Jazzfestival komt pas laat op gang 1 I Doop eerste cd van Texels Mannenkoor Gele kaart voor Peter Bakker Caravanbrand Fiets-ongeval Rommelmarkt brei 71425 op Zomeravonddiensl Baptisten verwelkom nieuwe voorganger PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 23 JUNI Het raadslid Peter Bakker voor Groen Links weet zich dikwijls kernachtig uit te drukken. Ditmaal heeft hij ech ter mijns inziens de regels die bij het openbaar bestuur in acht worden ge nomen, behoorlijk overschreden. Wanneer ik als woordvoerder van een belangenorganisatie in de publiciteit kom, dan is dat uiteraard met geen enkel ander doel dan als belangenbe hartiger voor diezelfde organisatie. In de bedoelde situatie zelfs niet enkel voor de leden van TVO, maar voor al le ondernemers op Texel. Ik wil in dit verband slechts wijzen op de nota van de Kamer van Koophandel waar in zij met cijfers onderbouwd aan toont dat de lasten voor het bedrijfs leven op Texel de hoogste zijn van de kop van Noord-Holland. Als dan door onze handelswijze de *ï- gemeente Texel voor het behoud van haar eigen belang, een uitermate goed renderende reinigingsdienst, aan onze bezwaren tegemoet komt door de lagere kosten van inzameling, con currerend met het particuliere be drijfsleven, dan is het aan de gemeente Texel te bepalen op welke wijze zij dat denkt te realiseren. Of dat storten of verbranden betekent, is een politieke beslissing. Om vervol gens daarvan de schuld bij het be drijfsleven neer te leggen is absoluut niet ter zake doende. Als wij als Texelse ondernemers aan de gemeente Texel willen leveren of een bouwopdracht in de wacht wil len slepen, zullen we ook zelf moe ten bepalen op welke wijze we goedkoper kunnen zijn dan de con currentie van buiten Texel en dan gel den voor ons inderdaad de gegevens als door de Kamer van Koophandel aangetoond. Het bekleden van een openbare bestuursfunctie, of dat nou het voor zittersschap van een belangenorgani satie is of het lidmaatschap van de gemeenteraad, legt een zekere ver antwoordelijkheid neer op de betrok kene. In het eerste geval zullen zuiver zakelijke motieven dienen te worden gehanteerd en in het andere geval zowel zakelijke motieven als politieke overwegingen. Maar het mag mijns inziens nooit zo zijn dat er op de man wordt ge speeld. Bij voetbal, waar ook spelre gels in acht worden genomen, krijg je voor zoiets de gele kaart. Wanneer Peter Bakker in zijn reactie op het voorstel van B en W, om de rejnigingstarieven voor het bedrijfsle ven meer concurrerend te maken met het particuliere bedrijfsleven (overi gens nog altijd ca. 15% hoger), een relatie legt naar de persoon van de voorzitter en zijn bedrijf, dan verdient hij mijns inziens een gele kaart. Is het verwonderlijk dat veel onderne mers afhaken als hen wordt gevraagd op een of andere plek een verant woordelijke bestuursfunctie te willen bekleden? Wanneer de overheid ernst maakt van een maatschappelijk samenspel met partijen uit de samenleving, dan mag van bestuurders bij die overheid een serieuze bejegening worden verwacht. Ko Vinke, voorzitter TVO De brandweer kwam zaterdagavond in actie voor een brandje in een cara van aan de Rozendijk, bewoond door een 25-jarige Texelse. Door snel han delend optreden wisten de spuit gasten de brand spoedig te blussen. Toch konden zij niet voorkomen dat de caravan geheel uitbrandde. Ver moedelijk is een onbeheerd achterge laten brandende oliekachel de veroorzaker van de brand. Jook Nauta kreeg tot zijn verrassing in café De Zwaan van exploitant Hans de Beer een trofee voor vijf jaar gast-optredens tijdens Texel Jazz. to's Frans Hopman) Ondanks een mindere verkoop van passepartouts werd Texel Jazz weer druk bezocht. Vrijdagavond was de publieke belangstelling zeer behoor lijk en zaterdagavond stroomden de acht zalen in Den Burg vol. Wel kwam het festijn pas laat op de avonjd op gang. Zoals gebruikelijk waren de bands van een