Cjroen ^warLrJexels in het Jexels bruidje" na 60 aar terug op eiland ïke tikite fyyt 'leesgroothandel in de 'oormalige zuivelfabriek Gollards: niet verder met zieke directeur te gemeente akkoord gaat: The Piano Bar nd-plaatsgenoot schenkt Oudheidkamer paneel 25000ste voor Molenkoog Zilveren eremedaille voor Dik Haker Scoutingloterij Aanrijding uvn VRIJDAG 26 JUNI 1992 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10692 ,-dvertenties, abonnementen, etc. 'ia en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220-14111. Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 20-12741. buiten werktijd: j Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon 02220-17266. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs 746,20 per half jaar; Los 71,30 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Oudheidkamer in Den Burg is on echt in het bezit gekomen van antiek schilderij van een Texels idje uit de achttiende eeuw. Het liet is gemaakt door de kunste- Warmoes, van wiens hand ook .kamerschot in De Lindeboom af- nstig is. Het paneel werd dinsdag chonken door mr. J.P.A. Jonker Oen Haag, die vindt dat „het idje thuishoort op het eiland". Jonker (80) kwam via zijn vader, ,n het begin van deze eeuw post- cteur was op Texel, in het bezit het schilderij. Hij kocht het in !l voor een paar gulden op een (huis van een bedrijf in de Gra- it. „Daarna heeft steeds bij mij muur gehangen. Zeventig jaar het bruidje mijn compagnon ïeest." Met de verhuizing van het in Jonker in de jaren dertig, ver een ook het bruidsportret van het rd. t] aankoop werd het schilderij door een beschadiging aan onderkant. Omdat later ook de ai begon af te brokkelen en het Hkaan slijtage onderhevig was, liet iHagenaar het schilderij in de vijfti gen restaureren. Besloten werd tapeen harde ondergrond aan te 5$n. Het herstelwerk valt op het Kjezicht nauwelijks op. De basis- foszijn door de tand des tijds raigetast. Bij nadere bestudering f bij details, zoals de bloemblaad jes en een gesp, toch sprake van een nuanceverschil tussen de authentieke schilderingen en de penseelstreken die door de restaurateur zijn ge maakt. De uitvoerder voorzag de af beelding eveneens van een nieuwe vernislaag. Een opschrift met het jaartal, Romeinse tekens en de naam van de schilder verfde hij opnieuw. Kennelijk was Warmoes niet bekend bij de restaurateur, want hij spelde de naam verkeerd. Decoratieschilder Warmoes was een ambachtelijk kunstenaar, die leefde in de achttien de eeuw. Hij maakte veel huisdecora ties. Hoewel de schilder in Alkmaar woonde, werkte hij veel in opdracht van de gegoede burgerij in de kop van Noordholland en ook op Texel. Van zijn hand is ook het kamerschot uit hoeve Brakestein bij Oudeschild dat nu in De Lindeboom staat. In het landhuis bevinden zich momenteel meerdere kunstwerken.Omdat Bra kestein in de vorige eeuw is verwaar loosd hebben vele kunstwerken een zwerftocht over het eiland gemaakt. In de vijftiger jaren is zodoende veel materiaal in handen van opkopers te recht gekomen en voor het eiland verloren gegaan. Het kamerschot kwam echter in handen van de ge meente, die het in beheer gaf bij de Stichting Texels Museum. Tien jaar geleden restaureerden Johan Reydon, als conservator verbonden aan het museum, en Rens van der Zwaag de robuuste decoratie. Nadat het schot in de oude staat was teruggebracht, kreeg het een plaatsje in De Linde boom. Het portret van het Texelse bruidje maakte Warmoes op jongere leeftijd. Opwinding Grote opwinding in EcoMare dinsdag morgen toen mr. Jonker directeur Jan Kuiper vertelde dat hij het Texel se bruidje wilde schenken aan de Stichting Texels Museum. „Het schilderij is van het eiland. Daarom moet het terug naar Texel. Nu ik het nog kan, wil ik het zelf te rugbrengen." Toen hij uit het enthou siasme van de EcoMare-directeur opmaakte dat de schenking welkom was, beloofde hij het diezelfde mid dag af te geven in de Oudheidkamer. Zo gemakkelijk wilde Kuiper zich er niet vanaf maken. Besloten werd het tableau, evenals de bijbehorende ma honiehouten lijst, in De Lindeboom plechtig over te dragen. Waarde Zowel Johan Reydon als Willem van der Vis, conservator bij het Maritiem- en Juttersmuseum in Oudeschild, toonden zich onder indruk van het portret. „Soortgelijke werken van de ze ouderdom hebben we nog niet in de Oudheidkamer." De kleding en de bloedkoralen