B en W: gokautomaten verder terugdringen \-erR BEZORGER Horeca wil nader onderzoek IJzersterk kinderstuk van De Van Tasjes Mig 19: nieuwe blikvanger Honden geslaagd voor VZH examen Kabeldefect legt noordpunt lam Vrijwilligers zeilen zondag eigen rondje Oude muziek in De Cocksdorp Dressuurwedstrijd vanavond bij manege AVO-collecte bracht 7200,- méér op Dansen Ringsteken De Wi'°c Wij zoeken een PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 3 JUy IRI Het college van B en W wil het aantal gokautomaten op Texel nog verder terugdringen. Volgens Frits Langeveld, secretaris van Horeca Nederland, afdeling Texel, wordt daardoor het illegale gokcircuit op het eiland alleen maar groter. Zijn organisatie wil een onderzoek naar de omvang van de problemen. In het wekelijkse overleg heeft het college besloten een aantal maatreg elen te nemen om de machines die gokverslaving veroorzaken te verbie den. Momenteel zijn op het eiland twee speelautomaten per café toege staan. B en w willen dit terugbren gen tot één. Daarnaast wil het college in cafetaria's slechts één be hendigheidsspel (dat is een machine die geen geld uitkeert) toestaan. Twijfelgevallen Bedrijven die zowel cafetaria als bar zijn, vallen onder de rubriek twijfelge vallen en zullen worden behandeld als cafetaria's. Sportkantines en dorpshuizen mogen in de toekomst helemaal geen automaten meer bin nen de poorten hebben, ongeacht of er een drank- en horecavergunning is. De twee speelhallen die het eiland rijk is, hebben alleen behendig heidsspelen. Het college wil dat op de gokkasten die wél geld uitkeren een waarschuwende sticker tegen gokverslaving komt. Overigens moet het college de maatregelen nog bespreken met de politie en de horeca. Opgeblazen De Texelse horeca heeft al eens een gesprek gehad met het gemeente bestuur over het gokkastenbeleid. Volgens Frits Langeveld zijn er op Texel geen ernstige problemen. „Ja, er zijn wel een paar klachten over ge vallen in twee drie bedrijven. Die zijn door de politiek opgepakt en op geblazen." Langeveld pleit ervoor dat individuele excessen worden aange pakt door Horeca Nederland. „De klachten moeten worden gekanali seerd. Daarom willen wij een onder zoek. Want het mag toch niet zo zijn dat na een geluid uit de politiek zo maar even wordt besloten dat alle De uit de zestiger jaren dateren de Starfighter-straaljager die al enkele jaren op het vliegveld Texel wordt tentoongesteld, heeft een tegenhanger uit het Oostblok gekregen. Sinds twee weken prijkt op een steenworp afstand een heuse Mig 17, dus een jager van Sowjetontwerp. Het toestel met zijn kenmerkende rode ster is overigens in licentie gebouwd in Polen (in 1961) en heeft vele jaren deel uit gemaakt van de luchtmacht van het Warchau- pact. Toen de Migs van dit type waren verouderd werden ze afge voerd en voor vliegen ongeschikt gemaakt. Een autohandelaar uit Duiven kocht er een paar in de hoop ze voor een behoorlijk be drag als attractie te kunnen doorverkopen. Dat laatste lukte tot dusver niet voor de prijs die hij in zijn hoofd had. De Texelse luchthavendirectie vond het wel leuk om de Mig parkeerplaats te bieden in afwachting van een ge gadigde. Met de Starfighter vormt het toestel een broederlijk duo, waarin voorbijgangers al een monument ter herinnering aan het eind van de koude oorlog herkend menen te hebben. Het vliegveld heeft er weinig centen aan uitgegeven. Slechts een deel van de kosten van het transport per vrachtauto naar Texel moest worden vergoed. gokkasten weg moeten? Daarmee worden 150 bedrijven benadeeld." Door automaten toe te staan is con trole mogelijk, aldus de stelling van Horeca Nederland. Langeveld schaart zich daarachter. „Ik heb op Texel wel eens ergens kleine illegale automaten op een