Cjrocn ^warLs Jexeh in het harL, Er ligt 'n bom zjinder de TVL..." Woningbouw toegestaan in Zouteland-gebied Lioe! Meu I'M TVO: gun marge aan Texels bedrijfsleven Bezwaren kunnen plan nog doorkruisen estuur draait er niet omheen: Heetveld Officier O.N. Draisma steekt aannemers weer loef af Rechter stelt vonnis RST-Lindeboom uit Volgend jaar weer Oosterend Present? Even voelen.... Insluiping jERlCHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10696 VRIJDAG 10 JULI 1992 advertenties, abonnementen, etc. gelden de Rooy B.v.. Postbus 11, 1790 AA Den Burg, jon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220-14111. ctie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 10-12741. wie buiten werktijd «Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, telefoon 02220-15472. Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs M6.20 per half jaar; Los /H,30 willen niet dreigen, maar we kunnen er ook niet omheen aien. Als de TVL-leden niet accoord gaan met de nu voor stelde statutenwijziging, zullen tenminste Recron, hotels en j huurders-bemiddelaars (met hun respectievelijke achterban- :RIP|nl uit de vereniging stappen. Zij zullen een nieuwe vereniging richten die makkelijk in staat is jaarlijks f150.000,- promotie- te brengen en door de stichting VVV Texelpromotie 4}iccepteerd zal worden als opvolger van de huidige TVL". Jii HUI J8( ius Martin Warnaar (Recron- tegenwoordiger in het TVL- Ttuur) tijdens de woensdagavond Bosch en Zee" gehouden infor- ibijeenkomst over de nieuwe E ruien. Hij en overige bestuursle- ilieten uitkomen dat wat hen be- Me maat vol is. De „gematigde" ïiiechtregeling (maximaal 15 inmen per lid, afhankelijk van de tributiebijdrage) is het uiterste „We zijn het zat. Alle energie is Isatste tijd in dit gekissebis gaan aen. Het moet nu afgelopen zijn". nieuwe statuten en het nieuwe yioudelijk reglement zullen Knsdagavond 15 juli a.s. in stern- worden gebracht tijdens een jj-ngewone ledenvergadering van jlVL in Bosch en Zee, aanvang uur. Om de wijziging erdoor te een meerderheid van 2/3 Elk lid heeft niet meer dan één (omdat als gevolg van de rech- uitspraak de oorspronkelijke ïchtregeling weer van toepas- iwlen op alle partijen is het be- n niet met volmachten te (ten. ide meerderheid van 2/3e niet ril gehaald, zal de vereniging dus toffen, maar direct door een •we organisatie worden opgevolgd tal werken met statuten die on- de dan ontstane omstandigheden r«t meest wenselijk worden be- cuwd. Billijk ïos de voorlichtingsbijeenkomst woensdagavond zaten voor- en aistanders van de nu voorgestel- statuten elkaar danig in de haren, :rbij de stemrechtregeling het eni- itrijdpunt was. Het voltallige "uur beschouwt de regeling waar- sn lid maximaal 15 stemmen (in- fövan 30) kan uitbrengen als ttaar en acceptabel, maar de ste bestuursleden hadden er wel moeite mee gehad. Met name maar bleek een veel groter aantal "men voor betalers van veel con tributie niet meer dan billijk te vin den. Hij rekende voor dat de invloed van die leden nog veel groter zou moeten zijn als het stemrecht werke lijk geheel in overeenstemming met de financiële inbreng zou zijn. Hij her innerde eraan dat de rechtbank geen bezwaar heeft laten blijken tegen de stemrechtregeling op zichzelf, maar uitsluitend tegen de wijze waarop die regeling in stemming is gebracht, nl. door gebruik te maken van machti gingen van leden (eigenaars van bun galows in grote parken) die volgens de rechtbank niet als echte leden konden worden aangemerkt. Democratisch De tegenstanders van de nu voor gestelde stemrechtregeling beriepen zich op democratische beginselen. Eén stem per persoon is algemeen gebruikelijk. Wie in Nederland veel belasting betaalt, kan bij verkiezingen ook niet méér stemmen uitbrengen dan iemand die geen of weinig geld aan de staat afdraagt. Het bestuur daarentegen voerde aan dat in onder nemingen de invloed wel degelijk af hankelijk is van