goed ni veaual ontbrak dit jaar een echte uitschieter. Op straat was de sfeer weer het leukst. Vooral de streetpa- rade van de band Say No More zorg de voor een feeststemming. Ernstige ongeregeldheden deden zich volgens de politie niet voor. Wie zaterdag rond tien uur door het centrum van Den Burg liep, kreeg niet het idee dat er een jazzfestival aan de gang was. Pas vanaf een uur of elf was het zowel in de kroegen als op straat druk. Vrijdagavond ont brak op straat de echte jazz-sfeer, ondanks een streetparade in het be gin van de avond om de interesse van het winkelend publiek te wekken. Desondanks lijkt Texel Jazz niet stuk te kunnen. Het evenement heeft een vaste plaats veroverd in de harten van veel eilandbewoners, die het jaar lijkse zeil- en jazzweekend aangrijpen om gezellig met zijn allen de bloe metjes buiten te zetten. De echte jazz-liefhebbers weten in middels dat Texel Jazz is uitgebreid tot een week. Op de doordeweekse_ avonden en de zondagse slotavond is steevast van kwaliteit te genieten, al valt over smaak niet te twisten. Eni ge concurrentie ondervindt het mu ziekfestijn wel van de feestavonden vrijdag en zaterdag in de grote tent van het Rondje Texel bij Paal 17. Daarnaast lijkt het publiek kritischer, gezien de jaarlijkse terugloop van het aantal passepartouts. Mogelijk is de prijs, 735,-, daar debet aan en maakt het publiek tevoren een keuze in plaats van alle kroegen af te lopen. Eigen stijl De diverse podia hebben inmiddels een zekere faam opgebouwd. Wie naar café De Zwaan gaat, kan reke nen op Willie Ashman of een ander oude-stijlorkest, in 't Tesselaartje gaan gezelligheid en lekker luisteren vaak hand in hand, De Twaalf Balc- ken biedt de bezoekers graag een mix met tropische klanken, in de Bierkelder en nachtbar Casino komt het luisterpubliek aan z'n trekken, in Muziek maken kun je ook met een drumstok Boomerangs in De Grooten Slock zien. De Karseboom waait al jaren Teso windkracht 11 (of een afgeleide daar van), De Grooten Slock houdt van een bluesy geluid en in De Linde boom is er gelegenheid voor een dansje. Zo heeft elke gelegenheid in de loop der jaren zijn eigen stijl ont wikkeld en het publiek weet dat. Straat Inmiddels is essentieel gebleken dat ook op straat iets muzikaals wordt geboden. De knotsgekke muzikanten van The Cultivated Swab waren vorig jaar zelfs de sensatie van het festival. Ze musiceerden vanuit lantaarnpalen en op daken, dolden toeschouwers en zorgden zo voor opstoppingen in Den Burg-centrum. De organisatie speelde dit jaar op dat succes in, want de dertiende aflevering van Texel Jazz had aan streetparades geen gebrek. Vrijdagavond en zater dagmiddag waren verscheidene or kesten actief op de Teso-boot, het strand bij Paal 17 en in Den Burg. Helaas liet de Cultivated Swab dit maal verstek gaan, maar in Say No More had Texel Jazz '92 een waardi ge vervanger. Niet zo maf, maar wel Festivalgangers wagen een dansje op straat voor het funky looporkest Say No More. i een asbak, zo laat een muzikant van Bas the ontzettend goed, deze jonge Tilburg- se formatie. Met hun enorm „strak ke" sound, originele improvisaties en beweeglijke show veroverden ze de harten van de voorbijgangers. Zelfs op ongunstige lokaties, zoals in de Weverstraat aan het eind van de loo proute van cafébezoekers, stonden de mensen elkaar te verdringen. Een bandlid zei desgevraagd dat Say No More eigenlijk liever podium optredens verzorgt, dus wie weet staan de Brabanders volgend jaar op de planken in één der café's. Monkeys Een spontaan straat-optreden van het „echt Texelse" dixieland-orkest The Monkey's Revival, viel bij de vele Texelse bezoekers goed in de smaak. De geroutineerde muzikanten met klarinettist Frans Zegel als ster-solist misstonden allerminst tussen de ove rige orkesten en kregen van de om standers telkens een warm applaus. De „Monkeys" maakten in elk geval méér indruk dan de Salutation Jazz