bar gezien, die niet waren ge keurd door het ijkwezen. Die waren later weer pleite. Dat is toch niet de kant die wij opmoeten?" Illegaal „Wij zijn tot nu toe nog niet gecon fronteerd met problemen rond gok verslaving. Maar dat wil niet zeggen dat er niets aan de hand is", aldus Muus Smit, woordvoerder van de Texelse politie. Volgens Smit neemt het illegaal gokken momenteel overal toe. „Maar het hangt ervan af wat je onder illegaal gokken verstaat. Een weddenschap in de huiskamer is dat in feite ook al." Aantal terugdringen Jan IJzerman van afkickscentrum De Nieuwe Skuul vindt het een goede zaak dat het aantal gokautomaten op Zeven van de tien deelnemers aan het verkeerszekerheidexamen van de Hondenclub Texel (HCT), zijn zater dag geslaagd. Het examen werd afgenomen door NBG-keurmeester T. Stappers uit Leusden. Hij bleek streng, doch rechtvaardig. De opdrachten appèl, aan de riem en los volgen, zit en af- oefeningen werden op het terrein van de club in de Dennen afgewerkt. Het sociale gedeelte vond in het drukke centrum van Den Burg plaats. In bei de gevallen was over de hoeveelheid publiek niet te klagen. In november is opnieuw een VZH examen bij HCT, die als enige club op texel is aangesloten bij een landelijke organisatie. De geslaagden zijn: Dia van Beek-De Vey met Lady (Golden Re- triever), Yvonne Broersma met Yochem (Bob tail), Pieter Duin met Tommy (Golden Retriever), Wil de Vries met Britta (Appensel- ler Hond), Jean Feenstra met Astra (Duitse Herder), Ab Scholten met Wyco (Duitse Her der) en Marion Buma met Dino (Duitse Herder). De electriciteitsstoring die het noor delijkste puntje van Texel maandag middag trof blijkt te zijn veroorzaakt door een defect in de mof (verbin dingsstuk) van een stroomkabel langs de Vuurtorenweg. Het PEN werd vrij laat op de hoogte gebracht, zodat het drie uur duurde voordat o.a. de bewoners van de Vuurtorenweg, twee strandpaviljoens, camping De Robbenjager en de vuurtoren dankzij een noodoplossing weer stroom had den. Dinsdag maakten PEN- medewerkers de kabel weer helemaal in orde. Volgens PEN-technicus Jaap van Vooren is geen sprake van een foute montage van de mof. „Dat kun je moeilijk beweren, want de kabel zit hier al veertig tot vijftig jaar in de grond. Vermoedelijk is het een spon tane storing. Vorig jaar hadden we op precies zo'n warme dag een soortge lijk defect in De Koog. Of de tempe ratuur er iets mee te maken heeft valt echter te betwijfelen, want de kabel ligt 80 cm diep." Texel wordt teruggedrongen. „Je moet het iemand niet makkelijk ma ken. In patatzaken zie je soms jo chies van tien jaar achter zo'n kast staan. Drank mag pas worden ver kocht aan jongeren boven de 16, maar op gokken zit geen enkele restrictie. Dat klopt niet." Hij vertelt dat het centrum heel af en toe met Texelse gokverslaafden te maken krijgt. „Maar er zijn er veel meer op het eiland. De meesten hebben ech ter niet het lef om hier aan te klop pen. Degenen die komen hebben vaak ook een alcoholprobleem en ge bruiken dat als aanleiding om hulp te zoeken." Geslaagd Aan de Amsterdamse faculteit voor onderwijs en opvoeding deed Mar- greet Roeper met gunstig gevolg exa men Engels en Textiele Werkvormen gehaald. Vrijdag 3 juli Van 17.00 tot 21.00 uur wordt bij manege Akenburg een avond- dressuurwedstrijd gehouden. Be langstellenden hebben vrije toegang. Van 19.00 tot 21.00 uur houdt kleindierensportvereniging Kotex in het eigen gebouw in De Mars receptie ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan. In de Zeemanskerk in Oudeschild geeft het Koninklijk Texels Fanfa re een concert, aanvang 19.30 uur. De dorpscommissie van Ooster end heeft om 20.00 uur jaarver gadering in De Bijenkorf. Zaterdag 4 juli Om 14.30 uur begint bij Kotex in het