financiële inbreng. Wie meer aandelen heeft, heeft meer stemrecht. De TVL is dan wel geen onderneming, maar is daarmee wel te vergelijken omdat het om een strikt zakelijk doel gaat: het beharti gen van een van de belangrijkste bestaansbronnen van Texel. Geen gevaar De tegenstanders lieten zich echter niet overtuigen. Zij zagen niet in wel ke nadelen zijn verbonden aan één stem per persoon en daagden het bestuur uit om aannemelijk te maken dat het met het toerisme niet goed gaat als dat systeem van toepassing is. Het bestuur reageerde door niet alleen te verwijzen naar „toestanden" die zich in het verleden in het boe zem van de vereniging hebben af gespeeld, maar stelde vast dat het voor iemand die een groot logies- verstrekkend bedrijf heeft met de daaraan verbonden werkgelegenheid en risico's, onaanvaardbaar is dat de :^er H. Heetveld, uit Den is benoemd tot Officier in van Oranje Nassau. Hij de hoge onderscheiding ^djn verdiensten voor het on- in het algemeen en in '"ponder aan zijn succesvol- ^Panningen bij de vorming openbare scholenge- ^schap De Hogeberg. Ook Activiteiten op maatschappe- D^ied hebben een rol *peeld. tenoeming werd vanmiddag "'^gemaakt tijdens het offi- van de receptie, die in de school werd gehouden ter gelegenheid van het afscheid van Heetveld als rector van de scholengemeenschap. Heetveld, geboren op 23 augus tus 1935 in Ede, kwam 13 juni 1957 bij het onderwijs als leraar lichamelijke opvoeding. Na zijn militaire dienst werkte hij bij ver schillende onderwijsinstellingen in Amsterdam, kwam op 26 augus tus 1963 bij het technisch onder wijs in Steenwijk en stapte ingaand september 1967 over naar de Rijksscholengemeen schap Texel. Daar werd hij per 1 september 1971 benoemd tot con-rector, per 1 augustus 1980 tot waarnemend rector en per 1 oktober van hetzelfde jaar tot rector als opvolger van C. van der Eijk. Toen deze scholenge meenschap vorig jaar samenging met de scholengemeenschap voor beroepsonderwijs, werd hij ook rector van deze 820 leerlin gen en 82 personeelsleden tel lende combinatie. Mede dank zij zijn inzet konden zowel de fusie als de overdracht aan de ge meente binnen het gestelde krap pe tijdschema worden gerealiseerd. Naast zijn werk bij het onderwijs was Heetveld onder meer voor zitter van het Tesselhuus, het va kantiehuis voor zwaar gehandicapten in De Koog. Ver der was hij actief in de plaatselij ke Rotaryclub, de paardensportverenigingen en in de ANWB als consul. dienst in de TVL wordt uitgemaakt door mensen die als bijverdienste een kamer of een huisje verhuren. Stabiliteit Van de andere kant wil het TVL- bestuur ook niet het tegenovergestel de. Voor de vrede en de daaraan ver- Lees verder pagina 5 Eindelijk, nadat de zitting tot zesmaal toe was verschoven, heeft de arron dissementsrechtbank in Alkmaar uit spraak gedaan in de zaak die de Recreatiestichting Texel heeft aan gespannen tegen Springers BV uit Groningen. Inzet is het cultureel en maatschappelijk gebruik van de schouwburgzaal van hotel De Linde boom. Springers BV heeft dit onmo gelijk gemaakt door er poolbiljarts neer te zetten, teneinde tot een bete re exploitatie te komen. RST stelt nu dat Springers geen recht meer heeft op de symbolische pacht van een gulden en eist dat het bedrijf jaarlijks een erfpachtsom van bijna f25.000,- betaalt. De uitspraak van gisteren geeft echter geen uitsluitsel. De rechtbank wil dat de RST nog rea geert op een bewijsstuk dat door Springers is overlegd. Volgende maand staat de zaak opnieuw op de rol. „Als het dorp het wil" staat volgend jaar weer een Oosterend Present op stapel. Eind augustus zal een verga dering worden belegd, waarvoor alle dorpelingen worden uitgenodigd. Be doeling is dat dan ja of nee wordt gezegd tegen de grote 5-jaarlijkse manifestatie. Als de Oosterenders po sitief reageren, zal hen tevens om medewerking bij de organisatie wor den gevraagd. De eerste folklorewoensdag trok veel