band, die nogal stijfjes hun deuntjes bliezen op de Stenenplaats en weinig bijdroegen aan de feestvreugde. In café De Zwaan werd Texelaar Jook Nauta getracteerd op een ver rassing. Exploitant Hans de Beer reik te hem een „award" uit, omdat Nauta al vijf jaar lang van de partij is als gastspeler in het vaste jazz-orkest van De Zwaan, Willy Ashman's Origi nal Jazzband. Na de huldiging zette Nauta zijn lustrum met verve muzi kaal kracht bij. Volgens goed gebruik doopte hij eerst het mondstuk van de trombone, die hij van één der muzi kanten overnam, in een glaasje jonge klare, en daarna was hij niet meer te stuiten. De toehoorders wisten het intermezzo te waarderen en beloon den elke solo van Nauta met een jui chend applaus. De politie zoekt getuigen van een on geval dat zaterdagmiddag op het fietspad langs de Pontweg gebeurde. Een vrouw uit De Koog was om on bekende redenen met haar fiets ten val gekomen en moest per ambulan ce met hoofd- en schaafwonden naar het ziekenhuis worden gebracht. Het ongeval gebeurde omstreeks drie uur ter hoogte van het voormalige benzi nestation nabij de veerhaven. Dinsdag 23 juni Tot 16.00 uur wordt in hotel Ta- tenhove aan de Bosrandweg re ceptie gehouden ter gelegenheid van het afscheid van SBB- medewerker Marius Eelman. In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Father of the bride" en om 21.15 uur „De Noorderlingen". Woensdag 24 juni Een kerkentocht via de Noordelij ke route begint om 14.00 uur bij De Schuilhut (achter de Her vormde kerk van De Koog). Niet- autobezitters kunnen instappen bij een ander. In Cinema Texel draait om 15.00 uur „Asterix en de knallende ke tel", om 19.00 uur „Father of the bride" en om 21.15 uur „De Noorderlingen". Om 19.15 uur begint in de Muziek- en Dansschool Texel (Ouwe ULO) een voorspeeluur, gepresenteerd door drie clowns met een verrassingsact. Toegang De Tros-televisie zendt om 11.30 uur een reportage uit over de Ronde om Texel. Om 19.30 uur gaat op de Groe- neplaats de Taptoe Texel 1992 van start. Donderdag 25 juni Om 14.00 uur begint bij De Schuilhut achter de Hervormd kerk van De Koog een kerken tocht langs de Zuidelijke route Niet autobezitters zullen i kunnen instappen bij een anö? «i In Cinema Texel draait om 19jj uur „Father of the bride" en 21.15 uur „De Noorderlingen' De Stichting Ondersteuning^ jy zijnswerk houdt om 20.00 een openbare bestuursvergarfe. ,Y ring in dorpshuis d'Ouwe ULO Onder andere wordt gesproken over de jaarrekening 1991 en over de stand van zaken van podiumvoorziening in Den Burs Vanaf 21.30 treedt pianist/entt tainer Frank Chase op in The r ano Bar in De Koog. Vrijdag 26 juni Om 15.00 uur wordt de mini- rotonde Nieuwlanderweg- Postweg-Ruigendijk officieel geopend. Vanaf 21.30 uur treedt pianist entertainer Frank Chase op in The Piano Bar aan de Nikadel De Koog. Hoogwater Oudeschild Di. 23 01.07 en 13.54 Wo. 24 01.44 en 14.25 Do. 25 02.1 5 en 15.20 Vr. 26 03.20 en 17.10 Za. 27 05.50 en 18.15 Zo. 28 07.05 en 19.36 Ma. 29 08.16 en 20.24 Di. 30 09.05 en 21,24 Aan het strand is het ongeveer es eerder hoog water. De zon komt 28.; op om 05.20 uur en gaat onder om 22.03 uur. 23 juni laatste kwartier;!! juni doodtij. Het Texels Christelijk Mannenkoor presenteert zaterdag de cd, die vori ge maand werd opgenomen. De titel luidt „Groot is Uw trouw". Op de compactdisc, die bijna een uur duurt, staan ook diverse nummers van fanfare-orkest Excelsior. De pre sentatie vindt om tien uur 's och tends plaats in de Nederlands Hervormde kerk van Oosterend. Het thans 62 leden tellende Mannen koor heeft in zijn 24-jarig bestaan al twee langspeelplaten uitgebracht. De eerste elpee dateert van november 1979 en de tweede van november 1984. Naar beide albums was veel vraag. De afgelopen jaren is de be langstelling voor het koor niet minder geworden, zo blijkt wel uit de grote opkomst en enthousiaste reacties bij optredens op Texel en daarbuiten. Ook