Cjroen 2,'wartsjexehin het Onnodige zoekactie ia fout signalement TVL hoopt op steun voor compromis Vogels op Bruine Bank door olie overvallen helikopter en schepen speuren urenlang Gedeputeerde verdiepte zich in zorgsector ixelse campings tcor Waddentour sndelid bekent "aér inbraken Slachtoffer van ongeluk overleden Veel schade bij inbraak Zakkenroller? Inbraak in auto Rotondevrees Harleyclub naar Rommeltjesmarkt Beroep tegen rechterlijk vonnis ingetrokken Tjalk stuurloos A//OZ onderzoekt olieslachtoffers: OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10695 DINSDAG 7 JULI 1992 advertenties, abonnementen, etc. "eid en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, Jon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220-14111. ij-ctie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 1220-12741. tótie buiten werktijd ^Hopman. Pater Witteplein 27, Den Burg, telefoon 02220-15472. Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs /46,20 per half jaar; Los /1.30 isteravond werd op de Noordzee sigeefs met man en macht gezocht onbekende surfer. Pas om- jeeks tien uur, toen de schemering uder zoeken inmiddels onmogelijk laakte, werd duidelijk dat van ver geen sprake was. inleiding voor de zoekactie vormde opvissen van een surfplank door kotter TX 12 van J. Betsema. Dat beurde omstreeks zes uur gister- iddag ter hoogte van paal 12. Me en werd verband gelegd met een dding van een surfer door de I-reddingsbrigade bij paal 19, gistermiddag. De strandbewa- hadden daarbij plank en zeil in laten drijven, j'/e hebben nog wel een poging ge- lanom het materiaal te bergen, ear het bleek" ondoenlijk de spullen boord te nemen", aldus één der snokken redders. „Vandaar dat we aandacht verder concentreerden ide surfer, die gewond was." watersporter, de 21-jarige Rotter- immer Peter Vervoorn, was tijdens s'brandingsurfen met een groep' «ongeveer vijftien surfers ongeluk- gterecht gekomen. Hij brak, zo Slater, een sleutelbeen en was ;meer in staat om verder te sur- .Zich vastklemmend aan zijn stdreef Vervoorn af in zuidelijke IIÉg. De doodsbenauwde jongen issifolblij toen de strandbewakers temet de rubberboot uit zee op feil. Hij werd naar de post op het md bij paal 19 gebracht en vervol- snaar een huisarts vervoerd. Kustwacht reddingsbrigade lichtte intussen !kustwacht in over de plank en het Landelijke Vereniging tot Behoud :de Waddenzee heeft Texel als irtpunt gekozen voor de Wadden- r.die deze zomer wordt gemaakt. Kdezeiltjalk „Neeltje" bezoekt de Menvereniging in zes weken di- ise kustplaatsen. Het schip dient sbasis voor een groot- voorlichtingscampagne over Waddenzee. Speciale aandacht is wor een actie tegen eventuele gaswinning in het waddengebied, flilligers verzorgen op campings inde dorpen een informatief pra gma voor jong en oud. Zondag S'Steren waren vakantiecentrum Krim en camping De Bremakker 1 de beurt. De jeugd werd bezig *«uden met o.a. een wad- r«peurspel en een „knock out"- W. 's Avonds kon worden deelge- nen aan een wadexcursie. Van- sluit de Waddenvereniging het op Texel af op camping Mmansduin. Uiteraard hoopt de Menvereniging op deze manier Lnieuwe leden te kunnen inschrij- Morgen reist de „Neeltje" door Vlieland. man uit Amersfoort die ^ns diverse inbraken op Texel in ?*vangenis van Zwaag zit, blijkt 9méér op zijn kerfstok te hebben, ^mersfoorter bekende dat hij vori- ^laand ook de inbraken in zwem- c polenkoog en de ^automatenhal in De Koog heeft J^Het bewijs werd geleverd at bij het zwembad vingeraf- '-^ovan hem waren aangetrof- side delicten zouden samen 'eon vriend zijn gepleegd. Verder aarde hij dat „vrienden" van 'I oog meer zaken op Texel be- H n Waren. Ook deze personen naar aanleiding van eerde- raken op Texel en zullen door "ie worden gehoord. De ït!