publiek naar Den Burg. Hoogtepunt van de markt was het optreden van de Nijelamer Skotsploech, een folklo ristisch dansgezelschap uit Friesland. De toeschouwers kregen een uitge breide en boeiende toelichting op de prachtige klederdracht. De dames po seerden gewillig en showden het pu bliek alle facetten van hun ingewikkelde kostuums. Belangstel lende kijkers mochten de fijne stof desgewenst even voelen. De „man nequins" schroomden niet de rokken op te tillen om de lange onderrok te tonen. Van vrouwen mocht je in die tijd, omstreeks 1850, geen stukje bloot zien", informeerde de speaker de veelal luchtig geklede omstanders. Antiek was ook het optreden van de Oude Trekker en Motorenvereniging Texel. Veel aandacht trokken het ringsteken met tractoren en de voor malige dieselmotor van het gemaal Waalenburg. IFoto Frans Hopmanl Aannemersbedrijf Draisma uit Mak- kum is de laagste inschrijver voor de bouw van vier leslokalen bij OSG De Hogeberg. De Texelse bedrijven Drij ver en Daalder, die eveneens voor de aanbesteding waren uitgenodigd, kwamen als nummer 2 en 3 uit de bus. Het verschil tussen Draisma en Drijver was zeer gering. Aanleiding voor het Texels Verbond van Onder nemers om het gemeentelijk aanbestedings- en aankoopbeleid ter discussie te stellen. TVO pleit voor het inbouwen van een marge ten gunste van de Texelse bedrijven. „Onlangs heeft TVO ingestemd met een verlaging van de reinigingsrech ten, hoewel de tarieven nog 15 pro cent hoger waren dan een concurrerend overkants bedrijf ons bood. Dit omdat we het gemeentelijk reinigingsbedrijf niet onderuit wilden halen. We hebben het college daarbij verzocht om omgekeerd dezelfde cri teria te hanteren. Dus bij aanbeste dingen en aankopen rekening te houden met de belangen van het Texels bedrijfsleven", aldus TVO- voorzitter Ko Vinke. Hij pleit voor het instellen van mar ges: als een Texelse mededinger bin nen een bepaald precentage van de laagste prijs blijft, moet het werk aan dat Texelse bedrijf worden gegund. Vinke: „In dit geval had best de voor keur aan Drijver kunnen worden ge geven. Het verschil in prijs is maar klein. Per saldo is het voor de Texelse economie nadelig dat het werk naar de overkant verdwijnt, want dat geld wordt niet op Texel uitgegeven." Achterstand Na afloop van de reinigingsrechten kwestie heeft TVO een brief aan b en w geschreven, waarin het verzoek om voorrang voor Texelaars wordt gedaan. „Dat was veertien dagen ge leden, maar we hebben nog geen antwoord gehad. Deze aanbesteding speelde toen al, dus daarop had de brief waarschijnlijk niet van invloed kunnen zijn. Maar in toekomstige ge vallen willen we dit graag aangepakt zien", aldus Vinke, die nog eens fijnt jes wijst op een recent onderzoek door de Kamer van Koophandel, dat aangaf dat de bedrijfslasten op Texel hoger zijn dan elders in de Noordkop. „Dat geeft ons een achterstand bij het maken van een prijs." Maarten Smit, chef bouwzaken van de gemeente, legt uit dat het beleid erop is gericht drie aannemers naar keuze uit te nodigen, met een voor keur voor Texelaars. „In dit geval zijn zeven aannemers benaderd met de vraag of ze het werk aankunnen en in augustus kunnen beginnen. De meesten hebben het echter te druk. Er bleven twee bedrijven over: Daal der en Drijver. Toen is besloten Draisma ook uit te nodigen. Met hem hadden we goede ervaringen, o.a. met de verbouwing van het gemeen tehuis", aldus Smit. De gemeente on derhandelt nog met Draisma over de definitieve prijs, wat er op wijst dat hij boven de gemeentelijke raming van de aanneemsom is gebleven. Gisteren werd nog druk overleg ge pleegd. De gunning wordt eind deze maand verwacht. Ministerie Dinsdag zal de gemeenteraad waar schijnlijk 1,2 miljoen gulden beschik baar stellen voor de bouw van de vier nieuwe leslokalen. De gemeente hoeft dit bedrag slechts voor te schieten, want het ministerie van on derwijs heeft al laten weten dat zij de uitbreiding