eigen gebouw in De Mars een huisdierenkeuring. Vanaf 21.00 uur is er dansen in dorpshuis De Wielewaal in De Waal. Van 18.30 tot 21.00 uur wordt een sportviswedstrijd gehouden op het strand bij paal 15. Om 20.00 uur start in manege Akenburg een bridgemarathon die duurt tot zondagochtend 8.00 uur. De Singers of the Lord geven om 20.00 uur een concert in de Her vormde kerk van Oosterend. Zondag 5 juli Om 19.30 uur begint in De Waal de eerste wedstrijd in het kader van de ringsteekcompetitie. In De Hervormde kerk van De Koog wordt om 12.30 uur een kerkdienst in Duitse taal ge houden. In de Hervormde kerk van De Koog is om 19.30 uur een inter kerkelijke zomeravonddienst, met als voorganger ds J. Kok en mu zikale medewerking van Margriet vd Meer (blokfluit) en Marinka op den Dries (gitaar). Maandag 6 juli Van 19.00 tot 20.00 uur is de bi bliotheek geopend van De Schuil hut in De Koog. Ook Duitse boeken. In de Hervormde kerk van De Koog verzorgt Freek Veldwisft een dia-avond over Texel; 20.(f In de R.K. kerk van De Koog\« zorgt het Koninklijk Texels Far* re een zomeravondconcert; uur. Voor de overige evenementen het bioscoopnieuws wordt vet wezen naar de agenda in de) kantiekrant, die als bijlage va^ de Texelse Courant wordt ver spreid en op tientallen plaatse op Texel wordt uitgereikt of j tis kan worden afgehaald. Tante Ko, meneer Snoekjes en mevrouw Tulband in donker Afrika op zoek naar Klojo. iFoto Tessa de Graaft) Twee weken na de spectaculaire vijf tiende editie van de Ronde om Texel kunnen de medewerkers en andere betrokkenen eikaars krachten meten op de wateren rond Texel, want zon dag houden kustzeilvereniging Westerslag en de Cocksdorper Kust zeilvereniging het „tuusrondje". Deelname staat open voor leden van de twee genoemde verenigingen, k.z.v. Paal 15 en de medewerkers van de Ronde om Texel. De briefing is om 10.00 uur in het CKZ-clubhuis bij paal 33. De deelnemers kunnen zich vanaf 9.30 uur inschrijven voor deze toertocht. Traditioneel is de tus senstop bij paal 9, waar iedereen zich moet afmelden. Vervolgens wordt weer gestart voor het tweede traject naar paal 33. De gezamenlijke maaltijd vindt om ongeveer half zes plaats in strandpaviljoen De Krim. In Klif 12 is gistermiddag het kinder toneel stuk „De Van Tasjes in donker Afrika" in première gegaan. Vol was de zaal niet, maar wie het optreden heeft gemist krijgt komend seizoen nog volop kans. Iedere donderdag om 16.30 uur wordt het aanstekelijke verhaal, dat ook voor volwassenen de moeite waard is, op de planken gezet door Cor van Heerwaarden, Bennie de Haan, Janine de Bruin, Margriet de Graaff en debutanten Pe tra Schut en Simone van Tilborg. Kinderen die vorig jaar ook een voor stelling van De Van Tasjes hebben bijgewoond, zullen ongetwijfeld de fi guren van mevrouw Tulband, Hugo Snoekjes, Klojo en tante Ko herken nen. Het avontuur in donker Afrika zit vol grapjes en betrekt het publiek bij het spel. De acteurs spelen vol over gave in komische kleding en al even grappige requisiten. Als enige kantte kening kan worden opgemerkt dat het stuk voor de hele kleintjes soms wel wat griezelig is. Maar vanaf va ders' of moeders' veilige schoot wordt ongetwijfeld volop genoten van De Van Tasjes. T.d.G. Daar vindt ook de uitreiking van de Menno van der Wal-trofee aan de beste Texelse zeiler tijdens de Ronde om Texel. Het inschrijfgeld be draagt 730,- per persoon, inclusief tussenstop en maaltijd. y£y In de RK kerk van de Cocksdorp wordt dinsdag om 20.15 uur een zo meravondconcert verzorgd door Henk Gijzen en Helma van den Hoek. Zij spelen respectievelijk orgel en blokfluit en zijn gespecialiseerd in oude muziek. Als duo zijn Van den Hoek en Gijzen al jaren actief. De blokfluitiste stu deerde aan het conservatorium