Marius Eelman: altijd 'n vrijbuiter gebleven m BEZORGER: Plan voor ingrijpende verbouwing Bijenkorf Afscheid van tuunwallen, kooi en kantoor Nieuwe sportzaal achter dorpshuis Doorgereden Zomeravondconcert in Hoornder kerkje De Vries (Lelystad) opvolger Heetveld? Investeren in milieu geen eenvoudige zaak Auto op aardgas Raadsvergadering Wij zoeken een TEXELSE COURANT VRIJDAG 10 JUi|,j Eenden vangen en ringen loopt als een rode draad door het leven van Marius Eelman. Bijna een halve eeuw bracht hij door in Kor- vers Kooi, de grootste eendenkooi van Texel, gelegen in De Ne derlanden. In de oorlogsjaren begon Eelman met sneeuwklokjes planten als hulpje van kooiker Dirk Korver, later werd hij er op zichter in dienst van Staatsbosbeheer, een functie die de nu 63-jarige Koger onlangs neerlegde wegens het bereiken van de vut-leeftijd. Bij SBB hield Eelman zich ook bezit met de tuunwallen-vergoedingsregeling, waardoor hij voor vele Texelse agrariërs een bekend figuur is. Een echte ambtenaar werd hij nooit: „Ik ben altijd een vrijbuiter gebleven." Marius Eelman -rimpelloos gelaat, ge zonde huidskleur en pretoogjes- is een buitenmens. „In de loop der ja ren nam het kantoorwerk toe, maar ik ben er geen liefhebber van. Liefst ben ik in het veld. Ik hou van vrijheid en voelde me niet gebonden aan werktijden van acht tot vijf. Met goed weer ging ik er op uit, met slecht weer handelde ik binnen m'n zaakjes af." Geen wonder dat velen hem benijd den om zijn baantje. Eelman knikt, maar wil niet idealiseren: „Ik heb vrij wel altijd met plezier gewerkt, maar toch ben ik een tijdje overspannen geweest. Spanningen binnen de amb telijke dienst waren daarvan de hoofdoorzaak. Daarnaast nam ik te veel hooi op m'n vork. Een vervelen de periode, maar ik heb er van geleerd dingen tijdig uit handen te geven." Nieuwe dingen Door zijn avontuurlijke inslag stond Eelman altijd open voor nieuwe acti viteiten. „Binnen de dienst vragen ze me wel eens om mijn mening. Dat komt omdat ik van veel zaken de be ginperiode heb meegemaakt." Zo werkte hij in 1976 Jan van Dijk in als schipper van Waddenzee-schip „Pho- ca" en verkenden ze samen het wad, was hij actief betrokken bij de aan koop van het rotganzenreservaat, maakte hij de verandering van vang- kooi naar ringstation mee en bege leidde hij de tuunwallenregeling vanaf de start in 1968. Bedstee Eelman is een geboren en getogen Texelaar. In het hartje van de strenge winter van 1929 kwam hij ter wereld „in een bedstee in het huisje ten zuiden van Pomona", zoals hij zelf zegt. Zijn moeder was een populaire verschijning in De Koog: „Brieven met 'tante Kee, Texel' kwamen altijd goed aan." Vader was landarbeider en als grondwerker betrokken bij wo ningbouw in Den Burg. Korvers Kooi lag niet ver van de ouderlijke woning, zodat het niet vreemd was dat Eel man er na zijn lagere schooltijd (bij meester De Vries in Zuid-Eierland) te- sneeuwklokken-tijd niet." „Tussendoor werkte ik bij het loon- werkbedrijf van Kloosterman. Die reed met een dorsmachine heel Texel rond. Toen had je elf man nodig om erbij te helpen. Ik begon als tegen- naaier, dat hield in dat ik ijzerdraden door de stropakken moest steken. Later werd ik persmachinist, dat had als 'voordeel' dat ik de machines moest smeren tijdens schafttijd. Het laatste jaar werkte ik er als enige vrije knecht samen met tien te werk gestelde NSB'ers. Mijn loon was 25 SV Marius Eelman en Korvers Kooi: van sneeuwklokjes-planter tot opzichter. recht kwam. In 1943 besloot Korver sneeuwklok jes te planten in de bosjes rond de eendenkooi. Hij gokte op succes na de oorlog