strijd gaan tussen Ro bert Huisman en Tijmen de Wijn. Als outsiders zijn echter ook Joost Bak ker en Ivo Witte niet weg te cijferen. Bij de senioren zal het naar alle waar schijnlijkheid een gevecht worden tussen Jordy Vinke en de betere sprinter Theo Boom. Ook hier een outsider, Jeroen de Graaff. Zijn vorm groeit de laatste weken bijzonder snel zodat hij mogelijk van de tweestrijd tussen Vinke en Boom kan profiteren. De seniorenwedstrijden beginnen om 17.30 uur en gaan over 65 ronden. Publiek is welkom, die toegang is gratis. Om 12.00 uur is zondag het laatste zondagsconcert in jongerensociëteit Time Out. Dit wordt verzorgd door Pinie Marinus en Wilco Witte. Ze spe len jazzstcfhdards en solostukken. De entree voor het optreden be draagt f5,- voor volwassenen en f2,50 voor jongeren. De voorlichtingsbijeenkomst voor de cursus beroepenoriëntatie wordt niet gegeven op woensdag 26 juni, maar op maandag 29 juni om 11.00 uur in d'Ouwe Ulo. In tegenstelling tot wat vorige week in de krant stond beginnen de Texel se basisscholen en het speciaal on derwijs het nieuwe schooljaar niet gelijktijdig met het voortgezet onder wijs, maar een week eerder. De eer ste schooldag voor de basisschooljeugd is op maandag 24 augustus aanstaande. Verder begint de zomervakantie volgend jaar voor °sg De Hogeberg een week eerder: op maandag 19 juli. geman Imhoff uit De Koog. Die kreeg de rode zwelling na een tekebeet in zijn borst al na een dag en vertoonde in kort tijdsbestek alle verschijnselen van het eerste stadium: koorts, hoofdpijn en hevige vermoeidheid. Ook hij kreeg de antibioticakuur en knapt al aardig op, hoewel hij nog erg moe is. SBB-medewerker Marius Eelman leed vorig jaar aan de ziekte van Lyme. Bij hem openbaarden de verschijnselen zich pas acht weken na de beet. Voorkomen Wie de ziekte wil voorkomen moet niet in hoge begroeiing of in loofbos lopen, tenzij degelijk gekleed. In de praktijk zal het echter nauwelijks doenlijk zijn om bij zomerwarmte in sluitende kleding te werken of te re creëren. Bovendien geeft het geen zekerheid, want in een Texels geval is gebleken dat de teken ook tussen de kleding kunnen kruipen. Door een beetje weg te blijven uit hoge be groeiing kan het risico van een beet heel klein worden gemaakt. Wordt men toch gestoken, dan is het zaak de teek zo snel mogelijk op de juiste wijze te verwijderen. Het is niet no dig om daarvoor naar de dokter te gaan; dat kost alleen maar tijd. De plaats waar het diertje zich heeft vastgebeten eerst deppen met wat olie, ether of alcohol. De teek wordt dan bedwelmd of gaat dood en kan er voorzichtig (met pincet of duim en wijsvinger) draaiend naar links („als een schroef") worden uitgetrokken. Hoe eerder dit gebeurt, hoe kleiner de kans op besmetting, vooral al het lukt het beestje heel te houden en de kop dus niet in de huid achterblijft. Mocht de rode zwelling of een of meer van de andere verschijnselen zich toch voordoen, dan is het tijd om de huisarts te raadplegen. Geen paniek Er bestaat een tweede, veel ernstiger infectieziekte die door teken wordt overgebracht. Dat is „FSME" die zich openbaart in de vorm van een herse nontsteking en niet door antibiotica is te genezen. Wel is vaccinatie mo gelijk ter voorkoming. Deze ziekte komt in Nederland niet voor, wel el ders in Europa, onder andere Oosten rijk en de Vogezen. Het wandelende publiek wordt er in die gebieden te gen gewaarschuwd en naar huisarts en apotheek verwezen voor het vac cin. De niet zo kwaadaardige ziekte van Lyme wordt nogal eens verward met de FSME-hersenontsteking, waardoor bij een tekebeet onnodig paniek ontstaat. PWN-water. Ook de recreatiesector staat of valt met een goede water voorziening. Ondanks de feestelijke stemming, ook kritische geluiden van de wethouder. „Texel betreurt de slui ting van de PEN-centrale. Is door nieuwe technieken heropening van de waterfabriek in de toekomst niet mo gelijk?" Verwend Hoewel PWN-directeur Ir. E.G.H. Vree- denburg die toezegging niet deed, beloofde hij Texelse adviezen niet in de wind te slaan. De PWN-directeur was zich terdege bewust dat de Texelaars, die jarenlang „verwend" waren met gedistilleerd water, kritiek hadden op het