de vele verzoekjes bij Radio Texel voor een nummer van het Man nenkoor getuigen van populariteit. Het koor staat de laatste vijf jaar on der leiding van Martien de Visser uit Den Helder. Vaste organist is al jaren lang Piet Krayma uit Den Burg. Christelijke Muziekvereniging Excelsi or is heel wat jaartjes ouder (opge richt in 1908), maar heeft nimmer een plaat of cd opgenomen. Het or kest met dirigente Betty Bakker is de laatste jaren bijzonder goed op dreef. De diverse concerten weten telkens een groot publiek te boeien, terwijl Excelsior op het jaarlijkse bondscon- cours goede resultaten boekt. Afwisseling De cd is een initiatief van het Man nenkoor, dat ook het financiële risico draagt. Dankzij de inbreng van Excel sior is het een gevarieerd geheel: af wisselend zijn koorzang, orkestmuziek, orgelmuziek en geza menlijke nummers van koor en orkest te beluisteren. Het repertoire is geestelijk, maar vrij licht verteerbaar. Gezocht is naar goed in het gehoor liggende melodieën, die een groot pu bliek aanspreken. Het thema „Groot is Uw trouw" is groot is Uw trouw" is driemaal te horen: eenmaal uitge voerd door Excelsior, eenmaal door het Mannenkoor en eenmaal als or gelvariatie door Piet Krayma. Klapstuk van de cd is de gezamenlij ke afsluiting „Today you sing this song". Vlotte opnamen Koor en orkest blikken tevreden terug op de opnamen, die op 15 en 16 mei plaatsvonden in de NH kerk en RK kerk van Den Burg. Excelsior beet vrijdagavond het spits af en ook de gezamenlijke stukken kwamen toen aan de beurt. Zaterdagochtend nam het Mannenkoor het over; de opna men verliepen zó vlot, dat men al vroeg in de middag klaar was. Alle nummers waren toen tweemaal op genomen, zodat later in de studio de beste versie kon worden uitgekozen, of sommige stukken konden worden gemixed. Producer Posthumus van Studio 88 uit Hilversum was zeer te spreken over de samenwerking. Hij loofde de duidelijk verstaanbare de combinatie van koor en orkesl de repertoirkeuze. Veil De oplage van de cd bedraagt ij stuks. Daarnaast worden 250/»! ziekcassettes uitgebracht. Depp bedraagt respectievelijk 737,50» f22,50. De verkoop gaat na deert sentatie zaterdagochtend (als lis: Oosterend ook Rommeltjesmarii van start. Cd's en muziekcassetis zijn verkrijgbaar bij de leden 6, ker (Groeneplaats 6, Den Burgl, van Tatenhove (Verlorenkost 7, Oosterend), C. Groenhof (Epelaar De Koog), K. Druif (Kikkertstraat De Cocksdorp). Tevens is te koop tijdens de kerketochten! tussenstops in De Cocksdorp en Hoorn. De rommelmarkt van de peuter zaal in Oosterend is dankzij van veel vrijwilligers en ondernemers een succes gewc Veel mensen kwamen een kijkjej men, niet in de laatste plaats oliebollen die bakker Ruud Til hele dag „pro deo" bakte. Deo: brengst was boven verwachting 71425,=. Dit bedrag zal worden bruikt voor inrichting van een rr ruimte voor de peuterspeelzaal. Aan het begin van het zomerss starten de Texelse kerken weer een serie interkerkelijke zomera diensten in De Koog. In deze serie kerkdiensten zijn twee internationale diensten °P? men, en wel op 19 juli en tus. De diensten worden afwiss in de Rooms-Katholieke ende« lands Hervormde kerk gehouden beginnen om 19.30 uur. Zonds) in de eerste zomeravonddiensl pastoor P.J.A. Loos uit Julianad- voor. Muzikale medewerking^ verleend door de blazersgroep- sior uit Oosterend, olv. Pief De Baptistengemeente Texel komt zondag J.J. Visser alsv$J ger. Tijdens een dienst om in gebouw Eben Haëzer zal de vestiging en inzegening van de we predikant plaatsvinden. Hij ds. J.H. Tensen op. Tijdens de zal tevens officiéél afscheid w genomen van ds. Tensen en W- vrouw als voorgangersechtp33^ de dienst, die wordt v ds. O. Bottenbley uit Drachten gelegenheid voor nadere kenn^ king met het nieuwe vo sechtpaar en kan men a.«- nemen van het vertrekkende, een is welkom tijdens de die"5- M

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 2