en had dat goed ingeschat. Korver zocht hulp bij het planten en zo belandde ik daar. Voor een periode van niet meer dan vier maanden trouwens, langer duurde de gulden bruto per week; dat geld ver dween uiteraard in de huishoudpot." In het jaar 1947 kwam Eelman in vaste dienst bij Korver, wiens een denkooi een particulier bedrijf was. Langzamerhand leerde hij de kneep jes van het kooivak. Het werk be stond uit eenden lokken, vangen, voeren en verwerken. De gevangen De dorpscommissie van Oosterend heeft bij de gemeente drie ton subsi die aangevraagd voor de verbouwing van dorpshuis De Bijenkorf. Een deel van het gebouw zal worden inge richt als peuterspeelzaal. Het huidige onderkomen voor de peuters bevindt zich in de kelder van De Bijenkorf en is eigenlijk ongeschikt. Verder willen de Oosterenders achter het dorps huis een nieuwe sportzaal bouwen. Het totale plan kost ongeveer een half miljoen gulden. Op zijn vroegst zal het in 1994 worden uitgevoerd. Het plan bestaat al langer, maar is nu weer actueel. „Destijds hebben we er van afgezien, omdat het finan cieel onhaalbaar leek. We beschikken over circa een ton aan eigen geld, zodat we de nog benodigde vier ton moesten lenen. Rente en aflossing van dat bedrag zijn jaarlijks niet op te brengen", aldus coirimissielid Fia Joustra. „De zaak raakte echter in een stroomversnelling toen de brand weercommandant de peuterspeelzaal afkeurde. Het maken van een noo- Een 12-jarig meisje uit Den Burg werd maandagmiddag omstreeks kwart voor vijf door een bromfietser aangereden op het fietspad langs de Schilderweg. Het meisje bleef onge deerd, maar had wel schade aan haar fiets. Het voorwiel was verbo gen en de rem kapot. De bromfietser, die uit tegenovergestelde richting kwam en het meisje daarbij raakte, kwam ten val, maar krabbelde op en reed weg zonder zich bekend te ma ken. duitgang zou f20.000,- kosten. Een hele uitgave voor een niet-ideale ruimte. Onze conclusie was dat een peuterspeelzaal alleen mogelijk is als het gebouw wordt uitgebreid." Enthousiast Het oude plan kwam weer op tafel en de problematiek werd bij de ge meente aangekaart. B en w bleken nu wèl te voelen voor de ingrijpende verbouwing en nodigde de dorps commissie uit een plan en een subsi dieaanvraag in te dienen. Het college is bereid om het benodigde bedrag te reserveren op de investeringslijst en Frans Visser (orgel en spinet), Japke van Dalen (sopraan) en Hans Brons (bas) geven dinsdag een concert in de Ned. Hervormde kerk van Den Hoorn. De uitvoering, die om 20.15 uur begint, is gratis toegankelijk, maar na afloop is er een collecte bij de uitgang om de kosten te dekken. Het repertoire omvat muziekstukken uit de 16e, 17e en 18e eeuw, o.a. van de bekende componisten Purcell en Handel. Bekendste muzikant van het optredende trio is Frans Visser, die al jaren betrokken is bij de zome ravondconcerten. Binnen afzienbare tijd zal hij zelfs inwoner zijn van Texel. Behalve organist is hij ook koordirigent. Japke van Dalen is so praan van het Vokaal Oktet uit Leiden o.l.v. Hans Brons. Samen met diens vader is Brons cantor van de Leidse Cantorij uit de Hooglandse kerk in Leiden. begroting van 1994. Of het zover komt, hangt samen met o.a. de ge- meentefinanciën en andere belangrij ke projecten. Realisatie van het plan is afhankelijk van de gemeenteraad, die over de subsidiëring moet beslissen. De Oosterender bevolking toonde zich vrijdag, tijdens de jaarvergade ring, enthousiast. „De mensen wach ten er op", zegt Fia Joustra. Zij verwacht dat de financiering in com binatie met een jaarlijkse raamsubsi- die van de