geheel zal financieren. In de H,2 miljoen zijn ook de architects- en inrichtingskosten mee gerekend. w Dorpshuis De Bijenkorf wordt verbouwd Gemeente rijdt op aardgas Marius Eelman bleef altijd een vrijbuiter A.P.C. Koopman transporteert 40 jaar Opvoedend antwoord voor Menno Stam Schooljaar eindigt in olympische sfeer Nostalgische geluiden zonder dominante electronica, van Elvis Presley en Sam Cooke tot The Police en Bowie TALK or Tlir TOWN a.s. zondagmiddag, van 4 tot 7 en 's avonds van 10 tot 2... ...tussendoor kun je dus genieten van een overheerlijke steak van de houtskoolgrill! Toegang gratis! Gedeputeerde Staten zullen zeer waarschijnlijk alsnog besluiten nieuwbouw in het gebied 't Zoute- land aan de zuidoostkant van Den Hoorn toe te staan. Aanvankelijk had de provincie het plan voor de nieuwbouw-wijk van de hand gewe zen. Het is nog niet duidelijk hoeveel woningen er mogen worden ge bouwd. Bij de gemeente houdt men nog een slag om de arm, zolang het nieuwe GS-standpunt nog niet zwart op wit staat. Chef ruimtelijke ordening Jim Ie Roux betreurt dat de informatie naar buiten is gebracht. „Het is gezegd in de sfeer van ambtelijk overleg. De eigen lijke besluitvorming door GS moet nog geschieden, er is nog niets offi cieel", waarschuwt hij. Het wachten is op een schriftelijke bevestiging. In elk geval kan de gemeente nu door gaan met de planprocedure. Of het daadwerkelijk tot bouwen komt, is met deze ontwikkeling niet gegaran deerd. „Ik weet zeker dat er bezwa ren komen", stelt Le Roux. „Het is dan aan GS om de belangen af te wegen." Tussensprintje Welke argumenten hebben geleid tot de standpunt-wijziging, is nog onbe kend. Zeker is dat de gemeente geen genoegen nam met de aanvankelijke afwijzing van het plan in december vorig jaar en, zoals Le Roux het uit drukt, een „tussensprintje" heeft ge maakt. De provincie werd gewezen op het geldende structuurplan, dat dateert uit 1979, waarin is voorzien in een uitbreiding van Den Hoorn. GS hebben dit plan indertijd vastgesteld. De provinciebestuurders baseren zich nu echter op het twee jaar geleden herziene streekplan. Bouwen in Den Burg en zo min mogelijk in de buiten dorpen is daarvan het motto. Le Roux: „Het structuurplan is een officieel document, dat nog steeds geldig is. De gemeente heeft op ba sis hiervan grond aangekocht bij Den Hoorn en verwachtingen gewekt bij de burgers. De bouwgrond is alleen nog niet gebruikt, omdat er een leuk initiatief kwam vanuit de bevolking. Via een leerlingenbouwplaats-project zijn toen aan de Stolpweg enkele wo ninkjes gerealiseerd. We vinden dat we daarvoor nu niet gestraft mogen worden." NIOZ Volgens Le Roux speelt de behoefte aan huurwoningen voor NIOZ- medewerkers in dit verband een on dergeschikte rol. „Die woningen zijn niet lokatie-gebonden. De NIOZ- kwestie is ook meer een financieel dan een planologisch probleem." De ze problematiek is inmiddels wel aan gekaart bij de provincie. De dorpscommissie van Den Hoorn reageert bij monde van voorzitter Hans Zijm verheugd op de koerswijzi ging van GS. „Al jarenlang spannen we ons voor deze zaak in. Onze hoop was gevestigd op 't Zouteland, want op andere locaties bij Den Hoorn kun je woningbouw wel vergeten. Dit klinkt goed, maar laten we nog niet te vroeg juichen, want er kunnen nog bezwaren komen. In elk geval is dit een stap dichterbij het einddoel." Volgens Zijm staat de woonbehoefte wel vast: „Door de jaren heen zijn erg veel mensen naar Den Burg ver trokken, die graag in Den Hoorn had den willen blijven." Uit een bungalow aan de Californië- weg zijn dinsdagmiddag diverse waardevolle artikelen gestolen. Paspoorten, rijbewijzen en pasjes zijn onderdeel van de buit. Ook werd voor ongeveer ƒ500,- aan contant geld meegenomen. De dieven kwa men binnen door via een raam de woning binnen te dringen. Gedupeer de is een 32-jarige inwoner van Bre men.

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 1