°0rter.en ziJ'n kornuiten (onder q, ,ee meisjes) liepen medio juni e lamp na het plegen van in- 'n horecazaken in De Cocks- n "e Koog. zeil die nog ergens rond moesten drij ven. Toen de kustwacht later terugbelde met de mededeling dat een surfplank was opgevist, werd deze vergeleken met de plank van de Rotterdammer. Het signalement dat de strandbewak ers gaven, kwam echter niet overeen. Reden dus om te veronderstellen dat er nóg een surfer in moeilijkheden was geraakt. Dit was het sein voor een grootscheepse zoekactie. Van Texel namen de reddingboot Beursplein 5 en de wipperploeg van De Koog aan de actie deel. Verder hielpen de Zeeleeuw, Suzanne en RP 20 uit Den Helder mee zoeken, als mede de TX 12 en een marineheli kopter. Intussen werden aan de wal auto's op de strandparkeerterreinen onderzocht en werden ander wa tersporters ondervraagd, maar ver geefs. Aap Laat op de avond kwam de aap uit de mouw. Op weg naar camping Ko- gerstrand, waar ze de anderen uit de groep van vijftien wilden ondervra gen, liepen KNBRD-leden Vervoorn tegen het lijf, die na behandeling door de dokter weer terugkwam. Hij gaf de exacte gegevens inzake merk, kleur en type van zeil en plank. Deze bleken overeen te komen met de op geviste plank en een zeil dat elders op het Texelse strand was aan gespoeld, zodat de actie kon worden afgeblazen. De reddingsploegen wa- De 59-jarige B.J. Bugel uit Almelo, die dinsdag bij een ongeluk op het Jan Ayeslag zeer ernstig werd ge wond, is vrijdagavond om 20.50 in het ziekenhuis van Den Helder overleden. Een 37-jarige Duitse toerist consta teerde donderdagavond dat was in gebroken in zijn auto die hij op het parkeerterrein van het strand paal 17 had gezet. Een portierruit ter waarde van f800,- was vernield en een leren jas, een re genjas en een zonnebril (gezamenlijke waarde f1500,-) waren ontvreemd. ren inmiddels ruim vier uur in touw geweest. De betrokken strandbewa kers betreuren de gevolgen van hun foutieve signalement: „In het vuur van de redding van de gewonde sur fer hebben we de plank en het zeil niet goed gezien. We waren er stil van, toen duidelijk werd dat de zoek actie hierdoor voor niets was ge weest." In nood Een dag eerder moest dezelfde red dingbrigade ook al in actie komen voor een surfer in nood. De ervaren surfer Klaas Jan van der Vis uit Oosterend kreeg zondagmiddag om streeks half zes bij paal 20 (Badweg) te kampen met een gebroken mast- voet. Hij bevond zich op dat moment achter de tweede branding en kon niet op eigen kracht naar het strand terug keren. In dit geval lukte het wél om plank en zeil aan boord van de rubberboot te nemen. Hqt zeil werd, met veel pijn en moeite, tot een „noodpakket" gevouwen. Gedwon gen door de krachtige wind en ruwe branding werden surfer en spullen bij paal 19 aan land gezet. Een 16-jarige jongen uit Utrecht raakte in de nacht van donderdag op vrijdag tijdens het bezoek aan een horecabedrijf in De Koog zijn porte monnee kwijt. De portemonnee is mogelijk gerold. Op een gegeven moment merkte de jongen dat hij weg was. Later vond hij de portemonnee buiten de zaak terug, maar het geld (ongeveer f250,-) was eruit. Op het parkeerterrein bij het strand van paal 17 werd donderdagavond de auto van een 38-jarige toerist uit Steinfurt (Duitsland) open gebroken. Vermist worden diverse artikelen ter waarde van ongeveer f1800,-. De tot dusver onbekende dader sloeg het tochtraampje van het linker ach terportier stuk, waardoor het portier kon worden geopend. De buit bestaat uit een rugzak met kledingstukken, een verrekijker en een kinder fietshelm. Op uitnodiging van wethouder Tine Krijnen bracht gisteren me vrouw J.E.M. Berman (D'66) een werkbezoek aan Texel. Me vrouw Berman is lid van Gede puteerde Staten, in het bijzonder belast met welzijnsaangelegen- heden. In gezelschap van de ambtenaren Van Eekhout (ge zondheidszorg) en Scholten (ou derenzorg) verdiepte zij zich