gemeente en een lening van een ton is rond te krijgen. „Dan zijn de jaarlasten op te brengen." In tweeën In grote lijnen komt het er op neer dat de huidige zaal in tweeën wordt gesplitst. De helft met het toneel wordt de nieuwe peuterspeelzaal, de andere helft wordt bij de dorpskamer getrokken. Het sanitair zal eveneens worden gerenoveerd (en eventueel verplaatst). Achter De Bijenkorf ver rijst de 13 bij 26 meter grote sport zaal. De komende maanden zullen worden besteed aan het opnieuw be kijken van de tekeningen, met specia le aandacht voor de plaats van de peuterspeelzaal en de sanitaire ruim te. Ook zal een bestek worden ge maakt. De kans is groot dat de heer H. de Vries uit Lelystad Henk Heetveld op volgt als rector van scholengemeen schap De Hogeberg. De 38-jarige De Vries is door b en w als nummer 1 op de voordracht geplaatst. Momen teel is hij conrector van een soortge lijke scholengemeenschap in zijn woonplaats. Tweede op de voor dracht staat Henk van Atteveldt uit De Koog, conrector van de Texelse middelbare school. De twee kandida ten zijn als enigen overgebleven uit een groep van 58 sollicitanten. De gemeenteraad maakt dinsdag de defi nitieve keuze. vogels werden verkocht aan de poe lier. Sommig „blauwgoed" ook. Met deze term bedoelen kooikers alle niet- eenden die in de kooi werden gevan gen, zoals pijlstaarten, smienten en wintertalingen. Tegenwoordig worden deze vogels alleen geringd. Ringstation „Aan ringen werd indertijd weinig ge daan. Dat gebeurde pas na 1961, toen Korvers Kooi werd aangekocht door de staat en een ringstation werd. Overigens worden ook vandaag de dag nog wilde eenden aan de poelier verkocht, alleen mogen we er nu veel minder vangen." Dat Korvers Kooi in staatshanden overging, betekende een ingrijpende verandering. Korver hield ermee op, al bleef hij nog wel bij de kooi wonen en hield hij een oogje in het zeil. Bij de verkoop bedong Korver dat Eel man zijn plaats zou overnemen. Dat gebeurde en Eelman kreeg tot taak het ringstation op te zetten. Tevens werd hij benoemd tot opsporings ambtenaar. „Maar ik heb nog nooit een proces verbaal uitgedeeld. Er wa ren wel eens situaties waarin ik kon optreden, bijvoorbeeld tegen jongens die aan het eieren rapen waren. Tel kens heb ik dat met praten opgelost. Tegenwoordig moet je echter bekeu ren." Later werd hij opzichter van de eendenkooi, met Hannes Kiewiet en daarna Erik van der Spek als kooiker. Afscheid Eelman nam afscheid tijdens een ge zellige receptie in hotel-pension Ta- tenhove, vele (oud-)collega's en vertegenwoordigers van overheids diensten en aannemersbedrijven pre sent waren. Zijn opvolger als opzichter is, sinds 1 juni, Piet Postma („die is net zo eigenwijs als ik"). In een brief aan de Texelse boeren maakte Eelman bekend dat de „ver goeding voor tuinwallen en drink- poelen" voortaan via de dienst Ruim te en Groen van de provincie loopt. „Hopelijk pakt men de zaak niet te ambtelijk aan, want dan ben je zó van het erf af. De boeren zijn heus niet onwillig, maar je moet het menselijk benaderen. Zelf fungeerde ik vaak als stootblok tussen boeren en overheid. De tuunwallenregeling is trouwens een heel goede regeling: de overeenkomsten werken goed en de vergoeding is prima. Ik schat dat op het eiland 70 km tuunwal onder de regeling valt. Toch zag ik de toe- Vrijdag 10 juli Rector H. Heetveld neemt af scheid van de openbare scholen gemeenschap De Hogeberg. Receptie in de aula van de school om 15.00 uur voor geno digden; vanaf 17.00 uur voor anderen. Op 19.30 uur gaat op het ZDH- terrein de eerste Hoornder crossloop van start. Inschrijven