sieraden duiden op een toden vlees in blik en vers vlees w horeca en slagers op het Dat wil M.J. Diks uit Wou- 3® verzorgen vanuit de voormali- 'jjjvelfabriek De Eendacht aan de fldarvveg, mits de gemeente ak- 9®at met deze nieuwe be- min9 van het pand. De koper de huurcontracten met de ^gebruikers van een deel van kfoek over. eigenaar van de firma Dicon. ij| staat sinds 1986 te boek j^Oerij. Vorig jaar startte Diks te niet vleesconserven. Waarom Jhr 2|in bedrijf verplaatsen naar 'Voornamelijk wegens de rust n®tuur op het eiland. De ideale 0ni onze drie kinderen te laten Roeien. Daarnaast heb ik gemerkt dat Texelaars een zeer gemoedelijke manier van zakendoen hebben, die mij aanspreekt." Lamsvlees Diks wil van de zuivelfabriek hét tus senstation voor vleesproducenten en -gebruikers maken. Hij wil graag vlees van het eiland betrekken. „Ik denk daarbij ook aan lamsvlees. Waarom zou je iets ver halen als het dichtbij te krijgen is? Maar ik denk dat ik ook een deel van de overkant moet halen, want voor de conserven is veel nodig." Diks denkt voor zijn bedrijf acht tot tien permanente ba nen te hebben, die hij het liefst inge vuld wil zien door Texelaars. Daarnaast kan hij, met name in de winter als de productie van conser- De stijgende lijn in het bezoekersaan tal van zwembad Molenkoog zet zich voort. Maandag kon de 25.000ste worden verwelkomd. Het was de 9-jarige Pieter Jan Swarthoff uit De Cocksdorp. Hij kwam met zijn moe der, broertje Rutger en vriendje Jan Boon proefzwemmen voor het diploma. Pieter Jan werd verrast met een ijsje en een kanoboot. Vandaag zal hij een poging wagen zijn A-diploma te behalen. Texelse herkomst, menen de historici. Welk bruidje ooit heeft geposeerd is (nog) niet bekend. De financiële waarde van het doek schat Reydon ondanks de ouderdom niet al te hoog in. „Warmoes was een ambachtelijk schilder, die je niet tot de grote meesters mag rekenen. De histori sche waarde voor Texel is echter on schatbaar." Het eeuwenoude doek moet waar schijnlijk opnieuw worden gerestau reerd. Dankzij een speciaal fonds van het ministerie van WVC voor herstel van historisch waardevolle kunstwer ken verwacht Reydon dat de restau ratie financieel geen probleem zal zijn. Tot die tijd krijgt het bruidspor tret alvast een plaatsje in de Oud heidkamer aan de Binnenburg. Gisteravond werd Dik Haker uit Den Burg onderscheiden met de zilveren eremedaille in de orde van Oranje- Nassau. Burgemeester Schipper speldde hem de koninklijke onder scheiding op tijdens een receptietin restaurant De Raadskelder. Temidden van zijn collega's nam Haker (57) daar afscheid van aannemingsbedrijf Drijver Bouw, waarbij hij meer dan 40 jaar in dienst was. Per I juli gaat Haker in de VUT. Het Koninklijk Texels Fanfarecorps bracht hem een serenade. Op pagina 7 kunt u een in terview met Haker lezen. w De Cocksdorp heropent gerestaureerde NH kerk Daalder en Bakker maken exclusieve fotobrochure Weer een krant erbij in Oosterend b» Grote belangstelling voor geslaagde Taptoe w Dik Haker blikt terug op 41 jaar in de bouw Jonker overhandigt in De Lindeboom het achttiende eeuws bruidsportret aan Johan Reydon van de Stichting Texels Museum. (Foto Gerard Timmerman) ven het hoogst is, tijdelijke arbeids krachten gebruiken. Het pand waar hij zijn oog op heeft laten vallen zal na enige aanpassin gen geschikt zijn voor het nieuwe doel. Diks wil er ook een inpandige bedrijfswoning in laten bouwen. De zuivelfabriek biedt momenteel on derdak aan een stoffeerderszaak, de onderwaterarcheologische afdeling van WVC en twee bollenboeren. Die mogen van Diks gewoon blijven zit ten. „Er is ruimte genoeg." De onder nemer hoopt in januari met de werkzaamheden op Texel te kunnen starten. Een dag voor de Ronde om Texel hield de scouting een loterij bij paal 17. Voor een gulden kon worden ge raden hoeveel zakken zwerfvuil de padvinders de maandag na het rondje zouden verzamelen. Dat bleken er 53 te zijn. Dit aantal werd geraden door Peter van der Heiden uit Den Burg, die hiermee een rondvlucht voor drie personen wint. De opbrengst van de loterij bedraagt ƒ412,- en een Duitse Mark. Directeur J.H. Donatz van de Stich ting Samen Eén-Gollards keert na zijn vakantie niet op zijn post terug. Dat is althans de bedoeling van het bestuur, dat inmiddels een tijdelijke vervanger heeft benoemd. Zo wil men een eind maken aan de proble men die