kalkrijke water uit het IJsselmeer. De komende tien jaar pompt PWN echter één miljard gul- en veroorzaken een te grote visuele wijziging." Koolhof hoonde zijn voor stel weg: „Wisselteelt betekent dat je slechts één keer in de vijf of zes jaar pootaardappelen of lelies kan verbou wen op een perceel." Seizoenwerk B en w willen dat voor het huis vesten van overkantse vakantiekrach ten die 's zomers in de bloembollen werken, dezelfde regels van toepas sing zijn als het kamperen bij de boer. Oftewel: er mogen maximaal vijf tenten met vakantiewerkers op een boerenerf. Alleen agrarische be drijven waarbij kamperen is toege staan, komen in aanmerking. De regeling gaat ten koste van het toe ristische kamperen bij de boer. Bol- lenkwekers met overkantse seizoenwerkers moeten dus een keu ze maken. Na het seizoen, als de le- lietijd aanbreekt, gelden andere regels. Met ingang van komend na jaar mogen leliekwekers hun tijdelijke personeel onderbrengen in verplaats bare cabines op het erf. Cor Kuip ergerde zich aan dit onder scheid. „Seizoenwerkers in de zomer zijn geen toeristen. Daarom graag de zelfde regeling als bij de leliebedrij- ven." Gaaskassen Koolhof vond een maximaal toegesta ne oppervlakte van 50 m2 voor gaaskassen achterhaald. „Het is praktischer om dit te koppelen aan het areaal bloembollen en pootaar dappelen. Kassen zijn belangrijk voor het kweken van goed uitgangsmateri aal. Dat is weer gunstig voor het mi lieu, anders spuit je je rot", aldus Koolhof. Van der Kooi en Vlaming plaatsten kritische kanttekeningen. Zij riepen op het negatieve landschappe lijke aspect van de kassen niet uit het oog te verliezen. Volgens wet houder Barendregt moeten kassen zo dicht mogelijk bij de boerenbedrijven worden geplaatst. Kolkjes Een ruzie-achtige sfeer ontstond na de opmerking van Erna Eelman dat „het vastleggen van kolkjes in het landschap via luchtfotografie niet de meest sympathieke werkwijze is". „Is het dichtgooien van kolken dan wél sympathiek?", ging Gerard van der Kooi onmiddellijk in de tegenaanval. „Als het een sta-in-de-weg is wél", aldus de VVD-vrouw. Van der Kooi: „Je bent tegen luchtfoto's, omdat het dan wordt vastgelegd. Hou op met die holle woorden over milieu, want voor de economie moet alles wijken. Als je dat vindt, prima, maar zeg het dan hardop." Erna Eelman: „Je kunt moeilijk alles met over heidssteun in stand houden." Wethouder Barendregt trad sussend tussenbeide: „Landschappelijke ele menten zijn het waard om te verdedi gen. Gelukkig bestaat er een regeling, waarbij boeren een vergoe ding krijgen." Koolhof stookte het vuurtje weer op: „Maar dan moet het wél een reële vergoeding zijn." Paviljoens Ook niet-agrarische onderwerpen kre gen aandacht. Strandpaviljoens in de duinen mogen voortaan niet meer in plat bouwen, maar met een dakhel ling van minimaal 30 graden. Be staande platte gebouwen vallen onder het overgangsrecht en mogen zo blijven. Een dak is pas verplicht ■als men wil verbouwen. Met deze uitleg kon commissielid Cor Kuip akkoord gaan. De herverdeling van slaapplaatsen zorgde ook weer voor gespreksstof. Barendregt kondigde aan dat komend najaar een herverdeling wordt ge maakt. Wellicht zal worden gestreefd naar een buffer van pakweg 2.000 slaapplaatsen, zodat de bovengrens van 47.000 niet te snel in zicht komt. GroeT De voltallige commissie (uitgezonderd de afwezige Van Asselt) maakte be zwaar tegen 10 m2 vloeroppervlak per slaapplaats in kampeerboerderijen en andere groepsaccommodaties. De Stichting Groepsaccommodaties Texel (GroeT) had hiertegen geprotesteerd. Met het oog op de toekomst en de daarmee gepaard gaande hang naar méér comfort, is méér ruimte ge wenst. GroeT zelf heeft om 15 m2 gevraagd. Slaapplaatsen die wél zijn toegewe zen, maar niet benut, mogen niet blij ven „slapen", vinden b en w. Net als bij bouwvergunningen wil het college na drie jaar in overleg met de betrok ken recreatie-ondernemer bekijken of op korte termijn (bijvoorbeeld een jaar) een plan ten uitvoer kan worden gebracht. Als dat niet kan, vervalt het recht op de slaapplaatsen. Cor Kuip pleitte voor verruiming naar vijf jaar, maar Barendregt noemde de pe riode van drie jaar redelijk: „We kun