vanaf 19.00 uur. In Oosterend begint om 19.30 uur een ringsteekwedstrijd, mee tellend voor het Texels kam pioenschap. Van 19.00 tot 20.00 uur is de bi bliotheek van De Schuilhut in De Koog geopend. In de Hervormde kerk van De Koog verzorgt mevrouw A. Zegers-Goldnick een dia-avond over Texel met toelichting in Duitse taal, aanvang 20.00 uur. Zaterdag 11 juli Van 12.00 tot 16.00 uur staan de activiteiten in zwempark Mo lenkoog in het teken van „Bevei liging". Om 9.30 uur begint in Oosterend de rommeltjesmarkt. Vlooien markt voor kinderen; verkoop ge bakken vis (vanaf 10.00 uur) en „meeting" Harley-club van l|i tot 14.00 uur. In de Dorpsstraat van De Kooo begint om 13.30 uur het Texek kampioenschap visroken. Zondag 12 juli Om 11.30 uur start op hetstc-, van paal 17 een surf wedstrijd van de Kustzeilvereniging Westerslag: slalong of wavep; formance. Briefing 10.30 uur. K schrijfgeld f10,-. De eerste Texelse autocross v? dit seizoen begint om 13.00 tr bij de Genteweg nabij Oosterei Vandaag de eerste dag van ha Tesseltoernooi van tennisclub Deuce. (Finales op 18/19 juli). Voor de overige evenementen wordt verwezen naar de ager.s - in de Vakantiekrant, die ge is ingesloten bij deze TexeJ Courant en tevens op tientall? punten op Texel gratis kan den afgehaald. Hoogwater Oudeschild Vr. 10 04.30 en 17.20i Za. 11 06.04 en 18.35, Zo. 12 07.1 5 en 19.45; Ma. 13 08.14 en 20.55 Di. 14 09.10 en 21.25; Wo. 15 09.35 en 22.00; Do. 16 10.1 5 en 21.45 Vr. 17 10.44 en 22.27 Aan het strand is het ongeveer eerder hoog water. De zon komt 12»j op om 5.32 uur en gaat onder om 21.55 uur. 14 juli volle maan; 16jui springtij. komst een tijdlang somber in, maar misschien gaat de regeling over in handen van de gemeente. Dat is niet ongunstig, want dan zit je dicht bij de bron." Hoe Eelman de toekomst gaat invul len, weet hij nog niet. Merkwaardig genoeg heb ik in mijn hele loopbaan praktisch geen boswachterij-werk ge daan. Misschien dat het nu tijd wordt om de bossen te gaan verkennen...." F.H. Ondernemers op Texel hebben moei te met het treffen van voorzieningen om te voldoen aan de milieuvoor schriften. Niettemin had bijna de helft van de vorig jaar gecontroleer de bedrijven de zaken goed op orde. Wel is gebleken dat ze investeringen meestal uitstellen totdat ze bezoek hebben gehad van ambtenaren van de afdeling milieubeheer. Dit blijkt uit een overzicht van deze afdeling. Door de verscherpte wetgeving gaan voor steeds méér bedrijven milieu voorschriften gelden. In 1995 zullen 1335 Texelse bedrijven aan de milieu richtlijnen moeten voldoen. Tachtig ondernemingen die nog geen hinderwetvergunning hebben moeten vóór dat tijdstip aan de voorschriften voldoen. Op het raadhuis verwacht men dat dit geen probleem op zal leveren. Uit controle op naleving van de de Hinderwet bleek in 1991 dat tien pro cent van de bedrijven echter niet vol deed aan de voorschriften. Ruim de helft voldeed matig tot voldoende. De rest kreeg geen aanmerkingen van de controleurs. Bij agrarische bedrijven schuilt het probleem vaak in de brandstoftanks. In horecasector constateerden de controleurs vaak geluidsoverlast. Om geluidsbeperken- de maatregelen af te dwingen kregen vorig jaar drie bedrijven een dwang som opgelegd, terwijl één onderne mer zijn zaak moest sluiten. Sinds woensdag beschikt gemeente werken over een auto die op aardgas rijdt. De gemeente wil hiermee niet alleen een voorbeeld stellen inzake milieuvriendelijk energiegebruikmaar hoopt tevens een kostenbesparing te bereiken. Vooralsnog zal dat niet luk ken, omdat financieel voordeel pas ontstaat na 12.500 