zijn ontstaan omdat de bij na 57-jarige directeur al geruime tijd ziek is en het er niet naar uitziet dat hij zijn taak op afzienbare termijn volledig kan hervatten. Johan Hendrik Donatz werd in 1987 uit dertig sollicitanten gekozen. Aan vankelijk was hij economisch direc teur naast Wil de Vries-Panthus, die directeur bewonerszaken was. Hij kreeg de volledige leiding toen laatst genoemde met pensioen ging en niet werd vervangen. De stichting Samen Eén-Gollards beheert en exploiteert het 90 bedden tellende verzorgings huis Gollards en het 40 (binnenkort 49) bedden tellende Verpleeghuis Texel. Overspannen De directeur raakte in december vorig jaar overspannen en ging met ziekte verlof. Het herstel vorderde zodanig dat het mogelijk leek dat hij per 1 april j.l. weer voor 50% aan de slag zou gaan. Het uitoefenen van de di rectie in halve dagtaak bleek in de praktijk echter grote problemen op te leveren. Veel belangrijk werk dreigde te blijven liggen. Om allés zo goed mogelijk te laten doorgaan heeft het bestuur tijdens het ziekteverlof van Donatz een aan tal taken waargenomen. Dat bleek echter geen sinecure en dreigde op den duur ondoenlijk te worden. Om dat volledig herstel van de directeur er voorlopig niet inzat, werd uitgeke ken naar een andere oplossing. Vol gens het bestuur is over de problemen meerdere keren gesproken met de heer Donatz en is het overleg met hem in feite nog steeds gaande. Knoop doorgehakt Niettemin werd de tijd rijp geacht om de knoop door te hakken. Vorige week werd door het bestuur aan de bewonerscommissie van de Gollards, de patiënten-familieraad van het ver pleeghuis en ook aan het manage- mentsteam van het personeel meegedeeld dat de directeur na zijn vakantie niet op zijn post zou terug keren. Over de reden werd niet in de tails getreden. „We hebben de mensen op het hart gedrukt met de- 0 v - sm* Het bestuur heeft woensdag de heer H.J. Zeggelink benoemd tot voorlopig waarnemer („interim manager"Hij is directeur beheer van het verzor gingshuis „Westerlicht" en verpleeg huis „De Hout" in Alkmaar en heeft voldoende tijd om zich enkele dagen per week met de leiding van Samen Eén-Gollards bezig te houden. Op de Hollewal in Den Burg kwamen woensdagmiddag twee elkaar tege moetkomende auto's met elkaar in botsing. Geen der automobilisten, beide afkomstig uit Den Burg, werd gewond. Wel hadden beide voertui gen blikschade. De aanrijding gebeur de doordat één der bestuurders te weinig rechts hield in een flauwe bocht. IM-ADVERTENTIE ze informatie terughoudend om te gaan, maar we hebben hen geen zwijgplicht opgelegd", aldus vice- voorzitter Joke Kuijper uit Den Hoorn, die de op vakantie zijnde voorzitter Wim Eelman vervangt. Geruchten De geheimzinnigheid die rond deze zaak werd betracht (niemand van bestuur of personeel wilde in eerste instantie commentaar geven op het gerucht dat de directeur was ontsla gen) en het soort publiciteit dat juist daardoor werd uitgelokt, was er de oorzaak van dat thans de wildste ge ruchten over Texel de ronde doen. De directeur zou zijn weggestuurd omdat hij op voet van oorlog leefde met personeel en bewoners, hij zou zich hebben schuldig gemaakt aan finan ciële malversaties, etc. Het bestuur ontkent dit nadrukkelijk. Al langer cir culeerde het verhaal dat het niet goed functioneren van Donatz vooral te maken had met de wijze waarop hij met medewerkers en bewoners omging. Hij zou te zakelijk en afstan delijk zijn. De vice-voorzitster: „Dat is ons niet bekend, het is in elk geval geen reden geweest voor de stap die we nu hebben genomen". Vervanger Donatz zelf konden wij niets vragen omdat hij tot half juli in het buiten land met vakantie is. In hoeverre hij op de hoogte is en akkoord gaat met het bestuursbesluit is daarom ondui delijk. In elk geval is van definitief ontslag (nog) geen sprake. sixties muziek! TALK OT Tilt TOWN -^r a.s. zondagmiddag, van 4 tot 7 en 's avonds'van 10 tot 2... ...tussendoor kun je dus genieten van een overheerlijke steak van de houtskoolgrill! Toegang gratis! presenteert iedere maand een andere internationale pianist/zanger The Piano Bar is geopend iedere donderdag- t/m zondag avond van 20.30 tot 01.30 uur Laatste weekend van Frank Chase Zondagavond: A tribute to Fats Domino The Piano Bar Nikadel 3 (onder Hotel Dijkstra) De Koog - Tel. 17357

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1