van Utrecht en Den Haag. Tevens volgde ze masterclasses bij Frans Brüggen. Organist Gijzen studeerde orgel en kerkmuziek bij Evaristos Glassner en Klaas Bolt aan het Sweelinck Conser vatorium te Amsterdam. In De Cocksdorp zal het tweetal wer- Bij manege Akenburg wordt van avond voor de eerste keer een avond wedstrijd gehouden. Van 17.00 tot 21.00 uur komen tientallen Texelse ruiters en amazones van ponyclub De Kleppertjes en rijvereniging De Wad- denruiters in de ring. Samen leggen ze zo'n honderd dressuurproeven af. De wedstrijd speelt zich af in de bui tenlucht, op het groene terrein naast de manege. Daar zijn vier rijbanen uitgezet. De toegang is gratis. ken ten gehore brengen van R. Carr, J.G. Albrechtsberger, N. Camidge, F.M. Veracini, de Neufville, Chr.F. Ruppe en J. S. Bach. De toegang is vrij, maar bij de uit gang wordt een collecte gehouden ter bestrijding van de onkosten. AVO, de organisatie voor integratie van gehandicapten in de Nederlandse samenleving, kijkt terug op een geslaagde collecte op Texel. In de week van 7 tot 13 juni haalden de vele vrijwilligers 76.044,70 op en dat was tweehonderd gulden méér dan het record van vorig jaar. In vergelij king met 1990 was de opbrengst zelfs tweeduizend gulden hoger. Te leurstellend was alleen dat voor De Koog geen collectanten konden wor den gestrikt. Pér wijk is de opbrengst als volgt: Den Burg 73.396,-, De Waal 7330,35, Oosterend, Oost en Het Noorden 7980,55, Eierland 7198,70, De Cocksdorp 7247,55, Oudeschild 7443,35, Den Hoorn 7413,70, PH-polder 7131,25, 't Hornt- je 7103,25. In dorpshuis De Wielewaal kan zater dag worden gedanst vanaf 21.00 uur. De toegang is gratis. De kranten moeten dinsdag e5'1; dag bij ongeveer 300 abonnfr De Koog en omgeving worden zorgd. Geïnteresseerden kunnen vod dere inlichtingen terecht bij de receptie van de drukkerij. Parkstraat Den Bur?., telefoon w Hoogwater Oudeschild Aan het strand is het ongeveer een a eerder hoog water. De zon komt 5,u op om 5.25 uur en gaat onder om 22.01 uur. 7 juli eerste kwartier; 8f doodtij; 11.06 en 23.25 00.15 en 12.15 00.55 en 13.05 01.15 en 13.3< 01.57 en 14.U 02.40 en 15.1< 03.30 en 16.05 04.30 en 17.20 De eerste ringsteekwedstrijd va er seizoen wordt zondag tradition L De Waal gehouden. Het begint 19.30 uur, maar rijders worden zocht om 19.00 uur aanwezig op het opstelterrein bij de Gebi Heerwaarden aan de Polderweg De route die door de ring: wordt gebruikt is: Hogerend, St meltjesweg (over het fietspad!! Bomendiek. Omwonenden verzocht het parcours vanaf 18( x uur autovrij te houden. Geslaagd Op 26 juni slaagde Vibeke Rkj voor het doctoraal examen His; sche Letterkunde aan het insi voor Neerlandistiek van de Urn teit van Amsterdam Irene Lancer heeft het diplom» leidster kindercentra behaald 3| OVDB in Alkmaar. Iedere zaterdagochtend haalt Texel oud papier op. De mens verzocht deze spullen vóór 101 aan de straat te zetten, zodat2 kunnen worden ingeladen. Ko zaterdag wordt oud papaier etc haald in de volgende straten: 4. Molenstraat, Weststraat, Hd ![(j Lijnbaan, Gasthuisstraat en Ds De Cocksdorp 6S Zaterdag wordt in De Cocks: omgeving oud papier opgeha; al de ouders van leerlingen van at perhonk. Men wordt verzocht' ïs pier uiterlijk om 8.30 uur aan de M zetten. 's Middags van 13.00 tot 151 "j wordt in de rest van de Eierlanc a' der door de Strijbosschool oud papier opgehaald. !CI Oudeschild: In Oudeschild wordt dinsdag 7; 611 af 15.30 uur door „De Bruinvis papier opgehaald, leder wordtve het papier tijdig gebundeld e straat te zetten. ke! Het bezorgen is het eenvow voor iemand die in deze onf' woont. Wij zoeken iemand die per 1 tus 1992 voor ons de Texelse t' rant wil bezorgen in De Koog

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 2