afgelegde kilome ters per jaar. De nieuwe opzichters- bestelauto reikt vermoedelijk tot ge middeld 12.000 km/jaar. Voordeliger wordt het als er méér aardgas-auto's in gebruik worden genomen. Becijferd is dat het omslagpunt bij drie auto's omstreeks 9.000 km ligt. De kosten van het speciale „thuis-tankstation" kunnen dan worden gespreid. In elk geval zal een nieuw bestelde service bus ook met een aardgastank wor den uitgerust. Mogelijk zal volgend jaar een tweede opzichtersauto wor den aangeschaft, eveneens op aard gas. Het inbouwen van een aardgastank gebeurt niet in de Renault-fabriek, maar door het bedrijf Groot in Alkmaar. De benzinetank is niet verwijderd, zodat de auto op twee soorten brandstof kan rijden. Dat is eenvoudig te regelen met een omschakelaar op het dashboard. De aardgastank is steviger dan een LPG- tank, omdat de druk groter is. Op één tank (van 60 liter) kan 160 km worden gereden. Voordelen van aard gas zijn de schonere uitlaatgassen en de lagere brandstofkosten. (Eén kuub aardgas kost ca. 45 ct, tegenover f2,- voor een liter benzine. Het ver bruik liters-kuubs is ongeveer gelijk.) Nadelen zijn dat dubbel zoveel we genbelasting moet worden betaald en een kostbare eigen tankstation moet worden gehuurd van het gasbedrijf. Goedkoper wordt het als meerdere bedrijven van één tankstation gebruik maken. Dan zal echter wel een snel lere installatie nodig zijn, want tanken bij het „thuis-tankstation" neemt liefst vijf uur in beslag. De pomp van gemeentewerken tapt het gas af van de aardgasleiding voor de verwar mingsinstallatie van één der loodsen. De gemeenteraad houdt dinsdag juli in het raadhuis de maandelijks openbare vergadering, aanvang 13 uur. De agenda is als volgt: 1. Opening. 2. Vaststelling volgorde stemming 3. Vaststelling besluitenlijst raads gadering de dato 9 juni 11 4. a. Ingekomen stukken. b. Mededelingen. c. Beantwoording vragen. 5. Overzicht post onvoorziene ui; gaven. 6. Jaarrekening 1990. 7. Voortgangsrapportage,herover weging. M f 8. Bijdrage onderzoek verbetering havenmonding Oudeschild, 9. Voorbereidingsbesluiten ten be hoeve van de bouwplannen a. De Texelse Wol Ondernemini voor het uitbreiden van eenl drijfspand aan de weg 12 te Oudeschild; b. mevrouw De Jager en de te Teisman voor uitbreiding van hotel „Molenbos" aan Pt^ weg 224-226 te De Cocksé 10. Problematiek achterstallig onde houd Vrije School Texel. 11. Aanvragen ex artikel 74 vai Wet op het Basisonderwijs de Lubertischool om NOAT-geld 12. Verzoeken betreffende huisves tingszaken van de Lubertischoa 13. Wijziging verordening reiniging; rechten. 14. Verwijsborden parkeerterreinen 15. Beslissing bezwaarschrift Sane werkingsorgaan van de dorps commissies op Texel. 16. Benoeming rector o.s.g. „De Hogeberg". 17. Verdagingsbesluit verzoeken 49 van de Wet op de Ruimtell Ordening. 18. Beschikbaarstelling krediet in band met uitbreiding o.s.g. p Hogeberg". 19. Rondvraag. 20. Sluiting. Wij zoeken iemand die per 1 aup tus 1992 voor ons de Texelse O rant wil bezorgen in De Koog. Het bezorgen is het eenvoudig voor iemand die in deze omgeviri woont. De kranten moeten dinsdag en Wf dag bij ongeveer 300 abonnees De Koog en omgeving worden be zorgd. Geïnteresseerden kunnen voor dere inlichtingen terecht bij de receptie van de drukkerij. Parkstraat lft Den Burg. telefoon 12®- Renault-dealer Kees Dros IlinksI en chef buitendienst gemeentewerken Piet Bolier sluiten de auto aan op het thuis-tankstationDe koppeling bevindt zich -in tegenstelling tot de benzinedop- aan de voorzijde. ,Foto Frgn$ „opman,

Texelsche Courant | 1992 | | pagina 2