in de actuele problematiek van de zorgsector, in het bijzonder wat betreft aspecten die met de ei landsituatie hebben te maken. Een en ander werd uit de doeken gedaan door wethouder Krijnen, geflankeerd door de welzijnsamb- tebaren Ger Praamstra en Hans van Zeijlen en door andere Texe laars die er beroepshalve bij be trokken zijn. In het raadhuis sprak ze met het bijna voltallige college van b en w en vertegen woordigers van kruiswerk, Stich ting Welzijn Ouderen Texel, verzorgingstehuis Sint Jan en de stichting Samen Eén-Gollards. In De Gollards bezichtigde zij de on langs tot stand gekomen uitbrei ding, bestemd voor dagopvang. In strandpaviljoen paal 28 werd de maaltijd gebruikt en tevens werden enkele ter plekke aanwe zige invalidenvoorzieningen beke ken: het aangepast toilet in het paviljoen en het uit betonnen pla ten en rolmatten bestaande „rolstoelpad" tussen strandtoe- gang en vloedlijn, een gemeente lijke voorziening die door de strandexploitanten elk seizoen wordt aangelegd en opgeruimd. De foto toont hoe strandexploi- tant Piet Zijm tekst en uitleg geeft bij „zijn" rolmat. (Foto Harry de Graaf) 7lissen dijk en duinenrij door Klaas Bonne De gemeente timmert onvervaard Aan paden en aan wegen Omdat het plaatselijk verkeer In omvang is gestegen Maar Jan zit op zijn trekkertje en zegt het onomwonden Ik heb het niet zo erg voorzien Op die Ruugediek-rotonde Want as ik al die bochten zie Leef ik in angst en vreze Want mien land leit aan de are kant En dèèr moet ik vaak weze En Terpstra mag dan apetrots Het leste gat dicht maken Ik voel me net een vreemde eend Op het knelpunt Hoevelaken En teugewoordig weten ze In het verkeer van wanten Straks tienden ze me nog terug In het land van Cor van Santen Maar ondanks de dreigende gevaren Ziet Jan toch een puntje licht En zegt, er is nog volop ruumte Op het terrein van Carta Spigt De Harley Davidson club houdt zater dag een ontmoetingsdag tijdens de Rommeltjesmarkt in Oosterend. De motorrijders zijn present van 11.00 tot 14.00 uur. Onder de aanwezige „coureurs" worden (omstreeks 13.00 uur) een tandemsprong, rondvlucht en andere prijzen verloot bij het rad van avontuur. sw Schoo trekt in bij Oele w Taxi De Boer naar Van Boven sm Stichting Bejaardenzorg bouwt verder Wie is beste visroker? s» Nieuwe vondsten in fort De Schans sm Kotex-leden gehuldigd s» IVN en vogelwerkgroep gaan samenwerken De Texelse Vereniging van Logies - verstrekkers heeft zich alsnog neer gelegd bij het vonnis van de Alkmaarse rechtbank inzake het stemrechtsysteem en heeft het be roep daartegen ingetrokken. Tegelijk is besloten de leden te vragen ac- coord te gaan met nieuwe statuten, die bedoeld zijn als een compromis. Er blijft verband tussen stemrecht en contributiebijdrage, maar minder ex treem: een lid kan maximaal 15 stemmen uitbrengen, volgens de re geling van de laatste tijd was dat 30 stemmen. Uit de rechterlijke uitspraak is overi gens niet gebleken dat stemrecht in verhouding tot contribu tiebijdrage onaanvaardbaar is. Het vonnis had uitsluitend betrekking op de wijze waarop over de statuten was gestemd. De volmachten die daarbij in het geding waren, werden niet erkend en dus was het besluit ongeldig. Volgens de statuten die nu worden voorgelegd is stemmen bij volmacht niet toegestaan. Vroeger kon dat wel en deze regeling geldt weer sinds het vonnis van de Alk maarse rechter. Er zou dus met vol machten gewerkt kunnen worden als de nu gepresenteerde nieuwe statu ten op een „zeer binnenkort" te hou den buitengewone ledenvergadering aan de orde worden gesteld. Het TVL-bestuur doet echter een beroep op de leden om van deze mogelijk heid af te zien in het belang van een verdere harmonische afwikkeling van de problemen. Toelichting De nieuwe statuten liggen vanaf he den bij de bestuursleden ter inzage. Woensdagavond (morgen) wordt in „Bosch en Zee" in De Koog een in formatiebijeenkomst gehouden waar toelichting wordt gegeven en waar leden met hun eventuele vragen te recht kunnen. De bijeenkomst begint om 21.00 uur. Voorafgaand (aanvang 19.30 uur) wordt in hetzelfde etablis sement de jaarvergadering gehouden van de Kleine Logiesverstrekkers Ver eniging. In de voorgestelde statuten is vastge legd dat bestuursleden gekozen moe ten worden uit de vijf sectoren waaruit de vereniging is opgebouwd: Kleine Logiesverstrekkers, Recron, Groet, hotels en verhuurders bemiddelaars. In de praktijk gebeurde dat al. Verzet Over het voorgestelde compromis wat betreft het stemmen naar rato van contributiebijdrage is niet gespro ken met de door Frans Voskuil aan gevoerde protesterende leden die het geding tegen de TVL hebben gewon nen. Voskuil liet gisteren desgevraagd weten het er niet mee eens te zijn en zal zijn standpunt gedetailleerd op papier zetten en publiek maken Óp de voorlichtingsbijeenkomst zal hij niet aanwezig zijn. Hij houdt vast aan één stem per lid omdat hij daar geen enkel gevaar in ziet voor het goed functioneren van de vereniging. Ook blijft hij strijden tegen de lagere con tributie per eenheid die geldt voor grote bedrijven. De wipperploeg van De Koog rukte gistermorgen uit om hulp te bieden aan een tjalk die op de Waddenzee ter hoogte van Oudeschild in moei lijkheden was geraakt. Het schip kampte met een gebroken roer. Om dat het geen vuurpijlen en een mari foon aan boord had, werd via een jachtje in de buurt alarm geslagen. Bij de actie kreeg de wipperploeg as sistentie van de „Urk", een mijnenve ger van de marine. De „Urk" nam de tjalk mee op sleeptouw naar Den Helder, nadat de Texelse redders per rubberboot een tros hadden overge bracht. De vogels die in februari dit jaar als olieslachtoffer aanspoelden op het Texelse strand waren hoogstwaar schijnlijk afkomstig van de Bruine Bank in de zuidelijke Noordzee. Op het moment dat de vogels door de olie werden overvallen, verkeerden ze in een uitstekende conditie. Deze conclusies staan in het rapport „Olievogels op het Texelse strand", dat het NIOZ in samenwerking met de Nederlandse Zeevogelgroep heeft gepubliceerd. Het rapport is samengesteld door de biologen Mardik Leopold en Kees Camphuysen. Via onderzoek van de olieslachtoffers probeerden zij méér te weten te komen over de levenswij ze van de getroffen vogels. Aanlei ding vormde vervuiling van de Texelse Noordzeekust met olie op 16 februari. Over een grote lengte spoel de minstens 30 ton bunkerolie aan, als gevolg van een ongeluk of een opzettelijke lozing in het zuidwestelijk deel van de Noordzee, ruim een week eerder. Tussen de aangespoelde olie bevond zich een groot aantal totaal met olie overdekte zeevogels, voorna melijk zeekoeten. De onderzoeksresultaten geven een extra aanwijzing inzake de lokatie waar de olie is geloosd, maar het bleek onmogelijk om de dader alsnog in de kraag te vatten. Dat was echter ook niet,de opzet. Mardik Leopold: „Het belang van dit onderzoek is de behoefte aan méér informatie. De vraag wat een vogel eet lijkt nogal simpel, maar het antwoord is moeilijk te krijgen. Het enige alternatief is vo gels afschieten, maar daar kiezen we liever niet voor. Waarneming vanuit een bootje in de buurt levert weinig op, omdat de vogels hun gedrag wij zigen door onze aanwezigheid. Dat regelmatig vogels in een olievlek be landen is dus eigenlijk een 'gelukje', waarvan we trachten te profiteren." Wijting Het maagonderzoek leverde tot dus ver enkele interessante conclusies op. Tot verrassing van Leopold en Camp huysen hadden de getroffen zeekoe ten restanten van wijting in de maag. Deze vissoort is dusdanig groot dat het tot voor kort niet voor mogelijk werd gehouden dat wijting door zee- Lees verder pagina 3

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1