nen niet aan de gang blijven." Zomerwoningen Een oppervlakte van 70 m2 voor par ticuliere zomerwoningen blijft een wens van verscheidene raadsfracties. De provincie is hier al jaren op tegen en wil niet verder gaan dan 45 m2. „De provincie zal ruimer moeten den ken", betoogde CDA'er Koolhof. „Texel wil nu eenmaal een kwali- teitsprodukt bieden. Het is daarom nodig om op de langere termijn te re deneren. Nu dreigen de kleine logies- verstrekkers in een ongunstige concurrentiepositie te komen ten op zichte van de bungalowterreinen." Na de behandeling van een groot aantal particuliere insprekers, kwam Gerard van der Kooi tot een opmer kelijke conclusie. Hij constateerde dat organisaties als het Texels Verbond van Ondernemers en Recron de sta tus „Nationaal Park" opnieuw bespreekbaar willen stellen. „Tien jaar geleden zou dat nog ondenkbaar zijn geweest. Dit is een ontwikkeling die we in de gaten moeten houden." Een 64-jarige man uit Veenendaal reed maandag vanuit een inrit de Spinbaan op en verleende daarbij geen voorrang aan een 45-jarige Texelse automobilist. Een botsing was het gevolg, maar de schade viel mee. een imposant gebouw, met een mo derne uitstraling. De buitenmuren zijn geheel opgetrokken uit getint glas. Het is een ontwerp van H.J. van Drie, de huisarchitekt van het waterleiding bedrijf. Aan het bouwwerk kwam geen Texelse hand te pas. Bedrijfsleider Gijs Jansen legt uit dat binnenkomend water onder hoge druk richting De Cocksdorp en De Koog wordt gepompt. Andere dorpen krijgen hun water onder lagere druk. In een kelder is plaats voor een buf fervoorraad van 1000 kubieke meter. De nieuwe installatie was mede noodzakelijk omdat de bestaande die selpompen zijn verouderd. Twee van de pompen zullen goed van pas ko men in een missiepost in Ghana. Tenslotte kreeg wethouder Baren dregt een bronzen beeldje aangebo den, voorstellende een zeeman die een vat water uit de Wezenputten voortrolt. „Het is aan de kunstcom missie om te oordelen waar het komt te staan", aldus wethouder Tine Krij- nen (culturele zaken), één van de ge nodigden. n/aaa omonuroyi openx net nnmi-aistributiecentrum door het neerlaten van een fles water. Ihoto Gerard Timmerman) Door een fles leidingwater in de pompruimte te laten dalen heeft Deo burgemeester Klaas Barendregt gistermiddag het nieuwe PWN- distributiestation aan de Westerweg officieel in gebruik gesteld. Met het nieuwe verdeelstation speelt het I Provinciaal Waterleidingbedrijf Noordholland in op het toenemend gebruik van drinkwater. Totaal zijn met de bouw van de pompinstalla- ier een magazijn en kantoor zeven oljoen gulden gemoeid. let nieuwe pompstation is een be- ïigrijke stap in een bedrijfszekere javoer van drinkwater op het eiland. Goed leidingwater is van onmisbaar elang", aldus Barendregt tijdens de pening. Hij verwees naar de veehou- ïij, die volledig afhankelijk is van Scheuren Wél problemen heeft Koolhof met de eventuele verplichte aanlegvergunnin- gen voor het „scheuren" (diepploe- gen) van grasland. De provincie wil dit graag, maar het Texelse college van b en w is fel tegen. Toch heeft men de provincie een handreiking ge daan. B en w vinden dat voor scheu ren in principe geen aanlegvergunning nodig is, behalve als het grasland duurzaam wordt ont trokken. Op Texel gebeurt scheuren meestal als onderdeel van de wissel teelt. „Dat moet men vrijlaten", aldus Barendregt. „Bovendien is wisselteelt uit milieu-oogpunt een goede zaak. Hierdoor wordt akkerland minder in tensief gebruikt en zijn dus minder bestrijdingsmiddelen nodig." Jaap Vlaming (Groen Links) stelde voor om wél aanlegvergunningen te eisen voor de teelt van bloembollen en pootaardappelen in het Hogeberg- gebied. „Deze gewassen rukken op Redoute wordt maandag afgeslo- raor verkeer (ook voor fietsers) wband met ingrijpend aanpas- i^erk. Als eerste zal het gedeel- èïaansluit op de Pontweg jfón aangepakt. de kruising wordt aangepast, mondwerk aan het overige deel te weg worden verricht. Daarbij Én tevens de bochten verlegd, issde bouwvak, die loopt van tot 17 augustus ligt het werk 5 weg zal dan wel open zijn (verkeer. 17 augustus wordt de Redoute afgesloten en wordt de totale 5opgebroken, waarna het beton- start. Het is de bedoeling dat Redoute eind september, begin te klaar is. te de werkzaamheden zal ver ivoor Oudeschild worden omge- jvia Den Burg, daar de ïnsweg ook enige tijd zal zijn af- wegens aanpassing. den in de drinkwatervoorziening in Noordholland. „De kwaliteit van het oppervlaktewater staat onder druk. Als de natuur ziek is, dan merken de huishoudens dat direct via de kraan." Omdat in 1988 de waterkwaliteit zor gelijk werd, streeft het rijk meer dan ooit naar terugdringing van de water vervuiling. Het hoge kalkgehalte zal door opschorten van het Rijnzoutver- drag echter voorlopig niet omlaag gaan. Een zuiveringsinstallatie (kosten tien miljoen) staat daardoor al gerui me tijd in de motteballen. Vreeden- burg beloofde echter dat de hoeveelheid kalk in het water in 1998 zal zijn gehalveerd. Mokslootvallei PWN streeft naar handhaving en her stel van natuurgebieden die worden gebruikt voor wateronttrekking. Op Texel is datde Mokslootvallei bij Den Hoorn. Met ingang van 1992 zal de onttrekking uit dat gebied worden gestaakt, omdat de kwaliteit van het water niet aan de normen voldoet. Dit kan dankzij verbetering van de aanvoer via de dubbele zinkerleiding vanaf Bergen, wat een investering vergt van 2,5 miljoen gulden. Om de watervoorziening ook bij calamiteiten te waarborgen steekt het waterlei dingbedrijf nog eens 2,5 miljoen gul den in de verbetering van de buffercapaciteit in het Hogebergge- bied en een noodzuiveringsinstallatie voor deze watervoorraad. Een voor ziening die eveneens langs de Westerweg wordt gebouwd. Inclusief de zinker (negen miljoen gulden) het distributiestation investeert het PWN in tien jaar 21 miljoen gulden op het eiland. „Dat is ƒ1.700,- per inwoner", becijferde Vreedenburg. „Drie keer zoveel als elders." Ontwerp Voor dat bedrag beschikt Texel over Aan het eind van een lange avond discussiëren over o.a. het nieuwe bestemmingsplan buitengebied ver zuchtte commissielid Gerard van der Kooi dat hij door de bomen het bos niet meer zag. „Telkens worden we weer geconfronteerd met allerlei plannen van het rijk. Wat is eigenlijk de volgorde van belangrijkheid? Wor den de plannen die we zelf maken straks niet 'overruled' door Den Haag of Haarlem? We hebben hier toch niet voor niets zitten vergade ren?", zo vroeg de PvdA'er zich af. Wethouder Barendregt en chef ruim telijke ordening Le Roux gaven hem nieuwe moed: „In de loop der jaren heeft Texel het meest bereikt door een eigen beleid te formuleren. Het beste is om daar gewoon mee door te gaan." De discussie kenmerkte zich woens dagavond door een agrarische invals hoek. Dat was ook geen wonder gezien de standpunten van het colle ge van b en w en .de betrokkenheid bij de landbouw van een deel der commissieleden. Erna Eelman (VVD) had kritiek op de tweedeling Hogeberg-Oude land van Texel. „Er is geen duidelijke grens. Straks waaieren de strengere regels voor de boeren op de Hogeberg uit over het Oude land. Het huidige col lege heeft wel goede bedoelingen, maar in de toekomst wordt het mis schien anders opgevat." Ook Cor Kuip (Texels Belang) noemde de tweedeling „bedreigend". Wethouder Klaas Barendregt antwoordde ge ruststellend. „Het Hogeberg-gebied is wel degelijk exact omschreven. Het betreft slechts een vereenvoudiging op grond van de voorschriften van de wet op de ruimtelijke ordening." Erna Eelman vroeg zich verder af of er nog wel schapen mogen grazen op de binnendijken, als die het stem pel „natuurlijke waarde" krijgen. Le Roux legde uit dat dit om praktische redenen was gebeurd, maar dat er in de praktijk niets aan het gebruik ver andert. Jan Koolhof, CDA-raadslid en landbouwvoorlichter, zei met dit voor stel geen moeite te hebben, omdat er geen problemen voor agrariërs te ver wachten zijn. si weekblad Voetbal International 3 deze week bijgaande foto. Het sl draait om de knaap die twee- rechts staat, de talentvolle toller Arthur Numan, maar Texe- szullen in de drie voorbijlopende •supporters onmiddellijk (v.l.n.r.) Arjan Boerhorst en Erik Boogaard herkennen. De genomen voor het Ullevi- Göteborg, waar het Neder- de poulewedstrijden

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 5